Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 43 arası toplam 43 sonuç

Konu: Manuel Fernandes

Nesil
    2003

Gozardi etmemeniz gereken bir durum var.

Bir oyuncu eger oyun kurucuysa, onun isi zaten top ile bulusabilecegi bolgelere gitmek (Riquelme tipi sadece 20 metre karede oynayan bir Enganche degilse). Sahadaki duruma gore geriye gelmek de gerekebilir, kanatlara kaymak da gerekebilir , ileride kalmak da gerekebilir.

Fernandes'e verilmis durumda zaten. Ama verilmesi gerekli mi emin degilim.

Sadece Fernandes degil, butun bu tip geriye gelip top alan oyun kurucular icin verilmesi gerekli mi emin degilim. Boyle bir oyuncu tercihinin oyun icinde gerekli oldugundan bile emin degilim acikcasi. Belki kanatta veya forvette oynayip esas gorevi icinde orta sahanin icine girmek olmayan ama buna ragmen top almak icin geriye gelen oyuncular icin mantikli bir secenek olabilir. Ama zaten gorevi bu olan oyuncular icin gereksiz bir PPM.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Gozardi etmemeniz gereken bir durum var.

Bir oyuncu eger oyun kurucuysa, onun isi zaten top ile bulusabilecegi bolgelere gitmek (Riquelme tipi sadece 20 metre karede oynayan bir Enganche degilse). Sahadaki duruma gore geriye gelmek de gerekebilir, kanatlara kaymak da gerekebilir , ileride kalmak da gerekebilir.

Fernandes'e verilmis durumda zaten. Ama verilmesi gerekli mi emin degilim.

Sadece Fernandes degil, butun bu tip geriye gelip top alan oyun kurucular icin verilmesi gerekli mi emin degilim. Boyle bir oyuncu tercihinin oyun icinde gerekli oldugundan bile emin degilim acikcasi. Belki kanatta veya forvette oynayip esas gorevi icinde orta sahanin icine girmek olmayan ama buna ragmen top almak icin geriye gelen oyuncular icin mantikli bir secenek olabilir. Ama zaten gorevi bu olan oyuncular icin gereksiz bir PPM.
    Peki bir oyuncunun görevinin geriye gelip top almak olup olmadığını nasıl anlarız? Elimizde mevkisi ortahasanın ilerisinde olan X oyuncusu var diyelim ve bu oyuncunun sürekli geriye gelip top aldığını düşünelim. Bu X oyuncusunun geriye gelip top alması teknik direktörün isteği üzerine de olabilir, kendi inisiyatifi de olabilir. Her ne kadar futbol taktiklerinde kimin ne yapacağı belli gibi gözükse de, teknik adamlar farklı pozisyondaki oyunculara hiç yapmamaları gereken şeyleri de yaptırabilirler. Bunu öğrenmemiz zor diye düşünüyorum.
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Peki bir oyuncunun görevinin geriye gelip top almak olup olmadığını nasıl anlarız? Elimizde mevkisi ortahasanın ilerisinde olan X oyuncusu var diyelim ve bu oyuncunun sürekli geriye gelip top aldığını düşünelim. Bu X oyuncusunun geriye gelip top alması teknik direktörün isteği üzerine de olabilir, kendi inisiyatifi de olabilir. Her ne kadar futbol taktiklerinde kimin ne yapacağı belli gibi gözükse de, teknik adamlar farklı pozisyondaki oyunculara hiç yapmamaları gereken şeyleri de yaptırabilirler. Bunu öğrenmemiz zor diye düşünüyorum.
    Oyunda roller bu nedenle var.

Hatta bu rollerin fazlalasmasi da gerekli ki oyunculara verilen farkli gorevler, oyuncularin farkli sekilde oynamasina neden olsun. Tabii oyunculara serbestlik tanimina bagli bu, oyunculara ne kadar cok serbestlik verirsen o kadar cok taktigi sadece bir oneri olarak gorur ve kendi kafalarina gore oynarlar, serbestlik ne kadar azsa oyuncular o kadar cok onlara verilen gorevleri harfiyen yerine getirmeye calisirlar.

Yani ornegin bir oyuncuyu hedef santrafor olarak oynatirsin ama takima serbestlik tanirsin. Oyuncunun comes deep to get the ball PPM'si varsa, orta sahanin icine girip hedef santrafor olma ozelligini kaybeder. Serbestlik tanimazsan da geriye gelip orta sahanin icinde gorunmez. Kendi oyun stilini, takimin oyun sablonu icin feda eder (tabii teamwork yuksekse).

Nesil
    2007

@perpetua

Konunun ne olduğunun çok iyi farkındayım. Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Ben ille de 4-2-3-1 demiyorum, Biliç'in taktik tahtası diyor. Ayrıyetten matchstudy'den geçen seneki maç taktiklerine bakarsanız orada BJK'nin çoğunlukla 4-2-3-1 oynadığını görürsünüz.

@Redrum

"4-3-3 demek günümüzde 3 MC 3 ST demek değil ki" bu bilgiyi vermen gerçekten çok yararlı olmuş. )) Senin mantığına göre 4-2-3-1 ile 4-3-3 (4-1-2-2-1) aynı taktik.

4-2-3-1'deki kanat oyuncuları RW ve LW'dır fakat 4-3-3'teki kanat oyuncuları (daha doğrusu kenar forvetler) RF ve LF'dir. Bu da FM'nin eksik olduğunu düşündüğüm konulardan biri zaten. AM ile ST arasında bir mevki daha var fakat FM'de yok bu.

4-3-3'teki MC oyuncularının kenarlara yardım etmesi gerekir DM arkalarında pozisyon alır, fakat 4-2-3-1'de AMC daha serbesttir, daha çok ileride kalır, kanatlar daha çok geri gelir ve kenarlara yardımı 2 DM yapar.
    Last edited by ttarlabasi : 28.Ağustos.2013 at 20:19

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    @perpetua

Konunun ne olduğunun çok iyi farkındayım. Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Ben ille de 4-2-3-1 demiyorum, Biliç'in taktik tahtası diyor. Ayrıyetten matchstudy'den geçen seneki maç taktiklerine bakarsanız orada BJK'nin çoğunlukla 4-2-3-1 oynadığını görürsünüz.
    Benim neyi zannettigimi sen mi belirliyorsun?

Video 433 icin yapilmis ama ayni felsefe 4231 icin de gecerli. Izlersen belki anlarsin.

Fenerbahce karsinda Arsenal'in oynadigi 4231'i izlediysen Cazorla, Wilshere ve Ramsey'in surekli birbirlerinin yerlerine kayarak nasil Fenerbahce'nin orta sahasini delik desik ettigini gormussundur.

Gecen sezon Bayern'i izlediysen Schweinsteiger, Kroos ve Javi Martinez'in surekli alan degistirdigini gorursun. Hatta Kroos'un, Muller'in yerine tercih edilmesi o rotasyonu yapip top kullanabilecek oyuncu olmasi.

Her oynanan 4231 de ayni degil ayrica. Mourinho'nun Real Madrid'e oynattigi 4231 savunmada 4231'dir ama hucumda Khedira'nin ileriye cikmasiyla 433 olur.

Hatta Bilic'in 4231'i de Hutchinson'un top rakip sahaya tasindiktan sonra ileriye cikmasiyla hucumda 433'e donuyor. Fernandes'in geriye gelmesiyle degil.

Samet Aybaba ise 4231'den daha cok 424 oynatiyordu. Fernandes forvet arkasindan daha ziyade ikinci forvet rolundeydi. Madem Matchstudy'yi o kadar cok iyi biliyorsun, butun maclara geri donup bir bak ve maclarin bir cogunda Fernandes'in topla bulusma bolgesinin, Almeida'tan daha ileride oldugunu da gor.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

ttarlabasi'nin demek istediği şu: Alışılmış 433'te bir defansif, iki de çift yönlü orta saha olur. Ama 4231'de iki çift yönlü, bir ofansif orta saha oluyor. Bu biraz da yaklaşım meselesi. İkisine de 433 de denebilir.

Ama son maçtan ortalama pozisyonlara bakıldığında Beşiktaş'ın dizilişinin en azından orta saha bölümünün alışılmış 4231'e daha yakın olduğunu görebiliriz: http://tr.matchstudy.com/TSL2013-14/...?id=0502&no=02
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2007

Youtube'da Interpretation of 4-3-3 With Rotational Movement 'i aratip 433'te merkez orta saha oyuncularinin nasil oynamasi gerektigini izlemeni tavsiye ederim.

Bu diziliste orta saha oynayan oyuncularin bunu surekli yapmasi gerekli zaten.

@perpetua

Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Benim neyi zannettigimi sen mi belirliyorsun?

Fazla uzatmaya gerek yok sanırım bu konuda.

Ayrıca Arsenal 4-2-3-1 değil 4-3-3 oynadı fenere karşı 2 maçta da (Bkz: uefa linkleri aşağıda). Ben sistemleri falan gayet iyi biliyorum, hiç merak etmeyin. Haydi iyi akşamlar!

http://www.uefa.com/uefachampionslea...748/index.html

http://www.uefa.com/uefachampionslea...758/index.html
    Last edited by ttarlabasi : 29.Ağustos.2013 at 00:36

Nesil
    2003

Fazla uzatmaya gerek yok sanırım bu konuda.

Ayrıca Arsenal 4-2-3-1 değil 4-3-3 oynadı fenere karşı 2 maçta da (Bkz: uefa linkleri aşağıda). Ben sistemleri falan gayet iyi biliyorum, hiç merak etmeyin. Haydi iyi akşamlar!

http://www.uefa.com/uefachampionslea...748/index.html

http://www.uefa.com/uefachampionslea...758/index.html
    4231 veya 433 sistem degil dizilis. Cok iyi bilen..

Sistem konusmak istiyorsan icin o dizilisteki parcalarin birbirleri ile etkilesimini konusman gerekir.

Sistem diziliste MC olan oyuncunun geriye de gelmesine neden olabilir, surekli ileride kalmasina da neden olabilir. Mevkisine sadik kalmasina da neden olabilir, surekli alan degistirmesine de neden olabilir. Surekli uzun pas denemesine de neden olabilir, sadece basit paslarla oynamasina da neden olabilir vs. vs.

UEFA'nin dizilislerine gelince..

http://www.whoscored.com/Matches/762972/Live
    http://www.whoscored.com/Matches/762962/Live
    http://www.teamtalk.com/blog/16129/8...tical-analysis
    http://www.teamtalk.com/blog/16129/8...tical-analysis

Fazlasini bulmak icin ugrasmadim. UEFA'nin yaptigi dizilisler %70-80 yanlis cikiyor cunku dizilisleri mactan 1 saat once kadroya gore diziyor ve oldugu gibi birakiyorlar.

Diger kaynaklar ise maci izledikten dizilisin ne oldugunu cozumlemeye calisiyorlar.

Nesil
    2007

Kelime oyunlarıyla üste çıkma arzunu anlayabiliyorum fakat bu tavır yaşına ve forumdaki görevine pek yakışmıyor. Daha fazla uzatmayalım. 2 sayfayı okuyanlar gerekli sonucu çıkarır zaten.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

"Geri gelip top alır" PPM'sinde bende hala ısrarcıyım. Her maç her maç görüyorum bunu. Atiba olmasına rağmen gelip top alıyor adam insaf yahu
    FM Gazetesi

Nesil
    2003

Kelime oyunlarıyla üste çıkma arzunu anlayabiliyorum fakat bu tavır yaşına ve forumdaki görevine pek yakışmıyor. Daha fazla uzatmayalım. 2 sayfayı okuyanlar gerekli sonucu çıkarır zaten.
    Forum'da herhangi bir gorevim yok. Bana herhangi bir diger uye gibi davranabilirsin.

Eger yazdiklarimdan bir seyler kaptiysan ne mutlu bana. Kapamadiysan da canin sag olsun.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    "Geri gelip top alır" PPM'sinde bende hala ısrarcıyım. Her maç her maç görüyorum bunu. Atiba olmasına rağmen gelip top alıyor adam insaf yahu
    Yukarida zaten bunun ekli oldugunu yazmistim.

Nesil
    2007

Forum'da herhangi bir gorevim yok. Bana herhangi bir diger uye gibi davranabilirsin.

Eger yazdiklarimdan bir seyler kaptiysan ne mutlu bana. Kapamadiysan da canin sag olsun.
    Last edited by ttarlabasi : 30.Ağustos.2013 at 01:10

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri