Sayfa 20 / 20 İlkİlk ... 10181920
571 ile 598 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Benim de bir sorum olacak (oyunu ingilizce oynuyorum)

dr fb( s)
    dl fb( s)
    dc cb( d)
    dc cb( d)
    dmc anchor man( d)
    mc b2b ( s)
    mc b2b ( s)
    aml w( s)
    amr w( s)
    st target man ( s)

control
    fluid

takım talimatları;

play shorter
    play narrower
    push higher up
    hassle opp.
    get stuck in
    lower tempo

pozsiyona giriyorum fakat maçlar genelde 0-0 1-0 gibi bitiyor. top hakimiyetim 55-60 arası.

genel possession futbolumu bozmadan daha fazla pozisyona nasıl girebilirim ?
    santraforu attack yaptığım zaman pas futbolum bozuluyor aynı zamanda mclerden herhangi birine de playmaker rolu verirsem yine bozuluyor. takıldım kaldım.

gollerim genelde iki türlü.

1. target man arapasıyla kanadı içeri kaçırıyor çaprazdan vuruş gol
    2. derinden uzun bir orta target man dokunuyor ve gol.

özellikle kanat oyuncularımın pas oyunununa katılımlarını bozmadan ortalarını nasıl arttırabilirim ?

beklerime hucum özellik versem pas oyunu bozulur mu ? yoksa bozmadan daha çok orta şansı yapabilmiş olur muyum ?

Nesil
    2014
    Yer
    İstanbul

Beklere hücum verdiğin zaman pas sayında düşüş yaşayacağını düşünüyorum ancak çok büyük bir düşüş olmaz. Pas oyunu, genelde pozisyon düşüklüğünün temel sebebi oluyor oyunda. Verdiğin rollere göre hangi özellikler seçilemez durumda oyuncu komutlarında tam olarak hatırlamıyorum ancak ceza alanına paslaşarak gir seçeneğini takım komutlarında seçip, kanatlarına eğer komut aktifse daha fazla riskli pas komutu vermeni öneririm. Bir yerden feragat etmen lazım pozisyon sayısını arttırmak için.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@davidvilla

Takımda hiç hücum görevli oyuncu yok. Beklerden birine ve mc'lerden birine hücum görevi vermeni tavsiye ederim. Sağ beke hücum verirsen sol iç orta sahaya (mcl), ya da tam tersi... bu şekilde yaparsan daha ideal olur.

Target Man ve Anchor Man gibi roller pas oyunu için ideal roller değil aslında (bence). Ama sistemin oturmuşsa bozma tabi. Ben DM için Defensive Midfielder (ya da beklere hücum verirsem Half Back) veya Deep Lying Playmaker (defend) gibi rolleri tercih ederdim. Forvet içinse Deep Lying Forward (attack) deneyebilirsin. İlla support olsun diyorsan Complete Forward ya da Defensive Forward olabilir.

Ayrıca, bu dizilimde kanatlara asla hücum görevi verme, pas oyunu da takım savunması da olumsuz etkilenir.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Quote Originally Posted by Pod View Post
    Beklere hücum verdiğin zaman pas sayında düşüş yaşayacağını düşünüyorum ancak çok büyük bir düşüş olmaz. Pas oyunu, genelde pozisyon düşüklüğünün temel sebebi oluyor oyunda. Verdiğin rollere göre hangi özellikler seçilemez durumda oyuncu komutlarında tam olarak hatırlamıyorum ancak ceza alanına paslaşarak gir seçeneğini takım komutlarında seçip, kanatlarına eğer komut aktifse daha fazla riskli pas komutu vermeni öneririm. Bir yerden feragat etmen lazım pozisyon sayısını arttırmak için.
    eyvallah. paslaşarak cezasahasına gir'i seçtiğimde neredeyse hiç cezasahasına giremedim. çok enteresan ama öyle. çok ağır kalıyorlar ve defans yerleşiyor. genelde pas hatasıyla veya taçla falan bitiyor. onu ne zaman kaldırdım yukarıda saydığım 2 tarz goller olmaya basladı.

oyuncu komutu hiç vermedim ama daha fazla riskli pas komutu kanatlar için değil belki de mc'ler için verilebilir eğer açıksa.
    sağol yorumun için. bu arada nick'in açılımı payable on death mi ?

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    @davidvilla

Takımda hiç hücum görevli oyuncu yok. Beklerden birine ve mc'lerden birine hücum görevi vermeni tavsiye ederim. Sağ beke hücum verirsen sol iç orta sahaya (mcl), ya da tam tersi... bu şekilde yaparsan daha ideal olur.

Target Man ve Anchor Man gibi roller pas oyunu için ideal roller değil aslında (bence). Ama sistemin oturmuşsa bozma tabi. Ben DM için Defensive Midfielder (ya da beklere hücum verirsem Half Back) veya Deep Lying Playmaker (defend) gibi rolleri tercih ederdim. Forvet içinse Deep Lying Forward (attack) deneyebilirsin. İlla support olsun diyorsan Complete Forward ya da Defensive Forward olabilir.

Ayrıca, bu dizilimde kanatlara asla hücum görevi verme, pas oyunu da takım savunması da olumsuz etkilenir.
    anladım.

hucum gorevli oyuncu olmaması aslında pas oyununu saglamamı saglıyor bir nevi ama tabi çok yavan kalıyor top bizde ama en sonu cılız bir sutla bitiyor vs.

dediğin gibi mcl rb attack yapıp lb mcr support bırakarak belki bir derinlik kazandırabilirim. yalnız mc'deki oyuncuya advance playmaker dışında ofansif hangi rolu tavsiye edersin ?

bu arada target man (cardozo) arkası dönük çok güzel top dagıtıyor neden pas oyununa uygun değil dedin anlayamadım ama vardır bir bildiğin tabi
    aynı şekilde anchor da öyle. kazandığı topu hemen kanada veriyor hiç oyalamıyor ayagında tutmuyor uzun vurmuyor. fejsa (benfica) olur kendisi. belki oyuncu tarzındandır.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Central Midfielder (attack) ya da sistemi bozmak istemiyorsan B2B'lardan biri için Get Further Forward komutu vererek daha sık ileri çıkmasını sağlayabilirsin. CM (attack) rolünün gol atma potansiyeli diğer MC rollerinden daha yüksek ama.

Target Man ve Anchor Man basit oynayan, topu hemen en yakınındakine aktaran roller normalde. Oyuncunun tekniği, oyun görüşü falan daha fazlasını ortaya çıkarabilir tabi, mesela Cardozo da iyi ama yerine Drogba'yı al koy bak neler oluyor. Ama rol olarak bir üretkenlik katmaz. Duvar görevi görür sadece. Target Man kolay marke edilebilen bir roldür. Daha hareketli bir rol hem markajı zorlaştırır hem de oyuncunun pas trafiğinin içerisine daha fazla girmesini (daha çok top alıp vermesini) sağlar. Hareketlilik aynı zamanda rakip stoperlerin dengesini de bozar, takım arkadaşlarına boş alan yaratır.

Sana bir başka tavsiye: Madem pas oyunu oynatıyorsun o zaman "Roam From Positions" takım talimatını kullan. Pas oyunu hareketlilik ister. Yerinde sabit duran Anchor Man, Target Man gibi rolleri de bu yüzden tavsiye etmiyorum.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Central Midfielder (attack) ya da sistemi bozmak istemiyorsan B2B'lardan biri için Get Further Forward komutu vererek daha sık ileri çıkmasını sağlayabilirsin. CM (attack) rolünün gol atma potansiyeli diğer MC rollerinden daha yüksek ama.

Target Man ve Anchor Man basit oynayan, topu hemen en yakınındakine aktaran roller normalde. Oyuncunun tekniği, oyun görüşü falan daha fazlasını ortaya çıkarabilir tabi, mesela Cardozo da iyi ama yerine Drogba'yı al koy bak neler oluyor. Ama rol olarak bir üretkenlik katmaz. Duvar görevi görür sadece. Target Man kolay marke edilebilen bir roldür. Daha hareketli bir rol hem markajı zorlaştırır hem de oyuncunun pas trafiğinin içerisine daha fazla girmesini (daha çok top alıp vermesini) sağlar. Hareketlilik aynı zamanda rakip stoperlerin dengesini de bozar, takım arkadaşlarına boş alan yaratır.

Sana bir başka tavsiye: Madem pas oyunu oynatıyorsun o zaman "Roam From Positions" takım talimatını kullan. Pas oyunu hareketlilik ister. Yerinde sabit duran Anchor Man, Target Man gibi rolleri de bu yüzden tavsiye etmiyorum.
    aha anladım ne demek istediğini, deneyceğim.

bu durumda santraforda false nine da kullanılabilir yanlış anlamadıysam. çünkü en çok pas alışverişi aktif yapabilecek bir oyuncu rolu yanlış yorumlamadıysam eğer.

roam from positions bizim eskiden bildiğimiz free role değil mi ? ne kadar fazla free role o kadar işi karmaşıklaştırmaz mı ? pas oyunu biraz ezber olayı değil mi ? yani eski serilerde ne kadar az free role ve creative freedom versen o kadar fazla pas oyununu vurgulayabiliyordun yanlış mı düşünüyorum ?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by davidvilla View Post
    aha anladım ne demek istediğini, deneyceğim.

bu durumda santraforda false nine da kullanılabilir yanlış anlamadıysam. çünkü en çok pas alışverişi aktif yapabilecek bir oyuncu rolu yanlış yorumlamadıysam eğer.

roam from positions bizim eskiden bildiğimiz free role değil mi ? ne kadar fazla free role o kadar işi karmaşıklaştırmaz mı ? pas oyunu biraz ezber olayı değil mi ? yani eski serilerde ne kadar az free role ve creative freedom versen o kadar fazla pas oyununu vurgulayabiliyordun yanlış mı düşünüyorum ?
    Bu rol dağılımına False 9 gitmez diye düşünüyorum. Çünkü kenarlarda İçe Kat Eden oyuncun veya AMC'de gizli forvetin falan yok. Yani False 9'ın stoperleri üzerine çekip boşaltacağı alana sızacak oyuncun yok. CM'ye hücum verirsen bir tek o ki o da geriden geliyor.

Evet, eskiden bildiğimiz free role ama bunu oyuncuya serbestlik veriliyor diye düşünme. O tarz serbestlik aslında yaratıcılık özgürlüğü ile veriliyor ki buna en güzel örnek Trequartista. Roam from position ise hücumda hareket özgürlüğü anlamına geliyor. Oyuncunun yapacağı koşuları, hareketleneceği alanları etkiliyor.

Guardiola'nın Barcelona ve Bayern'i en güzel örnek. Oyuncular pas almak için sürekli hareket halinde. İşte roam from positions o.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

@Walter Sakana

eyvallah dostum anladım ne demek istediğini. yahu yıllardır oynuyorum oyunu taktiği de kendim hazırlarım hep ama hala verdiğim komutun maç motorunda nasıl bir etki ettiğini anlayamıyorum belki de benden kaynaklanıyordur sıkıntı

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Son olarak; lower tempo yanlış bir seçim değil ama bu seride pozisyon üretimini oldukça düşürüyor. Ben de normalde kullanmak istiyorum ama ne zaman seçsem seçmemle geri kaldırmam ya da higher tempo'yu seçmem bir oluyor. Hiç istediğim sonucu alamadım, 4-2-3-1 diziliminden de aynı şekilde.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Son olarak; lower tempo yanlış bir seçim değil ama bu seride pozisyon üretimini oldukça düşürüyor. Ben de normalde kullanmak istiyorum ama ne zaman seçsem seçmemle geri kaldırmam ya da higher tempo'yu seçmem bir oluyor. Hiç istediğim sonucu alamadım, 4-2-3-1 diziliminden de aynı şekilde.
    ama kontrolde lower tempo işe yarıyor sanki. ben de tam tersi hep higher tempo ile oynamak istiyorum ama pas hatalarından gına geldi lower tempo işaretledim. şimdi de iyi pas yapıyorlar ama o kadar. işte ufak tefek dokunuşlarla hem iyi pas yapan hem de pozisyona girebilen bir takım haline getirmeye çalışıyorum.

4-2-3-1de en iyi sonucu ben galatasaray'da sino'yu shadow striker burak'ı dlf( s) yaparak aldım açıkcası. kanatlar her zaman support tabi.
    eski serilerdeki 4 2 3 1 deki oyun kurucu-poacher ikilisi bu seride kesinlikle olmuyor.
    bir de henüz advanced playmaker'dan ben hiçbir türlü verip alamadım. dlp de aynı şekilde fakat yerine regista ise gayet iyi oldu bir oyun kurucu olarak ön liberoda. advanced playmaker varken enganche diye bir rolun daha olması zaten sacma geliyordu bana sanki yeni rolleri kullandırmaya tesvik var gibi geldi bilemiyorum. fakat enghance şeklinde hiç denemedim açıkcası.

Forum yenilenince dosya gitmiş. Geri yükleme yapılacak mı acaba?

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    Forum yenilenince dosya gitmiş. Geri yükleme yapılacak mı acaba?
    Biraz geç oldu, aslında dosya yerinde duruyor

http://dosya.turksportal.net/research/Taktik_Rehberi_Turksportal.htm

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

hocam dosya bi tek bendemi gözükmüyor ? ilginizi arz ederim

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    Biraz geç oldu, aslında dosya yerinde duruyor 404 Not Found
    Malesef tekrardan gitti.

Link kırılmış. Yeniler misiniz?

Nesil
    2003

Link'te sorun yok. Son zamanlarda sunucuda sorun oluyor ama duzelince okunabiliyor.

Isterseniz sayfayi bilgisayariniza kayit edebilirsiniz.

Rakibe önlem konusunda bir sorum olacaktı. Ben bu rapora göre rakibin pas yapmasını önlemek için önde basıyorum işe de yarıyor gibi. Peki hem pas hem de ortayla etkili olabilen takımlara karşı ne yapmam gerekiyor? Kanat kullananlara karşı defans hattını geriye çekiyorum ama bu sefer de pas yapma imkanı buluyorlar. Özellikle 2 türlü hücüm edebilen takımlara karşı ne yapmam gerektiğini tam bilmiyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Slyrian View Post
    Rakibe önlem konusunda bir sorum olacaktı. Ben bu rapora göre rakibin pas yapmasını önlemek için önde basıyorum işe de yarıyor gibi. Peki hem pas hem de ortayla etkili olabilen takımlara karşı ne yapmam gerekiyor? Kanat kullananlara karşı defans hattını geriye çekiyorum ama bu sefer de pas yapma imkanı buluyorlar. Özellikle 2 türlü hücüm edebilen takımlara karşı ne yapmam gerektiğini tam bilmiyorum.
    Rakip teknik direktorun oyun tercihleri ne (teknik direktorun profilinde gorebilirsin)?

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Rakip teknik direktorun oyun tercihleri ne (teknik direktorun profilinde gorebilirsin)?
    -sonraki rakibim Elazığ hocası Rıza Çalımbay. 4-4-1-1 , stili seri futbol
    -Galatasaray hocası Ertuğrul Sağlam o ise paslaşmayı tercih ediyor

önümdeki 2 maç böyle. aynı diziliş farklı stil

Nesil
    2003

Riza Calimbay direkt oynar. Oyunu biraz daha geride kabul edip, kontra oynamak faydali olur. Onde basmaya calisirsan atacaklari uzun toplar kalende tehlike olur.

Ertugrul Saglam'in temposu dusuktur ve pas yapa yapa kalene gelir. Kendi yari alaninda kapanip, oyun kurucusuna adam markaji yaparak durdurabilirsin. Veya takim halinde onde basip topu kotu kullanmaya zorlayabilirsin.

Karışık stilde oynayanlara karşı ne yapmam gerekiyor? Ben Fenerbahçe'yi yönetiyorum ligde iyi de gidiyorum gol konusunda pek sıkıntı yaşamıyorum ama amacım birnevi yenilmez bir takım oluşturmak. Maçtan maça sadece savunma hattında değişiklik yapıyorum. Pasla oynayanlara karşı oyunu daraltıp ileride basıyorum , kanat akınlarıyla oynayan takımlara karşı savunmayı geriye çekip oyunu ilerdeki oyuncuların yeteneğine bırakıyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Rehber zamanla gelişritilmeye devam edecektir.

İyi okumalar ve eğelenceler.

Açılmıyor yeniden yükleyebilir misiniz?

Nesil
    2003

Sorun sunucuda olsa gerek. Sunucunun donmesini beklemek lazim.

Nesil
    2003

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Alternatif link birinci mesaja eklendi.
    Teşekkürler.

teşekkürler

[MENTION=4751]perpetua[/MENTION] Konuyu baştan sona kadar okudum. Yine de sormak istediklerim var ve ayrıntılı cevaplarsanız sevinirim.

Öncelikle 4-2-3-1 oynuyorum. 2 MC - 1 AMC - 1 IF 1 WINGER 1 KF.

İstedigim oyun şekli; Rakip yarı alanda pas yapıp, topu kanatlara aktarmak ve kanatların ortasında forvetimin gol yapması. AMC'nin ara paslarında forvetimin karsı karsıya kalması.

İyi bir kadrom olmasına ragmen taktigi bi türlü oturtamadım.(Wanyama,Tielemans, Zivkovic, Quintero, Januzaj, Martial)

Talimatlarım: Düşük tempo, Daha dar alan, Normal savunma çizgisi, Daha az pres, Ayakta Savun, Topa sahip ol, Daha az top sür, Defanstan kısa pasla çık, Kanatları kullan, Bekleri ileri çıkart.

IF oynayan adama geniş alanda oyna diyorum(destek)
    AMC(destek) KF(Destek)
    SO(Savunma) DOK(destek)

Felsefem:Standart
    Oyun Şeklim:Akıcı

Taktigim aşağı yukarı böyle. Neyi yanlış yapıyorum veya eksik yapıyorum bulamadım.

Edit: Taktigimin fotosu. http://i.hizliresim.com/92MVEQ.jpg

Edit2: Abi kaç maçtır gol atamıyorum. Takım sankı kıtlenmıs durumda. Ne yapsam fayda etmıyor.

VSP355s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Last edited by Adana Demirspor : 16.Şubat.2016 at 21:53

sonucunu merak ettim?

Sayfa 20 / 20 İlkİlk ... 10181920

Mesaj Yetkileri