1 ile 14 arası toplam 14 sonuç

Konu: Özel adam markajlı 4-1-2-3

Default Özel adam markajlı 4-1-2-3

Arkadaşlar merhaba!

Yabancı bir forumda paylaştığım taktiğimi burada da paylaşmak istedim. Bu taktiğin özelliği, 4 oyuncuyla özel adam markajı yapıyor olmanız. Taktik şu şekilde:

Taktikte adam markajı görevini üstlenen oyuncular, sağ ve sol forvetler ile 2 ortasaha oyuncusu. Merkez ortasaha oyuncuları, rakibin kanat oyuncularını tutmakla görevli. Sağ ve sol bek hariç, kanat oyuncularını bu oyunculara tutturabilirsiniz. Forvetlerimiz ise, rakibin taktiğine göre farklı oyuncuları tutmakta. Diyelim ki rakip 4-3-3 oynuyor (1 DM, 2 MC). Forvetlerimiz 2 ortasaha oyuncusunu tutacak. Aynı şekilde rakip 4-4-2, 4-4-1-1,4-1-4-1, 4-2-3-1 Denmark vs gibi taktikler yaparken de aynı görevi verebilirsiniz. Eğer rakip 2 DM, 1 MC ile oynuyorsa, bu sefer forvet oyuncularınız 2 DM oyuncusunu tutmalı.

Karmaşık durumlar da olabilir. Örneğin 4-1-2-1-2. Rakip bu taktikle kanatsız oynarken, forvetleriniz rakibin sağ ve sol bekini tutmalı. Merkez ortasaha oyuncularınıza ise markaj görevi vermeseniz de olur. Rakip baklava şeklinde 4-4-2 oynuyorsa (1 DM, 1 AMC, 2 kanat), tam emin olmamakla birlikte (bu taktikle çok karşılaşmadım) merkez oyuncularınıza rakip kanatları tutturabilirsiniz. Dediğim gibi sadece bu dizilişten emin değilim.

Şimdi taktiğin güzelliğini örnekle açıklayayım:

Resimde gördüğünüz gibi, forvetlerimiz Draxler ve Farfan rakip ortasaha oyuncularını tutarken, bizim ortasaha oyuncumuz da rakip kanada yakınlaşmakta.

Bir sonraki sahnede Draxler rakibin sağ bekine pres yapmaya başlıyor. Sağ bek ise en kolay pas opsiyonu olan sağ açığa doğru topu yolluyor. Ama sağ açık da bizim ortasahamız tarafından markaja maruz kalmış durumda.

Sağ açık Fierro, markajda kaldığından pas atmak zorunda kalıyor ve pas tercihi ortasaha oyuncusu Araujo oluyor. Sağ beke pres yapan Draxler, yeniden markaj görevine dönmek üzere. Bir sonraki sahnede Draxler'in topu kaptığını göreceksiniz.

Örnekte gösterdiğim gibi, benim amacım rakibin önemli ayaklarını markaj altında tutup, kaptığım toplarla sonuca gitmek. Neredeyse hiçbir maçta topla daha çok oynayan taraf ben olmadım ama inanın bana, sonuç ve hücum kalitesi olarak birçok maçta beklenenin çok üstünde başarı elde ettim. Bazı maçlara ait görüntüler:

Ve ilk sezonki puan tablosu:

İlk sezonumda sadece Defour ve Cerci'yi kiralık aldım. Schalke ile rahat bir şekilde şampiyon olmayı başardım. Şampiyonlar liginde ise finalden döndüm. Çeyrek finalde Real Madrid'i eledim. Yarı finalde ise Barcelona'ya penaltı vuruşları sonucunda elendim. Oysa onları deplasmanda yenmeyi başarmıştım. Yani zor olanı yapıp kolay yolda kaybettim.

Taktikle ilgili söyleyeceklerim bunlar. Oyuncu özelliklerine dair inanın söyleyebileceğim çok fazla şey yok. Sağ ve sol beklerin dayanıklı ve iyi orta açan oyuncular olması yararlı olur. Merkez oyuncular çalışkan olmalı. Bunların dışında kadronuz ne kadar kaliteliyse başarı şansınız o kadar artar.

http://www.mediafire.com/download/q6...3+pressing.tac

Not: 1-2 ekleme daha yapmak istiyorum. Bu taktiğin hem zorlu, hem de zevk veren yanı maç içinde rakibin taktiğini sürekli takip etmek zorunda olmanız. Yani taktiği sadece indirip takıma koyarak iş bitmiyor. Ben maçı izlerken ekranda rakibin dizilişini de görüyorum. Onlar dizilişte bir değişiklik yaptığında verdiğim markaj görevi de değişebiliyor. Sonuca olumsuz yansımaması adına ben de markaj görevlerini yeniden düzenliyorum.

Bunun dışında, takımın moralinin yüksek olması çok önemli. Sadece bu taktik için değil, her taktik için geçerli bir durum bu. Oyuncuların morali düşük olduğunda, birçok oyuncuyla rotasyon yaptığınızda veya kondisyon sorunu olduğunda taktiğin etkisini göremeyebilirsiniz. Daha önce uyguladığım taktiklerde birçok maçta gördüğüm kadarıyla yukarıda bahsettiğim sorunlar yüzünden oyuncularımın sahada ruh gibi gezdiğini fark ettim. Bu durumda taktiğiniz istediğiniz kadar iyi olsun, işler yolunda gitmeyecektir. Çünkü FM oyun motoru böyle buyuruyor
    Last edited by jackrai : 01.Temmuz.2014 at 11:57

Paylaşım İçin Teşekkürler, İstatistikler ve Anlatımın Şahane Denemekte Büyük Fayda Var.

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    Paylaşım İçin Teşekkürler, İstatistikler ve Anlatımın Şahane Denemekte Büyük Fayda Var.
    Ne demek, rica ederim. Umarım işinize yarar.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

etkileyici gerçekten. denemekte fayda var. teşekkürler.

Hemen deniyicem.Sonuçları yazarım.

otto rehhagel'in 2004 yunanistan markajına benziyor tabi onun ki daha katı. Hoş güzel denemekte fayda var sezon bitiminde deneyeceğim

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

adam markaji verince forvetler[dlp olanlar] cabuk yorulabilir diye dusunuyorum. ama soyle bir durum var. forvetleri ortasahalara yapistirinca takim olarak topun arkasina gecmis oluyorsun, bu acidan guzel bir hamle. yarisahada pres gibi bir durum oluyor. ama geriye dustugun zamanlarda sikinti olabilir, cunku topa sahip olman gerekir. rakip kendi yarisahasinda al ver yapip zaman gecirebilir. 3 forvetle oynarsam ben daha cok baski icin sag sol forvetleri beklere yapistiriyorum. o da zaman geciren takimlara karsi etkili bir cozum.

Quote Originally Posted by TeNaciOUS MidFieLdeR View Post
    adam markaji verince forvetler[dlp olanlar] cabuk yorulabilir diye dusunuyorum. ama soyle bir durum var. forvetleri ortasahalara yapistirinca takim olarak topun arkasina gecmis oluyorsun, bu acidan guzel bir hamle. yarisahada pres gibi bir durum oluyor. ama geriye dustugun zamanlarda sikinti olabilir, cunku topa sahip olman gerekir. rakip kendi yarisahasinda al ver yapip zaman gecirebilir. 3 forvetle oynarsam ben daha cok baski icin sag sol forvetleri beklere yapistiriyorum. o da zaman geciren takimlara karsi etkili bir cozum.
    Teşekkürler yorum için. Gözlemlediğim kadarıyla önemli bir kondisyon problemi yaşamadım. Aynı zamanda, oyun anlayışı "kontrol" olduğu için, rakiplerin pas yapıp zaman geçirme gibi bir şansları olmuyor. Geriye düştüğüm maçlarda da maçı çevirmeyi başardığım oldu. Sağ-sol beklere markaj uygulamak, benim de daha önce uyguladığım bir taktikti. Fakat rakiplerin önemli ayakları merkez ortasaha oyuncuları ile kanat oyuncuları olduğu için bu taktik daha iyi uydu sistemime. Markaj uygulamadığım oyuncular da pas opsiyonları azaldığı için etkili olamıyorlar. Örneğin merkez ofansif ortasaha oyuncuları...Öte yandan dediğin gibi, zaman geçirmek isteyen takımların üzerine gitmek açısından savunma oyuncularına baskı uygulamak daha iyi bir yöntem. Benim yöntemim, senin de söylediğin gibi rakibe belirli bir alanda (daha çok kendi yarı sahasında) oynama imkanı veriyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Deneyip sonuçları yazıcam bu akşam

Edit

Taktiği denedim hocam. İlk yarı 3-2 öndeydim Iraklis karşısında. Rakibin 1 şutu ve kalevi bulan 0 şutu vardı. 0 gol pozisyonu. İkinci yarı bu taktiğe geçtim 3-4 mağlup oldum ve maç sonunda verilerde Iraklis'in 9/6 şutu ve 3 CCC vardı. Hücum anlamında beğendim taktiği seri bir şekilde hücuma geçiyor ancak savunmada arkaya çok çok fazla adam kaçırıyor özellikle bek oyuncuları.
    Last edited by Ahmet Göktaş : 02.Temmuz.2014 at 03:42

Bir uyarıda daha bulunmak istiyorum. Schalke'yi yönetirken antrenman sistemim şu şekildeydi:

ortalama seviyede dengeli genel antrenman ile maç hazırlığı olarak def. pozisyon (40% seviyede). Sezon ortasında Man Utd'a geçtiğimde, antrenmanı değiştirmek zorunda kaldım. Elde ettiğim sonuçlara göre kendimce şöyle bir teori geliştirdim:

Rakip takım teknik direktörünün oyun anlayışı
    - dengeli ise, maç hazırlığı olarak takım çalışmasını,
    - hücum ise, maç hazırlığı olarak def. pozisyonu,
    - maceraperest ise, yine takım çalışmasını öneririm.

henüz defansif anlayışa sahip bir hocayla karşılaşmadığım için o anlayışa dair yorumda bulunmak istemedim ama o takımlara karşı da hücum varyasyonlarına çalışmak uygun olur diye düşünüyorum.

Bir maç bittiğinde fikstürden sonraki maçıma ve antrenörün oyun anlayışına bakıyorum. Ona göre maç hazırlığımı belirliyorum. Bende işe yaradı. Denemenizde fayda var.

Quote Originally Posted by Ahmet Göktaş View Post
    Deneyip sonuçları yazıcam bu akşam

Edit

Taktiği denedim hocam. İlk yarı 3-2 öndeydim Iraklis karşısında. Rakibin 1 şutu ve kalevi bulan 0 şutu vardı. 0 gol pozisyonu. İkinci yarı bu taktiğe geçtim 3-4 mağlup oldum ve maç sonunda verilerde Iraklis'in 9/6 şutu ve 3 CCC vardı. Hücum anlamında beğendim taktiği seri bir şekilde hücuma geçiyor ancak savunmada arkaya çok çok fazla adam kaçırıyor özellikle bek oyuncuları.
    Kardeşim üzüldüm işe yaramadığı için. Kendine ait düzgün, işine yarayan bir taktiğin varsa onu değiştirmemeni tavsiye ederim. Sen o taktiği belirlerken ona göre oyuncular seçmişsindir. Ne gibi sonuçları olacağını biliyorsundur.

Nesnel bir şekilde durumunu tartışmak gerekirse, sadece bir devreyle taktiği yorumlamak pek uygun değil bence. Aklıma bazı sorular geliyor. Oyuncular taktiğe uygun muydu ? Doğru devre arası takım konuşmasını yaptın mı? Benim taktiğimi indirdiğinde markaj görevleri belirli oyuncular için seçilmiş halde. Ama maça başlamadan senin de kontrol etmen gerekiyor. Yanlış adamları tuttuysa oyuncular, taktik olumsuz sonuçlara yol açmış olabilir. Son mesajda maç hazırlığına dair de bir yorumda bulundum. O da faydalı olabilir. Bunların dışında aklıma gelen bir şey yok.

Rakibin çok iyiyse, savunmanın arkasına top atabilirler elbette. Ben Schalke'deyken Robben'i maç boyu sadece 1 kere kaçırmıştım. Sen hangi takımsın bilmiyorum ama Iraklis'in sana karşı böyle bir üstünlük kuramaması lazım. Taktikten ziyade yukarıda bahsettiğim noktalarda bir eksiklik olmalı.

Son olarak, başta da söylediğim gibi, zaten iyi bir taktiğin varsa, onunla devam etmen daha iyi. Sezon içinde taktik değiştirmek takımlar için pek iyi değil senin de bildiğin gibi.

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Taktiğin amacını sevdim,bana ilham verdi teşekkürler.

Taktiği kullandığım bazı maçlar.
    Özellikle kritik bir maçım olan Barcelonada denedim ilk olarak. Barca'yı resmen Barça'ladık.

Buda maçla ilgili istatistikler

Daha sonra sırasıyla denediğim diğer maçlar

Malesef Chelsea maçlarında Barcelonaya karşı olan oyunumu yansıtamadık. Ama Barcelona maçında özel markaj'lı oyuncular vazifesini yerine fazlasıyla getirdiler. Taktiğin hazırlanış düşüncesi beni gerçekten etkiledi.

GALATASARAY-BARCELONA İLK 11 VE MAÇ BOYUNCA ÖZEL MARKAJA TABİ OLANLAR

Özel markaj gerçekten etkileyiciydi ve Barcelonanın silahlarını durdurduk resmen.

Mesaj Yetkileri