Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 408 sonuç

Konu: TFF'den yabancı sınırlandırması kararı

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

hadi ilk 11 de 6 yabancı olsun her ne kadar yanlış olsada uzun süredir böyle zaten de diğer 4 yabancıyı tribünde tutmak için mi transfer ediyoruz anca demirören gibi kafaya sahip biri bunu yapardı zaten

Nesil
    2011
    Yer
    adana

Şimdi galatasaray atıyorum 3-4 tane yerli alsa (kerim-jem-gökhan inler-nuri filan) fenerbahçe bu kuralın devamını ister mi istemez mi tabiki de kalkmasını ister

Hem fenerbahçenin de 11 tane yabancısı var bir tane de yabancı forvet alacaklarmış eder 12 krasic'e avrupada kimse bu kadar para vermez azıcık akıllıysa takımdan ayrılmaz alır maaşını zaten bundan sonra eskisi gibi de olamaz stoch belki gider cristian'ı belki brezilya takımları ister yobo da bir yolunu buldu gitti diyelim 8 tane kadroda yabancı eder hadi webo ve holmen oturur tribünde krasic'in kombine de hazırdır zaten fenerbahçe forvetten başka yabancı alamaz böyle olursa

İşte Bu yüzden işe senin takımın benim takımım diye bakmak yanlış milli takım için böyle olsun diyen bir tane abdullah avcı zihniyeti var ki milli takım ilk 50 de değil...

Böyle olursa ortalama üstü bir genç kendini geliştirmeden senelerce oynayabilir .iyi bir yetenek kendini belli eder sonra çalışarak üstüne koyar arda turan gibi selçuk gibi gökhan gibi emre gibi olması gereken budur da zaten yan gelip yatması değil

Son olarak dünya piyasasıyla aramızda çok fark var kendi kendimizi engelliyoruz alpere 6 milyon hangi yabancı takım verir tabiki de hiç biri sonrada ülkemizden başka ülkelere futbolcu ihraç edemiyoruz diyoruz bu standartlarda çok normal yani

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Anlaşılan #çarealmanya...

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Canın sağolsun.Kazananı tebrik etmeyi biliriz.Tanıdığım tanımadığım kimsenin kalbini bana hiçbir yararı dokunmayan bir futbol takımı için kırmam.Dostça geçsin,hak eden kazansın o yeter.
    Ben kötü bir şey demedim hocam,bu kadar erken,daha transfer sezonuna bile doğru düzgün girmeden böyle ithamlarda bulunmanın erken olduğunu belirttim.Bu yabancı kuralının da en çok Fenerbahçe'yi zor durumda bıraktığı konusunda hemfikir olmalıyız çünkü yerli oyunculara harcadığınız paranın haddi hasabı yok yani.Sizde para bol eyvallah ancak parayı da çar çur etmenin anlamı yok değil mi ?
    Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir. - Alexander Supertramp

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Günü gününden sınırlamanın olması saçma. Büyük liglerde sınırlama var diye mi büyükler ? Bir Türk oyuncu kaliteliyse zaten her türlü takımda oynar. Bugün Emre'yi, Gökhan Gönül'ü, Volkan'ı Fenerbahçe'de kesebilecek yabancı oyuncu var mı ? Veya böyle bir ihtiyaca gerek var mı ?

Ben bu sınırlamanın altında Anadolu kulüplerinin baskısı olduğunu düşünüyorum, Çünkü sınırlama sayesinde bu işten sağlam para kazanıyorlar, kimse akan suyun önünü kesmek istemez.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Esas şark kurnazı dediğin kişiyi hiç sevmem,bu kulüpten gitmesini dört gözle bekliyorum ama bu konuda haklıdır.Eskiden mali durumu iyi istiyordu şimdi yan çiziyor diyorsun.Şu an mali durumumuz kötü mü?Galatasaray'ın aldığı oyuncuları alamazmıyız?Verdiği paraları veremezmiyiz?

Peki Ünal Aysal'ın aklı Alper Fenerbahçe'ye transfer olana kadar neredeydi de Alper transferinden 2 gün sonra bir anda sınıra karşı çıkmaya başladı.Bu kuralın geleceği 1.5 senedir belliydi niye hiç sesini çıkartmadı da birden Alper transferinden sonra bu kuralın karşısında durmaya başladı,bu yönde demeçler verdi.Bunları bir düşün sonra Alper'i bahane mi ediyoruz yoksa işin iç yüzü böyle mi karar ver.
    Zamanında Galatasaray'lılar destekliyordu bu sınırı çünkü Fenerbahçe daha iyi oyuncular alıyordu, alabilirdi. E şimdi böyle bir durumda yok, Fenerbahçe bizden aşağı kalır transfer mi yapıyor, Sow'a, Meireles'e 10 milyon bonservis verebilen kulüp neyden çekiniyor ? Ortada ciddi bir mantıksızlık var.
    Bunu yazalı pek olmamıştı oysa ki. İlk bölümü çözemedim.

2. bölüm için önerim, google açtıktan sonra Ünal Aysal yabancı sınırı 2012 yazman yeterli olur.

Quote Originally Posted by europeanconquer View Post
    Ben kötü bir şey demedim hocam,bu kadar erken,daha transfer sezonuna bile doğru düzgün girmeden böyle ithamlarda bulunmanın erken olduğunu belirttim.Bu yabancı kuralının da en çok Fenerbahçe'yi zor durumda bıraktığı konusunda hemfikir olmalıyız çünkü yerli oyunculara harcadığınız paranın haddi hasabı yok yani.Sizde para bol eyvallah ancak parayı da çar çur etmenin anlamı yok değil mi ?

Ben zaten sınırın doğruluğunu savunmuyorum içim cız ediyor en fazla 3-4 milyon edecek oyunculara 8-9 milyon verirken.Zaten iş sadece bununla da bitmiyor en fazla 700-800 bin haydi taş çatlasın 1 milyon maaş alacak oyuncuya 1.5-2 milyon para veriyoruz yıllık.

Keşke Ünal Aysal'da Aziz Yıldırım'da diğerleri de biraz mantıklı düşünüp bu sene böyle olmalı o yüzden bu seneyi bırakalım 14-15 sezonu için yabancı sınırlaması hakkında konuşalım deseydi.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Bu konu da ben İbrahim Abi ile aynı düşünüyorum,Anadolu kulüpleri için yapılmış bir uygulama bu,ne Ünal Aysal ne Aziz Yıldırım bir etki yaratabilir.İkisi de bir şey yapamaz.

Hoş yabancı oyuncuları olmasa Anadolu kulüpleri pek bir iş yapamaz,amaçları iş yapmak değil zaten parayı götürmek.

Quote Originally Posted by uAburak89 View Post
    Bunu yazalı pek olmamıştı oysa ki. İlk bölümü çözemedim.

2. bölüm için önerim, google açtıktan sonra Ünal Aysal yabancı sınırı 2012 yazman yeterli olur.
    Birinci kısmı tamamen bu dediğin için yazdım zaten.Bir önceki mesajında benim dediğimi derken,br sonraki mesajında "Eskiden mali durumu iyi istiyordu şimdi yan çiziyor." dediğin için söyledim.Yada "Eskiden mali durumu iyi istiyordu şimdi yan çiziyor." derken kastettiğin şeyi yanlış anladım.

E sende Aziz Yıldırım yabancı sınırı 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010-2011-2012-2013 yazabilirsin.Ben Aziz Yıldırım'ın yabancı sınırını savunduğunu düşünmüyorum sadece şu an kaldırılmasının Fenerbahçe'yi mağdur duruma düşüreceğini düşündüğünden karşı çıkıyor diye düşünüyorum.Bu toplantı lig bittikten hemen sonra yapılsaydı Aziz Yıldırım'da yabancı sınırının kalkmasını isterdi.Zaten senelerdir buna uğraşıyor adam hemde tek başına.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Birinci kısmı tamamen bu dediğin için yazdım zaten.Bir önceki mesajında benim dediğimi derken,br sonraki mesajında "Eskiden mali durumu iyi istiyordu şimdi yan çiziyor." dediğin için söyledim.Yada "Eskiden mali durumu iyi istiyordu şimdi yan çiziyor." derken kastettiğin şeyi yanlış anladım.

E sende Aziz Yıldırım yabancı sınırı 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010-2011-2012-2013 yazabilirsin.Ben Aziz Yıldırım'ın yabancı sınırını savunduğunu düşünmüyorum sadece şu an kaldırılmasının Fenerbahçe'yi mağdur duruma düşüreceğini düşündüğünden karşı çıkıyor diye düşünüyorum.Bu toplantı lig bittikten hemen sonra yapılsaydı Aziz Yıldırım'da yabancı sınırının kalkmasını isterdi.Zaten senelerdir buna uğraşıyor adam hemde tek başına.
    "hiçbir takımın mali durumu iyi değilken sınır kalksın diyordu, şimdi yan çiziyor." Benim yazdığım bu, değişen şey diğer takımların mali durumu zaten. Bu kısım açık aslında.

Ben Aziz Yıldırım yıllardır kalkmasın falan demedim ki zaten, ama sen sürekli olayı Alper'den önce ve sonraya getirmeye çalışıyordun, ona istinaden yazdım.

Aziz Yıldırım kendi menfaatleri doğrultusunda tabii ki böyle yapacak, şu anda da mantığı iyi Türk oyuncuları alırım, fark yaratırım. Çünkü artık herkes yabancı alabiliyor ama kimse Fenerbahçe kadar para verip Türk oyuncu alamıyor. Bizde senin saydığın Semih alt yapıdan, Selçuk bonservis yok, Burak sözleşmesindeki madde sayesinde alıntı, Hamit gözden düşmüştü, Umut kiralıktı. Fenerbahçe öyle değil, basıyor parayı alıyor, Anadolu takımlarıyla ilişkileri de daha iyi zaten.

Ben en başında söyledim transfer sezonu bitince planı görüceğiz, hakikaten öyleyse de saygı duyarım zaten. Ama kalkıp Alper falan denince komik geliyor bana, iki takım da talip oldu diye her olayda kullanılması çok manidar.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Aklıma Mehmet Demirkol'un bu konu hakkındaki konuşması aklıma geldi.Demirören sınırı düşürür ancak ondan sonra gelen yönetim tekrar arttırır demişti.Anlaşılan o görevde kaldığı sürece yabancı sınırı düşecek.

Sahi bu Demirören'in görev süresine ne kadar kaldı?Bundan sonra sittin sene seçileceğini düşünmüyorum.

Ayrıca bir şey eklemek istiyorum.Biz sadece kaleye bir tek yabancı koyalım.Diğer oyuncular yerli olsun yine şampiyonluğa oynar bu kadro.Esasen yerli sıkıntımız yok.Elimizdeki oyuncular tecrübeli ve hep milli oyuncular.Ülkede adam gibi bek çıkmıyor.Önce yerli oyuncu havuzu genişlesin sonra kısarlar yabancı sınırını.Yabancı sınırını düşürmek bir şeye fayda etmez.

Muslera
    Sabri-Gökhan Zan-Semih-Hakan

Yekta-Selçuk-Hamit
    (Emre-Engin-Erman)
    Burak-Umut

Quote Originally Posted by uAburak89 View Post
    "hiçbir takımın mali durumu iyi değilken sınır kalksın diyordu, şimdi yan çiziyor." Benim yazdığım bu, değişen şey diğer takımların mali durumu zaten. Bu kısım açık aslında.

Ben Aziz Yıldırım yıllardır kalkmasın falan demedim ki zaten, ama sen sürekli olayı Alper'den önce ve sonraya getirmeye çalışıyordun, ona istinaden yazdım.

Aziz Yıldırım kendi menfaatleri doğrultusunda tabii ki böyle yapacak, şu anda da mantığı iyi Türk oyuncuları alırım, fark yaratırım. Çünkü artık herkes yabancı alabiliyor ama kimse Fenerbahçe kadar para verip Türk oyuncu alamıyor. Bizde senin saydığın Semih alt yapıdan, Selçuk bonservis yok, Burak sözleşmesindeki madde sayesinde alıntı, Hamit gözden düşmüştü, Umut kiralıktı. Fenerbahçe öyle değil, basıyor parayı alıyor, Anadolu takımlarıyla ilişkileri de daha iyi zaten.

Ben en başında söyledim transfer sezonu bitince planı görüceğiz, hakikaten öyleyse de saygı duyarım zaten. Ama kalkıp Alper falan denince komik geliyor bana, iki takım da talip oldu diye her olayda kullanılması çok manidar.

Olayı sürekli Alper'e getirmemin sebebi eğer Alper'i Galatasaray alsaydı eli biraz rahatlayacaktı şimdi çok büyük sıkıntı içine girdi.Ya Kerim'e yada Gökhan'a 15-20 milyon para bayılacak yada Hakan Balta ile oynayacak.

Evet senin yerlilerin çok cüzi miktarlara geldi ama biraz önce saydığım 11 e gözüm kapalı koyabileceğim seviyedeki 8 oyuncu maliyetleri şöyle.Volkan bedava,Gökhan 1.5 milyon,Emre 500 bin,Salih 1.3 milyon,Egemen bedava,Topal 4.5 milyon,Hasan Ali 4 milyon,Alper takasla gidenleride sayarsak 8 milyon.Yani bizde öyle çok para bayılıp almıyoruz yerlileri.Fazla diyebileceğimiz bir Alper var,belki birde Hasan Ali var.Elbetteki fazla verdiğimiz oyuncular var Topuz gibi 9 etmeyecek bir oyuncuya verdik bu parayı ama biz Topuz'a 9 verince siz parayı basıp alıyor oluyoruz da siz Amrabat'a 8 verince parayı basıp alıyor olmuyor musunuz?Aradaki fark birinin yerli birinin yabancı olması mı?Kaldı ki Yekta'ya da 4 milyon verdiniz.Yani bizim özelimizde değil bu parayı basıp alma olayı.İki takımda yapıyor ama nedense bizim aldıklarımız göze batıyor laf oluyor.

Neyse olay çok uzadı iyi akşamlar kardeşim.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Kerim şu an için abartılıyor, direk ilk 11 oyuncusu olamaz, kaldıramaz. Gökhan İnler gerçekçi bir hedef değil. Kayseri'den alınan her oyuncu kazık bana göre, adamlar fena kitliyor. Ayrıca şu bizde 8 oyuncu var, sizde 4 olayı da biraz göreceli, Alper'de olduğu gibi sürekli bir Hakan Balta göndermen de var, evet Maradona good, Pele better, George Best, Hakan Balta durumu söz konusu ama Hasan Ali ile aralarında aman aman bir fark mı var ? Geçen sezonki peformansla Egemen ile Gökhan Zan arasında uçurum mu var ? Engin'den ilk sezon aldığımız katkı biliniyor. Emre'ye 500 bin demişsin bu 2. gelişi değil mi?

Göze batma olayı için referans bir site;

http://www.transfermarkt.com.tr/tr/s...ewerb_TR1.html

Bu sene biraz daha açılır bu makas.

Uzasın, uzamasın benim için farketmez, sana da iyi akşamlar.

O oyuncuları o çok sevdiğiniz takımlara zorla satmıyorlar. İhtiyacı vardır, ister, bütçesine uygunsa alır. Olmazsa olmaz diye düşünüyorsa basar parasını transfer eder. Transferlerin ahlaki boyutları ayrı mevzu, değerinin üstü-altı ya da oyuncunun tercihleri tartışılabilecek konular ama yerli piyasasının yüksek olması sadece Anadolu kulüplerine, yabancı sınırına bağlanmamalı.

Bu kadar şikayet edileceğine milyon €'ları (yerli piyasada bile bu avroyu niye kullanıyorsak...) altyapıya, oyuncu yetiştirmeye, antrenöre, pilot kulübe vb. harcama yapan, sözde değil özde büyük kulüpler olsa inanın ne yerli piyasası bu kadar yüksek olur, ne yabancı oyuncuya bu kadar büyük ihtiyaç.

Keşke tam AB üyeliğine geçebilsek ya da futboldaki imtiyazlardan yararlanabilsek Türkiye'de. Belki o zaman yabancı sayısının daha da düşürülmesini bile tartışabiliriz.

Nesil
    2003

Yabanci oyuncularin kisitlanmasi dogru. Ama 6+0+4 cok sacma. Bunu 6+2 yapip biraksalardi veya 6'ya indirselerdi daha iyi olurdu. Tribune cikacak 4 oyuncunun hic kimseye faydasi yok.

Tabii bu karlarlarin ortaya cikarttigi bazi sorunlara da hazirlikli olmak lazim:

1. Ligin tepesine oynamayan takimlarda yildiz olabilecek, oyunlarina onemli katki saglayabilecek yerli oyuncular buyuk takimlarin yedek kulubelerini doldurmak icin transfer olacak. Bu nedenle ligde buyuk takimlar ile kucuk takimlar arasinda fark acilacak.

Ornegin Erman Kilic'in Galatasaray kadrosunda olmasi ve surekli yedek olmasi mi lig iciin daha faydali yoksa Sivasspor'da her hafta oynamasi mi? Bence Erman'in Sivasspor'da surekli oynamaya devam etmesi daha dogruydu. Ama yabanci sinirlamasi varsa, Erman gider Galatasaray'da oynar.

Peki bunun sonucu ne? Kucuk takimlar ligde tutunabilmek icin daha negatif futbol oynayacaktir. Bunun da lige veya futbolumuza bir katkisi olmaz.

2. Bu kaybettikleri kaliteli yerli oyuncularin yerini doldurmak icin ligin tepesine oynamayan takimlar icin iki secenek var.

a) Genc futbolcu yetistirmek ve oynatmak

b) Yabanci futbolcu ile bu oyuncularin yerini doldurmak

c) Gurbetci futbolculari almak

Eger bu sinirlamanin amaci Turkiye'de genc futbolcu yetistirmekse, bu sinirlamanin yaninda bir de Turkiye'de yetismis oyuncu oynatma veya kadroda belirli bir sayida Turkiye'de yetismis oyuncu bulundurma zorunlulugu getirilmesi gerekli. Bu olmazsa, zaten yas ortalamasi yuksek olan ligimizin yas ortalamasi yukselmeye devam edecek, kulupler oyuncu yetistirmek yerine gurbetci futbolcu alarak bu eksikliklerini kapatmaya calisacaktir.

Halbuki her takima 25 oyunculuk kadro olusturma, bu 25 oyuncunun 15 tanesinin Turkiye'de yetismis olmasi zorunlulugu ve bu 25 oyuncunun disinda limitsiz 21 yas altinda Turkiye'de yetismis oyuncu kullanma hakki vererek ligde 270 (18 x 15) Turkiye'de yetismis 21 yas ustu oyuncunun oynamasi saglanabilirdi. Kadrodaki geri kalan 10 oyuncu da da ister gurbetci Turk olsun ister yabanci. Bunlardan sadece 6 tanesi de sahada olabilsin.

3. Yerli oyuncu fiyatlarinda daha patlama olacagi da kesin. Bu kisitlamanin ortaya cikartacagi oyuncu fiyati patlamasinin onune gecmek icin olmasi gereken lig icinde gelir dagiliminin daha esitsiz hale gelmesi.

Ornegin Eskisehirspor'un televizyon geliri, atiyorum, 20 milyon TL yerine 10 milyon TL olursa kulubu dondurmek zorunda oldugu icin Alper Potuk icin 6.25 milyon Euro isteyemez. Istese de veren olmadigi surece satamaz. Satamazsa da oyuncunun degeri daha alt seviyeden belirlenir. Alici guclu olur, satici degil. (Ornegin 1. Lig'den alinan iyi oyuncuya odenen bonservis degerleri ile Super Lig'den alinan ayni kalitedeki oyuncuya odenen bonservis bedeli farki. 1. Lig takimlari kulubu dondurmek icin daha dusuk bonservisleri kabul etmek zorunda kaliyor).

Eger Turkiye'de tum oyuncularin oynamak istedigi kuluplerin gelirleri ile diger kuluplerin arasinda cok daha buyuk bir gelir farki olursa ve bu yabanci sinirlamasi olursa, parasi olan buyuk kuluplere oyuncu satmak icin kucuk kulupler yarismaya girer. Yani oyuncu yetistirmek icin yarismaya girer. Bu yarismadan da Turk futbolu kazancli cikar.

Ama bunun yerine buyuk kuluplerin gelirlerinden kesilip, kucuk kuluplere dagitiliyor.

Peki kucuk kulupler bu parayi nereye harciyor?

Oyuncu yetistirmeye degil. Eger o paralar oyuncu yetistirmeye harcaniyor olsa zaten su anda Turk oyuncu yetistirmek zorunda oldugumuz icin yabanci sinirlamasi koymak zorunda kalmazdik.

Sonuc:
    Bulundugumuz durumda yabanci sinirlamasini koymak dogru. Ama yeterli degil. Bunun yaninda kucuk kuluplerin gelirlerini kesmezsen oyuncu yetistirmek icin motive edemezsin cunku yetistirdikleri tek tuk oyunculari yuksek fiyatlara satmaya devam edebilirler.

Kucuk takimlardan kesilen paralar buyuk takimlara verilmesin. Ama bu para 1. Lig takimlarina gitsin ki Super Lig ile 1. Lig takimlari arasinda gelir farki azalsin. Bu sayede Super Lig kulupleri sadece ligden dusmemek icin oyuncu ve taktik tercih kararlari vermek zorunda kalmasin. Hedef iyi oyun ve oyuncu yetistirmek olsun.
    Last edited by perpetua : 19.Haziran.2013 at 00:04

6+2+0 yerine 6+0+4 yapmalarının nedeni iyice yabancıya yönelimin azalması için. Milli takıma yararı dokunacağı kesin bunun. En çokta Anadolu klüplerine yarayacak yaramaya başladı bile 1.5 milyon € edecek adama 5 istemeye başladılar. Böyle paraları Beşiktaş falan verirse Anadolu klüpleride üç klübe yaklaşmaya başlar.Tabi alacakları bu parayı düzgün kullanırlarsa.

Bence yararlı bu Avrupada kimsenin vermeyeceği bizim ve sadece Arapların vereceği paraları verip burda 3-4 senelik kontratlar yapıyoruz ve hiç yararları dokunmuyor bu oyuncuların çoğu tatil için geliyor zaten Örnek: Quaresma,Krasic,Meireles,Drogba,Sneijder.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by berkebjk1 View Post
    6+2+0 yerine 6+0+4 yapmalarının nedeni iyice yabancıya yönelimin azalması için. Milli takıma yararı dokunacağı kesin bunun. En çokta Anadolu klüplerine yarayacak yaramaya başladı bile 1.5 milyon € edecek adama 5 istemeye başladılar. Böyle paraları Beşiktaş falan verirse Anadolu klüpleride üç klübe yaklaşmaya başlar.Tabi alacakları bu parayı düzgün kullanırlarsa.

Bence yararlı bu Avrupada kimsenin vermeyeceği bizim ve sadece Arapların vereceği paraları verip burda 3-4 senelik kontratlar yapıyoruz ve hiç yararları dokunmuyor bu oyuncuların çoğu tatil için geliyor zaten Örnek: Quaresma,Krasic,Meireles,Drogba,Sneijder.
    Anadolu kuluplerinin 3 buyuklere yaklasmasi icin aldiklari paralari cok cok daha iyi degerlendirmeleri, alttan cok sayida kaliteli oyuncu cikartmalari gerekli. Cunku onlar da ayni piyasadalar. Bugun Alper Potuk'u Bursaspor veya Kayserispor almak isteseydi daha az para istemeyecekti Eskisehirspor.

Oyuncunun sahibi keyfine gore para ister. Buyuk takimlar icin onemli olan hangi oyuncularin alinacagi, hangilerinin alinmayacagi ve bu oyunculari nasil gelistirip daha iyi yapacagi. Kulupler 5 aliyor, 1'i tutuyor ama.

Tabii bir de buyuk kuluplerin bazen ille de genc oyuncuyu alma hastaligi var. Mesela kadro derinligi icin 23 yasindaki bir oyuncuyu almak yerine buyuk kulupler pekala yerli 30 yasinda daha tecrubeli bir oyuncuyu da alip yedek kulubesinde oturtabilir.

Takimlar henuz kendisini tamamen kanitlamamis, sadece genc ve uzun vadeli fayda saglama ihtimali olan oyunculari hemen transfer ettigi icin hem oyuncularin gelisimi aksiyor, hem de bir suru para cope atiliyor.

Mesela Orhan Sam icin onemli bir bonservis odendi. Satan tabii bu adam senin icin faydali oyuncu olur, hem de genc 10 sene faydalanirsin dusuncesini asilayarak satti o fiyata. Halbuki Orhan Gencler'de kalsa belki son 2 yilda yasadigi dususu yasamayacakti. Fenerbahce pekala o donemde de Topuz'u sag bekin alternatifi olarak dusunebilirdi. Bugun belki de Orhan daha hazir bir sekilde Fenerbahce'ye transfer olabilecek durumda olacakti.

Bir tane cok cok ozel genc oyuncu olur. Onu alirsin. Ama her sezon ayni seyi goruyoruz. 2-3 tane parlamis genc Turk oyuncu var ve kulupler bu oyunculari alabilmek icin saldiriyor. Oyuncularin cogu da buyuk takima gittiginde sudan cikmis baliga donuyorlar.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Anadolu kuluplerinin 3 buyuklere yaklasmasi icin aldiklari paralari cok cok daha iyi degerlendirmeleri, alttan cok sayida kaliteli oyuncu cikartmalari gerekli. Cunku onlar da ayni piyasadalar. Bugun Alper Potuk'u Bursaspor veya Kayserispor almak isteseydi daha az para istemeyecekti Eskisehirspor.

Oyuncunun sahibi keyfine gore para ister. Buyuk takimlar icin onemli olan hangi oyuncularin alinacagi, hangilerinin alinmayacagi ve bu oyunculari nasil gelistirip daha iyi yapacagi. Kulupler 5 aliyor, 1'i tutuyor ama.

Tabii bir de buyuk kuluplerin bazen ille de genc oyuncuyu alma hastaligi var. Mesela kadro derinligi icin 23 yasindaki bir oyuncuyu almak yerine buyuk kulupler pekala yerli 30 yasinda daha tecrubeli bir oyuncuyu da alip yedek kulubesinde oturtabilir.

Takimlar henuz kendisini tamamen kanitlamamis, sadece genc ve uzun vadeli fayda saglama ihtimali olan oyunculari hemen transfer ettigi icin hem oyuncularin gelisimi aksiyor, hem de bir suru para cope atiliyor.

Mesela Orhan Sam icin onemli bir bonservis odendi. Satan tabii bu adam senin icin faydali oyuncu olur, hem de genc 10 sene faydalanirsin dusuncesini asilayarak satti o fiyata. Halbuki Orhan Gencler'de kalsa belki son 2 yilda yasadigi dususu yasamayacakti. Fenerbahce pekala o donemde de Topuz'u sag bekin alternatifi olarak dusunebilirdi. Bugun belki de Orhan daha hazir bir sekilde Fenerbahce'ye transfer olabilecek durumda olacakti.

Bir tane cok cok ozel genc oyuncu olur. Onu alirsin. Ama her sezon ayni seyi goruyoruz. 2-3 tane parlamis genc Turk oyuncu var ve kulupler bu oyunculari alabilmek icin saldiriyor. Oyuncularin cogu da buyuk takima gittiginde sudan cikmis baliga donuyorlar.

Doğru söylüyorsun. Şuda var bence Anadolu kulüblerinin sattığı Türk oyuncuların %90'ı 3 kulübte oynayabilecek oyuncular değil.Bunlar Anadolu takımlarının kendi aralarında oynadığı maçlarda kendi takımları gibi 3 kulüb için seviyesi düşük oyunculara ve takımlara karşı iyi oynuyarak kendilerini aldırıyorlar. Bu oyunculara bakarsak 3 kulübe karşı oynadığı maçlarda genelde pek bi varlık gösteremiyorlar. Bazen iyi futbolcularda çıkıyor Anadolu kulüblerinden %10'luk kesimden ama çok nadir 4-5 senede bir. (Burak Yılmaz Antalya, Alper Potuk) Ama 3 kulüb bunları transfer ediyorlar bunlar bi varlık gösteremiyorlar sonra ama hiç sabretmeden yada kiralama yoluna gitmeden gönderiyorlar bu oyuncuları sonrada bu oyuncular 24-25 yaşına gelip olgunlaşıp tam potansiyelini bulunca geri almak için uğraştıklarıda oluyor.
    Last edited by berkebjk1 : 19.Haziran.2013 at 04:21

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Sneijder için bir şey diyemem,daha kapalı kutu ancak Drogba'yı adam akıllı izleyen birisi tatil için geldi,hiç bir şey yapamadı,yararı olmadı derse gülerim,ayrıca Sneijder'e Avrupa'da bizde aldığından daha çok para verilir,Meireles'te öyle çok para verilmiş bir isim değil,Şampiyonlar Ligi şampiyonunun as kadrosunda oynadı adam,bir zahmet 10 milyon euro etsin.Krasic ve Quaresma konusunda haklısın.

TFF de akıllı bir insan bile yok. Bakın amaçları ne Türkler daha çok oynasın, daha iyi yerlere gelsin, gelişsin falan filan. Eee madem böyle sahadaki 11'i Türkleştirmek istiyorsun 5 yabancı oynamasına izin ver. Ama sen niye yedeğe yabancı koydurtmuyorsun. Zaten oyuna girecek yabancı da zorunlu olarak yabancı çıkarsa girecek. 5+2+1 bile az olmasına rağmen TFF'nin saçma hedeflerine uyabilen bir sistem.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Ya bırakın yerli muhabbetini,zaten iş olan yerli kendini gösterir.Arda Turan,Selçuk İnan,Burak Yılmaz,Gökhan Gönül,Oğuzhan Özyakup,Emre Belözoğlu,Volkan Demirel,Onur Kıvrak,Tolga Zengin,Semih Kaya,Alper Potuk ve daha nice yerli oyuncumuz,bunlara özel bir uğraşı mı yapıldı ? Hepsi yeteneklerini ortaya çıkardı ve takımlarında yerlerini garantilediler zamanında,garantiliyorlar.Sanki bizim bütün oyuncularımız harikaymışta,takımda yer alamıyormuş gibi bir hali var Federasyon'un,tamam altyapıda ki eksiklikler üst düzey ancak öyle sınırlama getirerek yerli kalitesini de arttırmazsın,sınırlama getirince çıkan oyuncu sayısı yine aynı olur.Yabancı sınırı getireceğine kulüplere altyapı konusunda yardımcı ol,yurtdışından yardımcı olacak uzmanlar getir,işin kolayına kaçma.Bunun yerli oyuncuları önemsemeleriyle alakası yok,kendilerini de biliyoruz Beşiktaş'dayken kaç yabancı oyuncu aldıklarını,Anadolu kulüpleri için yapılmış bir uygulama bu.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Git istatisiklere bak bakayım kim tatile gelmiş, bol keseden sallamak kolay. Quaresma'ya performans anlamında laf etmek körlükten başka birşey değil.
    Canım FEDA olsun sana !

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri'nde basının karşısına geçen Cavcav, dün kesinleşen 6+0+4 yabancı kanununu hedef aldı. Kulüpler Birliği'nin bu karara karşı olmasına rağmen sadece Fenerbahçe'nin isteği doğrultusunda kararın kabul edildiğini belirten Cavcav, sert konuştu.

İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada "TFF ile görüşmek istiyoruz. Eğer bu isteğimizi geri çevirirlerse olağanüstü genel kurul için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız. Karar değişmezse, federasyon değişecek." sözleriyle açık açık TFF'de seçime gitmek için çabalayacaklarını açıkladı.

İlhan Cavcav şaşırttı beni benim anlamadığım en çok yabancı fenerbahçe de var amacı ne 4 tanesini tribünde oturtup gerisini yollamaktan zevk mi alıcak

Nesil
    2006
    Yer
    ada'dan

Yani bide en cok Fenerbahce beriyor futbolcularina

niye boyle birsey dedi bu adam

Quote Originally Posted by darkkobal123 View Post
    Git istatisiklere bak bakayım kim tatile gelmiş, bol keseden sallamak kolay. Quaresma'ya performans anlamında laf etmek körlükten başka birşey değil.
    Bu konuya atılan en saçma yorum bu olsa gerek ''git istatistiklere bak''.Bide Quaresma için söyleniyor bu laf.
    Dediğin gibi yapalım. Quaresma bonservis bedeli 7 milyon € Senelik net kazancı 4 milyon € üstüne maç başı evinin kirası falan filan. Senede attığı gol 3 yaptığı asist 7'ydi sanırım. Peki Olcay Şahan bonservis bedeli 1 milyon € senelik kazancı 1 milyon € attığı gol 11 yaptığı asist 4. Dahada söylenecek birşey yok herhalde.

Sneijder için bir şey diyemem,daha kapalı kutu ancak Drogba'yı adam akıllı izleyen birisi tatil için geldi,hiç bir şey yapamadı,yararı olmadı derse gülerim,ayrıca Sneijder'e Avrupa'da bizde aldığından daha çok para verilir,Meireles'te öyle çok para verilmiş bir isim değil,Şampiyonlar Ligi şampiyonunun as kadrosunda oynadı adam,bir zahmet 10 milyon euro etsin.Krasic ve Quaresma konusunda haklısın.
    Drogba'yı izledim Türkiye'de. 1 sene önce Chelsea'de oynadığının %10'uyla oynuyor. Kuvvetini büyük ölçüde kaybetmiş.Yavaş bir oyuncuydu dahada yavaşlamış.Normal 35 yaşına gelmiş. Ne yararı oldu ? Anca Akhisar gibi seviyesi düşük takımlara goller attı. Sahadaki Sneijder 2 sene önce izlediğim Sneijder'in gölgesi bile değil. Hollanda Milli takımı menejeri geçen günlerde kaptanlığını aldı bu tür sebeplerden. Kısacası alayı fos bu tür son senede alınan oyuncuların.At gözlükleleriyle bakmayalım bu tür durumlara.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Drogba gelmese şampiyonluk gidiyordu,sen tam izleyememişsin Drogba'yı.Drogba ve Sneijder kalitelerini,futbolculuklarını tartışacak en son ülkeye geldiler.

Galatasaray'dan eleştireceksen Riera'yı,Amrabat'ı falan eleştir,yıllık 7,5 alırken 4,5'a gelen Sneijder'i,11 alırken 6,75'e gelen Drogba'yı değil.Şu haliyle Drogba ligde ki bütün oyuncuları eline alır oyuncak gibi oynar.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Drogba gelmese şampiyonluk gidiyordu,sen tam izleyememişsin Drogba'yı.Drogba ve Sneijder kalitelerini,futbolculuklarını tartışacak en son ülkeye geldiler.

Galatasaray'dan eleştireceksen Riera'yı,Amrabat'ı falan eleştir,yıllık 7,5 alırken 4,5'a gelen Sneijder'i,11 alırken 6,75'e gelen Drogba'yı değil.Şu haliyle Drogba ligde ki bütün oyuncuları eline alır oyuncak gibi oynar.
    Arkadaş bu adamların uzun bi süre oynamamış olduklarının farkında değil heralde boş ver

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu konuya atılan en saçma yorum bu olsa gerek ''git istatistiklere bak''.Bide Quaresma için söyleniyor bu laf.
    Dediğin gibi yapalım. Quaresma bonservis bedeli 7 milyon € Senelik net kazancı 4 milyon € üstüne maç başı evinin kirası falan filan. Senede attığı gol 3 yaptığı asist 7'ydi sanırım. Peki Olcay Şahan bonservis bedeli 1 milyon € senelik kazancı 1 milyon € attığı gol 11 yaptığı asist 4. Dahada söylenecek birşey yok herhalde.
    Daha istatiklerini bilmiyorsun gelmiş birde saçma diyorsun, harbi komiksin.

2010-2011: 45 maç, 11 gol, 18 asist.
    2011-2012: 37 maç, 7 gol, 11 asist.

Eleştirilecek tek yanı parasıdır. Eğer Quaresma gibi bir adamın performansını eleştiriyorsan ve Olcya ile karşılaştırıyorsan boş yere tartışmaya bile girmem zaten.
    Canım FEDA olsun sana !

Sneijder İtalyada oynatılmıyordu, üstelik Avrupada vergi olayı var bilmem biliyormusun. Futbolcuların paralarının %40'ı vergiye gidiyor.Sneijder burada imza parası falan derken daha fazla kazandı.Drogba parasını alamıyordu. Kazanacağı en büyük parayı seçti.Tabi gördük ikisinide derbilerde sahadamı dolaştılar oyuncak gibimi oynadılar.Neyse beni fazla ilgilendirmiyor bu oyuncular ve mensup oldukları takım.

@darkkobal123 nerden alıyorsun bu tür sallama istatistikleri? Lig bazında yazdım ben o istatistikleri.Avrupada köy takımlarıyla yapılan UEFA ve hazırlık maçlarını demiyorum.Kendine Beşiktaş'lıyım diyorsan Beşiktaş'lı ol QuaresmaSpor'lu değil . Klübe sürekli ihtarname çeken az bi indirimi kabul etmeyip ondan daha azına Arabistana giden bi adamı bi Beşiktaş'lı nasıl savunuyor anlamıyorum.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Sneijder İtalyada oynatılmıyordu, üstelik Avrupada vergi olayı var bilmem biliyormusun. Futbolcuların paralarının %40'ı vergiye gidiyor.Sneijder burada imza parası falan derken daha fazla kazandı.Drogba parasını alamıyordu. Kazanacağı en büyük parayı seçti.Tabi gördük ikisinide derbilerde sahadamı dolaştılar oyuncak gibimi oynadılar.Neyse beni fazla ilgilendirmiyor bu oyuncular ve mensup oldukları takım.
    Sneijder ilk maçına Beşiktaş karşısında çıktı yani 4 ay sonra ilk kez çıktı,başka derbide oynamadı.Drogba ise Gaziantepspor ve Gençlerbirliği karşılaşmaları hariç her maç üst düzey oynadı.Gelecek sene de hazır bir halde bu ikili çok can yakacak

Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri