Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 102 sonuç

Konu: FM 14 Eleştiri Başlığı

Default FM 14 Eleştiri Başlığı

Eski bir atasöz vardır 'Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur diye bence bu FM'nin son 2 serisindeki sürece uygun bir laf. Olaya bir bilgisayar oyunu açısından değil, bir insanın günlük hayatı üzerinden (bir nevi basitleştirerek) bakmak gerek.

Bir ürün, üreticinin hedefi satıp para kazanmak. Karşılığında ise aldığı paranın hakkını vermek yani tüketiciyi tatmin etmek. Adı ticaret bu sarmalın ve hukuk çerçevesinde 2 tarafında haklarını eşit ölçüde korumak adına bir dizi kurallar,kanunlar v.s

Tüketici, emeklerinin karşılığında kazandığı parayı, o ürünü alarak mutlu olma, birşeylerden uzaklaşma kısacası kendisini tatmin etme isteği doğrultusunda o ürünü seçme ve belli bir bedeli ödemenin bilincinde ve buna hazır.

Sonra ürün raflarda yerini alıyor, tüketici gidip ürünü alıyor. eve geliyor. paketi açıyor. Fakat tatmin olmak ne mümkün. Ürün sanki bir gün önce üretilmiş rafa konmuş gibi. Evet taze belki ama...

İşte her şey bu AMAnın altında gizli aslında. FM 2013 çıktığında da benzer şeyleri yazmıştım. FM piyasaya öyle bir sürüldü ki. Oyuncular resmen para ödeyerek tester oldular. Müşterilerini, para veren AR-GE departmanı çalışanı olarak gördüler. Fakat en önemlisi belki ticaret veya tüketici kanunlarında her hangi bir suç yada hatalı görünmeyebilir bu olay fakat ETİK davranmadılar.

Bu biraz vicdani durum sonuçta etikten bahsediyoruz. Zira SIgames'in ürün yelpazesindeki FOOTBALL MANAGER, similasyon ana katogorisindeki teknik direktörlük simalasyonunda neredeyse tek oyun. İkameleri elbette var. ama yıllarca CM/FM kadar iyi olamadığı için insanlar hep bu oyunu seçti ve yıllar içindede oyunla,yapımcıyla,firmayla arasında bir bağ oluşturdu. İşte son 2 senedir SIgames bu bağa ihanet etmekte. etik davranmamakta....

Tamam vicdani durum olduğu için ve işin içinde para varsa zaten etik olması beklenmez firmadan. Peki biraz teknik konuşalım, FM 2013'ün sürecini hepimiz hatırlarız. Oyun Kasım ayında çıktı ve tam bir rezaletti.(gerçi FM 2014 ten daha iyiymiş o hali) bira kaç yama işleri daha da kötüye itti(sakatlık sorunu v.s) Kasımdan sonra ara transfer yamasıyla birlikte maç motoru ancak oturabildi. Şimdi aynı kurum aynı oyunda aynı politikayı yine yapıyor. Yani alıştılar. DAHA DOĞRUSU ALIŞTIRDIK çünkü geçen sene ortaya bir tepki konmayınca firma aynı şeyi yine yaptı.

Farklı yollara gidilebilirdi. Madem firma oyunu oynanabilir hale getiremedi. Çıkış tarihini ertelenebilir, Serinin son oyununa transfer yamaları konularak devam edilebilir. Ama firma serinin son aktif oyunu 13 e teknik geliştirmeyi durdurduğu gibi, yoğunlaştığı 14'ü de sanki çıkış tarihinden 1 gün önce sabaha kadar çalışıp ancak bu hale getirebildikleri bir izlenimle satışa sürmüş havası var oyunda. Dahası bunu 2. kez yapıyorlar ve bence (şahsi fikrim) herhalde artık FM serileri ara transfer dönemi sonunda. Mart'tan önce oturmayacak gibi duruyor. Yani FM'nin mevsimi Mart ayı olacak gibi duruyor. Ztn firmanın bu oyunla ilgili herhangi bir satış kaygısı duyması olmamalı zira rakibi yok denecek kadar az.

İşte firmanın bu politikayı olusturması ve 2. kez olduğu için bunu benimsemesi(çünkü tekrarladılar) birazda biz (gamers) sebebiyet verdik. bir tepki bir durum belirtilmediğini düşünüyorum. Kaldı ki firma da yüksek duvarların arkasında saklanmıyor, sosyal medyada çok aktifler.

Son bir detayda özellikle bizler yani TÜRK oyuncular adına. Firma, korsan yerine orijinale yönelin dilinizi ekleyelim dedi. Sosyal medyada kampanyalar yapıldı firmanın kotasına ulaşıldı. Sanmıyorum ki bizim dil ekibimiz hatalı çeviri yapsın yüksek ihtimal bizim dilimizi oyuna iyi entegre edemedikleri için devrik ve anlamsız cümleler oluştu. ve 2013 te hiç düzelmedi bu olay. Ülkemizin 2. önemli turnuvası olan 1. lig yabancı kontejanındaki ince detayla ilgili bir çalışma yapmak yerine genellme yapıp işin içinden çıktılar. Hem kalkacak bizi korsancı diye yaftalayacak, üzerine ödül verir gibi şart koşup yaparsanız veririm diyecek. Hemde yarım yamalak olduğu kadrıyla idare et zihneyetine bürünüp bir düzeltme bir destek olmayacak. ama harbiden YAZIK,AYIP,GÜNAH yahu...

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

sonuna kadar haklısınız. Özellikle o son kısımda. .
    turksportal...

Nesil
    2012
    Yer
    Trabzon

Katılıyorum.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Son kısım çok iyi. Elinize sağlık.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul/Güngören

Sonuna kadar katılıyorum. Bizi tester olarak kullandıkları çok doğru.Geçen sene orjinal oyunu alıp bir ay sonra satmış ve bir daha oyunu ne korsan nede başka şekilde görmemiştim. Hatta foruma bile çok çok nadir girmiştim. Düşün artık ne kdar soğuduğumu. Bu sene doğal olarak orjinal almadım. Sadece nasıl olmuş acaba deyip bir baktım. Öylece duruyor kenarda. Söylediğin herşeye katılıyorum. Bu oyunu orjinal alan insanlara çok büyük ayıp ediyorlar. Hakikaten yazık!!!

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Ağzına sağlık. Baştan sona katılıyorum... Senelerdir orjinal oyun alan biri olarak bu sene aldığım FM sondu. Başkada almam zaten.

Oyun mu?.. Kenarda duruyor. Bilgisayarımdan da sildim

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

ALIŞTIRILDIK kelimesi kilit nokta ve herşeyi açıklamaya yetiyor.

Thumbs down

Fifa'yi hatirlayalim.
    Fifa 98, 99, 2000, 2001 hep birbirinin aynisi oyunlardi. animasyonlar gelisiyor her seride hep ayni sekilde goller atiliyor. kucukcekmecekoyspor ile barcelona world classta kafa kafaya oynayabiliyordu.
    pes geldi ne oldu? fifa gelistirmek zorunda kaldı kendini. pes ve fifa amansız bir yarışa girdiler. ve biz bunda kazanan olduk. her fifa çıkışında transfer yamasıyla ben 2005'de fifa 2000 mi 2001 mi ne onu oynuyordum. ama pes geldikten sonra işler değişti. dinamikler hep değişti. şimdi bizim menajerlik oyunlarına geçelim.
    cm/fm ayrıldıktan sonra fm iyi gelişti cm yavaş kaldı. antreenman sistemi oyuna renk katar diye düşündüler ama biz motora iletişime oyun içi kontrole motivasyona yöneldik fmyi tercih ettik. cm geliştirmeyi bıraktığından beri fm yerinde sayıyor. ve bu rakip çıkana kadar sürecek bence. yeni bir fifa döngüsüyle karşı karşıyayız...

Oyuna henüz başlamadım,bugün almıştım hatta.Göz göre göre aldımda denebilir buna.Nedenide ALIŞTIRDIK kelimesinde gizli olup bu sahada TEKEL olmasıdır.Fakat tekelciliğin bile bir üsturubu var.Evet tek olması sebebiyle fiyatları yüksek tutabilir ama beklentileri karşılar.Bir bakın etrafınıza hangi tekelde sistemsel şikayetler mevcutturki ?

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bu şirket böyle yapacak birşey yok. Zamanında çok tartışıldı çok yazı yazdım bende bu durumlarla ilgili ama hiç destek alamadım. Şimdi birkaç kişi gelip her yamada kodlar değişiyor normal vs. tarzında yorumlar yapar. Yapıldı yapılacaktır. Tepki koymaklada bu iş olmuyor sussan hiç olmuyor. En iyisi yılbaşını bekleyip o zaman oyunu almak...

Bizi temsil eden kişiler bu olayları normal karşıladıktan sonra körü körüne Sigamesi koruduktan sonra gram ilerleyemeyiz.

Beyler oyuncuları keşfedene taktiği oturtana oyunu çözene kadar zaten 1-2 ay geçiyor. O bakımdan oyunu geç almanın bence mantığı yok. Ha okullar tatile girince 30 tlye de alabilirdik ama o zaman başlamak geç olur bence.

CM'nin 2015'te geri döneceğini düşünüyorum. iOS' ve Android için geçen aylarda yeni oyun çıkardılar. 2015'te FM'yi biraz olsun zorlayacak bir oyun çıkarırlarsa çok güzel olur. Rekabet iyidir..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Bizi temsil eden kişiler bu olayları normal karşıladıktan sonra körü körüne Sigamesi koruduktan sonra gram ilerleyemeyiz.
    Herkesin kendisini temsil ettigine inanirim.
    Baskalarinin benim adima konusmasini istemem.
    Ben de baskalarinin adina konusmam.

Eger isterseniz kendi adiniza konusacak, lobi faaliyeti yapacak birilerini ikna edebilir, secebilirsiniz. Bu kisilere de elimden geldigi kadar yardimci olurum. Ama bu kisi ben olmam.

Benim zaten yapmayacagim, yapmayi hic bir zaman vaad etmedigim bir isi yapmadigim icin de bunlari yazarak benim fikrimin degismesini saglayamazsin.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

ben kendimi bildim bileli her sene"bu yılki oyun serinin en berbat oyunu" diyen bir güruh çıkıyor.

çok takmamak lazım

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    ben kendimi bildim bileli her sene"bu yılki oyun serinin en berbat oyunu" diyen bir güruh çıkıyor.

çok takmamak lazım
    Ben oyunu diğer serilerle kıyaslamadım ki yada senin dediğin kıyaslamaya gitmiyorum ki. FM 13 te de gitmemiştim. ztn kilit nokta şu oyun kötü demiyorum. Oyun içindeki o hatalar var ya(BUGLAR) onlar temizlenmeden düzeltilmeden piyasaya sürülüyor. Oyunu alanlar sanki ücretli tester gibi kullandırılıyor. Sonra Mart ayında ara transfer dönemi yamasıyla oyun son halini alıyor. 2 senedir FM bu kısır döngüyle gidiyor. Ben o noktaya dikkat çektim. Yoksa oyuna berbat su bu vs demedim. Dikkat etmek lazım yada dikkatli okumak gerekli die düsünüorum.

Quote Originally Posted by fermanager View Post
    Fifa'yi hatirlayalim.
    Fifa 98, 99, 2000, 2001 hep birbirinin aynisi oyunlardi. animasyonlar gelisiyor her seride hep ayni sekilde goller atiliyor. kucukcekmecekoyspor ile barcelona world classta kafa kafaya oynayabiliyordu.
    pes geldi ne oldu? fifa gelistirmek zorunda kaldı kendini. pes ve fifa amansız bir yarışa girdiler. ve biz bunda kazanan olduk. her fifa çıkışında transfer yamasıyla ben 2005'de fifa 2000 mi 2001 mi ne onu oynuyordum. ama pes geldikten sonra işler değişti. dinamikler hep değişti. şimdi bizim menajerlik oyunlarına geçelim.
    cm/fm ayrıldıktan sonra fm iyi gelişti cm yavaş kaldı. antreenman sistemi oyuna renk katar diye düşündüler ama biz motora iletişime oyun içi kontrole motivasyona yöneldik fmyi tercih ettik. cm geliştirmeyi bıraktığından beri fm yerinde sayıyor. ve bu rakip çıkana kadar sürecek bence. yeni bir fifa döngüsüyle karşı karşıyayız...
    Konu dısı ama sunu söyleyeyim kardeşim orasıda danısıklı dövüş olmus bu sene hem PES hem Fifa tam bir rezalet. Pes sanki flash oyun gibi olmus. Fifa'nın da gerçekçi olcam die oyunu zorlaştırması da iyice işi abartmış. şampiyonlar liginin de lisansıı alamaması da cabası ztn. Yani 2014 yılı bilgisayar ve oyun konsolunda Futbol açısından tam bir HAYALKIRIKLIĞI olacak şimdiden

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Oyunun Türkçesi'nin kalitesi konusunda suçlu tamamen SIgames değil. Geçen sene çeviriyi yetiştirme adına büyük bir ekiple çalıştık. Çeviri işlerinde ekip ne kadar büyük olursa, kalite de o kadar düşük oluyor.

FM 14'te ekip geniş değildi ama sonuçta bugüne kadar (bütün oyunlar arasında, ps3 oyunları dahil) yapılmış en büyük Türkçeleştirilme işiydi FM 13'ün Türkçeleştirilmesi. Bu yüzden çevirilerin kontrol aşaması çok uzun süren bir süreç. Bin, iki bin, üç bin değil 90 bin cümlenin kontrol edilmesi gerekiyor ki şu an %50'lerde sayılırız.

Bunun dışında dediklerine katılıyorum ki zaten Fm 14 genel tartışma forumunda yazdıklarımızın özetini çıkartmışsın
    Last edited by Aydin : 22.Kasım.2013 at 22:54

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Herkesin kendisini temsil ettigine inanirim.
    Baskalarinin benim adima konusmasini istemem.
    Ben de baskalarinin adina konusmam.

Eger isterseniz kendi adiniza konusacak, lobi faaliyeti yapacak birilerini ikna edebilir, secebilirsiniz. Bu kisilere de elimden geldigi kadar yardimci olurum. Ama bu kisi ben olmam.

Benim zaten yapmayacagim, yapmayi hic bir zaman vaad etmedigim bir isi yapmadigim icin de bunlari yazarak benim fikrimin degismesini saglayamazsin.
    Sizin zaten fikrinizi değiştirecek birşey düşünemiyorum. Şöyle bir geçmişe bakınca oyun çeviri ücreti için 100.000 lerce dolar maaliyet çıkartmıştınız. Yok dedik olmaz o kadar dedik.. TSİ yapıyor şimdi çeviriyi acaba bahsettiğiniz paraları alıyormu merak ediyorum. Yine Türkçe oyunlarla ilgili bir tek Crysis var onun dışında bir elin parmaklarını geçen oyun çıkmazda demiştiniz bu forumlarda.. Hayır dedik, Türkiye çok gelişecek bu konuda dedik, fiyatlarda düşmeli düşecek dedik.... Ne ötv miz kaldı ne kdv miz... Şuan 40-50tl ye kadar indi fiyatlar.

Neyse geçmişe takılmayalım geleceğe bakalım.. Başkası adına konuşmak istemiyorsanız başkası adına konuşmanızı gerektirecek statüde olmayacaksınız. Burada insanlar oyunda daha iyi vakit geçirmek için, bazıları parasının hakkını alabilmek için isteklerini, dileklerini yazıyor. Bunlara hep kulak tıkadınız. Ama zamanında biraz kulak verseydiniz özellikle Türkçe fm konusunda çok daha hızlı sonuç alabilirdik belki. Belkide alamazdık ama en azından denemiş olurduk. Ancak sizin gibi bir muhalefet olduğu müddetçe olmuyor bazı şeyler.. Yada oluyor ama çoook uzun zaman alıyor. Şuan evet çeviri kötü durumda ama bu böyle gitmeyecek size rağmen düzelecek.

Neyse siz Araştırma sorumlusu sıfatıyla başkalarının fikirlerine önem vermemeye devam edin. Görüyoruz oyundaki Türkiye liginin halini. 2018-19 dan sonra çöpe dönen bir lig.... Diyeceğim ama demeye korkuyorum. Biliyorum ki size göre herşey olması gerektiği gibi...

Community SIGAMES moderatörlerinin üsluplarını gördükçe bir daha orjinal FM almamayı düşünüyorum. Onlardaki kibir inanın Miles Jacobson'da yok.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Sizin zaten fikrinizi değiştirecek birşey düşünemiyorum. Şöyle bir geçmişe bakınca oyun çeviri ücreti için 100.000 lerce dolar maaliyet çıkartmıştınız. Yok dedik olmaz o kadar dedik.. TSİ yapıyor şimdi çeviriyi acaba bahsettiğiniz paraları alıyormu merak ediyorum. Yine Türkçe oyunlarla ilgili bir tek Crysis var onun dışında bir elin parmaklarını geçen oyun çıkmazda demiştiniz bu forumlarda.. Hayır dedik, Türkiye çok gelişecek bu konuda dedik, fiyatlarda düşmeli düşecek dedik.... Ne ötv miz kaldı ne kdv miz... Şuan 40-50tl ye kadar indi fiyatlar.

Neyse geçmişe takılmayalım geleceğe bakalım.. Başkası adına konuşmak istemiyorsanız başkası adına konuşmanızı gerektirecek statüde olmayacaksınız. Burada insanlar oyunda daha iyi vakit geçirmek için, bazıları parasının hakkını alabilmek için isteklerini, dileklerini yazıyor. Bunlara hep kulak tıkadınız. Ama zamanında biraz kulak verseydiniz özellikle Türkçe fm konusunda çok daha hızlı sonuç alabilirdik belki. Belkide alamazdık ama en azından denemiş olurduk. Ancak sizin gibi bir muhalefet olduğu müddetçe olmuyor bazı şeyler.. Yada oluyor ama çoook uzun zaman alıyor. Şuan evet çeviri kötü durumda ama bu böyle gitmeyecek size rağmen düzelecek.

Neyse siz Araştırma sorumlusu sıfatıyla başkalarının fikirlerine önem vermemeye devam edin. Görüyoruz oyundaki Türkiye liginin halini. 2018-19 dan sonra çöpe dönen bir lig.... Diyeceğim ama demeye korkuyorum. Biliyorum ki size göre herşey olması gerektiği gibi...
    benim anlamadığım şey niye perpetua'yı Fm Türkiye sorumlusu olarak görüyorsun ki? Kendisi araştırma sorumlusu. Bu foruma gelip kendi fikirlerini belirtiyor, sen nasıl belirtiyorsan. Hani dersen ki araştırma rezil halde bunun bütün sorumlusu perpetua'dır, bunu anlarım. Ama bunun dışında oyunun fiyat politikasından tut, söylediğin diğer olaylar sadece kendi fikirleridir. "onun yüzünden bunlar başımıza geldi" demen olayı kendisine karşı biraz kişiselleştirdiğini gösteriyor sanki.

Bazı şeyler sırf perpetua muhalefet etti diye olmadı sanıyorsan kendisini gözünde çok büyütüyorsun demektir. Abartmamalısın bence olayları bu kadar.

Kaldı ki 2018/19'a kadar tr ligi mantıklı ilerliyorsa ne âlâ. Ben premier ligi 2017 de bıraktım liverpool'un küme düştüğünü görünce.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Community SIGAMES moderatörlerinin üsluplarını gördükçe bir daha orjinal FM almamayı düşünüyorum. Onlardaki kibir inanın Miles Jacobson'da yok.
    Evet onlar olayı abartmış biraz. Kraldan çok kralcı modundalar. Oyunun yapımcıları forumlarda güzel bir dille konuşurken moderatörler ergen stayla takılıyor. İlginç.

Quote Originally Posted by Aydin View Post
    Evet onlar olayı abartmış biraz. Kraldan çok kralcı modundalar. Oyunun yapımcıları forumlarda güzel bir dille konuşurken moderatörler ergen stayla takılıyor. İlginç.
    Evet Aydın. Hatta iki üç gün önce üç dört paragraf yazı ile gayet beyefendice meramını anlatan birine modlardan biri alıntıyla baya sardı. İşin garibi de normal bir sürü kullanıcı da moda destek vermek için adama sataştılar. Başkası adına ben utandım.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Aydin View Post
    benim anlamadığım şey niye perpetua'yı Fm Türkiye sorumlusu olarak görüyorsun ki? Kendisi araştırma sorumlusu. Bu foruma gelip kendi fikirlerini belirtiyor, sen nasıl belirtiyorsan. Hani dersen ki araştırma rezil halde bunun bütün sorumlusu perpetua'dır, bunu anlarım. Ama bunun dışında oyunun fiyat politikasından tut, söylediğin diğer olaylar sadece kendi fikirleridir. "onun yüzünden bunlar başımıza geldi" demen olayı kendisine karşı biraz kişiselleştirdiğini gösteriyor sanki.

Bazı şeyler sırf perpetua muhalefet etti diye olmadı sanıyorsan kendisini gözünde çok büyütüyorsun demektir. Abartmamalısın bence olayları bu kadar.

Kaldı ki 2018/19'a kadar tr ligi mantıklı ilerliyorsa ne âlâ. Ben premier ligi 2017 de bıraktım liverpool'un küme düştüğünü görünce.
    Aydın herşey genç bir kardeşimizin açmış olduğu konu ile başladı..

O sıralar fm Türkçe çıksın herkes orjinal almaya teşvik ediliyordu. Bir çok kişi ise bu durumun saçmalığından şikayet ediyordu ki bunlardan biride bendim. O konuda perpetua çok aktifti ve bu konuya muhalif olan hemen herkesi bir şekilde susturuyordu.

Genç kardeşimizin yazdıkları ise beni baya etkiledi. Kendisi fm yi orjinal alabilmek için hergün okulda aç kaldığını yazmıştı.

Tamam sadece perpetuaya bağlamak yanlış ancak yazılarından dolayı pekçok kişi etkileniyor ve ona göre davranıyor. Tabi bu takdir edilecek bir özellik ki bende takdir ediyorum.

Türkiye araştırması rezil demek biraz haksızlık olur ancak çok da iyi olduğu söylenemez. Ama baktığında hangi lig çok iyi ki zaten. Hadi her lig iyi olsa oyunda bir dolu bug var. O yüzden o konuda bir eleştirim olmaz tabiki.

Olayı kişiselleştirdiğim konusunda eleştirine söyle bir düşününce hak veriyorum. Ama konuyu açan arkadaşın bu güzel yazısı üzerine sadece benim bir yazımın sadece bir bölümünün cımbızla çekilmesi bu olayı tetiklemiş olabilir.

Nesil
    2003

Aydın herşey genç bir kardeşimizin açmış olduğu konu ile başladı..

O sıralar fm Türkçe çıksın herkes orjinal almaya teşvik ediliyordu. Bir çok kişi ise bu durumun saçmalığından şikayet ediyordu ki bunlardan biride bendim. O konuda perpetua çok aktifti ve bu konuya muhalif olan hemen herkesi bir şekilde susturuyordu.

Genç kardeşimizin yazdıkları ise beni baya etkiledi. Kendisi fm yi orjinal alabilmek için hergün okulda aç kaldığını yazmıştı.

Tamam sadece perpetuaya bağlamak yanlış ancak yazılarından dolayı pekçok kişi etkileniyor ve ona göre davranıyor. Tabi bu takdir edilecek bir özellik ki bende takdir ediyorum.

Türkiye araştırması rezil demek biraz haksızlık olur ancak çok da iyi olduğu söylenemez. Ama baktığında hangi lig çok iyi ki zaten. Hadi her lig iyi olsa oyunda bir dolu bug var. O yüzden o konuda bir eleştirim olmaz tabiki.

Olayı kişiselleştirdiğim konusunda eleştirine söyle bir düşününce hak veriyorum. Ama konuyu açan arkadaşın bu güzel yazısı üzerine sadece benim bir yazımın sadece bir bölümünün cımbızla çekilmesi bu olayı tetiklemiş olabilir.
    Benim o genc arkadasa ne yazdigimi da hatirliyormusun? Yemegini ye, dersini calis, ileride oyun oynayacak zaman bulursun demistim.

Insanlari susturmak da benim aleyhime. Buraya ben her konuda herkesle ayni goruste olmayacagimi bilerek geliyorum. Burada yazan herkesin benimle ayni goruste olmasini beklesem, buraya degil yazmak icin, okumak icin bile girmem.

Konuyu acan arkadasin yazdiklari kendi dusunceleri. Katildigim yonler var. Katilmadiklarim var. Okudum ve o konu ile ilgili ekleyecegim bir sey yok.

Ama 'bizi temsil edenler' yazarak beni ima ettigini dusunup, ustume alinip, cevap yazdim. Kimseyi temsil etmedigimi, boyle bir amacim olmadigini ve bu beklentinin yanlis oldugunu ilettim. Beni ima etmediysen, ustu kapali yazmak yerine seni kimin temsil etmesini bekledigini isim vererek de yazabilirdin.

Ben bir cok seyi pek kafaya takmiyorum. 2020-2021 sezonu Araklispor ile bitmek uzere. Oyunun ikinci sezonunda BAL'dan aldigim takim, 31 mac sonunda 59 puan ile PTT 1. Lig'de lider. Ligin en zayif defans oyuncularina sahip olmama ragmen sadece 4 mac kaybettim ve 26 gol yedim.

Oyunumdan da gayet memnunum cunku oyun beni problem cozmeye tesvik ediyor. Oyunda beklemedigim seyler oluyor mu? Pekala oluyor. Hata mi bunlar? Bazilari hata, bazilari benim hatam. Ama zevk almak isteyince, hataya ragmen nasil basarili olurum problemini cozmek de zevk veriyor insana. En azindan bana.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Benim o genc arkadasa ne yazdigimi da hatirliyormusun? Yemegini ye, dersini calis, ileride oyun oynayacak zaman bulursun demistim.

Insanlari susturmak da benim aleyhime. Buraya ben her konuda herkesle ayni goruste olmayacagimi bilerek geliyorum. Burada yazan herkesin benimle ayni goruste olmasini beklesem, buraya degil yazmak icin, okumak icin bile girmem.

Konuyu acan arkadasin yazdiklari kendi dusunceleri. Katildigim yonler var. Katilmadiklarim var. Okudum ve o konu ile ilgili ekleyecegim bir sey yok.

Ama 'bizi temsil edenler' yazarak beni ima ettigini dusunup, ustume alinip, cevap yazdim. Kimseyi temsil etmedigimi, boyle bir amacim olmadigini ve bu beklentinin yanlis oldugunu ilettim. Beni ima etmediysen, ustu kapali yazmak yerine seni kimin temsil etmesini bekledigini isim vererek de yazabilirdin.

Ben bir cok seyi pek kafaya takmiyorum. 2020-2021 sezonu Araklispor ile bitmek uzere. Oyunun ikinci sezonunda BAL'dan aldigim takim, 31 mac sonunda 59 puan ile PTT 1. Lig'de lider. Ligin en zayif defans oyuncularina sahip olmama ragmen sadece 4 mac kaybettim ve 26 gol yedim.

Oyunumdan da gayet memnunum cunku oyun beni problem cozmeye tesvik ediyor. Oyunda beklemedigim seyler oluyor mu? Pekala oluyor. Hata mi bunlar? Bazilari hata, bazilari benim hatam. Ama zevk almak isteyince, hataya ragmen nasil basarili olurum problemini cozmek de zevk veriyor insana. En azindan bana.
    Yanlış anlaşılma olmasın ben size "sizin yüzünüzden millet aç kalıyor" demek istemiyorum elbette Demek istediğim insanlar farklı reaksiyonlar verebiliyor. Tabiki sizde istemezdiniz öyle bir durum yaşansın.

İma etmeyi gerektirecek bir durum yok. Lafın sadece size değil. Bu oyunu bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese. Üzerine almak isteyen kişi alabilir. Almasada birşey değişmez zaten. Konuyu açan arkadaşın yazdıkları senelerdir yazılıyor. Adamların çalışma prensibi bu kabul etmekten başka yapacak birşey yok maalesef.

Bende sizin gibi seneledir fm oynuyorum. Şuan 2019 yılına kadar geldim mesela. Zevk alıyormuyum evet bende zevk alıyorum. Zaten zevksiz olsa oynamam ama bu varolan hataları görmezden gelmeyi gerektirmez. Ben zaten adamların kafa yapısını anladığım için tepki gösteremiyorum. Ocakta şubatta bir yama çıkar oyun adama döner. Senelerdir böyle keşke olmasa ama böyle.
    Last edited by medievil : 23.Kasım.2013 at 01:58

Konu çok acaip bir noktaya gelmiş herkes birbirini suçlar olmus ama bu suçlamanın ardında sanki bir kin bir patlama gibi bir durum var olduğunu seziyorum ki bu çok yanlış duruyor.

Aydın, Türkçe dil konusuna uzman biri olarak açıklık getirdi. sadece yapım şirketinin değil kendilerinde de çalışan sayısının fazlalığından dolayı koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan hatalar meydana geldiğini belirtti ki kendisine teşekkür ederim açıklamasından ötürü.

perpetua sonuç olarak araştırma sorumlusu. Oyunun içinde o kadar çok bug varki bence araştırmalar sonucu oyuna girilen verilerin oyunda çok sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı kanısında olduğum için yani verileri(araştırmaları) sağlıklı bir maç motoruna sahip olunmadığından dolayı uzmanlık konusuyla ilgili(yani araştırma) net bir fikir beyan etmek yanlıs olur. Ztn kendisiyle(perpetua) bi münazaramız olmustu oda Galatasaray'ın oyuncularında biraz (özellikle Burak Yılmaz ) bol puanlama yapıldığı konusunda. ama oyunun fiyatı bütçeleme gibi yapımcının belirliyici olduğu konuyla ilgili bir araştırma görevlisi ile tartışmak pek sağlıklı durmuyor.

Ama şu nokta tartışılabilir. Dil seçeneği ile ilgili, Türkçeleştirme sorumlularının yapmıs olduğu çalışmları,
    Yapımcı kuruluş (sigames) Türkiye'de bir kuruma (Türk dil kurumu olabilir, Milli eğitim bakanlığı yada bir üniversitenin dil edebiyat bölümü) baş vurup bizde böyle bir çalışma var bu çalışmayı oyunda sizin dilinizin akıcı ve doğru şekilde kullanılması açısından yardım çağrısı ile bu iş pekala olması gerektiği haliyle yani hatasız, baştan savma olmayan ve en önemlisi ciddiyet ve saygıyla (Burda saygınlığa Türkçemize vurguluyorum) bu iş hallolabilirdi. Tabi ağdalı bir Türkçe için değil, dilin resmi yad ehliyetli kişilerin çalışmasıyla düzgün bir kullanıma getirlmesi açısından.(Yani maçta biten bir beraberlikte XXX bu maçı YYY için kazandı gibi durumların temizlenmesi açısından) teknik dil(yani JArgon) dil sorumlularının çalışmalırıyla, o çalışmaların Türkçemizin doğru yansımasıyla ilgili de başvurulan kurumla olabilirdi.

Aslında yukarıda aktardığım düşünceler ahkam kesmekle ilgili değil, konuyu şu noktaya getirmek; önemsenmek ve saygı duyulmak. ama SIgames bırakın bizim dilimizi, esas görevleri olan oyunu hatasız yada en minimum hata ile ve oyunun çıkış tarihinden en geç 90 gün içerisinde bir yama ile oyunu sorunsuz oynanabilecek hale getirmeyi başaramıyorken, böylesine bizim açımızdan hassas olan bir noktaya nasıl odaklansın?

işte o zmn da insanlar şunu bekliyor. Madem bu işler yapımcı tarafından bu haliyle(yani çok fazla eksiği ile) görülüyor. Araştırmacılar ilgili konularında(dil oyuncu araştırma v.s) Şirkete ya bu işi yaptık ama böyle böyle problemler var giderilmesi gerekmezmi daha iyisini yapmamız gerek, şeklinde bir fikir beyan etmiyorlarmı? ve dahası ve en kırıcı olanıoyuncular(gamers) araştırmacılardan böyle bir yaklaşım beklerken bazılarının Aydın'ın tabiriyle ve bnmde o forumlarda gördüğüm kadarıyla (zaman zaman bizim forumda da oldu)kraldan fazla kralcılık yapması Sonuçta burdaki herkes fikrini beyan ederken karşısındakine becerememişsin, olmamıs ben daha iyisini yapardım zihniyetiyle söylemiyorki.. Oynadığı oyunu daha az hata ile oynamak adına fikir beyan ediyor. ama bazı araştırma yetkilileri bunu tam ters olarak algılayıp birde kırıcı bir uslup kullanarak cevaplayınca. millet birbiyle tartışmaya giriyor ama esas konu olan oyun ve eksiklikleri hala ortada ve giderilmiş değil....

Benim hissetiklerim böyle kaldıki konuyu açtığımda da kimseyi yaftalamak kırmak yada beceriksizlikle suçlamak için değil, sadece işlerin gelişmesi anlamında eleştirmek ve biz oyuncular olarak ta üstümüze düşen görevi de yapmadığımızı paylaşmak istediğim için açtım. ama bazı arkadaşlar konu üzerinden sert üslupla ve suçlar niteikte yüklenmiş. üzüldüm....

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post
    bazılarının Aydın'ın tabiriyle ve bnmde o forumlarda gördüğüm kadarıyla (zaman zaman bizim forumda da oldu)kraldan fazla kralcılık yapması[/B] Sonuçta burdaki herkes fikrini beyan ederken karşısındakine becerememişsin, olmamıs ben daha iyisini yapardım zihniyetiyle söylemiyorki.. Oynadığı oyunu daha az hata ile oynamak adına fikir beyan ediyor. ama bazı araştırma yetkilileri bunu tam ters olarak algılayıp birde kırıcı bir uslup kullanarak cevaplayınca. millet birbiyle tartışmaya giriyor ama esas konu olan oyun ve eksiklikleri hala ortada ve giderilmiş değil....
    Yazdiklariniz, parmak bastiginiz seyler muthis, daha onceki senelerde defalarca soylenmis olan seyler olmasi da bunu degistirmiyor bence.

Uzun yorumunuzdan neden sadece yukaridaki bolumu alintiladim;

1999 veyahut 2000 idi buraya uye oldugumda. Oyun muazzam asamalar kaydetti, oyle ya da boyle. Ama 13 senedir buluttan nem kapmaktan veyahut kraldan fazla kralciliktan vazgecmedi insanlar.

Oyunun gelistirilmesi icin bu komunite hep beraber el atti bu ise senelerdir. Insanlar farkli fikirlere sahip olabilir, normaldir. Ama "ben senin gibi dusunmuyorum" demek ile, "benim fikrim budur, ben boyle zevk aliyorum, hata olmasi da beni baglamiyor" demek farkli seyler. Ikincisi de fikir midir? Gayet tabi. Ama yapici midir? Hayir. O zaman hic konusmamak, simsekleri uzerine cekmemek daha iyidir.

13 sene oldu, 13... Hala kafa ayni calisiyor.

Meslek hastaligi diye bir kavram vardir; siz ayni isi uzun sure yaptiginizda aksakliklar artik sizi rahatsiz etmez ya da gozunuze carpmaz olur, olagan gelir. Sanki isin dogru yapilma sekli boyleymis gibi algilar zihin, durumu. Bunu asmak icin cogu sirket, pozisyonun da musaade ettigi derecede, mumkunse sektor disindan adam alir ise, farkli bakis acisi sergileyebilsin, detay ve eksiklikleri farkedebilsin diye.

Olay bu aslinda...
    Last edited by amorti : 23.Kasım.2013 at 03:24

Nesil
    2013
    Yer
    Coventry/UK

Sonuna kadar katılyorum yazdıklarınızın. Maalesef ki alıştırıldık.

En son ayrıldığım çalıştığım şirkette organizasyondaki eksikliklerlle ilgili bir toplantı (o toplantı sonrasında istifamı vermiştim) yapmıştık orda bir örnek vermiştim aynısını vermek istiyorum.

Hiç bir iş kolay değil elbet zorlukları olur. Yalnız ben o işi iyi yapmak adına sorunlarla boğuşurken, temelin yanlıs kurulmasından ötürü ekstra güçlüklerle karşılaşmam ve bununda düzeltilmesi gerekirken hiç bir girişimde bulunulmaması benim işin esas gerekliliklerini yapma hevesimi, isteğimi ve en önemlisi performansımı düşürüyor.

ÖrnekBenim bir Ferarri aracım var. çözmem gereken problem ise ben acemi bir şöförüm. benim bu problemimi çözmeye teşvik eden sorun iyi bir sürücü olup altımdaki aracın hakkını verir bir şekilde kullanmak. Ama Türkiye'deki yolların şartları. altımdaki araçtan alacağım max performansı alacak ayrıca; hem bana hem çevreye hemde aracıma zarar vermeyecek yol alt yapısı var mı? yok. Bu gün otoban dediğimiz yollar bile yama ile kaplı. Devlet az sayıda olan Ferrari yada benzeri araç sahiplerini düşünerek yolu ona göre yapalım demek zorunda değil. Fakat devlet aldığı vergilerin karşılığında hizmet olarak vatandaşına, sağlığını ve aracını korumak ayrıca genel trafik şartları çerçevesinde kaymak gibi yol yapmak yükümlülüğündedir.

Şimdi örneği senin yorumuna getireyim. Devlet SIGAMES asfalt FM serisi vergide Oyunun bedeli olsun Ben oyunda başarılar, lig yükselmesi,şampiyonluk kupalar için elimdeki kadroyla bir taktik olusturmak taktikte yaptığım hataları çözmeye teşvik etmeye iten sorunlarla uğraşmak isterimde. Maç motoru, çeviri sorunları, araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerin tutarsızlıkları ışığında bunlarla can sıkıntısına yani Benim elimde olmayan sorunlar yüzünden nasıl zevk alabilirim ki? çünkü ortada en büyük sorun oyunun kendisi. iste özetle bnm fikrim ve bir çok kişininde bana katıldığıını belirttiği nokta bu. Sen oyunda BAL dan takım alıp 1. lige çıkarma sabrını göstermişsin. Ben daha hazırlık maçında 2 kalecimin topu ceza sahası içinde tutup dısarı taşmasından ötürü yediği kırmızı kart bug ından dolayı oyunu rafa kaldırmısım. Özetle Yapımcı kuruluş oyuncuların oyuna olan ilgisi ve senelerdir bu katogoride tek yapımcı olma şansını elinde bulundurduğu halinden dolayı kendisine gösterilen ilgi saygı çerçevesinde oyunu çıkış gününde en az hata ile çıkartmak v oyunu oluşturma aşamasında araştırmacısından programcısına satış pazarlamadan AR-Ge sine kadar tüm birimlerini iyi, koordineli çalıstırıp oyunu en az hata ile sevenlerininin karşısına sürme yükümlüğünde, çalışanlarının da bu yükümlülüğün bilincinde olması gereklidir. Bir iş ancak o zmn hakkıyla yapılmıstır sözünü ve övgüleri hak eder.

Sorduğum souruyu gerçekten içtenlikle soruyorum içinde bir ironi yok. Bu hatalara rağmen oyunda, oyunun bir oyuncu olarak çözülmesi gereken durumlar olan taktik v.b yani oyunun oynanıs sebebine seni teşvik eden noktayı bizimle paylaşırsan belki bizde oyundan zevk alabiliriz.

Nesil
    2003

Ben oyunu CM2'den beri oynuyorum. CM2'deki hatalar da coktu.

Ustelik o zamanlar yama da yoktu. Internet daha yeni yeni evlere giriyordu. Ben biraz sansliydim cunku universite sayesinde bir cok kisiden daha once internet'e girebiliyordum. 14.4, 28.8 modemlerin oldugu donemdi.

Ufak 1 mb'lik bir dosya indirmek 5 dakika suruyordu. 740 mb'lik CD'lerde geliyordu oyunlar. Yani bir CD'lik veriyi indirmek 60 saat suruyordu. Tabii baglanti kopmazsa.

Simdi 1 gb 5 dakika iniyor. 740 mb'lik bir CD indirmek 45 dakika.

Sirketler de artik teknolojinin nimetlerinden faydalaniyor. Yama cikartmak ve bu yamayi dagitmak artik cok daha kolay. Bu nedenle de oyun hakkinda cabuk geri donus alabileceklerini bildikleri icin daha kalitesiz degil, aksine bence daha iddiali projeler/degisiklikler yapabiliyorlar. Cunku biliyorlar ki eger bir sorun cikarsa, cok kisa surede daha iyisini cabucak urunlerini satin alanlara yayabilirler. Bunu kullanmamalari yanlis bence.

Ama bu baska bir sorunla beraber geldi. Yamanin dagitilmasi kolay oldugu icin sorunlarin hemen duzeltilmesi baskisi ortaya cikti. Var olanla memnun olmak yerine, gelismisinin en kisa zamanda gelmesi istenmeye baslandi. Hatalar goze fazla batmaya basladi.

Halbuki bence eski oyunlarda cok daha fazla hatalar vardi.

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri