Sayfa 17 / 20 İlkİlk ... 71516171819 ... SonSon
481 ile 510 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mmllhh View Post
    Arkadaşlar merhaba benim bir sorum olacak, romayı çalıştırıyorum ortasahada 1 DM 2 MC oynuyorum ön taraf AMR-AML ve ST şeklinde dolayısıyla ortasahanın katkıda bulunması çok önemli..De Rossi ilerleyen yaşına rağmen çok iyi bir profilde onu Deep Lying Playmaker(S) olarak,Strootman ise Box to Box oynuyor arkalarında çapa tarzında bir görevde Cheick Tiote oynuyor. Ancak De Rossi ve Strootman bu görevleriyle hücuma katkıda bulunmuyorlar ilginçtir ki yedeklerden Danilo Pereira veya Bertolacci oyunda olduğunda daha fazla katkı sağlıyorlar. Çıkamadım işin içinden sizce nedendir?

Peşinen söyleyeyim ,Aradaki farkın oyuncuların kişisel tercih ettikleri oyunlarla (PPM) ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü oyunda De Rossi ve Strootman ileri çıkmalarını engelleyecek oyunlara sahip değiller.
    Deep Lying Playmaker zaten ileriye cikmaz. Onun isi geride kalip, pas trafigini yonetmektir.

Box-to-Box oyuncu ise ileriye cikar ama ceza alaninin icine pek girmez.

Eger santraforun yanina bir orta saha oyuncunu sokmak istiyorsan CM(A) veya AP(A) rol/gorev tavsiye ederim.

Ama 433 oynuyorsan zaten oraya esas girmesi gereken adamlar kanatlardaki oyuncularin.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mmllhh View Post
    Arkadaşlar merhaba benim bir sorum olacak, romayı çalıştırıyorum ortasahada 1 DM 2 MC oynuyorum ön taraf AMR-AML ve ST şeklinde dolayısıyla ortasahanın katkıda bulunması çok önemli..De Rossi ilerleyen yaşına rağmen çok iyi bir profilde onu Deep Lying Playmaker(S) olarak,Strootman ise Box to Box oynuyor arkalarında çapa tarzında bir görevde Cheick Tiote oynuyor. Ancak De Rossi ve Strootman bu görevleriyle hücuma katkıda bulunmuyorlar ilginçtir ki yedeklerden Danilo Pereira veya Bertolacci oyunda olduğunda daha fazla katkı sağlıyorlar. Çıkamadım işin içinden sizce nedendir?

Peşinen söyleyeyim ,Aradaki farkın oyuncuların kişisel tercih ettikleri oyunlarla (PPM) ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü oyunda De Rossi ve Strootman ileri çıkmalarını engelleyecek oyunlara sahip değiller.
    Deep Lying Playmaker zaten ileriye cikmaz. Onun isi geride kalip, pas trafigini yonetmektir.

Eger santraforun yanina bir orta saha oyuncunu sokmak istiyorsan CM(A) veya AP(A) rol/gorev tavsiye ederim.

Ama 433 oynuyorsan zaten oraya esas girmesi gereken adamlar kanatlardaki oyuncularin.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Birşey soracağım , oyun zekası maç motoru falan neden savunma taktiği diye birşeyi bilmiyor ? Yani illaki fazla gol atarak başarı geliyor oyunda , savunma üstüne kurulu yani bir "bus parking" taktiği yapamıyorsunuz. Hani diyelim Gs-fb-bjk biriyle es kaza CL yarı finaline geldik , içerde de 1-0 aldık şansa. Gidip City , Barca deplasmanlarında otobüsü kale önüne çekemiyoruz.

İstersek 4 defans 3 ön libero 2 kanat 1 forvet çıkalım savunma oyununu seçelim illa birşey oluyor oyun size gol yediriyor. Barçaya değil akhisara bile bunu yapamıyorsunuz.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by Ahmet Göktaş View Post
    Birşey soracağım , oyun zekası maç motoru falan neden savunma taktiği diye birşeyi bilmiyor ? Yani illaki fazla gol atarak başarı geliyor oyunda , savunma üstüne kurulu yani bir "bus parking" taktiği yapamıyorsunuz. Hani diyelim Gs-fb-bjk biriyle es kaza CL yarı finaline geldik , içerde de 1-0 aldık şansa. Gidip City , Barca deplasmanlarında otobüsü kale önüne çekemiyoruz.

İstersek 4 defans 3 ön libero 2 kanat 1 forvet çıkalım savunma oyununu seçelim illa birşey oluyor oyun size gol yediriyor. Barçaya değil akhisara bile bunu yapamıyorsunuz.
    Malesef bu serinin benim gozumdeki en buyuk handikapi savunma agirlikli oynayamamak. Bi caresi yok. Mecburen umutsuzca yeni seriyi bekleyecegiz.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Quote Originally Posted by perpetua View Post

cevap için teşekkürler. öncelikli niyetim zaten defansta sağlam durmaları ama aynı zamanda rakip ceza sahası dışında kalabalık olarak dönen topları da toplamaları ara sıra şut atıp gol pası vermeleri. Ama CM (A) mantıklı geliyor akşam deneyeceğim...
    Fenerbahçe'de aynı formatta Meireles ve Alper tam istediğim şeyleri uyguluyorlardı şuanda zaten kanatlarımdan biri Gervinho Winger (A) diğeri Ljajic İnside Forward(S) şeklinde onlar gerek çizgiye inerek ortalarla gerek içeri katedip ara pası veya şut deneyerek etkili oluyorlar.

Merhaba. Amacım Göbekten seri bir şekilde oynayarak hem forvet hem de amc - aml ikilisini kullanarak pozisyona girmek. Ama direktiflerde çelişki olabilir mi diye sormak istedim. Hem dar alan hem de yüksek tempo sizce mümkün müdür?

Bu 4-4-2 taktiğimde yine aynı amaçla hızlıca skora yönelmek için planladığım düzen

Quote Originally Posted by Ahmet Göktaş View Post

Bende Chelsea ve Atletico Madrid'in bu kapalı, su sızdırmayan oyun şeklini gördükten sonra ilk işim oyunda denemek oldu. Tamamiyle başardım dersem yalan söylemiş olurum fakat istediğim maçlarda istediğim sonuçları aldım. Daha ilk senede olduğum için, gelecek yıllar için istediğim taktiğe uygun oyuncu kalıbı arayacağım. Sen aşırı ofansif, çalışkanlığı düşük bir kanat oyuncunu oynatıyorsan, kapalı - kontra oynaman biraz zorlaşır. Önce elindekilere uygun taktik yapıp, ileriki senelerde "bus parking" olayına yönelmelisin.

Skorlarımdan bazıları:
    http://imgim.com/2500incia6002354.jpg
    http://imgim.com/7515incii6151425.jpg
    http://imgim.com/5802inciu6916241.jpg
    http://imgim.com/4563incii3764177.jpg

Yalnız bu futbolu her takıma karşı oynamak biraz zor, çünkü kontra ve savunma futbolunda oyuncularımızın yakaladığı pozisyon sayısı çok az. O pozisyonları kaçırmamak için hem motive olmuş olmaları gerek (büyük maçlarda kendini gösterme isteği v.b) hemde golcü özelliklerinin iyi olması gerekecek. Eğer taktiği merak edersen özel mesaj atabilirsin.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@atmaca97
    Dimitri Payet'i sattın mı?

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    @atmaca97
    Dimitri Payet'i sattın mı?

İlk başta satmayı düşündüm fakat çok fazla hızlı kanat oyuncusu olmadığı için rotasyonda kullandım. İstediğim özellikler (Çalışkanlık, Top Kapma v.b defansif özellikler) biraz düşük kaldığı için yedek oturttum.

Çalışkan Forvet dışında, daha fazla pres yapmayı düşünen ama ofansif gücüde yüksek hangi rol var?

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by atmaca97 View Post
    Çalışkan Forvet dışında, daha fazla pres yapmayı düşünen ama ofansif gücüde yüksek hangi rol var?
    Advanced Forward denemeni tavsiye ederim. Ama bu arkadas arkasinda saginda ve solunda oynayan oyunculardan gerekli destegi alamazsa rakip savunma icinde kaybolup gidebilir.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by atmaca97 View Post
    Serbest Oyuncuyu (Trequartista) hariç tutarak cevaplıyorum:

Çalışkan Forvet dışındaki tüm forvet rollerinin aldığı pres değeri aynıdır yani aynı düzeyde pres yaparlar.

Yaratıcılık açısından en yüksek değeri alan Komple Forvet'tir (Complete Forward). Diğer hücum görevi almış forvetler arasında en düşük yaratıcılık özgürlüğünü Fırsatçı Golcü (Poacher) alır.

Mentalite açısından Fırsatçı Golcü (Poacher) en yüksek, diğerleri aynı değeri alır (hücum görevi verilmiş forvetler arasında).

Destek görevi verilmiş forvetleri de işin içine katarsak sorunun cevabı: Komple Forvet-destek derim.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Bu rehberi hazırlayan arkadaşların ellerine, emeklerine sağlık. Ben de artık kendi taktiğimle eski serilerdeki gibi başarı sağlayabiliyorum.Muhteşem bir rehber olmuş.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

oyunda birşey farkettim,taktik ekranında oyuncu talimatlarında,bir taktikte bir oyuncunun hangi rolü üstleneceği,hangi görevi yapacağı ve oyuncuya özel talimatlar var.forumda bununla alakalı birşey gözüme çarpmadı ancak faydalı olacağını tahmin ediyorum.

mesela bir taktik oluşturdunuz,as takım oyuncularınıza göre rolleri ve görevleri atadınız,bu oyuncuları bir sebeple (sakatlık,ceza,transfer,kayıt olmama vb.) oynatamayıp yerine başka oyunu koyduğunuzda,koyduğunuz oyuncu eski oyuncuya göre ayarlanmış mevkiye uymayabilir.

bunun için taktik ekranında oyuncu talimatlarında,taktiğinizdeki pozisyon noktalarına tıklayıp,sol alt taraftan "oyuncu ekle" butonuyla o mevkide oynayabilecek oyuncularınızın özelliklerine göre rol ve görev atayabilir ve talimatlarla bazı özelliklerini kullanma yada kullanmama direktifi verebilirsiniz.

352 de kanatlara nasil bir gorev verilebilir? defansif kanat oyuncusu? cko? (hem ileri hem geri yapmalari icin)

Quote Originally Posted by philips View Post
    352 de kanatlara nasil bir gorev verilebilir? defansif kanat oyuncusu? cko? (hem ileri hem geri yapmalari icin)

Defansın bir tık önünde Complete Wing Back oynatmak en doğrusu olur sanırım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Default Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

GK:Mert Günok , DL, DR:Koray altınay,Atila Turan ve iki adet Türk regen ,DC: Sezer özmen,Kemal Tokak,Efe Halil , ORTASAHALAR:Aytaç Kara, Necip Uysal,Vadala,Ravel Morrison(westham united),Okan Aydın,Yusuf Erdoğan,Kishna,Capezzi(fiorentina) FORVETLER:Samed Yeşil,Jean Dongou(barcelona) ve üst düzey bir golcü regen. Takımım için uygun bir hücum ve bir kontra taktiği önerirmisiniz , diziliş oyuncu rolleri ve direktifler ne olmalıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

bi konuda yardım almak istedim...
    ne yaparsam yapayım öne geçtiğim maçları tutamıyorum ve kontraya çıkamıyorum.. kendimden iyi rakiplerle oyarken de kötü rakiplerle oynarken de böyle..
    2-0 öne geçtiğim maçların hepsinde aşırı baskı yiyorum. genelde 2-2 bitiyor. 1-0 öne geçtiklerimde ise son dakikada kesin yiyorum.
    3-0 öne geçtiğim maçlar genelde 4-2 bitiyor
    evet böyle ilginç istatistikler oluyor.
    öne geçtikten sonra dar alanda pas yapıp topa sahip olmayı denedim olmadı, yüksek tempoyla dikine paslarla araya adam kaçırmayı denedim olmadı, madem öyle hiç değilse savunma yapayım adamlar gelsin ama atamasın dedim o hiç olmadı...
    var mıdır çözümünüz? beşiktaş'la oynuyorum.. gerçek hayattakinin birebir aynısı gibi öne geç ama hep sonrada ye...

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Felsefeyi Katı Olarak Ayarla Ve Savunma/destek Rollü Oyuncu Sayını En Az 6'ya Yükselt, O Zaman çok Pozisyon Vermezsin...
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Felsefeyi Katı Olarak Ayarla Ve Savunma/destek Rollü Oyuncu Sayını En Az 6'ya Yükselt, O Zaman çok Pozisyon Vermezsin...
    teşekkürler.. peki yukarıda bahsettiklerimin neden işe yaramadığı konusunda fikriniz var mı? yanlış mı düşünüyorum..

İlk sezon Bundesliga Şampiyonluğu,Şampiyonlar Ligi ve Almanya Kupası'nı aldım.Robert Lewandowski toplam 67 gol attı bir sezonda ama sezonun sonlarına doğru takıma birşeyler oldu gol atamamaya ve saçma sapan takımlara yenilmeye başladık ve bu kötü performans 2. sezonda'da devam ediyor.Takım maç başına ortalama 20-30 şut çekmesine rağmen en fazla 1-2 gol atıyor maçlarım hep berabere bitiyor veya yeniliyorum nedne böyle oldu yardımcı olur musunuz

TAKTİĞİME YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Sağ kanatdaki hedef kanat oyuncumun defansın arkasına kaçarak oynamasını istiyorum. Bir kanat oyuncusundan çok da fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Yani bir nevi defans arkasına kaçan 2. forvet gibi oynamalı. Ayrıca pres yapmasını da istiyorum.

Serbest oyuncu rolünde oynayan oyuncumun çok fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Zaman zaman pres yapmasını istiyorum. Geriye destek vermesini beklemiyorum. Bir nevi 2. forvet gibi oynamasını istiyorum.

İçeri kat eden rolünde ki oyuncumun orta sahaya çok fazla katkı vermesini istiyorum. Serbest oyuncu ve hedef kanat oyuncusu rolünde ki oyuncularımın defansif anlamda açıklarını kapatmasını istiyorum. Hücum anlamın da ise içeri kat edip asistler yapmasını istiyorum ya da kanatdan ortalar açmasını istiyorum.

Santraforumun çok fazla pres yapmasını istiyorum. Serbest oyuncu ve Hedef Kanat Oyuncusu rolünde ki arkadaşlarına servis yapmasını istiyorum. Yeri geldiğin de defans arkasına kaçmasını istiyorum. Karar veremediğim için bazen çalışkan forvet rolün de bazen de komple forvet rolün de oynatıyorum.

İlk sezon Samed Yeşil ve Levent Ayçicek'i kiraladım, Jem Karacan'ı aldım. Samed ve Levent as olarak oynamadılar. Zokora ve Janko'yu kiralık olarak gönderdim. Colman'ı sattım. Ve ilk sezon lig 2. si oldum. Türkiye kupasını finalde penaltılarla kaybettim. Avrupa da gruptan çıktıktan sonra BATE'yi eledim ve ardından Freiburg'a elendim. Bu kötü kadroya göre hiç de fena değildim. Şimdi ise kadro da büyük bir revizyona gidip 2. sezona başladım.

Taktiğimde ki eksikler sizce neler? Taktiği geliştirmek için neler yapmalıyım? Taktiğimle ilgili her türlü önerinizi bekliyorum.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Valla sana en ölümcül yanlışını söylicem sadece. MR/L kullanmayıp "Geriye Yaslan" komutu vermek resmen intihar. Daha başka çok yanlışın var ama onlar konusundan daha bilgili arkadaşların yardımcı olması daha iyi olur.

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    Valla sana en ölümcül yanlışını söylicem sadece. MR/L kullanmayıp "Geriye Yaslan" komutu vermek resmen intihar. Daha başka çok yanlışın var ama onlar konusundan daha bilgili arkadaşların yardımcı olması daha iyi olur.
    Öneriniz için teşekkür ederim. Diğer üyelerden de yorumlar gelince taktiği iyileştiricem.

Quote Originally Posted by Falcao9 View Post
    TAKTİĞİME YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Sağ kanatdaki hedef kanat oyuncumun defansın arkasına kaçarak oynamasını istiyorum. Bir kanat oyuncusundan çok da fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Yani bir nevi defans arkasına kaçan 2. forvet gibi oynamalı. Ayrıca pres yapmasını da istiyorum.

Serbest oyuncu rolünde oynayan oyuncumun çok fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Zaman zaman pres yapmasını istiyorum. Geriye destek vermesini beklemiyorum. Bir nevi 2. forvet gibi oynamasını istiyorum.

İçeri kat eden rolünde ki oyuncumun orta sahaya çok fazla katkı vermesini istiyorum. Serbest oyuncu ve hedef kanat oyuncusu rolünde ki oyuncularımın defansif anlamda açıklarını kapatmasını istiyorum. Hücum anlamın da ise içeri kat edip asistler yapmasını istiyorum ya da kanatdan ortalar açmasını istiyorum.

Santraforumun çok fazla pres yapmasını istiyorum. Serbest oyuncu ve Hedef Kanat Oyuncusu rolünde ki arkadaşlarına servis yapmasını istiyorum. Yeri geldiğin de defans arkasına kaçmasını istiyorum. Karar veremediğim için bazen çalışkan forvet rolün de bazen de komple forvet rolün de oynatıyorum.

İlk sezon Samed Yeşil ve Levent Ayçicek'i kiraladım, Jem Karacan'ı aldım. Samed ve Levent as olarak oynamadılar. Zokora ve Janko'yu kiralık olarak gönderdim. Colman'ı sattım. Ve ilk sezon lig 2. si oldum. Türkiye kupasını finalde penaltılarla kaybettim. Avrupa da gruptan çıktıktan sonra BATE'yi eledim ve ardından Freiburg'a elendim. Bu kötü kadroya göre hiç de fena değildim. Şimdi ise kadro da büyük bir revizyona gidip 2. sezona başladım.

Taktiğimde ki eksikler sizce neler? Taktiği geliştirmek için neler yapmalıyım? Taktiğimle ilgili her türlü önerinizi bekliyorum.
    Taktiğime yardımlarınızı bekliyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Oyunu geride kabul edip kontrayla hızlı şekilde atağa kalkmak istiyorsun sanırım.Eğer böyle istiyorsan topu fazla dolaştırmadan, topa sahip olmak yerine dikine pas yapmayı tercih edebilirsin. Oyun anlayışını da kontra/katı yapabilirsin

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Oyunu geride kabul edip kontrayla hızlı şekilde atağa kalkmak istiyorsun sanırım.Eğer böyle istiyorsan topu fazla dolaştırmadan, topa sahip olmak yerine dikine pas yapmayı tercih edebilirsin. Oyun anlayışını da kontra/katı yapabilirsin
    Aslında oyunu rakip sahaya yıkmayı istiyorum. Top genel de bende olsun istiyorum. Geriye yaslan komutunu işaretlememin sebebi defans da çok açık vermemek. Ama galiba geriye yaslan komutunu kullanarak yanlış yapıyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@Falcao9

Sadece takım komutlarını yorumluyorum.

Önce zıtlıklar:

Topa Sahip Ol <-> Yüksek Tempo, Geniş Alanda Oyna
    Kısa Pas <-> Geniş Alanda Oyna
    Rakibi Rahatsız Et <-> Geriye Yaslan
    Hücum anlayışı <-> Geriye Yaslan

Topa sahip olmak istiyorsan pas mesafesini kısaltıp tempoyu düşürmen gerekir. Sen tam tersini yapmışsın. Kısa pas oynamak için oyuncuların birbirine yakın olması gerekir. Sen geniş alana yayarak bu mesafeyi arttırmışsın. Rakibi Rahatsız Et diyerek tam saha pres vermişsin ama savunmayı geriye yaslamışsın. Bu şekilde takım nasıl önde pres yapabilir? Keza hücum anlayışını seçip takımı geriye yaslamak da rakip üzerinde baskı kurmaya engel bir seçim.

Şimdi yanlışlar:

Aslında bu bir yanlış değil, tercih olarak kabul edilebilir ama Hücum anlayışı ile Katı oyun felsefesini birlikte kullanmak pek ideal değil. Katı felsefede oyuncular mevkilerine sadık oynar ve sadece kendi görevlerine odaklanırlar. Hücum oynarken daha hareketli daha özgür bir felsefe seçmek hem pozisyon üretme şansını arttırır (savunma görevli oyuncular da oyunun hücum yönüne katkı yapacağı ve oyuncular daha hareketli oynayacağı için) hem de takım savunmasını güçlendirir (hücum görevli oyuncular da oyunun savunma yönüne katkı yapacağı için).
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

@WalterSakana

Yardımınız için çok teşekkür ederim hocam.

Taktik de değişiklikler yaptım.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra aldığım sonuçlar:

Topa sahip olma oranım iyi ama güzel sonuçlar alamadım. Başka önerileriniz var mı hocam? Her türlü öneriye açığım.

Default Taktik sıkıntı

Ne yapsam ne etsem bu taktikle başarılı olamadım.

oyuncu direktiflerinde bütün oyuncular daha az şut çekiyor kaleci topu defansa dağıtıyor.

bekler ise şöyle;

Sayfa 17 / 20 İlkİlk ... 71516171819 ... SonSon

Mesaj Yetkileri