Sayfa 3 / 8 İlkİlk 12345 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 237 sonuç

Konu: Araştırma ile ilgili eleştiri başlığı.

Bence Burak'ta en dikkat çeken özellik Topsuz Alan olmuş. Eskiden topsuz alanda muhteşemdi yine bitiriciliği ve soğukkanlılığı o kadar iyi olmadı ama en iyi zamanında bu topsuz alan koşularıyla çok pozisyona giriyordu. Şimdi bu konuda da biraz zayıfladı ve defansın arasında kaybolmaya başladı. 18 çok fazla olmuş kanısındayım. Bitiricilik 17, topsuz alan 15 yapardım ben olsam.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Senin yazdiginda ben de kitlendim acikcasi cunku yazdigin mantikli. Ama diger taraftan bakiyorum, Caner'in konsantrasyonunu dusurmek haksizlik olur cunku oyunun icinde surekli Caner. Yaptigi hatalari da bu nedenle daha cok kararlar'a yikmak bana daha mantikli geliyor.

Frikiklerde ise acikcasi elimizi kolumuzu baglayan bir durum var. Tek bir ozellik, cok fazla anlam tasiyor.

Bazisi 18'in hemen disindan cok iyi frikik kullanir ama 25-30 metrelere cikinca etkisizdir (Selcuk).
    Bazisi 25 metreden iyi frikik kullanir ama daha yakindan frikik kullandiginda barajin ustunden topu gecirdikten sonra indirmekte zorlanir (Sneijder).
    Bazisi da 35 metreden zimba gibi vurabilir (Drogba-Hamit).
    Bazisi sadece sag taraftan vurabilir. Bazisi da sadece sol taraftan.

Hepsini birden yapabilen oyuncu ise nadir bulunuyor (Pirlo).

Bunlarin hepsini sadece bir ozellik ile aciklamaya calisinca oyunculari gercekteki gibi yapmak zor oluyor.

Caner'in, yanilmiyorsam, simdiye kadar 2 tane frikikten golu var. Daha cok duran toptan ceza alaninin icine kestigi toplarin tehlike yaratmasi yuzunden frikik ozelligi. Bunu da daha cok Crossing (Orta yapma) ile aciklamak belki de daha dogru.

Selcuk'un frikiklerinde kaleci hatasi oluyor demek ise bence biraz haksizlik. Selcuk'un frikiklerde artisi barajin ustunden topa vurduktan sonra kaleye dogru indirebilmesi. Bu nedenle de kaleci bir tarafi sectiginde Selcuk diger tarafa vurus yapip gol atabiliyor.

Ama yazdigim gibi, farkli mesafelerden vuruslari yansitabilecek bir yontemi SI bulana kadar kim frikikleri daha cok gole cevirebiliyorsa ona yuksek deger vermekten baska bir ayirisim yapmak mumkun degil.
    Hocam bende geçen yıl aynı şeyden bahsetmiştim forumda. Değişen bir şey olmamış anlaşılan. Frikik kullananları seçtiğimiz pencerede de böyle bir değişikliğin olması gerekiyordu. Pes ve fifadaki gibi yakın frikikleri kullanacaklar ile uzak frikikleri kullanacak olanları seçebilmemiz lazım. Örneğin Ronaldo ve Messi kaleye vurulacak frikikleri kullanırken geriden veya yanlardan ise Xabi Alonso, Kroos veya Rakitic gibi isimler kullanıyor. Orta sahanın biraz önündeki serbest vuruşu Messi'nin kullanması gerçekten sinir bozucu.

Dediğiniz gibi Caner-Selçuk meselesinde frikikleri farklı kullanan oyuncuları ayırt etmek için diğer özellikleri de kullanmaları lazım. Zımba gibi kullanan oyuncuların frikik özelliğine güç özelliğinin yardım etmesi gerek. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim Rakitic, Xabi Alonso tarzı duran top kullananlar ise orta yapma özelliğine bakılmalı daha çok. Tahmin ediyorum hadi ikinci söylediğim neyse de maç motoruyla alakalı, ilk yazdığım yakın-uzak frikik olayı normal bir arayüze bir pencere eklenerek çözülebilir.

Bunları SI'ye iletiyor musunuz? Daha doğrusu araştırmacılar olarak size oyunla ilgili sorular soruyorlar mı eksik gördüğünüz yerler var mı diye yoksa ver verileri hadi güle güle mi ?

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

@Perpetua Fenerbahçe dünyanın en iyi kurumsal tesislerine sahip bir spor takımıdır , çeviride bir yanlışlık yok bildiğimiz kurumsal tesislerdir o kelimenin çevirisi . Bu stat içindeki tesisler olur dışardakiler olur farketmez . Burda yapılmak istenen nedir hala anlayabilmiş değilim inanın çok moralim bozuk ve sinirliyim bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor .
    Last edited by freestylee : 24.Ekim.2014 at 22:28

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Oldukça yerinde olmuş. Bunun terbiyesizlikle hiç alakası yok. Çeviri yanıltıyor burada insanları.
    Stattaki kurumsal tesisler diye çevrilse kimse haykırmayacak böyle
    yanlış cevaba alıntı yapmışım silemedim pardon
    Last edited by freestylee : 24.Ekim.2014 at 22:20 Reason: yanlış yere alıntı yapmışım ( Silemedim )

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Çok taraflı araştırmalar yapılıyor arkadaşlar , yukarıda attığım foto bunun en basit örneği oyuncu profillerine hiç değinmiyorum bile lütfen bu oyuna para veriyor insanlar buna bir çözüm getirilsin .

yine herzamanki gibi bedava versen bile alıcı çıkmaması aptallığı yahuu hamit altıntop ve umut bulut gibi adamı bedavaya kim almaz bide bu futbol direktörü ne iş yapar ben bir işe yaradığını görmedim

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Oldukça yerinde olmuş. Bunun terbiyesizlikle hiç alakası yok. Çeviri yanıltıyor burada insanları.
    Stattaki kurumsal tesisler diye çevrilse kimse haykırmayacak böyle
    Aytekin Bey ; Yazdığınız cevap da ciddimisiniz benim ile dalgamı geçiyorsunuz bilmiyorum ama konu ciddi bir konu .

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Genç oyuncuları neye göre araştırıyorsunuz ve potansiyel veriyorsunuz ? Nasıl izliyorsunuz ? Birhan Vatansever mesela 3-4 yıldız potansiyelli gözüküyor.Bu neye göre verildi ? Belki çok daha düşük bir yeteneği var,evet herkes övüyor ama kim ne kadar izlemiş ? Sadece adı var.Bence A Takım'dan çok genç takımlara araştırmalarda önem vermelisiniz,A Takım ile ilgili oyuncu değerlerini o takımın bütün sezon her maçını izleyen,Fm ile ilgisi olmayan birisine verin ''Bak hocam,burada özellikler var,bu oyuncuya bu özelliklere göre 1 ile 20 arasında değer vereceksin'' deseniz,o da sizin yaptığınız değerlere yakın yapar.Evet yaptığınız iş meşakatli,zor,baya zaman ayırılması gereken bir iş,bir çok detay gerektiren bir şey ama bu önceliği öncelikle genç takımlara verirseniz daha iyi olur.Oynarken çok daha zevk alırım şahsen ben,Football Manager'i bildiğim oyuncuları oynatmak için değil,genç yetenekli oyuncuları oynatmak,onları geliştirmek istediğim için oynuyorum ama yok yani,hem ülke futbolunun kötü durumu hem de araştırma ekibinin kısıtlı olmasından ötürü böyle bir şey pekte mümkün gözükmüyor.
    Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir. - Alexander Supertramp

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Vieri View Post
    şefim orada corporate ( kurumsal ) yerine özel tesisleri diyebiliriz sanki
    Fenerbahçenin özel tesisleri Galatasaray'dan dahamı kötü durumda ? Bunumu demek istiyorsunuz ? Fenerbahçe'nin araştırmacısı kimdir çok merak ediyorum :/

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Ben sadece şunu söyeyip gidiceğim arkadaşlar, bugüne kadar tonlarca eleştiri gördüm haklı olarak. Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim.
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by freestylee View Post
    Fenerbahçenin özel tesisleri Galatasaray'dan dahamı kötü durumda ? Bunumu demek istiyorsunuz ? Fenerbahçe'nin araştırmacısı kimdir çok merak ediyorum :/
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119694

http://www.fm-base.co.uk/forum/footb...acilities.html

http://community.sigames.com/showthr...ate-Facilities

sonuc olarak cooparate facilities maç hasılatını arttırıyor. maç günleri statta satılan sosislinden locada açılan viskisine kadar kapsar 2 takımı karsılaştırırken gs nin stadının yeni olması ve localarının lüks olmasını göz önünde bulundur

geçen senede bjk li bir arkadaşla da aynı durumu yaşamıştık

dejavu

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Senin şurada yaklaşık 1 gündür yaptığın şey sidik yarışı hocam başka bir şey değil,elinde veri falan olmadan ''Fenerbahçe eröeröeöreöröeöre'' diye sayıklayıp duruyorsun.O özellik nedir,ne işe yarar biliyorsan getir verileri,koy ortaya,değiştirsinler.

Başka bir forumda şöyle birşey gördüm. Fenerbahçe şampiyon olmasına rağmen ŞL'ye gidememiş. Kuralar çekilince bu normale dönüyor mu yoksa bir hata mı yapılmış?

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by europeanconquer View Post
    Genç oyuncuları neye göre araştırıyorsunuz ve potansiyel veriyorsunuz ? Nasıl izliyorsunuz ? Birhan Vatansever mesela 3-4 yıldız potansiyelli gözüküyor.Bu neye göre verildi ? Belki çok daha düşük bir yeteneği var,evet herkes övüyor ama kim ne kadar izlemiş ? Sadece adı var.Bence A Takım'dan çok genç takımlara araştırmalarda önem vermelisiniz,A Takım ile ilgili oyuncu değerlerini o takımın bütün sezon her maçını izleyen,Fm ile ilgisi olmayan birisine verin ''Bak hocam,burada özellikler var,bu oyuncuya bu özelliklere göre 1 ile 20 arasında değer vereceksin'' deseniz,o da sizin yaptığınız değerlere yakın yapar.Evet yaptığınız iş meşakatli,zor,baya zaman ayırılması gereken bir iş,bir çok detay gerektiren bir şey ama bu önceliği öncelikle genç takımlara verirseniz daha iyi olur.Oynarken çok daha zevk alırım şahsen ben,Football Manager'i bildiğim oyuncuları oynatmak için değil,genç yetenekli oyuncuları oynatmak,onları geliştirmek istediğim için oynuyorum ama yok yani,hem ülke futbolunun kötü durumu hem de araştırma ekibinin kısıtlı olmasından ötürü böyle bir şey pekte mümkün gözükmüyor.
    Hakısınız Bursaspor şu anda Türkiyenin en donanımlı genç oyuncularına sahip Kubilay Kanatsızkuş , Bahattin Saral , Utku Türk hiç birini oyunda bulamıyorum hani SEGA , Prozone Sports Yazılımını kullanacaktı bu seride :/

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Süper Lig kurallarında Avrupa katılımlarıyla ilgili kısımda Fenerbahçe cezalı gözüküyordu. Ben mevcut sezonki (2014-2015) cezasını mı yoksa bir sonraki sezonu mu gösteriyor diye ikileme düşmüştüm.

daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Acaba passolig'in seyirciye etkisini nasıl yansıtacaksınız oyuna? Örneğin şu an Denizlispor ile yaklaşık 5.500 seyirciye oynuyorum,gerçekte bu rakam olsa olsa 2.000'dir.
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Quote Originally Posted by DenizlispoR View Post
    Acaba passolig'in seyirciye etkisini nasıl yansıtacaksınız oyuna? Örneğin şu an Denizlispor ile yaklaşık 5.500 seyirciye oynuyorum,gerçekte bu rakam olsa olsa 2.000'dir.
    Bence passoligin etkisi var oyunda. Adana Demirspor'umu yönetiyorum biletli seyirci sayısı 5bin
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2003

@Perpetua Fenerbahçe dünyanın en iyi kurumsal tesislerine sahip bir spor takımıdır , çeviride bir yanlışlık yok bildiğimiz kurumsal tesislerdir o kelimenin çevirisi . Bu stat içindeki tesisler olur dışardakiler olur farketmez . Burda yapılmak istenen nedir hala anlayabilmiş değilim inanın çok moralim bozuk ve sinirliyim bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor .
    Fark eder.

Fenerbahce'nin stat disindaki tesisleri Fenerbahce Spor Kulubune gelir getirir. Tipki Galatasaray'in stat disindaki tesislerinin Galatasaray Spor Kulubune gelir getirdigi gibi.

Fenerbahce Spor Kulubu de bu gelirleri Basketbol, Voleybol, Yuzme, Kurek vs. gibi sporlar icin kullanir. Tipki Galatasaray Spor Kulubunun yaptigi gibi.

Oyun ise sadece futboldan ibaret.

Fenerbahce stadinin da yapilis tarihi ve o donemde yapilan tercihler yuzunden loca sayisi ve VIP koltuk sayisi, restorlanlari daha modern statlarla karsilastirildiginda daha azdir. Vodafone Arena bittiginde de Fenerbahce stadinin ustunde olacaktir.

ASY TT Arena: 157 loca, 4844 VIP koltuk
    Vodafone Arena: 144 loca, 2100 VIP koltuk
    FB Stadi: 64 loca, 1295 VIP koltuk
    Last edited by perpetua : 25.Ekim.2014 at 00:23

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by di canio View Post
    Süper Lig kurallarında Avrupa katılımlarıyla ilgili kısımda Fenerbahçe cezalı gözüküyordu. Ben mevcut sezonki (2014-2015) cezasını mı yoksa bir sonraki sezonu mu gösteriyor diye ikileme düşmüştüm.

Bunu atlamisiz. Hata benim. Raporladim, tam oyunla beraber duzeltirler mutlaka.

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119694

http://www.fm-base.co.uk/forum/footb...acilities.html

http://community.sigames.com/showthr...ate-Facilities

sonuc olarak cooparate facilities maç hasılatını arttırıyor. maç günleri statta satılan sosislinden locada açılan viskisine kadar kapsar 2 takımı karsılaştırırken gs nin stadının yeni olması ve localarının lüks olmasını göz önünde bulundur

geçen senede bjk li bir arkadaşla da aynı durumu yaşamıştık

dejavu
    Önder Bey ; Dediğiniz doğru olabilir var sayalım ki , Kurumsal Tesis olarak çevrilen ve Stat içerisindeki Localar ve Restoranlarin miktari/kalitesi/gelirini gösteren '' Cooparate Facilities '' durumu Galatasaray , Fenerbahçe'den dahamı çok çok gelişmiş bir durumda ? Hani teknoloji çağında yaşıyoruz hiç birşey bilmiyorsak ''Google'' açıp bir bakalım Fenerbahçe'nin Stadyum donanımı ve Loca miktarına ve gelirine ben link paylaşmayayım burada reklam olmasın . Galatasarayın oyunda gösterilen kurumsal tesis seviyesinin Barcelona ile eşit olmasının nedeni '' taraflı araştırma '' yapılmasından başka birşey değildir . Lütfen kimse kimseyi kandırmasın . Yıllardır bu oyunu severek oynarım ve oyunda yaşadığım bir sıkıntıyı Türkiye resmi araştırma sitesi olan TSI'ye dürüst bir şekilde ilettim umarım bizi mağdur etmezler sorunun çözümünü sağlarlar .

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Hocam bende geçen yıl aynı şeyden bahsetmiştim forumda. Değişen bir şey olmamış anlaşılan. Frikik kullananları seçtiğimiz pencerede de böyle bir değişikliğin olması gerekiyordu. Pes ve fifadaki gibi yakın frikikleri kullanacaklar ile uzak frikikleri kullanacak olanları seçebilmemiz lazım. Örneğin Ronaldo ve Messi kaleye vurulacak frikikleri kullanırken geriden veya yanlardan ise Xabi Alonso, Kroos veya Rakitic gibi isimler kullanıyor. Orta sahanın biraz önündeki serbest vuruşu Messi'nin kullanması gerçekten sinir bozucu.

Dediğiniz gibi Caner-Selçuk meselesinde frikikleri farklı kullanan oyuncuları ayırt etmek için diğer özellikleri de kullanmaları lazım. Zımba gibi kullanan oyuncuların frikik özelliğine güç özelliğinin yardım etmesi gerek. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim Rakitic, Xabi Alonso tarzı duran top kullananlar ise orta yapma özelliğine bakılmalı daha çok. Tahmin ediyorum hadi ikinci söylediğim neyse de maç motoruyla alakalı, ilk yazdığım yakın-uzak frikik olayı normal bir arayüze bir pencere eklenerek çözülebilir.

Bunları SI'ye iletiyor musunuz? Daha doğrusu araştırmacılar olarak size oyunla ilgili sorular soruyorlar mı eksik gördüğünüz yerler var mı diye yoksa ver verileri hadi güle güle mi ?
    Bundan tabii haberleri var ve oyunlardan birisinde cozum bulurlar. Ama gelistirilmek icin sirasini bekleyen seylerden birisi bu.

Nesil
    2011
    Yer
    istanbul

Fark eder.

Fenerbahce'nin stat disindaki tesislerinin gelirleri Fenerbahce Spor Kulubune gelir getirir. Tipki Galatasaray'in stat disindaki tesislerinin Galatasaray Spor Kulubune gelir getirdigi gibi.

Fenerbahce Spor Kulubu de bu gelirleri Basketbol, Voleybol, Yuzme, Kurek vs. gibi sporlar icin kullanir. Tipki Galatasaray Spor Kulubunun yaptigi gibi.

Oyun sadece futboldan ibaret.

Fenerbahce stadinin da yapilis tarihi ve o donemde yapilan tercihler yuzunden loca sayisi ve VIP koltuk sayisi, restorlanlari daha modern statlarla karsilastirildiginda daha azdir. Vodafone Arena bittiginde de Fenerbahce stadinin ustunde olacaktir.

ASY TT Arena: 157 loca, 4844 VIP koltuk
    Vodafone Arena: 144 loca, 2100 VIP koltuk
    FB Stadi: 64 loca, 1295 VIP koltuk

Fenerbahçenin loca sayısı 100 diye biliyorum ben klübün sitesindede bu şekilde belirtiliyor loca sayısı .http://www.fenerbahce.org.tr/tesisle...ontentID=23340

100.000 kişilik Nou Camp'da 1950 lerin sonunda inşaa edildi . Fenerbahçe stadı daha eski olmasının Galatasaray'ın stadından daha iyi olamayacağının kesin göstergesi değildir .

Kurumsal tesisler ( Corporate Facilities ) sadece loca sayısınımı tanımlıyor oyunda ? Ki öyle olduğunu varsayalım Galatasarayın loca sayısı Fenerbahçe'den çok çok fazla değil .

Ayrıca bu konu hakkında üşenmeyip araştırma yaptım ve Avrupanın en çok locaya sahip Statlarından biri Benficanın Stadyumu Estadio Luz ve Oyunda Benfica'nın ''kurumsal tesis'' durumu tıpkı Fenerbahçe gibi orta düzey kurumsal tesis olarak gözüküyor .

Uefa tarafından iki stadyum'da (TT Arena - Saraçoğlu ) Uefa'nın 5 yıldızlı vip stad listesinde yer alıyor . http://www.wikistadiums.org/uefa-elite-stadiums

Kurumsal tesislerin statyum donanımı ve getirisi olarak varsaydığımız için iki takımında Stadyumlarının bilgiside aşşağıdaki gibi çok büyük uçurum yok . Oyunda Galatasarayın kurumsal tesis durumu üst düzey ise Fenerbahçe'nin ki en azından iyi derece olarak yapılabilirdi , ( yapılması gerekirdi )

Türk Telekom Arena

Kapasite: 52.650
    Maliyeti: 161 milyon dolar
    İnşaatı: 2007-2010
    Statüsü: UEFA 5 yıldız
    Ana sponsor: Türk Telekom
    Tribün sponsoru: Pegasus,
    Ülker, Denizbank
    Yıllık geliri: 70 milyon dolar
    Basın tribünü kapasitesi: 200
    Turnike sayısı: 84
    Araç park kapasitesi: 2.900
    VIP koltuk: 5.500
    Loca: 157
    Loca fiyatları: 5 bin-365 bin dolar
    En pahalı VIP bilet fiyatı: 3500 TL
    En düşük kombine fiyatı: 700 TL
    Maç günü bileti: 35-240 TL

Şükrü Saracoğlu
    Kapasite: 50.530
    Maliyeti: 23 milyon dolar
    İnşaatı: 2001-2006
    Ana sponsor: Yok
    Tribün sponsorları:
    Türk Telekom, Fenerium, Migros,
    1907 tribünü
    Yıllık geliri: 50 milyon dolar
    Basın tribünü kapasitesi: 240
    Turnike sayısı: 68
    Araç park kapasitesi: 1.100
    Vip koltuk: 5.440
    Loca: 100
    Loca fiyatları: 125-375 bin dolar
    En pahalı VIP bileti fiyatı: 7100 TL
    Maç günü bileti: 33-180 TL

Şahsi görüşüm bu şekilde . Bir Fenerbahçe'li olarak durumdan oldukça rahatsızım , Uefa tarafından Avrupanın 5 yıldızlı ilk Stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe Stadının ve kurumsal tesislerinin Galatasaray'dan kötü seviye olmasına anlam veremedim . Dediğim gibi Loca sayısı ( Geliri ) vs Galatasaray Fenerbahçe'den çok üst seviyede değil .

Nesil
    2006
    Yer
    London

Quote Originally Posted by SacrificeGGTC View Post
    Ben sadece şunu söyeyip gidiceğim arkadaşlar, bugüne kadar tonlarca eleştiri gördüm haklı olarak. Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim.
    Ben şahsen bu yorumundan kişisel olarak rahatsız oldum. Bir çok oyun yöneticisi/araştırmacısı insanların ne dediklerini umursamazlar, böyle yaptık oynayın derler. Burada yönetici arkadaşlar size konu açıp fikirlerinizi soruyorlar, tek tek her yorumunuza oturup üşenmeden cevap yazıyorlar, sıra sıra hatalar çözülüyor, veya kendi düşüncesinide açıklıyorlar ancak gelip bu şekilde siz haksızlığınızı kabul etmiyorsunuz diye hitapta bulunursan, gelecek yıllarda böyle bir başlık göremezsin.

Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi.

Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek ancak sadece stattaki localara göre belirleniyorsa, ben iki stadada gitmediğim için bilemem ama verilere baktığımda 2 stadında eşit seviyede olması daha doğru olacak gibi geliyor bana, çünkü baktığımızda Fenerbahçenin lobileri az ancak ücretleri fazla, Galatasarayın lobisi fazla ama ücretleri az yani 2 si arasında fark olduğunu düşünmüyorum ben.

Burak konusunda ise ben her sene bitiriciliğinin çok yüksek olduğunu söylüyorum zaten. Bu senede çok yüksek buldum, özelliklede çıktığım ilk maçta 4 gol birden attığını gördükten sonra.

Bursaspor takımının gençlerinin ise potansiyellerinin tam değerlerini bilmiyorum ancak, yıldızlarını göz önüne aldığımda şişirildiklerini düşünüyorum biraz.

Nesil
    2003

Fenerbahçenin loca sayısı 100 diye biliyorum ben klübün sitesindede bu şekilde belirtiliyor loca sayısı .http://www.fenerbahce.org.tr/tesisle...ontentID=23340
    Herhalde o sayfayi en son stat yeni yapildiginda guncellediler. Veya locayi 100 kisilik seref tribunu ile karistirdilar.

Fenerbahce stadinda en son tadilat 2012-13 sezonunun sonunda gerceklesti.

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=35078
    http://www.fenerbahce.org/futbola/de...ontentID=35224

VIP olan bölüm de 1907 tribünü.
    http://1907.org/tr/icerik/1907-tribunu/45

100.000 kişilik Nou Camp'da 1950 lerin sonunda inşaa edildi . Fenerbahçe stadı daha eski olmasının Galatasaray'ın stadından daha iyi olamayacağının kesin göstergesi değildir .

Kurumsal tesisler ( Corporate Facilities ) sadece loca sayısınımı tanımlıyor oyunda ? Ki öyle olduğunu varsayalım Galatasarayın loca sayısı Fenerbahçe'den çok çok fazla değil .
    Eski olmasi daha iyi olmayacaginin gostergesidir yazmadim. O gunun sartlarinda stadi daha cok normal taraftari cekecek sekilde yapmayi tercih etti herhalde Aziz Yildirim. Localar sadece Maraton tribununde. TT Arena'da localar stadin 4 tarafinda da var.

1907 VIP koltuklari ise sadece Fenerium tribununde, Maraton tribununde localarin oldugu yerde. TT Arena'nin VIP koltuklari ise hem kuzey, hem de guney tribunlerinde 2. katin tamami ve kuzey tribununde 1 katin ortasi.

Ayrıca bu konu hakkında üşenmeyip araştırma yaptım ve Avrupanın en çok locaya sahip Statlarından biri Benficanın Stadyumu Estadio Luz ve Oyunda Benfica'nın ''kurumsal tesis'' durumu tıpkı Fenerbahçe gibi orta düzey kurumsal tesis olarak gözüküyor .
    Portekizlileri ornek almamayi ben ogrendim. Sen de bu isle ilgilenmeye devam edersen ogrenirsin mutlaka. Peki Sporting'in ust duzey olmasina ne diyeceksin?

Uefa tarafından iki stadyum'da (TT Arena - Saraçoğlu ) Uefa'nın 5 yıldızlı vip stad listesinde yer alıyor . http://www.wikistadiums.org/uefa-elite-stadiums
    Aliyor.. du.
    Artik boyle bir siralama yok. UEFA statlari 4 kategoriye ayiriyor ve en ust kategoriye Basaksehir Stadi da giriyor.

Kurumsal tesislerin statyum donanımı ve getirisi olarak varsaydığımız için iki takımında Stadyumlarının bilgiside aşşağıdaki gibi çok büyük uçurum yok . Oyunda Galatasarayın kurumsal tesis durumu üst düzey ise Fenerbahçe'nin ki en azından iyi derece olarak yapılabilirdi , ( yapılması gerekirdi )
    Elestirin icin tesekkurler ancak bu keyfi olarak yapilmis bir sey degil.

Türk Telekom Arena

Kapasite: 52.650
    Maliyeti: 161 milyon dolar
    İnşaatı: 2007-2010
    Ana sponsor: Türk Telekom
    Tribün sponsoru: Pegasus,
    Ülker, Denizbank
    Yıllık geliri: 70 milyon dolar
    Basın tribünü kapasitesi: 200
    Turnike sayısı: 84
    Araç park kapasitesi: 2.900
    VIP koltuk: 5.500
    Loca: 157
    Loca fiyatları: 5 bin-365 bin dolar
    En pahalı VIP bilet fiyatı: 3500 TL
    Maç günü bileti: 35-240 TL

Şükrü Saracoğlu
    Kapasite: 50.530
    Maliyeti: 23 milyon dolar
    İnşaatı: 2001-2006
    Ana sponsor: Yok
    Tribün sponsorları:
    Türk Telekom, Fenerium, Migros,
    1907 tribünü
    Yıllık geliri: 50 milyon dolar
    Basın tribünü kapasitesi: 240
    Turnike sayısı: 68
    Araç park kapasitesi: 1.100
    Vip koltuk: 5.440
    Loca: 100
    Loca fiyatları: 125-375 bin dolar
    En pahalı VIP bileti fiyatı: 7100 TL
    Maç günü bileti: 33-180 TL
    Arastirma yaptim diyorsun ama internet'ten buldugunu oldugu gibi kopyalamissin. Buldug bilgiyi de sorgulaman gerekirdi.

http://www.futbolekonomi.com/index.p...m-arena-m.html

Kopyaladigin kisinin arastirmasinda da eksiklikler var.

TT Arena'da VIP koltuklarin en ucuzu (4844 kapasite) 5 bin dolar, bunlar loca degil sadace bir kisilik koltuk. Fiyati da gunumuz kuruyla 11 bin TL. Bu yemeksiz olan kuzey tribununun 1. katindaki VIP koltuklar. Yemekli olanlar 8 bin dolar'a kadar cikiyor. Yani 17 bin TL.

Localar ise 100 bin dolardan basliyor.

Bu arada TT Arena'daki loca sayisini yanlis yazmisim. Son proje degisikliginden once 157 loca planlaniyordu ancak bu 198'e cikartildi. Asagida 25. sayfada gorebilirsin.

http://www.galatasaray.org/i/files/g..._Raporu_ii.pdf

Bu localarin en ufagi 6 kisilik.

Şahsi görüşüm bu şekilde . Bir Fenerbahçe'li olarak durumdan oldukça rahatsızım , Uefa tarafından Avrupanın 5 yıldızlı ilk Stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe Stadının ve kurumsal tesislerinin Galatasaray'dan kötü seviye olmasına anlam veremedim . Dediğim gibi Loca sayısı ( Geliri ) vs Galatasaray Fenerbahçe'den çok üst seviyede değil .
    Verilere objektif bir sekilde bakinca bu yazdigina katilmak mumkun degil. Ayrica gectigimiz yil TT arena'nin butun koltuk satis geliri yaklasik 110 milyon TL idi. Sukru Saracoglu'ndan ise 75 milyon TL kazandi Fenerbahce. Bu farki yaratan da loca ve VIP bolumunun TT Arena'da bir hayli daha fazla olmasi.

Localarla ilgili medyada telaffuz edilen gelir ise ucurumu daha belirgin gosteriyor. TT Arena yilda 30 milyon dolar localardan gelir kazaniyor. Sukru Saracoglu ise 7 milyon euro (yani 9 milyon dolar).

http://www.haberfx.net/turk-telekom-...-haber-737722/

Bu haberdeki rakamlar 100% dogrudur diyemem cunku kendim gormedim. Ancak toplam stat geliri farki KAP'a yapilan aciklamalardan sabit.
    Last edited by perpetua : 26.Ekim.2014 at 12:07

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Özellikle gözlemcilerde türklerden pek iyi gözlemci antrenör vs bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?

Benim gözüme çarpan ilk şey, Kuyt'ın pozisyonuyla alakalı.

Kuyt'ın en yüksek verimdeki rolü olarak, Fırsatçı Kanat Oyuncusu rolü verilmiş. Sanırım geçen seneki defansif kanat oyuncusu rolü artık yok ya da ben göremedim. Bu fırsatçı oyuncu rolünün açıklamasında ise defansım yönü zayıftır diyor. Normalde Kuyt'ın en önemli özelliklerinden biri defansa olan yardımıdır. Biraz çelişki yok mu ortada? Bu rolü neden değiştirme gereği duymuşlar?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ozanyilmaz28 View Post
    Benim gözüme çarpan ilk şey, Kuyt'ın pozisyonuyla alakalı.

Kuyt'ın en yüksek verimdeki rolü olarak, Fırsatçı Kanat Oyuncusu rolü verilmiş. Sanırım geçen seneki defansif kanat oyuncusu rolü artık yok ya da ben göremedim. Bu fırsatçı oyuncu rolünün açıklamasında ise defansım yönü zayıftır diyor. Normalde Kuyt'ın en önemli özelliklerinden biri defansa olan yardımıdır. Biraz çelişki yok mu ortada? Bu rolü neden değiştirme gereği duymuşlar?
    Defansif Kanat oyuncusunu MR ve ML mevkilerinde kullanabiliyorsunuz. AMR ve AML mevkileri ise savunmaya daha az destek veren forvet oyunculari.

Firsatci kanat oyuncusu, Tomas Muller icin oyuna eklenmis bir rol. Savunmaya katki yapmamasinin nedeni ileride kalip takimi hucuma cikartmak icin ileride gezgin bir pas istasyonu olmasi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    Özellikle gözlemcilerde türklerden pek iyi gözlemci antrenör vs bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?
    Eger daha iyi olmasi gerektigini dusundugun ama yeterince iyi olmayan gozlemci, antrenor vs. varsa bunlari yazabilirsen verdigin bilgileri degerlendiririz.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by europeanconquer View Post
    Bir cevap gelmedi hala,gözden kaçtı sanırım.

30. Default

Defansif Kanat oyuncusunu MR ve ML mevkilerinde kullanabiliyorsunuz. AMR ve AML mevkileri ise savunmaya daha az destek veren forvet oyunculari.
    Ömer abi AMR,AML pozisyonları için defansif kanat oyuncusu rolünün kaldırılması saçma olmamış mı ? AMR-AML pozisyonlu taktiklerde , Olcay Şahan,Dirk Kuyt,Olcan Adın gibi dayanıklı , mücadeleci , savunmaya destek vermeyi seven kanat forvet oyuncularına bu görevi gerçekleştirmeleri için hangi rolü vermemiz mantıklı olacak bu durumda ?

Sayfa 3 / 8 İlkİlk 12345 ... SonSon

Mesaj Yetkileri