Sayfa 18 / 19 İlkİlk ... 816171819 SonSon
511 ile 540 arası toplam 542 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

14.3'ün en iyi taktiği nedir?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Gözünüzü seviyim Beşiktaş'ta iş yapan bi taktik söyleyin bana. 2 senedir Beşiktaş oynamıyorum şu oyunda.
    FM Gazetesi

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by Ralph View Post
    Gözünüzü seviyim Beşiktaş'ta iş yapan bi taktik söyleyin bana. 2 senedir Beşiktaş oynamıyorum şu oyunda.
    http://www.fm-base.co.uk/forum/share...nce-100-a.html

Her takımda bu taktik ile başarılı oldum. Ama kanat kullanılmadığı için Olcay ve Gökhan Töre'yi satman gerekir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    http://www.fm-base.co.uk/forum/share...nce-100-a.html

Her takımda bu taktik ile başarılı oldum. Ama kanat kullanılmadığı için Olcay ve Gökhan Töre'yi satman gerekir.
    Teşekkürler, bir kaç tane taktik var orada sanırım hangisini indiriyoruz?
    FM Gazetesi

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by Ralph View Post
    Teşekkürler, bir kaç tane taktik var orada sanırım hangisini indiriyoruz?
    Orijinal olanı indir. Yani Danilo.tac yazanı.

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

Bu seride 14.1.4 'den sonra başarılı bir taktikten bahsetmek çok zor.Danilo en iyisi gibi görünüyor ama o da yetersiz bence.Şöyle bi Grid gibi bir taktik çıkmadı bu seride.

Bu taktikleri bir de Premier Lig takımlarında deniyorlar ya zıt oluyorum ona da.Bence Werder Bremen çöplüğünde başarılı olmuş taktik iyi taktiktir

Kolay gelsin herkese, Fransa Ulusal'dan Orleans ile sezona başladım, ilk sezon ligi 3. bitirerek Ligue 2'ye çıktık.Bu sene lige tutunma savaşı veriyoruz.Ligue 2 müdavimleri ile aramızda bariz kadro farkı olsa da oturttuğum bir taktik var ve oyuna hükmeden bir anlayışla oynayabiliyoruz.Özellikle iç sahada.Dikine paslı sistemlerden pek verim alamadım ancak kontrollü kısa paslı bir oyunla iyi sayılabilecek top oynayabiliyoruz. 4-1-2-2AMLR-1 taktiğim.

İş yapan 4-2-3-1 taktiği yok mu? 4-3-3 de olur.

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Arkadaşlar önceki serilerde oyuncuların maç içinde bölgelerini başka bir oyuncuyla değiştirebilmesini sağlıyorduk. Ama bu oyunda bir türlü bulamadım bu özelliği ben ?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by rapX View Post
    Arkadaşlar önceki serilerde oyuncuların maç içinde bölgelerini başka bir oyuncuyla değiştirebilmesini sağlıyorduk. Ama bu oyunda bir türlü bulamadım bu özelliği ben ?
    Yok çünkü artık. Daha doğrusu sadece kanat oyuncuları için geçerli artık ("kanat oyuncuları yer değişsin" takım komutuyla). Bu komutu verdiğinde kanat oyuncuları maç içinde belli zaman aralıklarıyla yer değiştirerek oynarlar.

Bi de maç içinde "iki oyuncuyu değiştir" diyerek istediğin zaman sen kendin yapıyorsun bunu (istediğin oyuncuların yerini değiştirebilirsin bunda).
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Yok çünkü artık. Daha doğrusu sadece kanat oyuncuları için geçerli artık ("kanat oyuncuları yer değişsin" takım komutuyla). Bu komutu verdiğinde kanat oyuncuları maç içinde belli zaman aralıklarıyla yer değiştirerek oynarlar.

Bi de maç içinde "iki oyuncuyu değiştir" diyerek istediğin zaman sen kendin yapıyorsun bunu (istediğin oyuncuların yerini değiştirebilirsin bunda).
    Tamam anladım, teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Oyun Anlayışı olarak Hücum oynarken Dikine Pas Yap veya Yüksek Tempo gibi direktif vermeli miyiz yoksa oyun anlayışı zaten bu komutların yapılmasına iter mi?

Birde oyunculara bireysel direktif şart mı örneğin Fırsatçı Golcü oynattığımız oyuncuya İçe Kat Et komutu vermek gerekir mi yoksa aynı şekilde rolü zaten bu direktifi içerdiği için vermeye gerek yok mu?

Şahsen Galatasaray da klasik baklava oynuyorum ve yani Hücum dikine paslarla oynadım başarısız oldum Kontröllü kısa paslarla oynadım yine başarısız oldum daha hala çözemedim FM14'ün taktik sistemini

şu oyunda bir şey olacaksa oluyor. kendini kandırmanın alemi yok. taktik maktik diye. rakibin adı sanı duyulmamış futbolcusu 3 kişi geçip çat diye topu doksana çakıyor benim birinci sınıf santrofrum bire bir pozisyonda kaleciye geri pas atar gibi vurup topu kalecinin üstüne vuruyor. neden ? çünkü o maçı mutlaka kaybetmieliyim. oyun böyle istiyor. bu olay bir kere de değil her maç oluyor. şu oyunu 2-3 seri oynayan biri hangi pozisyonun gol olup hangisinin olmayacağını bilir zaten izlerken. örnek vermek gerekirse, eğer rakip takım ataktayken sizin takımınız bir kaç kez müdahale etmesine ve topu kazanıp çıkmaya çalışmasına rağmen çıkamazsa golü yiyorsunuz. hiç şaşmıyor. eğer siz çok uğraşıp bir türlü gol atamadığınız maçta son 2-3 dakika kala golü atmışsanız mutlaka yiyorsunuz bir tane daha. çünkü o maçı mutlaka kaybetmeniz gerekiyor. eğer maçın başında gösterilen ilk atak rakibin atağıysa %80 kaybediyorsunuz maçı. attığınız golden sorna rakibin santrası gösterilirse %90 yiyorsunuz. bu söylediklerim bu seride değil, cm bitip fm başladığından beri olan şeyler. taktik maktik hikaye yani. bir maçı kaybetmeniz gerekiyorsa kaybedersiniz. bu seriyi bunu bile bile oynuyoruz bağımlılık yaptığı için.

Oyuncularınızın çok faul yapmasından şikayetçi misiniz ? Çözüm için beni takip edin :P Müdahalelerin sertliğini düşürmeme ve kayarak müdahaleyi engellememe rağmen takımım çok faul yapıyordu. Bunun asıl nedeninin oyuncuların "dirtiness" özelliği olduğunu düşünüyorum. Gizli bir özellik olduğu için, ne yazık ki yapabileceğiniz çok şey yok ancak adil olmak adına, editörden tüm oyuncuların bu özelliğini "1" yaparak emriniz dışında sert geçen maçlardan kurtulabilirsiniz.

Oyun ne yazık ki bazı önemli bilgileri bizimle paylaşmıyor. Bence oyunun en kötü yanı bu. Örneğin bir oyuncunun takıma ne kadar uyum sağlayıp sağlayamadığını bilemiyoruz. Ancak maça girdikten sonra asistanın bize sunduğu kısa rapordan anlayabiliyoruz kimin uyum sorunu yaşadığını. Bunu öğrenmek için maça girmeye gerek olmamalı. Herhangi bir zamanda da takım içinde neler olduğunu bilmeliyiz. Ayrıca antrenman konusunda da oyun bize yeterince bilgi vermiyor. Kendi takımının antrenmanını izlemeyen teknik direktör mü olur? Bize ancak aylık raporlar geliyor ve orada 2-3 kişinin hangi alanda iyi ya da kötü olduğunu görebiliyoruz. Bu çok yetersiz. Ben direkt antrenmana müdahale edebilmeliyim. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence eski CM'lerin antrenman sistemi, bu oyununkine on basardı.

Bize vermedikleri bir diğer önemli bilgi de maç hazırlığı antrenmanlarının etkileri. Oyunun bu kısmını anlamak mümkün değil. Takımın antrenmanda taktiği ne kadar iyi uygulayıp uygulayamadığını görebilmeliyim ki, maç hazırlığını ona göre yapayım. Diyelim ki savunmanız çok hata yapıyor. Siz de savunma üzerine çalıştırmaya başladınız takımınızı. Nereye kadar çalıştıracaksınız? Takımın sizin verdiğiniz görevlere hazır hale geldiğini nasıl anlayacaksınız? Ya da takım çalışması yaptırıyorsunuz diyelim. Nasıl anlayacaksınız takımın tamamen uyum içinde oynadığını? Sadece maçlara göre karar veremeyiz çünkü her rakip birbirinden farklı. Benim tarafsız bir gözle antrenmanları izleyebilmem gerek. Asistanım bana diyebilmeli ki şu isimli savunma oyuncumuz taktik antrenmanda adamını sık sık arkaya kaçırdı. Ben bunu maça çıkmadan bilmeliyim ki, maçta ona göre önlem alayım. Yoksa hatayı maçta fark ettikten sonra, antrenmanın ne anlamı kalır?

Daha yazacak çok şey var da şimdilik bu kadar yazayım. Size iyi oyunlar

Şu skor hangi taktikle açıklanır allah aşkına ? bir önceki mesajımda bahsettiğm saçmalıkların hepsi oldu ve 5 kere öne geçtiğim maçı 6-5 kaybettim. ben ne diyeyim ki bu skora ?

Quote Originally Posted by aniltorres9 View Post
    Oyun Anlayışı olarak Hücum oynarken Dikine Pas Yap veya Yüksek Tempo gibi direktif vermeli miyiz yoksa oyun anlayışı zaten bu komutların yapılmasına iter mi?

Birde oyunculara bireysel direktif şart mı örneğin Fırsatçı Golcü oynattığımız oyuncuya İçe Kat Et komutu vermek gerekir mi yoksa aynı şekilde rolü zaten bu direktifi içerdiği için vermeye gerek yok mu?

Şahsen Galatasaray da klasik baklava oynuyorum ve yani Hücum dikine paslarla oynadım başarısız oldum Kontröllü kısa paslarla oynadım yine başarısız oldum daha hala çözemedim FM14'ün taktik sistemini
    herkesin farklı fikri var tabi.
    fakat ben bu oyunu 15 senedir oynayan biri olarak sana söyleyeyim. değişen bir şey yok.

eğer ben kısa paslı oyunu domine ederek oynayacağım diyorsan ;
    defansif, katı, yavaş tempo, kısa pas, ayaga pas vs gibi komutları vereceksin.
    tabi bu da yeterli değil; defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve paslaşmaya devam et.

bunu oturtabilirsen maçta 2-3 pozisyona girip yuzde 80 gol buluyorsun ve kalende çok az pozisyon veriyorsun. maçların yuzde 90'ında senin girdiğin gol pozisyonun ve topla oynama yüzden rakipten daha fazla oluyor. öyle saçma sapan goller pek kaçırmıyorsun fizik olarak iyi durumda oluyor oyuncular genel olarak.

ikinci bir secenek ise şu;

bol pozisyonlu (bol kaçırmalı hatta) ama rüzgar gibi bir saglı bir sollu oynamak istiyorsan;
    atak, akıcı, direkt pas, kanatlara şişir vs gibi direkt oyunu destekleyen komutları vereceksin.

top rakipteyken de iki ihtimalin var;

eğer benim oyuncularım hepsi birer vidal hepsi birer iniesta 4 4lük adamlar diyorsan yani o ligin çok üzerinde oyuncularsa;

defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve kazandıgın yerden direkt kaleye in ama tabi çok top kaybı çok kazanmak için uğraş demektir büyük sakatlıklar ve kondisyon düşüklüklerine kendini hazırla

ikinci ihtimalin ise yukarıdakinin tam tersi; işte geride dur, rakibi geride karşıla vs. gibi pres yapmayan rakibin üzerine gelmesini sağlayan savunma taktikleri. böylelikle hem top rakipteyken harıl harıl hucum eden oyuncuların pres yapmayıp biraz dinlenecek hem de hucum yaparken darman duman olan formasyon şeklin (takım şekli yani) düzelecek, kazandığın topta rakip çıkmış olacağı için arkada boşluk bulacak rahat kontralarla golleri bulacaksın.

(bayern munih- real madrid maçındaki madrid gibi)

fm yıllardır bu eksen etrafında dönüyor fm 14te de değişmediğini gördüm maalesef.

4-2-3-1 oynarken defansın ortasındaki 2li ve orta sahadaki ikili nasıl olmalı?

ben defans 2sinede ss savunma ddedim. orta sahayada iki yönlü orta saha destek dedim.

kanatlar içe kat eden hücum

forvet yaratıcı forvet hücum

oos ise takımın beyni hücum

bekler standart otomatik

sanırım çok uygun değil ama dizilişi bozmadan en iyi nasıl olur? özellilkle son yamadan sonra gelen geçen yeniyor beni kovulmama az kaldı gs ile içerde kasımpaşaya 6-1 yenildim ama kadro çok iyi özellikle kanatlar

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Leeneker View Post
    4-2-3-1 oynarken defansın ortasındaki 2li ve orta sahadaki ikili nasıl olmalı?

ben defans 2sinede ss savunma ddedim. orta sahayada iki yönlü orta saha destek dedim.

kanatlar içe kat eden hücum

forvet yaratıcı forvet hücum

oos ise takımın beyni hücum

bekler standart otomatik

sanırım çok uygun değil ama dizilişi bozmadan en iyi nasıl olur? özellilkle son yamadan sonra gelen geçen yeniyor beni kovulmama az kaldı gs ile içerde kasımpaşaya 6-1 yenildim ama kadro çok iyi özellikle kanatlar
    Orta sahadaki ikiliye "Standart Orta Saha (savunma) - Defansif Oyun Kurucu (savunma)" dene (alternatif olarak her ikisi de SOS-savunma)

Beklere ya kanatlardan daha ofansif bir görev ver ya da en kötü ihtimalle aynı görevi ver. Yani beklere hücum, kanatlara destek ya da her ikisine de hücum gibi... İlk dediğim şekilde daha verimli olur.

Forvete Yardımcı Forvet (destek) forvet arkasındakine ise Gizli Forvet verebilirsin (bu ikisi birbirini tamamlayan rollerdir). Senin tercih ettiğin roller ve görevler de olur tabi. Ya da forvet arkasındakine Ofansif Orta Saha (destek) rolü de verebilirsin.

Tavsiyem tek oyun kurucu kullanman. Yani orta sahadaki oyunculardan birine Defansif Oyun Kurucu rolü verirsen forvet arkasındakine oyun kurucu olmayan bir rol ver. Ya da tam tersi.

Akıcılığı katı seçme, savunmayı da geride kurma çünkü bu dizilimde zaten bloklar arası mesafeler fazla oluyor.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Bir arkadaşımızın burada; http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=117346 bahsettiği sıkıntıyı tam ve kesin olarak cevap verebilecek biri var mı? Aynı soru işaretlerini bende yaşıyorumda.

Ayrıca Galatasaray'da ilk sezonumdayım 4-1-2-1-2 taktiğinde katı ve hücum futbolu oynamak istiyorum ancak bir türlü başarılı olamadım oyuncu rollerim bu şekilde;

Sizce hangi direktifleri kullanmalıyım?
    Last edited by aniltorres9 : 02.Ağustos.2014 at 22:57

Nesil
    2005
    Yer
    Rio De Janerio

Lightbulb FM2014 - En iyi taktik hangisi ? ( Güncel )

Arkadaşlar Merhaba

Bugune kadar hepimiz yüzlerce sayfa gezdik taktikler indirdik beğendik , kullandık , paylaştık birşekilde oyunumuza entegre edeceğim takımımıza uyumlu bir taktik için araştırmalar yaptık üzerine makaleler okuduk gibi gibi . Ve En son anladık ki kendim için konusuyorum su oyunu oynamayı çok seviyorum ama taktik işinden anlamıyorum yani bir türlü şu işi beceremedim .

Şimdi sizlere sorarım denemiş ve başarıl ıoldugunuz taktikleri burda paylaşır yada isim olarak verirseniz
    Mesela : Danilo.tac gibi link de belirtebiliriz .

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Quote Originally Posted by davidvilla View Post
    herkesin farklı fikri var tabi.
    fakat ben bu oyunu 15 senedir oynayan biri olarak sana söyleyeyim. değişen bir şey yok.

eğer ben kısa paslı oyunu domine ederek oynayacağım diyorsan ;
    defansif, katı, yavaş tempo, kısa pas, ayaga pas vs gibi komutları vereceksin.
    tabi bu da yeterli değil; defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve paslaşmaya devam et.

bunu oturtabilirsen maçta 2-3 pozisyona girip yuzde 80 gol buluyorsun ve kalende çok az pozisyon veriyorsun. maçların yuzde 90'ında senin girdiğin gol pozisyonun ve topla oynama yüzden rakipten daha fazla oluyor. öyle saçma sapan goller pek kaçırmıyorsun fizik olarak iyi durumda oluyor oyuncular genel olarak.

ikinci bir secenek ise şu;

bol pozisyonlu (bol kaçırmalı hatta) ama rüzgar gibi bir saglı bir sollu oynamak istiyorsan;
    atak, akıcı, direkt pas, kanatlara şişir vs gibi direkt oyunu destekleyen komutları vereceksin.

top rakipteyken de iki ihtimalin var;

eğer benim oyuncularım hepsi birer vidal hepsi birer iniesta 4 4lük adamlar diyorsan yani o ligin çok üzerinde oyuncularsa;

defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve kazandıgın yerden direkt kaleye in ama tabi çok top kaybı çok kazanmak için uğraş demektir büyük sakatlıklar ve kondisyon düşüklüklerine kendini hazırla

ikinci ihtimalin ise yukarıdakinin tam tersi; işte geride dur, rakibi geride karşıla vs. gibi pres yapmayan rakibin üzerine gelmesini sağlayan savunma taktikleri. böylelikle hem top rakipteyken harıl harıl hucum eden oyuncuların pres yapmayıp biraz dinlenecek hem de hucum yaparken darman duman olan formasyon şeklin (takım şekli yani) düzelecek, kazandığın topta rakip çıkmış olacağı için arkada boşluk bulacak rahat kontralarla golleri bulacaksın.

(bayern munih- real madrid maçındaki madrid gibi)

fm yıllardır bu eksen etrafında dönüyor fm 14te de değişmediğini gördüm maalesef.

Defansif anlayış felsefesi zaten yüksek tempoyu içerir bi nevi kontra gibidir defansif deyip düşük tempo yapmak zıttır bana göre

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Etkili duran top taktiği verebilecek var mı?

Default 4-2-3-1

arkadaşlar şöyle güzel bir 4-2-3-1 taktik önerebilir misiniz kendi kullandığınız taktilerden olur yabancı sitelerdeki taktiklerden olur hiç farketmez... st ve amc nin yıldızlaşacağı amrl nin bol asist yapacağı ve gol yüküne yardımcı olacağı iyi bir taktik mevcut mudur (büyük takımlar için)

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Empleador View Post
    arkadaşlar şöyle güzel bir 4-2-3-1 taktik önerebilir misiniz kendi kullandığınız taktilerden olur yabancı sitelerdeki taktiklerden olur hiç farketmez... st ve amc nin yıldızlaşacağı amrl nin bol asist yapacağı ve gol yüküne yardımcı olacağı iyi bir taktik mevcut mudur (büyük takımlar için)
    Bir dene istersen benim taktiğimi http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=121220

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Empleador View Post
    Vereceğim linkten Jassar'ın taktiklerini kurallarını da uygulayarak dene. Başarısız olmak gibi bir endişen olmasın. En kötü ihtimal kovulmazsın ve kariyerin devam eder.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share...%2A%2A%2A.html

Quote Originally Posted by Ahmet Göktaş View Post
    Defansif anlayış felsefesi zaten yüksek tempoyu içerir bi nevi kontra gibidir defansif deyip düşük tempo yapmak zıttır bana göre
    Buna aynen katılıyorum, takıma zaten defansif oynattığında 1. önceliği kaleyi savunmak ve orta alanda rakibi karşılamaktır. Kazandığı topuda bir an önce rakip kaleye götürmek için bu işi yüksek tempoda yapar. Kontra'yla arasındaki fark; benim düşüncem kontra felsefesi tek başına defansif bir oyun içermez. Bana göre kontra bir hücum oyunudur, defansif veya kontra felsefesiyle oynuyorsan kısa paslar, düşük tempo gibi talimatlar oynatığın felsefeyle zıt düşecektir.

Eğer bol pası, sabırlı, kararlı bir şekilde rakip kaleye gitmek istiyorsan; kontrollü ve akıcı bir oyunda kısa paslı düşük tempoda oynayabilirsin bunun yanında defansı ileri çıkararak dar alanda oyunu sıkıştırırsan top kaybını azaltabilir veya kaybedilen topu daha çabuk kazanırsın v rakibin oyun kurmasını engelleyebilirsin. Tabi savunma arkasına atılacak toplara dikkat etmek gerekir

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Smile topa sahip olmadan kurulan taktikler

arkadaşlar topa sahip ol secenegini seçtigim zaman %60 ve &70 topa sahip olup macı domine ediyorum ama yenı kurdugum oyunlarda bu secenegi secmek istemiyorum.oynadıgım maclarda %30 %40 topla oynama gösteriyor topa sahip olmadan nasıl taktikler kurabiliriz veya oyun sekli nasıl secebiliriz bunu ögrenmek istiyorum saygılar.

Çift forvet ve iki açık koyarak rakibin üstüne git, dikine oyna vs gibi seçenekleri seçerek oynayabilirsin. Ama gol yeme ihtimalin fazla olacaktır muhtemelen. Kaleci ve stoperlerinin sağlam olmasını öneririm

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Dikine pas yapı seçip ortasahalarına ve stoperlerine Daha Fazla Riskli pas at dersen topla oynama yüzden düşer. Kadron uygunsa sürekli araya adam kaçıran kanatları ceza sahasında pozisyona sokan bi takım elde edebilirsin.

Fakat oyuncuların yavaşsa ve ortasahada iyi baskı yapamıyorlarsa çıkarken kaptırdığın toplar direk kalene gol posizyonu olarak geri dönüş yapar

Benteke gibi bir forvetin varsa, kule forvet demek istiyorum, topları şişirip durursan da topla oynama yüzden düşer ve doğru oyuncularla defansın arkasına kaçan adamlar da pozisyona girebilir ama böyle bir taktikte de çok boş toplar atılıyor ve saçma sapan top kayıpları yapıyosun.

Aslında pek çok yöntemi var, en mantıklısı dikine oynamak bence.

Sizce 14.3.1 icin en basarili taktik nedir? Onerebileceginiz taktik var midir?

Sayfa 18 / 19 İlkİlk ... 816171819 SonSon

Mesaj Yetkileri