Sayfa 10 / 20 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon
271 ile 300 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    Yaptığımız taktileri maçta gözlemleyebilmek için takımın taktiğe tam olarak alışması şart mı?
    Kesinlikle sart!

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kesinlikle sart!
    yahu böyle saçma birşey var mı?

bi taktik yap, ne oldugunu anlamak için 3 ay alışma sürecini bekle. gelen çaksın giden çaksın. o zaman mantaliteyi atak yapıp 3 ay bekleyelim baktık oldu fluidity yi rigid yapalım 3 ay bekleyelim baktık olmadı fluid yapalım 3 ay bekleyelim AHA ! sezon bitti...

Ligde 2. sıradayım 1. ile aramdaki fark 6 puan falan.Kendi taktiğimde çöküşler yaşadım sürekli değiştirdim durum dahada kötüye gitti.mağlubiyet serileri başladı.Kadroda baya bir değişiklikler var bu kadroya taktik önerileriniz ? Şimdiden teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Kesinlikle sart!
    turnuva ,kupa gibi online maçlarda hazırlık maçı olarak oynandığını düşünürsek o maçlarda taktiğin önemi yok mu o zaman ?
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post

bi taktik yap, ne oldugunu anlamak için 3 ay alışma sürecini bekle. gelen çaksın giden çaksın. o zaman mantaliteyi atak yapıp 3 ay bekleyelim baktık oldu fluidity yi rigid yapalım 3 ay bekleyelim baktık olmadı fluid yapalım 3 ay bekleyelim AHA ! sezon bitti...
    Taktigini yapmadan iyice dusunup mevcut oyunculara uygunlugunu iyi ayarlaman lazim. Sonrasindaki ufak degisikliklerden de cok etkilenmiyor. Yani begenmedigin bir kismi degistirirsen cok kaybin olmaz. Ayrica 3 taktik ayarlama sansin var.

(Tapatalk)

Özel rol genel rol meselesi tam olarak nedir anlamadım onu

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Özel rol genel rol meselesi tam olarak nedir anlamadım onu
    Rehberi oku ! Tam olarak oku eğer kendi taktiğini yapmak istiyosan.

Ben çok akıcı felsefede oynatıyorum takımımı ve 3 tane de özel verdim.Rehberde 0-1 yazıyor bu durumda bu oyunculara verdiğim roller bir işe yaramayacak mı?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ogsusam11 View Post
    2 senedir AMR ve AML'lerin etkili oldugunu dusunmuyorum. Mac motoru veya baska bir nedenden dolayı, neden bilmiyorum.

AML ve AMR aşırı gereksiz.

AML/R oynatıp da 7.50 ortalama tutturabilen var mı? (Ronaldo, Messi vs gibilerle hiç oynamadım)

Bu 2014'de de Trequartista bitmiş. Onun da etkili oldugunu gormedim.

En sevdigim taktik mesela AMR/L 'li 4-2-3-1'dir. ama maç motoru yüzünden 352 oynuyorum. Newcastle ile ilk sezon 16 maç sonunda liderdim, liberolu, halfbackli bir taktikle, eeeh bu taktik de hileli dedim, zevk vermedi.
    Sanchez'i AMR oynatıyorum 7.18 şuan ortalaması.Bojan'ı trequartista oynatıyorum.37 maçta 21 gol 8 asisti var.Uygun oyuncuyu seçmek önemli.

Nesil
    2003

Deneme yanilma ile yapmak zorunda kalmayasin diye rehberi yazdim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by nannar View Post
    turnuva ,kupa gibi online maçlarda hazırlık maçı olarak oynandığını düşünürsek o maçlarda taktiğin önemi yok mu o zaman ?
    Var ama cok fazla yok.

Oyunda hazirlik maclari zaten daha cok antrenman havasinda gecmek uzere ayarlanmis durumda. Sakatlik olmasin, oyuncular forma girsin diye yapilan maclar bunlar.

Tabii takim da henuz taktige alismadan oynuyor.

Eger oyunun kendi online turnuva ozelligini kullaniyorsan o zaten FMC tabanini kullaniyor. Yani taktige alisma vs.'nin pek onemi yok.

Nesil
    2003

Ben çok akıcı felsefede oynatıyorum takımımı ve 3 tane de özel verdim.Rehberde 0-1 yazıyor bu durumda bu oyunculara verdiğim roller bir işe yaramayacak mı?
    Bu kural degil.

Akici felsefe kullanirsan oyunculara cok serbestlik taninir.
    Ozel rollerin amaci da oyuncularinin yapacaklarini kisitlamak.
    Hem cok sayida ozel rol kullanip, hem de oyuncularina serbestlik verirsen oyuncularin o ozel rollerin onlara soyledigi gibi degil, kendi kafalarina gore oynarlar.
    Yani ozel rol kullanmanin bir anlami kalmaz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Carnage694 View Post
    Ligde 2. sıradayım 1. ile aramdaki fark 6 puan falan.Kendi taktiğimde çöküşler yaşadım sürekli değiştirdim durum dahada kötüye gitti.mağlubiyet serileri başladı.Kadroda baya bir değişiklikler var bu kadroya taktik önerileriniz ? Şimdiden teşekkürler.

Muhtemelen sen basarili oldukca rakip daha fazla kapanmaya basladi.

Rakip kapaninca ve senin ustune gelmemeye baslayinca fazla geride konumlanan orta saha oyuncularinin etrafinda pas yapmaya basladilar. Onlar pas yaptikca senin oyuncularin seyretti. Senin oyuncular seyrettikce onlar gol atmaya basladi.

Hucumda da cogalamadigin icin gol bulamamaya basladin.

Kisacasi oyuncularina biraz daha cesur gorevler vermen gerekecek. Tabii bu da muhtemelen simdiye kadar az gol yiyen savunmanin biraz daha fazla gol yemesine neden olacak.

Veya daha defansif bir oyun anlayisi ile topa sahip olarak daha suurlu bir hucum anlayisi benimseyerek geride bekleyen rakibine pas yaparak gol atmaya calisman gerekecek.

Nesil
    2006
    Yer

Deneme yanilma ile yapmak zorunda kalmayasin diye rehberi yazdim.

ee bu rehberi kaç kişi ulaşabiliyor ki? oyunu oynayanların yüzde kaçı rehberdan haberdar? ve yani rehberin tonla eksiği var kafanıza göre aklınıza eseni yazmışsınız iş hiç de komple değil. oysa ki oyunun maç motorunda en ufak bir detayı atlamamak gerekiyor.

Muhtemelen sen basarili oldukca rakip daha fazla kapanmaya basladi.

Rakip kapaninca ve senin ustune gelmemeye baslayinca fazla geride konumlanan orta saha oyuncularinin etrafinda pas yapmaya basladilar. Onlar pas yaptikca senin oyuncularin seyretti. Senin oyuncular seyrettikce onlar gol atmaya basladi.

Hucumda da cogalamadigin icin gol bulamamaya basladin.

Kisacasi oyuncularina biraz daha cesur gorevler vermen gerekecek. Tabii bu da muhtemelen simdiye kadar az gol yiyen savunmanin biraz daha fazla gol yemesine neden olacak.

Veya daha defansif bir oyun anlayisi ile topa sahip olarak daha suurlu bir hucum anlayisi benimseyerek geride bekleyen rakibine pas yaparak gol atmaya calisman gerekecek.
    Hem bol pas yapmak hem de ileride basmak mümkün mü?Pas yapmak için daha defansif tercihler öneriliyor ama daha defansif tercihler savunma çizgisini daha geride kuruyor.Talimatlardan defans çizgisini ileri çıkartsak bir hücum talimatında olduğu kadar ileri çıkar mı savunma?

Nesil
    2003

ee bu rehberi kaç kişi ulaşabiliyor ki? oyunu oynayanların yüzde kaçı rehberdan haberdar? ve yani rehberin tonla eksiği var kafanıza göre aklınıza eseni yazmışsınız iş hiç de komple değil. oysa ki oyunun maç motorunda en ufak bir detayı atlamamak gerekiyor.
    En azindan iyi bir baslangic.

Oyun oynarken takilanlar (sadece bu oyun degil, her turlu oyun) internet uzerinde baska kaynak arayislarina girer normalde. Bu konuda da internet uzerinde bir cok yazi var. Benim yazdigim herseyi cevaplayan bir rehber de degil. Bu kadarlik bir rehber yazmaya zaman ayirabildim ve yazdim.

Oyunun mac motorunda en ufak bir detayi atlamamak gerekiyor yorumuna da katilmiyorum. Ilk basta oyleymis gibi gorunebilir ama mantikli bir taktik oturduktan sonra gayet iyi islemeye basliyor. Yapay zeka da seninle beraber basliyor takimina taktik oturtmaya sonucta.

Nesil
    2003

Hem bol pas yapmak hem de ileride basmak mümkün mü?Pas yapmak için daha defansif tercihler öneriliyor ama daha defansif tercihler savunma çizgisini daha geride kuruyor.Talimatlardan defans çizgisini ileri çıkartsak bir hücum talimatında olduğu kadar ileri çıkar mı savunma?
    Eger rakibi rahatsiz et komutunu kullanirsan hem savunmayi cok ileriye cikartir, hem de takimin presini cok yukseltir.

Ama oyuncular baslangic mevkilerinden bu presi yapacak. Eger oyuncularin fazla gerideyse, rakibe basmak icin mevkilerinden cok uzaklasmalari gerekecek. Tabii bu da rakibe pas vermek icin zaman taniyacak. Cift DM'li bir oyun oynadigin icin de orta sahada top kapacak iki oyuncun daha cok savunmanin onunu supurmeye calisiyor. Rakip de savunmanin arasina fazla pas denemiyorsa bu iki DM'nin pek bir islevi kalmiyor.

Sadece o ikisini MC'ye cekerek ve 3 tane MC'li dizilerek orta sahada biraz daha onde basabilirsin.

Nesil
    2006
    Yer

En azindan iyi bir baslangic.

Oyun oynarken takilanlar (sadece bu oyun degil, her turlu oyun) internet uzerinde baska kaynak arayislarina girer normalde. Bu konuda da internet uzerinde bir cok yazi var. Benim yazdigim herseyi cevaplayan bir rehber de degil. Bu kadarlik bir rehber yazmaya zaman ayirabildim ve yazdim.

Oyunun mac motorunda en ufak bir detayi atlamamak gerekiyor yorumuna da katilmiyorum. Ilk basta oyleymis gibi gorunebilir ama mantikli bir taktik oturduktan sonra gayet iyi islemeye basliyor. Yapay zeka da seninle beraber basliyor takimina taktik oturtmaya sonucta.

1- en bariz saçmalık rakip yuzde 60 topa sahip diyelim, rakip misal 10 kişi kalıyor kırmızıyla, sevinçten havaya uçuyorum ama gel gör ki maçın sonuna kadar onlarca dakika yuzde 60 ın altına düşmemeye devam ediyor.

2- work ball into box yapmama yani uzaktan vurmayın dememe ve displinli yani rigid uygulamama rağmen bomboş arkadaşları varken ceza sahası önünde tonla şut çekmeye devam ediyor oyuncularım. gel de kısa paslı oyun oyna. gel de kilitli defansı aç. sorarım size böyle bir saçmalık varken rakip yarı sahada paslaşmak diye birşey kalıyor mu? organizasyon kalıyor mu? yahu zaten uzaktan gol DİYE BİR ŞEY YOK ARTIK, oyunda uzaktan gol görmedim daha YEMİN EDERİM. 19 long shotluk adamların bir tane golünü görmedim daha. bizi deli etmeye mi çalışıyorlar? sinirden kendinizi yiyin mi diyorlar?

bakın bir saçmalık daha anlatacağım. benim sol bekim geride pozisyon almış, basmıyor, markaj bölgesi de boş oldugu için default duruyor markaj da yapmıyor. benim dl'nin 10 metre önünde rakip amr veya mr herneyse o var. uzak oldugu için sol bekim bekliyor. göbekte rakip o sağ kanat adamına pas atabilecek pozisyonda ve rahatsız eden yok. benim sol açığım ise rakip dr ile rakip sağ kanadın arasında ortada. göbekteki top sahibi alıyor bekliyor benim sol açığım ne yapıyor biliyor musun? gidiyor rakip dr'yi marke etmeye koşuyor. yahu mal mısın? onu geçtim hep mi böyle olur hepiniz mi malsınız? rakip dr'ye top gelse ne olacak? rakip sağ kanatı niye tutmuyorsun? hadi onu yapmadın önünü niye iyice boşaltıyorsun?

SORU- defans çizgisini aynı varsayalım, atak mantalite ile defansif mantalite arasında defans oyuncuları için ne fark var? genişlik dışında?

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by perpetua
    X+6 oyun anlayışında olan oyuncular rakip kalede gol aramakla sorumludur
    allah allah ileri çıkışları default rarely olan stoperler de mi rakip kalede gol aramakla sorumlu oluyorlar mantalite böyle olunca?

Takımın boyunu kısa tutarak kısa paslarla oyunda daha başarılı olabilirsiniz, daha katı felsefelerle topu hızla hücuma taşıyan direkt bir oyunu benimseyerek daha başarılı olabilirsiniz.
    takımın boyunun kısaldığını oyun içi görüntülerle kanıtlayabileceğinizi hiç zannetmiyorum. keşke olsa böyle birşey ama benim gözlemlediğim hiç de böyle etkileyemiyoruz oyunu. bırak takım boyunu, defans çizgisi bile ayarımızla kılını kıpırdatmıyor. bi de diyorsunuz yok 4231le deep d.line intihardır falan. geçiniz.

Nesil
    2003

1- en bariz saçmalık rakip yuzde 60 topa sahip diyelim, rakip misal 10 kişi kalıyor kırmızıyla, sevinçten havaya uçuyorum ama gel gör ki maçın sonuna kadar onlarca dakika yuzde 60 ın altına düşmemeye devam ediyor.
    Demek ki geride bol bol pas yapiyorlar ve sen rahatsiz edemiyorsun. Ayrica topu rakibe kolay verdigin icin onlarin ekmegine yag suruyorsun.

Bu tip durumda tempoyu dusurup, daha az ofansif oynayip, bol pas yapman ve rakibin top gormemesini saglaman lazim. Ama sen direkt ve ofansif bir oyun dusundugun icin (kisa paslarla oyna desen de ofansif oynuyorsan fark etmez cunku tempo yuksek olur) topu rakibe cabuk veriyorsun.

Rakip 10 kisi ile geriye yaslanacak. Yani senin orta sahadan ceza alanina sizacak oyuncularla gol bulma sansin, ileride cok oyuncu bulundurup gol bulma sansin daha fazla

2- work ball into box yapmama yani uzaktan vurmayın dememe ve displinli yani rigid uygulamama rağmen bomboş arkadaşları varken ceza sahası önünde tonla şut çekmeye devam ediyor oyuncularım. gel de kısa paslı oyun oyna. gel de kilitli defansı aç. sorarım size böyle bir saçmalık varken rakip yarı sahada paslaşmak diye birşey kalıyor mu? organizasyon kalıyor mu? yahu zaten uzaktan gol DİYE BİR ŞEY YOK ARTIK, oyunda uzaktan gol görmedim daha YEMİN EDERİM. 19 long shotluk adamların bir tane golünü görmedim daha. bizi deli etmeye mi çalışıyorlar? sinirden kendinizi yiyin mi diyorlar?
    Fazla hucum oynuyorsun belli ki.

Oyuncularinin cogu rakip ceza alaninin icindeyse, pas yapacak adam bulamiyorsa, uzaktan sut ceker. Bu oyunun degil, o anda kullandigin oyun anlayisinin ortaya cikarttigi bir durum. Oyun uzaktan sutlari gostererek seni uyariyor esasinda.

bakın bir saçmalık daha anlatacağım. benim sol bekim geride pozisyon almış, basmıyor, markaj bölgesi de boş oldugu için default duruyor markaj da yapmıyor. benim dl'nin 10 metre önünde rakip amr veya mr herneyse o var. uzak oldugu için sol bekim bekliyor. göbekte rakip o sağ kanat adamına pas atabilecek pozisyonda ve rahatsız eden yok. benim sol açığım ise rakip dr ile rakip sağ kanadın arasında ortada. göbekteki top sahibi alıyor bekliyor benim sol açığım ne yapıyor biliyor musun? gidiyor rakip dr'yi marke etmeye koşuyor. yahu mal mısın? onu geçtim hep mi böyle olur hepiniz mi malsınız? rakip dr'ye top gelse ne olacak? rakip sağ kanatı niye tutmuyorsun? hadi onu yapmadın önünü niye iyice boşaltıyorsun?
    Muhtemelen AML/AMR kullaniyorsun. O mevkideki oyuncular forvettir. Defansif gorevleri onlerindeki beki kontrol etmek. Nasil santrafor stoperleri kontrol ederse, kanat forvetleri de bekleri kontrol eder.

SORU- defans çizgisini aynı varsayalım, atak mantalite ile defansif mantalite arasında defans oyuncuları için ne fark var? genişlik dışında?
    Rehberde bunun cevabi yazili.

Nesil
    2003

allah allah ileri çıkışları default rarely olan stoperler de mi rakip kalede gol aramakla sorumlu oluyorlar mantalite böyle olunca?
    Stoperlere hucum gorevi verebiliyormusun? Veremiyorsan, bu soruyu anlayamadim.

takımın boyunun kısaldığını oyun içi görüntülerle kanıtlayabileceğinizi hiç zannetmiyorum. keşke olsa böyle birşey ama benim gözlemlediğim hiç de böyle etkileyemiyoruz oyunu. bırak takım boyunu, defans çizgisi bile ayarımızla kılını kıpırdatmıyor. bi de diyorsunuz yok 4231le deep d.line intihardır falan. geçiniz.
    Oyun ici goruntuye gerek yok. Mac sonrasi analiz bolumune bakarak farki gormek mumkun.

fm yeni sayılırım tam olarak oyun felsefesi tablosunu anlayamadım ne anlatılmak isteniyor biraz açabilirmiyiz

23. Default

Benim oynatmak istediğim taktik 4-5-1 ama bir türlü bu diziliş ile başarılı olamıyorum. Forvet çok yalnız kalıyor, pozisyona giremiyorum. Orta saham kalabalık olmasına rağmen pas da yapamıyorum. %35-40 arası topa sahip olduğum maçlar oluyor. Amacım defanstan kısa pasla çıkıp topu kanatlara atmaları ve kanatlar da içeri girerek veya forvete topu atarak gol bulmalarını istiyorum. Orta sahadan da bir oyuncuya hücum görevi verip onun da forvete yardıma gitmesini istiyorum.

Önce şuna benzer bir taktik yaptım. Hazırlık maçları güzel geçti ama lig başlayınca takım çok kötü oynadı. Sonra da aşağıdaki değişikliğe gittim. Topla oynamam falan biraz daha normale döndü ama sonuç olarak işe yaramadı. Sonra da diziliş değişikliğine gittim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    fm yeni sayılırım tam olarak oyun felsefesi tablosunu anlayamadım ne anlatılmak isteniyor biraz açabilirmiyiz
    Mantalite (veya oyun anlayisi), kisacasi, oyuncunun hucumu ne kadar dusunerek oynadigi.

Daha yuksek (yani ofansif) mantaliteye sahip bir oyuncu, hucumu daha fazla dusunecektir.
    Top kendi takimina gectiginde daha cabuk bolgesini birakip hucuma cikacak, top rakibe gectiginde defansif pozisyonuna daha yavas donecektir.

Daha dusuk (yani defansif) mantaliteye sahip bir oyuncu ise defansif gorevlerini daha fazla dusunecektir.
    Takim hucuma cikarken defansif pozisyonunu daha uzun sure koruyacak, top rakibe gectiginde ise defansif pozisyonuna cok daha cabuk gececektir.

Tabii daha ofansif mantalite ile oyuncularin gol atmak icin

Felsefe tablosu, kisacasi her mevkideki oyuncunun oyun anlayislarini gosteriyor.

Ornegin cok akici bir felsefe ile oynadiginda, sahadaki her oyuncu senin takima verdigin oyun anlayisini (yani o tablodaki X) benimser. Yani defansif bir oyun anlayisi sectiysen, stoper'den forvet'e kadar butun oyuncular hucuma daha agir cikar ama savunmada pozisyonlarina daha cabuk donerler.

Diger felsefelerde ise oyuncular mevkilerine ve onlara verilen gorevlere gore daha yuksek (ofansif) mantalite ile oynar. Mesela kati felsefede forvetlerine X+6 mantalite verilir. Yani takima defansif oynayin desen de, forvetlerin takim mantalitesinden daha fazla hucumu dusunur. Kanat oyunculari ise hucumu takim mantalitesinden 4 birim daha fazla dusunur.

Kisacasi felsefe takimin sahada oyuncularinin bireysel olarak nasil bir dusunceyle oynayacagini belirler.

Nesil
    2006
    Yer

Stoperlere hucum gorevi verebiliyormusun? Veremiyorsan, bu soruyu anlayamadim.

Oyun ici goruntuye gerek yok. Mac sonrasi analiz bolumune bakarak farki gormek mumkun.
    abi saygılar. atarlı giderli entrylerim için özür dilerim ama başka türlü dkkate almadığını keşfettim mecburen böyle yazıyorum. ne kadar atarlı saçma yazılırsa o kadar çok uzun uzadıya cevaplıyorsun öğretmen psikolojisi olabilir bilemiyorum.

ben cevaplardan çok cevpların nedenlerini öğrenmek istiyorum. mesela sen büyük maçlarda adam markajına önem verdiğini söylemiş ve bunu önermiştin. ama ben bunun nedenini daha çok merak ediyorum kendim tam çözümleyemiyorum neden adam markajı daha faydalı büyük maçlarda?

bir de analyses kısmında takım boyları çok çok az farkediyor o yüzden öyle dedim anlamak için hangi kısmı kullanmalıyız daha detaylıca söyleyebilirmisin?

Nesil
    2003

abi saygılar. atarlı giderli entrylerim için özür dilerim ama başka türlü dkkate almadığını keşfettim mecburen böyle yazıyorum. ne kadar atarlı saçma yazılırsa o kadar çok uzun uzadıya cevaplıyorsun öğretmen psikolojisi olabilir bilemiyorum.

ben cevaplardan çok cevpların nedenlerini öğrenmek istiyorum. mesela sen büyük maçlarda adam markajına önem verdiğini söylemiş ve bunu önermiştin. ama ben bunun nedenini daha çok merak ediyorum kendim tam çözümleyemiyorum neden adam markajı daha faydalı büyük maçlarda?

bir de analyses kısmında takım boyları çok çok az farkediyor o yüzden öyle dedim anlamak için hangi kısmı kullanmalıyız daha detaylıca söyleyebilirmisin?
    Atarli yazmana gerek yok. Veritabani bugun geri gidiyordu. O yuzden son 1 aydir onunla ugrasiyordum ve bu basliga/forum'un geneline pek zaman kalmiyordu.

Buyuk maclarda adam markajina onem verdigimi yazdigimi sanmiyorum. Ama benden kuvvetli bir takima karsi rakibin kilit oyuncusuna adam markaji uygulamayi zaman zaman kullanirim. Ozellikle rakibin pas ritmini bozmak, topu ileriye tasimasini engellemek icin. Meslea Fatih Terim doneminde Selcuk Inan topu savunmadan hucum oyuncularina aktaran yegane oyuncu haline gelmisti. Selcuk'a adam markaji verip onun oyun uzerinde etkili olmasini engellemek ve ileriye pas oynamasini zorlastirmak mantikli bir secimdi.

Fakat eger rakipten gucluysem buna gerek duymam. Daha kaliteli oyuncularimin rakibin oyun kurmasini takim olarak engelleyebilecegini, savunma oyuncularimin rakip forvetleri etkisiz hale getirebileceklerini varsayarim.

Takimin boyu mac ortalamasinda cok farkli gorunmeyebilir. Ama kati felsefede savunmacilarin sadece savunma, hucumcularin da sadece hucum yaparsa bu boy hucum yaparken kendiliginden uzar. Tabii ortalama pozisyonlar rakibin ne yaptigina da bagli. Yani rakip pek fazla hucuma cikma niyetinde degilse takimin boyu fazla uzun gorunmez o ortalamada cunku hucumcularin ileride kaldigi, savunmacilarin da rakip hucumunu savusturmaya calistigi goruntu ortaya cikmaz.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Taktik testlerinizi FMC modunda oyun açıp yapabilirsiniz. FMC modu daha yalın olduğu için alışma süreci kaldırılmış.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by canerozaskin View Post
    Benim oynatmak istediğim taktik 4-5-1 ama bir türlü bu diziliş ile başarılı olamıyorum. Forvet çok yalnız kalıyor, pozisyona giremiyorum. Orta saham kalabalık olmasına rağmen pas da yapamıyorum. %35-40 arası topa sahip olduğum maçlar oluyor. Amacım defanstan kısa pasla çıkıp topu kanatlara atmaları ve kanatlar da içeri girerek veya forvete topu atarak gol bulmalarını istiyorum. Orta sahadan da bir oyuncuya hücum görevi verip onun da forvete yardıma gitmesini istiyorum.

Önce şuna benzer bir taktik yaptım. Hazırlık maçları güzel geçti ama lig başlayınca takım çok kötü oynadı. Sonra da aşağıdaki değişikliğe gittim. Topla oynamam falan biraz daha normale döndü ama sonuç olarak işe yaramadı. Sonra da diziliş değişikliğine gittim.

Dostum merhaba,

Ben de bu taktikle oynuyorum, baya başarılı sonuçlara imza attım (Lyon ile)

Kontrol'den ziyafa hücüm - akıcı futbol oynatıyorum.

Kısa pas, rakip sahaya paslasarak gitme, ayakta savun, rakibi rahatsız et, defansı ileriye çıkart yüksek tempo, daha disiplinli oynayın şeklinde bir taktiğim var (1-2 tane seceneği atlamış olabilirim)

29. Default

Quote Originally Posted by pharmacist View Post
    Dostum merhaba,

Ben de bu taktikle oynuyorum, baya başarılı sonuçlara imza attım (Lyon ile)

Kontrol'den ziyafa hücüm - akıcı futbol oynatıyorum.

Kısa pas, rakip sahaya paslasarak gitme, ayakta savun, rakibi rahatsız et, defansı ileriye çıkart yüksek tempo, daha disiplinli oynayın şeklinde bir taktiğim var (1-2 tane seceneği atlamış olabilirim)
    Dediklerin için sağol. Bunları değerlendireceğim. 4-5-1 en çok kullandığım dizilişlerden biri. Bir tek FM 2014'de başarılı olamadım. Her sene takımı bu diziliş üzerine kuruyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

perpetua Ersun Yanal'ın şu an Fenerbahçe'ye onattığı/oynatmaya çalıştığı kaos futbolunu özetlersek nasıl bir şablon ve mentalite çıkar ortaya? Benim anladığım şu; takımın boyunu çok uzatmamak için akıcılığı standart, çabuk hücum etmek ve 3'üncü bölgede pres için ise oyun mentalitesini kontrol veya hücum seçmeliyiz.

Sayfa 10 / 20 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon

Mesaj Yetkileri