Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 59 sonuç

Konu: Semih Kaya

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Default Semih Kaya

...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

2. Default

150 pa hakeden bi oyuncu değil. Bana kalrısa en fazla 135 olur pa değeri. Yabancı sınırından ve altyapı çıkışlı olmasından kaynaklanan sempatiyle 2 senedir götürüyor ama iyi oynadığı maç sayısı sınırılıdır.

Kolay çalım yiyen, santrafordan darbeyi aldığı an yıkılan toplara dengesiz dalan bi oyuncu. Markaj 15'den 13, tackling 16'dan 14'e inmeli bence.

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by BoMccalebb View Post
    150 pa hakeden bi oyuncu değil. Bana kalrısa en fazla 135 olur pa değeri. Yabancı sınırından ve altyapı çıkışlı olmasından kaynaklanan sempatiyle 2 senedir götürüyor ama iyi oynadığı maç sayısı sınırılıdır.

Kolay çalım yiyen, santrafordan darbeyi aldığı an yıkılan toplara dengesiz dalan bi oyuncu. Markaj 15'den 13, tackling 16'dan 14'e inmeli bence.
    Yanındaki Ujfa faktörünü unutuyorsunuz yalnız.

Ujfa varken onun mentörlüğüyle daha iyi oynuyordu kesinlikle. Kötü oynuyor kesinlikle kabul ama potansiyeli düşük demek haksızlık bence.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Potansiyeli var ama CA'sı da 125 değil bence. Özellikle Pozisyon bilgisi çok zayıf, gerek milli takımda gerekse kendi takımında bu sebepten goller oluyor. Tackling 14 olabilirmiş. Anticipation ve Concentration birer puan düşük olmalı gibi geldi bana.

Heading 11 değil de 12 olabilirmiş, o kadar da kötü çıkmıyor. Dribling de 1 puan artabilir.

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by barahir View Post
    Potansiyeli var ama CA'sı da 125 değil bence. Özellikle Pozisyon bilgisi çok zayıf, gerek milli takımda gerekse kendi takımında bu sebepten goller oluyor. Tackling 14 olabilirmiş. Anticipation ve Concentration birer puan düşük olmalı gibi geldi bana.

Heading 11 değil de 12 olabilirmiş, o kadar da kötü çıkmıyor. Dribling de 1 puan artabilir.
    Evet CA düşürülebilir ama PA 140-150 arası iyidir bence.

Nesil
    2003

Semih'in dusurulmesi, milli takimda onun arkasinda olan ama CA olarak ona cok yakin olan diger stoperlerin de ayni seviyede dusmesi anlamina gelir.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Bu kadar gelişeceğini hiç beklemiyordum. Semih gayet Avrupa çapında ortalama bir stoper oldu. Yurt dışı kariyerini bile düşünebilir. 125 CA bana göre normal. Bir kaç değeri hakedip haketmediği, 1-2 ufak değişiklik olup olamayacağı tartışılabilir. Bu ayrı mesele.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

8. Default

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Semih'in dusurulmesi, milli takimda onun arkasinda olan ama CA olarak ona cok yakin olan diger stoperlerin de ayni seviyede dusmesi anlamina gelir.
    Mesela Egemen milli takımda Semih'in arkasında ama Semih'ten her türlü çok daha iyi bir oyuncu. İksiinin CA değeri eşit. Özellik olarak bi kıyas yapın Semih'in hangi özelliğini Egemen'in önüne koyarsınız siz ve neden? Havadan mı iyi? Markaj mI? Top kapma mı? Pozisyon alma mı? Oyunda Semih'in bazı stoper özellikleri Egemen'den iyi ama neye göre verildi bu değerler ben onu merak ediyorum.

Semih için bu değerlere normal diyebilirsiniz o zaman ben Egemen için anormal derim bu değerler. Semih ilk sene bile çok kolay çalım yiyen, darbe alınca dağılan bir oyuncuydu. Fakat yanında lider özelliği yüksek onun açığını kapayan bi stoper vardı. Buna ek olarak o sene Galatasaray inanılmaz iyi bi takımdı. Tam anlamıyla bi takımdı ve Semih'e fazla iş düşmüyordu. Geçen sene Semih'in iyi oynadığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Milli takım performansı ortada. Bu sene yaptığı başlangıç ortada.

Semih'in CA değeri 125 olabilir fakat Semih 125'ken Egemen'in 125 olması bana yanlış geliyor. Ayrıca PA değerinin 150 olmadığı konusunda çok net ısrarcıyım. Dediğim gibi bu kadar kolay çalım yiyen, her darbe aldığında yıkılan, topa girmeyi hiç bilmeyen, top tekniği olmayan bi oyuncun alabileceği maximum değer 135 olmalıdır.

Gercekte Semih in markaj hiz ve ilk dokunus ozellikleri egemenun onunde egemenin ise guc hava hakimiyeti ve cesaret gibi ozellikleri onde. O daha iyi bu daha kotu muhabbeti degil bence semih 125 iken egemen 122 fln olmaliydi sonucta egemen de aman aman bir sezon gecirmedi ve performans olarak da bence Semih'in gerisindeydi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BoMccalebb View Post
    Mesela Egemen milli takımda Semih'in arkasında ama Semih'ten her türlü çok daha iyi bir oyuncu. İksiinin CA değeri eşit. Özellik olarak bi kıyas yapın Semih'in hangi özelliğini Egemen'in önüne koyarsınız siz ve neden? Havadan mı iyi? Markaj mI? Top kapma mı? Pozisyon alma mı? Oyunda Semih'in bazı stoper özellikleri Egemen'den iyi ama neye göre verildi bu değerler ben onu merak ediyorum.

Semih için bu değerlere normal diyebilirsiniz o zaman ben Egemen için anormal derim bu değerler. Semih ilk sene bile çok kolay çalım yiyen, darbe alınca dağılan bir oyuncuydu. Fakat yanında lider özelliği yüksek onun açığını kapayan bi stoper vardı. Buna ek olarak o sene Galatasaray inanılmaz iyi bi takımdı. Tam anlamıyla bi takımdı ve Semih'e fazla iş düşmüyordu. Geçen sene Semih'in iyi oynadığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Milli takım performansı ortada. Bu sene yaptığı başlangıç ortada.

Semih'in CA değeri 125 olabilir fakat Semih 125'ken Egemen'in 125 olması bana yanlış geliyor. Ayrıca PA değerinin 150 olmadığı konusunda çok net ısrarcıyım. Dediğim gibi bu kadar kolay çalım yiyen, her darbe aldığında yıkılan, topa girmeyi hiç bilmeyen, top tekniği olmayan bi oyuncun alabileceği maximum değer 135 olmalıdır.
    Egemen neye gore daha iyi oyuncu?

Semih'in Milli takim performansi ortada derken?

Egemen'in en son milli takim'da oynadigi ve 3-1 yenildigimiz Macaristan macinda kac defa adamini kacirdigini bir defa daha izle istersen.

Egemen guclu bir oyuncu. Bu da yansitilmis.

Sol ayakli Egemen'in yerine Milli Takim'da sol stoper sag ayakli Semih oluyorsa bence oncelikle Egemen'in neleri yapamadigini gormek lazim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Semih gayet iyi yansıtılmış, olması gerektiği gibi. Nasıl taraflı yorumlar yapılıyor böyle anlayamıyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Egemen neye gore daha iyi oyuncu?

Semih'in Milli takim performansi ortada derken?

Egemen'in en son milli takim'da oynadigi ve 3-1 yenildigimiz Macaristan macinda kac defa adamini kacirdigini bir defa daha izle istersen.

Egemen guclu bir oyuncu. Bu da yansitilmis.

Sol ayakli Egemen'in yerine Milli Takim'da sol stoper sag ayakli Semih oluyorsa bence oncelikle Egemen'in neleri yapamadigini gormek lazim.
    Milli takıma çağrılma/çağrılmamanın ilk kriter olmadığını sanıyordum ben?

Macaristan maçında yedirdiği gol, Romanya maçında Volkan'ın yediği hatalı golde de adamını kaçırması, son Hollanda maçında yaptığı zamanlama hatası falan da Semih'in milli takımdaki aklıma gelen hataları. Hele golden sonra Cocis'in bomboş kaçırdığı pozisyonda yaptıklarını Egemen'in kariyeri boyunca yaptığını sanmıyorum.

Semih'in daha bugün Egemen'den daha iyi bir oyuncu olarak yansıtılması, oyunda bir kaç sene oynayınca "büyük ihtimal" Egemen'in olduğundan çok çok daha iyi bir oyuncu olacak olmasını aklım almıyor.

Nesil
    2003

Degil. Ibrahim Toraman cagirilmiyor ama ligin iyi stoperlerinden birisi. Veya Aykut Demir cagirilmiyordu ama ligin iyi stoperlerinden birisiydi.

Egemen'in cagirilmamasi gibi bir durum yok. Cagiriliyor ve onun yerine Semih tercih ediliyor.

Egemen bir hafta sonra 31 yasina gelecek. Toplam 9 defa milli. Onunu kapatan cok iyi stoperler de hic olmadi.

En son da 22 yasindaki Semih onun onune gecmeyi becerdi. Gerek cabuklugu, gerek cevikligi, gerek top ile iliskisi, gerek sezileri, gerek pozisyon almasi hep Egemen'in onunde oldugu icin.

Ozellikle Egemen'in defansta top cevirilirken top almak icin ne kadar geriye kactigina dikkat cekmek isterim. Kendi de biliyor ayaginin cok kotu oldugunu ve geriye kacarak kendisine alan yaratiyor. Tabii bu da takimin baski yemesine neden oluyor.

Semih'i bire birde rakip'ten calim yerken gorursunuz cunku Semih o rakip ile bir bir mucadele edecek yerde olur. Cogu zaman topu kazanir. Bazen de rakip onu gecer.

Egemen'i goremezsiniz cunku Egemen ya pozisyonunu daha onceden kaybetmistir. Veya rakibine daha o topu almadan faul yapmistir ki calim yemesin.

Ama duran toplarda Egemen bir silahtir. Semih ise degildir.

Nesil
    2007
    Yer
    Hatay

Semih'in heading'i bence en 13 olmalıydı onun dışında iyi profil...

Degil. Ibrahim Toraman cagirilmiyor ama ligin iyi stoperlerinden birisi. Veya Aykut Demir cagirilmiyordu ama ligin iyi stoperlerinden birisiydi.

Egemen'in cagirilmamasi gibi bir durum yok. Cagiriliyor ve onun yerine Semih tercih ediliyor.

Egemen bir hafta sonra 31 yasina gelecek. Toplam 9 defa milli. Onunu kapatan cok iyi stoperler de hic olmadi.

En son da 22 yasindaki Semih onun onune gecmeyi becerdi. Gerek cabuklugu, gerek cevikligi, gerek top ile iliskisi, gerek sezileri, gerek pozisyon almasi hep Egemen'in onunde oldugu icin.

Ozellikle Egemen'in defansta top cevirilirken top almak icin ne kadar geriye kactigina dikkat cekmek isterim. Kendi de biliyor ayaginin cok kotu oldugunu ve geriye kacarak kendisine alan yaratiyor. Tabii bu da takimin baski yemesine neden oluyor.

Semih'i bire birde rakip'ten calim yerken gorursunuz cunku Semih o rakip ile bir bir mucadele edecek yerde olur. Cogu zaman topu kazanir. Bazen de rakip onu gecer.

Egemen'i goremezsiniz cunku Egemen ya pozisyonunu daha onceden kaybetmistir. Veya rakibine daha o topu almadan faul yapmistir ki calim yemesin.

Ama duran toplarda Egemen bir silahtir. Semih ise degildir.
    Fatih Tekke de her zaman iyi bir golcüydü ama kaç kere milli oldu bilmiyorum, gayet düşüktür diğer forvetlere göre. Yildiray, Nuri gibileri de olabileceginden daha az milli oldu. Bu onlari kötü oyuncu yapmiyor. Semih de Macaristan maçında 2 puan kaybettirdi bize ornegin.

Bire bir meselesine gelince, bu kendini bilmektir, kötü bir özellik degildir. Lugano da çalım yemezdi çünkü atağı nerede kesmesi gerektigini iyi bilirdi, faul yapmak negatif ozellik degil bir defans icin.

Örneğin son K.Erciyes maçında Bekir, Ibricic'den çalım yedi ve kontratağa sebep oldu. Az daha gol yiyordu Fenerbahce. Lugano/Egemen olsa ortasahada faul yapar o kontrataga sebep olmazdı. Ama Bekir adamı kovaladı, bir çalım daha yedi vs.. Şimdi Bekir/Semih çalım yedigi icin, birebir mücadeleye girdigi icin Lugano'dan daha mi iyi?

Semih de geçilecegine, dağıtılıcağına ortasahada kart görmeden yapabilecegi bir faul onu bir seviye yukarı atlatır.

Egemen'i cok begenen birisi degilim, ama Semih Kaya'yi hic begenmeyen birisiyim. Çabukluğu dışında bir artısını göremedim 2 yıldır. Kweuke gücüyle dağıttı, Sneijder basit bi vücut çalımıyla dağıttı, LuaLua hızıyla dağıttı. Alex'in üzerine koşup, Ziegler'den gol yenmesini sağladı vs vs.

Turkiye'nin en overrated oyuncularindan birisi bence. Altyapıdan çıkmış olmasa, Bekir muamelesi görmesi kesindi.

Şu elemelerde bile böyle kötü performansa rağmen, sadece Volkan ve Semih oynamamış olsaydı, romanya yerine biz 2. olurduk.

Nesil
    2003

Calim yedikleri icin daha iyi degiller. Semih keyfinden mi faul yapmiyor? Faul yaparsa sari kart cebinde oynamanin ne faydasi var?

Egemen gecen sezon iki defa Avrupa Ligi'nde cezali duruma dustu. Toplam 13 mac, 7 sari kart. Bir defa, iki defa yaparsin cunku o an icin konsantrasyonunu kaybetmissindir veya rakip senden ceviktir.

Ama iki macta bir sari kart goruyorsan bu senin zaaflarini faul yaparak kapatmaya calistigini gosterir.

Faul yapip, sari kart gormek bir marifet, bir beceri degil. Acizlik. Rakibini durduracak baska bir yol bulamadigin icin o faulu yapip sari kart gorursun. Durdurabilsen zaten faul yapip sari kart gormene gerek kalmaz.

Egemen de bunu yapiyor. Cunku Turkiye'deki stoperler bunu yaparak rakibi durdurmayi biliyor sadece. Turkiye'de ise de yariyor cunku hakemler dogru duzgun kart gosterse maclarda 4-5 civari degil 9-10 civari kart cikar.

Uluslararasi maclarda tutmuyor tabii bu.

Egemen toplamda 40 tane uluslarasi mac 17 sari kart. Sonra neden Fenerbahce baski yedi. Egemen'in cebinde sari kart var da ondan.

Semih 28 uluslararasi mac 2 sari kart.

Kim overrated acaba? Aciz olup sari kart gormek zorunda kalan mi? Kart gormeden savunma yapan mi?

17. Default

Galatasaray'ın bu hafta yediği gol bile Semih'in ne kadar vasat bi stoper olduğunu gösteriyor. Yerini bi anda kaybetmesi bi çok konuda eksikliğinin göstergesi. Bunun gibi bi sürü örnek çıkarabilirim biraz araştırsam. Keza bu maçta Akpala karşısında ne kadar aciz duruma düştüğü ve sürekli Akpala'nın onu geçtiğini görmüşsünüzdür.

"Kart gormeden savunma yapan mi?" Sorun burada işte Semih savunma mı yapyor acaba? Eli ayağı biraz düzgün her forvet Semih'i geçiyor. Fizikli bi forvetse zaten omuzu koyduğu an Semih'i bitiriyor hava topu vermiyor. Hamleleri iyi değil, bi stopere göre çok güçsüz. Pozisyon alma, sezgi gibi özellikleride bi hayli vasat Gs'nin yediği bi çok gol ve verdiği bi çok pozisyonun baş aktörü Semih.

Zaman gösterecek ama eminim yakın zaman içinde Mancini tarafından Gökhan Zan'ın yedeği olacak ve hakettiği seviyeye yavaş yavaş düşecek.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Semih in en büyük şansı hep yanında kendisinin hatalarını kapatacak tecrübeli stoperlerin olmasıydı. Şimdi yanında oynayan oyuncular sürekli değişince gerçek Semih ortaya çıkmaya başladı. Bu profili alıyorsa bir stoper, daha az sarı yedi, daha iyi pozisyon alıyor diye almayacak. Yanın da kim oynarsa oynasın aynı performansı veriyorsa alacak. Yanında Ulfa, Chedjou varken iyi, ama Dany ve Zan ile oynayınca foyan ortaya çıksın. Peki bu mu stoper oluyor Ömer abi ?
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Semih in en büyük şansı hep yanında kendisinin hatalarını kapatacak tecrübeli stoperlerin olmasıydı. Şimdi yanında oynayan oyuncular sürekli değişince gerçek Semih ortaya çıkmaya başladı. Bu profili alıyorsa bir stoper, daha az sarı yedi, daha iyi pozisyon alıyor diye almayacak. Yanın da kim oynarsa oynasın aynı performansı veriyorsa alacak. Yanında Ulfa, Chedjou varken iyi, ama Dany ve Zan ile oynayınca foyan ortaya çıksın. Peki bu mu stoper oluyor Ömer abi ?
    Aslında tam olarak söylemek istediklerim bunlardı benim de..

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ayrıca bu istatistiklere göre profil yapmakta moda oldu sanırım. Yok şutun yüzde şu kadarı tutmuş bitiriciliği ona göre verilmiş, yok daha az kart görmüş, bu özelliği ondan daha iyiymiş. Bir analiz yapılırken oyuncunun komple neler yapabileceğine bakılmalı bence. Semih PA olarak Egemen den daha yukarıda olabilir ama CA olarak aynı yapmak bu forumda yıllardır statlardan ya da TV den maç izleyen FM oyuncularına siz bir şey den anlamıyorsunuz demektir.
    Egemen kariyeri boyunca hiç bir zaman yanında çok iyi bir deneyimli stoper ile oynamadı. Bursaspor da neyse, Trabzonspor da o oldu, Beşiktaş ta da Fenerbahçe de. Beşiktaş ta Sivok ile oynadığı dönemde milli takıma girmeyi başardı. Eğer Sivok ile bir kaç yıl daha kalsaydı şu anda çok daha farklı bir stoper olabilirdi. Fenerbahçe ye gitti, Lugano ayrıldı. Ama ne olursa olsun yanında oynayan adamlar kim olursa olsun Semih gibi performası ve yaptıkları dağlar kadar farklılık göstermedi. Biraz istatistikleri baz alacağınıza bunlara dikkat etseniz daha iyi profiller oluşur diye düşünüyorum.

Genel olarak ta belirtmek isterim ki iyi bir araştırma olmuş ve FM 14 de iyi işler çıkarılmış. Sadece başarısızlık olan noktalarda hala bizim dediklerimiz, bizim bildiklerimizde idda ediliyor, bu durum hoş değil. Herkes hata yapabilir, önemli olan bir yerde ki bildirilen hatayı benimseyip, kabul etmektir.

Ben daha görmedim, burada yorumlarda bulunan yüzlerce kişinin söylediklerinden kaale alınarak profillerde düzenlemeye gidildiğini.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

ben gördüm

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Galatasarayda son 3 sezonda 80 maç kadar istikrarlı bir şekilde oynayan Semih Kaya'nın neredeyse berbat bir stoper olduğunu iddia edenler ile;
    10 maç oynamış olan Salih Uçan'ın 160 PA almasını (yani 160 caya ulaşması demek Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olması demek) "160 PA'yı hak edecek kadar kötü mü ?" şeklinde tepki verenler aynı kişiler. Pek aldırmamak lazım.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Quote Originally Posted by Redrum View Post
    Galatasarayda son 3 sezonda 80 maç kadar istikrarlı bir şekilde oynayan Semih Kaya'nın neredeyse berbat bir stoper olduğunu iddia edenler ile;
    10 maç oynamış olan Salih Uçan'ın 160 PA almasını (yani 160 caya ulaşması demek Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olması demek) "160 PA'yı hak edecek kadar kötü mü ?" şeklinde tepki verenler aynı kişiler. Pek aldırmamak lazım.
    160 PA almak demek 160 CA'ya ulaşacak dedikten sonrası koptu. Oyunda illa potansiyeline ulaşacak diye bir kaide yok. Dikkat edersen biz PA değil CA tartışıyoruz burada. Ha varsa bir fikrin belirtirsin, aksi takdirde burada tartışanları da küçük düşürme hakkın yok.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Egemen savunma mı yapıyor? Fiziğinin güçlü olması Egemen'i Egemen yapan tek özellik onun dışında vasat bir stoper kendisi.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Egemen'ide iyi amatör topçu yaptınız. Bence Egemen şuan milli takımda oynayacak seviyede bir stoper. Fizin avantajı var tabiki orası tartışılmaz ama sadece fiziğiylede oynamıyor. Bizim Türk stoperlerden sanki herkesin taktik bilgisi %100'de bi egemen fiziğiyle oynuyor? Katılmıyorum ben bu görüşe. Son maçlarda Alves'de yokken savunmayı topladı. Çok iyi müdahalelerde yaptı. Hatasız oynuyor bu aralar.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Ayrıca bu istatistiklere göre profil yapmakta moda oldu sanırım. Yok şutun yüzde şu kadarı tutmuş bitiriciliği ona göre verilmiş, yok daha az kart görmüş, bu özelliği ondan daha iyiymiş. Bir analiz yapılırken oyuncunun komple neler yapabileceğine bakılmalı bence. Semih PA olarak Egemen den daha yukarıda olabilir ama CA olarak aynı yapmak bu forumda yıllardır statlardan ya da TV den maç izleyen FM oyuncularına siz bir şey den anlamıyorsunuz demektir.
    Egemen kariyeri boyunca hiç bir zaman yanında çok iyi bir deneyimli stoper ile oynamadı. Bursaspor da neyse, Trabzonspor da o oldu, Beşiktaş ta da Fenerbahçe de. Beşiktaş ta Sivok ile oynadığı dönemde milli takıma girmeyi başardı. Eğer Sivok ile bir kaç yıl daha kalsaydı şu anda çok daha farklı bir stoper olabilirdi. Fenerbahçe ye gitti, Lugano ayrıldı. Ama ne olursa olsun yanında oynayan adamlar kim olursa olsun Semih gibi performası ve yaptıkları dağlar kadar farklılık göstermedi. Biraz istatistikleri baz alacağınıza bunlara dikkat etseniz daha iyi profiller oluşur diye düşünüyorum.

Genel olarak ta belirtmek isterim ki iyi bir araştırma olmuş ve FM 14 de iyi işler çıkarılmış. Sadece başarısızlık olan noktalarda hala bizim dediklerimiz, bizim bildiklerimizde idda ediliyor, bu durum hoş değil. Herkes hata yapabilir, önemli olan bir yerde ki bildirilen hatayı benimseyip, kabul etmektir.

Ben daha görmedim, burada yorumlarda bulunan yüzlerce kişinin söylediklerinden kaale alınarak profillerde düzenlemeye gidildiğini.
    Egemen'in oyunu degismiyor cunku Egemen nerede oynarsa oynasin ondan ayni oyun isteniyor cunku yapabilecekleri belli. Sert ol, rakibe erken bas. Hava toplarina cik. Basit paslarla oyna.

Semih Ujfalusi ile oynadiginda onde basan oyuncuydu. Dany ile oynadiginda supuren oyuncu oldu. Simdi Chedjou ile yine onde basan oyuncu oluyor. Milli Takim'da ise Omer Toprak onde basan, Semih ise supuren oyuncu gibi de oynadi. Semih onde basip, Omer Toprak arkada supuren oyuncu gibi de oynadi.

Bu bile Semih'in daha cok yonlu oldugunu gosteriyor.

Burada yazilanlarin kabul edilmemesi meselesine gelince. SI'in forumlarina bakarsan, orada da yorum yapanlarin cok buyuk bir kismi kabul gormuyor. Objektif konularda olan hatalar hemen duzeltilir (oyuncunun dogum tarihi hatasi, uyruk eksikligi, gecmisinde hata vs.). Ama oyuncu kalitesi ve ozellikleri gibi subjektif konularda arastirmacilari ikna etmek gerekli (genelde burada tam tersi bekleniyor, arastirmacinin yorumcuyu ikna etmesi bekleniyor). Eger biz oyuncu kalite ve ozellikleri konusunda tam ikna olmadan bu veritabanini veriyorsak fikrimizin degismesi daha kolay olur. Ama ozellikle buyuk kuluplerde oynayan oyuncular icin profilleri tam icimize oturmadan veritabanini yollamamizin mumkun oldugunu dusunuyormusunuz? Eh tabii bu durumda ligin en goz onunde olan oyunculari hakkinda fikrimizi degistirmek pek de kolay degil.

Ama mesela bu sezon surekli oynamaya baslayan ye oyunda profili eksik olan Ahmet Calik hakkinda yorum yapilsa ve ozelliklerinin saptanmasina yardimci olunsa, emin olun bu yorumlar cok daha goz onune alinacak yorumlar olur. Veya profili bombos gelen Godfrey Oboabona. Veya profili cogunlukla bos olan Oumar Niasse.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by barahir View Post
    160 PA almak demek 160 CA'ya ulaşacak dedikten sonrası koptu. Oyunda illa potansiyeline ulaşacak diye bir kaide yok. Dikkat edersen biz PA değil CA tartışıyoruz burada. Ha varsa bir fikrin belirtirsin, aksi takdirde burada tartışanları da küçük düşürme hakkın yok.
    Oyunda Salih'i 160 CAya ulaştırmam en fazla 3-4 yıl sürer. Zor bir şey degil. Bu potansiyel bence onda yok, daha kendini gösteremedi. Geçen seneki Emre Çolak gibi o da şişirme. Ama konumuz bu değil. Semih Kaya Fenerbahçe'de olsa 140 ca 180 pa istersiniz de Galatasaraylı olunca çamur atılıyor. Objektif yorumlar yaparsanız araştırmacıyı ikna ederseniz Semih'in ca sını düşürtebilirsiniz, hiç begenmiyorum ben diyerek degil.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Quote Originally Posted by Redrum View Post
    Oyunda Salih'i 160 CAya ulaştırmam en fazla 3-4 yıl sürer. Zor bir şey degil. Bu potansiyel bence onda yok, daha kendini gösteremedi. Geçen seneki Emre Çolak gibi o da şişirme. Ama konumuz bu değil. Semih Kaya Fenerbahçe'de olsa 140 ca 180 pa istersiniz de Galatasaraylı olunca çamur atılıyor. Objektif yorumlar yaparsanız araştırmacıyı ikna ederseniz Semih'in ca sını düşürtebilirsiniz, hiç begenmiyorum ben diyerek degil.
    Sahsen ben objektif oldugumu dusunuyorum. Zira ilk mesajimda bazi ozelliklerinin dusmesini, bazilarinin da yukselmesini dusundugumu soyledim (Heading, dribbling). Semih'in potansiyelli oldugunu tabii ki ben de dusunuyorum. Ancak bu CA icin biraz eksik oldugunu soyledim ki onlar da bence zihinsel ozellikler ki bu dedigimi de yanindaki stopere gore performansinin degismesi gosteriyor.

Omer abi, Semih onde basarken iyi performans veriyor cunku rakp yerlesmeden mudahale imkani doguyor ve bazi eksik kalan ozelliklerini gostermiyor. Tipki Caner gibi. Ancak basmadiklari durumlarda hatalar daha cok on plana cikiyor. Tipki Caner gibi..

Nesil
    2007

Adam 22 yaşında. Bir defans için oldukça genç bir yaş; Türkiye için demiyorum dünya için de böyle bence. Yani adamın hata yapma kotası olsun bir zahmet. Üstelik bu adam 2 yıl öncesine kadar kadroda bile düşünülmeyen bir adam. Altyapıdan çıkmışmış, abartılıyormuş; yok öyle bir şey. Evet altyapıdan çıktığı için bir sempati var ama Emre Çolak da altyapıdan çıkma, kaç Galatasaray'lı destekliyor acaba? Biz de biliyoruz mükemmel bir stoper değil. Ancak oyunda 125 CA ile de mükemmel bir stoper olunmuyor diye düşünüyorum. Oyunda yapay zeka Semih'i 10, 20 MN Euro satıyor da haberimiz mi yok? Benim gördüğüm ss'lerde 5.5 milyona TR liginden alan var. 3 milyona da yabancı ülkelere satmış yapay zeka. BU da oyunun Semih'e ne kadar değer biçtiğinin bir örneği.

22 yaşında mükemmel bir stoper kaç tane var dünyada? Adamın bir hatasını görüyorsunuz sonra bu adam şişirme oluyor. Pozisyonu sezişi sayesinde kaç tane top kestiği, kaç kere doğru yerde durup daha atak tehlikeli olmadan sonlandırdığı, bölgesinden ileride basıp kaptığı toplarla atakları sonlandırdığını bir biz görüyoruz herhalde? 2 yıldır bu adamın almadığı takdir mi kaldı? Bu adam ManU deplasmanında oynadığı oyunla İngiliz medyasında takdir edilmişti. ŞL'de genelde iyi oynamıştı. Adam Galatasaray'ın as stoperi, milli takımın as stoperi, oynadığı oyunla genelde taraflı/tarafsız takdir topluyor. Kısaca; bir siz biliyorsunuz, herkes yanlış.

Özelliklerine gelirsek gayet yerinde. 150 PA ulaşabilir mi, evet; şu anda çalışmayı bırakmazsa ulaşabilir. Oyunda da böyle değil mi zaten? PA 150 diye illa 150 CA'ya ulaşacak diye bir şey yok. Siz nasıl yönetirseniz 150 CA olur veya olamaz. Şu anda oynadığı oyunla hak ediyor mu; evet, bence ediyor. 145 olsa da itiraz etmezdim. Ancak 140 da az olurdu. 155 de biraz fazla kaçabilirdi.

Semih'i tek eleştirebileceğim nokta fiziğidir. Fiziği 2 yıl önce neyse şimdi de o, çok büyük fark yok. Geliştirmesi lazımdı. Diğer özellikleri zaten oynayarak daha da iyi olur.
    Last edited by Gncl1905 : 24.Ekim.2013 at 13:56

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Bizim ülkedeki sorunda bir iki maçta bir oyuncu kusursuz oynadığında yerlere göklere çıkartılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam play-off olduğu sene Bekir çok iyi oynuyordu o son 6 maçta ve Fenerbahçeli üyelerde Bekir'in profilinin gelişmesini istemişti. Kayseri Erciyespor maçında aynı Bekir çok kötüydü, o kadar iyi oynayan Bekir lige daha yeni çıkmış bir takıma karşı neden bu kadar kötü olabilir ki? Bende bunu anlamıyorum açıkçası sanki '' hadi koçum, oynarsın, yaparsın '' gibi sözlerle mi oynuyor bu oyuncular. Bir oyuncunun belli bir standartı olmalı bence. Bu Egemen içinde Semih içinde geçerli. Bana sorarsanız Semih bu yönde biraz daha kendini geliştirmiş bir stoper oldu, çok mükemmel bir stoper değil fakat Türkiye stoper standartlarına bakacak olursak ( Servet, Egemen, Sezer Özmen, Gökhan Zan ) gibi yavaş ve güçlü stoperlere göre bir adım önde bence.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri