Anket Sonuçlarını Görüntüle: Hangi durum oyunda karşılaştıklarınızı yansıtıyor?

Voters
120. You may not vote on this poll
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

15 12.50%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

25 20.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

28 23.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

13 10.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

8 6.67%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

9 7.50%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

16 13.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

6 5.00%
Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 91 sonuç

Konu: Savunma sorunları ve Diziliş

Savunmada sorun yaşamıyorum dizilişim 4-2-3-1

Denemedim ama sanırım 4lü defans DMC(regista) DMC(DOS(D)) MR(KO(H)) ML(KO(H)) MC(OK(H)) ST(Poacher yada yaratıcı) kontra katı ve dikine pas taktiği ile sıkıntı yaşanmaz sanırım fakat hücumda aksıyabilir taktik gerçi 4 oyuncuya verilen hücum rolüyle güzel kontralar yapılır ama

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya

Savunmada pek sorun yaşamıyorum 4-3-1-2 oynuyorum zaman zaman çok kuvetli takımlara karşı tek forvete dönüp DMC'li dizilişe dönüyorum beklerimi genellikle ileri çıkartmama ragmen orta sahanın kalabalık olmasıyla beraber çok fazla top göstermiyorum rakiplere fakat üst düzey kanat oyuncularına karşı zaman zaman problem yaşıyorum
    You'll Never BeatThe Irish !

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Artul View Post
    4-2-3-1 dizilişi daha ofansif bir diziliş olduğu için MC oyuncularınn daha yönlü oynaması gerekiyor zaten. Çünkü savunma önünde top kesebilecek ve savunma hattıyla hücum hattını bağlayabilecek başka bir oyuncu yok.. Üst düzey takımların bu mevkide oynattıkları oyuncular bu görevi yapabiliyorlar ve başarılı oluyorlar.. Dizilişiniz ne olursa olsun, orta saha mücadelesini kazanamazsanız maçı da kazanamazsınız..

Ust duzey takimlardan hic bir tanesi orta saha ile savunma arasinda oyundaki 4231 gibi buyuk bosluk birakmiyor.

Evet hucum ederken daha ileriye cikiyor bu oyuncular. Ama savunurken isleri savunmanin onunu kapatmak.

Dizilis de oyuncularin savunmada nasil pozisyon alacagini gosterir.

4231, orta sahasi iki hat uzerinde sahaya yayilan bir 451.
    451'den farki da iki tane defansin onunu kontrol eden orta saha kullanarak onlerindeki 3 oyuncunun daha serbest, daha ofansif oynayabilmesi.

2 MC'li ve 3 AM'li orta saha ise orta sahayi 2 kisiye birakiyor. 5 kisinin yapmasi gereken is, 2 kisiye yukleniyor. Ve bu oyunun hatasi degil. Veritabaninin hatasi.

Bir diger 451 olan 4141'in bile 4231'den daha ofansif bir dizilis olmasi gerekli cunku tek defansif orta saha yerine cift defansif orta saha kullaniyor 4231.

Hatta dikkat edersen taktik sihirbazinda oyundaki o 4231'i secme imkanin da yok. Tek secebildigin 2 DM ve 3 AMC'li olan dizilis (ki bu bile AMR/AML/AMC ve 2 MC kullanan 4231'den daha dogru bir dizilis).

Yakinda oyunda da cok azalacak bu 4231. Benden soylemesi.

Quote Originally Posted by abut View Post
    Denemedim ama sanırım 4lü defans DMC(regista) DMC(DOS(D)) MR(KO(H)) ML(KO(H)) MC(OK(H)) ST(Poacher yada yaratıcı) kontra katı ve dikine pas taktiği ile sıkıntı yaşanmaz sanırım fakat hücumda aksıyabilir taktik gerçi 4 oyuncuya verilen hücum rolüyle güzel kontralar yapılır ama

Hocam sizce bu taktikden iyi bir kontra taktiği olurmu topla fazla oynamayan kapanıp top kapıp hızlı dikine paslarla oynamaya çalışan ?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

2 senedir 4-1-4-1 (DR-DC-DC-DL-DM-MR-MC-MC-ML-ST) ve 4-5-1 (DR-DC-DC-DL-MR-MC-MC-MC-ML-ST) dizilişlerini kullanıyorum. Bu sene Regista rolünün gelmesiyle sadece 4-1-4-1 dizilişini kullanmaya başladım. Oyundaki en dengeli diziliş bu bence. Savunmada sorun yaşamıyorum.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ust duzey takimlardan hic bir tanesi orta saha ile savunma arasinda oyundaki 4231 gibi buyuk bosluk birakmiyor.

Evet hucum ederken daha ileriye cikiyor bu oyuncular. Ama savunurken isleri savunmanin onunu kapatmak.

Dizilis de oyuncularin savunmada nasil pozisyon alacagini gosterir.

4231, orta sahasi iki hat uzerinde sahaya yayilan bir 451.
    451'den farki da iki tane defansin onunu kontrol eden orta saha kullanarak onlerindeki 3 oyuncunun daha serbest, daha ofansif oynayabilmesi.

2 MC'li ve 3 AM'li orta saha ise orta sahayi 2 kisiye birakiyor. 5 kisinin yapmasi gereken is, 2 kisiye yukleniyor. Ve bu oyunun hatasi degil. Veritabaninin hatasi.

Bir diger 451 olan 4141'in bile 4231'den daha ofansif bir dizilis olmasi gerekli cunku tek defansif orta saha yerine cift defansif orta saha kullaniyor 4231.

Hatta dikkat edersen taktik sihirbazinda oyundaki o 4231'i secme imkanin da yok. Tek secebildigin 2 DM ve 3 AMC'li olan dizilis (ki bu bile AMR/AML/AMC ve 2 MC kullanan 4231'den daha dogru bir dizilis).

Yakinda oyunda da cok azalacak bu 4231. Benden soylemesi.
    Yıllardır 4231 2 mc li sistemi kullanıyorum. hızlı kanatlara ve teknik ve yaratıcı bir AMC ye sahipsem bütün kupaları kaldırıyordum. fm 14 de bunu bir türlü başaramadım 1 sene içerisinde futbolda ne değişti ki bu taktik bu oyunda işlemiyor ?

Ayrıca kısa pas dar alanda oyna sakin oyna düşük tempo defanstan kısa pasla çık yani aklınıza gelebilcek bütün topa sahip olmayla ilgili komutları kullandım yinede %55 seviyelerinden yukarı çıkamadım...

2 mc 1 dmc 2 kanat, tek forvetlede oynadım yine aynı şekilde topa sahip olamadım bir türlü. yıllardır benim oyun felsefemde değişen birşey olmadı. oyunda ne değişti ki bunlar artık işlemiyor ? artık bu işin cılkı çıktı gerçekten ne yapsakta oyunu sildirtsek bunlara ne yapsakta sinir krizleri geçirtsek diye düşünmekten oyunu geliştirdikleri yok. hala kalecilerilerin aptal aptal gol yemeleri biz öndeyken son 20 dakikalık dilim de rakip 10 pozisyona giriyor. biz gerideyken YÜKLEN deseniz bile maç öyle gözlerinizin önünde akıp gidiyor... ve maç bitiyor. gole giderken maç bitiyor 3 ortanın birisi üst direkte patlıyor sayda say bitmez bu akşama kadar.

Yine olumsuz yaklaşıyorum bu oyuna ama kimse kusura bakmasın biz fm yi ilk defa oynamıyoruz. zamanında sadece akan yazılara bakarak gece gündüz pc başında fm oynardık. şimdi 3d var önümüzde biz 2d classic de bile 4. mausu değiştiriyoruz

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Oyunu uzun bir süreden sonra oynuyorum. Kanatları önde kullanmaktansa (AMR/AML şeklinde) geride kullanmak (MR,ML şeklinde) daha iyi bir tercih. Mesela 4-2-3-1'in bek ve kanat oyuncuları arasında büyük bir boşluk var ve savunma zafiyeti oluşuyor. Oyuna 4-2-3-1 ile başlangıç yaptım. 3,4 maç 4-2-3-1'i denedim. Her maç rakip kevgire çevirdi. 4-1-4-1, 4-4-2, 4-4-1-1 tercih edilesi dizilişler. İlla ön libero kullanılacak diye bir şey yok. Orta saha kombinasyonu iyi ayarlanırsa ön liberosuz da oynanabiliyor. Şahsen 4-4-1-1'de sağ MC'yi Savaşçı Orta Saha - Savunma, sol MC'yi Defansif Oyun Kurucu - Destek ve AMC oyuncusunu Oyun Kurucu - Destek rolünde oynatıyorum. Genel olarak 4-4-1-1 dizilişi iş görüyor. Güçlü rakiplere karşı daha defansif bir yapıya geçiyorum 4-1-4-1. Özellikle AMC'si iyi olan rakiplere karşı 4-1-4-1'i uyguluyorum.Tek bir dizilişe bağlı kalarak oynanmıyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Lordinas View Post
    Yıllardır 4231 2 mc li sistemi kullanıyorum. hızlı kanatlara ve teknik ve yaratıcı bir AMC ye sahipsem bütün kupaları kaldırıyordum. fm 14 de bunu bir türlü başaramadım 1 sene içerisinde futbolda ne değişti ki bu taktik bu oyunda işlemiyor ?
    Oyunda orta saha ve savunma hatti arasinda birakilan bosluk degerlendirilmeye baslandi (ozellikle False 9'in eklenmesi ve yapay zeka tek santrafor kullanirken destek gorevini kullanmasi ile) ve bekler ile kanat oyuncularinin hucumda birbirleri ile yardimlasmasi artti.

Oyunda taktik tahtasindaki 4231'in sahaya yayilimi yanlis. Dunyada hic bir takim surekli 2 tane orta saha ve 4 tane hucum oyuncusu ile oynamiyor. Takimlar bunu zaman zaman skora gore yapiyor tabii. Fakat bu, her durumda kullanilacak bir dizilis degil.

4231, 451'in bir turu. Iki tane savunmanin onunu kontrol eden oyuncu ve 3 tane daha serbest ve hucuma destek veren oyuncu. Gercekte 4231 dengeli, hem savunmada hem de hucumda cok adamla olmayi saglayan bir dizilis.

Oyundaki 4231 ise, orta sahanin ilerisinde 4 tane oyuncu bulunduran, asiri ofansif bir dizilis.

Daha once de yazdigim gib,i bundan sonraki FM'lerde de cok daha az goreceginiz bir dizilis.

4-2-3-1 önemi kalmadı oyunda 4-4-1-1 deneyin yada 4.1.3.2 oynayın ise yarar

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Post

Ben Fenerbahçe ile DMC-MC-MC-AMR-AML-ST oynuyorum. Topal DMC support görevinde,MC'ler; Meireles DLP support,Alper Box to Box oynuyor,Kuyt AMR defensive winger support, Sow AML inside forward support.. Haliyle defansif anlamda sorun yaşamıyorum neredeyse hiç ama GS'ye karşı 4-2-3-1'i (oldukça efektif) oynadığı için sanırım baş edemiyorum, çok büyük baskı kuruyorlar. Bana şaşırtıcı gelen bir şey var bu düzende Kuyt skora en çok katkı yapan isimlerin başında geliyor.

4231 sisteminde yaşadığım sorunları, 2 mc yi dmc ye çekerek giderdim.. ilk sezon Ligde şampiyon olup, Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynadım.

Not: Takımım Galatasaray.

Benim gibi 4231 den vazgeçemeyen arkadaşlar muhakkak denesinler. Faydasını göreceklerini umuyorum

4-2-3-1 üzerine konuşulduğu için konuya dahil olmak istedim

bu sistem üzerine çok denemeler yaptım.. genelde hücum oynamayı seven biri olduğumdan savunma güvenliği beni pek alakadar etmiyor.. ancak perpetua'nın hazırladığı takım komutlarıyla alakalı rehberden sonra bu taktiğe dair ufkum biraz daha genişledi..

önceden bu sistemde felsefeyi katı olarak belirlerdim.. ancak rehberden sonra akıcı'ya dönüştürdüm.. bunun ne faydası oldu derseniz temel olarak destek görevi verdiğiniz amr ve aml'ler biraz daha savunmaya yakın oynamaya başladı...

felsefe akıcı olduğu için bu sayede savunmaya biraz daha gelen bu oyuncular topu kaptıkları zaman boş alan bulabiliyorlar.. bu da kontra golleri artırıyor..

katı ve akıcı arasındaki temel fark : katı da topa sahip ol vb. komutları uygulamaya çalışıyorlar.. akıcıyken bazı maçlarda %60 vs. topa sahip olunmuyor ancak yukarıda bahsettiğim durum gerçekleştiği için sonuca ulaşabiliyoruz..

birde genel olarak bu taktikte ortasahaların yalnız kaldığından bahsedilmiş.. bu nedenle rakip topu aldığı zaman tek arapasla defansı geçmesinden yakınılmış..

bunu ben şöyle çözdüm..

burada amaç hücum oynamaksa riski artırmak gerekiyor.. ben beklerimi fm 2014'te daima iki yönlü bek olarak kullandım ve takım dar alanda oynarken beklere daima topla geniş alanda oynama talimatı verdim.. bu sayede top sizdeyken bekler o iki mc'nin yanına kadar gelip ortasahayı kalabalıklaştırıyorlar.. hatta burada top kaybı yapıldığı zaman beklerin topu çalıp ani bir şekilde çizgideki adama pas atıp içeriye açılan bir ortayla çok rahat gol bulduğuna lahit oldum..

arapas yememek için de stoperleri savunma rolünden çıkarıp koruma ve sıkı defans rollerini atadım.. bu topa hamle yapmak için normal görevin aksine 2 şans veriyor.. savunma rolünde tek arapasla iki stoperin arkasına sarkmak mümkün ancak bu görevde atılan arapasa koruma rollü oyuncu müdahale edebilir o edemezse sıkı defans topu kesebilir hale gelir.. ha o da müdahale edemezse gol yememek için dua edin

bana göre oyunda yapay zekaya üstünlük kurmak için en etkili taktik 4-2-3-1 'dir..

ankete verdiğim soruya cevaben savunmada sıkıntı yaşamıyorum.. mesela oyundaki önceki sezonuma baktım ligin en az gol yiyen 2. takımıyken açık ara en fazla gol atan takımı durumundayım..

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

Hepsiyle sorun yaşıyorum. 12 maçta 11 maç kazanıp sadece 1 maç yenildiğim bir süreçten sonra takım saçma sapan bir şekilde kimseyi yenememeye başladı. Her açıdan sorun yaşıyorum

4231 sisteminde yaşadığım sorunları, 2 mc yi dmc ye çekerek giderdim.. ilk sezon Ligde şampiyon olup, Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynadım.

Benim gibi 4231 den vazgeçemeyen arkadaşlar muhakkak denesinler. Faydasını göreceklerini umuyorum
    Galibiyet sürecine girdiğim taktik bu taktikle aynı, takım Beşiktaş. Bütün takım dağıldı birden

Nesil
    2014
    Yer
    kütahya

Türkiye ve Almanya liglerinde 4-3-3 oynuyorum, 3lü orta saha(MC); oyun kurucu, savaşçı ortasaha, defansif oyun kurucu olacak şekilde, forvetimde üçlü kenar forvetlerime rakibin beklerini marke ettiriyorum, savunmamıda orta sahaya çıkartıp alanı daraltıyorum ve takım savunmasında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Yediğim gollerde genelde stoperler çok yavaş olursa uzun havadan gelen toplarla savunma arkadasına kaçan futbolculardan oluyor ama takım pressi rakibni 18inde başladığı için genel savunmada sıkıntı çekmşyorum biireysel hataların dışında

Quote Originally Posted by playeray View Post
    Hepsiyle sorun yaşıyorum. 12 maçta 11 maç kazanıp sadece 1 maç yenildiğim bir süreçten sonra takım saçma sapan bir şekilde kimseyi yenememeye başladı. Her açıdan sorun yaşıyorum

Galibiyet sürecine girdiğim taktik bu taktikle aynı, takım Beşiktaş. Bütün takım dağıldı birden
    bende her sezon yaşıyorum böyle şeyler. 2-3 maç üst üste gol atamadığım bile oluyor çok kötü oynuyoruz. ama sonra toparlanıyor takım. galibiyetsiz 5-6 maçlık serii bile yakalıyorum bazen mesela şu an 4. sezondayım takım çok iyi gdiiyordu şl de bayern deplasmanında 5-1 yenildim. ardından ligde 4 maçta 2 puan alabildim. sonra yeniden toparlandı takım. moral çok önemli oyunda kadronun moralini yüksek tutmak için araya çok küçük takımlarla hazırlık maçı falan sıkıştırıyorum

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

bende her sezon yaşıyorum böyle şeyler. 2-3 maç üst üste gol atamadığım bile oluyor çok kötü oynuyoruz. ama sonra toparlanıyor takım. galibiyetsiz 5-6 maçlık serii bile yakalıyorum bazen mesela şu an 4. sezondayım takım çok iyi gdiiyordu şl de bayern deplasmanında 5-1 yenildim. ardından ligde 4 maçta 2 puan alabildim. sonra yeniden toparlandı takım. moral çok önemli oyunda kadronun moralini yüksek tutmak için araya çok küçük takımlarla hazırlık maçı falan sıkıştırıyorum
    ben bu taktikle kazandığım maçları da kötü oynuyordum mesela trabzon %60 topla oynayıp 17 şut çekmesine rağmen 4-0 yenmiştim deplasmanda yani gittiğimizi atıyorduk. sonra hiç atamamaya falan başladık her şey battı

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Oyunda orta saha ve savunma hatti arasinda birakilan bosluk degerlendirilmeye baslandi (ozellikle False 9'in eklenmesi ve yapay zeka tek santrafor kullanirken destek gorevini kullanmasi ile) ve bekler ile kanat oyuncularinin hucumda birbirleri ile yardimlasmasi artti.

Oyunda taktik tahtasindaki 4231'in sahaya yayilimi yanlis. Dunyada hic bir takim surekli 2 tane orta saha ve 4 tane hucum oyuncusu ile oynamiyor. Takimlar bunu zaman zaman skora gore yapiyor tabii. Fakat bu, her durumda kullanilacak bir dizilis degil.

4231, 451'in bir turu. Iki tane savunmanin onunu kontrol eden oyuncu ve 3 tane daha serbest ve hucuma destek veren oyuncu. Gercekte 4231 dengeli, hem savunmada hem de hucumda cok adamla olmayi saglayan bir dizilis.

Oyundaki 4231 ise, orta sahanin ilerisinde 4 tane oyuncu bulunduran, asiri ofansif bir dizilis.

Daha once de yazdigim gib,i bundan sonraki FM'lerde de cok daha az goreceginiz bir dizilis.
    Abi sorunu düşünüp bulmak çokta zor değil. Zaten sorun dizilişte falanda değil. Asıl sorun birazcık oyuncuların kendi pozisyonları ile alakalı. Mesela AML pozisyonu doğal olan bir oyuncunun ML pozisyonunda en az 15 olması lazım. (Hazard örneği) Ayrıca MR ve ML pozisyonuna rol olarak AP eklenmeli aynı şekilde DM pozisyonuna da B2B. ML oynattığımız oyuncuya Winger rolünü verdiğimizde Topla içeri kat et oyuncu komutunu seçemiyoruz buda bir hata benim gözümde. Mantıken MR / ML oynayan oyuncuya IF rolünü vermek saçmalık olacağı için oyuncu direktifleriyle MR / ML oyuncusuna Winger rolünü verip içe kat et diyerek bu sıkıntıyı da ortadan kaldırabiliriz. Örneğin bu sene Guardiola'nın Bayern'inde Robben / Ribery / Shaqiri / Götze (Daha çok AP oynuyor) dediğim şekilde, takım savunma yaparken orta 4'lüde yer alıyor hücumda ise çok daha farklı ve serbest oynuyor. DMC veya MC pozisyonlarında ise sorun olduğunu düşünmüyorum. 4231 orjinde çift DM'li bir sistemdir zaten. Mesela Dortmund'ta Bender ve İlkay oynuyor bu pozisyonda. Bender DM veya BWM oynuyor İlkay ise DLP. Bu oyuncuların ileri daha çok destek olmasını istiyorsak dutylerini support vererek bunu sağlayabiliriz. AM pozisyonunda oynayan oyuncularla aradaki mesafede böylece kısalmış olur.
    Yanlışım varsa düzelt abi.

Quote Originally Posted by playeray View Post
    ben bu taktikle kazandığım maçları da kötü oynuyordum mesela trabzon %60 topla oynayıp 17 şut çekmesine rağmen 4-0 yenmiştim deplasmanda yani gittiğimizi atıyorduk. sonra hiç atamamaya falan başladık her şey battı
    hocam küçük gibi gelen detaylar bile maçta büyük handikaplar yaratabiliyor.

mesela ben kanat oyuncularına destek görevi verince topa sahip olamıyorum ancak hücum görevi verince evimde %65 civarlarında topla oynuyorum. aslında tam tersi olması gerekir. ama olmuyor

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Abi sorunu düşünüp bulmak çokta zor değil. Zaten sorun dizilişte falanda değil. Asıl sorun birazcık oyuncuların kendi pozisyonları ile alakalı. Mesela AML pozisyonu doğal olan bir oyuncunun ML pozisyonunda en az 15 olması lazım. (Hazard örneği) Ayrıca MR ve ML pozisyonuna rol olarak AP eklenmeli aynı şekilde DM pozisyonuna da B2B. ML oynattığımız oyuncuya Winger rolünü verdiğimizde Topla içeri kat et oyuncu komutunu seçemiyoruz buda bir hata benim gözümde. Mantıken MR / ML oynayan oyuncuya IF rolünü vermek saçmalık olacağı için oyuncu direktifleriyle MR / ML oyuncusuna Winger rolünü verip içe kat et diyerek bu sıkıntıyı da ortadan kaldırabiliriz.
    MR ve ML mevkileri icin daha fazla rol ihtiyaci oldugu kesin.

Ozellikle Interiore olarak adlandirilan, Pellegrini'nin kullandigi rolun eklenmesini cok istiyorum. Bu rolde oyuncular savunmada kanatta yer aliyor ama hucuma cikinca iceriye girip AMC mevkisinde AP gibi oynuyorlar ve beklerin ileriye cikmasiyla genislik saglaniyor. Ornegin David Silva kagit uzerinde sol kanadi savunuyor (veya guya savunuyor) ama hucumda forvetlerin arkasinda oyun kuruyor. Nasri oynadiginda onun da benzer bir gorevi oluyor. Sag tarafta ise Navas cizgiye inip orta yapmaya calisan normal bir kanat oyuncusu. Bu rol muhtemelen oyunda AP olarak yansitilir.

Bir de Inverted Winger gorevinin eklenmesi gerekli bence. Bu oyuncular orta sahadan rakip ceza alaninin kosesine kadar dripling ile gidip sonra iceriye dogru giren ve duruma gore orta yapan, ara pasi deneyen veya sut ceken oyuncular. Onlari Winger'dan ayiran cizgiye kadar inmek yerine ceza sahasinin kosesine kadar cizgide olup ondan sonra cizgiden ayrilmalari.

Biz kendimiz Winger kullanip, ice kat et diyebiliriz tabii ama bu oyuncularin biraz fazla erken ice kat etmesi sorun yaratabilecegi gibi, yapay zeka'ya ters ayakli oyuncuya bu komutu ver demek yerine ayri bir rol kullanmak daha dogru olur saniyorum.

B2B'nin DM'ye eklenmesi konusunda daha once dusunmemistim. Bu rol regista(S) kullanmaktan ne kadar farkli olur bilemiyorum ama teklif ederim.

Örneğin bu sene Guardiola'nın Bayern'inde Robben / Ribery / Shaqiri / Götze (Daha çok AP oynuyor) dediğim şekilde, takım savunma yaparken orta 4'lüde yer alıyor hücumda ise çok daha farklı ve serbest oynuyor. DMC veya MC pozisyonlarında ise sorun olduğunu düşünmüyorum. 4231 orjinde çift DM'li bir sistemdir zaten. Mesela Dortmund'ta Bender ve İlkay oynuyor bu pozisyonda. Bender DM veya BWM oynuyor İlkay ise DLP. Bu oyuncuların ileri daha çok destek olmasını istiyorsak dutylerini support vererek bunu sağlayabiliriz. AM pozisyonunda oynayan oyuncularla aradaki mesafede böylece kısalmış olur.
    Yanlışım varsa düzelt abi.
    Katiliyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

MR ve ML mevkileri icin daha fazla rol ihtiyaci oldugu kesin.

Ozellikle Interiore olarak adlandirilan, Pellegrini'nin kullandigi rolun eklenmesini cok istiyorum. Bu rolde oyuncular savunmada kanatta yer aliyor ama hucuma cikinca iceriye girip AMC mevkisinde AP gibi oynuyorlar ve beklerin ileriye cikmasiyla genislik saglaniyor. Ornegin David Silva kagit uzerinde sol kanadi savunuyor (veya guya savunuyor) ama hucumda forvetlerin arkasinda oyun kuruyor. Nasri oynadiginda onun da benzer bir gorevi oluyor. Sag tarafta ise Navas cizgiye inip orta yapmaya calisan normal bir kanat oyuncusu. Bu rol muhtemelen oyunda AP olarak yansitilir.

Bir de Inverted Winger gorevinin eklenmesi gerekli bence. Bu oyuncular orta sahadan rakip ceza alaninin kosesine kadar dripling ile gidip sonra iceriye dogru giren ve duruma gore orta yapan, ara pasi deneyen veya sut ceken oyuncular. Onlari Winger'dan ayiran cizgiye kadar inmek yerine ceza sahasinin kosesine kadar cizgide olup ondan sonra cizgiden ayrilmalari.

Biz kendimiz Winger kullanip, ice kat et diyebiliriz tabii ama bu oyuncularin biraz fazla erken ice kat etmesi sorun yaratabilecegi gibi, yapay zeka'ya ters ayakli oyuncuya bu komutu ver demek yerine ayri bir rol kullanmak daha dogru olur saniyorum.

B2B'nin DM'ye eklenmesi konusunda daha once dusunmemistim. Bu rol regista(S) kullanmaktan ne kadar farkli olur bilemiyorum ama teklif ederim.

Katiliyorum.
    Sadece mevkilerde eksiklik var buda sıkıntı yaratıyor. Regista'ya gelirsek. Abi Regista tam anlamıyla DLP'nin daha agresifi. B2B ise hem savunmada hem hücumda müthiş bir şekilde var olmaya çalışan çok koşan özellikle rakip ceza alanına sonradan giren (bence en iyi örnek Yaya Toure) bir oyuncu. Yani DMC pozisyonuna illa B2B eklensin demiyorum. Ona benzer bir rol çoğu FM'cinin sırtından büyük bir yük alır. Sonuçta Regista rolü için en doğru örnek Pirlo. Toure ile de çok farklı oyuncular. Mevkideki rol ayrımını bu şekilde yapabiliriz.

Nesil
    2007
    Yer
    Hatay

evet 2 dmc'li 4-2-3-1 işe yarıyor ama gerideyseniz baskı yiyorsanız tekrar MC'ye çekerseniz işe yarıyor. 2 AMRL,ARL'den birini destek yapıyorum,AMC'de destek oynuyorum Sırp liginde(Napredak)
    13 haftada 29 gol atıp 2 gol yedim...

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@perpetua
    Abi Anchor Man rolünü verdiğimiz bir oyuncuyu Dikine Pas Yap ve Daha Çok Riskli Pas seslenmelerini kullanarak biraz daha DL Playmaker'a benzetebilir miyiz? (Oyuncunun Yaratıcılık ve Pas özelliği gayet iyi)

4-3-3. İki yonlu 3 mc amr ve aml ile oynuyorum. İlk devre fenerle 48 gol atip 27 yedim sanirim. Ama beklerim de dmc hizasinda ve liderim. Sorun yok.

Pardon ilk devre 43 atıp 23 yemişim. Yalnız 9 tanesini 2 maçta yedim

Default Savunma sorunları ve Diziliş

Arkadaşlar merhaba,

Defansın arkasına sızan oyunculara çözüm bulabilen var mı aranızda? Amacım çözüm şeklinizi öğrenmek değil, sadece başarabilme ihtimalinin olup olmadığını öğrenmek Eğer varsa bi çözümü uğraşarak kendim bulmak istiyorum, yok eğer hiçbiriniz bulamadıysa pes edip oynamayı bırakacam

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bence oyuna championship manager daki gibi hem hücüm hemde savunma taktiği yapabilme özelliği getirilmeli.Bir serisinde öyle birşey hatırlıyorum.En azından herkes hücumda dilediği taktikle oynayabilir savunmada da kimlerin nerde duracagını ayarlayabilir.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

4-2-3-1(2 MC'li) sisteminde AMR ve AML 'deki oyunculara "Defansif Kanat Oyunucusu" ve ST'deki oyuncuya "Çalışkan Forvet" rolünü versek ilerideki oyuncuların geri dönmesini sağlayabilir miyiz ? Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Ve MC'deki oyunculara "Defansif Oyun Kurucu(Savunma)" ve "Savaşçı Orta Saha(Destek)" kombinasyonu ile defansif zaaflar ne oranda giderilebilir ?

Merhaba arkadaşlar,
    Atletico Madrid'in özellikle bu sezon Barcelona karşısında rakibi kitlediği oyun stratejisini FM14'e uygulamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

Nesil
    2009
    Yer
    Sakarya

Diziliş klasik

DMC - MC - MC

DMC NİN YANINDA 2 TANE OFANSİF BEKLER

DEFANS ÇİZGİSİ EN ÖNDE

GENEDE SORUN YAŞAMIYORUM

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri