Anket Sonuçlarını Görüntüle: Hangi durum oyunda karşılaştıklarınızı yansıtıyor?

Voters
120. You may not vote on this poll
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

15 12.50%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

25 20.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

28 23.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

13 10.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

8 6.67%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

9 7.50%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

16 13.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

6 5.00%
Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
31 ile 60 arası toplam 91 sonuç

Konu: Savunma sorunları ve Diziliş

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Tamamen taktik ve oyuncu tercihi ile alakalı bir durum. Mesela ben defans hattını çok önde oynatıyorum fakat stoper ve beklerimin hızları, dayanıklıkları, sezgileri ve top kapmaları yüksek. Önde defans yapmama rağmen iki bekimde ofansif konumundalar. Fakat böyle bir taktikte her zaman top kesici bir ön libero oynatıyorum. Ön liberoda klasik uzun boylu, güçlü ve top kapması çok iyi olan adamlar. ( Lorik Cana ) gibi.

Sadece bunlarla bitmiyor, iyi bir kalecide olmak zorunda. Az da olsa rakip oyuncular 1-2 kez defans arkasına sarkabiliyor doğal olarak. Ancak iyi bir kaleciye sahipseniz gol olma oranı da düşüyor. Böylelikle rakip oyuncu sürekli uzaktan şutla tehlikeli olmaya çalışıyor.

Ek olarak bir öneride daha bulunmak istiyorum. Hazırlık maçları ve ligin ilk 6-7 haftasında takımınız çok gol yiyor ve başarısız oluyorsanız bu konuda sabırlı olmanızda yarar var. Başarsızlıktan sonra taktiği suçlayıp birden fazla taktik değiştirmeniz takımın uyumunu daha da kötüleştirir. Gol yemek ve gol atamamak sadece taktiğe özgü bir şey değil, oyuncuların birbiriyle oynaması ve takım uyumuyla da alakalı. O yüzden oyuncularınız birbirine alışana ve iyi sonuçlar alana kadar bekleyin. Beklerken kötü oynayan oyuncularınıza rotasyon uygulayın, iyi oynayan oyuncularınızı ödüllendirin ilk 11'de oynatın. Zamanla taktiğiniz tam istediğiniz gibi işleyecektir.
    Last edited by William Rookwood : 08.Mart.2014 at 00:33

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Tam olarak nasil savunmanin arkasina siziyor rakipler?
    Çok spektaküler ara paslar ile üç stoperimin arasından top geçiriyor rakip orta sahalar ve o top hep forvetle buluşuyor abi.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

@perpetua

Mesajın uzunluğu fazla olduğu için sayfayı işgal etmek istemedim.. Açıklamanız için teşekkür ederim benim ve 4-2-3-1 dizilişini kullananlar için epey açıklayıcı oldu.. Aslında oyunun kısır olduğu nokta oyuncu rolleri.. MC mevkisinde oynayan ancak savunma halindeyken DM pozisyonuna geçebilecek bir rolün olması gerek 4-2-3-1 sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için.. Yani aslında savunma arkasına atılan topları MC mevkisindeki adamın kesmesi gerekirken, gerekli olan rol mevcut olmadığı için bu işlevi göremiyor ve stoper oyuncuları bu paslara engel olmaya çalışırken forvet oyuncularını kaçırıyor.. Ben böyle anlıyorum.. Yani oyun mecburen MC yerine DM kullandırtmaya zorluyor bizi..

Quote Originally Posted by Artul View Post
    @perpetua

Mesajın uzunluğu fazla olduğu için sayfayı işgal etmek istemedim.. Açıklamanız için teşekkür ederim benim ve 4-2-3-1 dizilişini kullananlar için epey açıklayıcı oldu.. Aslında oyunun kısır olduğu nokta oyuncu rolleri.. MC mevkisinde oynayan ancak savunma halindeyken DM pozisyonuna geçebilecek bir rolün olması gerek 4-2-3-1 sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için.. Yani aslında savunma arkasına atılan topları MC mevkisindeki adamın kesmesi gerekirken, gerekli olan rol mevcut olmadığı için bu işlevi göremiyor ve stoper oyuncuları bu paslara engel olmaya çalışırken forvet oyuncularını kaçırıyor.. Ben böyle anlıyorum.. Yani oyun mecburen MC yerine DM kullandırtmaya zorluyor bizi..
    Bundan önce ki fm seriilerinde böyle birşey söz konusu değildi. ama şu anda kesinlikle 2 mc ile 4231 sisteminde başarılı olmak çok zor. rakip leblebi gibi gol atıyor. çok enteresan skorlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz... Arsenal'e deplasmanda 3 atıp evimde Antalya'dan 4 yiyen birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim

Ayrıca her olaya profesör kesilip akıl almaz açıklamalar getiren arkadaşlarıda hayretle takip ediyorum. Bir gün yanından geçen topu tutmayan kaleci için '' taktiğinizden kaynaklanıyor o yüzden tutmuyor kaleci topu '' diyecekler diye korkuyorum.

Nesil
    2003

@perpetua

Bu rol ile degil, mevki ile cozulecek bir durum.

Bir oyuncunun birincil gorevi savunmanin onunu perdeleyip, bu tip ara paslari engellemekse bu oyuncunun MC'de ne isi olabilir?

Nasil bir defansif orta saha oyuncusundan bir MC gibi rakip ceza alanina girmesi beklenmiyorsa, bir MC'den de bir defansif orta saha oyuncusu gibi ara paslari engellemesi beklenmemeli.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Çok spektaküler ara paslar ile üç stoperimin arasından top geçiriyor rakip orta sahalar ve o top hep forvetle buluşuyor abi.
    Bundan cikartabildigim onde yaptigin baski yeterli degil (belki oyuncularin yapamiyor) ve rakip yuzunu senin kalene dogru donup pas atabiliyor. Bunun cozumu ya ondeki baskiyi arttirmak ve rakibe pas verecek zaman tanimamak (daha fazla pres ile veya daha caliskan ve hizli oyuncularla). Veya daha geride bekleyip ve rakibe yakin markaj yapip hem bos alan vermemek, hem de rakibin yuzunu kaleye dondurmesini zorlastirmak.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Bundan cikartabildigim onde yaptigin baski yeterli degil (belki oyuncularin yapamiyor) ve rakip yuzunu senin kalene dogru donup pas atabiliyor. Bunun cozumu ya ondeki baskiyi arttirmak ve rakibe pas verecek zaman tanimamak (daha fazla pres ile veya daha caliskan ve hizli oyuncularla). Veya daha geride bekleyip ve rakibe yakin markaj yapip hem bos alan vermemek, hem de rakibin yuzunu kaleye dondurmesini zorlastirmak.
    Bence anahtar oyuncuya katı adam markajı yapan önlibero ideal çözümdür bu durumda. 2 MC'li sistemde olursa kademeli savunma anlayışı birinin adam markajı yüzünden nasıl olur bilemiyorum. Burada o kritik pasları veren mutlaka bir kilit oyuncu vardır. Bütün orta saha oyuncuları veriyorsa o zaman da world class takım olmalı cidden. Bambaşka mesele olur.

Dahası orta sahalar, hatta belki hücumcular alanı yeterli parsellemiyor olabilirler. Bu da rakibin çok fazla hücumda yerleşmesine ve rahat rahat çok pasla hücum edecek olmasından ötürü savunmada topu kovalamaktan yorulmalarına/konsantrasyon hatalarına sebebiyet verecektir.

Belki de savunmaya fazla yapışmak çözüm olabilir. Böylece ara pasları engellenir, çünkü pas açısı hiç bırakılmaz ama bu sefer de ceza sahası önüne yığılma olacağından hücuma dengeli çıkışlar gerçekleşmez ve rakibin dominasyonunu kabul etmek zorunda kalırsınız.

Stoperlerin yüksek pozisyon bilgisine sahip olanları tercih edip (ağır bile olabilirler) çok geride kalmalarını sağlamak da mümkün olabilir. Orta sahanın, rakibin hücumcuların rahat rahat stoperlerin üzerine kolay gidemememesi için alanı yüksek efor ile doldurması gerekir. Bu yüzden insan azmanı (work rate + determination + teamwork + stamina + tackling + positioning ya da pace/acceleration özellikleri world class) önliberolar gerekecektir.

Aslında en kolayı pres yapan hücumcular. Böylece top kaptırdıkça tehlike yaşamadan yeniden kazanırsınız. Onlara katılan hücumcu bekler ile sürekli oyunu domine edip hücum etmek rakibin hiç topla oynayamaması, dolayısı ile savunmada adam kaçıracak pozisyon yaşamamayı garanti etmeyi ve rakibin sürekli savunmada topun etrafında koşup yorulup debelenmesini sağlar. Temelde kolay gibi görünse de işte insan azmanı futbolcular gerekiriyor ki rakibi ezebilesin.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Bu rol ile degil, mevki ile cozulecek bir durum.

Bir oyuncunun birincil gorevi savunmanin onunu perdeleyip, bu tip ara paslari engellemekse bu oyuncunun MC'de ne isi olabilir?

Nasil bir defansif orta saha oyuncusundan bir MC gibi rakip ceza alanina girmesi beklenmiyorsa, bir MC'den de bir defansif orta saha oyuncusu gibi ara paslari engellemesi beklenmemeli.
    Ama işte gerçekte böyle olmuyor malesef.. Çok üst düzey bir takımdan örnek vereceğim ama Sami Khedira-Xabi Alonso ikilisini örnek alırsak bu iki oyuncu ne MC ne de DM oyuncuları çünkü biz Khedira'yı gerektiğinde hücuma katıldığını gerektiğinde de savunmanın önünde top kestiğini görüyoruz.. Keza Xabi Alonso'yu da gerektiğinde ceza sahası dışında ara pası atmaya çalışırken ya da savunma önünde markaj yaparken görüyoruz.. Bu iki oyuncuyu bu şekilde oynatabilecek bir rol yok oyunda malesef..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Ama işte gerçekte böyle olmuyor malesef.. Çok üst düzey bir takımdan örnek vereceğim ama Sami Khedira-Xabi Alonso ikilisini örnek alırsak bu iki oyuncu ne MC ne de DM oyuncuları çünkü biz Khedira'yı gerektiğinde hücuma katıldığını gerektiğinde de savunmanın önünde top kestiğini görüyoruz.. Keza Xabi Alonso'yu da gerektiğinde ceza sahası dışında ara pası atmaya çalışırken ya da savunma önünde markaj yaparken görüyoruz.. Bu iki oyuncuyu bu şekilde oynatabilecek bir rol yok oyunda malesef..
    Box-to-Box?
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Box-to-Box?
    Aynı rol olmuyor ne yazık ki.. Savunma yaparken çok zaaf gösteriyor sistem.. Gerçekteki gibi işlemiyor orta saha ikilisi..

Stoperlerim hızlı değil. Defansı geride gurup " Stand of Opponents, Tighter Marking ve Stay on Feet" talimatlarını verdim. Umarım işe yarar. İdmanda da defans çalıştırıyorum.

Aynı rol olmuyor ne yazık ki.. Savunma yaparken çok zaaf gösteriyor sistem.. Gerçekteki gibi işlemiyor orta saha ikilisi..
    Deep Lying Playmaker rolü defend duty'si ile benzer etkiyi yapabilir zira kategorisi hem Creator hem de Holding'dir. Box to Box düz runner oyunda.

Bence Alonso Defansif Oyun Kurucu-Destek yada Regista;Khedira Savaşçı Orta Saha-Destek yada Defansif Orta Saha-Destek görevleriyle istediğini elde edebilirsin.Tabi ikisi de DMC mevkisinde olacak şekilde MC'ye koyarsan çok önde kalabilirler.

Nesil
    2003

O konuda yaniliyorsun.

Oyuncuya verdigin gorev ilk olarak oyuncunun hucumda ne yapacagini belirliyor. Eger savun gorevi verirsen, oyuncu takim hucum ederken mevkisinden ayrilmadan oynuyor. Daha geriye gitmiyor (HB(D) disinda), daha da one cikmiyor. Mevkisini koruyor.

Eger destek gorevi verirsen hucumda biraz daha serbest oluyor. Hucuma destek vermek icin daha ofansif bir oyun oynuyor. Gerektiginde ileriye cikiyor. Hatta oyuncuya regista gorevi verirsen top rakip yari sahaya gectikten sonra tipki bir MC gibi oynuyor.

Oyuncuya hucum gorevi verirsen de top kendi takimina gectiginde kendisini hemen ileriye atiyor. Orta sahada topa hakim olmayi degil, ceza alaninin disinda ve icinde konumlanip girip gol/asist uretmeyi dusunuyor.

Oyuncularin savunmada nasil konumlanacagini ise iki sey gosteriyor.

Birincisi ve en onemli olani dizilis. Yani bir oyuncuyu DM'ye koyduysan savunmada DM cizgisinde olacak. MC'ye koyduysan savunmada MC cizgisinde olacak.

Ikincisi ise verdigin gorev. DM cizgisinde eger oyuncuya destek gorevi verirsen veya BWM gorevi verirsen bu oyuncu rakibe basmak ve en kisa zamanda topu kapmak icin pres yapmaya daha meyilli oluyor. Pozisyon almak yerine rakip ile mucadeleye giriyor. Yani mevkisini birakip rakibe basmak icin ileriye cikiyor.

MC'de de durum ayni. DLP(D) veya CM(D) rolu(gorevi) verdiginde bu oyuncular MC cizgisinde konumlaniyor. Diger oyuncular ise daha onde pres yapmaya, topu kapmaya calisiyor.

Tekrar beklerden ornek verecegim. Eger sag ve sol bekini MR ve ML'ye yerlestirirsen (iki tane stoper ile) ve rakip AMR ve AML kullaniyorsa, bu oyuncular mutlaka MR ve ML'de oynayan beklerinin arkasina sizacaktir. Bu kanattaki oyunculara savun gorevi versen de. Bu arkaya sizan oyunculari durdurmak icin de stoperlerin mecburen, dogru pozisyon alabilmek icin, kayma yapmak zorunda kalacaktir. Tabii bu da savunmada bosluklar vermene, rakibin kolay ara pasi verebilecek firsatlar bulmasina neden olacaktir.

Iki tane MC kullanmak da bunun gibi bir sey. Rakip senin defansin ile orta sahan arasina sizabiliyorsa ve bu bolgede oyuncu bulundurmuyorsan bunu ya adam markaji kullanarak cozebilirsin, veya savunma cizgisini cok ileriye cikartarak rakip AMC'yi stoperlerinin birisinin marke etmesinisaglayarak cozebilirsin.

Rakip akici bir oyun oynuyorsa ve AMC'ye sizan oyuncu surekli degisiyorsa, bunu adam markajiyla da yapmak mumkun degil. Mutlaka oraya oyuncu yerlestirmek durumundasin ki tek bir oyuncuyu kontrol etmeye degil, o bolgedeki alani kapatmaya calissin. Yani 2 MC'li bir 4231'in islemesinin tek yolu savunma cizgisinin cok ileride olmasi ve ileride kurulan amansiz bir baski ile savunma ile orta saha oyuncularinin arasindaki bos alani rakip degerlendiremesin. Degerlendirmeye calissa da stoperin riskli bir sekilde buradaki oyuncuya basarak rahatsiz etsin. Ofsayt taktigi kullanarak da rakibin savunmanin arkasina pas atmasi engellensin.

Ama rakibi daha geride karsiliyorsan ve amansiz bir pres yapmiyorsan savunman ile orta sahanin arasindali bolgeyi MC ile kapatman mumkun degil. Cunku dizilisin buna izin vermiyor. Oyuncularini konumlandirdigin yer kendiliginden bu boslugu veriyor. Onlara hangi rolu ve gorevi verirsen ver.

Xabi Alonso ve Sami Khedira orneklerine gelince. Bence ikisi de DM oynuyordu gecen sezon. Xabi Alonso regista olarak gorev aliyordu. Khedira ise ball winning midfielder. Bu iki rol oyuncularin top kendi takimindayken ileriye cikmasina, hatta ofansif bir oyun anlayisi kullaniliyorsa ceza alanina girmesine engel degil. Top rakipteyken de pres yapan oyuncular. Ama once geride konumlanip (yani savunmanin onunu perdeleyip), ondan sonra rakibe basiyorlar. Defansif pozisyonlarini onde alip, arkalarina kacan oyuncularin pesinden kosarak degil.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

4-1-2-1-2 oynuyorum. 2 stoper 2 kanat bek ile. Savunmada ciddi manada belirgin bi sorun yaşamadım. Ama yeni update ile 4-5 maç oynayabildim sadece

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Dikkatimi çeken bi durumu paylaşmak istiyorum. 3 stoper veya 2 stoper 1 half back ile oynayınca kenar stoperler yana doğru açılıyor. Ve boşluk veriyorlar. Ara paslar sıkıntı oluyor

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

@perpetua

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. Ben o zaman biraz da oyundaki rol açıklamalarının kurbanı oldum sanırım.. Çünkü sizin dediğinize göre MC mevkisinde oynayan oyuncular takım savunma halindeyken savunmanın hemen önünde top kesmek için pozisyon almıyorlar. Fakat oyundaki MC mevkisinde DLP(D) ve CM(D) rollerinin açıklamasında "Savunmanın hemen önünde yer tutar ve ara paslarına müdahale eder" diyor.. Ben bu açıklamaya dayanarak hep bu oyuncuların pres yapmasından ziyade araya atılan topları kesmesini bekliyorum..

Nesil
    2003

@perpetua

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. Ben o zaman biraz da oyundaki rol açıklamalarının kurbanı oldum sanırım.. Çünkü sizin dediğinize göre MC mevkisinde oynayan oyuncular takım savunma halindeyken savunmanın hemen önünde top kesmek için pozisyon almıyorlar. Fakat oyundaki MC mevkisinde DLP(D) ve CM(D) rollerinin açıklamasında "Savunmanın hemen önünde yer tutar ve ara paslarına müdahale eder" diyor.. Ben bu açıklamaya dayanarak hep bu oyuncuların pres yapmasından ziyade araya atılan topları kesmesini bekliyorum..
    Oyunun icindeki aciklama bu oyuncularin savun gorevi verildiginde mevkisini korudugunu soyluyor (en azindan Ingilizcesinde boyle). Yani MC hattinda kalir diyor. Mevkisinden daha geride konumlanir demiyor.

Maalesef oyun icindeki bu aciklamalar bazen yaniltici oluyor. Bu yuzden taktik rehberleri yaziliyor haril haril.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Oyunun icindeki aciklama bu oyuncularin savun gorevi verildiginde mevkisini korudugunu soyluyor (en azindan Ingilizcesinde boyle). Yani MC hattinda kalir diyor. Mevkisinden daha geride konumlanir demiyor.

Maalesef oyun icindeki bu aciklamalar bazen yaniltici oluyor. Bu yuzden taktik rehberleri yaziliyor haril haril.
    İngilizce oynamadım oyunu o yüzden tam olarak ne yazıyor bilemiyorum ancak Türkçe olarak benim dediğim gibi yazıyor o yüzden yanıldım sanırım.. Dil sorununun olduğunu basın toplantılarında farketmiştim zaten ama oyuncu rollerinin yanlış yazılabileceğini tahmin etmemiştim.. Birazdan tekrar oyunu açıp görüntü alıp paylaşayım da benim gibi bu konudan dolayı muzdarip olanlara bir faydam olsun.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Benim bu açıklamadan anladığım savunma yaparken bu oyuncuların defans hattının hemen önünde yani DM mevkiinde konumlanacağı ve rakibin hücumcu orta sahalarının atacağı ara toplarını kesecekleri yönünde.. Eğer bu oyuncular benim anladığım şeyi yapmıyorlarsa o zaman oyuncu açıklamalarında bir yanlışlık var..

Nesil
    2003

Benim bu açıklamadan anladığım savunma yaparken bu oyuncuların defans hattının hemen önünde yani DM mevkiinde konumlanacağı ve rakibin hücumcu orta sahalarının atacağı ara toplarını kesecekleri yönünde.. Eğer bu oyuncular benim anladığım şeyi yapmıyorlarsa o zaman oyuncu açıklamalarında bir yanlışlık var..
    Ingilizcesinden çevirirsek:

Central Midfielder (Defend)
    Savun görevi verilmiş orta saha oyuncusu savunmanın önünde kalır ve sahanın daha ilerisinde olan oyuncuları basit paslarla destekler.

Deep Lying Playmaker (Defend)
    Savun görevi verilmiş defansif oyun kurucu savunmanın önünde sahadaki pozisyonunu koruyarak fazladan savunma görevleri üstlenir ve nadiren hücuma destek olmak için ileriye çıkar.

Defensive Midfielder (Support)
    Destek görevi verilmiş defansif orta saha oyuncusu ileriye çıkarak hücum aksiyonlarına destek verir.

CM(D) ve DLP(D) için önemli kısımlar "savunmanın önünde kalır" ve "pozisyonunu koruyarak". Yani esasında bu iki oyuncu sahadaki pozisyonundan daha geriye gelir demiyor, her ne kadar bu anlamı çıkartmak mümkün olsa da. Hatta bu açıklamalar oyuncunun top kendi takımındayken ne yapacağını anlatıyor. Savunmada oyuncunun ne yapacağı konusunda ise bir açıklama yok.

Fakat DM(S) için oyuncunun ileriye çıkarak hücuma destek verdiği açık bir şekilde yazılmış. Savunmada ise mevkisi zaten belli.

Yani esasında İngilizcesi de yanıltıcı. Sanki oyuncular kendi mevkilerinde değil, daha geride konumlanacakmış gibi bir izlenim veriyor.

Halbuki savun görevindeki oyuncu mevkisini koruyan, destek görevindeki oyuncu biraz ileriye çıkan, hücum görevindeki oyuncu ise çok ileriye çıkan oyuncu.

Savunmada da savun görevi verilen oyuncu mevkisini korumaya devam ediyor, destek görevindeki biraz daha fazla pres yapıyor, hücum görevindeki ise çok daha fazla pres yapıyor.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

@perpetua

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.. Benim istediğim oyununun 4-2-3-1 dizilişiyle olması çok mümkün değil o halde.. Yani illaki MC oyuncularını DM'ye çekmem gerekiyor savunma zaafını gidermem için.. Keşke MC mevkisinde benim istediğim oyunu oynayabilecek bir rol olsaydı.. Bu sırf benim isteğim de olamaz çünkü gerçekte bu rolü ve sistemi oynayan bir çok oyuncu ve sistem var..

Nesil
    2012
    Yer
    Samsun

Forum'da bir cok yerde savunmada sorun yasayanlarin yazilarini okuyordum ama bu ankete katilmamayi tercih etmisler herhalde.

Simdiye kadar 20 kisi savunmada sorun yasamamis. 5 kisi ise savunmada sorun yasamis.

Savunmada sorun yasayan 5 kisinin, 4 tanesi 4231 (MC MC AMR AMC AML) dizilisini kullaniyor.

En azindan daha fazla veri toplayana kadar bu benim icin supriz degil.

AMR/AML/AMC'yi orta saha oyuncusu olarak degil, forvet olarak kabul ederseniz zaten bu dizilisin savunmada neden sorun yasattigini da cozumlemek kolaylasiyor.
    Bende 4231 (MC MC AMR AMC AML) kullanıyordum 14.3'e kadar, takımım Ankaraspor'du, STSL'e çıktığım ilk sene 5. bitirdim ama 14.3 ile beraber bu taktiğim özellikle defansta çok fazla sorun yaşamama sebep oldu, bende 4-2-3-1 Asimetrik kullanmaya başladım ve sorunum çözüldü, kanaatimce ön liberonun bu patchle beraber önemi arttı özellikle defansif olarak.

Hocam oyuncu rollerindeki açıklama zaafiyetlerini geçtim, bu sistemle heleki bu talimatlarla oyunda başarılı olmak çok zor. yıllardır 4231 kullanıp keyifle oynayan ve futbol oynatan birisi olarak özellikle update den sonra illallah ettim artık. topa sahip olmaktan tutun rakip sahada çoğalmaya kadar savunma arkasına messi vari koşular yapan rakip oyuncularını tutamamadan tutun barça gibi pas yapan konyaspor a kadar bir türlü başa çıkamadım. uzun bir süre ara vermeyi düşünüyorum oyuna...

Nesil
    2003

@perpetua

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.. Benim istediğim oyununun 4-2-3-1 dizilişiyle olması çok mümkün değil o halde.. Yani illaki MC oyuncularını DM'ye çekmem gerekiyor savunma zaafını gidermem için.. Keşke MC mevkisinde benim istediğim oyunu oynayabilecek bir rol olsaydı.. Bu sırf benim isteğim de olamaz çünkü gerçekte bu rolü ve sistemi oynayan bir çok oyuncu ve sistem var..
    Dedigim gibi, 4231 hala kullanilabilir. Ama cok ofansif bir oyun tarziyla.

Hatta ben soyle kullaniyorum:

Yuklen: MC MC AMR AMC AML
    Hucum: DM DM AMR AMC AML
    Kontrol: DM DM MC AMR AML
    Standart: DM DM MR ML AMC
    Kontra: DM DM MR ML AMC
    Defansif: DM DM MR ML AMC
    Rolanti: DM DM MR MC ML

Bu dizilislerle oyuncularin ortalama pozisyonlarina mac sonunda baktiginda en cok 4231'e benzeyen dizilisler standart, kontra ve defansif'te kullanilan dizilisler.

Yuklen'de, hucum'da ve kontrol'da ise dizilis daha cok 4213'e benziyor.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Maegras View Post
    Bende 4231 (MC MC AMR AMC AML) kullanıyordum 14.3'e kadar, takımım Ankaraspor'du, STSL'e çıktığım ilk sene 5. bitirdim ama 14.3 ile beraber bu taktiğim özellikle defansta çok fazla sorun yaşamama sebep oldu, bende 4-2-3-1 Asimetrik kullanmaya başladım ve sorunum çözüldü, kanaatimce ön liberonun bu patchle beraber önemi arttı özellikle defansif olarak.
    İşte benim tam olarak anlatmaya çalıştığım şey bu.. Ben de MC'nin tekini DM pozisyonuna çektiğim zaman sorun çözülüyor ama gerçekte o teknik direktörler böyle yapmıyorlar bunu, MC pozisyonundaki oyuncuya öyle bir rol veriyorlar ki o oyuncu hem savunma önünde top kesiyor hem de gerektiği zaman hücumlara destek veriyor..

Ben oldum olası asimetrik taktik kullanmayı sevmem çünkü normalde buna gerek yok, olmamalı.. MC mevkisinde hem savunmanın önünde (DM pozisyonuna gelerek) top kesecek hem de dediğim gibi zaman zaman hücumlara destek verecek bir rolün olması gerek bence. Bilmiyorum belki de ben çok fazla takıntılıyım diziliş konusunda..

Nesil
    2012
    Yer
    Samsun

İşte benim tam olarak anlatmaya çalıştığım şey bu.. Ben de MC'nin tekini DM pozisyonuna çektiğim zaman sorun çözülüyor ama gerçekte o teknik direktörler böyle yapmıyorlar bunu, MC pozisyonundaki oyuncuya öyle bir rol veriyorlar ki o oyuncu hem savunma önünde top kesiyor hem de gerektiği zaman hücumlara destek veriyor..

Ben oldum olası asimetrik taktik kullanmayı sevmem çünkü normalde buna gerek yok, olmamalı.. MC mevkisinde hem savunmanın önünde (DM pozisyonuna gelerek) top kesecek hem de dediğim gibi zaman zaman hücumlara destek verecek bir rolün olması gerek bence. Bilmiyorum belki de ben çok fazla takıntılıyım diziliş konusunda..
    Olmuyor işte mecbur liberolu oynatıyorum bende takımı, 2 DMC'li 4-2-3-1 de denemeyi düşünüyorum ama kısa paslı oynadığım için AMR/L/C ve DMC oyuncuları arası mesafe gözümü korkutuyor.

Ayrıca 4231 asimetrik oynarken kanatlardaki oyuncuları kendi beklerime/rakibin o kanattaki oyuncuları göre ayarlıyorum. Yeri geldiğinde ML/AMR yeri geldiğinde MR/AML oynatıyorum buda taktiğe/oyuncu rotasyonuna esneklik kazandırıyor. Zayıf DL'nin önünde ML, güçlü DR'nin önünde AMR yada tam tersi olarak kullanıyorum.

Şu ana kadar gayet memnumum "üzerinde oynamak zorunda kaldığım" 4231 taktiğimden.

Nesil
    2003

Buna tek bir soru soracagim.

442 mi daha ofansif bir dizilis, 4231 mi?

Eger 442 daha ofansif bir dizilis diyorsan, taktik tahtasinda orta saha cizgisinin on tarafinda neden sadece 2 oyuncu var, 4231'de ise 4 tane oyuncu var?

Bu dizilis bence neresinden tutsan elde kaliyor.

29. Default

Savunmada sorun yaşıyorum demiştim ama ilk sezon Fenerbahçe ile 34 maçın 18'inde gol yemedim. İlerde basarken bir maç çok iyi oynayıp, rakibe top vermeyip rahatça kazanırken, diğer maç fark yemeye gidebiliyor maç. Özellikle 4-2-3-1, 4-4-1-1 gibi AMC kullanan takımlara karşı ilerde basmak çok tehlikeli. Bu takımlara karşı defansı geri çekmek işe yarıyor.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Buna tek bir soru soracagim.

442 mi daha ofansif bir dizilis, 4231 mi?

Eger 442 daha ofansif bir dizilis diyorsan, taktik tahtasinda orta saha cizgisinin on tarafinda neden sadece 2 oyuncu var, 4231'de ise 4 tane oyuncu var?

Bu dizilis bence neresinden tutsan elde kaliyor.
    4-2-3-1 dizilişi daha ofansif bir diziliş olduğu için MC oyuncularınn daha yönlü oynaması gerekiyor zaten. Çünkü savunma önünde top kesebilecek ve savunma hattıyla hücum hattını bağlayabilecek başka bir oyuncu yok.. Üst düzey takımların bu mevkide oynattıkları oyuncular bu görevi yapabiliyorlar ve başarılı oluyorlar.. Dizilişiniz ne olursa olsun, orta saha mücadelesini kazanamazsanız maçı da kazanamazsınız..

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri