Sayfa 18 / 20 İlkİlk ... 81617181920 SonSon
511 ile 540 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@Silencer99

Kontra anlayışta rakibi üzerine çekip hızlı ataklarla rakip savunmadaki boşluklardan faydalanmaktır amaç. Savunmadan ileriye dikine toplarla çıkılır, hücumda ise daha kısa mesafeli paslarla ve verkaçlarla pozisyon üretilmeye çalışılır.

Hazırladığın taktikte savunmayı orta sahaya yakın kurarak, ofsayt tuzağı kullanarak ve önde pres yaparak kontra anlayışa ters bir düzen kurmuşsun. Seninki daha çok hücum anlayışını yansıtan taktiksel tercihler olmuş.

Ayrıca geniş alanda oyna deyip kısa pas tercih etmişsin. Normalde bu ikisi de birbirine zıt ama bu dizilimde dar alanda oyna dersen kenarlar çok boş kalır ve rakip çok rahat gelir. Göbekteki oyuncular takım geniş alana yayılsa bile birbirine pek uzak kalmayacağı için kısa pas tercihi çokta yanlış sayılmaz. Bu yüzden yaptığın -bu dizilim için- yanlış veya zıt diyemem.

Son olarak; çok katı felsefede oyuncuların yaratıcılıkları minimum düzeye indirilir. Sen bu felsefeyi seçip diğer yandan "daha yaratıcı oynayın" talimatı vermişsin. Bi de çok katı felsefede hücum oyuncuları top rakibe geçtiğinde savunma yapmaz. Sen "rakibi rahatsız et" talimatı vermişsin. Oyuncuların hangisini yapmasını istiyorsun o önemli.

Yani özetle takım talimatlarındaki tercihlerin ile oyun anlayışı ve akıcılıktaki tercihlerin örtüşmüyor.

Tavsiyem forvet arkasındaki oyuncuyu orta sahaya çek ve ortayı üçle. Takım orta alanı daha iyi parseller ve bu şekilde ortanın sağ ve sol iç kısmındaki oyuncuların beklere yardım etmesi sağlanır, farkı göreceksin. O oyunculara savaşçı orta saha rolü verebilirsin. Göbekteki oyuncuya ise hücum görevi verebilirsin, böylece takım atağa kalktığında hücum hattına yeterli desteği verecektir. Takım komutlarından da en üstteki 3 veya en azından 2 tanesini (daha ileride savunma çizgisi ile ofsayt taktiği kullan) kaldırmanı öneririm.

Takımın taktiğe alışması için biraz süre tanı, hemen sonuç bekleme. Bu dizilimi ben de çok seviyorum ama bu versiyonda rakipler (bilgisayarın yönettiği takımlar) kanatlardan etkili geldiği için -beklerine çok ofansif bir rol verdiğini de göz önüne alırsak- riskli bir tercih olduğunu belirtmeliyim. Üstün bir kadron olmadıkça iyi bir verim almak zor. Ancak dediğim gibi orta sahayı üçlersen daha verimli bir sistem ortaya çıkabilir. İç saha veya favori olduğun maçlarda ise forvet arkasındaki oyuncuyu değil de ön liberodaki oyuncuyu ortaya (savunma görevi ile) çekebilirsin.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Walter Sakana Hocam, benim taktiğe de katkı verir misiniz?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Falcao9 View Post
    Walter Sakana Hocam, benim taktiğe de katkı verir misiniz?
    Öncelikle şunu belirteyim, bu seride 4-2-3-1 dizilimi ile ne yaptıysam istediğim sonucu alamadım. Bu benden kaynaklanıyor olabilir o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Ama madem sordun düşüncelerimi paylaşayım:

Senin taktikte kanat hücumlar ön planda çünkü bekler çok ofansif. Beklerin hücuma çıktığı bir sistemde onların çıkışını kapatacak oyuncular kullanmak şart. Bu dizilimde bu iş orta sahadaki ikiliye düşüyor. Birini defansif oynatmak yeterli değil çünkü savunma ile orta alan arasında önemli bir boşluk var. Bu yüzden ilk tavsiyem orta sahadaki her iki oyuncuya da savunma görevi ver. Böylece hem savunmadan top alıp oyun kurarlar hem de bekler ileri çıktığında kontralara karşı önlem alırlar.

Bekler ileri çıktığında kanat oyuncularını çizgide oynatmanın anlamı yok. İçe kat ederlerse daha etkili hücum varyasyonları ortaya çıkar. Bekler çizgiden gelir, kanatlar içeri kat eder böylece rakip bekler çizgiden gelen oyuncuyu karşılamakla içe kateden kanat oyuncusunu takip etmek arasında tereddüt yaşar (tabi rakip kanat oyuncusunun savunmaya ne kadar yardım edeceği de önemli).

Orta sahadaki 2 oyuncu savunmaya yanaşacağı için forvet arkasındaki oyuncuyla aralarının çok açılmaması düşünülmeli. Forvet arkasındaki oyuncuya Oyun Kurucu (destek) veya Enganche (Türkçe'sini unuttum) rolleri verilebilir. Enganche rolünde hücum görevi alsa da oyuncu o mevkiyi pek boş bırakmayan bir anlayışla oynuyor ve gol pozisyonlarına da giriyor. Bu durumda forvetteki oyuncuya verilecek rol de önemli. Yardımcı Forvet (destek) veya Sahte Forvet gibi rollerle orta sahaya yanaşarak oynamasını, bu şekilde rakip stoperleri üstüne çekerek içe kat edecek oyunculara boş alan yaratmasını sağlamayı düşünebilirsin. Orta sahadaki ikilinin geriye düşerek oynamasıyla uyumlu bir hamle olur forvet ve forvet arkasındaki oyuncunun benzer bir anlayışla oynaması.

Çok Akıcı felsefeyi seçmen bloklar arasındaki mesafeyi minimum düzeye indirir. Bu da takım savunmasını güçlendirir, daha etkili pres yapmanı sağlar. Dezavantajları da var mutlaka ama önde baskı için ideal bir seçim. Ancak kadrodaki oyuncular önemli. Özellikle mental açıdan iyi bir düzeyde olmaları şart. Eğer değilse o zaman "Akıcı" felsefeye geç. Akıcı felsefede savunma hattı daha tedbirli oynar.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Hemen deneyeceğim.

Selamlar oyundaşlarım Bir kaç sorum olacak
    *Takımıma kısa paslı ama temposu yüksek bir futbol oynatmak istiyorum kısa pas ve yüksek tempoyu aynı anda oynatamazmıyım ? hem kısa pas hemde yüksek tempo oynatmak derken de oyuncularım normal bir atak yaparken kısa pas ara pası ve orta yaparak atağı sonuçlandırabilsin ama rakip takımdan topu kendi ceza sahası yakınlarımda kaptığım zaman futbolcularımın direkt dikene pasla değilde birbirine yakın oynayıp kısa ve hızlı paslar ile atağı sonuçlandırmasını istiyorum ilk sorum budur bu olayı bir türlü bulamadım veya gerçekleştiremedim
    *İçe kat eden oyuncusu sorunum: İçe kat eden oyuncularımın aldığı paslar ile ver kaç veya kendi top sürerekek ceza sahasına girmesini istiyorum destek rolümü daha uygundur hücum mu? Destek görevi ve Hücum görevi arasında hangi farklar vardır.
    *Orta sahadaki oyuncularımın kimi zaman kısa kimi zaman direkt paslaşmasını istiyorum bunu nasıl sağlarım?
    *Komple forvet destek görevi ile hücum görevi arasında nasıl farklar vardır bu rolde oyuncu kullanan arkdaşlarım ne gibi farklar görmüştür yardımcı olabilirlermi?
    *Son olarak Ofansif orta saha oynatığım bir oyuncunun sıkça ara pası veya sağdan ve soldan içe kat eden oyuncularıma ara pası atması öldürücü bitirici toplar atmasını hangi rol ile gerçekleştirebilirim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Ygtrgt888 View Post
    *Takımıma kısa paslı ama temposu yüksek bir futbol oynatmak istiyorum kısa pas ve yüksek tempoyu aynı anda oynatamazmıyım ? hem kısa pas hemde yüksek tempo oynatmak derken de oyuncularım normal bir atak yaparken kısa pas ara pası ve orta yaparak atağı sonuçlandırabilsin ama rakip takımdan topu kendi ceza sahası yakınlarımda kaptığım zaman futbolcularımın direkt dikene pasla değilde birbirine yakın oynayıp kısa ve hızlı paslar ile atağı sonuçlandırmasını istiyorum ilk sorum budur bu olayı bir türlü bulamadım veya gerçekleştiremedim
    Oynatabilirsin. Hatta bazı dizilimlerde (genelde göbekte 3 oyuncu yanyana bulunduran dizilimlerde) yayılımı geniş bile yapabilirsin. Bu tür bir pas tercihinde dizilimi, rolleri ve görevleri öyle ayarlamalısın ki oyuncu topla buluştuğunda pas opsiyonu en az 2-3 olsun. Orta sahası kalabalık ve AMC'li dizilimler daha uygun olur.

*İçe kat eden oyuncusu sorunum: İçe kat eden oyuncularımın aldığı paslar ile ver kaç veya kendi top sürerekek ceza sahasına girmesini istiyorum destek rolümü daha uygundur hücum mu? Destek görevi ve Hücum görevi arasında hangi farklar vardır.
    İkisi arasındaki temel fark mentalitedir. Hücum görevi alan oyuncu daha ofansif bir mentalite alır, dolayısıyla daha önde oynar. Hücum görevinde rakip ceza alanına daha çok girer ama destek görevinde de orta sahadan daha çok pas alır. Oyuncu talimatları ile istediğin sonuca ulaşabilirsin. Örneğin destek görevini seçip "daha çok top sür" "daha sık hücuma çık" "daha çok şut çek" gibi direktifler verebilirsin.

Görevler arasındaki bir diğer fark yaratıcılık özgürlüğüdür. Aynı rol için oyuncuya savunma görevinde atıyorum 7x yaratıcılık veriliyorsa destek görevinde 11x, hücum görevinde ise 15x verilir. Mentalitede bu fark 3'tür (savunma 8x, destek 11x, hücum 14x gibi).

Destek görevli oyuncular oyunun diğer yönüne de belirli bir düzeyde katkı vermeye çalışırlar. Örneğin destek görevli bir bek oyuncusu asli görev olarak savunma yapmaya odaklanır, takım hücuma kalktığında ise orta sahaya destek verir. Destek görevli bir orta saha oyuncusu oyunun hem savunma hem hücum yönüne eşit oranda odaklanır. Destek görevli bir forvet ise asli görev olarak takımı hücuma taşımaya odaklanır, top rakibe geçtiğinde ise orta sahaya defansif bir destek verir.

Katı bir felsefe seçildiğinde savunma ve hücum görevli oyuncuların oyunun diğer yönüne katkıları azalır. Akıcı felsefede ise artar. Ancak destek görevli oyuncular ve özellikle orta sahadaki destek görevli oyuncular hangi akıcılık seçilirse seçilsin oyunun diğer yönüne de aynı şekilde katkı verirler.

*Orta sahadaki oyuncularımın kimi zaman kısa kimi zaman direkt paslaşmasını istiyorum bunu nasıl sağlarım?
    Destek görevi veya oyun kurucu rollerden birini vererek (oyun kurucu rol ilk tercih). Bu oyuncuların pas talimatı otomatikman "karışık"tır. Yüksek yaratıcılık özgürlüğü vermek de bunu sağlayabilir ama onda oyuncu tamamen kendi kafasına göre oynar. Yani pas vermek yerine şut çekebilir, çalım deneyebilir vs...

*Komple forvet destek görevi ile hücum görevi arasında nasıl farklar vardır bu rolde oyuncu kullanan arkdaşlarım ne gibi farklar görmüştür yardımcı olabilirlermi?
    Yukarıda içe kat eden oyuncu ile ilgili yazdıklarım geçerli gene. Destek görevli oyuncu daha geriye sarkarak, pas almak için orta sahaya daha çok yanaşarak oynar. Hücum görevli oyuncu ise daha önde, daha golü kovalayarak oynar.

*Son olarak Ofansif orta saha oynatığım bir oyuncunun sıkça ara pası veya sağdan ve soldan içe kat eden oyuncularıma ara pası atması öldürücü bitirici toplar atmasını hangi rol ile gerçekleştirebilirim.
    O mevki için seçilebilecek "Gizli Santrafor (Shadow Striker)" dışındaki tüm roller ile. Enganche (Türkçe'sini hep unutuyorum) rolünde oyuncu o mevkiyi fazla boşaltmaz, hücumlarda pas trafiğinin merkezi haline gelir. Bence en uygunu bu rol. İkinci tercih "Oyun Kurucu (destek)" rolü olabilir.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

İYB-H, OB-H ve SB-H rolleri arasındaki farklar nedir?

Özellikle iki yönlü bek ve ofansif bek arasındaki farkı merak ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by byKpln View Post
    İYB-H, OB-H ve SB-H rolleri arasındaki farklar nedir?

Özellikle iki yönlü bek ve ofansif bek arasındaki farkı merak ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.
    İki Yönlü Bek takımın ofansif bir silahıdır. Defansif açıdan daha fazla risk alır. Önceliği takımın hücumlarına katkı sağlamaktır.

Ofansif Bek özellikle kanat oyuncusu kullanılmayan taktiklerde iki işi birden üstlenir. Hem standart bir bekin defansif sorumluluklarını hem de kanat oyuncusunun ofansif katkısını yerine getirmeye çalışır. Hücum görevi aldığı zaman İki Yönlü Bek'in rolüne yakın bir oyun sergiler. Talimatları aşağı yukarı aynıdır ama İki Yönlü Bek daha fazla yaratıcılık özgürlüğüne sahiptir. İki Yönlü Bek biraz daha fazla teknik ister.

Standart Bek (hücum) rolündeki oyuncunun mentalite, yaratıcılık özgürlüğü ve pres talimatları Ofansif Bek ile aynıdır. Ama top sürme talimatı İki Yönlü Bek ve Ofansif Bek'te "sık sık" iken Standart Bek'te "ara sıra"dır (hücum görevinde). Yani diğer iki roldeki kadar rakiplerini topla geçmeye (çalımlamaya) çalışmaz.

Üçünü en defansiften en ofansife sıralarsak: Standart Bek -> Ofansif Bek -> İki Yönlü Bek şeklinde olur.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benım oyun anlayışım hucüm akıcılık ise çok akıcı olarak belirledim. defansı üçledim sağ ve sol stoperlerim standart stoper savunma orta stoperim ise Standart Stoper Sıkı defans. Beklerim ise ofansif Bek hücum savunmanın önünde regista rolunde bir oyuncu bulunduruyorum orta saha iki tane defansif oyun kurucu destek forvetlerim ise komple forvet destek ve sahte forvet olarak oynatıyorum. Direktiflerim ise kısa pas topa sahip ol koşu yoluna pas yap defanstan kısa pasla ile çık rakip savunmanın üstüne git göbekten oyna bekleri ileri çıkart daha dar alanda oyna defansı ileri çıkart mevkiinden bağımsız oyna rakibi rahatsız et topa dal yüksek tempo ve daha yaratıcı oynayın şeklinde direktiflerim var.(İşte olduğum için foto atamıyorum affınıza sıgınyorum ) oynatmak istediğim taktiği uyumlumudur hatalarım nelerdir uyumsuz neler yapmışımdır bunları öğrenmek istiyorum kafayı yiyecem

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benım oyun anlayışım hucüm akıcılık ise çok akıcı olarak belirledim. defansı üçledim sağ ve sol stoperlerim standart stoper savunma orta stoperim ise Standart Stoper Sıkı defans. Beklerim ise ofansif Bek hücum savunmanın önünde regista rolunde bir oyuncu bulunduruyorum orta saha iki tane defansif oyun kurucu destek forvetlerim ise komple forvet destek ve sahte forvet olarak oynatıyorum. Direktiflerim ise kısa pas topa sahip ol koşu yoluna pas yap defanstan kısa pasla ile çık rakip savunmanın üstüne git göbekten oyna bekleri ileri çıkart daha dar alanda oyna defansı ileri çıkart mevkiinden bağımsız oyna rakibi rahatsız et topa dal yüksek tempo ve daha yaratıcı oynayın şeklinde direktiflerim var.(İşte olduğum için foto atamıyorum affınıza sıgınyorum ) oynatmak istediğim taktiği uyumlumudur hatalarım nelerdir uyumsuz neler yapmışımdır bunları öğrenmek istiyorum kafayı yiyecem
    Ben de sık sık aynı dizilimi tercih ediyorum. Bu versiyonda oldukça iyi işliyor.

Ancak Çok Akıcı felsefe ve 3 tane oyun kurucu rol fazla ki forvetlerden birine verdiğin Komple Forvet rolü de yüksek yaratıcılık özgürlüğü alan bir rol. Çok Akıcı felsefede oyuncular zaten yüksek yaratıcılık alıyorlarken bu tarz bir rol dağılımı tamamen kendi kafasına göre oynayan bir takım ortaya çıkartır.

3'lü defans ve çift forvet oynatıyorken Katı bir oyun felsefesi daha ideal olur diye düşünüyorum. Orta sahada Regista'nın önünde en az 1 tane savaşçı oyuncu oynatmanı tavsiye ederim. Tercihim Regista, Standart Orta Saha (savunma), Standart Orta Saha (hücum) şeklinde bir üçlü. Ancak beklere verilen rollere göre bu değişebilir. Şöyle ki;

Ben, beklere (WB mevkisinde) İki Yönlü Bek rolü verip ön liberodaki oyuncuyu orta sahaya çekiyorum (orta sahayı üçlüyorum). Bu durumda orta sahanın sağ ve sol iç kısmındaki oyuncular daha kenarlara yakın olabiliyorlar. Bu oyunculara Savaşçı Orta Saha rolü vermeyi tercih ediyorum. Böylece pres alanları geniş olduğu için bekler ileri çıkıp dönmekte geciktiğinde onların boşalttığı alandan gelen rakip oyuncuları karşılayabiliyorlar. Ayrıca takım yerleşik savunmadayken de beklere bir kanat oyuncusu gibi yardımcı oluyorlar. Orta sahanın ortasına çektiğin oyuncuya Defansif Oyun Kurucu (savunma) veya Standart Orta Saha (hücum) gibi rakibe göre değişen roller veriyorum. Rakip AMC'li bir sistem kullanıyorsa ya göbekteki stopere "durdurucu" görevi veriyorum (AMC+çift forvetse) ya da orta sahanın ortasındaki oyuncuyu tekrar ön liberoya çekiyorum ve AMC'yi marke etmesi yönünde talimat veriyorum (AMC+tek forvetse).

Forvetlerin ikisine de Yardımcı Forvet (birine destek diğerine hücum) rolü veriyorum. İkisi de orta sahaya yanaşıp pas alışverişine katkıda bulunuyorlar ve markajları da daha zor oluyor. Yalnız bu tür bir sistemde orta sahanın hücuma katkısı biraz daha sınırlı muhakkak. Bekler ise tam destek veriyor. Sen orta saha oyuncularının hücumda etkin rol oynamasını istiyorsan o zaman orta saha oyuncularına Standart Orta Saha (birinde hücum diğerine destek veya ikisine de hücum) rolünü tercih edebilirsin.

Verdiğin direktiflere gelince de biraz sıkıntı var. Çok Akıcı felsefeyi seçmişken Daha Yaratıcı Oynayın talimatı vermek yukarıda da değindiğim gibi gereğinden fazla özgürlüğe yol açar. Göbekten Oyna deyip Rakip Savunmanın Üstüne Git talimatı vermek pek mantıklı değil. Göbekten top sürerek rakip savunmayı delmeye çalışmak herhalde en zor hücum girişimlerinden biridir. Bunu Barcelona bile o kadar sık denemiyor (bunu genelde ver-kaçlarla yapıyorlar). Kadroda 3-5 tane Messi varsa o ayrı tabi

Dar Alanda Oyna ve Göbekten Oyna talimatlarının yanına Bekleri İleri Çıkart talimatını eklemen çokta yanlış değil. Hücuma genişlik kazandırabilirler. Ama işin savunma yönünü de düşünmek lazım. Örneğin kanattan hücum ettiğinde göbekteki oyuncuları daha defansif tutarsın. Göbekten hücum ettiğinde ise kanatta daha fazla önlem alırsın. Sen hem kanatları hem göbektekileri hücuma gönderirsen savunmada sıkıntı yaşarsın. Ancak gerideki stoper üçlüsü bana yeter diyorsan o da bir tercih.

Ayrıca Bekleri İleri Çıkart demek hücumlarda "geriden bindiren oyuncuyu bekle" demek aslında. Yani hücum bölgesindeki (genelde kanatlardaki) oyuncular "topu ayağında tut" talimatı alırlar ve direk rakip kaleye gitmektense geriden gelecek desteği beklerler. Bu da senin yansıtmak istediğin anlayışa ters görünüyor.

Demek istediğim, talimatları sadece isimlerine bakarak kullanmayın. Çünkü isimler yanıltıcı olabiliyor. Tam olarak ne işe yaradıklarını öğrenin (açıklamalarını okuyun) ve bilinçli kullanın. Bir oyuncu hücuma çıktığında onun açığını hangi oyuncunun kapatacağını hesaplayın. Rol ve görev dağılımını buna göre yapın.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Taktiğimde gol pozisyonu bulmakta güçlük çekiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by ahmetbenan View Post
    Taktiğimde gol pozisyonu bulmakta güçlük çekiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

Taktikte kanatları MR/L pozisyonuna çek ve forvetinin rolünü değiştir. Daha dengeli ve ofansif anlamda da daha iyi bir taktiğe dönüşecektir. Support rollü bir forvet olsun bunu da belirteyim. Mesela Sahte forvet(support) veya yardımcı forvet(support)

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    Taktikte kanatları MR/L pozisyonuna çek ve forvetinin rolünü değiştir. Daha dengeli ve ofansif anlamda da daha iyi bir taktiğe dönüşecektir. Support rollü bir forvet olsun bunu da belirteyim. Mesela Sahte forvet(support) veya yardımcı forvet(support)
    Tamam saolun deneyeceğim...

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

mevkinden bağımsız oyna ile daha yaratıcı oyna arasındaki fark nedir ?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by mustangshelby View Post
    mevkinden bağımsız oyna ile daha yaratıcı oyna arasındaki fark nedir ?
    Biri topla diğeri topsuz oyun için geçerlidir.

Mevkinden bağımsız oyna dediğinde oyuncu kendisine ve takımına avantaj sağlayacağını düşündüğü alanlara hareketlenir, yani mevkisine çakılı kalmaz. Bu durum ofansif açıdan avantaj, defansif açıdan ise dezavantaj yaratabilir.

Daha yaratıcı oyna dediğinde ise oyuncu top ayağındayken daha fazla risk alır. Örneğin riskli bir bölgede garanti oynayıp topu uzaklaştırmak yerine topun takımında kalmasını sağlamak adına rakibini çalımla geçmeye çalışabilir. Ya da takıma "kısa pas" ve "topa sahip ol" gibi talimatlar vermişken takımına gol pozisyonu sağlama adına zor bir ara pası deneyebilir. Kısacası topla garanti oynamak yerine takımına ofansif üretkenlik sağlayabilecek aksiyonları gerçekleştirmeye çalışır.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2003

Ufak bir duzeltme.

Bir oyuncudan daha yaratici oynamasini istemek, ona verilen komutlara daha az uymasini, kendi oyun stilini daha fazla oyuna yansitmasini istemektir. Bu da ille de daha fazla risk alacagini veya daha fazla pas hatasi yapacagini gostermez. Karar verme becerisi zayif olan bir oyuncu icin bu tanimlama dogru olsa da, her oyuncu icin dogru bir tanim olmaz.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

WBR/L ve 3 DC (ortadaki DC sıkı defans diğer 2 DC Savunma) 1'de DMC savaşçı orta saha oynatıyorum bu defans kurgusunda bunların savunma anlayışı nasıl olmalı hangilerinde daha sıkı markaj yap, olmalı yada hangileri adam adama oynamalı veya her ikiside olmalı daha az pozisyon yemem için bilgilendirirmisiniz bu arada takım talimatları dengeli/kontrollü ve savunma orta sahaya yaklaşır olarak düzenli.

Yardımlarınızı bekliyorum

Teşekkürler.
    Last edited by mustangshelby : 09.Temmuz.2014 at 15:00

Rehberi okuyunca biraz kafam karıştı.Mesela oyun anlayışı olarak hücumu seçtik diyelim.Rehbere göre defans çizgisi ileride kurulmuş oluyor.Sonra takım direktiflerinden geriye yaslanmayı yada daha geriye yaslanmayı seçtiğimizde bu komutlar defansı ne kadar geri getiriyor.Çünkü oyunda daha geriye yaslan komutu savunmayı ceza sahasına yakın kurar deniyor bu da hücum oyun anlayışının defans çizgisi komutundan epey farklı...

Oyun anlayışı olarak hücumu seçip defansı daha geride kur dersek mi defans daha önde oluyor yoksa oyun anlayışı olarak kontrayı yada savunmayı seçip defansı ortaya sahaya yaklaştır dersek mi?

Benim rehberden anladığım şu...
    Defans çizgisi komutlarını 1'den 35'e kadar numaralandırdığımızı düşünelim. 1 en geri 35 en ileri olsun.

Takım Direktiflerinde savunma çizgisiyle alakalı bölümler işaretli olmadan oyun anlayışlarına göre savunma çizgileri

Rölanti 3
    Savunma 8
    Kontra 13
    Dengeli 18
    Kontrol 23
    Hücum 28
    Yüklen 33 olacak şekilde belirleniyor.Bunların üzerine takım direktifleri

savunmayı orta sahaya çıkar +2
    ileri çıkar +1
    işaretsiz(normal) 0
    geriye yaslan -1
    daha geride savunma -2 şeklinde etki ediyor.

Mesela biz kontrayı seçip savunmayı orta sahaya çıkar komutunu seçersek savunma çizgimiz 15 oluyor.Hücumu seçip daha geride savunmayı seçersek savunma çizgimiz 26 oluyor.Yani savunma daha önde oluyor.

Benim anladığım gibi mi bunların işlevi?

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@Walter Sakana
    Rica etsem 352 tarzinda bir dizilişi oyun anlayisi, takim komutlari ve oyuncu rolleri ile birlikte ozetleyebilirmisin. Ornegin Van Gaal'in Hollanda'ya oynattigi tarzda. 3 stoper 2 wb 2 mc 1 amc cift forvet.

Nesil
    2006
    Yer
    -

Bu oyunu yıllardır oynarım ama hala şu orta sahaların sırlarını çözebilmiş değilim. Orta sahanın ortasında oynayan bir futbolcudan en fazla ne kadar verim aldığınızı yazabilir misiniz?(korner kullanmayacak ama oranı yüksek olacak) Bu seriyi fazla oynamadım ama hatırladığım kadarıyla sadece M'villa ile bir şeyler yapabilmiştim, o da bir sezon.

Ayrıca ek soru olarak ''içe kat et'' komutu verdiğim oyunculardan da verim alamadım.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by canavar20 View Post
    Bu oyunu yıllardır oynarım ama hala şu orta sahaların sırlarını çözebilmiş değilim. Orta sahanın ortasında oynayan bir futbolcudan en fazla ne kadar verim aldığınızı yazabilir misiniz?(korner kullanmayacak ama oranı yüksek olacak) Bu seriyi fazla oynamadım ama hatırladığım kadarıyla sadece M'villa ile bir şeyler yapabilmiştim, o da bir sezon.

Ayrıca ek soru olarak ''içe kat et'' komutu verdiğim oyunculardan da verim alamadım.
    MC pozisyonundaki oyunculardan maximum verim alabilmek icin kalabalik dizilişleri tercih etmek gerekiyor. 4411, 4141, 451, 433 vs. hatta kimi zaman 433te DMC deki oyuncu MC deki oyunculara oranla daha yuksek ratingle oynuyor. Ozetle kalabalik orta alan ve kisa pas seslenmeleriyle biraz daha fazla verim alinabilir merkez orta saha oyuncularindan (Oyunculara verilen rollerin birbirini tamamlamasi da cok onemli). Mesela şu an Liverpool kariyerimde 4321 dizilişini kullaniyorum ve olmazsa olmaz 4 takim direktifim var. Kisa pas, dar alanda oyna, merkezden oyna ve yuksek tempo. Herşey yolunda gidiyor ve ligin en cok pas yapan iki takimindan biriyiz. MC oyuncularimin raitingleri de fena sayilmaz.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    @Walter Sakana
    Rica etsem 352 tarzinda bir dizilişi oyun anlayisi, takim komutlari ve oyuncu rolleri ile birlikte ozetleyebilirmisin. Ornegin Van Gaal'in Hollanda'ya oynattigi tarzda. 3 stoper 2 wb 2 mc 1 amc cift forvet.
    Çok dikkatli izlemedim ama Arjantin maçında (oyuncu değişiklikleri sonrası) şu şekilde yorumlamıştım:

http://forum.turksportal.net/vb/show...3&postcount=49

MR ve ML'dekileri WB mevkilerine çekebilirsin. Robben'i ben forvet arkasına koydum ve "serbest oyuncu" dedim ama oradaki serbest oyuncu kavramı bizim FM'deki serbest oyuncu rolünden farklı. Serbest dolaşıyor, kanatlara yakın oynuyor ve sık sık top sürüyor.

Bunun dışında şu an kendim için hazırladığım benzer bir taktik var. Onu göndereceğim sana, incelersin.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2006
    Yer
    -

MC pozisyonundaki oyunculardan maximum verim alabilmek icin kalabalik dizilişleri tercih etmek gerekiyor. 4411, 4141, 451, 433 vs. hatta kimi zaman 433te DMC deki oyuncu MC deki oyunculara oranla daha yuksek ratingle oynuyor. Ozetle kalabalik orta alan ve kisa pas seslenmeleriyle biraz daha fazla verim alinabilir merkez orta saha oyuncularindan (Oyunculara verilen rollerin birbirini tamamlamasi da cok onemli). Mesela şu an Liverpool kariyerimde 4321 dizilişini kullaniyorum ve olmazsa olmaz 4 takim direktifim var. Kisa pas, dar alanda oyna, merkezden oyna ve yuksek tempo. Herşey yolunda gidiyor ve ligin en cok pas yapan iki takimindan biriyiz. MC oyuncularimin raitingleri de fena sayilmaz.
    Ben şu oyunun mantığını bir türlü anlayamadım. Mesela ben Yaya Toure'yi alsam tam ortaya koysam en uygun rolde de oynatsam ortalaması 7.30'u geçmez. İlla gol atacak veya asist yapacak sürekli anca öyle 7.80 falan olur. Bence Toure gol atsın veya atmasın her türlü bir sezonda en az 7.80 yapar. İşte bunu bir türlü oyuna yansıtamıyorum.

Mesela L.Bender'i alıyorum Tottenham'a, takım mükemmel ligde kimse karşımda duramıyor ancak ortalaması 6.9. Dembele gene aynı ortalama ile oynuyor. C. Yacob hangi rolde oynar? Adam çok iyi bir profile sahip ama 6.7 ile oynuyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Çok dikkatli izlemedim ama Arjantin maçında (oyuncu değişiklikleri sonrası) şu şekilde yorumlamıştım:

http://forum.turksportal.net/vb/show...3&postcount=49

MR ve ML'dekileri WB mevkilerine çekebilirsin. Robben'i ben forvet arkasına koydum ve "serbest oyuncu" dedim ama oradaki serbest oyuncu kavramı bizim FM'deki serbest oyuncu rolünden farklı. Serbest dolaşıyor, kanatlara yakın oynuyor ve sık sık top sürüyor.

Bunun dışında şu an kendim için hazırladığım benzer bir taktik var. Onu göndereceğim sana, incelersin.
    Hocam çok sağol

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by canavar20 View Post
    Ben şu oyunun mantığını bir türlü anlayamadım. Mesela ben Yaya Toure'yi alsam tam ortaya koysam en uygun rolde de oynatsam ortalaması 7.30'u geçmez. İlla gol atacak veya asist yapacak sürekli anca öyle 7.80 falan olur. Bence Toure gol atsın veya atmasın her türlü bir sezonda en az 7.80 yapar. İşte bunu bir türlü oyuna yansıtamıyorum.

Mesela L.Bender'i alıyorum Tottenham'a, takım mükemmel ligde kimse karşımda duramıyor ancak ortalaması 6.9. Dembele gene aynı ortalama ile oynuyor. C. Yacob hangi rolde oynar? Adam çok iyi bir profile sahip ama 6.7 ile oynuyor.
    Şu an Liverpool kariyerimde Gerrard 7.30 ile oynuyor. Gerçi duran toplarin alayini o kullaniyor. Duran toplardan bağimsiz bir ornek vermek gerekirse Henderson 6.80 ile oynuyor. Oda son zamanlarda duşuşte. Coutinho'yu MC aliştirdim AP Attack oynatiyorum çilgin atiyor. 7.20 ortalamasi var. Biraz istikrar sorunu var onunda.

Nesil
    2006
    Yer
    -

Şu an Liverpool kariyerimde Gerrard 7.30 ile oynuyor. Gerçi duran toplarin alayini o kullaniyor. Duran toplardan bağimsiz bir ornek vermek gerekirse Henderson 6.80 ile oynuyor. Oda son zamanlarda duşuşte. Coutinho'yu MC aliştirdim AP Attack oynatiyorum çilgin atiyor. 7.20 ortalamasi var. Biraz istikrar sorunu var onunda.
    Öyle görünüyor ki sen de benimle aynı durumdasın.

bu oyunda defans yaparak nasıl başarı sağlanıyor merak etmekteyim. ben oyunun kontrolünün bende olmasını istemiyorum, sağlam bir savunma kurgusuyla, ilk olarak gol yememeye çalışıp sonra hücumu düşünmek istiyorum. golleri kontralardan, duran toplardan bulmak istiyorum. fakat oyunda bunu asla başaramıyorum. eze eze oynamadığım bir maçı kazandığımı hiç hatırlamıyorum. maç boyu çok sağlam defans yapsam da illa gol yiyorum. nedir bunun çözümü ?

Taktiğimi yorumlarmısınız eksik ve gereksiz yanları nelerdir

''Yüklen'' oyun anlayışı ile çok hızlı tempoda oynuyoruz.Ben takım direktiflerinden daha düşük tempoyu seçsem tempo seviyesi nasıl bir duruma gelmiş oluyor?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    ''Yüklen'' oyun anlayışı ile çok hızlı tempoda oynuyoruz.Ben takım direktiflerinden daha düşük tempoyu seçsem tempo seviyesi nasıl bir duruma gelmiş oluyor?
    Eski sistemde tempo seviyesi oyun anlayışına göre şu şekilde değişiyordu:

Kapanma: 3x
    Savunma: 5x
    Kontra: 8x
    Standart: 11x
    Kontrol: 14x
    Hücum: 17x
    Yüklen: 20x

Daha düşük tempolu oyna deyince 3x düşüyordu, daha yüksek tempolu oyna deyince 3x artıyordu. Hala bu sistem geçerliyse senin sorunun cevabı şu şekilde olmalı:

Yüklen anlayışında tempo normalde 20x'tir. Düşük tempo dersen 17x'e yani hücum oyun anlayışıyla aynı seviyeye düşer. Daha Düşük Tempo seçersen tahminimce 6x düşer yani 14x olur. Bu da Kontrol oyun anlayışındaki ile aynı değerdir.

Önemli: Pas stili de tempoyu etkiler.

Kısa pas seçersen tempo şu şekilde değişir:

Savunma: 4x
    Kontra: 6x
    Standart: 9x
    Kontrol: 12x
    Hücum: 14x
    Yüklen: 20x

Direkt pas seçersen tempo şu şekilde değişir:

Savunma: 8x