Sayfa 5 / 19 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 542 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bir kaç deneme yaptım ve daha sonra bir kariyer açıp deneyeyim dedim Beşiktaş ile. İşe yarıyor gibi. Bir kaç taktik dizilimi önerim olacak, bilmiyorum Ömer abi katılır mı?

Rakibin oynadığı taktik________Bizim oynamamız gereken taktik

4-2-1-2-1 --------------------------------------> 4-4-2
    4-2-3-1 -----------------------------------------> 4-2-3-1
    4-1-2-2-1 ---------------------------------------> 4-2-3-1

Solda gördükleriniz rakibin oynadığı düzen, buna karşılık sizin oynamanız gereken taktik ise sağdaki. Bilemiyorum ben bu şekilde güzel sonuçlar alıyorum. Sadece aşağıda paylaşacağım sonuçlar değil, bir çok deneme yaptım ve başarılı oluyor gibi. Deneyebilirsiniz.

FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by narakan1969 View Post
    Abi sağ olasın yorumun için. Dediğin oyuncu rolleri üzerinde biraz durdum ve ufak değişiklikler yaptım.
    Oyuncu direktiflerinde ise topa sahip olu kaldırdım ve rakip savunmanın üstüne git'e ayarladım. Bir de tempo konusunda sormak istiyorum. Bu direktiflerde hızlı tempo oynatsam olmaz değil mi? Yani yorgunluk vs gibi şeyler çıkar mı ortaya?
    Rakip savunmanın üzerine git dersen oyuncularının hızlı ve adam geçecek kadar da yetenekli olması lazım. buna dikkat et. tempo konusuna gelince eğer savunmayı önde kurduysan ve en uçtaki oyuncun geriye yaslanarak oynuyorsa yani sahayı boyuna kullanırken dar bir alana oyunu yığıyorsan hızlı tempoyu oyuncuların kaldırabilir ,ancak en uçtaki oyuncun ile savunmanın son adamı arasında mesafe çok fazlaysa hızlı tempo yapacaksan bile kısa pas yerine direk pası tercih etmelisin ve rakip savunmanın üzerine git seçeneğiyle oynamamalısın.yoksa bu tempoda son 20 dk takım oyundan düşer.
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Taktiğinizin başarılı olup olmadığı sadece sonuçlarla ölçülmez. Benim için en önemli değer mutlak gol şansı sayısıdır. Eğer rakibinizin en az 2 katı sayıda net gol fırsatı yakalıyorsanız zamanla başarı kaçınılmaz olur. Ama rakip 3 siz 1 mutlak gol şansı yakaladğınız bir maçı 4-0 bile kazansanız ve bu tarz maçlarınız fazlaysa mutlaka teker bir yerde patlar

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Bu tarz maçlar taktiği ilk yaptığınızda karşınıza çıkabilir.Zamanla girilen pozisyonlar gole dönüşmeye başlar ve güzel skorlar da gelir.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

oha naptın abi her maçta öyle altıpasa ramazan çadırı mı diktin mübarek pas atar gibi c.c. chance yapmışın

Default Yeni Taktik Arayüzü

Olmuyor, olmuyor, ne yapsam olmuyor

Beşiktaşla 3. kez kariyer açtım, gayet de yeterli bir kadrom olduğunu düşünüyorum ancak çok kötü sonuçlar alıyor takım.

Genelde tüm mevkileri player instructionstan editleyerek minimum 4-5 özellik koyuorum acaba ondan mıdır? bir türlü bulamadım

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

taktikte genel komutları verdiğinide belirle ayarlar oluşuyor zaten. mevkilerde bir de oyuncular üzerinde çok oynamalar yaparsanız dengeler bozulur. önce takım ayarlarını yapıp ilerlerken bazı oyuncuların komutlarında değişikliklere gitmeyi deneyin.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Eğer yanlış tecrübe etmediysem oyuncu ve takım komutları taktiksel dizilişten fazla etkiliyor takımın performansını. Önceki serilere göre baya artmış etkisi. Taktik yaparken komutlarla çok oynamaktan ziyade doğru komutu bulmaya çalışman lazım. Bunun içinde elindeki oyuncuları iyi tanıman, ne yapıp yapamayacaklarını çözmen lazım. Mesela ben Galatasaray'la oynuyorum. 4-2-3-1 oynadığımda en uca Drogba'yı koyarsam ceza sahasına uzun oyna komutunu verip sıkıntılı anlarda Drogba'yı ileride topu tutması için kullanabiliyorum ama aynı işlemi Burak varken uygulayamıyorum, olumsuz etkiliyor takımı. Bu tarz ufak detayları kullanarak takımın performansını artırabilirsin.
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Taktik ekranına en azından direktiflerin ardından ortaya çıkan taktiksrk biçimi çubuk sisteminde gösteren bir bölüm eklenebilirdi. Aşinalık var zira. Çubuklar pasif olacak üstünde değişiklik yapılmayacak ancak sadece görünecekti. En azından şu geçiş sürecinde iyi olurdu. Ben açıkçası takıma katı-hücum oynatıp dar alan komutu verince sahaya tam olarak nasıl yayıldığımızı ancak maçın bir bölümü oynanınca anlayabiliyorum bazen iş işten geçiyor. Çubuktan ziyade takımın sahaya yayılışını gösteren bir animasyon daha güzel olurdu

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Taktik ekranına en azından direktiflerin ardından ortaya çıkan taktiksrk biçimi çubuk sisteminde gösteren bir bölüm eklenebilirdi. Aşinalık var zira. Çubuklar pasif olacak üstünde değişiklik yapılmayacak ancak sadece görünecekti. En azından şu geçiş sürecinde iyi olurdu. Ben açıkçası takıma katı-hücum oynatıp dar alan komutu verince sahaya tam olarak nasıl yayıldığımızı ancak maçın bir bölümü oynanınca anlayabiliyorum bazen iş işten geçiyor. Çubuktan ziyade takımın sahaya yayılışını gösteren bir animasyon daha güzel olurdu
    Kesinlikle katılıyorum.Mesela Hücüm oynatıp kısa pası dar alanda yaptırmak istiyorum ama takım nasıl bir genişlikte oynuyor göremiyoruz.

bi sorum olacak forvet oyuncularımız için önceki serilerde anlayış belirleyebiliyorduk defansif normal hücum gibi şimdi nasıl yapıyoruz bulamadım

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Oyunu indirip oynadım. Taktik ekranı baya bir değişmiş. Önceki serilerde genişliği, tempoyu ve genişliği ayarlıyorduk. Artık yok varsa da ben göremedim. Oyunculara verilen komutlarda azalmış. Sadece duran toplarda nerede duracakları ayarlanabiliyor. Mesela ben orta sahada Standart Orta Saha - Otomatik olarak kullandığım oyuncuyu oyun kurucu olarak ayarlıyordum. Artık direk Defansif Oyun Kurucu veya Oyun Kurucu kullanılmalı. Takım direktiflerinin önemi büyük. Ve rakibe göre dizilişi benimsemekte önemli. 10 maç aynı dizilişle oynat çözüyorlar. Belli bir zamandan sonra taktiksel olarak değişiklik yapmak kaçınılmaz oluyor. Bu şekilde daha basitleşmiş ama daha fazla üretmek gerekiyor. Maç motoru da fena olmamış. Önceki serilere göre baya bir iyileştirme var. Öne çıkan bir diziliş yok artık oyunda. Her diziliş işe yarabiliyor.
    Last edited by Mamadou : 27.Ekim.2013 at 12:30

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    @perpetua bir yorumunuzda oyundaki taktik direktiflerin ne anlama geldiğini görmek için bu direktifleri tek tek deneyip maçlarda ne işe yaradığını görmeye çalışın demişsiniz.Sıfırdan bir taktik yaratsam hemen bir sonraki maçta bu farkları görebilir miyim?Yoksa takımın bu taktiğe alışmasını beklemem mi gerekir?
    Cevap biraz gec oldu. Kusura bakma.

Takimin genel dizilis, mantalite ve felsefesine alismak zaman aliyor. Ama takim komutlari ile yaptiginiz degisikliklerin etkisini oldukca cabuk gorebilirsiniz. Takim komutu ile yaptiginiz degisiklik takimin aliskanligin dusmesine neden olacaktir ama bu ufak bir dusus olur.

Oyuncu komutlari icin de ayni sey gecerli.

Ama oyuncu rollerini degistirmenin taktik aliskanligina hic bir etkisi yok.

Yani ilk once maci oyuncunun rolunu degistirerek cozebilirmiyim sorusunun cevabini aramak (tabii bu oyuncu degisikligi de gerektirebilir), sonra oyuncu komutu degisimini dusunmek, sonra takim komutu ve en son care olarak dililis/mantalite degisimini dusunmek belki de en dogrusu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by batuhangal View Post
    merhaba arkadaşlar.takımımda erkan zengin ve alper potuk un performansından çok memnunum. erkan zengin AML alper MC olmak üzere.yalnız ikisi de en iyi performansını oyun kurucu rolünde veriyor.takımda iki oyun kurucu kullanmanın bir zararı olur mu ? takımda dengesizlik yaratır mı ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.
    Birden fazla oyun kurucu kullanirsan oyun kuruculuk gorevi bu oyuncular arasinda paylasilir. Herhangi bir dengesizlik yaratmayacaktir. Zaman zaman ben 3 tane bile ayni anda kullaniyorum.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Birden fazla oyun kurucu kullanirsan oyun kuruculuk gorevi bu oyuncular arasinda paylasilir. Herhangi bir dengesizlik yaratmayacaktir. Zaman zaman ben 3 tane bile ayni anda kullaniyorum.
    Takım oyun kurucu kullanırken hızlı hücum yapabiliyor mu ?

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Çok fazla takım direktifi vermek sıkıntı yaratır mı ? 15 tane direktif verilen bir taktik gördüm onun için soruyorum. Bir de ben hiç direktif vermeden maça başlıyorum ve maçın durumuna göre direktif veriyorum . Bu doğru mu sizce ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by byKpln View Post
    Takım oyun kurucu kullanırken hızlı hücum yapabiliyor mu ?
    Oyun kurucuya bagli.

Eger oyun kurucu yaratici ve/veya dripling yapabilen bir oyun kurucuysa yapar. Degilse yapamaz.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Öneri: İlla oyun kurucu kullanmak istiyorsanız 4-2-3-1'in üçlüsünde ortada oynayan oyuncuyu Oyun Kurucu - Destek olarak ayarlayın. Mesela Fernandes, Wijnaldum, Maher gibi oyuncuları bu şekilde oynatabilirsiniz. Diğer türlü oyun kurucular MC'de çabuk yorulabiliyor.

19. Default

abi ben verilebilen bütün oyunculara daha az şut çek talimatını verdim , takım talimatlarındada kaleyi görünce vur falan işaretli degil ama son maçımda 36 şut çekmişim 20 isabetli 1-0 yenildim sizce sorun nerede

Atletico'yla şu şekilde oynamak istiyorum veya 4-3-1-2 şeklinde fakat bu dizilişte rakip direk kanatlardan yardırıyor. Beki geçtikleri an gol. Kanatlı sistemde ise Arda kanatta heba oluyor, sağ kanatta zaten oyuncum yok.

Atletico gerçekte çok iyi oynuyor bunu bi şekilde oyuna dökmeye çalışıyorum ama başaramadım. Fikri olan var mı?.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Cevap biraz gec oldu. Kusura bakma.

Takimin genel dizilis, mantalite ve felsefesine alismak zaman aliyor. Ama takim komutlari ile yaptiginiz degisikliklerin etkisini oldukca cabuk gorebilirsiniz. Takim komutu ile yaptiginiz degisiklik takimin aliskanligin dusmesine neden olacaktir ama bu ufak bir dusus olur.

Oyuncu komutlari icin de ayni sey gecerli.

Ama oyuncu rollerini degistirmenin taktik aliskanligina hic bir etkisi yok.

Yani ilk once maci oyuncunun rolunu degistirerek cozebilirmiyim sorusunun cevabini aramak (tabii bu oyuncu degisikligi de gerektirebilir), sonra oyuncu komutu degisimini dusunmek, sonra takim komutu ve en son care olarak dililis/mantalite degisimini dusunmek belki de en dogrusu.
    Peki maçları hangi ayarda izlememi tavsiye edersiniz?Mesela topa çok sahip olan ve bol pas yapan bir takım yaratmak istiyorum ama rakibim benden daha fazla topa sahip oluyor bunun neden olduğunu maçta görmeye çalışıyorum ama göremiyorum.Bunu istatisklerden mi görebilirim yoksa maçlardan mı?

Taktiğimi upload etsem dener misiniz?

Default slm

Quote Originally Posted by nannar View Post
    taktikte genel komutları verdiğinide belirle ayarlar oluşuyor zaten. mevkilerde bir de oyuncular üzerinde çok oynamalar yaparsanız dengeler bozulur. önce takım ayarlarını yapıp ilerlerken bazı oyuncuların komutlarında değişikliklere gitmeyi deneyin.

usta ben ismail cozdum 14.1.3 iyi bir taktik yaptim ama 6 saatimi aldi ve inanilmaz skorlar aliyorum.

Quote Originally Posted by puskas View Post

usta ben ismail cozdum 14.1.3 iyi bir taktik yaptim ama 6 saatimi aldi ve inanilmaz skorlar aliyorum.

Eğer sorun olmazsa taktiğini bizimle de paylaşabilir misin merak ettim doğrusu?

arkadaşlar ben 2-3 kariyerde alt liglerden başladım oynamaya 4-4-2 taktiğim tam tuttu demiştim ki sezonun 2. yarısı bucasporda ilk 3e oynarken tüm maçlarımı kaybettim.. burdaki arkadaşların taktiklerinide denedim ama olmuyor oyunda mı bir gıcıklık var biz mi birşeyi yanlış yapıyoruz anlamadım.

hayrettin yerlilkaya'yı 2.lig b kategorisinde oynatıyorum adamın form ortalaması 5.41 ömer aysan desen keza aynı hadi bek oynatmada sıkıntım var diye düşündüm kürşat duymuş 3.57 sürekli taktikle oynamaktan sıkıldım. oyuncu formları ve mental yapıda çok değişkenlik gösteriyor örneğin 5 hafta üst üste yenmişsin ama son hafta yenilince moraller yerle bir oluyor.

şu taktik olayını çözen bir baba yiğit varsa anlatsın. iyice gıcık olmaya başladım bu sildiğim 4. kariyer
    Virüslü paylaşım yaptım, şutlandım.

pardon 2 macta yari finalde 6-2 real madridi yendim ayni ssi iki kere koymusum.iş yerindeki leptopta kaldi yarin onuda eklerim.en iyi diziliş 4-2 ami amr 2 forvet yani 4-2-4 deneyin sizlerde başarili olucaksiniz.tabi oyunculara verdiğiniz komutlar cok önemli ?finalde m.cityi ole cok rahat yendim ki 3-1 anlatamam.ama unutmayin antremandan mutlaka takim calişmasi yapiniz yuksek ve hucum antremanlarini yapiniz.birde arkadaşlar.mutlaka mac oncesinde yardimci antrönere mutlaka rakip komutunu sorun.cunku cok önemli.dizilişide denemenizi tavsiye ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

pardon 2 macta yari finalde 6-2 real madridi yendim ayni ssi iki kere koymusum.iş yerindeki leptopta kaldi yarin onuda eklerim.en iyi diziliş 4-2 ami amr 2 forvet yani 4-2-4 deneyin sizlerde başarili olucaksiniz.tabi oyunculara verdiğiniz komutlar cok önemli ?finalde m.cityi ole cok rahat yendim ki 3-1 anlatamam.ama unutmayin antremandan mutlaka takim calişmasi yapiniz yuksek ve hucum antremanlarini yapiniz.birde arkadaşlar.mutlaka mac oncesinde yardimci antrönere mutlaka rakip komutunu sorun.cunku cok önemli.dizilişide denemenizi tavsiye ederim.
    4-2-4 eğer dohru oyuncuları kullanırsan hücumda çok etkili bir diziliş.Fakat özellikle orta alandaki 2 oyuncunun mutlaka kondisyonu yüksek ve sürekli her yere yetişecek tarzda oyuncular olması lazım. Melo tarzı iş görüyordur zaten.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by aHm3t View Post
    arkadaşlar ben 2-3 kariyerde alt liglerden başladım oynamaya 4-4-2 taktiğim tam tuttu demiştim ki sezonun 2. yarısı bucasporda ilk 3e oynarken tüm maçlarımı kaybettim.. burdaki arkadaşların taktiklerinide denedim ama olmuyor oyunda mı bir gıcıklık var biz mi birşeyi yanlış yapıyoruz anlamadım.

hayrettin yerlilkaya'yı 2.lig b kategorisinde oynatıyorum adamın form ortalaması 5.41 ömer aysan desen keza aynı hadi bek oynatmada sıkıntım var diye düşündüm kürşat duymuş 3.57 sürekli taktikle oynamaktan sıkıldım. oyuncu formları ve mental yapıda çok değişkenlik gösteriyor örneğin 5 hafta üst üste yenmişsin ama son hafta yenilince moraller yerle bir oluyor.

şu taktik olayını çözen bir baba yiğit varsa anlatsın. iyice gıcık olmaya başladım bu sildiğim 4. kariyer
    Bu tarz mesajları gördükçe FM'e yeniden aşık oluyorum "Bu işi ben çözdüm" diyemiyorsa kimse,demek ki FM çok kaliteli ve basmakalıptan uzak bir oyun sürmüş yine piyasaya. Ben bu oyunu 16 senedir oynuyorum ama her seride taktiksel anlamda başarılı olmak için baya uğraşıyorum.işler çok kolay olsa oyunun zevki de kaçardı.

son sslerim.biraz taktik bilgileri gorunur durumda yardimci olduysam ne mutlu bana.herkese bol fmler.

herkese başarilar dilerim.

30. Default

son sslerim.biraz taktik bilgileri gorunur durumda yardimci olduysam ne mutlu bana.herkese bol fmler.

herkese başarilar dilerim.

taktiğini upload edip paylaşabilirmisin

Sayfa 5 / 19 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Mesaj Yetkileri