Anket Sonuçlarını Görüntüle: Hangi durum oyunda karşılaştıklarınızı yansıtıyor?

Voters
120. You may not vote on this poll
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

15 12.50%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 4231 (MC MC AMR AMC AML)

25 20.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

28 23.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 433 (DM MC MC AMR AML)

13 10.83%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

8 6.67%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim 442/4411/42211

9 7.50%
  • Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

16 13.33%
  • Savunmada sorun yaşıyorum. Dizilişim diğer (lütfen belirtiniz)

6 5.00%
Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 91 sonuç

Konu: Savunma sorunları ve Diziliş

Nesil
    2003

Default Savunma sorunları ve Diziliş

Merak ettiğim için ufak bir anket. Sonuçlarınin öğretici olacağını düşünüyorum.

Not: 42211 dizilişi DM DM MR ML AMC ile orta sahanın kurulduğu diziliş.

sakary Ali Misafir

4-1-2-1-2 ile (dm, 2mc, 1amc) ile sorun yaşamıyorum sayılır.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim (DC-DC-DC DMR-DML MC-MC AMC FC-FC)
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Savunmada sorun yasamiyorum.

Dizilisim DC-DC-DC MR-MC-MC-ML AMC-AMC-AMC

Bu dizilisle ozellikle 4-4-2 oynayan takimlara karsi cok rahatim.

Nesil
    2007
    Yer
    Hatay

4-5-1(DMC-MC-MC-AMR-AML)'li sistemde daha az savunma sorunu var, ama 4-2-3-1 dmc'li de mc'li de savunmanın arkasına çok pozisyon veriliyor..Sistemde önemli olan takımdaki oyuncuların özelliği olması gerekiyor, ama bu oyunda pek mümkün değil gibi

Nesil
    2010
    Yer
    Tokat

Bence kendi dizilişimizle birlikte rakibin dizilişi de önemli, bu yüzden net bir cevap veremeyeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

2005 yılından beri dizilişim 4--3-3. (DM MC MC AMR AML) Savunmada sorun yaşamıyorum.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Dizilişim 4-2-3-1 (MC-MC-AML-AMC-AMR) savunmada sorun yaşıyorum. Bu oyunda 4-2-3-1 oynamak isteyen ama bir türlü istediğim şekilde oynayamayanlardanım.. Başka dizilişlerle başarılı oluyor muyum? Evet.. Ama 4-2-3-1'de istikrar ve başarı sağlamak neredeyse imkansız.. Özellikle savunma sorunları çözülmüyor..

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

DMC kullanmıyorum ilk defa bu yıl ve kornerler haricinde çok fazla bir gol pozisyonu olmuyor rakibin. Onun için de defensive set pieces çalıştırıyorum son haftalarda hafif hafif etkisini gösteriyor gibi. 4-2-2-2 şeklinde 4-4-2 de denebilir. AMC ve DMC yok.

Nesil
    2013
    Yer
    Zonguldak

3lü defansla nasıl savunmada sorun yaşamıyorsunuz.3lü defans kullandım 2-3 maç kalemde pozisyon görmekten neredeyse 90 dakika maç izledim.

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Savunmada sorun yasamiyorum. Dizilisim DR DC DC WBL DM MC AML MR ST. Baldemir'in dizilisini kullaniyorum ama oyunculara verdigim roller veya taktik seslenisi farkli.

Nesil
    2003

Forum'da bir cok yerde savunmada sorun yasayanlarin yazilarini okuyordum ama bu ankete katilmamayi tercih etmisler herhalde.

Simdiye kadar 20 kisi savunmada sorun yasamamis. 5 kisi ise savunmada sorun yasamis.

Savunmada sorun yasayan 5 kisinin, 4 tanesi 4231 (MC MC AMR AMC AML) dizilisini kullaniyor.

En azindan daha fazla veri toplayana kadar bu benim icin supriz degil.

AMR/AML/AMC'yi orta saha oyuncusu olarak degil, forvet olarak kabul ederseniz zaten bu dizilisin savunmada neden sorun yasattigini da cozumlemek kolaylasiyor.

stoperlerin önünde mutlaka ön libero ya da savaşçı orta saha olmalı ama göbekteki orta sahanın yanında değil stoperlerin önünde

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Forum'da bir cok yerde savunmada sorun yasayanlarin yazilarini okuyordum ama bu ankete katilmamayi tercih etmisler herhalde.

Simdiye kadar 20 kisi savunmada sorun yasamamis. 5 kisi ise savunmada sorun yasamis.

Savunmada sorun yasayan 5 kisinin, 4 tanesi 4231 (MC MC AMR AMC AML) dizilisini kullaniyor.

En azindan daha fazla veri toplayana kadar bu benim icin supriz degil.

AMR/AML/AMC'yi orta saha oyuncusu olarak degil, forvet olarak kabul ederseniz zaten bu dizilisin savunmada neden sorun yasattigini da cozumlemek kolaylasiyor.
    İşte benim itirazımda tam bu noktada; AMR/AML/AMC mevkilerini neden forvet olarak kabul ediyor oyun? Sneijder forvet oyuncusu mudur? Hazard, Ribery, Di Maria, Juan Mata gibi isimler forvet oyuncusu mudur? Oyunun bu oyuncuları kanat oyuncusu olarak görmesi için illaki MR/ML mevkisinde oynatmak zorunda mıyız?

Ben buna itiraz ediyorum çünkü futbolda böyle bir mantık yok.. Dünya devi kulüpler ve teknik direktörleri mi hatalı yoksa bu maç motorunu yapanlar mı? Çünkü kesinlikle birisi hatalı..

Quote Originally Posted by Artul View Post
    İşte benim itirazımda tam bu noktada; AMR/AML/AMC mevkilerini neden forvet olarak kabul ediyor oyun? Sneijder forvet oyuncusu mudur? Hazard, Ribery, Di Maria, Juan Mata gibi isimler forvet oyuncusu mudur? Oyunun bu oyuncuları kanat oyuncusu olarak görmesi için illaki MR/ML mevkisinde oynatmak zorunda mıyız?

Ben buna itiraz ediyorum çünkü futbolda böyle bir mantık yok.. Dünya devi kulüpler ve teknik direktörleri mi hatalı yoksa bu maç motorunu yapanlar mı? Çünkü kesinlikle birisi hatalı..
    Kesinlikle katılıyorum. Morinho zamanında Ronaldo'ya bile savunma yaptırdı. Destek rolünde bile oynatsam maalesef geriye gelmiyorlar. haliyle 2 orta saha oyunucu Takımı ayakta tutamıyor

Nesil
    2003

Evet bu saydiklarin forvet oyuncusu.

Eger bu oyunculardan savunma yapmalarini (yani topun arkasina gecmelerini) bekliyorsan bu oyuncularin ML/MR olmalari gerekli.

Sonucta dizilis, takimin savunmada nasil dizilecegini gosterir. Hucumda ise onemli olan hareketliliktir. Oyuncular ille de belirli bir sablona uymaz.

Mesela Ersun Yanal da bekleri cok ileriye cikartarak oynuyor. Hatta hucumdayken bu bekler genelde Mehmet Topal'in cok daha ilerisinde pozisyon aliyorlar. Ama kimse bu dizilise 2143 demiyor. Caner ve Gokhan'in sag ve sol bek olduklari kabul ediliyor.

Peki savunmadayken merkez orta saha oyunculari ile ayni hizada olan Robben ve Ribery icin farkli bir anlayis bekleniyor?

sakary Ali Misafir

Gördüğüm kadarıyla Dortmund - Bayern gibi takımlarda 4-1-4-1 ile başlıyorlar maça.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Evet bu saydiklarin forvet oyuncusu.

Eger bu oyunculardan savunma yapmalarini (yani topun arkasina gecmelerini) bekliyorsan bu oyuncularin ML/MR olmalari gerekli.

Sonucta dizilis, takimin savunmada nasil dizilecegini gosterir. Hucumda ise onemli olan hareketliliktir. Oyuncular ille de belirli bir sablona uymaz.

Mesela Ersun Yanal da bekleri cok ileriye cikartarak oynuyor. Hatta hucumdayken bu bekler genelde Mehmet Topal'in cok daha ilerisinde pozisyon aliyorlar. Ama kimse bu dizilise 2143 demiyor. Caner ve Gokhan'in sag ve sol bek olduklari kabul ediliyor.

Peki savunmadayken merkez orta saha oyunculari ile ayni hizada olan Robben ve Ribery icin farkli bir anlayis bekleniyor?
    Ben farklı bir anlayış beklemiyorum zaten, benim beklentim Hazard, Ribery gibi 4-2-3-1 sisteminin ilerisinde oynayan bu oyuncuları oynatırken neden savunmada zaaf veriyor maç motoru? Benim beklentim Ribery'nin topun arkasına geçmesi değil, bu tip oyuncularla oynandığı zaman savunmanın bu kadar zaafının olmamasını isteyişim.. Çünkü gerçekte bu kadar zaafı yok bu sistemin.. Eğer olsaydı Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi takımlar başarılı olamazlardı.. Benim kastettiğim şey bunun yanlış olduğuydu.. Yoksa gerçektede Ribery topun arkasına geçmiyor tabiki..

Sıkıntıyı çıkaran şey 4-2-3-1 dizilişi-sistemi gerçekte başarılıyken ve savunma zaafıbu kadar büyük değilken, oyunda başarılı olamaması ve savunmasında çok büyük sıkıntıların oluşudur..

Ben farklı bir anlayış beklemiyorum zaten, benim beklentim Hazard, Ribery gibi 4-2-3-1 sisteminin ilerisinde oynayan bu oyuncuları oynatırken neden savunmada zaaf veriyor maç motoru? Benim beklentim Ribery'nin topun arkasına geçmesi değil, bu tip oyuncularla oynandığı zaman savunmanın bu kadar zaafının olmamasını isteyişim.. Çünkü gerçekte bu kadar zaafı yok bu sistemin.. Eğer olsaydı Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi takımlar başarılı olamazlardı.. Benim kastettiğim şey bunun yanlış olduğuydu.. Yoksa gerçektede Ribery topun arkasına geçmiyor tabiki..

Sıkıntıyı çıkaran şey 4-2-3-1 dizilişi-sistemi gerçekte başarılıyken ve savunma zaafıbu kadar büyük değilken, oyunda başarılı olamaması ve savunmasında çok büyük sıkıntıların oluşudur..

Saydığın takımlar çok aşırı kaliteli,dünya üzerindeki en elit takımlar.Bu takımlar o oyuncuların defansif zaafını tolere edebilecek kalitede oyunculara sahip o yüzden başarılı oluyorlar.

Bende FM'de eğer kalite olarak diğer takımlardan iyiysem 3DC-2MC-3AM(C/R/L)-2ST gibi taktikler uygulayıp başarılı olabiliyorum ama kadro kalitem çok yüksek değilse bu taktikle gelen geçen fark atar.Öyle düşün bunu

Nesil
    2003

Biraz geriye donelim. 4231'in amaci ne? Yani neden 4231 gibi bir dizilis yaratildi?

2000'li yillarin basinda Makalele mevkisi/rolu diye bir sey ortaya cikti. Bu oyuncunun birincil gorevi, AMC mevkisinde oynayan rakibin yaratici oyuncusunu oyundan silmek ve santraforlarla baglantisini kesmekti. Bu sayede rakibin gol atmasi engelleniyordu cunku o AMC'nin arkasindaki oyuncular daha duz orta saha oyunculariydi.

Bu nedenle takimlar tek bir yaratici oyuncu kullanmak yerine santrafor mevkisinden oyuncu eksiltip bu oyunculari kanatlara yerlestirmeye basladi. Dikine gidebilen, hizli kanat oyunculariyla oynama, orta sahadan supriz oyunculari rakip ceza alanina sokma donemi basladi ve Makalele tipi birincil gorevi rakibin AMC'sini durdurmak olan oyuncular yavas yavas ortadan kalkti cunku artik takimlar tek bir yaratici oyuncu ile oynamiyordu.

Bununla beraber takimlar savunmanin onunu kapatan, rakibin tek yaratici oyuncusunu durduran tek bir oyuncu yerine cift oyuncu kullanmaya basladi. Yani savunmanin onunu bir tac cizgisinden diger tac cizgisine kadar kontrol etmekle yukumlu tek DM gitti. Yerine sahayi ortadan ikiye bolup her bir yarisini kontrol eden cift DM geldi. Bu cift DM'den birisi daha defansif, digeri hucuma daha fazla destek veren oyuncu oldu.

Takimlar iki tane DM kullanmaya baslayinca, beklerin onemi artti. Svunmanin rakip oyuncularla karsi karsiya kalmasini engelleyip, perde gorevi goren iki oyuncu sahada olunca, beklerin daha fazla ileriye cikarak hucuma daha fazla destek vermesi mumkun oldu.

Bu kanat oyuncularinin gorevini de degistirdi. Kanattan cizgiye inip orta yapan, gorevi oyuna genislik katmak olan kanat oyunculari, savunma gorevlerinin disinda ceza sahasinin da icine giren, oyun da kuran oyuncular oldular. Bu oyunculara daha fazla serbestlik tanindi.

Eskiden ikinci forvet veya 10 numara olarak kullanilan oyuncular artik kanatlarda yer almaya basladi. Mesela simdi kanat oyuncusu olan Hazard, bundan 15 yil once kanat oyuncusu olarak degil, forvet olarak oynatilirdi. Maradona gibi. Baggio gibi. Riquelme gibi. Alex gibi. Kaka gibi.

Bu anlayisi FM'e uyarlarsak, oyundaki 4231 ilk once iki tane MC kullandigi icin yanlis cunku bu iki MC'nin asil isi savunmanin onunu perdelemek degil.

Zaten MC mevkisi icin mevcut rollere de bakarsak oyuncunun pozisyonunu koruyup rakibin stoperlerle karsi karsiya kalmasini engelleyecek sadece iki tane rol var. Birincisi Deep Lying Playmaker (D), digeri de Central Midfielder (D). Ama bu iki oyuncunun da baslangic mevkisi onde oldugu icin savunmanin onunu perdelemekten ve savunma ile orta saha hattinin arasina sizmalari engellemekten cok uzaklar. Bu da demek ki cift MC ile oynandiginda olusacak defansif zaaflar yuzunden beklerin ileriye cikabilmesi mumkun degil.

Bekler cikamazsa da AMR/AML'de oynayan oyuncular ile bekler arasindaki cok buyuk bos alan kaliyor ve futbol da zaten bos alanlari degerlendirme oyunu. Bu bosluk mutlaka degerlendirilir.

Peki bu dizilise neden 4231 denilmis? Cunku takim savunmadayken gordugumuz 4 tane savunmaci, 2 tane savunmanin onunu perdeleyen oyuncu ve onlarin hemen onunde 3 tane rakibe ilk basan oyuncu oluyor.

Yani dizilis ille de MC MC AMR AMC AML olmak zorunda degil.
    DM DM MR MC ML de olabilir.
    DM DM MC AMC ML de olabilir.
    DM DM AMR MC AML de olabilir.
    DM DM AMR AMC AML de olabilir.

Fakat 4231'i dogru yansitmayan tek dizilis 2 tane MC'nin kullanildigi hali. Cunku 4231'in temel amaci zaten eski Makalele rolundeki oyuncunun yanina bir tane daha oyuncu cekip, onlerinde oynayan 3 yaratici oyuncunun savunma yukunu hafifletmek. Bununla beraber de beklerin hucuma katilimini mumkun kilmak.

Ben de zaman zaman 2 tane MC'li 4231 kullaniyorum. Ozellikle eger rakip cok zayifsa, ileriye cikmakta zorlaniyorsa veya cikmamak icin topu geride geveliyorsa, ileride bir sure amansiz bir baski kurmak istiyorsam.

Ama bu ozel bir dizilis. Takimlarin surekli kullanacagi, her sekilde ise yarayacak bir dizilis degil. Cunku bu bir cesit 424 (veya 4213) dizilisi.

Fakat 42211 (DM DM MR AMC ML) gunumuzde kullanilan 4231'i cok daha iyi yansitiyor. Ozellikle iki kenardaki oyunculara hucum gorevi verip daha fazla hucumu dusunerek oynamalari saglandiginda.
    Last edited by perpetua : 07.Mart.2014 at 21:26

Nesil
    2009
    Yer
    Denizli

Benim savunma hatalarımın başlıca nedeni kaleciler oluyor. Olay şu ki defansı dağıt talimatıyla kaleci topu defansa dağıtıyor bu sefer rakip önde baskı yapınca stoperler topu kaptırıp gol oluyor öbür taraftan kaleciye topu dağıtması için herhangi bir komut vermiyorum bu sefer de saçmasapan yerlere top atıp karşı rakibe pozisyon şansı tanıyor.

Not: Ter Stegen kalecim.

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

mevcut 4231 icin en guzel acilim dm-mc-amc-aml-amr-fc olmali. biraz asimetrik bir dizilis ama bu sekilde. cift dm ve onunde mc ile fransa milli takimi oynuyor mesela bunu yine. ama cift mc ile 4231 oynayan nerdeyse yok gibi. mutlaka biri makalele tipinde ve geriye sarkik oynuyor, yani dm rolunde ve mevkisinde. denildigi gibi mutlak baski icin ancak cift mc ile 4231 oynamak mumkun, yani biraz riske etmis oluyorsunuz isin defans kismini.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by MuraTBudaN View Post
    Benim savunma hatalarımın başlıca nedeni kaleciler oluyor. Olay şu ki defansı dağıt talimatıyla kaleci topu defansa dağıtıyor bu sefer rakip önde baskı yapınca stoperler topu kaptırıp gol oluyor öbür taraftan kaleciye topu dağıtması için herhangi bir komut vermiyorum bu sefer de saçmasapan yerlere top atıp karşı rakibe pozisyon şansı tanıyor.

Not: Ter Stegen kalecim.
    Hucum agirlikli oynarsan takim zaten kaleciden kisa pasla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Savunma agirlikli oynarsan takim kaleciden uzun topla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Eger rakip onde basiyorsa, geride topu gevelemenin cok da anlami yok. Pres yapmasinin nedeni zaten senin topu gevelemeni engellemek.

Halbuki bu tip durumlarda dikine oynayip rakibin arkada biraktigi bos alani degerlendirmek cok daha mantikli ve faydali.

Nesil
    2009
    Yer
    Denizli

Hucum agirlikli oynarsan takim zaten kaleciden kisa pasla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Savunma agirlikli oynarsan takim kaleciden uzun topla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Eger rakip onde basiyorsa, geride topu gevelemenin cok da anlami yok. Pres yapmasinin nedeni zaten senin topu gevelemeni engellemek.

Halbuki bu tip durumlarda dikine oynayip rakibin arkada biraktigi bos alani degerlendirmek cok daha mantikli ve faydali.
    Hücum ağırlıklı oynuyorum ama defansa dağıt demezsen kaleci topu atıyor sağa sola dediğimde de stoperler topu alınca direk baskı yiyip topu kaybediyorlar ve anlamadığım şekilde karşı rakibe ben bunu yapıp başarılı olduğum halde de çok nadir gol atıyorum. Forvet oyuncumsa Suarez.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by MuraTBudaN View Post
    Hücum ağırlıklı oynuyorum ama defansa dağıt demezsen kaleci topu atıyor sağa sola dediğimde de stoperler topu alınca direk baskı yiyip topu kaybediyorlar ve anlamadığım şekilde karşı rakibe ben bunu yapıp başarılı olduğum halde de çok nadir gol atıyorum. Forvet oyuncumsa Suarez.
    Ya uzun cikmasini soyle kalecine. Veya stoperlerinin topu ayagindan cabuk cikartmasi icin olanak sagla. Yani yakininda onlardan pas alacak oyuncular olsun.
    Last edited by perpetua : 07.Mart.2014 at 23:33

26. Default

4-2-3-1'in neden açık verdiğini açıklamışsınız. Ben de bu yüzden 4-4-1-1 oynuyorum. Oyun anlayışım kontra, defansı ileri çıkarap rakibi rahatsız et ve sıkı markaj komutlarını veriyorum. Takım tam olmasa da istediğime yakın oynuyor. Ama kimi maç bu taktik hiçbir işe yaramıyor. Oyunun kontrolü bende, şutlarda falan da üstünüm. Ama rakip bulduğu 2-3 şutu iyi değerlendirip gol atıyor. Çoğu zaman da karşı karşıya kalıp atıyorlar. Taktik rehberinde de bu şekilde oynamanın faydalı olacağı yazıyor. Aslında faydalı da oluyor ama maçları çok zor kazanıyorum. Maça başlar başlamaz ard arda goller buluyorum, 3-0 öne geçiyorum. Sonra 60. dakikalara kadar rakip maçı 3-2'ye getiriyor. Üstelik kimi maçlarda da savunma talimatı verdiğim orta saha oyuncumu defansif orta sahaya çekip savaşçı orta saha rolü veriyorum.

Katı savunma uygula, ayakta savun gibi komutlar da topa hiç müdahahe etmiyor gibi. Rakip bu sefer sürekli benim kalemde oluyor. Sürekli şut çekiyor. Topla oynamada da öne geçiyor.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

4-2-3-1 Taktiğinden bassetmişsiniz benim kafama yatmayan bu taktikte bek oyuncuları.Şimdi ofansif beki tanımlayacak olursak oyunda şuna yakın bir şey yazıyor; Başka bir kanat oyuncusu olmadan tüm koridoru hem hücum hem defans olarak üstlenmesi beklenen rol.Peki Ofansif Bek rolündeki Destek rolünün oyunda yazan tanımı ise yerinde paslar vermeye çalışır bununla birlikte fırsat doğduğunda orta yapmaya çalışır.Evet bunları yapması gerektiği söylüyor fakat ben bu rolü bek oyuncularıma verdiğimde benim bek oyuncularım ben aut atışı kullanırken ortasaha cizgisine kadar ileride duruyorlar peki bu neden? ben oyuncularıma hücum rolü vermedim ki oyunda yazan FIRSAT doğduğunda hücuma katılması gerekirken neden tehlike varken bu kadar rahat ileride duruyorlar.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Aslında 4-2-3-1 oynarken destek rolü verdiğin oyuncu savunmaya geliyor topun arkasında duruyor. Bu FM serisinde bu düzelmiş güzel olmuş.

Inter ile oynuyorum. Üç adet stoperim ve önlerinde bir adet defensive midfielder'ım var. Savunma çizgisi geride. Sıkı markaj da var ama rakip kim olursa olsun defans arasına bir sürü top sarkıtıyor. Acaba neyi yanlış yapıyorum Perpetua ?

Yorumlarını merak ediyorum. Taktiksel açıdan bir oturtamadım savunma anlayışını. Ofansta sıkıntı yok ama deli gibi atak bulup gol atıyoruz rahatça ve tam istediğim tarzda.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Inter ile oynuyorum. Üç adet stoperim ve önlerinde bir adet defensive midfielder'ım var. Savunma çizgisi geride. Sıkı markaj da var ama rakip kim olursa olsun defans arasına bir sürü top sarkıtıyor. Acaba neyi yanlış yapıyorum Perpetua ?

Yorumlarını merak ediyorum. Taktiksel açıdan bir oturtamadım savunma anlayışını. Ofansta sıkıntı yok ama deli gibi atak bulup gol atıyoruz rahatça ve tam istediğim tarzda.
    Tam olarak nasil savunmanin arkasina siziyor rakipler?

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri