1 ile 2 arası toplam 2 sonuç

Konu: FM 2014 Türkçe ile İlgili Görüşler

Exclamation FM 2014 Türkçe ile İlgili Görüşler

Merhabalar.

Öncelikle belirtmek isterim ki FM 2014 başlığı olmadığı için bu konuyu buraya açmak zorunda kaldım.

Esas konuya dönersek; FM 2013'teki çeviri hataları ve çevrilmeyen kelimeleri buraya belirterek, çeviri için çalışan arkadaşların FM 2014'te aynı hataların yapmamasını sağlayabileceğimizi düşünüyorum.

Örneğin oyuncuların profilindeki, veriler kısmında "possible" kelimesinin çevrilmediğini gördüm.

Merak edenler için söyleyelim; "possible" oyuncunun olası oynayabileceği maçları temsil ediyor. Yani ilk 18'lik kadroya(yedek yada as) kaç kez alındığını temsil ediyor. Küçük bir ayrıntı; ancak benim dikkatimi çekti. Bu kelime olası/mümkün olarak çevrilebilir.

İkinci olarak ise profillerde ki "Dripling" ve "Eksantriklik" kelimelerinin bana tuhaf gelmesi. Elbette yıllardır FM oynayan biri olarak bunların ne olduğunu biliyorum. Ancak Türkçe yapılacaksa bizim dilimizde karşılığı olan kelimelerin Türkçe kullanılmasından yanayım. "Dripling" yerine "Top Sürme", "Eksantriklik" yerine "Sıra Dışılık" yazılabilir.

Birde "Kararlılık" yerine "Azim" yazılabileceğini düşünüyorum. Her ne kadar bu kelimeler birbirine benzese de "Kararlılık", kararlı olma durumudur; "Azim" ise bir işteki engelleri yenme kararlılığıdır. Bu şekilde bakıldığında uygun sözcüğün "Kararlılık" değil "Azim" olduğunun daha net görüldüğünü düşünüyorum.

Onun dışında toplantılarda ve oyuncularla yaptığımız konuşmalarda da çeviri hatalarının var olduğunu söylemek hata olmaz. Onları zamanım olur ve üşenmez isem buraya yazmayı düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar

Not: 2014 ile ilgili bir konu açarsanız sevinirim. 2013'te yaşadığımız saçmalıkları ve 2014'ten beklentilerimizi yazabiliriz. Bu konuda çok doluyum
    Last edited by M3rcurial : 01.Ağustos.2013 at 23:03

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

yakında açarız bunlarla alakalı bir konu

Mesaj Yetkileri