Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 98 sonuç

Konu: Beşiktaş-İtibar

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

abi düşük itibarlı oldugunda para olsada oyuncular gelmiyor..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Bulstrap87 View Post
    abi düşük itibarlı oldugunda para olsada oyuncular gelmiyor..
    Ornegin hangi oyunculari istiyorsunuz ve gelmiyor?

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Ben Jem Karacan'ı almak için baya uğraştım alamadım. Alper Potuk keza öyle çok uğraştım alamadım. Bunlar iş yapan yerli oyuncular oyunda. Mesela Muhammet Demir'i almıştım ama oda çok sağlam bir sözleşme yaptırdı.

Abi Oğuzhan'ın profili hakkında görüşünü merak ediyorum. Çok sık sakatlanıyor ve iyi oynamıyor. Oynattığım rolleri yazayım. Defansif Oyun Kurucu - Destek, Standart Orta Saha - Otomatik - Destek, Oyun Kurucu - Destek. Hiç birinde istenileni veremiyor. Profili de bu rollere yatkın. Ve çok çabuk yoruluyor. 60'dan sonra kondisyon pert oyundan çabuk düşüyor. Bunu oyuncu konusuna da yazmıştım ama buraya da yazayım.
    Last edited by Mamadou : 09.Mayıs.2013 at 18:45

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Mamadou View Post
    Ben Jem Karacan'ı almak için baya uğraştım alamadım. Alper Potuk keza öyle çok uğraştım alamadım. Bunlar iş yapan yerli oyuncular oyunda. Mesela Muhammet Demir'i almıştım ama oda çok sağlam bir sözleşme yaptırdı.
    Jem Karacan'i alman onundeki en buyuk engel lig itibari ve oyuncunun mali istekleri olabilir.

Alper ve Muhammet icin de sadece mali istekleri.

Turkiye icinden degil de yurt disindan oyuncularla ornek verirsen daha iyi olur. Ozellikle yuksek itibarli liglerdeki transfer listesine konulmus oyuncular.

Abi Oğuzhan'ın profili hakkında görüşünü merak ediyorum. Çok sık sakatlanıyor ve iyi oynamıyor. Oynattığım rolleri yazayım. Defansif Oyun Kurucu - Destek, Standart Orta Saha - Otomatik - Destek, Oyun Kurucu - Destek. Hiç birinde istenileni veremiyor. Profili de bu rollere yatkın. Ve çok çabuk yoruluyor. 60'dan sonra kondisyon pert oyundan çabuk düşüyor. Bunu oyuncu konusuna da yazmıştım ama buraya da yazayım.
    Oguzhan simdiye kadar zaten ortalama 60 dakika oynamis. Senin karsilastigin pek yanlis gorunmuyor. Ilk tam sezonunu oynuyor sonucta.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

AZ'den Roy Beerens, Twente'den Douglas var. Aynı ligden Enoh'u transfer ettim.

Nesil
    2003

Hollanda'nin itibari bizden daha yuksek (bizden daha cok fazla da izlenen bir lig).

Tamamen Beşiktaş'ımızı olmadığı bi konuma sürüklemiş araştırmacı. Ben böyle bir şey görmedim Trabzonla aramızdaki fark 100 rep. Beşiktaş'ın Türkiyede 15 milyon taraftarı var. Peki Bursayla Trabozonun ne kadar taraftarı var? Büyüklük öyle mali yapıyla kadroyla falan olmaz. Dışarı çıktığınızda yazın her sokakta 2 tane heryerde FEDA t-shirtlü insanlar var.Büyüklük böyle olur.Kadrodaki isimler gelip geçicidir,Beşiktaş'ın ismi kalıcı.

Lütfen Beşiktaş araştırmasını.Medyadaki diğer 2 klüp tarafından satın alınmış,insanların kasıtlı birşeyi başarmak için yaptığı yorumlardan, olmayan birşeyi varmış gibi gösteren insanlardan etkilenenler değil. Beşiktaş'ın büyüklüğünü kavrayabilen insanlar yapsın.

Türkiye ile sınırlı bir oyun olsaydı dediğin doğruydu. 3 İstanbul takımı birbirine çok yakın reputation puanlarıyla 8500-9000 arası değer alırdı.

Düşük itibarlı bir takımın cebinde para varken çok iyi transferler yaptığını kanıtlayabilir misiniz?

Afaki bir değerlendirme olmuş zira ben hiç rastlamadım

Quote Originally Posted by gkhnyldrm20 View Post
    Düşük itibarlı bir takımın cebinde para varken çok iyi transferler yaptığını kanıtlayabilir misiniz?

Monaco Falcao der noktayı koyarım.

O kadar uç nokta olmasa da Hoffenheim'ı örnek verebilirim. Bundesliga 2'deyken 16 milyon € verip Carlos Eduardo'yu almış, Chinedu Obasi, Demba Ba gibi genç isimleri büyük bonservis bedelleriyle kadrosuna katmış bir takım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by gkhnyldrm20 View Post

Dusuk itibarli demeyelim de, gecmisi ve taraftar kitlesi zayif bir takim diyelim. Bu takim cebinde para varsa cok iyi transfer yapar. Cunku cebinde parasi olmasi bir itibar kaynagidir. Oyuncular bu para sayesinde iyi bir kadro kurulabilecegini ve iyi oyuncularla beraber oynayabilecegini, bu sayede de bir seyler kazanabilecegini bilir.

Ama onemli bir gecmisi ve buyuk bir taraftar kitlesi olan takimin kasasi bos ise, oyuncular (daha dogrusu oyuncularin temsilcileri) bunu bilir ve ona gore:

1. Daha cok para ister cunku takimin kadroyu guclu yapacak mali gucu yoktur
    2. Garanti para/teminat mektubu ister ve sozlesmeye agir maddeler koyar cunku parasini zamaninda alacagindan emin olmak ister.

Zaten oyuncunun boyle istekleri varsa, kulubun gecmisi onemli olsa da itibarinin dusuk seviyede oldugunu gosterir.

En guzel ornek Liverpool ve Chelsea/Man City gibi takimlarin karsilastirmasi. Liverpool'un muazzam bir tarihi, harika bir taraftar kitlesi var. Ama bir cok ust duzey oyuncu ayni finansal sartlarla bile Man City veya Chelsea'yi tercih ediyor.

Bugün yine Beşiktaş'la oynayayım dedim ama oyundaki durum gerçekten çok farklı. Öncelikle oyundaki en önemli şey itibar iken kafasına göre bir araştırmacı nasıl 500-600 itibar puanı birden düşürebiliyor. Acaba kendisi hangi takımlara baktı da bu kadar düşürdü. Viktoria Plzen, Levante ve daha birçok orta seviyenin altı kulüpler nasıl oluyor da Beşiktaş'ın itibarının üstünde puana sahip oluyorlar. Oyunun başında Fernandes gitmek istiyor var mı böyle bir şey gerçekte?

Trabzon'la itibar puanı farkımız 100,son 7 senenin puanları UEFA puanları:
    55-Beşiktaş 31,315
    104-Trabzonspor 14,815

Nasıl oluyor bu rezalet? Hiç mi kontrol edilmiyor? Araştırmacı ne derse o mu oluyor?

Beşiktaş araştırmacısı, bir FM serisini Beşiktaş açısından rezil ettiniz, umarım yanlışlarınızı bir sonraki seride düzeltirsiniz. Bana göre doğrular FM13'tekiler diyorsanız bırakın da bari başkası yapsın bu işi.

Nesil
    2003

Oyundaki durum cok farkli derken biraz orneklendirsen.

Victoria Plzen gibi itibari fazla yukseltsek, ilk sezon sonu itibariyle sert bir dusus yasanacak.

Ligin itibari 130. Besiktas'in itibari 140 olsa.

Ilk sezon Besiktas ligi kazansa da itibari dusecek. Buyuk ihtimalle 5 ila 10 puan dusecek. Tavsiye ederim. Deneyin.

Oyunun isleyisi bu.

Baska ulkeler bu gercegi gozardi edip, yanlis itibar degerleri kullaniyor diye Besiktas'i ayni duruma sokmak mi dogru?

Bizim yaptigimizin dogru oldugundan eminim. Digerlerini hizaya getirmek de bunun bir parcasi.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Beşiktaş özelinde olmasa bile bir değerlendirme de ben yapmak isterim;

Özellikle bu seride itibar düşüklüğü sebebiyle transfer listesindeki oyuncular bile Türkiye'ye veya takıma gelmek istemiyorlar, hatta menejerleriyle aranız iyi olsa bile oyuncu konuşmak bile istemiyor. Takımınız şampiyonlar ligine direk katılacak olsa bile bu oyuncu için hiç bir önem teşkil etmiyor. Küme düşen bir oyuncu bile olsa bu durum değişmiyor. Hatta takımın antrenman tesisleri veya oynadığı ilin kozmopolitan bir yer olması gibi değişken şeyler bile etkili olmuyor.

Mesela Beşiktaş gibi bir takım 3 sene üst üste ligte şampiyon olsa bile oyundaki itibarı bir Gs ve Fb kadar olamıyor. Bunun sebebi basit. Takımın itibar kazanması için kendi itibarından yüksek olan takımları yenmesi, şampiyonlar liginde başarılar elde etmesi vs. gerekiyor. Eğer sizden düşük itibarlı bir takıma yenilir veya berabere kalırsanız itibarınız düşüyor! Üst üste 3 kere şampiyonluk yeterli olmuyor yani. (Hatta 5 kez üst üste şampiyon olun. Bu durum Türkiye'de ilk kez yaşanacağı için epey yüksek bir itibar beklersiniz. Ancak böyle bir şey yok, ekstradan bir itibar gelmiyor.)

Ayrıca Türkiye Liginin itibarı da Türkiye'den Avrupa'ya giden takımların başarısına göre değişiyor. Sizin dışında katılan takımlar başarısız avrupa maçları çıkarırlarsa ligin de itibarı düşüyor. Ligin itibarını arttırmak çok daha zor. Ligin itibarı düşünce bu sefer çoğu oyuncu bu sebeple de gelmek istemiyor. Oyuncu kalitesi düştükçe avrupa da diğer takımların başarı şansı azalıyor ve bu bir döngü haline gelip, sadece size kalıyor. (Üst düzey ligler için geçerli bir şey değil bu tabii.) Ben hem daha değerli oyuncuların ligimize gelmesi, hem geçen sene avrupa yakaladığımız başarılardan dolayı Türkiye Liginin gelecek sene daha itibarlı olacağı görüşündeyim ve olması gerektiğini savunuyorum. Gerçek hayattaki izlenme oranlarına bakmaktansa, oyundaki transfer durumlarına bakılabilir. Böylece takım itibarları dengede olmak suretiyle daha iyi oyuncular lige gelebilecekler. (Avrupada yetişen 14-15 yaşındaki genç oyuncular da dahil.) UEFA listesinde milli takım epey düştü. Bu sizin elinizi kolunuzu bağlıyor sanırım ancak oyundaki itibarın işleyişine göre değerlendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ayrıca bir üst lige çıktğınızda verilen itibar puanı çok düşük. Bana kalırsa bir üst lige çıkıldığında, takımın itibarı, en azından, o ligin en düşük itibarlı takımı ile eşit olmalı. Mevcut sistemde böyle olmuyor ve lige çıkmış olsanız bile boştaki yerel oyuncular sizinle konuşmak istemiyor. (Çaykur Rizespor ve türevleri takımların nasıl transferler yaptığını görüyoruz.)

Oyun, düşük itibarlı takımları daha çok Brezilya ve Arjantin liginde oynayan potansiyelli ve serbest kalma maddeli oyunculara 48 ay taksitli transfer teklifi yapmaya zorluyor. Bu durumda başarı ilerleyen senelere ertelenmiş oluyor. (Bug bir taktik yoksa.) Ki bu bir nebze doğru olsa da oynadığınız lige göre değişkenlik gösteren takımlar var. İlerleyen seneler dediysem, hedeflenen şampiyon olma şansı 5. sezon ise, o 6. 7. ezonlara kayıyor demek istiyorum. Gerçekçi başarılardan bahsediyorum yani.

İtibar meselesi oyuncunun ve menejerin isteyeceği parayı da etkilediğinden, küçük itibarlı takımlar için resmen eziyet halini alabiliyor.

İtibar arttırıcı bir pilot kulüp bulma konusunda bile sıkıntılar oluyor. Avrupada ilerlemiş bile olsanız, itibarınız o sezon düşükse, hiç bir takımla pilot kulüp anlaşması yapamıyorsunuz, yönetim bulamıyor daha doğrusu.

Sponsor konusunda da çok fazla sıkıntı var. Sabit girilen şeyler olduğu için çok büyük başarı yakalasanız da gelecek sene alacağınız sponsorluk bedeli onun bir tık üstü oluyor. Size ekstradan sponsor olunmuyor veya olunuyorsa bile çok düşük meblalarda gerçekleşiyor. Gerçek hayatta Gs takımı hemen yurt dışından yeni sponsorlarla anlaşıveriyor ama... İtibarınız yüksek ise her sene gittikçe artan epey yüksek meblalara size sponsor oluyorlar.

Artık Fm 2013 için konuşmaya gerek yok. Şu itibar meselesi çok sıkıntılı.

Mesela, oyunda Antalyaspor Baros'u kadrosuna hayatta katamaz. Oyunda Drogba veya Sneijder kalitesindeki isimler Gs ile konuşmaz bile. (Ancak Drogba sözleşme yenilemek için 6 milyon euro isteyebilir) Sadece hem transfer listesinde hem de kulübünde "mutsuz" ise takımınıza gelebilme şansları var.

Ancak FM 2013'te Beşiktaşın itibarının düşmesinin nedeni, çoğu insanın o kadroyla ligte şampiyon olamayıp kovulmasını önlemekti.

Bunlar tabiiki bilinen ve düzelmesi gereken şeyler. Oyunun da bunları düzeltmesi için devamlı ana foruma örnekleri koymak lazım.
    Last edited by sentugo : 11.Ağustos.2013 at 18:22 Reason: imla hataları düzeltildi ve eklemeler yapıldı
    Sentugo.

@perpetua

FM12'de Beşiktaş'ın itibarı 7000'in üzerinde, FM13'te 6600 neden? Ligin itibarı mı taban mı yaptı? Diğer 2 büyük kulüp neden etkilenmedi? Daha doğrusu şöyle sorayım örneğin Galatasaray şampiyon oldu, onun puanı da mı düşüyor? Yani anlamıyorum çok saçma şeyler dönüyor. Verdiğiniz cevabı anlayan biri varsa anlatsın bana da, anlayayım.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by manager725 View Post
    @perpetua

FM12'de Beşiktaş'ın itibarı 7000'in üzerinde, FM13'te 6600 neden? Ligin itibarı mı taban mı yaptı? Diğer 2 büyük kulüp neden etkilenmedi? Daha doğrusu şöyle sorayım örneğin Galatasaray şampiyon oldu, onun puanı da mı düşüyor? Yani anlamıyorum çok saçma şeyler dönüyor. Verdiğiniz cevabı anlayan biri varsa anlatsın bana da, anlayayım.
    Bunun cevabı basit.

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Ancak FM 2013'te Beşiktaşın itibarının düşmesinin nedeni, çoğu insanın o kadroyla ligte şampiyon olamayıp kovulmasını önlemekti.
    Şampiyon olamadığınız zaman yönetim sizi kovuyordu. İtibarın düşmesi ise başarı beklentisi düştü. Böylece Beşiktaş ile oynayan FM oyuncuları ilk sezondan kovulmadıkları için oyundan zevk alabildiler.
    Sentugo.

Bunun cevabı basit.
    Hayır istediğim bu değil tam olarak anlatamadım.

Şimdi baştan alıyorum:

Galatasaray'ın ve Fener'in itibarı şampiyonluğa daha yakın oldukları için (kadro gücünden dolayı) 7250.

Sorun yok normal bu değerler ama Beşiktaş neden 6600? 7000-7100 olamaz mı? Zaten geçmişte böyleydi. neden düştü?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Hayır istediğim bu değil tam olarak anlatamadım.

Şimdi baştan alıyorum:

Galatasaray'ın ve Fener'in itibarı şampiyonluğa daha yakın oldukları için (kadro gücünden dolayı) 7250.

Sorun yok normal bu değerler ama Beşiktaş neden 6600? 7000-7100 olamaz mı? Zaten geçmişte böyleydi. neden düştü?
    Akadaşım onu diyorum işte. İtibar eğer 7000 olsa yönetim sizden şampiyonluk bekleyecek. Olamadığınız taktirde kovacak. Bunu engellemenin yolu yönetim beklentilerini düşürmek. Onu sağlamanın yolu ise itibarı indirmek.

Basit.
    Sentugo.

Nesil
    2003

@perpetua

FM 2011:
    Fenerbahce: 155
    Galatasaray: 155
    Besiktas: 150

FM 2011'de belki hatirlamazsiniz ama Turk kuluplerinin itibari ilk sezon sonunda ciddi bir dusus yasiyordu. Bunun nedeni de takim itibarlarinin, lig itibarindan cok fazla yuksek olmasiydi.

FM 2012'de lig itibari dinamik hale geldi. Bununla beraber takimlarin itibarlarina da kisitlama geldi. Lig itibarinin sadece belirli bir miktar ustune cikabilir hale geldi.

FM 2012:
    Fenerbahce: 147
    Galatasaray: 145
    Besiktas: 145

Lig itibari FM 2012'de 135 idi. FM 2013'te ise 130'a dustu.

Hatta 130 bile yuksekti cunku Avrupa siralamasinda 11. siradayiz, Avrupa'daki ligler arasinda itibar siralamamiz 10. 11. siradaki ulkenin itibar ise 128. Oyun bu lig siralamasini tamamen UEFA siralamasina gore degerlendiriyor. Yani bizim cebimiz bu kadar derin. Biz su kadar buyuk isimli transfer yapiyoruz vs. gibi argumanlarin hic bir tanesi islemiyor.

2012/2013 sezonunun basinda Besiktas'ta durum neydi?

Besiktas Avrupa kupalarinda yok. Borclarini ceviremiyor ve kasarinda para yok. Ligde sampiyon olma ihtimali diger iki kulupten bir hayli daha dusuk. Feda diye bir kampanya baslatilmis ve oyunculardan aldiklari paralari dusurmeleri isteniyor. Kabul etmeyenler takimdan yollaniyor.

Yani Besiktas'in ilk sezon sonunda itibarinin dusmesini engelleyecek Avrupa basarisi ihitimali yok. Ligde basari ihtimali ise dusuk.

Yani eger Besiktas'in itibari daha alt seviyede verilmese, ilk sezon sonunda itibarin dusmesi kesin.

Eger Besiktas'in itibarini eski seviyesinde biraksak (ki beta testlerde bunu defalarca gordum) Besiktas'in itibarinin dusmesiyle beraber, gelirleri de dusecek. Oyun Besiktas'in itibari x puan dustugu icin kombine fiyatlarini, mac bileti fiyatlarini, sponsorluk gelirlerini cok dusurecek. Bu da zaten finansal zorlukta olan Besiktas'in daha az gelir sahibi olmasina neden olacak.

Galatasaray veya Fenerbahce icin de ayni sey gecerli. Onlar da basarisiz olursa (ki itibar seviyeleri nedeniyle onlar icin basarisizlik Avrupa'da erken elenme veya sampiyon olamama) onlarin da itibarinda dusus oluyor. Ama finansal durumlari, genel olarak Besiktas'tan daha iyi oldugu icin, bu itibar dususu bu iki kulubu Besiktas kadar etkilemiyor.

Ornegin bir FM 2013 oyunumda:

Ilk sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Fenerbahce: 141
    Besiktas: 127
    Bursaspor: 124
    Trabzonspor: 123

Ikinci sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Fenerbahce: 139
    Bursaspor: 130 (yeni stat etkisi)
    Besiktas: 128

Ucuncu sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Fenerbahce: 136
    Bursaspor: 132
    Trabzonspor: 120

Dorduncu sezonda Fenerbahce sampiyon. Itibarlar:
    Galatasaray: 143
    Bursaspor: 131
    Besiktas: 125
    Trabzonspor: 119

Bir de Besiktas'in itibari 140 ile baslasa nasil birden tepetaklak asagiya gidecek. Tipki Trabzonspor'da oldugu gibi.

EK: Umuyorum FM 2014'te itibarin onemi daha az olacak (en azindan transferler icin).
    Last edited by perpetua : 11.Ağustos.2013 at 18:47

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    FM 2011:
    Fenerbahce: 155
    Galatasaray: 155
    Besiktas: 150

FM 2011'de belki hatirlamazsiniz ama Turk kuluplerinin itibari ilk sezon sonunda ciddi bir dusus yasiyordu. Bunun nedeni de takim itibarlarinin, lig itibarindan cok fazla yuksek olmasiydi.

FM 2012'de lig itibari dinamik hale geldi. Bununla beraber takimlarin itibarlarina da kisitlama geldi. Lig itibarinin sadece belirli bir miktar ustune cikabilir hale geldi.

FM 2012:
    Fenerbahce: 147
    Besiktas: 145

Lig itibari FM 2012'de 135 idi. FM 2013'te ise 130'a dustu.

Hatta 130 bile yuksekti cunku Avrupa siralamasinda 11. siradayiz, Avrupa'daki ligler arasinda itibar siralamamiz 10. 11. siradaki ulkenin itibar ise 128. Oyun bu lig siralamasini tamamen UEFA siralamasina gore degerlendiriyor. Yani bizim cebimiz bu kadar derin. Biz su kadar buyuk isimli transfer yapiyoruz vs. gibi argumanlarin hic bir tanesi islemiyor.

2012/2013 sezonunun basinda Besiktas'ta durum neydi?

Besiktas Avrupa kupalarinda yok. Borclarini ceviremiyor ve kasarinda para yok. Ligde sampiyon olma ihtimali diger iki kulupten bir hayli daha dusuk. Feda diye bir kampanya baslatilmis ve oyunculardan aldiklari paralari dusurmeleri isteniyor. Kabul etmeyenler takimdan yollaniyor.

Yani Besiktas'in ilk sezon sonunda itibarinin dusmesini engelleyecek Avrupa basarisi ihitimali yok. Ligde basari ihtimali ise dusuk.

Yani eger Besiktas'in itibari daha alt seviyede verilmese, ilk sezon sonunda itibarin dusmesi kesin.

Eger Besiktas'in itibarini eski seviyesinde biraksak (ki beta testlerde bunu defalarca gordum) Besiktas'in itibarinin dusmesiyle beraber, gelirleri de dusecek. Oyun Besiktas'in itibari x puan dustugu icin kombine fiyatlarini, mac bileti fiyatlarini, sponsorluk gelirlerini dusurecek. Bu da zaten finansal zorlukta olan Besiktas'in daha az gelir sahibi olmasina neden olacak.

Galatasaray veya Fenerbahce icin de ayni sey gecerli. Onlar da basarisiz olursa (ki itibar seviyeleri nedeniyle onlar icin basarisizlik Avrupa'da erken elenme) onlarin da itibarinda dusus oluyor. Ama finansal durumlari, genel olarak Besiktas'tan daha iyi oldugu icin, bu itibar dususu bu iki kulubu Besiktas kadar etkilemiyor.

Ornegin bir FM 2013 oyunumda:

Ilk sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Fenerbahce: 141
    Bursaspor: 124

Ikinci sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Bursaspor: 130
    Besiktas: 128

Ucuncu sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
    Fenerbahce: 136
    Bursaspor: 132
    Trabzonspor: 120

Dorduncu sezonda Fenerbahce sampiyon. Itibarlar:
    Galatasaray: 143
    Bursaspor: 131
    Besiktas: 125
    Trabzonspor: 119

Bir de Besiktas'in itibari 140 ile baslasa nasil birden tepetaklak asagiya gidecek. Tipki Trabzonspor'da oldugu gibi.
    Çok güzel açıklama yapmışsın uğraşmışsın teşekkür ederim. Son bir sorum var:

2013-2014 sezonunun başlangıcında Beşiktaş:

Her ne kadar borç olsa da yüksek miktarda borç ödendi.
    Eski kadrodan neredeyse futbolcu gönderilmeden 9 oyuncu transferi yapıldı.
    CAS'tan olumlu karar çıkarsa Beşiktaş Avrupa Kupası'nda yer alacak.

Peki şimdi yine aynı mı kalacak yoksa beklentiler arttığı için Beşiktaş'ı yönetecek oyunculardan fazlası mı istenecek?

Akadaşım onu diyorum işte. İtibar eğer 7000 olsa yönetim sizden şampiyonluk bekleyecek. Olamadığınız taktirde kovacak. Bunu engellemenin yolu yönetim beklentilerini düşürmek. Onu sağlamanın yolu ise itibarı indirmek.

Basit.
    Ben cevabımı perpetua'dan aldım da sana şunu söyleyeyim.

Yönetim sezon öncesi bütçeyi belirlerken sizden bir söz alıyor. Ligin en iyi takımı bile olsanız sadece şampiyonluk istemiyor. Şampiyonluk mücadelesi diye de bir seçenek var.

Yani bana şöyle bir açıklama yapabilirsin Beşiktaş özellikle ilk senelerde şampiyonluk mücadelesi içinde yer alamaz. Bu yüzden itibar düşürülünce beklentiyi aşağı çekme olasılığı olur. Nitekim de böyle yapıldı. Ama sen direk 7000 olunca kesin olarak yönetim şampiyonluk istiyor dersen olmaz.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ben cevabımı perpetua'dan aldım da sana şunu söyleyeyim.

Yönetim sezon öncesi bütçeyi belirlerken sizden bir söz alıyor. Ligin en iyi takımı bile olsanız sadece şampiyonluk istemiyor. Şampiyonluk mücadelesi diye de bir seçenek var.

Yani bana şöyle bir açıklama yapabilirsin Beşiktaş özellikle ilk senelerde şampiyonluk mücadelesi içinde yer alamaz. Bu yüzden itibar düşürülünce beklentiyi aşağı çekme olasılığı olur. Nitekim de böyle yapıldı. Ama sen direk 7000 olunca kesin olarak yönetim şampiyonluk istiyor dersen olmaz.
    Hmmm anladım. Daha anlaşılır bir dilde konuşmayı öğrenmem gerekecek sanırım. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Umarım FM 2014'de itibar konusu bir nebze de olsa düzelir.
    Sentugo.

Nesil
    2003

Çok güzel açıklama yapmışsın uğraşmışsın teşekkür ederim. Son bir sorum var:

2013-2014 sezonunun başlangıcında Beşiktaş:

Her ne kadar borç olsa da yüksek miktarda borç ödendi.
    Eski kadrodan neredeyse futbolcu gönderilmeden 9 oyuncu transferi yapıldı.
    CAS'tan olumlu karar çıkarsa Beşiktaş Avrupa Kupası'nda yer alacak.

Peki şimdi yine aynı mı kalacak yoksa beklentiler arttığı için Beşiktaş'ı yönetecek oyunculardan fazlası mı istenecek?
    Eger istedigim olur ve lig itibarlari butun avrupa icin tekrar gozden gecirilirse farkli, istedigim olmaz ve lig itibarlari butun avrupa icin tekrar gozden gecirilmezse farkli bir cevap vermem gerekir.

Yukarida gordugun gibi o sert dususlerin olmamasi gerekli cunku bu dususler kuluplere uzun vaadede zarar veriyor. Ote yandan olmasi gerektiginden dusuk verilen itibar oyun tarafindan sadece 1 yil sonra yukseltilecegi icin esasinda sanildigi kadar buyuk bir sorun degil.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

aslında iyi niyetle, bazı şeylerin doğru ilerlemesi için bir değişiklik yapılmış ama bence sonucu beklendiği gibi olmamış.. bunun da farklı sebepleri var..

birincisi oyundaki "itibar" gerçek hayatta olduğundan farklı şeylere yol açabiliyor. özellikle oyuncu ve antrenör transferinde gerçek hayattakinden çok daha fazla etkili..

ikincisi oyunda dinamik olarak yer alan itibar bence oyun tarafından doğru belirlenmiyor. yani itibarın yeniden hesaplanmasıyla ilgili önemli problemler var oyunda.. bu da çok vahim sonuçlar doğuruyor. ki bunu perpetua'nın verdiği örnekte çok rahat görüyoruz. normal şartlar altında 2 sene içersinde bursaspor'un itibarı beşiktaş'ı asla geçemez.. geçememeli.. yani çok acayip şeyler olmadığı taktirde bu mümkün değil. ama oyunda mümkün oluyor..

ayrıca yine bu örnekte görüldüğü üzere itibarı düşük tutmak da çözüm değil. beşiktaş'ın itibarı oyun başında düşük tutulup beklentiler azaltılmasına rağmen yıllar içersinde itibar yine düşüş göstermiş. iyi niyetle değişiklik yapılıp kötülük edilmiş dediğim de tam olarak bu.. muhtemelen beşiktaş ilk sezon mevcut beklentilerin de altında bir sezon geçirmiş. örneğin 4. ya da 5. olmuş.. itibar 132'den 127'ye düşmüş. bu hem gelirleri etkilemiş hem de iyi transferi imkansız kılmış. ve sonraki sezonlarda da başarı gelmemiş. önceki sayfalarda verilen örnekte de 13 sezon sonunda beşiktaş'ın sadece 2 kez 3. olabilmiş olması bence bu yüzden. evet ilk sezon beklentiler aşılırsa itibarın düşük tutulmuş olması beşiktaş'a fayda sağlar. ama beklenti düşük olmasına rağmen karşılanamazsa beşiktaş bir daha zor toparlanır bu sistemle..

tabi bunlar benim görüşüm..

Nesil
    2003

serwan:

Yazdigina genel olarak katiliyorum ama bir hata var. Besiktas'in itibari dusuk oldugu icin takim ligde sadece 2 defa 3. olabilmis yorumu yanlis. Aksine, daha dusuk itibarli takimin, iyi bir kadro ile, basarili olmasi daha kolay cunku rakipler daha dusuk itibarli takima karsi daha az motivasyonla cikiyor oyunda.

Tam tersine itibarin dusmesinin nedeni Besiktas'in ligi sampiyon bitirememesi.

Cok kabaca ornek vermek gerekirse, ligin itibari eger 130 ise:
    130'un ustunde itibara sahip olan kulup sampiyon olmazsa itibari dusuyor,
    130'un altinda itibara sahip olan kulup sampiyon olursa itibari ise yukseliyor.

Yani tamamen oyunun kurallarina gore itibarlari ayarlamak gerekirse gecen sezon icin:

GS: 130
    FB: 127
    BJK: 125
    TS: 120
    Bursa: 118

gibi itibarlar vermek gerekli ki sezon sonunda bu itibar dususu gormeyelim.

Benim verdigim ornekte Bursa'nin firlamasinda en buyuk etken yeni stadyum.

Lig itibarlari tekrar tamamen dusunulurse biraz rahatlariz. Yoksa bu eziyet devam edecek.
    Last edited by perpetua : 15.Ağustos.2013 at 14:49

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    serwan:

Yazdigina genel olarak katiliyorum ama bir hata var. Besiktas'in itibari dusuk oldugu icin takim ligde sadece 2 defa 3. olabilmis yorumu yanlis. Aksine, daha dusuk itibarli takimin, iyi bir kadro ile, basarili olmasi daha kolay cunku rakipler daha dusuk itibarli takima karsi daha az motivasyonla cikiyor oyunda.

Tam tersine itibarin dusmesinin nedeni Besiktas'in ligi sampiyon bitirememesi.

Cok kabaca ornek vermek gerekirse, ligin itibari eger 130 ise:
    130'un ustunde itibara sahip olan kulup sampiyon olmazsa itibari dusuyor,
    130'un altinda itibara sahip olan kulup sampiyon olursa itibari ise yukseliyor.

Yani tamamen oyunun kurallarina gore itibarlari ayarlamak gerekirse gecen sezon icin:

GS: 130
    FB: 127
    BJK: 125
    TS: 120
    Bursa: 118

gibi itibarlar vermek gerekli ki sezon sonunda bu itibar dususu gormeyelim.

Benim verdigim ornekte Bursa'nin firlamasinda en buyuk etken yeni stadyum.

Lig itibarlari tekrar tamamen dusunulurse biraz rahatlariz. Yoksa bu eziyet devam edecek.
    FM14 açıklandı var mı bir gelişme lig itibarı ile ilgili?

Konudaki mesajları bir daha okudum da bulamadım şöyle bir şey var mıydı yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

-Lig itibarından düşük itibara sahip takımlar istedikleri kadar şampiyon olsunlar yine de lig itibarının üzerine çıkamaz.
    Last edited by manager725 : 18.Ağustos.2013 at 11:39

Nesil
    2003

FM14 açıklandı var mı bir gelişme lig itibarı ile ilgili?
    Oyun cikinca goruruz. Oyun aciklansa da hem arastirma, hem de oyun uzerinde calismalar devam ediyor.

Konudaki mesajları bir daha okudum da bulamadım şöyle bir şey var mıydı yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

-Lig itibarından düşük itibara sahip takımlar istedikleri kadar şampiyon olsunlar yine de lig itibarının üzerine çıkamaz.
    Aynen boyle. Bir takimin lig itibarinin ustune cikabilmesi icin Avrupa'da cok basarili olmasi gerekli.

Bunu aslında dün yayınlamıştım ama bazı şeylerden emin olmadığım için silmiştim.

@perpetua

Yukarıda vermiş olduğun bilgilerin ve örneklerin hepsini okudum ve şöyle birsonuca vardım. Ligin itibarının değişmediğini varsayarak örnek veriyorum.

Galatasaray 130
    Fenerbahçe 127
    Beşiktaş 125

rakamları senin de söylediğin gibi ligin aslında olması gerekenler rakamlarıfakat dünyadaki diğer araştırmacılar da çoğunlukla bu kurala uymuyor ve ligdeşampiyonluğa oynayan ve Avrupa'da başarılı olma potansiyeli olan takımları ligitibarının üstünde tutuyor. Valla buradaki yanlışın hepsini araştırmacılarayüklemek yanlış olur, bana göre hatanın başı Football Manager'da lig itibarınıbelirleyenlerde. Yani Galatasaray şuanki yaptığı transferlerle ve ŞampiyonlarLigi'nde aldığı neticeyle kesinlikle 130 itibar puanını hak etmiyor. Aynışekilde Fenerbahçe de.

Galatasaray 145
    Fenerbahçe 141

puanları ideal gibi duruyor.

Gelelim Beşiktaş'a.

1.Beşiktaş'ın itibarı mesela 127. Ben de Beşiktaş'ın başına geçtim ve 3 seneüst üste şampiyon yaptım. İtibar maximum 130 olacak.

2.Beşiktaş'ın itibarı mesela 137. Takımı ben yönetmedim PCSlavenBilic yönetti.Üç sene de 3. oldu. Beşiktaş'ın itibarı 130'a düşer.

Şimdi soruyorum hangi açıdan düşünüyorsunuz?
    Beşiktaş 3 sene üstüste şampiyon olduğunda itibarının 130'da kalması mı daha normal,yoksa 3 sene şampiyonolamamış, Şampiyonlar Ligi'ne uzun yıllardır katılamamış bir Beşiktaş'ınitibarının düşmesi mi?Bana kırmızı kısım daha doğru geliyor.Aklı mantığı yerinde olan ve futboldan anlayan herkesin de vereceği cevabın buolduğunu düşünüyorum.

Yani demem o ki Beşiktaş her sene başında şampiyonluğa oynar. Şampiyon olamazsazaten itibarı düşer. Türk halkının gözünde de düşer. Avrupalı futbolcunungözünde de. Doğru olan bu. Takımlar başarılı olmadıkça sponsor bulabilir mi?Kombine kart satışı artabilir mi? Hayır.

İlk mesajlarda itibarı yüksek tutulduğunda Beşiktaş'ı şampiyon yapamayanlarınkovulduğunu ve Beşiktaş'ı yönetmek istemediğinden bahsettiniz. Yani her sezonbaşı oyunda sorulan bir şey var. Takımı kaçıncı yapabilirsiniz? Beşiktaşınitibarı FM12'de de 11'de de yüksekti ama seçeneklerde Avrupa Ligi seçeneğivardı. Eğer oyuncular bu kadroyla şampiyon yapamam diyorsa düşük bir seçenekseçerek ilk sezonu geçirirler. Diğer senelerde arttırırlar.

Avrupa Ligi'nden de fazla yani 2.lik gerekiyor diyorsanız. İtibar'ın yüksekolması ilk sene antrenör, oyuncu getirmeye hatta Fernandes'e bile etkisi var.İstediği yetenekli oyuncuları getirirse zaten birçok menajer Beşiktaş'ı ilksenede de şampiyon yapar.

Okuduysanız teşekkür ederim. Umarım bana hak vermişsinizdir.

Saygılarımla...

Ek: (136-137 itibar puanı olursa) Şuan aklıma geldi, Beşiktaş oyunda 1 sene sonra yeni Stad'a geçecek. Eğer geçen seneki gibi (Bursaya olduğu gibi yani)olursa itibarı zaten 5-6 puan artacak.3 sene şampiyon olamazsa yine 133 gibi itibar puanına sahip olur. Her sene gibi şampiyonluğa oynar. (3.favori olarak) ama daha iyi bir itibarla.
    Last edited by manager725 : 18.Ağustos.2013 at 14:20

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri