1 ile 21 arası toplam 21 sonuç

Konu: 4-1-2-1-2 Baklava - Afiyet Olsun!

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Default 4-1-2-1-2 Baklava - Afiyet Olsun!

2014'ün ilk kaliteli taktiğini size sunuyorum. Öncelikle taktiği henüz tek takımda (Galatasaray) denediğimi söyleyeyim. Tabi lige göre kadrosunun da zengin olmasının avantajını da kullanarak ve öncelikle galibiyeti hedefleyerek bu taktiği geliştirdiğimi söyleyeyim. Taktiği özetlemek gerekirse, orta alanı kalabalık tutup merkezden rakibe saldırmak diyebiliriz.

DM ve MC mevkiinde oynayan 1'er oyuncuya defansif orta saha görevi verdim. Diğer MC'ye ise standart orta saha görevi verdim. Fakat bu üç oyuncu da defansif olarak oynuyor. Ancak eğer mecbur kalırsanız. Sağdaki MC'ye ofansif bir orta saha da koyabilirsiniz.

Bek oyuncularımız defansif ağırlıklı olarak oynamakta, DC'ler ise tamamen defans oynuyorlar. Bu oyuncular duran toplar dışında kesinlikle ileri çıkmıyorlar. AMC rolündeki 10 numaramız ise orta saha ile forvet arasında tam bir köprü kuruyor. Bu oyuncunun kötü oynaması sistemin çökmesine neden olabiliyor. Kötü oynadığında erken dakikalar bile olsa oyundan alınmasında fayda var. Tabi alternatifi varsa.

Forvet oyuncularımızdan sağ taraftaki Drogba'yı yerleştirdiğim bölge pivot santrafor olarak oynamaktadır. Diğer oyuncu ise tek amacı gol atmak olan yaratıcı forvet rolündedir. Tabi burada oynayacak oyuncuya göre bu rollerin hepsi değişmektedir.

Kalecimiz ise genelde kısa pasları tercih etmektedir.

Maç öncesinde rakip oyunculara yönelik tedbirler konusunda da şöyle yapıyoruz : Öncelikle tüm rakip oyunculara pres uygulama komutunu veriyoruz. Rakibin orta saha ve forvet oyuncularının tamamına da pres haricinde top kapma ve markaj komutlarını veriyoruz. Ayrıca oyuna maç içinde giren bir oyuncu olursa da vakit geçirmeden hemen ona da yukarıdaki kurallara göre gerekli tedbir komutlarını veriyoruz.

Taktiğimizde bir sorun yok ancak bir taktik tek başına yeterli olmuyor biliyorsunuz. Bu nedenle takım komutları ile de maç içinde çıkça oynamak gerekiyor. Ancak maç içinde sistem değişikliğini kesinlikle önermiyorum. Sadece komutlar üzerinde oynama yapacağız.

İlk aşamada; topa sahip olma, disiplinli oyun, göbekten oynama, rakibi rahatsız et ve yüksek tempo komutları ile maça başlıyoruz. İlk 10 dakika kendini belli ediyor. Güçlü bir takım ile oynuyorsak (Real Madrid, Milan vs.) dar alan, topa sahip olma, disiplinli oyun, sakin oyna, daha sıkı markaj yap komutları ile oynamak daha uygun. Maç içinde de eğer öne geçmişsek tempoyu düşürmekte fayda var.

Eğer Türkiye Ligi'nde bir takım ile oynuyorsak genelde bizden zayıf veya denk oldukları için yüksek tempoda, göbekten hücum ederek, rakibi rahatsız ederek, geniş alan kullanarak oynamak daha avantajlıdır. Çok zayıf rakiplere karşı ise daha ara ara daha yüksek bir tempoyu tercih edebiliriz.

Eğer maçta gerideysek sadece hücumu düşün komutunu ikinci yarıdan itibaren kullanabilirsiniz.

Oyuncu komutlarımız nasıl sorusuna gelince, her oyuncuya uygun komutlar verildi. Tek tek duran top rolleri yapıldı.

Diğer takım komutlarını bu taktikte kullanmanıza gerek yoktur. Tabi kullanmayın dediklerim yerden sert orta yap falan gibi antin kuntin komutlardır.

Fikstürde Kayseri Erciyesspor maçından itibaren bu taktiği kullandım.

İndirdiğiniz taktiği kullanabilmek için rar'dan çıkartın, daha sonra oyunda taktikler bölümüne girin, taktiği silen X tuşunun hemen altındaki küçük oka basın. Açılan pencerede "dahil et" tuşuna basarak indirdiğiniz taktiği seçin ve oyuna ekleyin.

Taktiğin son versiyonu değildir, ikinci versiyon Türkiye Ligi'nde "namağlup" şampiyonluk hedeflenecek.

Link :

http://dosya.turksportal.net/disco_f...ctory_Fm14.rar

Last edited by GeNç KaRTaL : 08.Kasım.2013 at 22:24 Reason: indirme ve resim linkleri sunucumuza aktarıldı.

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Paylaşım için teşekkürler.
    So what?
    Saike

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Taktik defansif açıdan çok iyi görünüyor özellikle dediğin gibi erciyes maçından sonra çoğu maçta gol yememişsin ama gol yollarında da biraz sıkıntı var sanırım kanatsız oyunu hiç sevmem hiç kullanmadım ama bunu bi deneyeceğim.
    malatyAdana!

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Ben belki 5-6 senedir kanatsız oynamıyorum ama bu taktik başarılı oldu. Istatistiklere gelince yukarı yazmamışım ama bir maçta tam 43 şut attım. Az gol atmamın sebebi sezon başında hücum antrenmanı yaptırmamam. Milan ve M. United'ı yenmem bile başarılı olduğunu gösteriyor aslında. Tabi kendi takımınıza uyar mı bilmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Ayrıca kanat kullanmamamın bir sebebi de 2014'te takımlar kanatlardan daha az gol buluyor. Kanatları açmak bir zaafiyet teşkil etmiyor bu yüzden. Genelde kanattan gelip ceza alanı dışındaki oyuncuya şut atması için orta yapıyorlar.

hocam kanatsız taktiği bende pek tasvip etmiyorum ama bu taktikte bruma dan faydalanamayacağız gibi duruyor, yine de güzel bir taktik oluşturmuşunuz emeğinize sağlık...

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

kanatsiz formasyonlari ben seviyorum acikcasi Ama bruma yi bu taktikte nerde oynatacam diye düsünmüyorum degil

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Bruma'yı koyabileceğiniz bir yer bulayım size. Sneijder'in alternatifi olabilir aslında. Biraz oynama yaparak burada verimli oynatabilirim diye düşünüyorum.

Bu arada R.Sociedad, Kayserispor ve Y.Malatyaspor maçlarını da kazandık. R.Sociedad maçı hatırladığım kadarıyla 2-1 bitti. Şu an işteyim akşam evde skorları paylaşırım sizinle.

ŞL Grubu (Hatırladığım kadarıyla) :

1. Man. United 9 veya 12 P
    2. Galatasaray 9 P
    3. Milan 6 P
    4. R.Sociedad 3 P

Eğer Milan'a 3 veya daha farklı yenilmezsek gruptan 2. çıkıyoruz. Bu zorlu grupta bu neticeler önemli bir şey bence.

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Formasyon resimdeki gibi degil dogru taktigi indirdigimi saniyorum orta sahada 1 dm 3 sos var herhalde sneijderi sos hücum olarak orta sahaya cektin degilmi
    Last edited by mustinho03 : 09.Kasım.2013 at 19:38

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Sneijder forvet arkasında olacak resimdeki gibi. Bir yanlışlık olmuş olabilir. Tekrar upload ederim akşam.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Ben bu dizilişi her zaman seviyorum emeğine sağlık
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    Sneijder forvet arkasında olacak resimdeki gibi. Bir yanlışlık olmuş olabilir. Tekrar upload ederim akşam.
    Valla yanlis indirmisimdir diye ikinci defa indirdim yine ayni bir zahmet tekrar upload eder misin ? Simdiden tskler

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Doğru link aşağıda, yukarıdaki de yenilenirse sevinirim.

http://dosya.turksportal.net/disco_f...ctory_Fm14.rar
    Last edited by GeNç KaRTaL : 10.Kasım.2013 at 13:11 Reason: link yenilendi.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Evet Milan'ı 2. kez yenerek gruptan 2. çıktık. Üstelik eze eze yendik. Drogba çok iyi oynadı. Sneijder'i 70'te çıkarıp yerine Bruma'yı aldım. Pasları çok iyi olmamasına rağmen fazla pas hatası yapmadı. Ortalama bir oyun oynadı. Ama gizli forvet rolünde bu mevkide iş yapabilir.

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Tesekürler

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

bu taktik besiktasta tutar mı cok merak ediyorum besiktasta deneyen var mı acaba??

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

R.Sociedad maçından itibaren oynadığım diğer maçlar. Tek sürprizi Ç.Rizespor maçında yaşadım. Kweuke-Sercan ikilisini ne yaptıysam durduramadım. Derbileri ise rahat kazanıyorum. Üstelik Drogba-Sneijder-Eboue sakat. Sneijder'in sakatlığında Vitinho'yu transfer ettim. Değeri 22 milyon TL oldu şimdiden. Çok da iyi oynuyor. Böylece Sneijder'in olmadığı zamanlarda alternatifini bulmuş oldum.

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Hocam taktigin güzele benziyor aldin sonuclara bakilirsa bende deniyorum taktigini ama bende tutmadi hherhalde mac motorundan da olsa gerek oyuncularimin cektigi ya direkte patliyor ya da belgrad ormanlarina gidiyor coachlari falan yeniledim yeni oyuncular transfer ettim ama bi fayda etmedi zaten sagolsun mac motoru da zevk birakmiyor insanda

edit: bu arada oyuncular cok kart görüyor sert oyun bazen iyidir rakibi korkutmak icin ama bazende aleyhimize olabiliyor
    Last edited by mustinho03 : 10.Kasım.2013 at 20:54

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Söylediğin şeyler biraz da antrenman ve moral ile alakalı. Eğer onlar iyi durumdaysa taktik tutmamış diyebiliriz. Ben şimdiye kadar 1 kere kırmızı kart gördüm, onda da yenilmedim.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Şampiyonlar Ligi 2. Tur maçında Dortmund ile kendi sahamızda 1-1 berabere kaldık. 85. Dk da gol yedik. Turu geçmemek için bir sebep yok. Fakat Burak, Eboue sakattı, sol bek Obradovic ile Chedjeu da maçta sakatlandılar yoksa gol yemezdik. Şu anda forvet eksikliğimiz var. Sezon sonunda Vossen veya başka bir forvet alacağım.

Kadroda yabancı sayısı fazla ama şl için mecbur. Taktiğimizde tek eksiklik olarak alternatif oyuncularınız yoksa zorluk yaşıyorsunuz. Galatasaray ile bu taktiği deneyip başarısız olan varsa daha detaylı yardımcı olabilirim.

2-3 farklı öne geçtiğim maçlarda bir forvet çıkarıp yerine Bruma, Vitinho gibi kanat oyuncularını alıp kanada koyuyorum. Bu şekilde son 25-30 dakikada asimetrik taktikle oynuyorum, böylece kanat oyuncularımdan da faydalanıp aynı zamanda formlarını koruyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Sezonun bitmesine 4 hafta kala şampiyonluğu garantiledik. Türkiye Kupası'nda da finaldeyiz. Rakip Eskişehirspor.

Mesaj Yetkileri