Sayfa 2 / 19 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 542 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bence Topal'i HalfBack (Turkcesi nasil cevirildi bilmiyorum) olarak kullanirsan daha dogru olur bu dizilisle.
    Denemekte yarar var, Ancak Topal'ın -Rakip AMC kullanmadığı müddetçe- savunmaların içine gömülmesi yerine pozisyonunda ve yeri geldiğinde biraz daha önde olması iyi gibi. Geçen seride hızlı kanatları durdurmak adına DMR ve DML oyuncularımı, rakibin AMR ve AML oyuncularını marke etmek için kullanırdım, çoğu maçta oldukça başarılı sonuç verir, rakip kanatların o alanları otobana çevirmesini engellerdi. Tabi bunu başarılı bir şekilde uygulamak için oyuncu özellikleri de -özellikle fiziksel- önemli. Robben'i Gökhan ile tutmak var, Hayrettin ile tutmak var. Taktik de bazı konularda bir yere kadar.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Sadece iki beke de daha fazla ileri cik dedim. Onun nedeni de HB(D)'nin etkisini daha da arttirmak.

Arada oyuncu rolleri degisti ama. Ozellikle sol kanatta.
    Babel sol kanatta oynadiysa IF(A)
    Scarione oynadiysa AP(S)
    Uche oynadiysa WTM (S)

Macin son yarim saatinde santrafor Uche ise rolu F9(S)'a degistirip geriden daha rahat top cikartmayi sagladim.

Onun disinda BJK, FB, GS ve TS maclarinda biraz daha defansif oyun tercih ettim ve Retain Possession'u kaldirip, Clear Ball to Flanks'i tercih ettim.

Tabii sans da yagver gitti. Geriye pek dusmedigim icin arkada bos alan birakmak zorunda kalmadim.

En buyuk taktik degisikligini Fenerbahce macinda yapmak zorunda kaldim. 30. dakikada Ozer (sol kanat AP(S) oynuyordu) Kuyt'i sakatladi ve kirmizi gordu.
    Buna karsilik Sancak'i bir tik one aldim WB(A),
    Castro BWM(D) oldu,
    Kerem Seras BWM (S),
    Uche ise STLC'ye gecip F9(S) oldu.
    Boylece sol kanattaki oyuncu eksigini biraz kapattim. Kuyt'un yerine giren Mehmet Topuz pek verimli olmayinca cok da sorun yasamadim.
    Tesekkur ederim abi

1-Takım komutlarında birden fazla direktik eklmek faydalımı ? sigames formlarında modoretorler taktik teorileri diye paylastıkları taktik rehberlerinde hep birden fazla takım komutlarını kullanarak yapıyorlar (cleon,wwfan)

2-Adam markajı kullanmak etkili oluyor mu ? Amc ye dmc ile adam markajı vermek gibi ?

3-Macı Kapsamlı izlemek daha onemli degil mi?

4-Opposition Instructions kullanıyormusun ?

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Oyun giderek rakibe göre taktik yapmayı gerektiren bir hal alıyor. İki gündür taktiksel varyasyonlar deniyorum hep. Rakip AMC oynatıyorsa DMC şart gibi. Ancak rolünü çevresindeki oyunculara göre ayarlamak gerekiyor. Çift forvet + AMC varsa half back gibi kullanıyorum girsin savunmanın arasına gerektiğinde. Tek forvet ise savaşçı ortasaha veya normal defansif ortasaha olarak kullanıyorum. Rakipte AMC yoksa mesela beklerimi çok ileri göndermekten korkarım. Rakip genelde kanatlardan gelir çünkü. DMC kullanmayı seviyorsam, top bende kalsın ve kısa pasa dayalı bir oyun istiyorsam regista olarak kullanıyorum..

Biraz daha denemelerde bulunayım bununla ilgili uzun bir yazı yazmayı planlıyorum, rakibe göre taktik varyasyonları üstüne..

Ancak oyunda istediğimi yaptıramadığım tek mevkii bekler. Muhtemelen defansı yapamıyorum diyen arkadaşların da büyük sorunu bununla alakalı. Kontra oynayan değil de topa hakim olup pas yapıp ileride baskı kuracak bir takım oluşturmak isteyelim. Haliyle beklerimizin ileriye desteği önemli ancak bunun miktarı ne olacak ve bunu nasıl ayarlayacağız. Ofansif bek ve hücum desteği olarak ayarladığımda bek oyuncum var ise önündeki kanat oyuncusuyla hücumda aynı hizaya geliyor. Ayağa pas odaklı oyunumda oyuncuların nispeten asimetrik yerleşmesini tercih ederim ancak bu durum bunu bozmuş oluyor. Destek özelliğiyle bir ofansif bek oynatsam hücumlara geç katılıyor ve geriyi de çok kapatmıyor, arada biryerde kalıyor. Bunun üzerinde biraz çalışmam lazım.

Bence oyunun en önemli iki mevki grubu bekler-kanatlar'ın oyuncu rolleri ve komutları ile DMC-MC seçimi ve rolleri. Bu ikilide iyi bir denge sağlamak başarı demek.

2 içeriye kat eden kanat bi tane de pivot santraforla oynuyorum çok memnunum. Yalnız toplar aşırı derecede direkten dönmeye başladı canım sıkılıyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    Tesekkur ederim abi

1-Takım komutlarında birden fazla direktik eklmek faydalımı ? sigames formlarında modoretorler taktik teorileri diye paylastıkları taktik rehberlerinde hep birden fazla takım komutlarını kullanarak yapıyorlar (cleon,wwfan)

2-Adam markajı kullanmak etkili oluyor mu ? Amc ye dmc ile adam markajı vermek gibi ?

3-Macı Kapsamlı izlemek daha onemli degil mi?

4-Opposition Instructions kullanıyormusun ?
    1. Duruma gore degisiyor bence bu. Yeni taktik duzeninin en guzel yonu, birbirleri ile cakisan komutlari vermenizi oyunun engellemesi. Mac izleyip, oyuncularinizin ne yapabilecegini de bilip, ona gore direktif vermek en dogrusu bence.

Yani bence takimi ille de kanattan oyna diye kisitlamak cok mantikli degil. Veya ille de merkezden oyna diyerek kisitlamak da mantikli degil. Ama eger rakibin surekli gobegi kapattigini gozluyorsan, kanatlardan bunu asmayi dusunmek gayet dogal.

Tabii bir de bu komutlarin sadece taktik tercihi bir miktar degistirdigini unutmamak gerekli. Mesela hucum ve kisa pas oynattiginiz zaman takim hemen tiki taka'ya donmuyor. Biraz daha kisa pas yapiyor ama paslari birdenbire en kisa seviyeye getirmiyor.

2. Ben genelde daha defansif oynadigim icin adam markaji pek kullanmiyorum. Ama eger dizilis otomatik olarak rakip takimdan bir oyuncuyu kontrol edecek bir oyuncu bulundurmuyorsa (ornegin 4231'e karsi 4231) o zaman bosta kalan oyunculara adam markaji verdigim oluyor. Tabii adam markaji vermeye degecek bir oyuncu varsa karsimda.

3. Bence oyle.

4. Mutlaka. Daha defansif bir oyun benimsedigim icin ozellikle rakip kanat oyunculari ve merkez orta saha oyuncularina top kullanmaya pek zaman vermemek faydali oluyor. Daha hucum oynarsam ozellikle rakip bekler ve stoperlere baski yapmak da faydali.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Bilmiyorum size ne kadar mantıklı gelir ama, size önerim; eğer tek ön libero oynuyorsanız o adam kesinlikle alan markajı yapmalı. Eğer adam markajı yaparsa, taktiğin defansif boşluklarını dolduran yegane adamınız bir anda oyundan kopabilir.

Adam markajı doğru yapıldığında rakip takımı çaresiz bırakır, ama yanlış kullanılırsa farklı mağlubiyetler almanız sürpriz olmaz. Buna dikkat edin derim
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Alan savunması falan onları nereden ayarlayabiliyoruz?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Alan savunması falan onları nereden ayarlayabiliyoruz?
    Alan savunması default ayar olarak geliyor

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

FB ile reelde de kullanılmasını istediğim sistem olan 4-1-3-2 ile bir taktik yaptım.

İlk maçımda sonuç beklemediğim kadar etkiliydi, hazırlık maçlarında bu taktik üzerine biraz daha çalışacağım bakalım neler yapabileceğiz?

klasik 4-3-3 taktiği ile oynuyorum bir kaç resim paylaşayım alttada taktiğin linkini vereyim deneyip dönerseniz memnun olurum

http://dosya.co/dml3craknr19/Isprano.tac.html

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by SkyCaptain View Post
    FB ile reelde de kullanılmasını istediğim sistem olan 4-1-3-2 ile bir taktik yaptım.

İlk maçımda sonuç beklemediğim kadar etkiliydi, hazırlık maçlarında bu taktik üzerine biraz daha çalışacağım bakalım neler yapabileceğiz?

Sandığım kadar kolay olmadı bu iş, 4-1-3-2 sisteminde defansif kurguyu bir türlü oturtamayınca 15. haftada ligde 6. sıradayken postaladılar beni...

Slider barlı taktik sistemlerinden sonra alışmak biraz süre alacak ama yine de bu tip komutlu sistemi daha çok sevdim ben. Anadolu'dan bir takıma geçebilirsem Aziz Yıldırım'dan çok pis intikam alacam.

Nesil
    2003

4132 dizilisinde oyunculara nasil roller verdin? Ve tabii nasil bir takim mantalitesi ile oynadin?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

4132 dizilisinde oyunculara nasil roller verdin? Ve tabii nasil bir takim mantalitesi ile oynadin?
    http://www.mediafire.com/download/yt...SkyHigh_v1.tac

Taktik burada, aslında hücum anlamında pek bir sıkıntı yok ama ikinci yarılara girerken mutalaka daha defansif bir dizilime geçmem lazım yoksa 3-0 önde bitirdiğim maçlarda dahi 3-3, 3-2 gibi skorlar oluşuyor.

Nesil
    2003

http://www.mediafire.com/download/yt...SkyHigh_v1.tac

Taktik burada, aslında hücum anlamında pek bir sıkıntı yok ama ikinci yarılara girerken mutalaka daha defansif bir dizilime geçmem lazım yoksa 3-0 önde bitirdiğim maçlarda dahi 3-3, 3-2 gibi skorlar oluşuyor.
    Taktige goz gezdirdim ve bir kac not:

1. Bu kadar cok takim komutu vermek cok cok cok cok tehlikeli. Cunku bu komutlar, kullandigin taktigin ana felsefesini degistiren komutlar.

2. Teker teker veridigin komutlara bakalim
    More Direct Passing: Gerekli olup olmadigi tartisilir. Zaten hucum oynuyorsun ve hucum oynamak demek zaten direkt oynamak demek. Bu komutu da ekleyince kisacasi uzun top futbolu oynuyorsun. Rakip defansi geriye cekip, o toplari rahatlikla toplamaya basladiginda cok zorlanirsin.

Run at Defense: Ileri topu hizli at, sonra rakip savunmanin ustune dripling ile git demissin. Buna da esasinda cok gerek yok. Forvet oyuncularinin eger bu becerisi varsa, zaten ona gore roller vererek bunu yaptirtabilirsin. Orta saha oyuncularin icin de aynisi gecerli.

Play Narrower: Benim 4132 ile hic tavsiye etmeyecegim bir tercih. Rakibin topu yere indirip, pas yapmaya basladiginda, kanatlarin otobana donusur. Dizilis zaten dar, sen biraz daha dar olun demissin. Bu da rakibin kanatlari cok rahat kullanmasina ve sahana yerlesmene izin verir.

Push Higher Up: Zaten hucum oynuyorsun. Yani savunma hattin zaten ileride. Biraz daha da ileri cikartmissin. Dizilisin de dar ve ozellikle rakip bek oyunculari genelde bombos. Yani kisacasi rakip bekler benim savunmamin arkasina hic baski altinda olmadan uzun top atsin davetiyesi vermissin.

Hassle Opponents: Zaten hucum oynuyorsun ve bu rakip sahada baski yapmak da demek. Ama bu komutu kullanarak rakibe daha da fazla pres yapilmasini istemissin. Kisacasi tam saha pres istemissin oyunculardan.

Higher Tempo: Zaten hucum oynuyorsun ve bu zaten yuksek tempo ile oynamak demek. Bu komut ile tempoyu daha da yukseletmissin.

Son olarak hem cok pres yapiyorsun, hem de oyunu hizli oynamaya calisiyorsun. Oyuncularinin uzun vaade fazla sakatlik gecirmesi cok muhtemel.

3. Oyunculara verdigin komutlara bakalim
    STRC: Poacher olmus ama move into channels vermissin. Poacher daha cok ceza alani icinde olmasi gereken, ceza alani icinde oyuna dahil olan bir oyuncu. Sen ondan kanatlara acilmasini istemissin.

Bekler: Ileriye gitmelerini istemissin. Burada sorun yok. Ama ayni zamanda MRC ve MLC'ye top ile kanada dripling yapma gorevi verilmis. Bunlar birbirleriyle cakisacak. Iki oyuncu da kanatta olunca paslasacak adam bulamayacaklar. Topu kaptirmalari da rakibin daha rahat kontra ataga cikmasina neden olur gibi geliyor bana.

4. Dizilis ve takim mantalitesi
    Hucum oynamak ileride baskili oynamak demek. Rakibe ileride basmak demek. Bunun ustune daha fazla pres istemissin.

Fakat rakip takimin bekleri bosta.

Ileride basmak istiyorsan, ilk once rakip bekleri bos birakmaman gerekli. Cunku savunma hattinda genelde ayaklari en duzgun olan oyuncular o beklerdir ve baslarina birisini dikmezsen, rahat rahat oynayabilirler.

Yani kisacasi tempolu, direkt, ileride basan bir oyun oynamak istiyorsan, zaten hucum oynaman yeterli. Bunun ustune yaptigin eklemelerle attack degil, esasinda overload oynuyorsun denilebilir.

Bence bu taktigi, ozellikle cok zayif rakiplere karsi kullanmak uzere saklayip, daha dengeli ve daha az takim komutu kullanan bir taktigi benimseyerek savunma sorunlarindan arinabilirsin.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

@perpetua
    abi rica etsem bende bir analiz alabilirmiyim

http://ul.to/y3ubvsgi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Taktige goz gezdirdim ve bir kac not:

1. Bu kadar cok takim komutu vermek cok cok cok cok tehlikeli. Cunku bu komutlar, kullandigin taktigin ana felsefesini degistiren komutlar.

2. Teker teker veridigin komutlara bakalim
    More Direct Passing: Gerekli olup olmadigi tartisilir. Zaten hucum oynuyorsun ve hucum oynamak demek zaten direkt oynamak demek. Bu komutu da ekleyince kisacasi uzun top futbolu oynuyorsun. Rakip defansi geriye cekip, o toplari rahatlikla toplamaya basladiginda cok zorlanirsin.

Run at Defense: Ileri topu hizli at, sonra rakip savunmanin ustune dripling ile git demissin. Buna da esasinda cok gerek yok. Forvet oyuncularinin eger bu becerisi varsa, zaten ona gore roller vererek bunu yaptirtabilirsin. Orta saha oyuncularin icin de aynisi gecerli.

Play Narrower: Benim 4132 ile hic tavsiye etmeyecegim bir tercih. Rakibin topu yere indirip, pas yapmaya basladiginda, kanatlarin otobana donusur. Dizilis zaten dar, sen biraz daha dar olun demissin. Bu da rakibin kanatlari cok rahat kullanmasina ve sahana yerlesmene izin verir.

Push Higher Up: Zaten hucum oynuyorsun. Yani savunma hattin zaten ileride. Biraz daha da ileri cikartmissin. Dizilisin de dar ve ozellikle rakip bek oyunculari genelde bombos. Yani kisacasi rakip bekler benim savunmamin arkasina hic baski altinda olmadan uzun top atsin davetiyesi vermissin.

Hassle Opponents: Zaten hucum oynuyorsun ve bu rakip sahada baski yapmak da demek. Ama bu komutu kullanarak rakibe daha da fazla pres yapilmasini istemissin. Kisacasi tam saha pres istemissin oyunculardan.

Higher Tempo: Zaten hucum oynuyorsun ve bu zaten yuksek tempo ile oynamak demek. Bu komut ile tempoyu daha da yukseletmissin.

Son olarak hem cok pres yapiyorsun, hem de oyunu hizli oynamaya calisiyorsun. Oyuncularinin uzun vaade fazla sakatlik gecirmesi cok muhtemel.

3. Oyunculara verdigin komutlara bakalim
    STRC: Poacher olmus ama move into channels vermissin. Poacher daha cok ceza alani icinde olmasi gereken, ceza alani icinde oyuna dahil olan bir oyuncu. Sen ondan kanatlara acilmasini istemissin.

Bekler: Ileriye gitmelerini istemissin. Burada sorun yok. Ama ayni zamanda MRC ve MLC'ye top ile kanada dripling yapma gorevi verilmis. Bunlar birbirleriyle cakisacak. Iki oyuncu da kanatta olunca paslasacak adam bulamayacaklar. Topu kaptirmalari da rakibin daha rahat kontra ataga cikmasina neden olur gibi geliyor bana.

4. Dizilis ve takim mantalitesi
    Hucum oynamak ileride baskili oynamak demek. Rakibe ileride basmak demek. Bunun ustune daha fazla pres istemissin.

Fakat rakip takimin bekleri bosta.

Ileride basmak istiyorsan, ilk once rakip bekleri bos birakmaman gerekli. Cunku savunma hattinda genelde ayaklari en duzgun olan oyuncular o beklerdir ve baslarina birisini dikmezsen, rahat rahat oynayabilirler.

Yani kisacasi tempolu, direkt, ileride basan bir oyun oynamak istiyorsan, zaten hucum oynaman yeterli. Bunun ustune yaptigin eklemelerle attack degil, esasinda overload oynuyorsun denilebilir.

Bence bu taktigi, ozellikle cok zayif rakiplere karsi kullanmak uzere saklayip, daha dengeli ve daha az takim komutu kullanan bir taktigi benimseyerek savunma sorunlarindan arinabilirsin.
    Teşekkürler hocam, belirttiğin noktaları dikkate alıp Inter ile yeni bir macera deneyeceğim.

Söylediğim gibi sliderlardan sonra taktik mekanizması biraz daha değişmiş ama bu haliyle daha çok beğendim ben.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bugün 1 saat kadar vakit geçirdim eski aşkımın yeni haliyle Gözüme ilk çarpanlar;

-sahte forvet çok güzel işler yapıyor
    -içe kat eden destek rollü kanat eğer iyi de şut çekiyorsa çok gol atıyor
    - defansın ya da kalecinin hatasıyla çok gol pozisyonu veriyoruz
    -geçmiş serilere göre bariz gol şanslarının gole dönüşme oranı daha az
    - Maç motorunda geçen seneki kadar çok hatalar yok gibi (bunu demek için çok erken ama ilk izlenim böyle )
    -oyunculara bireysel direktifler verme işi son derece etkili. bu sayede rakibin zayıf ya da güçlü yönlerini değerlendirme imkanımız olacak

kısacası hoşuma gitti ilk görünüşte fm 2014
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    @perpetua
    abi rica etsem bende bir analiz alabilirmiyim

http://ul.to/y3ubvsgi
    Su fazla komut verme hastaligindan kurtulmak lazim.

1. Dizilis ve Roller

Sag ic ve Sag Kanat oyuncularinin ikisi de hucumcu. O taraf biraz dengesiz olmus. Tercihen kanatta hucum oynattigin tarafta daha defansif bir rol, daha dengeli oynattigin kanat tarafinda ise daha hucumcu bir rol tercih ederek en azindan hucum ve savunmayi dengelemis olursun.

Kanat bekleri kullanmanin ne kadar faydasi var emin degilim. Bu oyuncular top ile dripling yapan oyuncular. Eger bu dripling'i yapabilecek oyuncularin varsa sorun degil. Ama yoksa bosuna top kaybindan korkarim.

Sinirli Savunma oyuncusu oynatmnin hic bir mantigini goremedim simdiye kadar ben oyunda. Her ayagina gelen topu ileriye vuran bir oyuncu cikiyor karsina.

2. Takim komutlari

Listenin uzunlugu disinda, ilk once dikkatimi ceken

Retain Possession kullaniyorsan, zaten oyunu kisa pasa kendiliginden cevirir. Bir de ustune kisa pasla oynayin diye ustelemeye pek gerek yok.

Kontrol oynadigin icin savunmayi daha da ileriye cikartmani da cok anlayamadim. Kontrol, savunma cizgisinin oldukca ileride oldugu bir mantalite zaten. Bence pek gerek yok.

Oyuncularina serbestlik tanimissin ama zaten takim serbestligin yuksek. Daha da yukseltmissin sadece. O zaman takim serbestligini bir ust kademeye cikartabilirsin. Daha serbest olun demene gerek yok.

Savunma cizgisini ileriye cikartip, bir de oyuncularina rakibe mudahale yapma demek biraz ters olmus. Tabii mumkun ama oyuncu kart almayayim diye faulu yapmazken, rakip oyuncu pekala guzel bir ara pasi ile yuksek defans cizgini delebilir. Genelde defans cizgisi ileride olacaksa, takim halinde pres yapmak, agresif olmak gerekli. Eger defans cizgizi geride olacaksa, o zaman daha fazla ayakta kalarak rakibe gereksiz serbest vurus vermeyi onleyebilirsin.

3. Oyuncu komutlari

Icinden cikmak imkansiz. Tam olarak bir mantik goremiyorum bu komutlarda. Sanki onune geleni secmissin.

Yanlis anlama lutfen, amacim dalga gecmek degil.

Ilk once sade taktik, iyi taktiktir. Oyunda kontrol taktigini sectiginde, zaten dengeli bir taktigi seciyorsun. Buna uygun roller verip, cok ufak tefek oyuncularin bireysel becerilerini one cikartan komutlari ekleyerek bunu basarabilirsin.

Isin en garip olani da takima serbestlik vermissin. Ustune daha da serbest olun demissin. Yani saha icinde kendi kararlarinizi kendiniz verin demissin. Bunun ustune bir suru komut daha vermissin. Ben senin oyuncun olsam bana bu komutlari verirken seni dinlemem. Cunku zaten bana serbestlik vermissin. Istedigim gibi oynayacagim.

Bu tip takim ve oyuncu komutlarini maca baslamadan once oyunculara direktif vermek icin degil de, mac oynanirken rakip takimda gordugun zaaflarin ustune gitmek veya rakip takimin senin taktigindeki zaaflari ortaya cikartmaya devam etmesini onlemek icin kullanirsan cok daha iyi sonuclar alirsin.

Benim yukaridaki taktigimi asmistim.
    Bir tane takim komutu (retain posession) ve bir tane oyuncu komutu kullandim (kalecinin oyunu topu DM'ye vererek baslatmasi). Onun disinda hic bir degisiklik yok.

Oyunda fazla komut vererek oyunu zorlastirmaya gerek yok.

Nesil
    2003

Teşekkürler hocam, belirttiğin noktaları dikkate alıp Inter ile yeni bir macera deneyeceğim.

Söylediğim gibi sliderlardan sonra taktik mekanizması biraz daha değişmiş ama bu haliyle daha çok beğendim ben.
    Rica ederim. Tek diyecegim basit taktik, basit taktik, basit taktik. Her ekledigin komut, taktiginin cok farkli bir sey olmasina neden oluyor. Bu nedenle basit baslayip, sadece ufak tefek degisiklikler yaparak o degisikliklerin tam etkisini gorebilirsin. Mac icinde dogru zamanda kullanmayi ve bu sayede maci cevirmeyi veya rakibin uzerine gelmesini engellemeyi cozebilirsin.

Nesil
    2003

Bir de aklima geldi. Cok ufak degisiklikler bile maci getirebilir size. Ornegin Kasimpasa - Fenerbahce macinda ilk 10 dakika kendi yari sahamdan cikamiyorum. Emre oyunu tamamen kontrol ediyor ve benim MRC Ozer ona yeterince baski yapmiyor.

Daha mucadeleci olan Castro'yu oraya yerlestiriyorum (ball winning midfielder olarak) ve Emre'nin oyundaki etkisini dusuruyor. Ozer de oyun kurucu olarak MLC'den devam ediyor. Boylece daha rahat hucuma cikmaya basliyorum. Bu kadar basit bir degisiklik bile oyunu cevirmeye yetiyor esasinda.

Oyundaki esas taktiksel dert, yapay zeka'nin benim bu yaptigimi gorup karsi hamle yapmamasi.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Rica ederim. Tek diyecegim basit taktik, basit taktik, basit taktik. Her ekledigin komut, taktiginin cok farkli bir sey olmasina neden oluyor. Bu nedenle basit baslayip, sadece ufak tefek degisiklikler yaparak o degisikliklerin tam etkisini gorebilirsin. Mac icinde dogru zamanda kullanmayi ve bu sayede maci cevirmeyi veya rakibin uzerine gelmesini engellemeyi cozebilirsin.
    Ömer abi tek bir sorum olacak. Bu kontrollü, hücum ya da savunma seçeneğini seçince nasıl oluyor oyun düzeni. Savunma düzeni falan, oyun içerisinde var mı bunun acıklaması ?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

geribildirimin için teşekkür ederim öncelikle forvet ve açık oyuncularımın kaleciye pres yapmasını nasıl sağlayabilirim kaleciye gelen geri pasta oyuncularım presi bırakıp geri dönüyorlar

2.si ilerde kurulan bir savunmada sadece zone markingle ve ayakta savunmayla pres daha efektif değilmi mesela barcelonadaki gibi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Ömer abi tek bir sorum olacak. Bu kontrollü, hücum ya da savunma seçeneğini seçince nasıl oluyor oyun düzeni. Savunma düzeni falan, oyun içerisinde var mı bunun acıklaması ?
    Taktigin altinda Takim sekmesinde biraz daha detayli aciklamalari gorebilirsin.

Ayrica her komutun ustunde fare ile bir sure durarak o komutun aciklamasini da gorebilirsin.

Nesil
    2003

geribildirimin için teşekkür ederim öncelikle forvet ve açık oyuncularımın kaleciye pres yapmasını nasıl sağlayabilirim kaleciye gelen geri pasta oyuncularım presi bırakıp geri dönüyorlar

2.si ilerde kurulan bir savunmada sadece zone markingle ve ayakta savunmayla pres daha efektif değilmi mesela barcelonadaki gibi
    Maca girerken yaptigin rakip oyuncu ayarlari ile yapabilirsin.

Ayrica hassle opponents komutu hem savunma cizgisini ileirye cikartir, hem de presi yukseltir.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Su fazla komut verme hastaligindan kurtulmak lazim.

1. Dizilis ve Roller

Sag ic ve Sag Kanat oyuncularinin ikisi de hucumcu. O taraf biraz dengesiz olmus. Tercihen kanatta hucum oynattigin tarafta daha defansif bir rol, daha dengeli oynattigin kanat tarafinda ise daha hucumcu bir rol tercih ederek en azindan hucum ve savunmayi dengelemis olursun.

Kanat bekleri kullanmanin ne kadar faydasi var emin degilim. Bu oyuncular top ile dripling yapan oyuncular. Eger bu dripling'i yapabilecek oyuncularin varsa sorun degil. Ama yoksa bosuna top kaybindan korkarim.

Sinirli Savunma oyuncusu oynatmnin hic bir mantigini goremedim simdiye kadar ben oyunda. Her ayagina gelen topu ileriye vuran bir oyuncu cikiyor karsina.

2. Takim komutlari

Listenin uzunlugu disinda, ilk once dikkatimi ceken

Retain Possession kullaniyorsan, zaten oyunu kisa pasa kendiliginden cevirir. Bir de ustune kisa pasla oynayin diye ustelemeye pek gerek yok.

Kontrol oynadigin icin savunmayi daha da ileriye cikartmani da cok anlayamadim. Kontrol, savunma cizgisinin oldukca ileride oldugu bir mantalite zaten. Bence pek gerek yok.

Oyuncularina serbestlik tanimissin ama zaten takim serbestligin yuksek. Daha da yukseltmissin sadece. O zaman takim serbestligini bir ust kademeye cikartabilirsin. Daha serbest olun demene gerek yok.

Savunma cizgisini ileriye cikartip, bir de oyuncularina rakibe mudahale yapma demek biraz ters olmus. Tabii mumkun ama oyuncu kart almayayim diye faulu yapmazken, rakip oyuncu pekala guzel bir ara pasi ile yuksek defans cizgini delebilir. Genelde defans cizgisi ileride olacaksa, takim halinde pres yapmak, agresif olmak gerekli. Eger defans cizgizi geride olacaksa, o zaman daha fazla ayakta kalarak rakibe gereksiz serbest vurus vermeyi onleyebilirsin.

3. Oyuncu komutlari

Icinden cikmak imkansiz. Tam olarak bir mantik goremiyorum bu komutlarda. Sanki onune geleni secmissin.

Yanlis anlama lutfen, amacim dalga gecmek degil.

Ilk once sade taktik, iyi taktiktir. Oyunda kontrol taktigini sectiginde, zaten dengeli bir taktigi seciyorsun. Buna uygun roller verip, cok ufak tefek oyuncularin bireysel becerilerini one cikartan komutlari ekleyerek bunu basarabilirsin.

Isin en garip olani da takima serbestlik vermissin. Ustune daha da serbest olun demissin. Yani saha icinde kendi kararlarinizi kendiniz verin demissin. Bunun ustune bir suru komut daha vermissin. Ben senin oyuncun olsam bana bu komutlari verirken seni dinlemem. Cunku zaten bana serbestlik vermissin. Istedigim gibi oynayacagim.

Bu tip takim ve oyuncu komutlarini maca baslamadan once oyunculara direktif vermek icin degil de, mac oynanirken rakip takimda gordugun zaaflarin ustune gitmek veya rakip takimin senin taktigindeki zaaflari ortaya cikartmaya devam etmesini onlemek icin kullanirsan cok daha iyi sonuclar alirsin.

Benim yukaridaki taktigimi asmistim.
    Bir tane takim komutu (retain posession) ve bir tane oyuncu komutu kullandim (kalecinin oyunu topu DM'ye vererek baslatmasi). Onun disinda hic bir degisiklik yok.

abi geçen seride tek forvet oynuyorsanız mutlaka support olmalı demiştin ama senin AF Uche attack. bunun nedednini tam anlayamadım

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Maca girerken yaptigin rakip oyuncu ayarlari ile yapabilirsin.

Ayrica hassle opponents komutu hem savunma cizgisini ileirye cikartir, hem de presi yukseltir.
    bir sorum daha var 2 defansımdan biri stopper biri cover rolünde bu ofsayt taktiğini olumsuz etkilermi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    abi geçen seride tek forvet oynuyorsanız mutlaka support olmalı demiştin ama senin AF Uche attack. bunun nedednini tam anlayamadım
    Surekli ayni rolleri kullanmiyorum. Macina gore degisiyor. O resim Fenerbahce macindaki taktik. Fenerbahce'nin savunmayi ileriye cikartip, arkada bos alan birakacagini bildigim icin oyle bir tercih yaptim ve golu de Uche kontra atak ile atti. Zaten macta topu Fenerbahce'ye vererek oynadigim icin Uche'den beklentim pas trafiginin icine girmesi degil, defansin arkasina kacacak firsat kollamasiydi.

Ama rakip daha defansif oynayacak Gaziantep veya Akhisar olsa, ayni tercihi yapmazdim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi;

benim oyun okumada, neyi ne zaman yapacağım konusunda büyük bir sıkıntım var. Mesela sen yukarıda demişsin ya Emre'yi etkisiz hale getirdim diye, ben bu gibi şeyleri görüp müdahale edemiyorum pek. Her maçı önemlilerde oynuyorum, gerideysem yüklen direktifleri falan veriyorum, yeniyorsam kısa pas falan filan düz mantık. Önerin ne olabilir bana? Belki de oyunun en beyin fırtınası gerektiren ve en zevkli şeyini yapamıyorum.
    FM Gazetesi

Nesil
    2003

bir sorum daha var 2 defansımdan biri stopper viri cover rolünde bu ofsayt taktiğini olumsuz etkilermi
    Etkiler. Cover gorevi alan oyuncu biraz daha geride, stopper gorevi alan oyuncu biraz daha ileride konumlanacaktir. Bu da ikisi arasina sizmalari kolaylastirir. Ofsayt taktigi kullanacaksan ikisi icin de defend gorevini kullanmak daha mantikli.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bir sorum daha var 2 defansımdan biri stopper biri cover rolünde bu ofsayt taktiğini olumsuz etkilermi
    zaten böyle bir rol dağılımında otomatik ayarda ofsayt kapanır. çünkü stoperlerle beklerin çizgi haline olması gerekir ofsayt oynacaksan.cover rollü stoper çizgiyi tek başına kuracagından özellikle beklerin arkasına çok sızma olur.
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Sayfa 2 / 19 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri