1 ile 14 arası toplam 14 sonuç

Konu: Moral Rehberi - Moral ne işe yarar ki ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Moral Rehberi - Moral ne işe yarar ki ?

Uzun bir aradan sonra yine bir rehber ile karşınızdayım. FM 2013'ün bu son günlerinde gerek gelen talepler olsun, gerek forumda gözlemlediğim eksikler olsun böyle bir rehberin olması gerektiğini düşündüm. Lafı çok uzatmadan rehbere geçelim...

Moral Rehberi - Moral ne işe yarar ki ?

Moral, FM 2013’teki en önemli şeylerden birisidir. Cidden. Oyuncuların moralleri oyunlarını etkiler. Moraller renklerinden kendini belli ederler.

Kırmızı, Turuncu, Sarı, Açık Yeşil, Yeşil ve Koyu Yeşil olmak üzere moralleri kötüden iyiye şekilde buralardan anlayabiliriz. Özetle, morali iyi olan oyuncular, daha iyi performans sergilerler ve bu yüzden oyuncuların morallerini yüksekte tutmak lazımdır.

Moralmen kötü oyuncular kendilerini hemen belli ederler. Maçlarda kötü oynamaya başlarlar. Bu durum bir zincir halini alır ve maçlarda alınan kötü sonuçlar diğer oyuncuların da morallerini bozarak, bu moralleri düşükler takımı el birliği ile dibe vururlar. Malesef bu oyunda moralleri öyle bir anda yükselten bir şey yok. (Sabırlı olunuz.) Bu sebeple bu rehberde moraller nasıl yüksekte tutulur, hangi durumlarda neler yapmamız gerektiği gibi şeyleri bulabilirsiniz.

Bir oyuncunun moralini, oyuncunun profiline girip “Bilgi” kısmından öğrenebiliriz. Sol altta moralinin ne durumda olduğu yazmaktadır. Tabii bu durum pek sağlıklı değil. Çünkü bir menejer olarak tüm takımın moralinin ne olduğunu, tüm oyuncuların morallerinin ne durumda olduğunu bilmek isteriz. Bunun için ise, “Ana Kadro” dan (veya hangi kadro için istiyorsanız ondan) soldaki Açılır kapanır menüden “Seçim Bilgisi” ni seçmemiz gerekir. (ya da sağdaki “+” tuşundan ekrana morali ekleyebiliriz.) İşte karşımızda tüm oyuncuların morallerini gösteren bir ekran...

Morali Etkileyen 10 Faktör

1 - Genelde oyuncuların çoğunun morali aynı seviyelerdedir. Takım iyi gidiyorsa o takımdaki çoğu oyuncunun morallerin kötü olduğunu söyleyemezsiniz. Arada böyle tek tük moralleri düşen oyuncular da olabilir. Morali etkileyen en önemli faktör maç kazanmaktır. Oyuncuların moralleri de bu sebeple haftadan haftaya değişebilir.

2 – Genel Antranmandan “Takım Uyumu” Maç antranmanından “Takım Çalışması” seçmek moralleri arttırır.

3— Takım kaptanının morali diğer oyuncuları da etkiler. Eğer takım kaptanının morali iyise takım daha çabuk toparlanır, moralleri daha iyi olur.

4 – Basın toplantılarında çıkan sorularda oyuncuları övmek veya yermek moralleri etkiler.

5 – Basın toplantılarında sorulan bir soru üzerine bir mevkideki oyuncuyla ilgilendiğinizi söylerseniz ve o mevkide oynayan oyuncularınız fazla ise bu durum mevcut oyuncularınızın moralleri çok az da olsa düşürür. Yine daha sonra defansta farklı bir bölgeye daha oyuncu almak istediğinizi söylerseniz bu sefer o mevkideki diğer defans oyuncularınız moralman düşeceği için takımın tüm defans oyuncuları kendini kötü hissedebilir. Aynı şeyler diğer mevkilerdeki oyuncular için de geçerli tabiiki.

6 – Oyunculara vermiş olduğunuz sözleri tutarsanız, oyuncunun morali düzelir. (Oyuncuyu sene sonu ayrılmak istiyor ya da kiralık gitmek istiyor, istenen ücret yüksek vs. gibi şeyler)

7 – Hiç bir sebep yokken veteran dediğimiz bir kaç oyuncuyu transfer istesine koyarsak, takımdaki diğer veteranların moralleri düşecektir. Çünkü onları da satmak istediğinizi düşüneceklerdir. Bu durum normal oyuncular için geçeri değildir.

8 – Sizin profiliniz de oyuncuların morallerinde bir etkendir. Eğer tanınmış ve deneyimli bir menejer olmuşsanız ve sizin seviyenizden düşük bir takıma giderseniz, gittiğiniz takımdaki oyuncuların moralleri artar. Veya aynı takımda uzun yıllar kalan bir menejerseniz yine takımdaki oyuncuların moralleri etkilenir. Ancak düşman(rakip-rival) bir takıma giderseniz veya dilini bilmediğiniz bir ülkedeki takıma giderseniz bu sefer de oyuncular kötü olarak etkileneceklerdir.

9 – Sezon başında oyunculara verilecek primlerde hepsini yüksek seçerseniz oyuncuların moralleri olumlu olarak etkilenir, düşük seçerseniz mızmızlanırlar.

10 – Oyuncu yeni transfer olduysa ve ülkeye alışamadıysa morali düşer.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Maddelere sığmayanlar

Maç Öncesi Konuşmalar

Bildiğiniz üzere maçlara başlamadan önce, devre arasında ve maç bitiminde oyuncularımızla konuşma fırsatı buluruz. Bu konuşmalar oyuncuların anlık motivasyon değerlerini etkiler. Yani iyi bir konuşma ile morallerini bir tık arttırırken, kötü bir konuşma ile maçı bile kaybedebilirsiniz.

Forumda Takım Konuşması Rehberi henüz bulunmuyor. Yazmak da düşünülemez. (Sabit bir şey yok çünkü, tonlarca olasılık var ve hangi birinin en etkili olduğunu gerçekleme fırsatı yok.) Benim bu rehber için değineceğim nokta ise her gördüğünüz yeşil rengin olumlu olmadığıdır. Çok spesifik bir örnek vermem gerekirse; oyunculara “Üzerinizde Baskı Yok” gibilerinden bir konuşma yaparsanız, takım belki de çok fazla rahatlayıp maçı bırakacaktır. Ancak dediğim gibi, bu örnek çok spesifik. Baskı Yok konuşması özellikle Avrupa maçlarında çok işe yarayan bir konuşmadır.

Yine örnek vermeye devam edecek olursam; bazı durumlarda oyunculara “Kızgın” bir şekilde bağırmak da oyuncuları motice edebilir. (Gerçek hayattaki Fatih Terim faktörü gibi.) Özellikle çok rahat geçeceğini düşündüğünüz bir maçta geriye düşmüşseniz bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Tabii bazı durumlarda ters tepebileceğini ve oyuncuların morallerini düşürebileceğini unutmayın. Neyse özetle doğru olan takım konuşması morali olumlu etkiler dileyim.

Takım Toplantısı

İşler artık çığrından çıktıysa, takım sürekli puan kaybediyorsa ya da ligde son haftalarda zirveye doğru giderken bir anda yenilmeye başlamış ve liderliği zora sokmuşsak vs. başvurmamız gereken yer işte tam da burasıdır.

Takım Konuşması- Toplantısı yapmak için “Ana Kadro” --> “Kadroyla Görüş” butonuna tıklamalıyız.

Karşımıza şu ekran gelir.

Görüldüğü üzere benim takımın moralleri iyi. Hatta çok iyi. Bu tür bir durumda “Hırslı” bir şekilde takım konuşması yapmayınız. Yaptığınız taktirde oyuncuların morallerini düşürürsünüz. Bu tür durumlarda yapılabilcek maksimum şey, “Sakin” bir dille numaralandırılmamış olanı(ortada olan) oyunculara söylemektir. Konuşmanın sonucunda çok fazla oyuncunun etkilenmediğini görebilirsiniz.

Görselde numaralandırdığım konuşmalar daha etkili olmaktadır. Bu konuşmaları yaparken yine ses tonumuza dikkat etmemiz gerekir. Benim şu ana kadar deneyimlediğim en iyi takım toplantısı konuşma tonu “Hırslı” dır. Ondan bir sonra gelen ise “Sakin” ses tonudur.

Takımdaki oyuncuların moralleri çok kötü ise Hırslı bir şekilde Numara 2’yi oyuncularınızla paylaşmak, çok sayıdaki oyuncunuzun moralini bir hayli arttıracaktır. Daha sonra “Kaptana Sor” butonunu kullanmanızı ve bir daha takımla konuşmanızı tavsiye ederim.

Konuşmayı bitirirken de hala oyunculara moral verebilir veya morallerini götürebilirsiniz. Bunun için karşınızda üç seçenek bulunmaktadır;

İşte benim de peşinde olduğum tepki buydu: Oyuncuların moralleri düzeldiyse kesinlikle ve kesinle bu seçeğeni tercih etmelisiniz. Motive olan oyuncuların sayısına göre çoksa “Hırslı” bir şekilde az sayıda ise “Sakin” bir şekilde oyuncularını bunu söyleyin.

Benim, sakin bir dille iyi gittiğimizi söylereyek bitirdiğim toplantı sonucunda oyuncuların moral artışını görüyorsunuz.

Sanırım ben durumu yanlış değerlendirdim: Bu konuşma resmen kurtarıcı konuşmadır. Eğer oyuncularınız söylediğiniz şeylerden motive olmadıysa ve hatta daha kötüsü demoralize oldularsa, hemen toplantıyı bu seçeneği söyleyerek bitirin. Çünkü bu durumda siz hatalı olduğunuzu oyunculara aktarmış oluyorsunuz ve oyuncuların eski moralleri geri geliyor. Sanki hiç konuşma yapılmamış gibi oluyor yani...

Bu tepkiden dolayı hayal kırıklığına uğradığımı söylemek zorundayım: Vallahi bu seçeneği hiç kullanmadım. Rehberi hazırlarken de denedim ancak hiç olumlu bir tepki almadım. Hiç kullanmayın derim. Zaten bu rehberde hangi konuşmaları yapmanız gerktiği yazıyor. Onları takip ederseniz hiç bir zaman da kullanmazsınız

Şunu belirtmek isterim ki oyuncular sık sık takım toplantısı yapmayı sevmezler. İster iyi durumda ister kötü durum olsunlar, ister iyi ister kötü bir şey söyleyecek olun, yine de buna pek sıcak karşılamazlar hemen “üzgün” oluverirler. Ayda maksimum 1 kere yaptığınızdan emin olun. (ki o bile çok bence.) Bunun haricinde sezon başlarında ve yeni bir takıma gittiyseniz o takımla konuşmalar yapmalısınız. Bu durumda oyuncuların morallerini hemen etkiliyor.

Kişisel Konuşma

Oyuncunun moralinin artmasını sağlayan şey oyuncu ile konuşma olduğu için, ister övün, ister yerin, ister kulübün maddi durumdan ötürü kendisini satmak zorunda olduğunuzu söyleyin, ister milli takımdan emekliliğini isteyin, ister ders aldırın ister ders verin oyuncunun morali olumlu ya da olumsuz bir şekilde kendi karakterine bağlı olarak etkilenecektir, değişecektir.

Genelde Teknik Heyetten Önerilen oyunculara övgülerde bulunuruz. Biliyorsunuzdur, bilmezden gelmeyin. Yoksa kim uğraşacak tek tek oyuncularla konuşmaya değil mi ?

Bu hizmet çok güzel olsa da aynı takım koplantısında olduğu gibi oyuncular sık sık övülmeye ya da yerilmeye gelemezler. Özellikle morali “Süper”,”Çok İyi” seviyelerinde olan bir oyuncuyu kesinlikle övmeyin. Gerek yok çünkü. O halinden memnun. Eğer överseniz büyük bir olasıkla morali bir tık düşecektir.

Eğer oyuncunun mevcut morali Normal, İyi gibilerindense ve harbiden de iyi bir performans sergiliyorsa tabiiki övebilirsiniz.

İyi bir performans sergileyip sergilemediğini ise şu şekilde daha kolay anlayabilirsiniz. Teknik Heyet Önerilerini “Her Hafta” olarak düzenleyin ve Adam yönetimi için önerilerde bulunacak ekip üyesini de dikkatli seçin.

Görüldüğü üzere benim seçtiğim kişi asistan menejerim. Onun neyi yapıp neyi yapamadığını, menejere tıkladıktan sonra sağ üstte bulunan “Bilgi” kısmından görebilirsiniz. Benimkinin yardımcı ekip danışmanlığı konusunda mahşallahı var. Adam Yönetimi Özelliği de maksimumda olduğu için bana yanlış bilgi vermeyecektir. (Eğer Kadrodaki Oyuncuları Bilgisi tam olursa çok daha iyi, benimkinin düşük olduğu için şimdilik yanlış değil ama eksik önerilerde bulunabilir.)

Böylece eğer son maçta övmeniz istenilen oyuncu iyi bir performans sergilemişse ve morali de mükemmel değilse onu övün.

Sonuç kesinlikle olumlu olacaktır. Hepinize esenlikler diliyorum.

Not: Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

-sentugo-
    Last edited by sentugo : 08.Ağustos.2013 at 11:27 Reason: Rehbere ekleme yapıldı.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Bu konu başarının 3 faktöründen biri

1-Oyuncu ve takım konuşmalarını iyi bilmek
    2-Antremanları çok iyi yaptırmak
    3-İyi bir taktiğe sahip olmak

Bu üçlü birleşirse yenemeyeceğiniz takım olmaz.Teşekkürler gerçekten çok iyi rehber

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Ellerine sağlık bilmeyen arkadaşlar için çok yararlı bir rehber olmuş. Moral çok önemli bir etken oyunda.

Nesil
    2012

Gerçekten çok faydalı olmuş eline sağlık

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Artı olarak eklemek istediğim bir şey var;

Moralleri yükseltmenin bir diğer yolu ise oyuncularla bireysel konuşma bölümüne gelip, "gelişim" ekranından

uyarılarını kullanarak oyuncunun moralini yükseltebiliriz.
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Arkadaşım zaten rehberin içinde mevcut.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Tekrar baktım ancak göremedim. Belki de ben göremiyorumdur Herneyse...
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Tekrar baktım ancak göremedim. Belki de ben göremiyorumdur Herneyse...
    İkinci mesajımda yazının sonunda gözüküyor.

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Kişisel Konuşma

Genelde Teknik Heyetten Önerilen oyunculara övgülerde bulunuruz. Biliyorsunuzdur, bilmezden gelmeyin. Yoksa kim uğraşacak tek tek oyuncularla konuşmaya değil mi ?

Bu hizmet çok güzel olsa da aynı takım koplantısında olduğu gibi oyuncular sık sık övülmeye ya da yerilmeye gelemezler. Özellikle morali “Süper”,”Çok İyi” seviyelerinde olan bir oyuncuyu kesinlikle övmeyin. Gerek yok çünkü. O halinden memnun. Eğer överseniz büyük bir olasıkla morali bir tık düşecektir.

Eğer oyuncunun mevcut morali Normal, İyi gibilerindense ve harbiden de iyi bir performans sergiliyorsa tabiiki övebilirsiniz.

İyi bir performans sergileyip sergilemediğini ise şu şekilde daha kolay anlayabilirsiniz. Teknik Heyet Önerilerini “Her Hafta” olarak düzenleyin ve Adam yönetimi için önerilerde bulunacak ekip üyesini de dikkatli seçin.

Görüldüğü üzere benim seçtiğim kişi asistan menejerim. Onun neyi yapıp neyi yapamadığını, menejere tıkladıktan sonra sağ üstte bulunan “Bilgi” kısmından görebilirsiniz. Benimkinin yardımcı ekip danışmanlığı konusunda mahşallahı var. Adam Yönetimi Özelliği de maksimumda olduğu için bana yanlış bilgi vermeyecektir. (Eğer Kadrodaki Oyuncuları Bilgisi tam olursa çok daha iyi, benimkinin düşük olduğu için şimdilik yanlış değil ama eksik önerilerde bulunabilir.)

Böylece eğer son maçta övmeniz istenilen oyuncu iyi bir performans sergilemişse ve morali de mükemmel değilse onu övün.

Sonuç kesinlikle olumlu olacaktır. Hepinize esenlikler diliyorum.

Not: Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

-sentugo-
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Senin bahsettiğin "performansı övmek" olarak anladım ben o yazıdan. Benim bahsettiğimi hala göremedim dostum.
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Oyuncunun moralinin artmasını sağlayan şey oyuncu ile konuşma olduğu için, ister övün, ister yerin, ister kulübün maddi durumdan ötürü kendisini satmak zorunda olduğunuzu söyleyin, ister milli takımdan emekliliğini isteyin, ister ders aldırın ister ders verin oyuncunun morali olumlu ya da olumsuz bir şekilde kendi karakterine bağlı olarak etkilenecektir, değişecektir.

Yani sizin dediğiniz her seferinde oyuncunun moralini arttırmaz! Yanlış bilgilendirme yapmayalım.
    Last edited by sentugo : 08.Ağustos.2013 at 11:25 Reason: Bir kaç şey daha ekledim.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben etkenlerden birini söyledim zaten. Yanlış bilgilendirme yapmadım. Üstte de gördüğün gibi gayet yükselmiş moral değil mi? Ben oraya %100 morali yükseltirmi yazmışım iyi bak lütfen.
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

O halde lütfen

Oyuncu kötü bir formda iken onun Son zamanlardaki formunu kötüleyen ve düzelmesini isteyen bir konuşma yapıp, oyuncunun motivasyon artışını,

Oyuncuya, kiralık listesine konulma uyarısı,konusu, satılık listesine konulma uyarısı, konusunu konuşup oyuncunun motivasyon değerlerini,

Yaşlı oyuncularınızdan milli takımdan emekliliğini istediğinizdeki motivasyon durumu,

Bir oyuncudan genç bir oyuncuya ders verdirirken, ders verecek ve ders verilen oyuncuların motivasyon durumlarını,

Bir oyuncudan, personel ya da transfer tavsiyesi istediğinizde, bunun oyuncunun motivasyonuna etkisini,

Oyuncunuzla maaşı hakkında konuştuğunuzda veya sözleşmesini karşılıklı fesh etmek istediğinizde oluşan yeni motivasyon değerini,

Oyuncunun antrenman performansı hakkında onla konuştuğunuzda vereceği tepkiyi,

Yaşlı oyuncularınızdan ileride takımdaki personelden birisi olmasını istediğinizdeki motivasyon değerlerini,

vs.

belirten diğer görselleri de ekleyin de en azından eksik olmasın, tam olsun.

Ancak buna gerek yok çünkü dediğim gibi oyuncuyla bire bir (özel) veyahut tüm takımla aynı anda konuşmak oyuncuların morallerini etkiler.

Bu cümle diğer hepsini kapsar. Sizin (veya herhangi bir kişinin) yapmış olduğunuz şeyin bir yararı olduğunu düşünseydim zaten desteklerdim, tebrik ederdim, devamını beklerdim ve zaten bugüne kadar da bu hep böyle oldu. Ancak şu mesajınız bu rehbere "artı" bir şey katmıyor. Bu sebeple sadece onu eklemek yanlıştır. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir. Bir iş yapılacaksa tam yapılmalıdır. Eklediğiniz şey "Drogba iyi futbolcu" demek gibi birşey. Bunu anlamak güç değil. İyi niyetinizin farkındayım, bu sebeple olayı kapatmak istiyorum.

Gerek görürseniz yukarı yazdığım o motivasyon değerlini gösteren görselleri hazırlayabilir, paylaşabilir ve rehberi eksiksiz hale hatta fazla dolu bir hale getirebilirsiniz.

İyi bayramlar.
    Sentugo.

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Taktik konusundan daha önemli bir konu bence bu,güzel bir rehber olmuş;elinize sağlık

Mesaj Yetkileri