1 ile 24 arası toplam 24 sonuç

Konu: Alibaba ve Aliexpress Sitelerinden Alışveriş Yapan?

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Default Alibaba ve Aliexpress Sitelerinden Alışveriş Yapan?

Bu siteler Çin sitesi herhalde. Güvenli midir, Türkiye'den sipariş alıyorlar mı? Kargo ücreti ne öderiz?

Bir de gümrükten kaç TL'ye kadar sorunsuz geçer.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Tam üstüne bastın çek ayağını abi Daha yeni sipariş verdim AliExpress'den, denemek için 7$'lık bi ürün sipariş ettim. Bi sıkıntı olursa bilgilendiririm.

Siteye gelecek olursak Alibaba Group'un değeri 200 milyar $ civarı, Google'dan sonra en değerli şirket. Alibaba.com toptan satış için aliexpress ise bize hitap eden perakende satan site. Aslında çalışma mantığı ebay ve gittigidiyor gibi sitelerle aynı, satıcılar ürünlerini koyuyor sende seçip bakıyorsun. Dolandırılma olasılığın yüksek gibi gözükse de doğru satıcıyı seçersen pek sıkıntı yaşamazsın. Türkiye'ye gönderi yapmayan kullanıcı pek yok, yapanlar da ücretsiz kargo yapıyor genelde. Tabii ücretsiz kargo dedikleri şey oranın PTT'si dolayısıyla biraz geç geliyor. 3 günde getiren DHL gibi firmaları da seçebiliyorsun ama astarı yüzünden pahalıya geliyor tabi, 80-90$ minimum bi kargo bedeli oluyor. Satıcıların hepsi uzakdoğulu onuda belirtelim. Henüz uzakdoğu dışındaki insanlara satış yapma izni vermiyorlar. Paranın ürün geldikten sonra hesaba geçmesi, para iadesi gibi özellikler var gittigidiyor gibi ama satıcının da etkisi çok olduğu için full refund umutların satıcının insafına kalıyor o yüzden dediğim gibi satıcıyı seçmek çok önemli.
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2009
    Yer
    Bursa

Alibaba güvenilirdir fakat asıl önemli olan alacağın şeyin hangi firmaya ait olduğunu araştırman gerek.
    Aliexpress sanırım dediğin extreme yazmışsın onda bizim türk siteler gibi kişiler satıyor ve sen malı onaylamadan kişiye para aktarılmıyor o yüzden genelde dürüst işler yapılıyor.
    Sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

Aliexpress te ücretsiz kargo ve Free Shipping olarak belirtilen ürünlere 1 kuruş bile ödemezsin

Nesil
    2009
    Yer
    Cape Town

AliExpress`in Ebay`dan farki; E-Bay`de bir urunden memnun kalmazsan paranin geri iadesi oluyor fakat AliExpress`te oyle seylerde problem cikiyor.Fakat ayni urun Aliexpress`te E-Bay`e gore daha ucuz oluyor genelde bu yuzden.Ben E-Bay`den aliyorum hic AliExpress kullanmadim bugune kadar fakat kullanan arkadaslarim bana bunu dedi.Fakat guvenli bir site oldugunu da soylediler.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Mesela şu hard disk Türkiye'de 170 TL, Aliexpress'te 112 TL'ye geliyor. Orada yazan Shipping:
    US $7.46to Turkey via China Post Air Mail ibaresi kargo ücreti sanırım.

http://www.aliexpress.com/item/250GB...491427969.html

Bir de gümrük konusuna ne diyorsunuz?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    Mesela şu hard disk Türkiye'de 170 TL, Aliexpress'te 112 TL'ye geliyor. Orada yazan Shipping:
    US $7.46to Turkey via China Post Air Mail ibaresi kargo ücreti sanırım.

http://www.aliexpress.com/item/250GB...491427969.html

Bir de gümrük konusuna ne diyorsunuz?
    O $7.46 kargo ücreti abi dediğin gibi. Gümrükte de fiyat sınırı var, ürünün değeri o fiyat sınırının üstündeyse vergi için falan bakılıyor öbür türlü dümdüz geçiyor. Tam bilmiyorum ama $100-120 olması lazım o sınırın.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Mesela araç için geri görüş kamerası 8 dolara satılıyor. Türkiye'de en az 40-50 TL.

Nesil
    2011
    Yer
    Sakarya[54]

Donanım Haber'e bu konuda bir göz atın o forum bu siteyi çok aktif kullanıyor. Adamların gözlükçüsü falan da var herkes ondan alıyor güvenilir olduğu bilindiği için.

Ben olumsuz bir yorum okumadım DH da bakıyorum arada sırada.

Fossa dei Leoni / AC Milan
    Leoni armati, stiam marciando,
    Siam la Fossa dei leoni, dei leon leon leon,
    Milan Milan Milan...
    Kaka Leite
    22 / 8 / 10
    The Amazing Spider-Man - I'm Peter Parker
    http://futboldasondurum.blogspot.com.tr/
    TAKİP ET!

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sertifikalı satıcılar var yani para verip satış yapan firmalar tabi Alibaba'da, bizim şirketin de hesabı vardı, satış için kullanıyorduk ama bir kaç ürün aldığımız da olmuştu, sertifikalı bu firmalar genelde güvenilir, onları bulursanız sıkıntı olmaz.

Gümrük için de o fiyatlarla alınanlarda genelde sıkıntı olmaz. memur işgüzarlık yapmazsa sorun olmaz ama açıp bakabiliyorlar da, o zaman da vergi isteyebiliyorlar tabi. 100 dolar olması lazım, bir de eğer iletişim halindeyseniz ve tek parça siparişiniz varsa, karşı tarafa hediye etiketi yapıştırmasını isteyebilirseniz, çok değerli bir ürün değilse, sıkıntısız geçer gümrükten.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Sertifikali olup olmadigi nerede yaziyor?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Firmalara girdiğinde kaç yıllık GOLD üyelikleri var orada yazar, para verip üye oldukları için, para vermeyenlere göre daha ciddi firmalar oluyorlar.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Aliexpress'ten 2 ürün sipariş ettim. Aynı ürünü bir sürü firma satıyor ama tek tek baktım en çok puan alandan ve en çok satış yapanlardan aldım. 20 günü geçmezse çok iyi olacak. Birçok şeyi Türkiye'de bulmak bile zorken bu sitelerde bir de çok ucuz. İlk siparişin durumuna göre artık ihtiyaçlarımı alacağım.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Aliexpresste siparisin icine girince confirm order received tusu var. Siparis elime ulasinca mi buna tikliyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

İnternette araştırdığım kadarıyla çok sorun yaşayan da olmuş ama genelde rastgele kişilerden sipariş vermiş bu kişiler. Bir de 50-60$'lık siparişler mantıklı gelmiyor bana. Ufak tefek şeyler için site çok uygun. 2 siparişim kargoya verildi 7-8 gün oldu. Yakında elime geçer. Satıcının yorumları iyiydi. Eğer sorun çıkmazsa alışverişe devam.

Adam gitmiş 600$'lık sipariş vermiş, kutu boş çıktı diyor. Taa Çin'den o kadar paraya bir şey alınır mı ya, az mantık olacak insanda.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

xbox 360 Joystick icin klavye aldim. 10 dolara geldi. Birkac gun once elime ulasti. 21-22 gunde elime ulasti. Sifir urun gayet guzel paketlenmis. Yeni siparisler verecegim. Ozellikle tasinabilir sarj cihazlari 5600mah olan turkiyede 100 TL den asagi yok ama burada 15 TL. Bir tane alacagim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ben siparişimle ilgili bilgiyi vermeyi unutmuşum. Benim saat de sorunsuz olarak geldi. Resimdekiyle birebir aynıydı. 15TL'ya güzel bi saatim oldu Doğru satıcıyı seçtiğiniz sürece pek sorun yaşanacak bi site değil zaten.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Şu taşınabilir şarj cihazı 17 TL falan oluyor. Türkiye'de pahalı olan bu cihazları alabilirsiniz. Ben bundan bir tane sipariş vereceğim bu gün.

http://www.aliexpress.com/item/Newes...771855547.html

Nesil
    2013
    Yer
    Zonguldak

Abi bu şarj cihazı baya iyimiş bizim aileye de lazım baya.Bende vermeyi düşünüyorum da ödeme nasıl oluyor biraz aydınlatırsan.

Kıyafet özellikle ayakkabı siparişlerinde sıkıntı çıkabiliyor. Onun dışında, özellikle teknolojik ürünlerde bir sorun olduğunu duymadım hiç..

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Kryptonite View Post
    Abi bu şarj cihazı baya iyimiş bizim aileye de lazım baya.Bende vermeyi düşünüyorum da ödeme nasıl oluyor biraz aydınlatırsan.
    Ebay, gittigidiyor, sanalpazar'la falan aynı sistem. Parayı bi havuza alıyor ürün gelince onaylıyorsun para satıcıya gidiyor. Herhangi bir kredi kartıyla ödeyebiliyosun.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Odeme secenekleri saticidan saticiya degisiyor. Paypal ile odeme yapabilecegin gibi kredi kartindan direkt de olabiliyor. Bu cihazda sadece kredi kartindan direkt alabiliyorsunuz.

@Kryptonite

Eger sanal kart olusturursan daha guvenli olur tabi.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Gümrük muafiyeti 75 Euro'dur. 75-1500 Euro aralığında ise AB için %18, kalanlar için %20 vergi alınır. Üstünde ise ithalat vergisi alınır. Emrah merak etmiş, yazayım dedim. Kargo ücreti ibraz edildiği sürece dahil edilmez. Ayrıca 30 kg sınırı var. Gıda, içecek, telefon, parfümeri yasak.

Aliexpress, Hepsi Burada gibi ama daha amatör ücreticilerin buluştuğu organizasyon. Mixeshop ve DealExtreme'den alışveriş yaptım. Hatta şimdi uygun fiyat olursa FocalPrice'ı da kullanmayı düşünüyorum. eBay tehlikelidir, çünkü eBay = GittiGidiyor.

Küçük kutulara dikkat etmeyebiliyorlar. 230$'lık vergisiz ürün atlatmışlığım var gümrükten.
    Last edited by Cengo : 05.Kasım.2014 at 09:04
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Bir de facebookta wish diye bir reklam vardi, programini indirdim baktim da aliexpress gibi ama guvenli midir bilmiyorum. Aliexpressten xbox gamepad klavyesi aldim, sorunsuz calisiyor, cok da uygun aldim.

Sen 230 dolarla riske girmissin valla.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    Bir de facebookta wish diye bir reklam vardi, programini indirdim baktim da aliexpress gibi ama guvenli midir bilmiyorum. Aliexpressten xbox gamepad klavyesi aldim, sorunsuz calisiyor, cok da uygun aldim.

Sen 230 dolarla riske girmissin valla.
    Mixeshop'ta dolandırıcılık olmaz, Mixeshop'tan almıştım. DX de öyledir. Vergi gelecek diye korkmuştum ama ürün eve gelince rahatladım. DX, bir ürün yetişmediğinde kargo gecikmesin diye 5 üründen 4ünü tek paket yapıp sonuncuyu stok gelince ayrı paketle gönderen firma.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Mesaj Yetkileri