Sayfa 1 / 8 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 237 sonuç

Konu: Araştırma ile ilgili eleştiri başlığı.

Nesil
    2003

Default Araştırma ile ilgili eleştiri başlığı.

Geçen sene böyle bir başlığın olması bence faydalı oldu, bu sene de devam ettirelim. Başlık oyun çıktıktan bir kaç hafta sonra araştırma bölümüne taşınacaktır.

İlk eleştiri benden. Henüz beta'yı oynamadım ama ligimizde bir çok kulübün yeni statlarına geçişi oyuna yansımamış durumda. SI bunu çözmek için uğraşıyor.

Ufak bir yama ile bunu çözmek mümkün.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Yeni stadların hiç biri yok mu ? Beşiktaş'ın yeni stadı vs gibi yoksa ben mi yanlış anladım

Nesil
    2003

Statların hepsi veritabanında ama eski stattan ayrılıp, yeni stada geçiş bazıları için işlemiyor.

İşlemeyenler: Bursa, Beşiktaş, Y. Malatya, Eskişehirspor, Samsunspor, Gaziantepspor, Gaziantep Bld., Sakaryaspor, Karşıyaka

İşleyenler: Yeşil Bursa, Sivasspor, Antalyaspor, Trabzonspor, Y. Diyarbakırspor, Diyarbakırspor, Diyarbakır Bld., Adana D.S., Adanaspor, Kocaeli Birlik, Kocaelispor, Akhisar Bld., Göztepe

Düzeltmek için yapılması gereken:

/Football Manager 2015/data/db/1500/edt/

klasörünün içinde TUR.edt isimli bir notepad dosyasının içine aşağıdaki kodu kopyalıyorsunuz.

Code:
    "STADIUM_MOVE" "1867" "1301240" "70061165" "01/07/2015" "30000" "25000"
    "STADIUM_MOVE" "1866" "8476343" "70086181" "01/07/2015" "35000" "30000"
    "STADIUM_MOVE" "130378" "450000" "70075749" "01/07/2015" "8000" "5000"
    "STADIUM_MOVE" "1301257" "1301258" "70080940" "01/07/2016" "22500" "12000"
    "STADIUM_MOVE" "1878" "1301248" "70081853" "01/07/2015" "18500" "12000"
    "STADIUM_MOVE" "1872" "1301244" "70081855" "01/07/2016" "12500" "6000"
    "STADIUM_MOVE" "130341" "1301244" "70081855" "01/07/2016" "500" "-1"
    "STADIUM_MOVE" "130346" "130393" "70086093" "01/07/2016" "15000" "7000"
    "STADIUM_MOVE" "1301256" "70025492" "70096157" "01/07/2017" "12500" "8000"
    Yeni bir oyun kurduğunuzda statlara yeni geçişler gerçekleşiyor.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Bizim ligimize özel bir sorun mu bu ? yoksa diğer ligler'de de var mı bir sıkıntı ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    Bizim ligimize özel bir sorun mu bu ? yoksa diğer ligler'de de var mı bir sıkıntı ?
    Onu bilemiyorum. Ben dün fark ettim ve SI'dakiler neden bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor henüz çözemediler. Ama bizde olduysa başka liglerde pekala olabilir. Benim konum olmadığı için bilemiyorum.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Onu bilemiyorum. Ben dün fark ettim ve SI'dakiler neden bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor henüz çözemediler. Ama bizde olduysa başka liglerde pekala olabilir. Benim konum olmadığı için bilemiyorum.
    İlginiz için teşekkür ederim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by fbdevil190737 View Post
    Avrupa'da oynayan oyuncularımız ; Arda Turan,Hakan Çalhanoğlu,Ömer Toprak,Kaan Ayhan,Mevlüt Erdinç ve Bilal Başacıklıoğlu'nun profillerini paylaşabilirseniz sevinirim arkadaşlar .

Bu arada Salih'in özellikleri FM 14 ile aynı . Sanırım yine araştırmacılarımız tarafından yapıldı profil , Roma'da ligde süre alamadı ancak sezon öncesi hazırlık karşılaşmaları da mı izlenmedi acaba top kapma halen 4 , gülünç bir durum .
    Salih transfer olduktan sonra bizim sorumlulugumuzda degil. Italyanlar eger o degerlendirmeyi cok yanlis bulsalardi hazirlik maclarini izledikten sonra degisiklik yaparlardi.

Tipki Hajrovic'e Almanlarin yaptigi degisiklikler gibi. Hizlanmasi 14, hizi 17 olarak gitmedi mesela. Yanilmiyorsam biz 11/16 olarak yollamistik.

Nesil
    2012
    Yer
    ankara

Hocam pekala şunu sormak istiyorum regen degil de mevcut Türk statüsünde ki oyuncular geçen seneye kıyasla nasıl ? bir artış oldu mu Türk yıldızlar konusunda yoksa nedir senin görüşün ögrenmek istiyorum ?

9. Default

Salih transfer olduktan sonra bizim sorumlulugumuzda degil. Italyanlar eger o degerlendirmeyi cok yanlis bulsalardi hazirlik maclarini izledikten sonra degisiklik yaparlardi.

Tipki Hajrovic'e Almanlarin yaptigi degisiklikler gibi. Hizlanmasi 14, hizi 17 olarak gitmedi mesela. Yanilmiyorsam biz 11/16 olarak yollamistik.
    Abi Salih'in top kapmasının 4 olması sence de mantıksız değil mi ? 7 olur 8 olur hadi gelişmeye açık deriz 4 top kapma değerinin hiçbir mantıksal açıklaması yok fikrimce . Çünkü ciddi anlamda top kapabiliyor bu oyuncu üstelik fizikle rakibi bozarak da değil bu yeteneği olduğundan dolayı .

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by fbdevil190737 View Post
    Abi Salih'in top kapmasının 4 olması sence de mantıksız değil mi ? 7 olur 8 olur hadi gelişmeye açık deriz 4 top kapma değerinin hiçbir mantıksal açıklaması yok fikrimce . Çünkü ciddi anlamda top kapabiliyor bu oyuncu üstelik fizikle rakibi bozarak da değil bu yeteneği olduğundan dolayı .
    Bundan sonra bana degil, Italyanlara anlatabilirsin.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    paylaşıldı mı bilmiyorum Diego

Şubat güncellemesine kadar Diego'dan faydalanın faydalanacağınız kadar. Şubattaki veritabanı güncellemesiyle biz bu profili yarı yarıya düşürürüz : ) Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu. Ya Fenerbahçeli oyuncular çok iyi analiz ediliyor, yetenekleri ve özellikleri belli bir seviyede tutuluyor ya da Galatasaraylı oyuncular muhteşem ama biz izlerken fark etmiyoruz.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    Şubat güncellemesine kadar Diego'dan faydalanın faydalanacağınız kadar. Şubattaki veritabanı güncellemesiyle biz bu profili yarı yarıya düşürürüz : ) Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu. Ya Fenerbahçeli oyuncular çok iyi analiz ediliyor, yetenekleri ve özellikleri belli bir seviyede tutuluyor ya da Galatasaraylı oyuncular muhteşem ama biz izlerken fark etmiyoruz.
    sonuna kadar katılıyorum

Nesil
    2003

Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu.

Ilginc bir degerlendirme olmus.

Fenerbahce CA olarak dunyada 41. siraya yerlesmis.
    Galatasaray 56.

Ama evet, her zamanki gibi Galatasaray, Fenerbahce'den daha iyi yapilmis!

Firsat bulunca lutfen ozelliklerini begenmedigin Galatasarayli oyuncular icin profil hazirla. Bakalim senin degerlendirmenle nasil bir Galatasaray ortaya cikacak.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ilginc bir degerlendirme olmus.

Fenerbahce CA olarak dunyada 41. siraya yerlesmis.
    Galatasaray 56.

Ama evet, her zamanki gibi Galatasaray, Fenerbahce'den daha iyi yapilmis!

Firsat bulunca lutfen ozelliklerini begenmedigin Galatasarayli oyuncular icin profil hazirla. Bakalim senin degerlendirmenle nasil bir Galatasaray ortaya cikacak.
    Ömer abi bu konuda hiç bir zaman seninle ortak bir mutabakat sağlayamayacaz o yüzden üzerinde pek durmayacam. Oyuncu karşılaştırması yapsak günlerce tartışabiliriz ancak bir oyuncu var ki beni hayretler içerisinde bırakıyor.

Şimdi el kitabına göre Bitiricilik; Oyuncunun şans yakaladığında topu ağlarla buluşturabilme yeteneğidir. Yüksek bir bitiricilik özelliği çoğu zaman şutun kaleyi bulmasını ancak daha kötü bitiriciliğe sahip bir oyuncuyla kıyaslanırsa kalecinin uzanamayacağı yerleri bulmasını sağlar. Bu tamamen oyuncunun dikkatli/doğru bir şut gerçekleştirme yeteneğidir - Soğukkanlılık (Composure) ve Kararlar (Decisions) bir oyuncunun sürekli skor üretmesi açısından ayrıca önemlidir.

Geçen sene Burak'ın özellikle gol yollarındaki performansının önceki senelere göre yarı yarıya düştüğüne hepimiz tanık olduk. Bu seneye de (hazırlık kampları dahil) inanılmaz bir düşüş içinde girdi ve devam ediyor. Geçen seride Burak'ın profiline bakalım;

Gol yollarında etkili olmanın önde olduğu 3 yetenek geçen seneye kıyasla;

Finishing aynı değer
    Decisions 11>14'e yükselmiş
    Composure aynı değer

Nasıl olur da gol yollarında geçen sene, önceki senelere nazaran daha kötü olan bir oyuncu bu seneye de daha berbat başlayan bir oyuncu yükselişte olabilir? 18 bitiricilik nedir yani ben pek anlam veremiyorum. (CA durumu nedir şuan bilmiyorum + özellikleri ayrıntılı anlatma gereğini, konuya hakim olmayanların bilgilenmesi için yazdım, yanlış anlaşılmasın)
    ...

Nesil
    2003

Ömer abi bu konuda hiç bir zaman seninle ortak bir mutabakat sağlayamayacaz o yüzden üzerinde pek durmayacam. Oyuncu karşılaştırması yapsak günlerce tartışabiliriz ancak bir oyuncu var ki beni hayretler içerisinde bırakıyor.

Şimdi el kitabına göre Bitiricilik; Oyuncunun şans yakaladığında topu ağlarla buluşturabilme yeteneğidir. Yüksek bir bitiricilik özelliği çoğu zaman şutun kaleyi bulmasını ancak daha kötü bitiriciliğe sahip bir oyuncuyla kıyaslanırsa kalecinin uzanamayacağı yerleri bulmasını sağlar. Bu tamamen oyuncunun dikkatli/doğru bir şut gerçekleştirme yeteneğidir - Soğukkanlılık (Composure) ve Kararlar (Decisions) bir oyuncunun sürekli skor üretmesi açısından ayrıca önemlidir.

Geçen sene Burak'ın özellikle gol yollarındaki performansının önceki senelere göre yarı yarıya düştüğüne hepimiz tanık olduk. Bu seneye de (hazırlık kampları dahil) inanılmaz bir düşüş içinde girdi ve devam ediyor. Geçen seride Burak'ın profiline bakalım;

Gol yollarında etkili olmanın önde olduğu 3 yetenek geçen seneye kıyasla;

Finishing aynı değer
    Decisions 11>14'e yükselmiş
    Composure aynı değer

Nasıl olur da gol yollarında geçen sene, önceki senelere nazaran daha kötü olan bir oyuncu bu seneye de daha berbat başlayan bir oyuncu yükselişte olabilir? 18 bitiricilik nedir yani ben pek anlam veremiyorum. (CA durumu nedir şuan bilmiyorum)
    Gol yollarinda daha kotu olmak tam olarak ne demek?

Vuruslari mi kotu?
    Kendi basina pozisyona mi giremiyor?
    Yoksa takim arkadaslari onu pozisyona mi sokamiyor?

Burak'in onemli ozelligi cok pozisyona girmesi ve cok sut cekmesiydi 3 yil once. 18 dakikada bir kaleye sut cekiyordu.
    Iki yil once bu 23 dakikada bir suta donustu.
    Gecen sezon ise 29 dakikada bir sut atan bir Burak vardi.
    Bu sezon ise 35 dakikada bir sut atiyor Burak.

Bu topa vuramiyor mu demek? Yoksa pozisyona giremiyor mu demek?

Bu dort yilda attigi sutlarin gol olma ihtimali ise cok degismedi. Attigi 4.25 ile 5 sutta bir gol arasinda dalgalandi..

van Persie'nin 5 sutundan birisi gol.
    Emenike'nin attigi 5.8 suttan birisi gol.
    Sow'un attigi 6.5 suttan birisi gol.

Fernando Torres'in 12 sutundan birisi gol oluyor.
    Diego Costa'nin ise 4 sutundan birisi gol oldu gecen sezon.

Demba Ba kisa Besiktas kariyerinde 4.75 suttan birisini gol yapti. Simdiye kadarki kariyer ortalamasi ise 7.31 sutta bir gol.

Burak'in bitiriciligi, onun futbolundaki en son elestirilecek konu bence. Oraya gelene kadar bir suru baska defosu var. O defolari da iyi yansittigimizi dusunuyorum. Mac motorunda ayagindan kacirdigi toplari izlemek benim icin buyuk zevk acikcasi.
    Last edited by perpetua : 24.Ekim.2014 at 03:29

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ömer abi işte işi yokuşa sürdüğün kısma geldik; İstatistikler.

Sana şahsi olarak soruyorum. Burak Yılmaz'ın bu kadar iyi bir gol ayağı olduğunu düşünüyor musun?

İşin istatistik kısmına hiç girmeyelim çünkü her şeyi tam anlamıyla karşılamıyor. Çünkü yere, takıma, zamana, lige, hatta takımın oyununa göre değişken bir şey. Şimdi Selçuk Şahin'e rol verilsin, Ön libero olarak oynasın pas yönü devamlı olarak sağa, sola, en yakın adama veya defansa yönelik olsun yemin ederim %90-95 olumlu pas yüzdesini yakalar. Ama alın ön ortasahaya yani mücadelenin kıran kırana olduğu yere koyun, bırakın pas yüzdesini kaptırdığı topun haddi hesabı olmaz. Ama şimdi ilk rolde verdiğim örneğe bakarak, bu adam %90 isabetle oynuyorsa o zaman Pas 17-18 olmalı dersek bu ne kadar realite taşır?

Tabi bitiriciliği, pası vs etkileyen bir çok yan ve gizli özellik var. Hepsi birbirinin tamamlayıcısı ama yine de bu kadar uçuk değerlerin verilmesi ne kadar mantıklı, orasını ben kestiremiyorum.
    ...

Nesil
    2003

Ek.

Oyunda Burak 6 suttan 1 tanesinde gol atiyor. Yani esasinda gercekte becerdiginden daha zayif.

Ancak Burak fazla sut cekiyor oyunda.

Kanimca topsuz alan'in dusup, bitiriciligin yukselmesi gerekli. Ancak Burak'in bitiriciligine kafasini takmis o kadar cok kisi var ki bunu yapsak isitmedigimiz kufur kalmaz saniyorum.

Nesil
    2003

Ömer abi işte işi yokuşa sürdüğün kısma geldik; İstatistikler.

Sana şahsi olarak soruyorum. Burak Yılmaz'ın bu kadar iyi bir gol ayağı olduğunu düşünüyor musun?

İşin istatistik kısmına hiç girmeyelim çünkü her şeyi tam anlamıyla karşılamıyor. Çünkü yere, takıma, zamana, lige, hatta takımın oyununa göre değişken bir şey. Şimdi Selçuk Şahin'e rol verilsin, Ön libero olarak oynasın pas yönü devamlı olarak sağa, sola, en yakın adama veya defansa yönelik olsun yemin ederim %90-95 olumlu pas yüzdesini yakalar. Ama alın ön ortasahaya yani mücadelenin kıran kırana olduğu yere koyun, bırakın pas yüzdesini kaptırdığı topun haddi hesabı olmaz. Ama şimdi ilk rolde verdiğim örneğe bakarak, bu adam %90 isabetle oynuyorsa o zaman Pas 17-18 olmalı dersek bu ne kadar realite taşır?

Tabi bitiriciliği, pası vs etkileyen bir çok yan ve gizli özellik var. Hepsi birbirinin tamamlayıcısı ama yine de bu kadar uçuk değerlerin verilmesi ne kadar mantıklı, orasını ben kestiremiyorum.
    Evet dusunuyorum. Topa cok iyi vurdugunu dusunuyorum.

Burak'in yapamadiklarini sayalimmi?

Dengesizdir, ufak temasla bile dengesini kaybeder ve bu topa temas anindaysa top sacmasapan yerlere gider.

Esasinda temasa da gerek yoktur. Top yerde beklemedigi gibi sekse veya topu iyi kontrol edemezse yere saglam basmadigi icin dengesini kaybeder ve topu kontrol edemez veya vurus yapamaz.

Topu alip rakibin ustune gitmeye calisinca topu ayagindan cok acar. Bu nedenle kendi kendisine gol pozisyonu hazirlayamaz.

Ama bunlarin hic bir tanesi, Burak'in golluk vurus yapamadigini gostermez.
    Last edited by perpetua : 24.Ekim.2014 at 04:02

Nesil
    2003

Degerin de ucuk oldugunu dusunmuyorum.

Bitiriciligi daha dusuk yapacagiz diye Burak'in dengesine 2 puan, teknigine 2 puan ekleriz, surekliligini yukseltiriz ve gozunuze batmaz. Kisacasi goz boyayabiliriz.

Ama eldeki Burak'in gercekteki Burak ile alakasi olmaz o zaman da.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

caner erkinin karar vermesi düşük mü yoksa emenike ve burak'ın karar vermesi mi yüksek

her ne kadar pozisyonları farklı olsada canerin aldığı kararları emenike ve burak'ın aldığı kararları tarttığımda caner anlık olarak daha iyi karar veriyor

ha derseniz pozisyonunu çok kaybediyor foul yapıyor bunu konsantrasyon ve pozisyon alma ile gerçekleyemez miyiz

emre can ve sow profili alabilirmiyiz

birde burak yılmazın ppm sayfası şimdiden teşekkürler

birde şu tracksuit çevirisini merak ettim ?
    Last edited by Önder HOCA : 24.Ekim.2014 at 04:25

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    caner erkinin karar vermesi düşük mü yoksa emenike ve burak'ın karar vermesi mi yüksek

her ne kadar pozisyonları farklı olsada canerin aldığı kararları emenike ve burak'ın aldığı kararları tarttığımda caner anlık olarak daha iyi karar veriyor

ha derseniz pozisyonunu çok kaybediyor foul yapıyor bunu konsantrasyon ve pozisyon alma ile gerçekleyemez miyiz

emre can ve sow profili alabilirmiyiz

birde burak yılmazın ppm sayfası şimdiden teşekkürler
    Guzel yorum.

Karar vermek, mevcut karar secenekleri arasindan en dogrusunu secme becerisi.
    Yaraticilik (Creativity) ise cok sayida secenek gorme becerisi.

Ornegin Burak veya Emenike'nin pas verecek birisini gorecek kadar yaratici olmadigi ve baski altinda oldugu icin en basit pasi vermesi veya dripling'e kalkismasina kotu karar demek cok kolay degil. Evet, bundan daha iyisini yapabilmeleri gerekir. Ancak bundan daha iyisini yapmamalarinin nedeni yanlis karar mi, yoksa oyunu okuyamamak mi bunu kestirmek cok zor. Yani elimizde daha iyi karari gorup, yapmamaya karar verdigine dair birseyler olmasi lazim.

Caner daha geride oynadigi icin cok daha fazla secenege sahip bir oyuncu. Kararlarini degerlendirmek de daha kolay cunku rakip baskisindan daha uzak oynuyor ve daha fazla dusunme zamani oluyor.

Her ne kadar Caner'in pozisyon hatalari veya fauller onun verdigi kararlari sorgulamaya neden olacak seyler olsa da ben daha cok Caner'in attigi zorlama paslar yuzunden karar verme becerisinin pek iyi oldugunu dusunmuyorum. Zaman zaman biraz daha basit oynayabilir bence. Ancak basit oynamamasi ve risk almasi da zaman zaman Caner'in lehine oluyor.

Konsantrasyon ise bence Caner'in kuvvetli yonlerinden birisi.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

peki... bence hala karar vermesinin 11-12 gibi bir seviyeye çekilmesi lazım ama kitledin beni

bir sorum daha var serbest vuruşları bence en a selçuk kadar olmalı her ne kadar selçuk kadar istatistik yakalayamasada
    daha etkili kullanıyor, selçuk inanın attığı serbest vuruşlarda kaleci hatasıda oluyor (baraj üstü yerine yanından vurduklarında)

canerde ise daha çok baraj üstü ve barajın ters yanından vuruyor daha ekstrem vuruyor ama kaleyi bulduğu an skoru değiştiriyor

bence ppmlerine topa falso verir ve etkili serbest vuruş kullanır eklenmeli, eklenmişsede oyun olmadığı için bilmiyorum

Nesil
    2014
    Yer
    İstanbul

@Pod

ss ler için teşekkürler

bence ppmlerine topa falso verir ve etkili serbest vuruş kullanır eklenmeli, eklenmişsede oyun olmadığı için bilmiyorum
    Rica ederim.

Bu arada öyle bir PPM yok Caner'de.

Yahu aşırı sakatlık oluyor bu böyle gitmez.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben bir şey sormak istiyorum hazır Ömer abi seni bulmuşken. Neden altyapılaraki gelecek vaadeden oyunculara düşük potansiyel giriyoruz ? Yani atıyorum u21 dünya kupasında iyi oynamış ve ya gol rekorları kırmış vs. olanlardan bahsediyorum. Potansiyelini yüksek girsek o potansiyele ulasıp ulasamayacagını zaten teknik adamlar, antrenman sahaları, oynayıp oynamaması vs. etkilemeyecek mi ? Belki de o potansiyele hiç erişemeyecek adam zaten oyuncu kötü eğitecek adamı.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Ek.

Oyunda Burak 6 suttan 1 tanesinde gol atiyor. Yani esasinda gercekte becerdiginden daha zayif.

Ancak Burak fazla sut cekiyor oyunda.

Kanimca topsuz alan'in dusup, bitiriciligin yukselmesi gerekli. Ancak Burak'in bitiriciligine kafasini takmis o kadar cok kisi var ki bunu yapsak isitmedigimiz kufur kalmaz saniyorum.
    abi bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum..
    acaba oyunda burak'ın 5 değil 6 şutta 1 gol bulması galatasaray'a gerçek hayatta çalınan (genelde burak'ın taklaları ile) penaltıların oyunda çalınmaması ile alakası olabilir mi?
    ayrıca oyunda penaltıları burak kullanmıyor olabilir..

eğer elinizde varsa burak'ın patlama yaptığı trabzon sezonundan bu yana attığı penaltıları da paylaşmanız mümkün mü?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

peki... bence hala karar vermesinin 11-12 gibi bir seviyeye çekilmesi lazım ama kitledin beni

bir sorum daha var serbest vuruşları bence en a selçuk kadar olmalı her ne kadar selçuk kadar istatistik yakalayamasada
    daha etkili kullanıyor, selçuk inanın attığı serbest vuruşlarda kaleci hatasıda oluyor (baraj üstü yerine yanından vurduklarında)

canerde ise daha çok baraj üstü ve barajın ters yanından vuruyor daha ekstrem vuruyor ama kaleyi bulduğu an skoru değiştiriyor

Etkili serbest vuruş diye bir PPM yok, olamaz da. Serbest vuruş değeri var zaten. Topun gidiş şeklini teknik de etkiliyor.

Caner olabildiğince sert şut çekiyor. Gerekirse falso tercihi de yapabilir. Sınırlandırmamak gerekiyor. Sürekli Thierry Henry gibi plase mi vuruyor siz cevaplayın lütfen.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Demba BA'da böyle giderse ondada bir 18 bitiricilik göreceğimizi düşünüyorum perpetua'nın dediği verilere göre. Ben her zaman olduğu gibi değerlendirmelerde kendimiz konusunda çok cömert ve kendimizi çok dev aynasında gördüğümüzü düşündüğümü söylemedende geçemeyeceğim.

Bu arada Veli'nin profilini merak ediyorum paylaşabilirmisiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by mustangshelby View Post
    Demba BA'da böyle giderse ondada bir 18 bitiricilik göreceğimizi düşünüyorum perpetua'nın dediği verilere göre. Ben her zaman olduğu gibi değerlendirmelerde kendimiz konusunda çok cömert ve kendimizi çok dev aynasında gördüğümüzü düşündüğümü söylemedende geçemeyeceğim.

Bu arada Veli'nin profilini merak ediyorum paylaşabilirmisiniz.

Carlos Fierro denilen bir adam var 4 senedir wonderkid potansiyeli taşıyor.Buna ne demeli peki.İlk aklıma gelen bu adam oldu mesela. Bildiğin balon mübarek. Hala Sivasta Bizim oyuncuların profillerine gelene kadar bir ton adam var yani dünyada. Bu konuda ben senin aksine ,ufak tefek şişirilmiş profiller olabilir illaki ki olsun o kadar, başarılı iş yapıldığını düşünüyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    abi bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum..
    acaba oyunda burak'ın 5 değil 6 şutta 1 gol bulması galatasaray'a gerçek hayatta çalınan (genelde burak'ın taklaları ile) penaltıların oyunda çalınmaması ile alakası olabilir mi?
    ayrıca oyunda penaltıları burak kullanmıyor olabilir..

eğer elinizde varsa burak'ın patlama yaptığı trabzon sezonundan bu yana attığı penaltıları da paylaşmanız mümkün mü?
    Trabzon'da son iki sezon + Galatasaray kariyeri:
    Toplam gol: 110 (bu sezonki 5 taneyi cikartirsan 4 sezonda 105 gol)
    Sol ayak: 27
    Sag ayak: 53
    Penalti: 11
    Kacan Penalti: 2
    Kafa: 9
    Frikik: 4
    Uzaktan sut: 1
    Son Dokunus (yani golu atmasi icin yapmasi gereken tek sey topa dokunmak): 5

Attigi 11 pentaltinin 6 tanesini 2011-12'de Trabzonspor'da atmis.
    Galatasaray'da attigi 55 golun, 3 tanesi penaltidan. Bir tanesini de kacirdi, gectigimiz haftalarda Sivas macinda.

Burak'in Galatasaray'a geldiginden beri kazandigi penalti sayisi ise 3. Ilk sezon Besiktas macinda. Ikinci sezon ligin ilk macinda Gaziantepspor'a karsi. Ve bu sezon Arsenal'e karsi.

Antep macindaki verilen penalti.
    http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-tot...alti-ani-11646

Verilmeyenler de var mutlaka.
    Ornegin gecen sezon Eskisehir maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-tot...-bekledi-13098
    Ondan onceki sezon Elazig maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-tot...-itirazi-11328

Yani kisacasi, gercekte calinan penaltilar derken tam olarak ne demek istedin?
    Last edited by perpetua : 24.Ekim.2014 at 13:45

Nesil
    2003

@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

Senin yazdiginda ben de kitlendim acikcasi cunku yazdigin mantikli. Ama diger taraftan bakiyorum, Caner'in konsantrasyonunu dusurmek haksizlik olur cunku oyunun icinde surekli Caner. Yaptigi hatalari da bu nedenle daha cok kararlar'a yikmak bana daha mantikli geliyor.

Frikiklerde ise acikcasi elimizi kolumuzu baglayan bir durum var. Tek bir ozellik, cok fazla anlam tasiyor.

Bazisi 18'in hemen disindan cok iyi frikik kullanir ama 25-30 metrelere cikinca etkisizdir (Selcuk).
    Bazisi 25 metreden iyi frikik kullanir ama daha yakindan frikik kullandiginda barajin ustunden topu gecirdikten sonra indirmekte zorlanir (Sneijder).
    Bazisi da 35 metreden zimba gibi vurabilir (Drogba-Hamit).
    Bazisi sadece sag taraftan vurabilir. Bazisi da sadece sol taraftan.

Hepsini birden yapabilen oyuncu ise nadir bulunuyor (Pirlo).

Bunlarin hepsini sadece bir ozellik ile aciklamaya calisinca oyunculari gercekteki gibi yapmak zor oluyor.

Caner'in, yanilmiyorsam, simdiye kadar 2 tane frikikten golu var. Daha cok duran toptan ceza alaninin icine kestigi toplarin tehlike yaratmasi yuzunden frikik ozelligi. Bunu da daha cok Crossing (Orta yapma) ile aciklamak belki de daha dogru.

Selcuk'un frikiklerinde kaleci hatasi oluyor demek ise bence biraz haksizlik. Selcuk'un frikiklerde artisi barajin ustunden topa vurduktan sonra kaleye dogru indirebilmesi. Bu nedenle de kaleci bir tarafi sectiginde Selcuk diger tarafa vurus yapip gol atabiliyor.

Ama yazdigim gibi, farkli mesafelerden vuruslari yansitabilecek bir yontemi SI bulana kadar kim frikikleri daha cok gole cevirebiliyorsa ona yuksek deger vermekten baska bir ayirisim yapmak mumkun degil.
    Last edited by perpetua : 24.Ekim.2014 at 13:55

Sayfa 1 / 8 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri