Sayfa 4 / 19 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 542 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

@perpetua Benim de bir sorum var size.Cevap verirseniz sevinirim.Maçları genelde orta hızda izliyorum ve daha önceki mesajınızda belirttiğiniz gibi olaylara daha iyi hakim oluyorum.
    Fakat benim sıkıntım hakim olmak değil o soruna müdahale etmek.Örneğin Galatasaray karşısında oynuyorum.Burak Yılmaz'ın her seferinde sağ kanattan topu alıp gittiğini görüyorum.Karşısında oynayan bek oyuncum Ersan'a hangi görevi verirsem vereyim durduramıyor Burak Yılmaz'ı.Böyle bir durumda nasıl bir hamlede bulunmalıyım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Bouche View Post
    @perpetua Benim de bir sorum var size.Cevap verirseniz sevinirim.Maçları genelde orta hızda izliyorum ve daha önceki mesajınızda belirttiğiniz gibi olaylara daha iyi hakim oluyorum.
    Fakat benim sıkıntım hakim olmak değil o soruna müdahale etmek.Örneğin Galatasaray karşısında oynuyorum.Burak Yılmaz'ın her seferinde sağ kanattan topu alıp gittiğini görüyorum.Karşısında oynayan bek oyuncum Ersan'a hangi görevi verirsem vereyim durduramıyor Burak Yılmaz'ı.Böyle bir durumda nasıl bir hamlede bulunmalıyım.
    Burak'i durdurmak cok kolay degil cunku hizli bir oyuncu. Ama ayaklari pek iyi degil. Topu alir almaz, kontrol edene kadar ona pres yapmak, alan vermemek en dogrusu. Teknik ozellikleri cok iyi olmadigi icin onu marke etmek icin agir ama savunmasi iyi bir oyuncu degil, atlet ama savunmasi cok iyi olmasi gerekmeyen bir oyuncu kullanmak daha mantikli bence.

Tabii ayni zamanda Burak savunmanin arkasina atilacak toplarda da tehlikeli. Bunu, Burak'i tutarak engelleyemezsin. Ona pas atacak oyuncularin pas atmalarini zorlastirman, paslarini geciktirmen ve bu sayede Burak'in ofsayt'a dusmesini saglaman mumkun olur.

Gerci oyunda su anda oyuncularin defansif mudahalelerinde biraz sorun var. Oyuncular yeterince iyi pozisyon alarak rakibin kosu yolunu kapatmiyor, omuz omuza mucadeleye girmiyor. Bu acidan da bakarsan rakibi durdurmanin en guzel yolu, topu rakibe vermemek.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Burak'i durdurmak cok kolay degil cunku hizli bir oyuncu. Ama ayaklari pek iyi degil. Topu alir almaz, kontrol edene kadar ona pres yapmak, alan vermemek en dogrusu. Teknik ozellikleri cok iyi olmadigi icin onu marke etmek icin agir ama savunmasi iyi bir oyuncu degil, atlet ama savunmasi cok iyi olmasi gerekmeyen bir oyuncu kullanmak daha mantikli bence.

Tabii ayni zamanda Burak savunmanin arkasina atilacak toplarda da tehlikeli. Bunu, Burak'i tutarak engelleyemezsin. Ona pas atacak oyuncularin pas atmalarini zorlastirman, paslarini geciktirmen ve bu sayede Burak'in ofsayt'a dusmesini saglaman mumkun olur.

Gerci oyunda su anda oyuncularin defansif mudahalelerinde biraz sorun var. Oyuncular yeterince iyi pozisyon alarak rakibin kosu yolunu kapatmiyor, omuz omuza mucadeleye girmiyor. Bu acidan da bakarsan rakibi durdurmanin en guzel yolu, topu rakibe vermemek.
    Yani sol bekte Ramon'la başlayıp,maç başlarken pres versem daha iyi sonuç alırım
    ,değil mi?
    Son bir sorum daha var.Sizin yazdığınız son paragrafla ilgili.GS ortasahası benim top yapmama hep engel oluyor.Genelde yaptığım test maçlarında top yüzde 60 Galatasaray'da kalıyor.Fernandes'i kilitliyorlar ve Atiba çok top alamıyor.Hücumda daha rahat oynamak için ne tarz komutlar vermek faydalı olur ?

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

@perpetua ;
    FM13 rehberler bölümünde paylaştığın taktik rehberi bu seri içinde geçerli değil mi ? çok değerli bilgiler vardı o rehberde

Nesil
    2005

Ben de taktiğimi paylaşmak istiyorum. Şu taktiklere bir türlü kafam basmadı bu yüzden kariyerlerim hep inişli çıkışlı oldu. Arada güzel tutturduysam da genelde bir fırın ekmek yemem gerekiyor taktik yapabilmem için sanırım.

Şimdi şöyle bir şey yaptım. Sonuçlarım da var. Maçlar genelde başa baş geçiyor.

Eksiklerim ya da yapmamam gerekenler nelerdir acaba ufak bir yardım alabilir miyim?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

narakan1969 hazırlamış olduğun taktikle kendine yakın ya da kendinden daha güçlü ekiplere karşı güzel maçlar çıkarabilirsin fakat özellikle kapanan takımlarda rakip alanda çoğalma şansın az. diziliş ve roller kontratak futbola daha uygunken sen topa sahip ol diyerek ata kamçı vururken bir yandan da dizginleri çekmişsin savunma beklerin stoperlerle beraber savunma hattını önde kurarlar ancak gizi libero görevli oyuncunla beraber genelde geride çakılı kalırlar. savaşçı orta sahanın da çok ileri gitmeyeceğini ve oyun kurucunun da destek rolü oldugundan genelde savunma arkasına paslar atacağını ve ceza alanından uzak oynayacağını varsayarsan sadece hücum rollü sağ kanatın ve forvetinle ceza alanına sokulursun. Dediğim gibi büyük ekiplere ya da önde savunma kuranlara karşı başarılı maçlar çıkarabilirsin (savunma arkası toplarla ), fakat daha oturaklı takımlara ya da çekilen takımlara karşı çok zorlanırsın.Hazırladığın taktik savunma anlamında iş görür ama hücumda üretkenlik az olur. önce hücum mu,savunma mı yoksa denge oyunu mu istiyorsun ona karar ver. denge oyunu istiyorsan beklerin rollerini değiştirip forvetini de biraz daha geriye yaslanarak arkadaşlarını oyuna sokabilecek bir rolle görevlendir. fırsatçı golcü kullanacaksan da onun koşularında boşalan alanlara girmesi için mutlaka sağdan ya da soldan bir içe kat eden oyuncun olmalı
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ic saha maclarında sorun yasamıyorum senin dediklerine uygularak bir taktik yaptım ama ozellikle deplasmanda karsı takım surekli atak ve baskı yapıyor rakip takım ya beraberlik alyor yada maglubiyet, deplasmanda rakibi hangi direktifle durdurabiliriz yada etkisini azaltabiliriz

Uploaded with ImageShack.us

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Beyler bi sorum var rakip takim korner kullanirken alan savunmasi yapabiliyor muyuz eger yapabiliyorsak hangi komutlari vermek gerek?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    Ic saha maclarında sorun yasamıyorum senin dediklerine uygularak bir taktik yaptım ama ozellikle deplasmanda karsı takım surekli atak ve baskı yapıyor rakip takım ya beraberlik alyor yada maglubiyet, deplasmanda rakibi hangi direktifle durdurabiliriz yada etkisini azaltabiliriz

Uploaded with ImageShack.us
    Yahu simdiye kadar oynadigin deplasman maclari zaten Tottenham, Man Utd, Chelsea ve Liverpool. Oralardan puan cikartmak icin sansli olmak lazim.

Belki ufak detaylar yardimci olur. Mactan once duran top calismak, daha defansif oynamak (contain). Rakip takimin ozellikle beklerinin oyuna katilmasini engelleyecek formuller uretmek. Forvetini geriye getirerek ozellikle orta sahalarinin oyun kurmasini engellemek gibi.

Diger tek deplasmanin West Brom. Onu da kazanmissin zaten.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yahu simdiye kadar oynadigin deplasman maclari zaten Tottenham, Man Utd, Chelsea ve Liverpool. Oralardan puan cikartmak icin sansli olmak lazim.

Belki ufak detaylar yardimci olur. Mactan once duran top calismak, daha defansif oynamak (contain). Rakip takimin ozellikle beklerinin oyuna katilmasini engelleyecek formuller uretmek. Forvetini geriye getirerek ozellikle orta sahalarinin oyun kurmasini engellemek gibi.

Diger tek deplasmanin West Brom. Onu da kazanmissin zaten.
    İlerki deplasmanlarda kayılar oldu Tottennham, Man Utd, Chelsea ve Liverpool maclarında daha fazla topa hakim oldular diğer desplasmanlarda o maclar kadar olmadı tabi top kontrolleri ama yinede puan kayıpları oldu.

Benim gozlemlediğim rakip alan daraltıp pas akısını engelliyor hemen baskı geliyor

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

bu da benim taktik. Ne kadar sevmesem de bu dizilişi kullanıyorum. Herhangi bi öneriniz filan var mı daha iyi olması için? Aslında savunmayı önde kurdurtmak istiyorum biraz daha ileride oynasa takım daha iyi ama o da beni korkutuyor kontralar için
    Last edited by wolfson : 20.Ekim.2013 at 22:08
    turksportal...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    İlerki deplasmanlarda kayılar oldu Tottennham, Man Utd, Chelsea ve Liverpool maclarında daha fazla topa hakim oldular diğer desplasmanlarda o maclar kadar olmadı tabi top kontrolleri ama yinede puan kayıpları oldu.

Benim gozlemlediğim rakip alan daraltıp pas akısını engelliyor hemen baskı geliyor
    Kendi evinde oynayan tabii daha baskili oynar (en azindan Ingiltere'de). Topu geride gevelemeden oyna o zaman. Clear ball to flanks benim sevdigim bir komut cunku ozellikle AML/AMR oyunculari kullaniyorsan topu onlarin onune dogru atip rakip bekler ile senin kanat oyuncularini yaristirabilirsin. Tabii elinde hizli kanat oyuncusu varsa.

Go route one ile de topu en kisa zamanda ileriye oynamalarini saglayabilirsin.

Savunmayi biraz daha agresiflestirip, kolay top yapmalarini engellemek icin de hassle opponents ve stay on feet guzel bir ikili.

Nesil
    2006

Default Çift Forvet Oynama İncelikleri

Arkadaşlar elimde ki kadroyu aşağıda sizlerle paylaşacağım. PSG takımını yönetiyorum, elimde ki forvetlerden dolayı böyle bir takımı tek forvet oynatmak istemiyorum; takıma sadece Dembele'yi dahil ettim. Ama takım çok ofansif düşünecek bir yapıya sahip olduğundan ortasaha çok boş kalıyor, rakipler takır takır beni geçip pozisyon buluyorlar. Buna nasıl engel olabilirim. Yardımlarınızı talep ediyorum.

Not: Çift forvet severler için açtım konuyu ileride diğer arkadaşlarda yardım sağlasın diye.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Kadrodaki oyuncuların FM'deki yapısını çok iyi bilmiyorum ama çift forvet oynayacak takım en az 1 DMC ya da en az 2 MC ile oynamak zorunda bence.
    daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Nesil
    2006

O mevkide sadece iki oyuncum var. Bu büyük sıkıntı para da yok takıma oyuncu alabilecek. Daha doğrusu para var; ama alınabilecek oyuncu yok. Genç yetenekten daha çok hazır isim istiyorum.

Kanatsız 4-2-2-2 oyna

Sirugu - T.Silva - Marquinhos - Jallet - Digne - Matiudi - Motta- Dembele - Pastore - İbra - Cavani

Matiudiyi kesici , Mottayı D.O.kurucu olarak oynatabilirsin.

Dembele ve Pastore daha ofans oynarlar.

Beklerde artık sana kalmış ama bence bol bol çıksınlar ileriye

Skora göre kanatlı 4-2-2-2 ye geçersin

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

2 forvet ile oynayacaksanız önünüzde sınırlı seçenek var.

Ya kanatsız AMC'li, ve merkezi ortasaha ile oynayacaksınız
    Ya kanatlı AMC'siz oynayacaksınız.

Hem 2 forvet hem AMC olunca ya kanatlar olmayacak ya da beksiz 3 defans ile oynacaksınız.
    Sentugo.

Nesil
    2006

Ben bu duruma çok üzülüyorum.

İki tavsiye içinde teşekkürler, ilk maç Bordeaux önünde 4 yedim zaten. 4-2-2-2 ile 4-3-1-2 deneyebilirim.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

conte stlye 3-5-2 oynayabilirsin.

3 dc, 1 dmc, 2 mc, ml ve mr, 2 st şeklinde...
    (/s)

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by goosfraba View Post
    conte stlye 3-5-2 oynayabilirsin.

3 dc, 1 dmc, 2 mc, ml ve mr, 2 st şeklinde...
    Beksiz oyun sevmiyorum. Daha doğrusu Juve taktiğini onaylamıyorum. Çünkü öne geçtiğin zaman hemen taktik değiştirip önlem alman gerecek ve şuan o kadar ortasaham yok.

Bu arada taktiği 4-1-3-2'e çevirdim. En etkili öyle çözüm bulabildim gibi.

Nesil
    2011
    Yer
    adana

Her fm serisinde oynadığım bir taktik öncelikle bunu belirteyim bu taktik konusunda çok recrübem var fm2005te ajaxla 2012 de vitesseyle filan uzun sezonlar oynadım öncelikle dmc+mc ile oynarsanız dmc çakılı adam olur orta saha da çift yönlü olursa gol yeme sayısı azalabilir aynı şekilde beklerden biri de geri de kalırsa diğeri de otomatik kalmalı sonra oyun planı kontrollü ve akıcı olursa daha iyi olur

Daha kolay takımlara karşı amcli de oynayabilirsiniz bol gollü maçlar olacaktır

İlk sezonumda 4-2-3-1 taktiği ile oynadım sezon boyu galibiyet almaktan çok yediklerimi çıkarmak ile uğraştım maç boyunca. Bu sezon bu taktik ile başladım kadroyu bu taktiğe göre şekillendirdim takım suan için rakip kim olursa olsun topa hakim olup sabırla toplu hucum toplu defans ile 13 maçta 9 golü kalemde gördüm.
    Şuan için fm serilerinde en çok zevk veren taktiğim bunun olduğunu söyleyebilirim.

Yinede bu taktik üzerinde geliştirmem gereken yerler varmı sizce ?

Nesil
    2005

Quote Originally Posted by nannar View Post
    narakan1969 hazırlamış olduğun taktikle kendine yakın ya da kendinden daha güçlü ekiplere karşı güzel maçlar çıkarabilirsin fakat özellikle kapanan takımlarda rakip alanda çoğalma şansın az. diziliş ve roller kontratak futbola daha uygunken sen topa sahip ol diyerek ata kamçı vururken bir yandan da dizginleri çekmişsin savunma beklerin stoperlerle beraber savunma hattını önde kurarlar ancak gizi libero görevli oyuncunla beraber genelde geride çakılı kalırlar. savaşçı orta sahanın da çok ileri gitmeyeceğini ve oyun kurucunun da destek rolü oldugundan genelde savunma arkasına paslar atacağını ve ceza alanından uzak oynayacağını varsayarsan sadece hücum rollü sağ kanatın ve forvetinle ceza alanına sokulursun. Dediğim gibi büyük ekiplere ya da önde savunma kuranlara karşı başarılı maçlar çıkarabilirsin (savunma arkası toplarla ), fakat daha oturaklı takımlara ya da çekilen takımlara karşı çok zorlanırsın.Hazırladığın taktik savunma anlamında iş görür ama hücumda üretkenlik az olur. önce hücum mu,savunma mı yoksa denge oyunu mu istiyorsun ona karar ver. denge oyunu istiyorsan beklerin rollerini değiştirip forvetini de biraz daha geriye yaslanarak arkadaşlarını oyuna sokabilecek bir rolle görevlendir. fırsatçı golcü kullanacaksan da onun koşularında boşalan alanlara girmesi için mutlaka sağdan ya da soldan bir içe kat eden oyuncun olmalı
    Abi sağ olasın yorumun için. Dediğin oyuncu rolleri üzerinde biraz durdum ve ufak değişiklikler yaptım.
    Oyuncu direktiflerinde ise topa sahip olu kaldırdım ve rakip savunmanın üstüne git'e ayarladım. Bir de tempo konusunda sormak istiyorum. Bu direktiflerde hızlı tempo oynatsam olmaz değil mi? Yani yorgunluk vs gibi şeyler çıkar mı ortaya?

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Kalecilerin aut atislarinda uzun oynamasini nasil engelleyebilirim. Savunmaya ver kisa pas yap diyorum topu hep dikiyor, stoperlerden birine ver diyorum yine uzun vuruyor.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    Kalecilerin aut atislarinda uzun oynamasini nasil engelleyebilirim. Savunmaya ver kisa pas yap diyorum topu hep dikiyor, stoperlerden birine ver diyorum yine uzun vuruyor.
    Oyuncu ismi belirle stoperlerinden hangisinin pas atma özelliği iyi ise ona vermesini söyle.

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Quote Originally Posted by Universal View Post
    Oyuncu ismi belirle stoperlerinden hangisinin pas atma özelliği iyi ise ona vermesini söyle.
    Adam onu da yaptım olmadı diyor Aynı olay bendede var pek sıkıntı yaratmıyor ama yinede saçma
    malatyAdana!

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by Papi44 View Post
    Adam onu da yaptım olmadı diyor Aynı olay bendede var pek sıkıntı yaratmıyor ama yinede saçma
    Sadece savunmaya ver demiş ben özel isim seçmesini istedim. Sanırsam böyle bir seçenek var. Ama kafaya takmayın Beta sonuçta, çok saçma sapan hatalar var. Sırf oyunu tanımak için oynuyorum.

@perpetua bir yorumunuzda oyundaki taktik direktiflerin ne anlama geldiğini görmek için bu direktifleri tek tek deneyip maçlarda ne işe yaradığını görmeye çalışın demişsiniz.Sıfırdan bir taktik yaratsam hemen bir sonraki maçta bu farkları görebilir miyim?Yoksa takımın bu taktiğe alışmasını beklemem mi gerekir?

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Default Aynı oyuncu rolü

merhaba arkadaşlar.takımımda erkan zengin ve alper potuk un performansından çok memnunum. erkan zengin AML alper MC olmak üzere.yalnız ikisi de en iyi performansını oyun kurucu rolünde veriyor.takımda iki oyun kurucu kullanmanın bir zararı olur mu ? takımda dengesizlik yaratır mı ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Ben her zaman tek oyun kurucu oynuyorum 2 oyun kurucu bana ne biliyim kötü geliyor verim alamıyorum çok fazla

Sayfa 4 / 19 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri