Lig itibarini belirleyen de arastirmacilar. Maalesef bu tip durumlarda once veritabani degerleri belirleniyor. Ondan sonra gerekli kod yaziliyor. Ondan sonra da oynayanlar tarafindan test ediliyor.

Arizalar test yapilinca ortaya cikiyor ve bunu duzeltmek icin calisiliyor. Yani bu sorunu bir bug olarak dusunmek gerekli. Bu bug'un nedeni veritabani da olabilir, oyunun kodu da. Hangisi olduguna karar vermek ve buna gore gerekli degisiklikleri istemek SI'in isi. Ben hatayi bulabilirim ve aciklayabilirim. Nasil cozulecegi konusunda fikir de verebilirim. Ama en dogru nasil cozulecegi kararini ancak SI verebilir.

Genel olarak yazdiklarina katiliyorum. Ama cozumun tek bir yolu da yok.

Ornegin oyuncularin (ozellikle Fernandes'in) ayrilma istegini yazmissin. Bunun cozumu esasinda cok da zor degil. Fernandes'in itibari daha dusuk olursa Fernandes ayrilmak istemez. Veya Besiktas'in finansal isteklerini karsilayabilecegini dusunuyorsa, Fernandes takimda kalmaya sicak bakar.

Itibar yuksek oldugu icin teknik direktor uzerindeki baskinin yuksek olmasi ve sampiyon olamayinca kovulmasi meselesi ikinci derecede onemde. Cunku kolaylikla Fikret Orman'in bazi ozelliklerinde oynayarak bunun olmasi da zorlastirilabilir.

Beni rahatsiz eden itibarin dusmesiyle beraber gelirlerin dusmesi ve Besiktas'in gelir olarak kuculmesi. Bu Turkiye ligi aktif olmadigi zaman sorund degil ama aktif oldugunda buyuk bir sorun.