Sayfa 11 / 20 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
301 ile 330 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    perpetua Ersun Yanal'ın şu an Fenerbahçe'ye onattığı/oynatmaya çalıştığı kaos futbolunu özetlersek nasıl bir şablon ve mentalite çıkar ortaya? Benim anladığım şu; takımın boyunu çok uzatmamak için akıcılığı standart, çabuk hücum etmek ve 3'üncü bölgede pres için ise oyun mentalitesini kontrol veya hücum seçmeliyiz.
    ABOOO bir Ersun Yanal'in taktigini yaratip bu baslik altinda paylasmisti.

Benim tercihim su sekilde olur:

Oyun Anlayisi: Hucum
    Felsefe: Akici
    Dizilis: 433 (DR DC DC DL DM MC MC AMR AML ST)

Gorevler:
    DR: Complete Wing Back (A)
    DL: Complete Wing Back (A)
    DRC: Ball Playing Defender (D)
    DLC: Central Defender (D)
    DM: Halfback (D)
    MRC: Advanced Playmaker (A)
    MLC: Ball Winning Midfielder (S)
    AMR: Wide Target Man (S)
    AML: Inside Forward (S)
    ST: Deep Lying Forward (S)

Ayrica takim komutlari:
    Rakibi Rahatsiz Et
    Daha Siki Markaj Yap
    Daha Ileride Savunma Cizgisi
    Ceza Sahasina Uzun Yolla

kullanirim.

Tabii mac ilerledikce rakibe gore oyun degismek zorunda cunku bu riskli bir oyun anlayisi. Rakip eger ileride yapilan presi etkisiz hale getirebiliyor ve orta saha oyuncularini senin stoperlerinle yuz yuze getirebiliyorsa (bu ozellikle stoperlerinin savunma cizgisinden ayrilip rakibe basmaya basladigini gozlemlersen tehlikelidir) biraz daha temkinli oynamak, ileride pres yapmak yerine rakibin ustune gelmesine izin vermek faydali olur.

Hucumda ise cok fazla secenegin yok cunku pas yaparak rakibini acabilecegin yaratici oyuncular pek yok kadroda. Fakat rakibi fizigiyle zorlayabilecek oyuncularin oldugu icin baskin hucum tek tercihin olmak zorunda. Tabii bu tip bir oyun bol sayida duran top da kazanmani saglayacaktir ve bunlardan faydalanmak onemli.

Rehberde anlayamadığım kısım; takımın oyun anlayışı =X gibi bir tabir var. Buradaki x eski sistemdeki 1 ile 20 arasında değişen kademeli sistemde kullandığımız değeri mi gösteriyor ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Stan13 View Post
    Rehberde anlayamadığım kısım; takımın oyun anlayışı =X gibi bir tabir var. Buradaki x eski sistemdeki 1 ile 20 arasında değişen kademeli sistemde kullandığımız değeri mi gösteriyor ?
    Evet öyle. Diyelim control yaptın. Control değeri X=12 diyelim. Very fluid seçerseniz bütün takımın mentalite değeri 12 olacaktır.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni sistemde bu yok gördüğüm kadarıyla. Yoksa rehberde neden var ? Varsa nerede ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Stan13 View Post
    Yeni sistemde bu yok gördüğüm kadarıyla. Yoksa rehberde neden var ? Varsa nerede ?
    Kaportanin altindaki motor degismedi. Oyun hala eski taktik sistemine gore isliyor. Fark, kullanicilarin bu sistemi nasil kullandiginda.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    ABOOO bir Ersun Yanal'in taktigini yaratip bu baslik altinda paylasmisti.

Benim tercihim su sekilde olur:

Oyun Anlayisi: Hucum
    Felsefe: Akici
    Dizilis: 433 (DR DC DC DL DM MC MC AMR AML ST)

Gorevler:
    DR: Complete Wing Back (A)
    DL: Complete Wing Back (A)
    DRC: Ball Playing Defender (D)
    DLC: Central Defender (D)
    DM: Halfback (D)
    MRC: Advanced Playmaker (A)
    MLC: Ball Winning Midfielder (S)
    AMR: Wide Target Man (S)
    AML: Inside Forward (S)
    ST: Deep Lying Forward (S)

Ayrica takim komutlari:
    Rakibi Rahatsiz Et
    Daha Siki Markaj Yap
    Daha Ileride Savunma Cizgisi
    Ceza Sahasina Uzun Yolla

kullanirim.

Tabii mac ilerledikce rakibe gore oyun degismek zorunda cunku bu riskli bir oyun anlayisi. Rakip eger ileride yapilan presi etkisiz hale getirebiliyor ve orta saha oyuncularini senin stoperlerinle yuz yuze getirebiliyorsa (bu ozellikle stoperlerinin savunma cizgisinden ayrilip rakibe basmaya basladigini gozlemlersen tehlikelidir) biraz daha temkinli oynamak, ileride pres yapmak yerine rakibin ustune gelmesine izin vermek faydali olur.

Hucumda ise cok fazla secenegin yok cunku pas yaparak rakibini acabilecegin yaratici oyuncular pek yok kadroda. Fakat rakibi fizigiyle zorlayabilecek oyuncularin oldugu icin baskin hucum tek tercihin olmak zorunda. Tabii bu tip bir oyun bol sayida duran top da kazanmani saglayacaktir ve bunlardan faydalanmak onemli.
    Abi öncelikle ilgilendiğin için eyvallah. ABOOO'nun paylaşımını gördüm ama söz konusu taktik olunca birde sana sorayım dedim.

Önce oyuncu rollerinden başlayayım. Savunma kurgusu için hemfikiriz. Orta alana gelirsek DMC pozisyonunda bende halfback rolünü kullanıyorum. MC pozisyonu için 1 kurucu 1 tanede basan oyuncu tercih ediyorum. Basan oyuncu için kullandığım rol box to box. Çünkü genel anlamda taktiğim uzun top/önde baskı olduğu için ribaund toplamak adına box to box bana daha mantıklı geliyor ve işe de yarıyor. Kurucu için advanced playmaker önermişsin ama o rol için kadroda tek uygun oyuncum salih oda şu an tam olarak istediğim fizik kondisyona sahip değil. Mecburen transfer yapana kadar emre-meireles-baroni 3lüsünden yararlanıyorum. Sakatlık/kart cezası vb. olmadığı takdirde genellikle emreyle başlıyorum ve doğal olarak deep-lying playmaker rolünü veriyorum emreye. En azından oyunu geriden koordine etmeye çalışıyor. AMR için benim tercihim def. winger çünkü o rol bence kuyt için tasarlanmış. AML inside forward duruma göre support/attack değişiyor. ST de genelde emenikeyle başladığım için poacher rolünü tercih ediyorum çünkü poacher dışında adamı hangi pozisyonda oynattıysam oyun içinde hep kaybolup gitti. Weboyu tercih ettiğimde durum biraz değişiyor. Uzun oynuyorsam target/support yerden kısa oynuyorsam deep-lying forward/support tercih ediyorum. Bu durum özellikle skoru korumam gereken anlarda çok işime yarıyor.

Benim tam anlamıyla idrak edemediğim kısım felsefe. Hücum ve uzun oynadığım için aslında felsefeyi katı olarak seçmem gerekmez mi? Birde oyuncu direktifleri kısmından kuyt ve sowa daha dar alanda oyna direktiflerini verdim hem bekler bindirdiğinde rakip bekleri üzerlerine çeksinler alan açsınlar diye hemde emenike veya weboya daha yakın oynasınlar diye.

Değerlendirirsen çok memnun olurum abi hayırlı akşamlar.

Nesil
    2003

Benim tam anlamıyla idrak edemediğim kısım felsefe. Hücum ve uzun oynadığım için aslında felsefeyi katı olarak seçmem gerekmez mi? Birde oyuncu direktifleri kısmından kuyt ve sowa daha dar alanda oyna direktiflerini verdim hem bekler bindirdiğinde rakip bekleri üzerlerine çeksinler alan açsınlar diye hemde emenike veya weboya daha yakın oynasınlar diye.

Değerlendirirsen çok memnun olurum abi hayırlı akşamlar.
    Takim daha cabuk topu ileriye tasidigi icin bence mutlaka bir tane ileride top tutucuya ihtiyac var. Ya kanatta (Kuyt) veya merkezde (Webo). Yoksa oyuncular fazla bireysellesmeye baslayip, takimin rakip sahaya yerlesmesine firsat birakmadan topu kaybederler ve pozisyon yaratmakta zorlanmaya baslarsin.

Zaten bu nedenle MRC'ye oyun kurucuyu koydum ki sag kanattaki hedef oyuncunun tuttugu toplardan yararlanip pozisyon yaratsin.

Kanatlar icin yaptiklarin da mantikli.

Hocam iyi akşamlar sanırım buraya yazmam daha doğru olucak , 4 lü defans DMC(regista) DOS(Savunma) MR ve ML(hücum) MC(OK(hücum)) ST(Poacher) kontra ve kontra oyun anlayışı uygulayıp dikine pas yap ve sıkı markaj direktifini vermeyi düşünüyorum. Sizce iyi bir kontra taktiği olurmu ? Amacım karşı takımın oynamasına izin verip savunmada kaptığım toplarla dikine hızlı hücuma çıkıp kontralar yapmak. Çok teşekkür ederim iyi akşamlar

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Poacher dolayısı ile forvetin ilerde çok yalnız kalır. Ayrıca hızlı çıkarken forvete çok iş düşüyor. Ona top atıp o topu tutarken geri kalanlar hızla hücuma çıkar. Poacher top tutan forvet tarzı değil.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Takim daha cabuk topu ileriye tasidigi icin bence mutlaka bir tane ileride top tutucuya ihtiyac var. Ya kanatta (Kuyt) veya merkezde (Webo). Yoksa oyuncular fazla bireysellesmeye baslayip, takimin rakip sahaya yerlesmesine firsat birakmadan topu kaybederler ve pozisyon yaratmakta zorlanmaya baslarsin.

Zaten bu nedenle MRC'ye oyun kurucuyu koydum ki sag kanattaki hedef oyuncunun tuttugu toplardan yararlanip pozisyon yaratsin.

Kanatlar icin yaptiklarin da mantikli.
    Abi webo oynarken kuytı def winger emenike oynarken wide target man olarak oynatıyorum sanki takım daha iyi yerleşmeye başladı rakip yarı alana. Advanced playmaker için mecburen sezon sonunu bekliyorum. Çünkü fiziğe dayalı bi oyun anlayışım var ve bu yüzden salih zayıf kalıyor. 14.3 oynadığım için o bölgeye ilk transfer hedefim kampl başarısız olursam lyondan grenier.

Abi birde almanların gegen pres dediği şok pres olayını taktiğime yansıtma şansım pek yok heralde. savunmayı orta alana yaklaştır ve rakibi rahatsız et komutları belki biraz etkili olabilir.
    Last edited by hknshr : 09.Mart.2014 at 22:35 Reason: Eksik olduğum konularda soru veya sorular sorarak bilgi almak istiyorum.

Nesil
    2003

Abi webo oynarken kuytı def winger emenike oynarken wide target man olarak oynatıyorum sanki takım daha iyi yerleşmeye başladı rakip yarı alana. Advanced playmaker için mecburen sezon sonunu bekliyorum. Çünkü fiziğe dayalı bi oyun anlayışım var ve bu yüzden salih zayıf kalıyor. 14.3 oynadığım için o bölgeye ilk transfer hedefim kampl başarısız olursam lyondan grenier.

Abi birde almanların gegen pres dediği şok pres olayını taktiğime yansıtma şansım pek yok heralde. savunmayı orta alana yaklaştır ve rakibi rahatsız et komutları belki biraz etkili olabilir.
    Bence Alper gayet iyi advanced playmaker olur.

Gegen press pek mumkun degil. Fakat hizli ve caliskan oyuncularin varsa ileride iyi pres yapabilirsin.

sakary Ali Misafir

Hücum serbest vuruşlarında herhangi bir oyuncuyu "varsayılan" olarak ayarlarsak oyuncu nerede durur?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by abut View Post
    Hocam iyi akşamlar sanırım buraya yazmam daha doğru olucak , 4 lü defans DMC(regista) DOS(Savunma) MR ve ML(hücum) MC(OK(hücum)) ST(Poacher) kontra ve kontra oyun anlayışı uygulayıp dikine pas yap ve sıkı markaj direktifini vermeyi düşünüyorum. Sizce iyi bir kontra taktiği olurmu ? Amacım karşı takımın oynamasına izin verip savunmada kaptığım toplarla dikine hızlı hücuma çıkıp kontralar yapmak. Çok teşekkür ederim iyi akşamlar

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
    Yukarida mkkadi (Kemal) yazmis zaten ama hizli cikmak istiyorsan mutlaka ileride bir tane ya yopu alip yuzunu rakip kaleye donecek forvet (CF veya DLF gibi) veya topu tutup rakip kaleye dikine gidebilecek oyunculara birakacak (TM gibi) bir oyuncu kullanmak gerekli.

Poacher'in tek yapacagi gol vurusu yapacak pozisyon aramak olur.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Bence Alper gayet iyi advanced playmaker olur.

Gegen press pek mumkun degil. Fakat hizli ve caliskan oyuncularin varsa ileride iyi pres yapabilirsin.
    Alperin work rate, stamina, dribling gibi özellikleri yeterli seviyede olduğu için tercihim box to boxtan yana oluyor abi. İyi basıyor kazandığı toplarla da hemen driblinge başlıyor. Dediğim gibi sezon sonunda AP pozisyonu için nokta bi transfer yapabilirsem eksiğim pek kalmayacak.

Bi sorum daha var. 14.3te oumar niasse için ne yorum yaparsın abi? Kuyt için iyi bi alternatif olabilirmi sence.

Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Anlayış hücum, felsefe katı olarak belirlenmiş bir taktikte iki yönlü bek-hücum görevi verilmiş bir bek oyuncusu X+6 oyun anlayışını mı benimser.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

@perpetua
    Merhaba hocam birkaç sorum vardı taktik ile alakalı.

TS Home

Bu taktik kendi evimizde kullandığımız taktik. Oldukça başarılı olduğum bir sistem.Rakip takımın dizilişine göre(misal AMC kullanıyorsa bizim AMC'mizi DM'ye çekme) değişiklik yaptığım sistem.

TS Away

Bu taktik deplasmanlarda kullandığımız taktik. Asıl sorunlu olan ve sormamın sebebi olan taktik bu. İstediğim oyunu oynayamıyoruz. Bu yüzden artık deplasmanlarda bile TS Home taktiğimi kullanıyorum. Bu sistemdeki sorunlar hakkında tavsiyelerinizi dinlemek isterim açıkçası. Tabi TS Home taktiği ile ilgili bir tavsiyeniz varsa onuda dinlemek isterim.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    @perpetua
    Merhaba hocam birkaç sorum vardı taktik ile alakalı.

TS Home

Bu taktik kendi evimizde kullandığımız taktik. Oldukça başarılı olduğum bir sistem.Rakip takımın dizilişine göre(misal AMC kullanıyorsa bizim AMC'mizi DM'ye çekme) değişiklik yaptığım sistem.
    Dengeli felsefede kontra atak oyun anlayışıyla kısa pas / düşük tempo / topa sahip ol talimatları biraz çelişkili olmuş. Kontra atak bence daha direkt ve uzun toplarla oynanır. Üstelik takım hücuma çıkarken de tempoyu yüksek tutmalı ki rakibin savunmasını dengesiz yakalayabilsin.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Dengeli felsefede kontra atak oyun anlayışıyla kısa pas / düşük tempo / topa sahip ol talimatları biraz çelişkili olmuş. Kontra atak bence daha direkt ve uzun toplarla oynanır. Üstelik takım hücuma çıkarken de tempoyu yüksek tutmalı ki rakibin savunmasını dengesiz yakalayabilsin.
    @hknshr

Bu yoruma katılmıyorum başta onu söyleyeyim. Aslında burada bakınca ben Trabzon ile kontra atak oyunu oynamaya çalışıyorum gibi görünse de öyle değil. Tam tersine Barcelona gibi topun sahibi , bolca pas yapan bir takım yaratmaya çalışıyorum. Kontra anlayışını seçmemin sebebi defanstan topun 3. bölgeye hızlıca ulaştırılmasını sağlamak. Hızlıca ulaştırdığımız topu 3 ve 4. bölgede kısa paslar ile gezdirerek oynamaya çalışıyorum. Amaç bu. Yanlış anlaşılmasın

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@hknshr

Bu yoruma katılmıyorum başta onu söyleyeyim. Aslında burada bakınca ben Trabzon ile kontra atak oyunu oynamaya çalışıyorum gibi görünse de öyle değil. Tam tersine Barcelona gibi topun sahibi , bolca pas yapan bir takım yaratmaya çalışıyorum. Kontra anlayışını seçmemin sebebi defanstan topun 3. bölgeye hızlıca ulaştırılmasını sağlamak. Hızlıca ulaştırdığımız topu 3 ve 4. bölgede kısa paslar ile gezdirerek oynamaya çalışıyorum. Amaç bu. Yanlış anlaşılmasın
    Kontra yerine standart oyun anlayışı ve akıcı felsefe ile maçlara başlayıp, talimatlardan da topa sahip ol / kısa pas / rakip ceza alanına paslaşarak gir / düşük tempo komutlarını seçersen bence daha başarılı olabilirsin. Tabi oyuncularının da teknik ve mental özellikleri bu sisteme nasıl tepki verecek oda önemli.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@hknshr

Kontra anlayışını seçtiğin zaman bildiğin gibi savunma görevli oyuncular direkt (uzun mesafeli) pas, destek görevliler karışık (orta mesafeli) pas, hücum görevli oyuncular ise kısa (kısa mesafeli) pas talimatı alırlar.

Takım direktiflerinde Dikine Pas talimatını verdiğinde bu pas mesafeleri her bir oyuncu için 3'er kademe artar. Yani destek görevlilerinki uzun, hücum görevlilerinki ise orta mesafeli paslara dönüşür. Bu da yüksek tempoyla birleşince senin yansıtmak istediğin anlayışı bozan ilk detay.

Dengeli akıcılık takımın boyunu en çok uzatabileceğin oyun felsefesidir. Yani uygun rol ve görevleri verdiğin zaman en gerideki oyuncuyla en uçtaki oyuncu arasındaki mesafede en yüksek rakama bu oyun felsefesinde ulaşabilirsin. Yansıtmak istediğin sistem yardımlaşmanın üst düzeyde olmasını gerektirdiğinden Akıcı veya Çok Akıcı oyun felsefesi bence çok daha uygun olur.

Forvetine (deplasman taktiğinden bahsediyorum) verdiğin rol orta saha ile bağlantı verimini düşürüyor. Yaratıcı değil de Yardımcı Forvet rolü versen biraz daha geriye sarkarak (orta sahaya yanaşarak) oynar ve verimi artar diye düşünüyorum. Hem markajı zorlaşır, hem savunmayı üstüne çekip kanat oyuncularına alan yaratır hem de 3. bölgedeki pas trafiğinde kilit rol oynayabilir.

Taktiklerine ilk baktığımda direk dikkatimi çeken şey iç saha taktiğinde 3, deplasman taktiğinde ise 5 hücum görevli oyuncu kullanmandı. Ancak yansıtmak istediğin anlayışının farklı bir şey olduğunu okuyunca o konuda yorum yapmadım. Bana sorarsan deplasman taktiğinde Kanatları destek görevine çevirip orta ikiliden birine hücum görevi versen hücuma daha etkili çıkar takım.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Abi ben Alper Potuk'u iki yönlü ortasaha olarak MC'de oynatıyorum, istiyorum ki gerçekte yaptığı gibi alsın topu gitsin ama yapmıyor daha fazla top sür diye komutta veriyorum, rol le falan mı alakalı nedir?
    Burak

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

İki Yönlü Orta Saha, oyunculara verdiğimiz destek görevinin tam olarak "cuk" karşılığıdır herhalde. İki onsekiz arasında gider gelir ama iki ceza alanına da fazla girmez. Tüm komutları ortadadır (eski barlı sistemde). Yani ara sıra ileri çıkar, ara sıra şut çeker, ara sıra ara pası verir, ara sıra orta yapar, pas komutu karışıktır vs... O yüzden sık veya nadiren yapmasını istediğin şeyleri senin söylemen lazım.

Verdiğin komuta ek olarak "Daha Fazla Hücum Çıkın" ve "Mevkinden Bağımsız Oyna" talimatları verirsen istediğin şeyi yapması daha muhtemel. Ya da Standart Orta Saha-hücum rolü vermeyi dene. Daha Fazla Top Sür talimatı da ver gene. Bide benim gözlemlediğim kadarıyla Alper topla ilerlerken ortadan gitmiyor, geniş alanları kullanıyor. Bunu sağlamak için de Topla Geniş Alanda Oyna talimatını da ekleyebilirsin.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Abi genelde yana pas atıyorlar, ortada ki iki oyuncu da bu şekilde oynuyor genelde. İlerleyip bir iki kişi eksiltse ara sıra diğer oyuncular boşta kalacak çok daha verimli olacak ama yapmıyorlar hiç. Diğer söylediğin komutlarla deneyeyim birde.
    Burak

Nesil
    2003

TS Away

Bu taktik deplasmanlarda kullandığımız taktik. Asıl sorunlu olan ve sormamın sebebi olan taktik bu. İstediğim oyunu oynayamıyoruz. Bu yüzden artık deplasmanlarda bile TS Home taktiğimi kullanıyorum. Bu sistemdeki sorunlar hakkında tavsiyelerinizi dinlemek isterim açıkçası. Tabi TS Home taktiği ile ilgili bir tavsiyeniz varsa onuda dinlemek isterim.[/CENTER]
    3 degisiklik tavsiye edecegim.

1. AMR ve AML'yi MR ve ML'ye cek.

2. Topa dal komutunu kaldir ki oyuncularin kendi yari alaninda rakibi beklerken gereksizce faul yaparak duran top sansi vermesin.

3. Santraforu destek gorevi alacak bir oyuncu yap ki ileride topu tutup, hucuma cikan oyunculara servis yapsin.

Resimdeki taktikte olan asagi yukari su sekilde tahminen, 3 tane hucum oyuncun, top kapildigi anda yuzlerini rakip kaleye donup ileriye gitmeye basliyor. orta sahadaki oyuncularin da ileride pas verecek adam bulamiyor. Bu nedenle de hizli hucum yapamiyorsun. Tempoyu yuksek tuttugun icin de muhtemelen kolay top kaybediyorsun.

AMR ve AML yerine ML ve MR kullanarak bu oyuncularin orta saha oyuncularinla pas baglantisini daha guclu de yapabilirsin.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Abi genelde yana pas atıyorlar, ortada ki iki oyuncu da bu şekilde oynuyor genelde. İlerleyip bir iki kişi eksiltse ara sıra diğer oyuncular boşta kalacak çok daha verimli olacak ama yapmıyorlar hiç. Diğer söylediğin komutlarla deneyeyim birde.
    Advanced Playmaker (Attack)

Orta sahada butun toplarla o bulusur. Dripling yapma egilimi vardir.

Playmaker ille de yuksek oyun gorusu olan, ince paslar atacak oyuncu olmak zorunda degil. Dikine iyi gidebilen (destek gorevi ileriye dripling yaptirtmaz ama hucum gorevi yaptirtir), dripling ile actigi alanlarda daha basit paslarla takim arkadaslarini pozisyona sokar.

Advanced Playmaker (Attack)

Orta sahada butun toplarla o bulusur. Dripling yapma egilimi vardir.

Playmaker ille de yuksek oyun gorusu olan, ince paslar atacak oyuncu olmak zorunda degil. Dikine iyi gidebilen (destek gorevi ileriye dripling yaptirtmaz ama hucum gorevi yaptirtir), dripling ile actigi alanlarda daha basit paslarla takim arkadaslarini pozisyona sokar.
    Peki pres yaparmı bu komut, bide o kısmı var
    Burak

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Yana pas atmaları başka sebeplerden olabilir. Oyun anlayışı (mentalite) önemli. Defansif bir mentalite buna sebep olabilir. Topa Sahip Ol komutunu kullanıyorsan o da sebep olabilir. Bence en yanlış yorumlanan komut bu zaten. FM14'te çoğu kişinin bu komutu kullandığını görüyorum taktiklerinde. Bunlar dışında Topu Kanatlara Yolla talimatı kullanıyorsan o da sebep olabilir. Dizilimden dolayı önde pas atacak boş bir arkadaşını bulamıyorsa ondan da olabilir.

ek: perpetua gelmiş ben çekiliyorum aradan
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Peki pres yaparmı bu komut, bide o kısmı var
    Yapar.

Oyun kurucu diye pres yapmayacak diye bir kaide yok. Pres yapmayan 2 tane rol var sadece. Birisi Trequartista, digeri Enganche.

Geri kalan hepsi pres yapar.

Nesil
    2003

Hatta ek olarak roller icin su oyunculari gozunuzun onunde canlandirin:

Trequartista: Alex
    Enganche: Riquelme
    AP(A): Iniesta / Thiago
    AP(S): Xavi / Kroos
    B2B: Lampard (en azindan genc hali) / Yaya Toure
    DLP (S): Xabi Alonso / Schweinsteiger
    DLP (D): Michael Carrick
    Regista (S): Pirlo / Arteta