Football Manager 2012 de yaptığım genç oyuncu geliştirme rehberinden sonra seriye devam etsem de forumda pek yer alamamıştım. Şimdi başka bir rehber paylaşacağım sizlerle. Amacım profesyonel en az ikinci liglerde olan takımlar için ipuçları vermek, LLM(lower league management) yapacak arkadaşlar özel mesajdan ulaşabilirler bana.

Gelelim konuya; bir takımı şampiyon yapan, yapacak olan en önemli şey tahmin ettiğiniz gibi kadrosudur. Ama salt iyi oyuncuları toplayarak şampiyon olunmaz, öyle olsaydı malaga arsenal tottenham gibi takımlar şampiyonluğa oynarlardı. Konumuz kadro mühendisliği

---KADRO---

Kadronuzdaki en önemli futbolcu forvet(ler)inizdir.

Forvete boşluk yaratacak ve gerektiğinde forvetin yarattığı boşlukları kullanacak kanat/orta saha oyuncuları gerekir.

Defansın önündeki orta sahanın yükünü omuzlarına alan abimizi de unutmamak gerekir.

Kanatları otobana çeviren, ama defansif sorumluluklarını da unutmayan bek ler de lazım.

Bu beklerin arasına kodu mu oturtan ama pas yapma sırası kendine geldiğinde de ayağı titremeyecek bir azman. Bir de hava topu dediğin zaman Jan Koller gibi etkili cannavaro gibi duracağı yeri bilen bir tane daha defans lazım.

Uçanı kaçanı yakalayacak, topa vurduğu zaman kaleden kaleye asist yapacak, pisi pisi dediğinde kedi gibi irkilecek kedi refleksli bir kaleci daha lazım.

Ama yukarıda saydıklarımdan çok daha önemli olan adamlar yedeklerdir. Şampiyonluğa giden yol uzun bir maraton ve siz gidip Cristiano Ronaldo'yu abidik gubidik bir adamla yedeklerseniz, Ronaldo sakatlandığında puan kayıplarını göze almışsınız demektir.

---BÜTÇE, TRANSFER(gelen-giden), PERSONEL---

Bir takımda işe başladığınızda kadronuz aşşağı yukarı bellidir. Girin bi raporlara göz atın, adamların nerde nasıl oynayabileceğinin simulasyonunu yapın kafanızda, kim iyidir kim kötüdür.

Yedekte yer bulamayacak adamları elden çıkartmak gerekir, futbol direktörü varsa kullanın yollasın elemanları, boşa para yemesin çakal.

Ekonomik anlamda yapabileceğimiz şeyler ne yazık ki sınırlı oyunda. Şöyle halka arz falan teklif edemiyoruz ki yönetime Neyse bütçeye dikkat etmek gerekir, kulübü çok borca sokmak ilerleyen sezonlarda sıkıntı yaratabilir. Toplam geliri gideri geçen senelere göre karşılaştırmak güzel bir yöntem finansal açısından ne yaptığınızı görmek için.

Şampiyon olacak bir takımın transfer politikası basittir. Genç potansiyelli yedekler ve futbolunun zirvesindeki as takım oyuncuları gerekir takıma. Mesela bir pozisyona transfer yapacaksınız, önce takıma bir göz atıp orda oynayabilecek oyuncuların özelliklerine bakmakta fayda var. Almeida'nın yerine Cavani gibi bir adam alabiliyorsanız vereceğiniz paraya değecektir. Ama arada inanılmaz kalite farkı olmadığı sürece transfer yapmak için transfer yapmak sağlıksızdır.

Personellerin özellikleri yaptıracağınız işlerle uyumlu olmalı falan filan, aslında çok da önemli değilmiş kocaman yazmışım yukarıya ama
her departmana 1 antrenör koyma şansınız varsa güzel olur.

---TAKTİK---

Oyuncuları değerlendirdik, kafamızda hafiften bir taktik şekillendi, transferleri yaptık, personelleri hallettik. Geriye ne kaldı?

Taktiği yapmak için çok güzel bir rehber mevcut forumda. Amacımız diziliş ve roller olarak takımımıza en uygun taktiği bulmak. En uygun taktiği kafamızda şekillendirdikten sonra, lan acaba bizden büyük takımlara karşı neler yapabiliriz ki sorusuna cevap vermek gerekiyor. E bi kontratak taktiği de yapmak gerek(yine kadroya uygun bir şekilde). Bize göre çok kötü olan takımlara karşı da kafası rahat pozisyon futbolu oynayabileceğimiz bir taktik gerekiyor.

Eğer planlanan şekilde başarıyla ilerlerseniz liglerde, -ülkenin birinci liginde olduğunuzu varsayıyorum- 5-6 sene sonra kontrol futbolu oynamak isteyeceksiniz ve elinizde çalışan bir taktik yapmak için 5 sene gibi bir süre var, bu süre zarfında gereken bölgelere transferlerle takviyeler de yaptınız. Kemik kadronuz da oluştu bu saatten sonra kimse tutamaz sizi ligde.

Bu aşamadan sonra ben genelde sıkılmış ve istifa etmiş oluyorum

NOT: Çok yapıcı ve bilinmeyen şeyler olmasa da bir araya koyma ihtiyacı hissettim. Sorusu olan konunun altından özel mesajdan falan soruversin, elimden geldiğince yardımcı olurum.