Sayfa 13 / 19 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon
361 ile 390 arası toplam 542 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@legolasaragorns

Öncelikle önerim savunmayı daha da öne çıkarman. İyice orta sahaya yanaştırırsan hem orta saha ile savunma arasındaki boşluk daha iyi kapanır (dolayısıyla beklerle kanatlar arasındaki de) hem de yaptırdığın pres daha etkili olur. Ayrıca ofsayt taktiği uyguluyorsun, o açıdan da daha faydalı olur.

Jem Karacan iki yönlü orta saha profiline sahip. Yaratıcılığı pek yüksek olmadığından oyun kurucu görevi için pek uygun değil. Bence savaşçı orta saha rolünde oynatırsan bu sistemde daha faydalı olur. Ayrıca kendisine "kısa pas" ve "daha risksiz pas" talimatları vermeni tavsiye ederim.

Topa sahip olmak istiyorsan "kısa pas" ve "daha risksiz pas" direktifini hücumlarda pozisyon yaratma görevi olanlar dışındaki tüm oyuncularına verebilirsin. Özellikle kaleci dahil savunma hattındaki tüm oyunculara bu talimatları verirsen topa sahip olma oranını ciddi şekilde arttırabilirsin (defanstan kısa pasla çık komutu vermişsin ama bu dediğimi de yap sen). Tabi tempoyu düşürüp kısa pas yaparak topa sahip olma oranını arttırırken rakibin de daha iyi savunma yapmasına olanak tanırsın ve daha zor net pozisyon bulursun onu da ekleyeyim.

Forvet arkasındaki oyuncuya daha sık ileri çıkmasını söyleyerek hücumlarda ceza alanında daha fazla pas seçeneğin olmasını sağlayabilirsin.

Mustafa Pektemek'e verdiğin rol uygun ama bu sistem (kontrollü hücum) için yaratıcı forvet daha uygun olabilir.

Not: takım komutlarından kısa pas komutu verdiğin zaman bütün oyuncular aynı derecede kısa pas komutu almış olmaz. Eski barlı sistemi hatırlarsan talimatları 1 le 20 arasında veriyorduk; her rol için verilen pas mesafesi birbirinden farklıdır. Sen takım komutlarından "kısa pas" seçtiğinde oyunculara "nomalden daha kısa mesafeli paslar atın" talimatı vermiş oluyorsun. Yani atıyorum X rolündeki oyununun pas mesafesi normalde 14 ise 11'e, Y rolündeki oyuncunun 5 ise 2'ye düşmüş oluyor. Zaten orjinal dilde oynarken "shorter passing" olarak yani "daha kısa -mesafeli- paslaşma" olarak geçiyor bu komut.

Bahsettiğin tarz zorlu maçlarda sadece oyun anlayışını değiştir bence. Yani Kontrol yerine Standart veya duruma göre Kontra gibi... Baktın çok pozisyon veriyorsun o zaman savunmayı biraz daha geriye çekersin.

Şu an taktiğe yatkınlık düzeyi çok düşük. İlk başlarda hemen süper bir oyun bekleme. Keşke hazırlık döneminde bol bol hazırlık maçı ve gerekli antrenmanları yapıp bu düzeyi iyice arttırsaydın. Kötü sonuçlar moral düşürür, düşük moral de kötü sonuçları getirir. Umarım iyi sonuçlar alırsın...
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Alternatif olarak önceki söylediklerimle tezat olacak belki ama beklere hücum görevi verip kanatlara destek görevi vererek oyuncuların birbirine daha yakın oynamasını sağlayabilirsin. Beklerin de hücumun içinde olmasıyla 3.bölgede pas trafiğini daha da canlandırabilirsin. Ama ön libero olmadığından biraz riskli tabi. Fakat Beşiktaş'ı yönetiyorsan bu tarz riskleri alacaksın. Orta sahadeki savunma görevli oyuncunun ön libero bölgesini ne kadar iyi kapatabileceği önemli. Yanında savaşçı orta saha oynatmanın faydası olur bu durumda.

Kontrollü hücum seçtiğin için kanatların sürekli çizgiye inip orta yapmalarının bir anlamı yok. O, hücum anlayışında oynadığın zaman daha mantıklı.

Bu dediklerimi yaparsan o zaman beklere "daha az pres yap" talimatı vermeni öneririm. Hücuma çıktıklarında dönüşte gidip rakibe önde basarlarsa kanattan çok atak yersin çünkü. Ayrıca sık sık hücuma çıkacaklarından çok fazla yorulurlar.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
    Aytekin79 şimdi denemeye başlıyorum taktiğini.
    Jevox aynen Grid sistem gibi gelmedi bir daha da zor gelir çünkü grid sistem kaydıraç taktik üzerinden tasarlanmıştı.Fakat oyunda taktik sistemi tamamen değişmiş bulunmakta bu da Grid Sistemi imkansız hale getiriyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Taktiği planlarken;

Kimler savunma yapacak: En az 3 kişi takım hücumdayken dahi geride kalmalıdır. Böylelikle kaptırılan top sonrası rakibin hızlı atağını karşılama şansı olur. Genelde 2 stoper ile önlibero ya da orta saha ya da bek oyuncularından biri tercih edilir. Savunma görevindeki oyuncular takım savunmadayken defansa maksimum destek verirler.

Kimler hücum yapacak: Bu sayı değişkendir ve oyun anlayışına bağlıdır. Kapılan top sonrası kontratağa çıkıldığında ileride topla buluşmaya hazır hücumcular ne kadar fazla sayıda olursa hücumun golle sonuçlanma şansı da o kadar fazla olur. Hücum görevindeki oyuncular takım hücumdayken atağa maksimum destek verirler.

Kimler destek verecek: Bu sayı da oyun anlayışına bağlı olarak değişkendir. Bu daha çok yerleşik hücum ile yerleşik savunma sırasında hangi oyuncuların hücuma veya savunmaya destek vereceklerini belirler. Hücumda ve savunmada çoğalmayı sağlar. Bu görevdeki oyuncular hücuma da savunmaya da eşit oranda destek verirler. Ama bu destek hiçbir zaman "maksimum" seviyede değildir.

Kimler oyun kuracak: Bunu oyun kurucu (yaratıcı) olarak düşünmeyin. Hangi oyuncular topu hücumda istediğimiz bölgelere aktaracak onu belirlemek olarak düşünün. Mesela kaleciden topu defansa dağıtmasını istediğimizde o da bir oyun kurma görevi üstlenmiş oluyor ama takımın oyun kurucusu değil. Pas akışını sağlamak için bu tür oyuncuları iyi belirlemek çok önemli. Bu aşamada her mevkiden birer oyuncu seçilebilir. Topu savunmaya aktaracak (kaleci), savunmadan orta sahaya aktaracak (stoper veya bek), orta sahadan kanatlara veya forvet arkasına aktaracak (orta saha veya ön libero veya kenar orta saha) ve oralardan hücum bölgesine aktaracak (kanat, ofansif orta saha veya yardımcı forvet) oyuncular seçilebilir.

Peki bu oyun kurma görevini nasıl vereceğiz? Oyuncu direktiflerinden "kısa pas-dikine pas" ile "riskli pas-risksiz pas" ve takım komutlarından "hücuma kalkış şekli" başlığı altındaki talimatları kullanarak ve oyuncu rollerini de gözönüne alarak.

Kimler gol atacak: Hemen akla forvetler geliyor ama bu, oyun sisteminize göre değişebilir. Ronaldo tarzı içe kateden kanat oyuncunuz olabilir, forvet arkasında oynayan gizli forvetiniz olabilir vs... Önemli olan hücumlarda son noktada topu buluşturacağınız, son vuruşları yapacak en az 1 oyuncuyu iyi belirlemek lazım. Tabi sadece hareketli hücumları düşünmeyin. Duran toplarda ileri çıkan stoperleriniz de bu konuda önemli silahlarınız olabilir. Hatta uzaktan etkili şutları olan orta saha oyuncunuz da olabilir. Kilit nokta, gol atma potansiyeli olan isimleri gerekli yerlerde topla buluşturmak.

Kanat oyuncuları çizgiye inip orta mı yapıyor? O zaman forvetimiz ve geriden gelecek ofansif orta saha oyuncularımızın topla buluşması lazım. Bu oyunculara da doğru rolleri vermek lazım ki o ortalar yapılırken doğru zamanda doğru yerde olabilsinler. Forvetimiz havadan etkiliyse "havadan orta yap" değilse "yerden sert orta yap" talimatlarını vermek gerekir. Kanat oyuncularına ortaları nereye doğru yapacaklarını söylemek gerekir. Tüm bunları doğru planladığınızda gol şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Nasıl savunacağız ve nasıl hücum edeceğiz?

Göbekten sağlam savunma yapmak istiyorsak ön libero ve orta sahadaki oyuncuların savunmaya yardım etmesini sağlamamız gerekir. Ayrıca "dar alanda oyna" talimatıyla beklerin ve kanat oyuncularının ortaya yanaşmasını sağlayabiliriz.

Kanatları iyi kapatmak istiyorsak o zaman kanat oyuncularının beklere yardım etmesini sağlamamız gerekir.

Aynı şekilde;

Göbekten hücum etmek istiyorsak orta saha ve forvet arkası oyuncuların hücuma katılmalarını ya da kanat oyuncularının içe katetmesini sağlamamız gerekir. Gene "dar alanda oyna" talimatıyla kenar oyuncularının ortaya yanaşmasını sağlayabilir veya tam tersi, sahaya geniş yayılarak rakip savunmacıları kanatlara doğru çekip göbekten boşluk bulmayı amaçlayabiliriz.

Kanatlardan hücum etmek istiyorsak beklerin de hücuma katılmasını sağlamamız, ayrıca kanat ortalarının etkili olabilmesi için rakip ceza alanında yeterli sayıda oyuncu bulundurmamız gerekir.

Bunlar dışında, diyelim ki kontra oynatıyoruz. Savunmanın topu nasıl uzaklaştıracağı yani topun savunmadan nasıl çıkacağı önemli. Kanatlara doğru uzaklaştıracaklar ama kanatta oyuncumuz yok... ne anladık o zaman? Tüm bunları iyi planlamak gerekiyor. Savunmadan toplar kanatlara doğru uzaklaştırılacaksa o zaman kanatlarda topu hücuma taşıyacak oyuncu bulundurmamız gerekir ki etkili kontraya çıkabilelim.

Ana hedef "çoğalmak" olmalı. Savunmada da hücumda da iyi çoğalırsak zor gol yer kolay gol atarız.

Oyunculara ne kadar ekstra görev verirseniz üzerlerindeki yük o kadar artar ve performansları olumsuz yönde etkilenir. Misal; ön liberodaki oyuncuya savaşçı orta saha rolü verdiniz ayrıca bireysel talimatlarda adam markajı görevi verip bir de oyun kurmasını istediniz. Yani, oyuncu bir yandan markaj yapmakla görevli, bir yandan önde pres yapmakla görevli ve bir yandan da oyunu kurmakla görevli. Ne kadar verimli olabilir? Normal şartlarda bu roldeki oyuncunun görevi "presle rakibi hataya zorlayıp topu kazanmak ve en yakın takım arkadaşına aktarmaktır". Ama bahsettiğim şekilde olduğunda hangi birine yetişecek?

O yüzden oyuncunun görevlerini sadeleştirmek ve 1 ana 1 de yardımcı görev vermek ondan daha iyi bir verim almanızı sağlar. Mesela;

forvete: top bizdeyken gol ara (ana görev), top rakipteyken savunmaya pres yap (yardımcı görev)
    kanat oyuncusuna: çizgiden top taşıyıp orta yap (ana görev), rakip beklerin hücuma çıkmasını engelle (yardımcı görev)
    stopere: top rakipteyken savunma yap (ana görev), topu savunmadan orta sahaya aktar (yardımcı görev)

gibi...
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

çok teşekkürler abicim dediklerini uygulayacağım.aslında oyunu kurunca ilk taktikleri ekledim sonra 2 hafta kondisyon çalıştırdım ve devamı hep taktiklerdi antremanların.5 tane hazırlık maçı yaptım takım alışamadı bi türlü ve maçlarda en çok dikkatimi çeken şey savunma arkasına atılan toplar oldu

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by timmksk View Post
    önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
    Aytekin79 şimdi denemeye başlıyorum taktiğini.
    Jevox aynen Grid sistem gibi gelmedi bir daha da zor gelir çünkü grid sistem kaydıraç taktik üzerinden tasarlanmıştı.Fakat oyunda taktik sistemi tamamen değişmiş bulunmakta bu da Grid Sistemi imkansız hale getiriyor.
    Merakla bekliyorum sonuçlarını

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Default Duran Top Taktiği(İstek)

Öncelikle iyi forumlar,bu seride kornerden çok canım yanıyor iyi oynadığım maçta 1 gol atsam kornerden,frikikten inanılmaz kötü goller yiyorum puan kaybediyorum,çok şey denedim başaramadım,önerilerinizi bekliyorum.

8. Question Taktik Problemim

Kadro ve Diziliş

Takım Direktifleri

Antrenman

Kadromun iyi olmasına rağmen arada sırada galibiyet alıyorum.Frankfurt'a 5-2,Mainz'e 1-0 yenildim,şampiyonlar liginde ise Maribor'u zar zor 90+3'te attığım golle 3-2 yendim.
    Takımım aşırı derecede çok fazla pas hatası yapıyor savunmaları çok kötü hep adam kaçırıyorlar.
    Lewandowski'nin özellikleri çok iyi olmasına rağmen çok gol kaçırıyor.
    Taktikte ve Direktiflerde mi sorun yoksa oyuncularda mı anlayamadım.Eğer Direktiflerde hata yapmışsam söylermisiniz çok sıkıldım artık.

Last edited by E.Cartman : 29.Ocak.2014 at 05:03 Reason: resim linkleri düzeltildi.

bi süre sonra rakiplerin kanatlardan gelip içe kat ederek gol bulmaya başlayacaklar hatta başlamış olmalılar

antrenmandan antrenör görevlerini kontrol et.gerekiyosa yeni personel al.

hocam genel olarak bu serinin büyük sıkıntılarından bu.ben yeni versiyonda düzelmesini bekliyorum bu durumun.

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Bunun üzerinde çalışıyorum. Eğer hucum ve savunma olarak başarı elde edersem bunu paylaşacağım hocam
    Kötü yönetilen bir maç sonrasında hakemlere dair sorulan soruya verdiği cevap;
    " O sizin sorununuz. Ben yabancıyım ve bir gün gideceğim. Hakemler sizin, ne yapacağınızı siz düşünün! "
    Jose Mourinho

Her iki direğe de ikişer oyuncu koydum gol sayısı azaldı ama yine de yediğim gollerin %80'i kornerden-fririkikten.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Maalesef bu durumda isteğini gerçekleştirecek tek kişi yapımcı firma Ertan. Bu durum tamamen maç motoruyla alakalı bir durum. Duran Topları etkili oyuncuların tamamen döktürdüğü bir oyun senaryosu mevcut. Örneğin bende Hakan Çalhanoğlu'nun Kornerleri ve Duran Topları oldukça yüksek, Kornerden yaptığı asistlerin, Duran Toplardan attığı gollerin haddi hesabı yok.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

@Walter, gerçekten paylaştığın bilgiler rehber niteliğinde.bu yazılarını bilgisayar arşivime koyuyorum tekrar tekrar faydalanmak için.Teşekkürler dostum

16. Default

Antrenör görevleriyle bir alakası yok gibime geliyor dediğin yere girdim baktım birşey bulamadım.Benim sorunum bazı futbolcularım şikayetçi iş yükü çok ağırmış bunu normal seviyeye nasıl düşürebilirim çok karmaşık antrenman bölümü.

Default Taktik önerisi

Arkadaşlar Süper Lig'e yeni çıktım Giresunsor'la.Acaba hücummu oynatsam yada Kontra üzerine rekipten aldığım toplarla golmü denesem bilemedim.Bana kontra daha iyi geldi ama direktileri ne yapmalıyım sizce..?

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Anlıyorum ama durum bende çok anormal eskidende yerdim bu kadar duran top golü artık oyuncularım kk atmaya başladı

hocam o oyunculara ek antrenman vermişşsindir.
    Onları iptal et düzelir.

direktiflerin çok uyumsuz olmuş bence topa sahip ol,kısa pas demişsin tempoyu yüksek tutmuşsun.tempyu düşürmen daha mantıklı.daha az tempoda daha az pas hatası yaparsın.yüksek tempoda pas hataları artar bence...

21. Default

Dediğin gibi yaptım ilk maçlar iyiydi ama hala pas hataları var ve yine çok gol yiyorum neredeyse bütün maçlarım böyle geçiyor.Hızlı tempo yapsam kısa pas ve topa sahip olmak yerine hücuma odaklanı seçmek zorunda kalıyorum.

22. Default

Hmm hiç aklıma gelmemişti

23. Default

@perpetua Abi buyuk takimlarla oynarken senin taktigini kullaniyorum ama nedense 1-0 yeniliyorum buyuk maclarda bir tek sevilla ile 1-1 kaldim diger takimlarla oynadigimda 1-0 yenildim. Yardımcı olursan cok mutly olurum

24. Default

Eger ağır yaptıysan veya yüksek tutuysan seviyeyi oyuncular şikayetçi oluyor hatta sakatlanmaya neden oluyor .

25. Default

Taktik

Arkadaşım öncelikle taktikte rollerin yanlış . Mesela 3 savunma yapıp 2 destek yaparsan zaten geride kim kalıyor kı hıc kımse . Doğal olarak 5 gol yersın bence standart , dengeli yap sonra Reus'un uzaktan sutları ıyı değilse bence onu orda oynatma . Ice kat eden oyuncunun şut , hız , dengesi ve driblingi cok iyi olursa verim alabilirsin . Birde İKE(D) ve K(D) yaparsan daha iyi olur yoksa bekler tek basına kalır . e haliye kanatlardan cok gol yersin . Eğer destek cekmeyeceksen Nuri'yi ö.l(S.) yaparak o eksiği kapatabilirsin .

Direktifler

Öncelikle cok direktif vermen iyi değil cunku hepsini uygulayınca takımın sistemi bozuluyor ve oyuncular ne yapacaklarını sasırabiliyor . Mesela topa sahip ol verdiysen kısa pası kaldır . Rakibi rahatsız et dedıysen markaj vermene gerek yok . Eger fazla kart gormek istemıyorsan topa dal yerine ayakta savun yapabilirsin .

Generl olarak bakarsak standart ve dengeli oyun yapabilrisn ve oyuncu direktiflerinden etkisiz oldugun bolumde mesela Nuri top mu kaptırıyor ona kısa pas verebilirsin . Çünkü ayarlamadıgında bazen dikine veya riskli pas atabılıyor .

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Emir_34 View Post
    Taktik

Arkadaşım öncelikle taktikte rollerin yanlış . Mesela 3 savunma yapıp 2 destek yaparsan zaten geride kim kalıyor kı hıc kımse . Doğal olarak 5 gol yersın bence standart , dengeli yap sonra Reus'un uzaktan sutları ıyı değilse bence onu orda oynatma . Ice kat eden oyuncunun şut , hız , dengesi ve driblingi cok iyi olursa verim alabilirsin . Birde İKE(D) ve K(D) yaparsan daha iyi olur yoksa bekler tek basına kalır . e haliye kanatlardan cok gol yersin . Eğer destek cekmeyeceksen Nuri'yi ö.l(S.) yaparak o eksiği kapatabilirsin .

Direktifler

Öncelikle cok direktif vermen iyi değil cunku hepsini uygulayınca takımın sistemi bozuluyor ve oyuncular ne yapacaklarını sasırabiliyor . Mesela topa sahip ol verdiysen kısa pası kaldır . Rakibi rahatsız et dedıysen markaj vermene gerek yok . Eger fazla kart gormek istemıyorsan topa dal yerine ayakta savun yapabilirsin .

Generl olarak bakarsak standart ve dengeli oyun yapabilrisn ve oyuncu direktiflerinden etkisiz oldugun bolumde mesela Nuri top mu kaptırıyor ona kısa pas verebilirsin . Çünkü ayarlamadıgında bazen dikine veya riskli pas atabılıyor .
    Arkadaşım öncelikle belirttiğin bazı şeyler yanlış birkere oyundaki en iyi içeri kateden oyunculardan biri Marco Reus'dur.Belirttiğin özellikler zaten bu oyuncuda mevcut.Direktif konusunda topa sahip ol komutu kısa pas ile çakışan bir direktif değil.Topa sahip ol komutu direkt pasla çakışan bir komut.Yani topa sahip ol komutunu verdi diye kısa pas komutunu kaldırmak zorunda değil.Rakibi rahatsız etmek daha önde basmak savunmayı öne çıkarmak demektir.Kısacası daha fazla pres yapmak demektir.Daha sıkı markaj yap ise rakibine daha yakın daha olabilmek için verilen bir komuttur.Daha sıkı markaj vermezse alan markajı yapmış olur.Kısacası Rakibi rahatsız et komutu Daha sıkı markaj yap komutuyla ters düşmez 2sinide aynı anda kullanabilir.Daha önce basıp daha sıkı markaj yaptırmak aynı 2 sene önce Arenadaki Gs-Fb derbisi 3-1 biten maçta Fatih Terimin oynattığı futbol gibi.Eminim iyi niyetle yardımda bulunmak istemişsin fakat birkaç yanlışın olmuş düzeltmek istedim.
    sancak319 nickli arkadaş sana birkaç tavsiyem olacak öncelikle tabi taktik alanında taktiğinde oynattığın 2 mc yani tam ortadakilere verdiğin roller yanlış.Bir oyuncuyu hücum bir oyuncuyu defans yapmışsın kafanda canlandır bir oyuncu ilkay topu ileri tasıyarak oyun kuruyor diğer oyuncun nuri ise tem basına kalıyor(ki defansif olacak cok zayıf)ilkay topu ilerde kaptırıyor geride tek başına defansif zaafları olan nuri kalıyor ee sonra hazin son gol .Orta saha futbolda en önemli noktadır ortasahan kuvvetli olmak zorunda kolay kolay geçilmemeli benim önerim hücum direktifini mc oyuncusu için asla vermemen tabi dmc kullandığın zaman düşünülebilir. ben bunu tercih ediyorum.Destek kafidir.İlkay oyuncukurucu destek yanınada yedekte duran Sven Benderi savaçcı ortasaha savunma direktiflerini verebilirsin.Tabi aslında bu takım için önerdiğim bir diziliş değil fakat senin dizilişinden yola çıkalım.Dar alanda oynuyarak belki iyi savunma yapabilirsin fakat rakibin defans dengesini bozmak istiyorsan hele böyle bir dizilişle kesinlikle geniş alanda oynamalısın.Geniş alanda oynarsan hem topsuz alanda hızlı cevik kanat oyuncuların çok işe yarayabilir.Marco Reus örnek.Fakat dizilişindede sıkıntı olduğunu düşünüyorum 4-3-3- taktiği dahada oturacaktır dmc bender mc ilkay ve nuri aml reus amr jese st mitrovıc bu daha mantıklı gibi..
    Birde Antremanlara değinmek istiyorum.Sürekli top kaybı yaptığını ve pas hatası yaptığını söylüyorsun takıma 1-2 hafta boyunca Top kontrol çalıştırabilirsin.Bu antremanla teknik pas becerilerine önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.Ekim ayı gelmiş hala taktiğe uyumluluk tam olarak sağlanmamış gibi uyumluluk için Taktikler çalıştırmalısın.Ek olarak topa sahip ol kısa pas talimatlarını kullanmışsın fakat ileride oynayan oyuncularına özellikle pas yaratıcılık karar verme gibi özellikleri iyi olan oyuncuları dikine oynamasını söylemelisin böylelikle daha fazla gol pozisyonu üretebilirsin

27. Default

Quote Originally Posted by ozan42 View Post
    Arkadaşım öncelikle belirttiğin bazı şeyler yanlış birkere oyundaki en iyi içeri kateden oyunculardan biri Marco Reus'dur.Belirttiğin özellikler zaten bu oyuncuda mevcut.Direktif konusunda topa sahip ol komutu kısa pas ile çakışan bir direktif değil.Topa sahip ol komutu direkt pasla çakışan bir komut.Yani topa sahip ol komutunu verdi diye kısa pas komutunu kaldırmak zorunda değil.Rakibi rahatsız etmek daha önde basmak savunmayı öne çıkarmak demektir.Kısacası daha fazla pres yapmak demektir.Daha sıkı markaj yap ise rakibine daha yakın daha olabilmek için verilen bir komuttur.Daha sıkı markaj vermezse alan markajı yapmış olur.Kısacası Rakibi rahatsız et komutu Daha sıkı markaj yap komutuyla ters düşmez 2sinide aynı anda kullanabilir.Daha önce basıp daha sıkı markaj yaptırmak aynı 2 sene önce Arenadaki Gs-Fb derbisi 3-1 biten maçta Fatih Terimin oynattığı futbol gibi.Eminim iyi niyetle yardımda bulunmak istemişsin fakat birkaç yanlışın olmuş düzeltmek istedim.
    sancak319 nickli arkadaş sana birkaç tavsiyem olacak öncelikle tabi taktik alanında taktiğinde oynattığın 2 mc yani tam ortadakilere verdiğin roller yanlış.Bir oyuncuyu hücum bir oyuncuyu defans yapmışsın kafanda canlandır bir oyuncu ilkay topu ileri tasıyarak oyun kuruyor diğer oyuncun nuri ise tem basına kalıyor(ki defansif olacak cok zayıf)ilkay topu ilerde kaptırıyor geride tek başına defansif zaafları olan nuri kalıyor ee sonra hazin son gol .Orta saha futbolda en önemli noktadır ortasahan kuvvetli olmak zorunda kolay kolay geçilmemeli benim önerim hücum direktifini mc oyuncusu için asla vermemen tabi dmc kullandığın zaman düşünülebilir. ben bunu tercih ediyorum.Destek kafidir.İlkay oyuncukurucu destek yanınada yedekte duran Sven Benderi savaçcı ortasaha savunma direktiflerini verebilirsin.Tabi aslında bu takım için önerdiğim bir diziliş değil fakat senin dizilişinden yola çıkalım.Dar alanda oynuyarak belki iyi savunma yapabilirsin fakat rakibin defans dengesini bozmak istiyorsan hele böyle bir dizilişle kesinlikle geniş alanda oynamalısın.Geniş alanda oynarsan hem topsuz alanda hızlı cevik kanat oyuncuların çok işe yarayabilir.Marco Reus örnek.Fakat dizilişindede sıkıntı olduğunu düşünüyorum 4-3-3- taktiği dahada oturacaktır dmc bender mc ilkay ve nuri aml reus amr jese st mitrovıc bu daha mantıklı gibi..
    Birde Antremanlara değinmek istiyorum.Sürekli top kaybı yaptığını ve pas hatası yaptığını söylüyorsun takıma 1-2 hafta boyunca Top kontrol çalıştırabilirsin.Bu antremanla teknik pas becerilerine önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.Ekim ayı gelmiş hala taktiğe uyumluluk tam olarak sağlanmamış gibi uyumluluk için Taktikler çalıştırmalısın.Ek olarak topa sahip ol kısa pas talimatlarını kullanmışsın fakat ileride oynayan oyuncularına özellikle pas yaratıcılık karar verme gibi özellikleri iyi olan oyuncuları dikine oynamasını söylemelisin böylelikle daha fazla gol pozisyonu üretebilirsin

Hatamı düzelttiğin için sağol ama ben her türlü başarılı taktiği denememe rağmen bir türlü sistemi oturtamadım

28. Default

Takım anca anca alıştı taktiğe bayern münihi evimde 1-0 yendim ama 8/4 şutum vardı onların ise 22/11 deplasmanda oynamalarına rağmen bayağı çok şut çekmişler.Şimdide benimkiler şut çekemiyor hadi hayırlısı

Arigato Sacchi' yi kullan ben onu kullandım 13 te baya iyiydi. Mart 23 ' ten sonra tekrar başlayacağım oyuna yine Arigato Sacchi ile başlayacağım Giresunspor ile.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Bu seri çok detay istiyor en ufak ayrıntıyı bile değerlendirmelisiniz.Taktiğiniz, taktiğinize uyan oyuncular,takım talimatları,oyuncu talimatları,antremanlar,moraller,saha kosulları,hava durumları,hakemin ortalama sarı kart kırmızı kart ratingleri,rakibin zayıf ayaklı futbolcuları,cesareti düşük rakıp takım oyuncuları,basın toplantıları,oyuncu etkileşimleri say say bitmez hepsi birbirinden önemli sadece taktik değildir sorun bundan eminim hepimiz bir şekilde taktik yaparız fakat bu etmenler oldukça önemli bir seride.Daha geçende üşenmeyip bir yazı yazmıştım onun linkini atayım onu oku.http://forum.turksportal.net/vb/show...87&postcount=6
    tabi bunlar ufak başlıklar sitede rehber bölümündede yararlı kaynaklar vardır elbet onları okumalısınız.Oyun kolay değil ayrıntılara inmelisiniz.Mesela aklımdayken birkaçını paylaşayım hakemin sarı kart kırmızı kart ortalaması diğer hakemlere göre yüksekse maçta daha dikkatli top kapma anlayışı sergilerseniz rakibinizi attırma ihtimaliniz artar en önemlisi kırmızı kart yeme olasılığınız düşer tabi hakem sarı kart ve kırmızı kartına daha az basvuran bır hakemde daha sert oynyarak rakıbınızı korkutabilirsiniz.Basın toplantılarında karşı rakip hakkında görüşleriniz çok önemli mesela bir maç öncesi rakip takım oyuncusuna verdiniz veriştirdiniz en zayıf halkası dediniz vs eğer oyuncunun cesaret kararlılık gibi değerleri düşükse ve tabi karakteride önemli böyle bir durumda rakibin morali düşecektir.Bunun gibi birçok etmen var hepsini değerlendirmek lazım.dediğim gibi ayrıntılara inmek lazım

Sayfa 13 / 19 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon

Mesaj Yetkileri