Sayfa 9 / 20 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon
241 ile 270 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Gol yemeni engelleyecek tek bir komut yok maalesef. Once takim uyumunu ust duzeye getirmeye calis. Daha fazla topa sahip olarak, rakibe top vermeyerek gol yemeyi engellemek mumkun.

Eger rakibin ofansif bir oyun benimsiyorsa, rakibi rahatsiz et, topa dal, kati savunma vs. gibi tercihler savunmani guclendirmek yerine zayiflatabilir de. Ozellikle rakip takimlarda bire bir oyun becerisi yuksek oyuncular varsa bu tip komutlarla onlarin daha kolay adam eksiltmesine ve daha kolay pozisyon bulmasina neden olabilirsin.

Ozellikle bu tip takimlara karsi daha kompakt oynayip cok adamla savunma yapmak, rakibe ileride basip sert girmekten daha faydali olacaktir.
    Rakip pas yaparak atak oynuyorsa onlari kale onunde beklemek de tam etkili olmuyor. Boyle yapinca da paslarla rahat geliyorlar ve topu kazanmakta zorlaniyorsun sanki.

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

3lü savunma önlerinde bir dmc var ve kenarlardan tehlikeşi atatk yiyorum.dc lere ve dmc ye hangi rolleri vermeliyim

emeğinize yüreğinize sağlık..
    Gerçekten oyuna gönül verenler için oturup saatlerce detaylı şekilde incelenmesi gereken bir konu.Çünkü incelemesi ayrı bir zahmet hazırlaması kıyaslanamaz bile..

Nesil
    2010
    Yer
    Eskişehir

8x9 sistemini oyuna uyarlayabilir miyim sizce 451 taktiği hangi orta alan 3 iyo forvet kf destek kanatlar dko bekler sb hücum stoperler merkezi kontra veya standart çok akıcı şeysi de.birde oyuncu talimatlarına ne tavsiyeniz var aklımda ama uygulaması kolay bir sistem değil.Yardımlarınızı bekliyorum

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

birkaç sorum olacak.

1- oyunun kendi verdiği taktikler neden her takımda aynı düzeyde tutmuyor. örneğin 4-5-1 rigid-control-more pres taktiğiyle marsilya'da şampiyon olurken, newcastle united'da kovuluyorum. man utd'da başarılı olurken inter ya da milan'da kovuluyorum mesela. örnek olarak bir taktik verebilir misiniz? forveti hangi rollerde oynatmak mantıklı.

2- 4-2-3-1 taktiğiyle başarılı olduğum sadece iki takım var: real madrid ve bayern. birçok takımda bu taktik tutmuyor.

3- taktik yeteneği 20 olan (ayesteran) asistan alıyorum, manç öncesi taktiklerini otomatik yapıyorum neredeyse tüm sezon defansif set pieces çalıştırıyor. maçları düşünebiliyorsunuz sanırım.

4- forveti poacher olan ve defansın arasına sarkan bir taktik nasıl yapılır? tercihen 4-5-1 ya da 4-2-3-1 olması kaydıyla. 4-4-2 ya da 4-1-4-1 veyahut 4-4-1-1 oynamak istemiyorum. zaten oyun geneli de bu şekilde oynamıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    London

Quote Originally Posted by nuri80 View Post
    birkaç sorum olacak.

1- oyunun kendi verdiği taktikler neden her takımda aynı düzeyde tutmuyor. örneğin 4-5-1 rigid-control-more pres taktiğiyle marsilya'da şampiyon olurken, newcastle united'da kovuluyorum. man utd'da başarılı olurken inter ya da milan'da kovuluyorum mesela. örnek olarak bir taktik verebilir misiniz? forveti hangi rollerde oynatmak mantıklı.
    Bunun nedeni orada oynayan oyuncuların oynadığı oyunla ilişkilendirilebilir. Mesela atıyorum ki Man Utd daha çok ofansif yönü gelişmiş, gerçekte benim gözlemlerime dayanarak söyleyebileceğim, oyun planları, Rooney'i açık alana çıkarıp topu önüne bırakmak. Ama aynı konuyu Barcelona açısından düşünürsek pas konusunda sağlam 2 tane orta sahası var, o yüzden oyun planlarını pas üzerine kuruyorlar. Barcelonanın kontra atakları genelde kısa paslarla Pedro (Alexis), Messi yada Neymarı topla buluşturup çalım atıp ilerlemeleri üzerine kurulu, Bence 3 oyuncuda ilerde bunu yapabilecek düzeyde, zaten bu yüzden bu kadar para dökülüyor önlerine, messiyi tartışmıyorum bile. Messi sakatken istenilen hızla çıkamadıkları için oyun planlarını sahte forvet üzerine kurmuşlardı ve başarılıda oldular.

Yani yukardakiler sadece benim gözlemim ancak iki takımda kendi ülkesinin en iyi takımlarından bir tanesi, ama biri direk forveti boşa kaçırmayı düşünürken, diğeri forvetinin kendini boşa kaçırmasını bekliyor, tam olarak bu yüzden her taktik, her takıma uymaz. Yani geçen sene messi sağa çekilip villa'yı sürekli boşa kaçırmaya çalıştığında Barçanın ne kadar bocaladığını gördük. Bana sorarsan Villa, Rooney'den daha iyi bir bitirici teke tek pozisyonlarda ancak takıma uymadı taktik, yine başarılı olur mu olur sonuçta Barça bu uzaktan vurur atar ceza sahasında paslaşır atar ama geçen sezon Messi kaç maçta oyun planından şikayet edip olayı Villa ile kavga etmeye kadar götürdüğünüde unutmamak lazım

2- 4-2-3-1 taktiğiyle başarılı olduğum sadece iki takım var: real madrid ve bayern. birçok takımda bu taktik tutmuyor.
    4-2-3-1 taktiği daha çok kanada odaklı bir taktiktir, R.Madrid, Bayern bu takımların kanat oyuncularına bakalım. F.Ribery, J.A.Reyes, C.Ronaldo, G.Bale. Bu 4 oyuncu için ön planda olan özelliklere bakaım. Hız, Bitiricilik, Hız-Bitiricilik-Uzaktan Şut, Hız-Uzaktan Şut. R.madridden bahsetmeme gerek bile yok kanatta 2 tane hızlı, uzaktan iyi şut vurabilen neredeyse 250milyonluk 2 kanat oyuncusu. Ribery rakibini kanatta çok rahat hızıyla ekarte edip bir anda tehlikeli pozisyon yaratabilen bir oyuncu, bu oyuncunun önüne istekli 100+ golü olan bir forvet koyduğun zaman yaratabileceği farkı hesaplamak bile mümkün olmuyor. Diğer kanatta boşta kaldı mı 0 da olsa kaleye sert şut vurabilecek bir Reyes var. Kanat oyuncuları 4-2-3-1 taktiğinde çok önemlidir, tabi defans ve orta saha kaliteli oldu mu bu alanda daha iyi verim alırsın, ki 2 takımında bu alanları çok kuvvetli.

3- taktik yeteneği 20 olan (ayesteran) asistan alıyorum, manç öncesi taktiklerini otomatik yapıyorum neredeyse tüm sezon defansif set pieces çalıştırıyor. maçları düşünebiliyorsunuz sanırım.
    Bunun nedeni defans hattının zayıf olmasıdır, defansa daha çok odaklanıyordur, yada diğer taktiklerin defanstan fazla geliştiğini düşünüyordur, ek olarak taktiğin görünmesi için 1 gün ileri gitmen gerektiğinide unutma çünkü önce sana seçim şansı veriyor, sen değiştirmezsen 1 gün sonra değişebiliyor.

4- forveti poacher olan ve defansın arasına sarkan bir taktik nasıl yapılır? tercihen 4-5-1 ya da 4-2-3-1 olması kaydıyla. 4-4-2 ya da 4-1-4-1 veyahut 4-4-1-1 oynamak istemiyorum. zaten oyun geneli de bu şekilde oynamıyor.
    Ben genelde poacher için Hedef Oyuncu seçip topu koşu yoluna seçeneğini seçiyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

söylediklerinize katılmıyorum. şunu da belirteyim oyunu 2013'de oynuyorum halen. şubat'ta son patchle beraber geçeceğim.

hangi takımla oynarsanız oynayın arigo sacchi 442 taktiği her takımda enfes tutuyor mesela.
    ayesteran'a gelirsek her takıma onu alıyorum, her takımda aynısını yapıyor ki, bence oyunun bug'u.
    iki oyun evvel grid sistem, geçen yıl sacchi taktiği mükemmel taktikler. oyunun kendi imkanlarıyla ve anlattıklarıyla böyle taktikler yapmak imkansız. ben oyunu disket versiyonlarından beridir oynarım. her zaman da orjinal oyun alıyorum.

antrenman sistemini çok iyi kullandığımı düşünüyorum. çevremdekilerde dahil bence oyunun kendisi mesela guardiola 4-3-3, mourinho 4-2-3-1 vs vermesi gerek. oynanabilirlik inanılmaz artar. ya da vermese bile taktik yapımını maç motorunu yapan biri anlatmalı oyun içinde. şu an liverpool'la oynuyorum kötü gidiyor. ne zaman sacchi'ye geçsem anında döner mi takım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    3lü savunma önlerinde bir dmc var ve kenarlardan tehlikeşi atatk yiyorum.dc lere ve dmc ye hangi rolleri vermeliyim
    Bu mevkide verdigin rollerden daha onemlisi,

1. Kanat bekleri kullaniyormusun?
    2. Kac tane orta saha oyuncun var?
    3. Hucum mu oynuyorsun, savunma mi?

3'lu defansta kanatlardan teklikeli hucum yemek dogaldir. Zaten 3 tane oyuncuyu ortaya yerlestirmenin nedeni de rakibin seni gobekten delmesini engellemek. Bu da kanatlarda zaaf yaratacaktir mutlaka.

Nesil
    2006
    Yer
    London

söylediklerinize katılmıyorum. şunu da belirteyim oyunu 2013'de oynuyorum halen. şubat'ta son patchle beraber geçeceğim.

hangi takımla oynarsanız oynayın arigo sacchi 442 taktiği her takımda enfes tutuyor mesela.
    ayesteran'a gelirsek her takıma onu alıyorum, her takımda aynısını yapıyor ki, bence oyunun bug'u.
    iki oyun evvel grid sistem, geçen yıl sacchi taktiği mükemmel taktikler. oyunun kendi imkanlarıyla ve anlattıklarıyla böyle taktikler yapmak imkansız. ben oyunu disket versiyonlarından beridir oynarım. her zaman da orjinal oyun alıyorum.

antrenman sistemini çok iyi kullandığımı düşünüyorum. çevremdekilerde dahil bence oyunun kendisi mesela guardiola 4-3-3, mourinho 4-2-3-1 vs vermesi gerek. oynanabilirlik inanılmaz artar. ya da vermese bile taktik yapımını maç motorunu yapan biri anlatmalı oyun içinde. şu an liverpool'la oynuyorum kötü gidiyor. ne zaman sacchi'ye geçsem anında döner mi takım.
    Sachi machi bilmem, anak 4-4-2 taktiği zaten gerçek hayatta da çok başarılı bir taktiktir. Eğer gittiğin takıma oynatacağın mevkilere göre transferler yaparsan başarılı olabilirsin, ben 2013 de hemen hemen her takımda farklı taktik kullanıyordum, ve hiç kovulduğum takım olmadı ama işler kötü gidip bekleneni veremeyeceğimi anladığımda yeni gelecek kişiyede takımı tanıması için şans vermek için erkenden takımdan ayrıldığımda oldu, ancak alınan skorlar sadece taktikde değildir, maç içinde yapılan her değişiklik etkilidir, ancak yinede büyük bir takımla sürekli maç kaybediyorsan taktiğini değiştirmelisin, hep dediğim gibi, takım taktiğe göre değil, taktik takıma göre yapılır. 4-2-2-2 benim favori taktiğim ve genelde hatta genelde demeyeyim %90 gittiğim her takımda bu taktiği uyguladığımda verim alabiliyorum, kanat oyunları tamamen kanat oyuncularına bağlıdır, kanat oyuncularının iyi olması değil, taktiğine uyması önemlidir. Golcü kanat vardır, golcü olmayanı vardır. Tabi kullandığın oyuncuları bilmiyorum ancak sadece 2 takımda verim alabiliyorsan taktiğini gözden geçirmeni tavsiye ederim. Resmini atarsan arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler bu konuda

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Default nuri80

Quote Originally Posted by xwerswoodx View Post
    Sachi machi bilmem, anak 4-4-2 taktiği zaten gerçek hayatta da çok başarılı bir taktiktir. Eğer gittiğin takıma oynatacağın mevkilere göre transferler yaparsan başarılı olabilirsin, ben 2013 de hemen hemen her takımda farklı taktik kullanıyordum, ve hiç kovulduğum takım olmadı ama işler kötü gidip bekleneni veremeyeceğimi anladığımda yeni gelecek kişiyede takımı tanıması için şans vermek için erkenden takımdan ayrıldığımda oldu, ancak alınan skorlar sadece taktikde değildir, maç içinde yapılan her değişiklik etkilidir, ancak yinede büyük bir takımla sürekli maç kaybediyorsan taktiğini değiştirmelisin, hep dediğim gibi, takım taktiğe göre değil, taktik takıma göre yapılır. 4-2-2-2 benim favori taktiğim ve genelde hatta genelde demeyeyim %90 gittiğim her takımda bu taktiği uyguladığımda verim alabiliyorum, kanat oyunları tamamen kanat oyuncularına bağlıdır, kanat oyuncularının iyi olması değil, taktiğine uyması önemlidir. Golcü kanat vardır, golcü olmayanı vardır. Tabi kullandığın oyuncuları bilmiyorum ancak sadece 2 takımda verim alabiliyorsan taktiğini gözden geçirmeni tavsiye ederim. Resmini atarsan arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler bu konuda
    Yahu bilader bana dünkü çocuk gibi sorumun olmayan cevaplarını verme. Elimizin altında genie scout var 15 yıllık da oyun tecrübemiz var. Ne mevkisi ne transferi. Buranın en fazla tıklanan taktiğini nasıl bilmezsin. Keza bilmiyorsan yorum yapma. 4-4-2'yle oynamak isteyen kim? Bana rakiplerin oynadığı dizilişlerden bahset. Oyunda kimsenin oynamadığı 4-4-1-1'le vs oynanmaz. 4-2-2-2 nedir ya? Brezilya takımlarının kullandığı taktiğin oyunda işi ne? Oyunun %80'i 4-2-3-1 le maça çıkıyor. Biliyorsanız bu taktik üzerine ahkam kesin. Yok ben şunu yanlış yapıyorum da...

Ben topa sahip olarak Fenerbahçe'nin oyununu oynatmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Sürekli koşan,pres yapan, topa sahip olan bir takım

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Rakip Takım Talimatlarını taktik ekranında nasıl ayarlıyoruz? Maca Cıkıtğımızda otomatik gelmesi için ?

Nesil
    2006
    Yer
    London

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    Rakip Takım Talimatlarını taktik ekranında nasıl ayarlıyoruz? Maca Cıkıtğımızda otomatik gelmesi için ?
    Asistanınızdan rica edebilirsiniz. Asistanınızın profiline girip özel konuşarak kendisine talimatları otomatik vermesini söyleyebilirsiniz. Eğer bulamazsanız ben size resimli olarak anlatmaya çalışırım. Başarılar.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bu mevkide verdigin rollerden daha onemlisi,

1. Kanat bekleri kullaniyormusun?
    2. Kac tane orta saha oyuncun var?
    3. Hucum mu oynuyorsun, savunma mi?

3'lu defansta kanatlardan teklikeli hucum yemek dogaldir. Zaten 3 tane oyuncuyu ortaya yerlestirmenin nedeni de rakibin seni gobekten delmesini engellemek. Bu da kanatlarda zaaf yaratacaktir mutlaka.
    1. bek kullanmıyorum
    2. 1 dmc(half back) 2 tane mc 1 tane amc var 2 tanede acık kanat
    3. control oynuyorum

acık oyunculara rakibin kanat oyuncularına(aml,amr veya mr,ml) adam markajı veriyorum sorun biraz çözüldü

3 defanstan dıştakilere cover rolü versem daha iyi olurmu ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Asistanınızdan rica edebilirsiniz. Asistanınızın profiline girip özel konuşarak kendisine talimatları otomatik vermesini söyleyebilirsiniz. Eğer bulamazsanız ben size resimli olarak anlatmaya çalışırım. Başarılar.
    Asistanın yapmasını istemiyorum , bazı taktilerde baktım ( yabancı forumlardaki ) taktiğe rakip takım taklimatı koymuş , o tatikle maca çıktığında otomatik olarak rakip takım talimatları yapılmış olarak maça başlıyorsunz

Nesil
    2006
    Yer
    London

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    Asistanın yapmasını istemiyorum , bazı taktilerde baktım ( yabancı forumlardaki ) taktiğe rakip takım taklimatı koymuş , o tatikle maca çıktığında otomatik olarak rakip takım talimatları yapılmış olarak maça başlıyorsunz
    Adresi özelden atarsanız inceleyebilirim, ancak tüm rakipler aynı olmadığı için özellikle rakibe göre değişecek bir kural var mı bilmiyorum, ancak yinede inceleyebilirim, belkide tema üzerinde bir geliştirme kullanıyorda olabilir, arkadaşa bir mesaj atabiliriz istersen

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Adresi özelden atarsanız inceleyebilirim, ancak tüm rakipler aynı olmadığı için özellikle rakibe göre değişecek bir kural var mı bilmiyorum, ancak yinede inceleyebilirim, belkide tema üzerinde bir geliştirme kullanıyorda olabilir, arkadaşa bir mesaj atabiliriz istersen
    Ozelden attım , igilendiğiniz için tesekkur ederim

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Kadrom rakibe göre iyi ve ya kötü nasıl olursa olsun deplasmanlarda topu rakibe veriyor bizdeyken de top yapamadan rakibe kaptırıyoruz. Rakip yoğun pres ile topu bizden alıyor genelde. Kendimi sorgulamaya başladım artık. Yardım istiyorum.
    -Ben asimetrik 4-4-2 oynuyorum.(DMC-MC-ML-AMR-ST-ST STlerden biri destek rolünde.) Ve rakibim 4-1-2-2-1 oynuyor.
    -Pres ile benim orta sahadaki adamlarıma top yaptırmıyor. Ben ne yapmalıyım diye düşünüyorum?
    1-Ya takıma topu kanatlara taşıyın deyip ortasahayı rahatlatıyım ki bu da aslında aynı sonucu veriyor.
    2- Ya da bloklar arası mesafeyi kısaltıp kısa pas düşük tempo ile onların bana baskı yapmasını engelleyim hem top bende kalmış olur. Bana bu söylediğim oldukça mantıklı geliyor ama bunu yaptığımda da ne hikmetse değişen bi şey olmuyor pek!!
    3- Bir başka şey de topu forvetlere taşımak için uygun bi şekilde-mesela 4-4-2 baklava dizilişini alıp- diziliş değiştiriyim diyorum.

Bu saydıklarım bana oldukça mantıklı geliyor. Ne yapmalıyım başka? Siz neler yapıyorsunuz deplasmanlarda?
    turksportal...

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by wolfson View Post
    Kadrom rakibe göre iyi ve ya kötü nasıl olursa olsun deplasmanlarda topu rakibe veriyor bizdeyken de top yapamadan rakibe kaptırıyoruz. Rakip yoğun pres ile topu bizden alıyor genelde. Kendimi sorgulamaya başladım artık. Yardım istiyorum.
    -Ben asimetrik 4-4-2 oynuyorum.(DMC-MC-ML-AMR-ST-ST STlerden biri destek rolünde.) Ve rakibim 4-1-2-2-1 oynuyor.
    -Pres ile benim orta sahadaki adamlarıma top yaptırmıyor. Ben ne yapmalıyım diye düşünüyorum?
    1-Ya takıma topu kanatlara taşıyın deyip ortasahayı rahatlatıyım ki bu da aslında aynı sonucu veriyor.
    2- Ya da bloklar arası mesafeyi kısaltıp kısa pas düşük tempo ile onların bana baskı yapmasını engelleyim hem top bende kalmış olur. Bana bu söylediğim oldukça mantıklı geliyor ama bunu yaptığımda da ne hikmetse değişen bi şey olmuyor pek!!
    3- Bir başka şey de topu forvetlere taşımak için uygun bi şekilde-mesela 4-4-2 baklava dizilişini alıp- diziliş değiştiriyim diyorum.

Bu saydıklarım bana oldukça mantıklı geliyor. Ne yapmalıyım başka? Siz neler yapıyorsunuz deplasmanlarda?
    Ben oyuncu talimatlarindan calim deneme ve kisa pasi isaretliyorum. Takim talimatlarinda ise kisa pas yaraticiligi dusuruyorum defansi ilerde kurulu topu Kanatlara yolla diyorum. Boylelikle topu ayaklarinda fazla tutmuyorlar. benden dusuk takimlara % 60 uzerinde topa sahip oluyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

DMC-MC-MC-AMR-AML-ST oynamak istiyorum. Diziliş defansif bi diziliş geliyor bana aslında pek sevmem bu dizilişi ama en garantisi bu gibi bu seride.

-Forvet bu dizilişte bana göre yalnız kalıyor ben de bunu engellemek için MClerden birini OyunKurucu hücum yapıcam. Aslında diğer MCnin de ileri çıkmasını hatta bazen gol de atabilmesini istiyorum. Bunun için iki yönlü ortasaha rolü ne öçlüde uygun? Standart Ortasaha hücum rolü daha mı iyi olur? DMCyi regista yapacağımızı düşünürsek standart ortasaha hücum ile çok mu ofansif bi dizilişe döner taktik?

-Defans çizgisini ileri kurmayı planlıyorum. DMCdeki oyuncum oldukça iyi bir DMC olduğu gibi pas özelliği de yok değil. Onu regista yapmayı ve bu şekilde defansta 4-1-2-2-1 gibi gözüken taktiği hücumda 4-2-3-1'e dönüştürmek istiyorum.

-Forvetin yalnız kalmasına gelince. Zaten MClerden biri ileri çıkacak hücumda. AMR ve AMLlerden biri kanat destek oynayacak o garanti ancak diğeri içe kat eden hücum mu yoksa içe kat eden destek mi karar veremedim. İçe kat eden hücum ile o kanattaki savunmam çok mu zayıflar? Amacım bu oyuncuya hücum rolü verip forvetin yalnızlığını gidermek ama bu oyuncu kanatta olacak yani pek de engellemeyecek yalnızlığı, bunun için bu oyuncuya dar alanda oyna demem ne kadar mantıklı? Bunlara cevap verirseniz çok sevinirim zaten dün de amma şey sormuştum
    Last edited by wolfson : 15.Ocak.2014 at 16:29 Reason: yazım yanlışları
    turksportal...

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by wolfson View Post
    DMC-MC-MC-AMR-AML-ST oynamak istiyorum. Diziliş defansif bi diziliş geliyor bana aslında pek sevmem bu dizilişi ama en garantisi bu gibi bu seride.

-Forvet bu dizilişte bana göre yalnız kalıyor ben de bunu engellemek için MClerden birini OyunKurucu hücum yapıcam. Aslında diğer MCnin de ileri çıkmasını hatta bazen gol de atabilmesini istiyorum. Bunun için iki yönlü ortasaha rolü ne öçlüde uygun? Standart Ortasaha hücum rolü daha mı iyi olur? DMCyi regista yapacağımızı düşünürsek standart ortasaha hücum ile çok mu ofansif bi dizilişe döner taktik?

-Defans çizgisini ileri kurmayı planlıyorum. DMCdeki oyuncum oldukça iyi bir DMC olduğu gibi pas özelliği de yok değil. Onu regista yapmayı ve bu şekilde defansta 4-1-2-2-1 gibi gözüken taktiği hücumda 4-2-3-1'e dönüştürmek istiyorum.

-Forvetin yalnız kalmasına gelince. Zaten MClerden biri ileri çıkacak hücumda. AMR ve AMLlerden biri kanat destek oynayacak o garanti ancak diğeri içe kat eden hücum mu yoksa içe kat eden destek mi karar veremedim. İçe kat eden hücum ile o kanattaki savunmam çok mu zayıflar? Amacım bu oyuncuya hücum rolü verip forvetin yalnızlığını gidermek ama bu oyuncu kanatta olacak yani pek de engellemeyecek yalnızlığı, bunun için bu oyuncuya dar alanda oyna demem ne kadar mantıklı? Bunlara cevap verirseniz çok sevinirim zaten dün de amma şey sormuştum
    Ayni dizilis ile oynuyorum bende. Kanatlara hedef kanat oyuncusu rolu veriyorum. Forvetimde yalniz kalmiyor boylelikle. Benim oynadigim kariyerde forvet oyuncum takimin en golcu ve asistcisi durumundaydi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    1. bek kullanmıyorum
    2. 1 dmc(half back) 2 tane mc 1 tane amc var 2 tanede acık kanat
    3. control oynuyorum

acık oyunculara rakibin kanat oyuncularına(aml,amr veya mr,ml) adam markajı veriyorum sorun biraz çözüldü

3 defanstan dıştakilere cover rolü versem daha iyi olurmu ?
    Kanatlardan pozisyon vermen cok dogal o zaman.

AMR ile AML'nin WBR ve WBL yap, boyle bir sorunun kalmaz.

FM'de belirledigin dizilis, takiminin savunmadayken sahaya nasil dizilecegini gosteriyor.

Abi kullandigim dizilisle ve verdigim oyuncu gorevleri ve takim komutlariyla savunmada problem yasar miyim?
    Hucum ettigimde ise kisa paslarla topa sahip olarak oynamak istiyorum.. aklima takilan tek sey, topu ileriye tasimakta bir sorun cikar mi?

Kendi evimde benden çok güçsüz takımlara bile mahkum oynuyorum. Dizilişim böyle, talimatlarda da topa sahip ol ve yavaş tempo kullanıyorum. Ne yapmak lazım?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Ronaldinho 10 View Post
    Abi kullandigim dizilisle ve verdigim oyuncu gorevleri ve takim komutlariyla savunmada problem yasar miyim?
    Hucum ettigimde ise kisa paslarla topa sahip olarak oynamak istiyorum.. aklima takilan tek sey, topu ileriye tasimakta bir sorun cikar mi?

Oyuncularina bagli. Cok ciddi bir ariza goremedim.

Nesil
    2010
    Yer
    Tokat

Quote Originally Posted by juricevic View Post
    Kendi evimde benden çok güçsüz takımlara bile mahkum oynuyorum. Dizilişim böyle, talimatlarda da topa sahip ol ve yavaş tempo kullanıyorum. Ne yapmak lazım?

Taktiğini oyuncu rolleriyle birlikte paylaşırmısın.

27. Default

Merhaba taktiğim bu; iç sahada rakiplerimi (6/6 gidiyorum) ezici bi şekilde yenmeme rağmen dışarıda bi türlü kazanamıyorum. Sıkıntı ne sizce?

Ben Guardiola zamanı Barcelona gibi oynatmak istiyorum takımımı.Bunun içinde Barcelona'yı alara taktik denemeye başladım.

Oyun anlayışım kontrol felsefem çok akıcı.

Takım direktifleri ise rakip ceza alanına paslaşarak gir rakibi rahatsız et ve topa sahip ol.

Kontrol oyun anlayışında savunma oyuncularım kısa paslar yapıyor ama hücum oyuncularım çok az kısa pas yapıyorlar.Genelde topu alan hücum oyuncularım direk top sürerek rakip ceza alanına gidiyor.Bunu dengelemek için topa sahip ol direktifini verdim ama pek etkili olmadı.

Beklediğim kadar topa sahip olamıyorum.

Oynatmak istediğim oyun önde basan rakibi kendi sahasından çıkartmayan bol ve kısa paslar yaparak rakibi açmaya çalışan bir takım

2 senedir AMR ve AML'lerin etkili oldugunu dusunmuyorum. Mac motoru veya baska bir nedenden dolayı, neden bilmiyorum.

AML ve AMR aşırı gereksiz.

AML/R oynatıp da 7.50 ortalama tutturabilen var mı? (Ronaldo, Messi vs gibilerle hiç oynamadım)

Bu 2014'de de Trequartista bitmiş. Onun da etkili oldugunu gormedim.

En sevdigim taktik mesela AMR/L 'li 4-2-3-1'dir. ama maç motoru yüzünden 352 oynuyorum. Newcastle ile ilk sezon 16 maç sonunda liderdim, liberolu, halfbackli bir taktikle, eeeh bu taktik de hileli dedim, zevk vermedi.

Yaptığımız taktileri maçta gözlemleyebilmek için takımın taktiğe tam olarak alışması şart mı?

Sayfa 9 / 20 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon

Mesaj Yetkileri