Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 47 sonuç

Konu: Serinin En Kotu Oyunu?!

Nesil
    2008
    Yer
    Sanliurfa

Default Serinin En Kotu Oyunu?!

Oyunu 2005 senesinden beri oynuyorum ve 2010 yilindan beri Orjinal oyun aliyorum (yasanan problemlerin korsanli oyunlarda olusan buglardan olusmasina imkan yok yani)

Her oyunda hatalar buglar olabilir kimisi cok onemsiz kimisi ise oyunun oynanisini etkileyecek hatalar ve ancak bu serideki hatalardan ve giderilememesinden dolayi bana gore serinin en kotu oyunu 2014 serisi, benim gibi bircok kisi 14.3 guncellemesine kadar sabretmistir belki duzelir diye ancak sonuc bana gore husran.

Resmi arastirma sitesi olarak ozellikle Sigames in icinde gorev yapan butun yonetici arkadaslara soruyorum Oyunun yapimcilarinin bu seri hakkindaki fikirleri neler? Ayrica Turksportal yonetiminin fikirleri neler? Ozellikle perpetua abimden cevap bekliyorum...

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Serinin en kötü oyunu demek haksızlık olur. Bundan önceki serilerde de bir çok hata vardı ve hemen hemen her seride mutlaka göze çarpan hatalar oluyor. Mesela 2011 serisinde korner buğu diye birşey çıkmıştı. Korner kullanan oyuncu topu ceza sahası dışına atıyordu ve hiç kimse o ceza sahasının dışında duran oyuncuyu tutmuyordu. Top ona atıldığında da gelişine bir şutla topu ağlara gönderiyordu. Ondan önceki serilerde de uzun boylu stoperler gol kralı oluyordu ve arka direkler bug doluydu.

2012 serisinde ise çok kolay serbest vuruş golleri atılıyordu. Hemen hemen her oyuncu özelliklerine bakılmaksızın 2-3 denemede golü buluyordu. Benim bu seride en çok gözüme çarpan şeyler ise şutların çoğunun direğe çarpması, kalecinin üzerine doğru kesilen ortaların çoğunun direğe çarpması ve nadiren bunların gol olması, kalecilerin topu kendilerine çarptırarak gol yemesi (özellikle yan toplardan), bir çok arkadaşın yakındığı defansın arkasına atılan toplarda defans oyuncularının tiyatro seyreder gibi topu izlemesi.

Benim tüm serilerde gördüklerim ve aklımda kalan hatalar bunlar. Her seride damga vuran hatalar muhakkak oluyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Her oyunda hata vardı.

en kötüsünü bilmiyorum ama bana göre en iyisi 2008'di.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by ..JoaQuiN.. View Post
    en kötüsünü bilmiyorum ama bana göre en iyisi 2008'di.
    Neden bilmiyorum benim de en zevk aldığım oyundu. Onda da uzaktan şutlarla goller çok oluyordu ama yine de eğlendiriyordu. Artık yaşlandık mı, oyun cidden mi kötü bilemem de 2014'ü ben de beğenmedim pek.

Quote Originally Posted by William Rookwood View Post
    Serinin en kötü oyunu demek haksızlık olur. Bundan önceki serilerde de bir çok hata vardı ve hemen hemen her seride mutlaka göze çarpan hatalar oluyor. Mesela 2011 serisinde korner buğu diye birşey çıkmıştı. Korner kullanan oyuncu topu ceza sahası dışına atıyordu ve hiç kimse o ceza sahasının dışında duran oyuncuyu tutmuyordu. Top ona atıldığında da gelişine bir şutla topu ağlara gönderiyordu. Ondan önceki serilerde de uzun boylu stoperler gol kralı oluyordu ve arka direkler bug doluydu.

2012 serisinde ise çok kolay serbest vuruş golleri atılıyordu. Hemen hemen her oyuncu özelliklerine bakılmaksızın 2-3 denemede golü buluyordu. Benim bu seride en çok gözüme çarpan şeyler ise şutların çoğunun direğe çarpması, kalecinin üzerine doğru kesilen ortaların çoğunun direğe çarpması ve nadiren bunların gol olması, kalecilerin topu kendilerine çarptırarak gol yemesi (özellikle yan toplardan), bir çok arkadaşın yakındığı defansın arkasına atılan toplarda defans oyuncularının tiyatro seyreder gibi topu izlemesi.

Benim tüm serilerde gördüklerim ve aklımda kalan hatalar bunlar. Her seride damga vuran hatalar muhakkak oluyor.
    Korner Bugu 2010'daydı

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

2012'de de korner bugu vardı. Ön direğe kestiğin her korner gol oluyordu

En kötü oyun bence 2012. Çok basitti. Hazır taktik kaynıyordu etraf. Oyunun her boşluğunu kullanıp taktik yapıyolardı. 2014'te artık öyle buglu taktikler olmadığı için oldukça zevkli bence. 2012'de Sivasspor ile ilk sezon lig ve kupayı almıştım GRID taktiği ile. Bu seride 3.sezonum ve daha yeni şampiyon oldum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

12 ve 13'tü bence. Hem oyunun bazı taktiklere zaafı vardı hem de çok kolaylardı. Zevk vermiyordu.
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2003

CM4 serinin acik ara en kotu oyunudur.

Biraz oynanabilir hale gelmesi icin yama demeye utandiklari icin "gelistirme paketi" ismi verdikleri 5 tane kocaman (o donem icin kocaman) dosya indirmek gerekliydi.

O donemdeki dusunceleri asagida okuyabilirsiniz.
    https://eksisozluk.com/championship-...-4--116651?p=9

FM 2014'te hatalar var mi? Var. Beni tek rahatsiz eden Turk takimlarinin ilerleyen sezonlarda hala dar kadrolarla oynamasi (onumuzdeki gunlerde duzeltilebilir). Onun disinda gayet egelenceli buluyorum.

Bende çok eğlenceli buluyorum. Sakatlık sorunundan çok fazla bahsedilmiş Bende az önce bir oyuncum 3 ay sakatlandı. Onun dışındaki sakatlıklar çoğunlukla 5-6 günlük falan oluyor.
    Last edited by vivoperlei : 10.Mart.2014 at 19:33

Nesil
    2013
    Yer
    Azerbaijan , Baku

cm 02 den beri oynuyorum ilk yıllar hevesliydik yeni tanışıyoduk oyunla , bence oyunu daha önce hiç oynamamış birisi direkt 14 le oynamaya başlasa çok beğenecektir emin olun .. oyundan mükemmelik beklemeyin

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bana kalırsa oyun genel hatlarıyla güzel, oynayış da geliştirilmiş düzeyde ancak hemen hemen hepimizin dem vurduğu olay tabi ki maç motoru. Bu kısmın kötü olması ister istemez oyundaki diğer tüm güzel şeyleri gölgede bırakıyor.

Futbol hatalar oyunudur ancak her gol de hatadan üremez. Seri başındandır yapılan tüm maç motoru güncellemelerinde gol senaryoları ağır bir şekilde bireysel oyuncu hatalarından kaynaklanıyor. Hani öyle az buz hatala da değil akla mantığa sığmayacak hataların ardı sıra gelmesi.

Bu bakımdan maç motorunu ayrı tutmak ve sadece onu değerlendirmek kaydıyla en kötü FM oyunu olduğunu ben de söyleyebilirim. Doğru düzgün 3-4 sezonluk tek bir kariyer yapamadım. Çünkü maç motoru o zevki vermiyor.

Tabi bunu başarısız bir oyun ortaya koyan biri olarak söylemediğimi de belirtmek isterim. Yönettiğim takımlarda yine başarılı oldum, Forum içindeki online turnuvalar da yine başarı üst düzey oldu ancak Motor kötü, gerçekten kötü. Bu kötü durum siz başarılı olsanız bile oyundan soğutuyor.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    2012'de de korner bugu vardı. Ön direğe kestiğin her korner gol oluyordu

En kötü oyun bence 2012. Çok basitti. Hazır taktik kaynıyordu etraf. Oyunun her boşluğunu kullanıp taktik yapıyolardı. 2014'te artık öyle buglu taktikler olmadığı için oldukça zevkli bence.

FM 14'de tek yaptigimiz mac motorunun acigina gore taktik yapmak.

O acidan bakinca asil bu oyun skandal.

Rahat iki aydır oynamıyorum oyunu. Bugün bir gireyim dedim izin günümde, açtım kariyeri, ilk maçta kapattım. Artık içimden gelmiyor, yavaş yavaş soğudum oyundan. Ne zaman çıkış tarihinden itibaren full bir oyun olur, her ay güncelleme beklemeyiz, o zaman alırım oyunu. Yoksa bundan sonraki yıllarda oyunu satın almayı düşünmüyorum.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by amorti View Post
    FM 14'de tek yaptigimiz mac motorunun acigina gore taktik yapmak.

O acidan bakinca asil bu oyun skandal.
    Şimdi oyun motoru ile ilgili çok fazla bir bilgim yok ama FM 12'deki buglar ile kıyaslayınca bu oyundaki buglar devede kulak kalır. Eğer öyle çok fazla bug olsaydı oyunda şimdiye kadar bir çok muhteşem hazır taktik çıkardı.

Ben tam tersine bu oyunda oyuncuların özelliklerine göre taktik tasarlıyorum. Siz de öyle yapın. Örnek veriyorum. defansta ve ön liberoda uzun boylu ve kafa vurabilen oyuncularınız var ve pas atmakta başarılılar. İleride pres yapıp rakibi uzun oynamaya zorlayıp atılan topları karşılamak. Böyle fikirlerinizi oyuna yansıtmaya çalışın. Başarılı olduğunda gerçekten ayrı bir haz alıyorsunuz oyundan. daha her türlü fikrinizi oyuna yansıtmaya çalışın.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Biraz oynanabilir hale gelmesi icin yama demeye utandiklari icin "gelistirme paketi" ismi verdikleri 5 tane kocaman (o donem icin kocaman) dosya indirmek gerekliydi.

FM 2014'te hatalar var mi? Var. Beni tek rahatsiz eden Turk takimlarinin ilerleyen sezonlarda hala dar kadrolarla oynamasi (onumuzdeki gunlerde duzeltilebilir). Onun disinda gayet egelenceli buluyorum.
    Oyunda itibar sorunu olduğundan bahsettiğinizi hatırlıyorum ve bu oyunda düzeltilmeyeceğinden. Hala devam ediyor mu bu ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Oyunda itibar sorunu olduğundan bahsettiğinizi hatırlıyorum ve bu oyunda düzeltilmeyeceğinden. Hala devam ediyor mu bu ?
    Bunu su anda sorun olarak dusunmuyorum. Daha iyi olabilir ama oyundan zevk almayi engelleyecek bir sorun degil bence.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Böyle demek FM 14 için çok ağır olur. Geçen gün FM 13 oynuyordum aradaki farkı çok daha iyi anladım. Yapılan değişikliklere alıştığımdan fark edemiyordum artık ama olumlu anlamda birçok değişiklik var. Son güncellemelerle ilk baştaki sorunları da hallettiler zannımca.

Tek sorun transfer gibi gözüküyor. İlerleyen yıllarda Bayern, PSG vs. çok iyi transferler yaparken diğer büyük takımlar uyuyor resmen. Barcelona 3 yıl boyunca sadece genç aldı hiç yıldız oyuncu almadı şu an sürünüyor. Herkes yaşlandı takımda. Keza Dortmund da öyle Reus'u aldım onlardan Hummels'i de yokluyorum ama onların yerine garip oyuncular alıyorlar, yerlerini dolduracak gibi değiller. Bunlar böyle iken küçük takımları, süper ligi vs. söylemiyorum bile.

Katılıyorum.

FM 2013 ile FM 2014 hatalar ve buglar olarak birbirinin kopyası. Ana Başlık altında toplamak gerekirse;

Sakatlık Sorunu, Fikstür Sıkışıklığı, Astronomik ve Absürt bonservis bedelleri v.s

FM 13 Geçen senenin bu dönemlerinde çıkarttığı yama ile işi toparlamıştı. FM 14 ise bu yamayla hiç bir şeyi düzeltmiş gibi görünmüyor. Gözlemlerim ise,

Taktik yaparken 6 seçeneği seçerseniz (Dar alanda oyna, topa sahip ol, defansı orta sahaya yaklaştır, rakibi rahatsız et, düşük tempo, daha sıkı markaj yap) rakip takım değil YAPAY ZEKA adeta diablo 3 te curse yemiş monster lara dönüyor.

Her oyuna girdiğinizde (ben genellikle milli takım arası verileceği haftanın sonunda maçımı yaptıkatan sonra çıkarım oyuna,) illa ki 1-2 adamınız sakatlanıyor. (Fizyoterapistlerim, kondüsyonerlerim 5 yıldız olsa dahi) Sakatlık belasından kurtulamıyorsunuz.

Fikstür sıkışıklığı durumu her sene oluyor, Her sene düzeltiliyordu ama bunda hala mevcut değil.

FFP olmasına rağmen yine astronomik ücretler devam ediyor.

Sanki maç motorunda senkron kayması var. Özellikle maç ve 2. yarı santralarında. O hakemin düdük sesi hep santradan sonra geliyor.

Gelelim başlığa katılma sebebine;

Bu hatalar 11 de de vardı 12 de de 13 te de. Peki bir firma 4 senede kendini hiçmi geliştirmez? yada demez mi biz yapımcı olarak, gamerlara geçmişte bu sıkıntıları yaşattık ama en azından bu seride olmasın ya en minimalle başlayalım gerekirse çıkış tarihini erteleyelim, yada yeni projeleri bu oyunda maç motoruyla entegre edemedik o zmn mevcutta devam edelim projeyi diğer seride kullanmaya başlayalım... Yok

Hadi tamam denmedi, peki ara transfer dönemi bitmiş, önünde bu yaz dünya kupası var. Gruplar belli en azından şimdi düzeltelim... O da yok.

Düşünebiliormusunuz 2010 dan sonra ilk kez grupları çekilmiş bir şekilde dünya kupası oynama şansı doğuyor, ilk sezonun bitimiyle birlikte ama oyun, oynanacak kıvamda değil.

Umarım önümüzdeki günlerle birlikte yeni yamayla yukarıda belirtttiğim hususlarda biraz iyileşme olur da oyun, biraz daha zevk verir hale gelir. Zira aslında perpetua nın belirttiği gibi cm4 ün eline kötülükte kimse su dökemez ammmaaaaaa FM 2009 Dan itibaren serinin en sıkıntılı, oyunu açmaya elimin gitmediği, bu kadar çok hata ile çıkıp bu kadar süre zarfındahataların hala en minimal düzeye indirilemediği, oyundur.

saygılarla....

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

fm 2008 benim için gelmiş geçmiş en iyi oyundur , fm 14 ise sevemediğim tek fm oyunudur. Evde olduğum zamanın yarısından çoğunu fm ile geçiren , fm13 gibi çok sevemediğim bir oyunu bile 960 saat oynamış olan ben fm14ü 2-3 saat ancak oynayabildim. Tabi ki biraz da oyunda neyi sevdiğimiz önemli , mesela ben taktik işinden çok transferleri severim ve sakatlığın çok olmamasını severim. Arkadaşların dediğine göre fm14te taktik çok önemli , belki de o yüzden hiç başarılı olamadım bu oyunda ve ligin en iyi takımlarıyla ilk 4-5 maçta galibiyet alamadım ve kapattım. Ha gerçekçilik olur yine anlarım ama BJKnin ya da So'ton'un başına gelip uygun taktiği bulmadığımız zaman 4-5 maç her maç farklı taktiklerle oynayıp hiçbirini kazanamıyorsak bu gerçekçilik değildir bence , zorlaştırmak için saçmalamaktır. Belki en başarısız yönetimler diyebileceğimiz Moyes'in United'ı , Del Bosque'nin BJK'si bile galibiyet almıştır..

Valla çok acımasız eleştiriler yapıyosunuz. illaki hataları felan var ama eskiden hayal edilemicek yenilikler ile oynuyoruz oyunu. Benimde tüm seriler içerisinde en beğendiğim maç motoru. hataları var tabiki ama oyuncuların top sürmeleri felan filan daha da belirgin olmuş bu seride. Oyunun bence uzun yıllardan beri en büyük sorunu ilerliyen yıllarda oyunun çok kolaylaşması[büyük takımlarda}. Türkiye ligi tamamen fiyasko. ilerliyen yıllarda rize ile bile ligi domine edebiliyosunuz. rekabeti biraz daha arttırmaları gerek . medya yı biraz daha geliştirmeleri gerek. derbide tatile giden menagere bir tane medya muhabiri demez mi yada yönetim, tatilin sırasımıydı şimdi diye

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by omersal View Post
    Evde olduğum zamanın yarısından çoğunu fm ile geçiren , fm13 gibi çok sevemediğim bir oyunu bile 960 saat oynamış olan ben fm14ü 2-3 saat ancak oynayabildim. Tabi ki biraz da oyunda neyi sevdiğimiz önemli , mesela ben taktik işinden çok transferleri severim ve sakatlığın çok olmamasını severim. Arkadaşların dediğine göre fm14te taktik çok önemli , belki de o yüzden hiç başarılı olamadım bu oyunda ve ligin en iyi takımlarıyla ilk 4-5 maçta galibiyet alamadım ve kapattım. Ha gerçekçilik olur yine anlarım ama BJKnin ya da So'ton'un başına gelip uygun taktiği bulmadığımız zaman 4-5 maç her maç farklı taktiklerle oynayıp hiçbirini kazanamıyorsak bu gerçekçilik değildir bence , zorlaştırmak için saçmalamaktır. Belki en başarısız yönetimler diyebileceğimiz Moyes'in United'ı , Del Bosque'nin BJK'si bile galibiyet almıştır..
    Hocam bu yorumunu okuyunca bu nedir dedim hakikaten ama. Aslında sorun söylediklerinde gizli, yanlış sularda yüzüyorsun gibi geldi bana. Her şeyden önce oyunu 2-3 saat ancak oynayabildiğini söylüyorsun zaten 2-3 saatte oyunu, taktikleri çözebilen varsa helal olsun. Diğer bir konu ise her maç taktik değiştirip kazanamamandan şikayet etmen. Belki de oyunun en önemli kuralı taktiğini sezon öncesi iyice çalıştırıp taktiğe takımın sonuna kadar uyum sağlamasıdır. Sürekli taktik değiştirmek oyun açısından iyi bir şey değil. Ha gerçekte böyle yaparak galibiyet kazanan takımlar vardır ama senin oyunda bir galibiyet bile alamaman belki şansın da yaver gitmemiştir ama çok da şaşılacak bir durum değil. Son değindiğin konuda ise Manchester United'dan bahsediyoruz ve sürekli taktik değiştirdiklerini düşünmüyorum. Hatta uzun bir süre Ferguson nasıl oynatıyorsa öyle oynattı. Onların durumu tamamen psikolojik ki oyunda zaten ilk sezon Moyes'u kovdular 8. olduğu için. Gerçekçi olmayan bu gibi geldi bana çünkü ManU biraz daha sabredecektir Moyes'a.

Valla arkadaşlar oyunda şurası kötü bu hata var vs. diyebilirsiniz ama böyle kişisel sebeplerden dolayı koca bir oyuna kötü demek bilmiyorum ne kadar doğru. Oyun zor mu bence değil. Sen zor demişsin saygı duyarım ama oyun kötü demeden önce biraz çabalamak gerekir. 2-3 saatte hele FM gibi oyunu kötülemek çok ağır kaçar, aksiyon, rpg vs. oyun olsa anlarım.

Bana göre de serinin en iyi oyunu 2008. En kötüsünü bilmiyorum. 2012'de çok hoşuma gitmişti. Ama belirtilen taktik bugları yüzünden eleştirebilir. O zaman kullanmazsın o taktiği kendi taktiğinle oynayabilirsin ona bakarsan. 2008 iyidi. Hiç bir özel taktik yemezdi öyle Inter'e karşı falan oynarsan İbra sallardı 4 tane yerdin 6-7 tane toplam olması gereken gibi Bu arada genel olarak her seride çıkan hatalar yüzünden haklı olarak çok eleştiriyorsunuz bu oyunu fakat kaçırdığınız bir nokta var sevgili arkadaşlar. Oyunun yapımcıları bu oyunu hatasız dört dörtlük yapamaz mı sanıyorsunuz? Bana göre yaparlar ama bilinçli olarak yapmıyorlar. Bi seriyi hatasız olarak çıkartsa sana, gelecek sene aynı oyunu sadece db'si güncellenmiş olarak 30-35€'ya satabilir mi?(Fiyatı tamamen salladım bilmiyorum zira güncel fiyatını oyunun.) Örnek veriyorum 2014 mükemmel bi oyun olsaydı hatasız ve harika bir oyun motoruyla sen seneye para verip yeni seriyi mi alırdın yoksa çıkan transfer yamasıyla 2014'de devam mı ederdin? Önce bunun cevabını elini vicdanına koyup ver kendine sonra gelip burada bu oyunu eleştirelim. Ama tabi ki para veren bir tüketici olarak her zaman eleştirmeye hakkımız var ama unutmayın bu seri hiçbir zaman sorunsuz hatasız stabil bir oyun çıkartmayacak. Çıkartamaz hacım bu kadar net çıkartırsa seneye satamaz yeni oyununu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by akorkmaz View Post
    Bu arada genel olarak her seride çıkan hatalar yüzünden haklı olarak çok eleştiriyorsunuz bu oyunu fakat kaçırdığınız bir nokta var sevgili arkadaşlar. Oyunun yapımcıları bu oyunu hatasız dört dörtlük yapamaz mı sanıyorsunuz? Bana göre yaparlar ama bilinçli olarak yapmıyorlar. Bi seriyi hatasız olarak çıkartsa sana, gelecek sene aynı oyunu sadece db'si güncellenmiş olarak 30-35€'ya satabilir mi?(Fiyatı tamamen salladım bilmiyorum zira güncel fiyatını oyunun.)
    Bu yoruma katilmiyorum.

SI'in oyunun gelistirilebilecegi yonleri arsivledigi ve her yil yenilik yapmak icin kullandigi bir veritabani var. Her surumde her seyi mukemmel yapsalar ve bu veritabanindaki oyunu gelistirici fikirlerden her yil 20 tanesini oyuna ekleseler, oyun en azindan 150-200 yil daha her yil cikar. Tabii bu sure icinde gelistirilecek yeni ozelliklerin eklenmedigini varsayarsak.

Hatalar bilincli yapilmiyor. Fakat oyunun cikma araliklari (bu da SEGA'nin istekleri dogrultusunde belirleniyor, tipki her yil EA'nin iyisiyle kotusuyle spor oyunlarini cikartmasi gibi), oyundaki her yeniligin yarattigi hatalari tamamen ortadan kaldirmaya yetmiyor. Bu nedenle de her surum icin hedef tamamen hatasiz bir program ortaya cikartmak degil (cunku bu mumkun degil), oynandiginda eglenilecek bir program ortaya cikartmak.

Bu konuda da bence bir hayli basarililar. Oyle olmasa zaten bu kadar cok takip edilen bir oyun olmazdi FM.

Beyler gecen seneki oyunda oyunculara sut cekmeme talimati veriyorduk bu oyunda dun ilk kez kaleyi gordugunde vur komutunu denedim ve basarili oldu. Tabi 2. bir taktik fe yapmak gerekiyor bi oyunda ve yeni arayi slar. Yanildigimiz nokta bir onceki oyuna gore taktk ve bireysel komitlarimizi yapmamiz. Ve moral ile mac icinde taktiksel degisiklikler yapmak da cok onemli bu sene bence.

Nesil
    2012
    Yer
    Samsun

Önümüzdeki günlerde derken? Nasıl düzeltmeyi planlıyorlar yada planlıyorsunuz? Daha çok bilgi verebilir misin rica etsem?

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Hocam bu yorumunu okuyunca bu nedir dedim hakikaten ama. Aslında sorun söylediklerinde gizli, yanlış sularda yüzüyorsun gibi geldi bana. Her şeyden önce oyunu 2-3 saat ancak oynayabildiğini söylüyorsun zaten 2-3 saatte oyunu, taktikleri çözebilen varsa helal olsun. Diğer bir konu ise her maç taktik değiştirip kazanamamandan şikayet etmen. Belki de oyunun en önemli kuralı taktiğini sezon öncesi iyice çalıştırıp taktiğe takımın sonuna kadar uyum sağlamasıdır. Sürekli taktik değiştirmek oyun açısından iyi bir şey değil. Ha gerçekte böyle yaparak galibiyet kazanan takımlar vardır ama senin oyunda bir galibiyet bile alamaman belki şansın da yaver gitmemiştir ama çok da şaşılacak bir durum değil. Son değindiğin konuda ise Manchester United'dan bahsediyoruz ve sürekli taktik değiştirdiklerini düşünmüyorum. Hatta uzun bir süre Ferguson nasıl oynatıyorsa öyle oynattı. Onların durumu tamamen psikolojik ki oyunda zaten ilk sezon Moyes'u kovdular 8. olduğu için. Gerçekçi olmayan bu gibi geldi bana çünkü ManU biraz daha sabredecektir Moyes'a.

Valla arkadaşlar oyunda şurası kötü bu hata var vs. diyebilirsiniz ama böyle kişisel sebeplerden dolayı koca bir oyuna kötü demek bilmiyorum ne kadar doğru. Oyun zor mu bence değil. Sen zor demişsin saygı duyarım ama oyun kötü demeden önce biraz çabalamak gerekir. 2-3 saatte hele FM gibi oyunu kötülemek çok ağır kaçar, aksiyon, rpg vs. oyun olsa anlarım.
    2-3 saat olayını biraz abartmışım hadi 5-6 saat diyelim ama ben oyunu ilk denerken fazla transfer yapmam zaten , daha çok oynanışına bakarım ki Belçika milli takımını bile seçtim ve Rusya deplasmanına 3 kere aç kapa yaptım ve taktik değiştirmeme rağmen 3-0 , 5-0 ve 2-0 yenildim.(Aç kapa yapmamın sebebi oyunun oynanabilirliğine bakmaktı kendi açımdan , hile için olduğu düşünülmesin) Bu taktiklerin biri ofansif biri defansif biri ise dengeli bir taktikti. Ha skorlara aldanmamak lazım tek kale oynayan bendim 5-0lık maç haricinde Ama benim toplar direkten dönüp auta giderken onların vasat forvetleri her bulduğunu gol yapıyordu kalecim ve hücum hattım yıldız kaynamasına rağmen. Dediklerimi de dikkatli okursan zaten oyunu kötülemekten çok neyi sevdiğinizin önemli olduğunu söyledim. Gerçekçilik belki bunda daha fazladır ama fmkolik insanların çoğu taktikle uğraşmaktan çok , iyi transferler yapıp potansiyelli oyuncular bulup aldıklarını geliştirerek 10-15 katına satmayı düşlerler. Cm 03-04 , fm 05-06-08 bu yönleriyle de oldukça ön plana çıkan oyunlardır. Zaten hemen herkes fm 13 ve 14ü önceki seriler kadar sevmediğini belirtiyor ki ana nedeni bu bence. Çünkü bu iki oyunda genç futbolcu alıp yetiştirmek önceki kadar kolay olmuyor.Kısacası gerçekçilik her zaman iyi değildir. Kariyer hikayelerini okuduğumda genelde takımlar ilk maçlarda kaybediyor , sonradan ise coşuyor , belki de böyle bir şeydir bu bilemem ama benim fikrime göre oldukça saçma. Ha belki bunlar dediğin gibi şanssızlıktır benim başıma gelmiştir diyeceğim ama çok yorum okudum ve çok insan yazdı bunları , o yüzden böyle olduğunu düşünmüyorum. İlk defa bir FMserisinde max. 1 ay oynayıp oyunu bırakıp devre arası yaması bekleyen bu kadar insan gördüm , yorumları da okuyabilirsin. Sakatlık sorununu saymıyorum bile , en güzel oyunu bile berbat edecek derecedeydi. Daha bir çok sorun var ama kısa oynadığım için onlara şahit olamadım , mesela Türkiye Ligi'nde ileride anadolu takımlarının şampiyonluk mücadelesine girmesi gibi. Önceki iletide de özet geçmek amaçlı o kadar kısa yazdım ve şimdi de emin ol kısa yazıyorum , yazmak istesek bir sürü şey çıkar da neyse zaten genel olayları dediğim gibi forumu gezerek te görebilirsin.Sevenlere de saygı duyarım , zevkler ve renkler tartışılmaz

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by omersal View Post
    Dediklerimi de dikkatli okursan zaten oyunu kötülemekten çok neyi sevdiğinizin önemli olduğunu söyledim. Gerçekçilik belki bunda daha fazladır ama fmkolik insanların çoğu taktikle uğraşmaktan çok , iyi transferler yapıp potansiyelli oyuncular bulup aldıklarını geliştirerek 10-15 katına satmayı düşlerler. Cm 03-04 , fm 05-06-08 bu yönleriyle de oldukça ön plana çıkan oyunlardır. Zaten hemen herkes fm 13 ve 14ü önceki seriler kadar sevmediğini belirtiyor ki ana nedeni bu bence. Çünkü bu iki oyunda genç futbolcu alıp yetiştirmek önceki kadar kolay olmuyor.Kısacası gerçekçilik her zaman iyi değildir.
    Gerçekten de son dediğin doğru zevkler ve renkler tartışılmaz. Fmkoliklerin yapmak istediği dediğin şey işin ikinci boyutu. FM'yi diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği taktikleridir, her şeyi bizim ayarlamamızdır. Benim tek amacım oyuncu yetiştirmek olsa açar Fifa oynarım taktik derdi yok. Scout vs onda da var. Herkes sever oyuncu alıp yüksek miktarlara satmayı, ama taktik bu serinin her şeyi. İşte bu noktada sana katılmıyorum. Bence FM ile yatıp kalkan adam 3-5-2'nin 4-4-2'nin içinde kaybolur. Eskiden klasik çubukla yapılan işi bugün bir sürü talimat ile yapıyorsun. Arkadaşlarım arasında afedersiniz "ne yapıyon FM'de öyle mal mal izliyon mu" diyen var. Ben de onlara oyna da bir gör diyorum, maçı çevirmek için bazen denemediğin talimat kalmıyor diyorum. Bayağı bir kişinin FM'ye başlamasına vesile oldum çevremde. Yemin ediyorum FM 13'te adam başlangıç taktiğini değiştirmeden Uefa kupasını kazanmış, savesine baktım tek bir değişiklik yok. Gelinen noktada bunun değiştiğini ve daha gerçekçi bir hale geldiğini rahatlıkla görebiliyorum ve bu benim hoşuma gidiyor.

Bu yoruma katilmiyorum.

SI'in oyunun gelistirilebilecegi yonleri arsivledigi ve her yil yenilik yapmak icin kullandigi bir veritabani var. Her surumde her seyi mukemmel yapsalar ve bu veritabanindaki oyunu gelistirici fikirlerden her yil 20 tanesini oyuna ekleseler, oyun en azindan 150-200 yil daha her yil cikar. Tabii bu sure icinde gelistirilecek yeni ozelliklerin eklenmedigini varsayarsak.

Hatalar bilincli yapilmiyor. Fakat oyunun cikma araliklari (bu da SEGA'nin istekleri dogrultusunde belirleniyor, tipki her yil EA'nin iyisiyle kotusuyle spor oyunlarini cikartmasi gibi), oyundaki her yeniligin yarattigi hatalari tamamen ortadan kaldirmaya yetmiyor. Bu nedenle de her surum icin hedef tamamen hatasiz bir program ortaya cikartmak degil (cunku bu mumkun degil), oynandiginda eglenilecek bir program ortaya cikartmak.

Bu konuda da bence bir hayli basarililar. Oyle olmasa zaten bu kadar cok takip edilen bir oyun olmazdi FM.
    Bu oyunun bu kadar çok takip edilip tutulması bana göre karşısında rakibinin olmamasından kaynaklanıyor. İnsanlar futbola meraklı menejerliğe meraklı bu yüzden el mahkum bu oyuna. Ben dediklerimin arkasındayım yoksa her sene tekrar ederen saçma sapan oyun motoru hataları yok taktik bugları yok korner bugları düşük takımların bizim oynadığımız takıma Barcelona kesilmesi vs.vs gibi şikayet konularıyla dolu forum. SI bunları çözemez mi sizce? Bence çok rahat çözer. Bütün sorun bence para. Her sene çıkan diğer oyunları görüyorum ve kimse beni SI'nin bu basit ama sinir bozucu sorunları çözemeyeceğine ikna edemez. İsteseler stabil bir oyun çıkartırlar ama dediğim gibi arkasında her sene oyunu tekrar satamayacaklarından korktukları satış stratejisi yatıyor olmalı.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Serinin en kötü oyunumu bilmem ancak son 10 yılın açık ara en kötü oyunu. Bir insan hiçmi açıp oynamaz. Ben oynamıyorum iste o derece soğuttu. Imkan olsada ücret iadesi alabilsem keske. Bu kadar dandik ve her güncelleme ile dahada dandiklesen bir oyun görmedim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri