Sayfa 19 / 20 İlkİlk ... 917181920 SonSon
541 ile 570 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Eski sistemde tempo seviyesi oyun anlayışına göre şu şekilde değişiyordu:

Kapanma: 3x
    Savunma: 5x
    Kontra: 8x
    Standart: 11x
    Kontrol: 14x
    Hücum: 17x
    Yüklen: 20x

Daha düşük tempolu oyna deyince 3x düşüyordu, daha yüksek tempolu oyna deyince 3x artıyordu. Hala bu sistem geçerliyse senin sorunun cevabı şu şekilde olmalı:

Yüklen anlayışında tempo normalde 20x'tir. Düşük tempo dersen 17x'e yani hücum oyun anlayışıyla aynı seviyeye düşer. Daha Düşük Tempo seçersen tahminimce 6x düşer yani 14x olur. Bu da Kontrol oyun anlayışındaki ile aynı değerdir.

Önemli: Pas stili de tempoyu etkiler.

Kısa pas seçersen tempo şu şekilde değişir:

Savunma: 4x
    Kontra: 6x
    Standart: 9x
    Kontrol: 12x
    Hücum: 14x

Direkt pas seçersen tempo şu şekilde değişir:

Savunma: 8x
    Kontra: 10x
    Standart: 13x
    Kontrol: 16x
    Hücum: 18x
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Sayılarla anlatınca daha verimli oluyor peki bunun savunma çizgisi için olanı da var mı sayısal olarak?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Sayılarla anlatınca daha verimli oluyor peki bunun savunma çizgisi için olanı da var mı sayısal olarak?
    Savunma çizgisi için olan değerler de aynı sayısal olarak.

Not: Yayılım için de aynı değerler geçerli. Yayılım da pas stilinden aynı tempo gibi etkileniyor.

SW kullanırsan biraz düşüyor (savunma çizgisi):

Kapanma: 2x
    Yüklen: 17x

şeklinde.

Savunma çizgisi pas stilinden etkilenmiyor ama press talimatından etkileniyor. Şöyle ki;

Daha az pres

Daha fazla pres

Kapanma: 6x
    Yüklen: 21x
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    Taktiğimi yorumlarmısınız eksik ve gereksiz yanları nelerdir

Niye dar alanda oynuyorsunuz? Madem dar alanda oynayacaktınız, neden bekleriniz hücumda? Savunma futbolunda önde kalıp pozisyon alamadıklarında gol yersiniz. Dar Alanda Oyna komutu da girmişseniz Topa Sahip Ol komutu çok işe yarar, hatta top ayağınızda kaldıkça beklerin pozisyon almamasını önemsiz kalır ama beklerin oyuna katılmasını savunma futbolunda çok anlamsız buluyorum.

MC'lerin Rakip Savunmanın Üstüne Git komutuna da sahip olması DMC yokken facia yaratabilir. Bireysel komutlarda ayırın bence. Çünkü katı savunma stratejisinde defans sadece defansta kalırken orta sahalar daha fazla risk alacak, hücumcular daha önde kalacak. Toplu gidip toplu dönülmeyecek, defans ile ofans arasındaki mesafeler uzayacak. Akıcı strateji setlerinde ise defans da mesafeyi kısaltmak için öne yaklaşırken, orta sahalar da defansı korumaya çalışır.

Rakibi rahatsız et komutu ile ile pres yaptırıp savunmada kalmanın pek bir anlamı yok. Takımı savunma diziliminden öne çıkarıp eksik yakalanmasına sebebiyet verebilir. Türkiye'de hızlı kanat oyuncularına sahip olmayan takımlar için de pres işe yarayabilir.

Pas tipi seçilmediğinden doğaçlama oynanacak.

Defanstan Kısa Pasla Çık komutu muhtemelen işe yarar. Topu Kanatlara Yolla ile çakışacak. Topu Kanatlara Yolla kontratak komutudur. Neden seçtiğinizi anlamadım. Düşük Tempo + Topu Kanatlara Yolla mantıklı ama Trabzonspor gibi bir takımın kontratak oynaması çok mantıksız.

Çok abartmamak kaydı ile bireysel komutlara da el atmak faydalı olabilir.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Savunma çizgisi için olan değerler de aynı sayısal olarak.

Not: Yayılım için de aynı değerler geçerli. Yayılım da pas stilinden aynı tempo gibi etkileniyor.

SW kullanırsan biraz düşüyor (savunma çizgisi):

şeklinde.

Savunma çizgisi pas stilinden etkilenmiyor ama press talimatından etkileniyor. Şöyle ki;

Daha az pres

Daha fazla pres

Kapanma: 6x
    Yüklen: 21x
    Teşekkür ederim bilgiler için.

Sen anladığım kadarıyla Barcelona'nın oyun tarzını ancak onun biraz daha hızlı sonuca gidenini yansıtmak istiyorsun.

Barcelona'nın sisteminde kanat oyuncuları içe kat ediyor, bekler de bahsettiğim şekilde onların boşalttığı alandan bindiriyor. Orta sahadaki ikiliden biri (Xavi) geriden top alarak oyun kuruyor, diğeri ise sık sık hücuma çıkıyor. Top rakibe geçtiği anda ön bölgedeki tüm oyuncular ikili, üçlü sıkıştırmalarla rakibe çok etkili bir pres yapıyor, diğer oyuncular da boşta kalan rakip oyunculara yakın oynayarak rakibin pas yapmasına izin vermiyor ve top ayağında olan oyuncu da bu yüzden uzun oynamak zorunda kalıyor. Böylelikle topu hemen geri kazanıyorlar.

Ben bunlara uygun komutları da paylaşabilirim ancak maç motoruna yansıması aynen bu şekilde olmayabiliyor.
    Ben de bu tarz oynatmak istiyorum ama tam olarak beceremedim.Talimatları yazabilir misiniz ben de kendi talimatlarımla kıyaslamış olurum?

Taktik rehberindeki özel rol,genel rol tam olarak ne oluyor?

Akıcı felsefelerde oyunculara fazla özgürlük veriliyor.Ben akıcı bir felsefe seçsem takım direktiflerinden daha disiplinli oynayın desem oyuncularımın benim istediğim şeyleri yapmasını sağlayabilir miyim?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    Ben de bu tarz oynatmak istiyorum ama tam olarak beceremedim.Talimatları yazabilir misiniz ben de kendi talimatlarımla kıyaslamış olurum?
    ----------------------------------

Anlayış: Hücum (ama diğer talimatlar sayesinde "kontrol" anlayışına bürünecek)
    Akıcılık: Akıcı

Roller/Görevler:

GK- Sweeper Keeper / defend
    DR- Full Back / attack (Wing Back de denenebilir)
    DL- Full Back / attack (Wing Back de denenebilir)
    DCR- Central Defender / stopper (defend de olabilir)*
    DCL- Central Defender / defend
    DM- Defensive Midfielder / defend - (Half Back de olabilir)**
    MCR- Deep Lying Playmaker / support
    MCL-Central Midfielder / attack veya Advanced Playmaker / attack
    AMR- Inside Forward / support
    AML- Inside Forward / support
    FC- Advanced Forward / attack

*Puyol stopper göreviyle oynuyor. Mascherano veya başka biri oynadığında defend göreviyle oynuyor. Oyuncuya göre değişiyor yani.
    **Bu da oyuncuya ve teknik direktöre göre değişiyor. Busquets Defensive Midfielder rolünde oynuyordu. Mascherano ise bazen Defensive Midfielder bazen ise Half Back.

Not: Bekler gerçekte hücum göreviyle oynuyor ama FM'de bunu yapıp önlem almadığımızda savunmada çok açık verebiliyoruz. Eğer sıkıntı yaşarsan "destek (support)" görevi vermeyi dene. Ben taktiklerimde genelde o şekilde tercih ediyorum.

Takım Komutları:

Retain Possession
    Shorter Passing
    Work Ball Into Box
    Play Out Of Defence
    Drill Crosses

Much Higher Defensive Line (veya Higher Defensive Line)
    Roam From Positions

Hassle Opponents
    Stay On Feet
    Use Offside Trap

Higher Tempo

Oyuncu Komutları:

GK- Distribute to Defenders / Shorter Passing
    DRL- Run Wide With Ball / Cross Less Often
    MCL- Get Further Forward / Shorter Passing (Adv.PM rolü verilirse)
    AMR- Dribble More / Sit Narrower / Roam From Position
    AML- Get Further Forward / Sit Narrower
    FC- Move Into Channels

NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Anlayış: Hücum (ama diğer talimatlar sayesinde "kontrol" anlayışına bürünecek)
    Akıcılık: Akıcı

Roller/Görevler:

GK- Sweeper Keeper / defend
    DR- Full Back / attack (Wing Back de denenebilir)
    DL- Full Back / attack (Wing Back de denenebilir)
    DCR- Central Defender / stopper (defend de olabilir)*
    DCL- Central Defender / defend
    DM- Defensive Midfielder / defend - (Half Back de olabilir)**
    MCR- Deep Lying Playmaker / support
    MCL-Central Midfielder / attack veya Advanced Playmaker / attack
    AMR- Inside Forward / support
    AML- Inside Forward / support
    FC- Advanced Forward / attack

*Puyol stopper göreviyle oynuyor. Mascherano veya başka biri oynadığında defend göreviyle oynuyor. Oyuncuya göre değişiyor yani.
    **Bu da oyuncuya ve teknik direktöre göre değişiyor. Busquets Defensive Midfielder rolünde oynuyordu. Mascherano ise bazen Defensive Midfielder bazen ise Half Back.

Not: Bekler gerçekte hücum göreviyle oynuyor ama FM'de bunu yapıp önlem almadığımızda savunmada çok açık verebiliyoruz. Eğer sıkıntı yaşarsan "destek (support)" görevi vermeyi dene. Ben taktiklerimde genelde o şekilde tercih ediyorum.

Takım Komutları:

Retain Possession
    Shorter Passing
    Work Ball Into Box
    Play Out Of Defence
    Drill Crosses

Much Higher Defensive Line (veya Higher Defensive Line)
    Roam From Positions

Hassle Opponents
    Stay On Feet
    Use Offside Trap

Higher Tempo

Oyuncu Komutları:

GK- Distribute to Defenders / Shorter Passing
    DRL- Run Wide With Ball / Cross Less Often
    MCL- Get Further Forward / Shorter Passing (Adv.PM rolü verilirse)
    AMR- Dribble More / Sit Narrower / Roam From Position
    AML- Get Further Forward / Sit Narrower
    FC- Move Into Channels

Teşekkür ederim uygun bir zamanda deneyeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Rica ederim.

Bunun işleyip işlemediğini anlamak için Barcelona ile denemek lazım aslında. Barcelona ile oluyorsa yani Barcelona'yı gerçektekine yakın bir şekilde oynatıyorsa o zaman doğru yapılandırılmıştır. Diğer takımlarla olmaması yapılandırmanın yanlış olduğunu kesin bir şekilde ortaya koymaz.

Akıcılık olarak Çok Akıcı'yı yazacaktım ama FM açısından bakınca Akıcı felsefeyi seçmek daha mantıklı geldi. Çok Akıcı'yı da deneyebilirsin.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Rica ederim.

Bunun işleyip işlemediğini anlamak için Barcelona ile denemek lazım aslında. Barcelona ile oluyorsa yani Barcelona'yı gerçektekine yakın bir şekilde oynatıyorsa o zaman doğru yapılandırılmıştır. Diğer takımlarla olmaması yapılandırmanın yanlış olduğunu kesin bir şekilde ortaya koymaz.

Akıcılık olarak Çok Akıcı'yı yazacaktım ama FM açısından bakınca Akıcı felsefeyi seçmek daha mantıklı geldi. Çok Akıcı'yı da deneyebilirsin.
    Aynen Barcelona'da denemek daha iyi olur.Sonuçta Barcelona göz önünde bulundurularak hazırlandı.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@Walter Sakana
    Box to box midfielderin eski sisteme göre rakamsal şekilde görevlerini aciklayabilirmisin rica etsem.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    @Walter Sakana
    Box to box midfielderin eski sisteme göre rakamsal şekilde görevlerini aciklayabilirmisin rica etsem.
    Tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarıyla cevaplayayım;

Mentalite talimatı bütün akıcılık felsefelerinde aynıdır: 11x (tam ortada). Bu da iki yönlü oynamasını sağlar.

Yaratıcılık özgürlüğü Çok Katı'dan Çok Akıcı'ya doğru şu şekilde değişir: 10x, 12x, 14x, 16x, 18x

Pres talimatı aynı sırayla: 14x, 13x, 13x, 14x, 16x (destek görevli Standart orta saha ve Oyun Kurucu ile aynı)

İleri koşular, top sürme, uzaktan şut çekme, ara pası atma ve orta yapma komutlarının hepsi "ara sıra" olarak verilmiştir (yani daha çok oyuncunun kararına bırakılmıştır)
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarıyla cevaplayayım;

Mentalite talimatı bütün akıcılık felsefelerinde aynıdır: 11x (tam ortada). Bu da iki yönlü oynamasını sağlar.

Yaratıcılık özgürlüğü Çok Katı'dan Çok Akıcı'ya doğru şu şekilde değişir: 10x, 12x, 14x, 16x, 18x

Pres talimatı aynı sırayla: 14x, 13x, 13x, 14x, 16x (destek görevli Standart orta saha ve Oyun Kurucu ile aynı)

İleri koşular, top sürme, uzaktan şut çekme, ara pası atma ve orta yapma komutlarının hepsi "ara sıra" olarak verilmiştir (yani daha çok oyuncunun kararına bırakılmıştır)
    Hocam tam istediğim şekilde cevap vermişsin sağolasin. Kusura bakma ben biraz cins sormuşum. O zaman dribling, uzun şut, orta açma gibi görevleri oyuncuya daha fazla yap dersek ara sira olan mentalite sık sık olacak.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Hocam tam istediğim şekilde cevap vermişsin sağolasin. Kusura bakma ben biraz cins sormuşum. O zaman dribling, uzun şut, orta açma gibi görevleri oyuncuya daha fazla yap dersek ara sira olan mentalite sık sık olacak.
    Aynen öyle.

Bu arada ben önemli bir detayı eklemeyi unutmuşum: bahsettiğim değerler STANDART oyun anlayışı için geçerli.

Standarttan geriye yani Kontra, Savunma ve Kapanma şeklinde gidersek her birinde mentalite 2-3x düşüyor. Standarttan ileriye yani Kontrol, Hücum ve Yüklen şeklinde gidersek her birinde mentalite 2-3x artıyor. Pres komutu ise aynı mantıkla 2x değerinde değişiyor.

Şimdi Yaratıcılık Özgürlüğü değerini kıyaslaman açısından biraz açayım;

destek görevli diğer rollerde yaratıcılık özgürlüğü şu şekilde (Standart/Dengeli):

Sweeper Keeper (Libero Kaleci): 14x
    Libero: 14x
    Defensive Midfielder (Defansif Orta Saha): 15x
    Deep Lying Playmaker (Defansif Oyun Kurucu): 13x (DM ise), 14x (MC ise)
    Advanced Playmaker (Oyun Kurucu): 14x
    Complete Forward (Komple Forvet): 14x

Ball Winning Midfielder (Savaşçı Orta Saha): 8x

Geriye kalanların hepsi: 11x

Yani oyun kurucu roller kadar yaratıcılık özgürlüğü alıyor.
    Last edited by Walter Sakana : 17.Eylül.2014 at 12:31
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

4411 de 2 tane hücum görevli kanat oyuncum var. Merkezde ise 1 tane defans görevli DLP kullaniyorum. 10 no pozisyonunda da Enganche. Bana lazim olan bu oyunculari tamamlayacak bir rol. En mantiklisida box to box geldi bana.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

4411 de 2 tane hücum görevli kanat oyuncum var. Merkezde ise 1 tane defans görevli DLP kullaniyorum. 10 no pozisyonunda da Enganche. Bana lazim olan bu oyunculari tamamlayacak bir rol. En mantiklisida box to box geldi bana.
    Box to Box uygun. Ben Ball Winning Midfielder (defend) tercih ederim (takıma ve genel oyun sistemine bağlı). 2 komutanın var (DLP ve Enganche), yanlarına 1 asker vermen işin savunma boyutunu daha iyi dengeleyecektir. 2 kanada da hücum görevi verdiğin için orta alanda kalacak, o bölgeyi pek boşaltmayacak bir oyuncu bana daha mantıklı geliyor. Ama FM bu, mantık bir yere kadar tabi Deneme yanılma yapmak lazım. DLP'ye savunma anlamında pek güvenmiyorum çünkü öncelikli görevi değil. Ortadaki ikiliden birine öncelikli görevi savunma olan bir rol vermek gerekir diye düşünüyorum.

Orta saha hattındaki dörtlü için şu tarz varyasyonlar bana daha mantıklı geliyor:

DESTEK, SAVUNMA, DESTEK, HÜCUM
    DESTEK, SAVUNMA, HÜCUM, DESTEK

Bunlar asimetrik bir yerleşim sağlıyor ve oyuncular arası pas verimini arttıracak üçgenler ortaya çıkarıyor (standart roller bu asimetrik hareketlenmeye daha çok olanak sağlıyor). Tabi bekleri de buna uygun görevlendirmek lazım. Mesela destek görevli kanat oyuncusunun arkasındaki bek hücum görevlinin arkasındaki bekten daha defansif olabilir. Şöyle;

DL(savunma)-ML(destek) / DR(destek)-MR(hücum)

Ama kanat oyuncuları AMR ve AML mevkilerinde kullanılıyorsa o zaman tavsiyem asimetrik dağılımdan vazgeçip kanat oyuncularına beklerden daha ofansif bir görev vermemek. Yani;

DL(hücum)-AML(destek) / DR(hücum)-AMR(destek)
    DL(destek)-AML(destek) / DR(destek)-AMR(destek)

gibi...

Tekrar 4'lü sisteme dönersek, bahsettiğim tarz görevlendirme her ileri çıkan oyuncunun arkasında onun açığını kapatacak bir oyuncu bulundurmayı sağlıyor. Mesela DESTEK, SAVUNMA, DESTEK, HÜCUM dağılımını ele alırsak;

MCL hemen önündeki hatta yer alan ML ve MCR'nin arkasına atılacak toplara hamle yapma şansına sahip. MCR de hemen önündeki hatta yer alan AMC ve MR'nin...

ML ve AMC, MCL'nin önündeki boşluğa, AMC ve MR de MCR'nin önündeki boşluğa hamle yapma şansına sahip. Dikkat edersen hamle yapılamayacak alan yok. Ayrıca; MCL-ML-AMC / MCL-AMC-MCR / MCR-AMC-MR olmak üzere ortaya çıkan üçgenlere dikkat.

Şimdi diyeceksin ki başta BWM (defend) tercih ederim dedin, bu dağılıma ters. Bence değil çünkü bazı istisna roller var, BWM de bunlardan birisi. Defensive Winger, Defensive Forward ve Trequartista diğerleri... BWM standart rollerden 4x daha yüksek pres talimatı alıyor. Standart rollerde savunma görevliler destek ve hücum görevlilerden daha düşük pres talimatı alırken BWM'de savunma görevli de destek görevli de aynı değerde pres talimatı alıyor.

Enganche'yi de farklı bir yere koymak lazım. Hücum görevi alıyor ama forvet arkasındaki yerini koruyor genelde. Bu açıdan bakınca destek görevli gibi oynuyor da denilebilir.
    Last edited by Walter Sakana : 17.Eylül.2014 at 17:50
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

@Walter Sakana bu oyuncularının bu tarz sayısal özelliklerini nereden bulabiliriz tam olarak?

Mentalite dediğimiz olay tam olarak ne oluyor?

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

BWM support ve Wide Mid attack rollerinin top surme mentalitesi nadirenmi yoksa ara sirami? Eger ara siraysa daha fazla top sur dersek sık sık olurmu? Simdiden tesekkurler.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

BWM support ve Wide Mid attack rollerinin top surme mentalitesi nadirenmi yoksa ara sirami? Eger ara siraysa daha fazla top sur dersek sık sık olurmu? Simdiden tesekkurler.
    Ara sıra. Evet, daha fazla top sür dersen "sık sık" olur. Ama BWM için o seçenek kapalı diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

roller kadar rollere koyduğunuz oyuncuların özellikleri de önemli.

futbol bir denge oyunu. her açıdan her pozisyonu dengelemeniz gerekiyor bir türlü.
    mesela işte uzun forvet-kısa forvet gibi.
    bir bekin hucumcu ise önündeki ortasahanın savunma yönü iyi olması lazım
    bir bekin hakan balta ise önündeki adam daha hucumcu bruma gibi bir adam olabilir mesela.

bu durumda (4lü çizgi ortasaha için konuşuyorum) ortasaha ortası ikilinin yumuşak olanı(selçuk inan) savunması iyi olan kanadın tarafında olması gerekiyor.

yani;

sabri - uzun st - hızlı st - hakan balta

hamit - selçuk - melo - bruma gibi...

denge ortak bir sıfır noktası yakalamak. stoperde de aynısı geçerli, bir stoperiniz hızlı fakat hava toplarında kötüyse diğerinin tam tersi olması o savunma çizgisinde sıfırı yakalamanızı saglıyor. oyuncun zaten eğilimine göre davranıyor hava topuna uzun olan adamın eşleşiyor ara pasına hızlı olan adamın yetişmeye çalışıyor. bazen ters eşleşme oluyor ama ona da yapacak bir şey yok.

bu dengeyi daha simetrik yakalamak istedim mesela ben 3 5 2'ye geçtim.
    3 tane stoper bir hızlı bir uzun boylu bir teknik - semih(savunma)-ceyhun(savunma)-chedjou(savunma)

bekler eboue(hamit) caner(telles) (hucum)
    orta ikili melo veysel(salih) (savunma)
    sneijder (destek)

uzun forvet berk (destek) - hızlı forvet burak (hucum)

maç içinde ne kadar adamlar wing back olsalar bile görünüm 3 2 4 1 gibi oluyor.

ben mesela bu formullerle kadro oluşturuyorum takım talimatlarına dokunmuyorum bile. ki zaten fm14'te sadece iki ayarla (mentalite ve esneklik ayarları) zaten takım ayarları otomatik olarak ayarlanmış oluyor. eskiden bu sistem gelmeden önce tum takım ayarlarını tek tek ayarlamanız gerekiyordu ki zaten fm oynayanların o ayarlarından feyz alarak bu sistemi oluşturdular.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

MR-L pozisyonundaki bir oyuncuyu içe kat eden bir tarzda (yani AMR-L pozisyonundaki inside forward gibi) hangi oyuncu direktifleriyle birlikte oynatabiliriz? Şimdiden teşekkurler.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

MR-L pozisyonundaki bir oyuncuyu içe kat eden bir tarzda (yani AMR-L pozisyonundaki inside forward gibi) hangi oyuncu direktifleriyle birlikte oynatabiliriz? Şimdiden teşekkurler.
    Bunu sağlayabilecek tek rol Wide Midfielder (Çalışkan Kanat Oyuncusu). İçe kat et talimatı almış değil ancak o mevkide bu talimatı verebileceğimiz (talimatın seçilebilir olduğu) tek rol bu.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Bunu sağlayabilecek tek rol Wide Midfielder (Çalışkan Kanat Oyuncusu). İçe kat et talimatı almış değil ancak o mevkide bu talimatı verebileceğimiz (talimatın seçilebilir olduğu) tek rol bu.
    Tabi onu anladim. Benim demeye calistigim daha genis capli bir benzerlik yaratmak. Ornegin ceza sahasina yapilan kosular, cekilen sutlar, atilan riskli paslar, yapilan pres seviyesi, oyun ici serbestlik, saha icindeki dar veya genis yayilim vs. vs.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Yeni seri çikacak ama kasim ayina kadar yine 14ü oynayacagiz. Bu yuzden şunu öğrenmek istiyorum. Ters ayakli bi oyuncuyu orta sahanin kanatlarina winger rolüyle koyduğumuzda bu oyuncu illa çizgiden top sürüp zayif ayağiyla sifirdan ortami açar. Hiçmi içe kat etmez hiçmi şut denemez. Yani illaki wide mid rolündemi kullanmamiz gerekli oyuncuyu. Bu soruna takmiş durumdayim. Oyuncuya winger rolü verip mevkinden bağimsiz oyna diyorum oyuncunun oyun içi tercihlerinde içeri oynar tercihi var takim felsefesi akici ama eleman yine sifira inip zayif ayağiyla orta açiyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Yeni seri çikacak ama kasim ayina kadar yine 14ü oynayacagiz. Bu yuzden şunu öğrenmek istiyorum. Ters ayakli bi oyuncuyu orta sahanin kanatlarina winger rolüyle koyduğumuzda bu oyuncu illa çizgiden top sürüp zayif ayağiyla sifirdan ortami açar. Hiçmi içe kat etmez hiçmi şut denemez. Yani illaki wide mid rolündemi kullanmamiz gerekli oyuncuyu. Bu soruna takmiş durumdayim. Oyuncuya winger rolü verip mevkinden bağimsiz oyna diyorum oyuncunun oyun içi tercihlerinde içeri oynar tercihi var takim felsefesi akici ama eleman yine sifira inip zayif ayağiyla orta açiyor.
    Hiç diye bir şey yok. Oyuncu saha içinde herhangi bir davranışı talimatlara bağlı olarak nadiren veya ara sıra veya sık sık yapar. Sen oyuncuya Winger rolü verdiğinde topla "nadiren" içe kat eder.

"İçe Kat Eder" oyun içi tercihi olan bir oyuncunun içe kat etmemesi enteresan. Çünkü benim bildiğim kadarıyla oyun içi tercihleri ve rakip takım talimatları kendi takım ve oyuncu talimatlarımızdan önce gelir.

Sen maçı nasıl izliyorsun? Sadece önemli anları mı? Çünkü asıl sonuca full veya kapsamlı (comprehensive) modunda izlerken ulaşabilirsin. Önemli anlar (key) veya genişletilmiş (extended) yanıltıcı olabilir.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Yer yer kapsamli yer yer full izlerim maclari. Ama olay hakkaten enteresan oyuncu her topumu alip cizgiden sifira inip zayif ayagiyla orta keser. Yahu adamin onu boş forvet rakip stoper tarafindan marke edilmis benim kanattaki eleman yine sifira gidiyor. Iceri oynasa stoperi uzerine cekip tek topla forveti pozisyona sokacak ama yapmiyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Yer yer kapsamli yer yer full izlerim maclari. Ama olay hakkaten enteresan oyuncu her topumu alip cizgiden sifira inip zayif ayagiyla orta keser. Yahu adamin onu boş forvet rakip stoper tarafindan marke edilmis benim kanattaki eleman yine sifira gidiyor. Iceri oynasa stoperi uzerine cekip tek topla forveti pozisyona sokacak ama yapmiyor.
    Oyuncunun profilini ekleyebilir misin merak ettim
    Last edited by Walter Sakana : 06.Ekim.2014 at 21:44
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Şu an o imkanim yok telefondan yaziyorum. Oyuncunun ismini vereyim profilini zaten biliyosundur yabanci bi isim degil. Gokhan Tore oyuncu.

Maça başlarken santrayı kullanan oyuncumun topu rakip korner bayrağının hemen yanına doğru taça atmasını istiyorum. Böyle bir şey mümkün değil di mi?

Quote Originally Posted by Falcao9 View Post
    Maça başlarken santrayı kullanan oyuncumun topu rakip korner bayrağının hemen yanına doğru taça atmasını istiyorum. Böyle bir şey mümkün değil di mi?
    Ayni seyi ben de yapmak istiyordum ama mumkun degil herhalde. Bir de savunmaya kapanan takimlara karsi oynadigim zaman topu mesela rakibin sag bekine atip ardindan hemen o oyuncuya pres uygulatip kapilan topla da savunmayi dengesiz yakaladigimiz icin direk kaleye gitmek istiyorum ama bu da pek mumkun degil sanirim

Sayfa 19 / 20 İlkİlk ... 917181920 SonSon

Mesaj Yetkileri