1 ile 17 arası toplam 17 sonuç

Konu: [14.0.3] Recep Niyaz

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Default [14.0.3] Recep Niyaz

Hazır sezon sonu geliyor, Recep üzerinde rahatsız olduğum 1-2 mevzuyu konuşalım. Öncelikle bu sezonu Buca'da geçirdiği malum. Süper Lig'den daha kalitesiz zeminlere, şartlara ve sertliğe sahip bir ligde 17'si ilk 11 olmak üzere 27 maça çıkmak, Takımının en önemli silahı olup attığı gollerle ve yaptığı asistlerle takımını sırtlayan oyuncuların başında geldi.

Bana göre üzerinde durulsa Türkiye'nin en büyük futbolcuları arasına adını yazacaktır, Çünkü o kaliteye ve potansiyele sahip. Ancak nedense fiziksel özelliklerinden olsa gerek Recep'e karşı negatif bir bakış açısı var. Şuan 1.66 boylarında sanırım. Yaşı gereği bir 5 cm daha hatta daha fazla uzama şansı var. Bu da oynadığı mevki için fena bir boy oranı sayılmaz. İşin ilginç tarafı sanki, İzlerken bizi büyüleyen Messi 1.90 da bizim haberimiz yok. Bu bakımından futbolcuya bakış açımızı iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Şimdi gelelim benim dikkatimi çeken 2 özelliğe.
    Birincisi Strength(Güç) Değer olarak 1 girilmiş. Oyun içinde bir tarafımızı yırtsak da 6'yı geçmeyecektir. Daha yüksek değeri gören oldu mu? bilmiyorum ama ben görmedim. Bu da oyuncunun maç içinde çok çabuk düşmesine sebep oluyor. Recep'i ne kadar geliştirsek de 25-30 dakikalık bir futbolcu oluyor. Buna bir çare bulmak gerek. Bu kadar berbat bir fiziksel özelliğe sahip oyuncu oyunda çöpten öteye gidemiyor.

Diğer bir mevzu ise Free Kick Taking (Frikik) Değer olarak 8 girilmiş. Recep'i canlı olarak da izleme şansım oldu. Bana göre çok özel bir vuruş stili var. Hem Fenerbahçe A2 takımındayken, hem U19 milli takımında hem de Bucaspor'da çok etkili Duran Toplar kullanıyor. Bu konuda sürekli olarak kendini geliştiriyor da. Absürt bir rakam girilmesi taraftarı değilim ancak bu kadife ayağa 8 çok az bir değer olarak görünüyor.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2003

Iniesta'nin gucunun 6 olduguna bakarsak, Recep'in 6'ya gelmesi hic de kucumsenecek bir seviye olmaz bence. Benim 2023'teki oyunumda (tamamen yapay zeka gelistirdi) gucu 7 bu arada.

Digerleri hakkinda 1. Ligi izlemedigim icin somut yorum yapamam. Aykut mutlaka degerlendirecektir. Sadece guc konusunda not dusmek istedim.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

@perpetua

Benim de dikkatimi çekti Messi ve İniesta'daki Güç oranlarının bu kadar çok düşük girilmesi. Peki Ömer abi, bu oyuncunun maç içindeki performansını direk olarak etkilemez mi sence? Sonuçta Messi'nin İniesta'nın son dakikalarda hatta uzatmalarda bile diri bir şekilde bir çok maçı çıkardığı biliyoruz (10 kişiyle Şampiyonlar Ligi maçında Chelsea deplasmanında son dakikada İniesta'nın büyük bir efor sarfederek attığı golü ya da son Dünya Kupasında yine İniesta'nın uzatmalarda attığı goldeki durumunu hatırlarsak) Keza Messi'nin de bu şekil olduğu maçlar var. Ama oyunda bu değerlerle çok çabuk yıpranıyor ve maçtan düşüyorlar.

Bu bağlamda özellikle kısa boylu oyuncularda Güç değerlerinin bu kadar düşük girilmesi ne kadar tutarlı?
    ...

Nesil
    2007
    Yer
    ist

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    @perpetua

Benim de dikkatimi çekti Messi ve İniesta'daki Güç oranlarının bu kadar çok düşük girilmesi. Peki Ömer abi, bu oyuncunun maç içindeki performansını direk olarak etkilemez mi sence? Sonuçta Messi'nin İniesta'nın son dakikalarda hatta uzatmalarda bile diri bir şekilde bir çok maçı çıkardığı biliyoruz (10 kişiyle Şampiyonlar Ligi maçında Chelsea deplasmanında son dakikada İniesta'nın büyük bir efor sarfederek attığı golü ya da son Dünya Kupasında yine İniesta'nın uzatmalarda attığı goldeki durumunu hatırlarsak) Keza Messi'nin de bu şekil olduğu maçlar var. Ama oyunda bu değerlerle çok çabuk yıpranıyor ve maçtan düşüyorlar.

Bu bağlamda özellikle kısa boylu oyuncularda Güç değerlerinin bu kadar düşük girilmesi ne kadar tutarlı?
    iyi de dediğiniz şeyin güçle alakası yok ki. güç bildiğimiz fiziksel kuvvet. senin dediğin durum "stamina" yani dayanıklılık.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

@doomsdoor

Stamina (Dayanıklılık) da bu tarz oyuncular az girilen özelliklerden biri.
    ...

Nesil
    2007
    Yer
    ist

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    @doomsdoor

Stamina (Dayanıklılık) da bu tarz oyuncular az girilen özelliklerden biri.
    şimdi bakamıyacağım fakat messinin de iniestanın da 14-15 civarında olduğunu düşünüyorum. yanılıyor muyum ?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

@doomsdoor

Messi'nin 12-13 civarı olduğunu hatırlıyorum ki bu bana göre düşük bir rakam. Güç + Dayanıklılık derecelerinin düşük olması, oyuncuyu özellikle maçın son çeyreğinde tamamen oyundan kesiyor.
    ...

Nesil
    2003

Macin 90 dakikasinda oynayabilmesinin guc ile hic ilgisi yok. Guc ikili mucadelede rakibi bozabilecek kuvvete sahip olmak. Recep bu kuvvete sahip bir oyuncu degil.

Stamina'nin su anda ne olmasi gerektigi konusunda izlemedigim icin su an somut yorum yapmak zor. Ancak 1. Lig icin ortalama stamina degerinin 10-11 civari oldugunu tahmin ediyorum. Super Lig'de ise 12-13 civari.

Güç tamam 1 değil de 2-3 olabilir ama benim asıl sıkıntım dengesi ve cesaret/agresifliği.Dengesi artık en azından 7-8 civarına çıkabilir.Fiziksel zafiyetine rağmen kendisine yapılan müdahaleler sonrasında vücut koordinasyonunu denge özelliği 4 olacak kadar çok kaybetmiyor hala ilerleyebiliyor.Zaten Messi'yi Messi yapan da gücü değil dengesi.Yapılan müdahalelerin kendisini bozmasına izin vermiyor.Recep'te de bu var.O herkesin hayran kaldığı çalımından sonra attığı 2 çalımda da bunu görebilirsiniz.

Cesaret/Agresiflik dememin sebebi ise açıklayacağım şeyin tam olarak hangi özelliğe etki edeceğini bilmememden geliyor.Recep yine fiziksel zafiyetine rağmen ikili mücadeleden kaçmayan,top rakipteyken de kendisindeyken de top ortadayken de topa hamle yapmaktan kaçınmayan bir oyuncu.İkili mücadeleyi kaybetse bile rakibi bozmaya çalışan bir oyuncu.

Gücünden önce bu özellikler elden geçirilmeli bana göre.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

3 farkli futbolcu, takim ismi ayni: Bucaspor. mevkii ve oyun icindeki taktiksel rol nerdeyse ayni.

isim: Salih UCAN
    Sezon 2011/2012
    takim Bucaspor
    1.Lig
    oynadigi mac sayisi 24
    gol sayisi 1
    assist sayisi 3
    aldigi sure 1498dk.

Recep Niyaz'in onunde tercih edilen isim: Umut Gundogan
    Sezon 2012/2013 ve 2013/2014
    takim Bucaspor
    1.Lig
    oynadigi mac sayisi 32
    gol sayisi 2 / 2013-2014 sezonu: 4 (devre sonu stransfer)
    assist sayisi 3 / 2013 - 2014 sezonu: 2 (devre sonu transfer)
    aldigi sure 2293.
    not: mac sayisi: 32 >> 22 kez sonradan oyuna dahil olmus.

isim: Recep NIYAZ
    Sezon 2013/2014
    takim Bucaspor
    1.Lig
    oynadigi mac sayisi 26
    gol sayisi 4
    assist sayisi 9
    aldigi sure 1623.

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

umutun takimdan ayrilmasiyla ilk 11e girmis recep ve sezonun sadece ikinci yarisinda 2gol ve 7 asistle oynuyor. kayda deger bir istatistik, 1.ligde de olsa. mac tecrubesi kazanmasi klup acisindan olumlu bir gelisme. fizik dezavantaji onu geriye atiyor ancak calisarak bunu asabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Recep Niyaz icin guncelleme olucak mi?
    ayni takimdan 3 isim(biri Recep) ve ayni mevkiiler nerdeyse..

Recep... Salih(Fenerbahce), Umut Gundogan (Galatasaray) - bu isimlerden daha etkili olmus.
    Salih ve Umut biraz daha geride oynamis olabilirler, ama bu onlarin Bucasporda 'ofansif yetkilerinin' olmadigi anlamina gelmiyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    Recep Niyaz icin guncelleme olucak mi?
    ayni takimdan 3 isim(biri Recep) ve ayni mevkiiler nerdeyse..

Recep... Salih(Fenerbahce), Umut Gundogan (Galatasaray) - bu isimlerden daha etkili olmus.
    Salih ve Umut biraz daha geride oynamis olabilirler, ama bu onlarin Bucasporda 'ofansif yetkilerinin' olmadigi anlamina gelmiyor.
    Su anda her oyuncu (daha dogrusu arastirma kapsaminda olan her oyuncu) olabiligince degerlendirilerek guncelleniyor. Tabii daha ust ligler (super lig ve 1.lig) biraz daha kapsamli bir sekilde degerlendiriliyor.

FM 2015 ciktiginda (tabii cikarsa) bu degerlendirmelerin sonuclarini gorebilirsiniz. Eger yakindan izlediginiz oyuncular varsa, ozelliklerinde, size gore, nasil degisiklikler yapilmasi gerektigini ve nedenlerini yazarak yardimci olabilirsiniz. Arastirmacilar bu basliklari takip ediyor ve yazdiklarinizi da degerlendireceklerdir.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Su anda her oyuncu (daha dogrusu arastirma kapsaminda olan her oyuncu) olabiligince degerlendirilerek guncelleniyor. Tabii daha ust ligler (super lig ve 1.lig) biraz daha kapsamli bir sekilde degerlendiriliyor.

FM 2015 ciktiginda (tabii cikarsa) bu degerlendirmelerin sonuclarini gorebilirsiniz. Eger yakindan izlediginiz oyuncular varsa, ozelliklerinde, size gore, nasil degisiklikler yapilmasi gerektigini ve nedenlerini yazarak yardimci olabilirsiniz. Arastirmacilar bu basliklari takip ediyor ve yazdiklarinizi da degerlendireceklerdir.
    Oyuncunun gosterecegi basarili gelisimde kivrakligi 17' lere cikabiliyor.
    Ama recebin en belirgin ozelligi de bu zaten ve gelisim surecinde degilde;
    Simdiden 17-18 kadar olmali kivrakligi diye dusunuyorum.

Yasi ilerledikce tecrubeli olacak recep oyun tarzini daha da yavaslatabilir,
    bu da mental acidan geliseceginden ve aklini daha cok kullanmak isteyeceginden olabilir.
    Buna tabiki ilerleyen yillarda TR liginde kalirsa ve yildiz satatusune kavusmus ise.ama arda gibi tam zamaninda da avrupaya acilirsa ozaman hizli oyuna decam etnesi gerektigi icin farkli gelisim gosterebilir.

Bunlar ilerleyen yillarda hangi recep niyaz olacagina gore dusuncelerim.

Anlatmak istedigim, yolun basinda olupta yetenegini her kategoride gostemis bir ofansif orta saha oyuncusunum belirgin ozelligi varsa bunu mutlaka yansitin.

Yani "yillar ilerledikce gelisir zaten" diye dusunmekten cok;
    Recep Niyaz'in hirsindan acligindan ve ozellikle fiziki yapisindan dolayi + bunabir cok macta damga vuran 'pir pir' gibi kivrakligini yansitmaniz en dogrusu olurdu.

Recep niyaz icin 17-18 gibi kivraklik hic de abartili olmazdi.
    Bunu yillar gectikce azaltma ihtimalimiz de var tabiki, yukarda bahsettigim gelisim ihtimallerine gore.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Konuyla ilgili değil ama neden tabi çıkarsa dediniz? Çıkmama durumumu var?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Konuyla ilgili değil ama neden tabi çıkarsa dediniz? Çıkmama durumumu var?
    Oyunun cikacagi resmen aciklanmadi.

Cikmasi muhtemel ama kesin degil. Her yil oldugu gibi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    Oyuncunun gosterecegi basarili gelisimde kivrakligi 17' lere cikabiliyor.
    Ama recebin en belirgin ozelligi de bu zaten ve gelisim surecinde degilde;
    Simdiden 17-18 kadar olmali kivrakligi diye dusunuyorum.

Yasi ilerledikce tecrubeli olacak recep oyun tarzini daha da yavaslatabilir,
    bu da mental acidan geliseceginden ve aklini daha cok kullanmak isteyeceginden olabilir.
    Buna tabiki ilerleyen yillarda TR liginde kalirsa ve yildiz satatusune kavusmus ise.ama arda gibi tam zamaninda da avrupaya acilirsa ozaman hizli oyuna decam etnesi gerektigi icin farkli gelisim gosterebilir.

Bunlar ilerleyen yillarda hangi recep niyaz olacagina gore dusuncelerim.

Anlatmak istedigim, yolun basinda olupta yetenegini her kategoride gostemis bir ofansif orta saha oyuncusunum belirgin ozelligi varsa bunu mutlaka yansitin.

Yani "yillar ilerledikce gelisir zaten" diye dusunmekten cok;
    Recep Niyaz'in hirsindan acligindan ve ozellikle fiziki yapisindan dolayi + bunabir cok macta damga vuran 'pir pir' gibi kivrakligini yansitmaniz en dogrusu olurdu.

Recep niyaz icin 17-18 gibi kivraklik hic de abartili olmazdi.
    Bunu yillar gectikce azaltma ihtimalimiz de var tabiki, yukarda bahsettigim gelisim ihtimallerine gore.
    Recep'in vucut ebatlari nedeniyle kivrak olduguna katiliyorum. Ancak bence Sow gibi kivrak degil henuz. Veya Gokhan Gonul'den daha kivrak bir oyuncu demek oldukca zor bence.

Tabii bunlar benim Buca'ya gitmesinden onceki izlenimlerim. Buca'de ne oldugunu takip etmedim.

Mesaj Yetkileri