1 ile 28 arası toplam 28 sonuç

Konu: Alper Potuk İncelemesi (Görsel-Sesli)

Hybrid View

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Thumbs up Alper Potuk İncelemesi (Görsel-Sesli)

Arkadaşlar Merhaba.

Yeni serimizde tanıtacağım ilk futbolcu Alper Potuk olacak. Öncelikle Alper'in genel profiline bakalım.

8 Nisan 1991 Afyonkarahisar doğumlu Alper. Profesyonel futbola Eskişehir altyapısında başladı. Ortasaha'nın birçok bölgesinde oynayabilme kabiliyeti olan bir oyuncu. Eskişehir formasıyla Süper Lig'de yüzün üzerinde maçta forma giyerek dikkat çeken bir performans ortaya koydu ve 13/14 sezonu başında Galatasaray'la bu transfer için çekişen Fenerbahçe 6.5 milyon € bonservis bedeliyle oyuncuyu transfer etti.

Oyuncunun ilk olarak Antrenör raporları kısmına göz atarak artılarına ve eksilerine bakalım

Görüleceği üzere Markaj ve Top Kapma özelliğinin düşük olmasına ve Aşırı hırsı yüzünden bazen kontrolsüz hareket etmesine eksi yönde bakılırken büyük takımda oynayabilecek düzeyde bir çok özelliğinin artı olarak işlendiğini raporlarda görüyoruz.

Profiline genel hatlarıyla baktığımız zaman ondan yararlanmak adına Orta Saha/Merkez pozisyonu ve buna bağlı rollerden ziyade açık ve dikine futbolunu rahat sergileyebileceği pozisyonlar ve roller seçmek daha mantıklı olacaktır, tabi bunun 2 sebebi var.

1. Sebep: Fenerbahçe mevcut kadrosundaki Ortasaha Merkez yığılması (Emre, Meireles, Diego, Mehmet Topal, Mehmet Topuz, Selçuk Şahin vs)

2. Sebep: Alper'in teknik özelliklerinin ortasaha rolleri açısından yetersiz olması.

Durum böyleyken Alper'i mevcut Fenerbahçe kadrosunda değerlendirebileceğiniz en iyi pozisyon Kanatlar olacaktır. Fenerbahçe'nin mevcut kadrosunda Sow ve Kuyt açıkta oynayan oyuncular konumunda. Sow bir kanat oyuncusunun gerektirdiği şartları tam anlamıyla sağlamasa da çabuk bir oyuncu olmanın avantajıyla sıkıntı yaratmayacaktır. Ancak Kuyt için aynı şeyi söylemek mümkün değil. İlerleyen yaşı ve düşük çabukluğuyla ondan kanatta tam anlamıyla verim sağlamak zorlaşacaktır. İşte tam da bu devrede Alper Potuk kanatlar için ideal bir tercih olacaktır. Alper'in kanat pozisyonlarında alabileceği rollerden 3 tanesinin yetenekleriyle örtüşme durumuna göz atalım;

Sizlerin de göreceği üzere Alper mevcut yeteneklerini en iyi kanat rollerinde ortaya koyabiliyor. O zaman hızlı bir şekilde oyuncunun profil sayfasına gidelim ve izleyelim.

[YOUTUBE="http://www.youtube.com/watch?v=xVGjM0m3CHg&"]Alper Potuk[/YOUTUBE]

Bu bölümü de tamamladıktan sonra bizim için önemli olan şey zaman ve maç tecrübesi olacaktır. Zaman, oyuncunun gelişimi, pozisyona alışımı ve oyununu geliştirmesi için önemliyken oyuncuya maksimum düzeyde forma şansı vererek, yeteneklerini ortaya koyacağı zemini hazırlamanız gerekiyor.

Kendi oyunumda şuana kadar Alper Potuk büyük bir yol katetti. Ortaya koyduğu performansa bakarsak, izleyelim;

[YOUTUBE="http://www.youtube.com/watch?v=6ZXvQ9LTWzc&"]Alper Performans[/YOUTUBE]

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, iyi oyunlar.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

çok başarılı olmuş eline sağlık oyuncu geliştirmeyle ilgili olarak benimde keşfettiğim bir takım şeyler var bende yayınlamayı düşünüyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by mutmanb View Post
    çok başarılı olmuş eline sağlık oyuncu geliştirmeyle ilgili olarak benimde keşfettiğim bir takım şeyler var bende yayınlamayı düşünüyorum
    Teşekkürler, mutlaka yayınlamalısın, paylaşımını bekliyoruz.
    ...

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

ses çıok mu kısık geliyo benim alıcılarda mı problem var

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    ses çıok mu kısık geliyo benim alıcılarda mı problem var
    Mikrofon ses ayarlamalarıyla pek uğraşamadan direk kayıt yaptım, sanırım benden kaynaklı.
    Quote Originally Posted by zazanas View Post
    Çok güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık .
    Teşekkürler.
    ...

Çok güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık .

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

alper den en iyi verimi nasıl alırız dersen bu sekılde alırız

yalnız ppm antremanını sezon sonunda yaptırsan tatılde calısıyorlardı yanlıs hatırlamıyorsam o zaman bıreysel antremanda yer kaplamıyor (ben genelde oyuncu24-25 yaşında full potansiyeline gelince oyununu kişiselleştiriyorum)

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ben oyuncuları -özellikle genç- yönettiğim takımda 2-3 sezon içinde hızlı bir şekilde geliştirmeyi hedefliyorum. Taktikten, takım oyununa, oyuncudan alınacak verimden, hedeflere her şey hızlı bir şekilde şekillensin istiyorum.
    ...

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    Ben oyuncuları -özellikle genç- yönettiğim takımda 2-3 sezon içinde hızlı bir şekilde geliştirmeyi hedefliyorum. Taktikten, takım oyununa, oyuncudan alınacak verimden, hedeflere her şey hızlı bir şekilde şekillensin istiyorum.
    o veridğin ppmi taktikle versen (daha fazla hücuma çık direktifi yanlış bilmiyorsam aynılar) onun yerine statları daha çabuk gelişir yani öyle düşünüyorum, baltalamış gibi oldum kusura bakma

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

ilk geribildirim benden gelsin

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ahmet coşturmuşsun. Fazlasını da Alperden alacaksın eminim. Onder est ne demek degerlendirmen katkıdır.
    ...

Nesil
    2014
    Yer
    İstanbul

İnceleme güzel olmuş genelde profil üzerinden incelemeler de bulunulurdu lakin sen hem analiz hem de nasıl geliştirebileceğimize değinmişsin , goller de cabası olmuş. Eline sağlık..

13. Default

Alper'in bitiricilik ve uzaktan şut atma özellikleri yeterli olmadığından dolayı içe kat eden oyuncu rolünden ziyade , MR veya ML pozisyonlarında defansif kanat , AMR-AML pozisyonları içinde kanat olarak değerlendirilmesi taraftarıyım . Ayrıca inceleme oldukça yararlı ve bilgilendirici olmuş . İlerleyen senelerde ne denli geliştiğine dair bizleri bilgilendirirseniz sevinirim .

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by fbdevil190737 View Post
    Alper'in bitiricilik ve uzaktan şut atma özellikleri yeterli olmadığından dolayı içe kat eden oyuncu rolünden ziyade , MR veya ML pozisyonlarında defansif kanat , AMR-AML pozisyonları içinde kanat olarak değerlendirilmesi taraftarıyım . Ayrıca inceleme oldukça yararlı ve bilgilendirici olmuş . İlerleyen senelerde ne denli geliştiğine dair bizleri bilgilendirirseniz sevinirim .
    26.haftadayım 10 golü var alperin ben 10 haftadır falan oynatıyorum bu rolde MC olarak oynatıyordum İKE olarak +10 gol sezonda bence iyi bi performans

15. Default

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    26.haftadayım 10 golü var alperin ben 10 haftadır falan oynatıyorum bu rolde MC olarak oynatıyordum İKE olarak +10 gol sezonda bence iyi bi performans
    İlginç . Sanırım çabukluk ve dribbling özellikleri ile çok fazla gol pozisyonuna giriyor . Buna rağmen şu anki finishing , long shot değerleri ile bu sayılarda gol atmasının ardında , composure ve off the ball'ın da ortalama seviyede olmasının etkisi var .

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by MassiveStroke View Post
    İnceleme güzel olmuş genelde profil üzerinden incelemeler de bulunulurdu lakin sen hem analiz hem de nasıl geliştirebileceğimize değinmişsin , goller de cabası olmuş. Eline sağlık..
    Teşekkürler.
    İlerleyen senelerde ne denli geliştiğine dair bizleri bilgilendirirseniz sevinirim .
    Tabi ki.
    ...

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Bilmiyorum Belki De Maç Motoru çünkü Attığı Goller çaprazdan öyle 8-9 Bitiricilikle Atılacak Goller Değil

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Hocam ben de sizin kariyerden görüp sağ açık olarak çalıştırıp o mevkide oynatmaya başlamıştım. Ligte 13 maçta 11 gol 6 asist ve 8 küsür puan ortalamasıyla oynuyor ki 2 maç filan sakatlıklar nedeniyle OS/M poziyonunda oynatmak zorunda kalmıştım. Kuyt gibi hiç sevmediğim tarzda bir oyuncu yerine gerçekten ilaç gibi geldi

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by ErayG View Post
    Hocam ben de sizin kariyerden görüp sağ açık olarak çalıştırıp o mevkide oynatmaya başlamıştım. Ligte 13 maçta 11 gol 6 asist ve 8 küsür puan ortalamasıyla oynuyor ki 2 maç filan sakatlıklar nedeniyle OS/M poziyonunda oynatmak zorunda kalmıştım. Kuyt gibi hiç sevmediğim tarzda bir oyuncu yerine gerçekten ilaç gibi geldi
    Kuyt tabi ki kötü bir oyuncu değil ama kariyerde de belirttiğim üzere şuan maç motoruna çabukluğun ve top sürme becerilerinin etkisi çok yüksek durumda. Durum böyle olunca Alper o mevkide Kuyt'tan daha verimli bir oyun ortaya koyuyor. Pozisyon antrenmanıyla beraber pozisyonu tamamen kazandığında performansı da yükseliyor.
    ...

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Tamamen maç motorundan kaynaklanan senaryonun sayesinde. Full sürümde de farklı olacağını sanmıyorum sadece bireysel hatalardan attığı gollerde azalma olacaktır. Ancak mevcut Dribbling ve çabukluğuyla o alanda yardırmaya devam eder. Defansif Kanat olarak da kullanabilirsiniz ama bu kadar skor yaratan bir adamı, rakip beki kovalamak için kullanmak ne kadar fayda sağlar? Size bağlı.

İçe Kat Eden Oyuncu rolünü tam anlamıyla karşılayabilmesi için bekten sağlam bir destek alması gerek. Bekinizin İki yönlü ya da Ofansif Bek olarak oynaması Alper'e alan ve pozisyon yaratacaktır. Tabi bu işin taktiksel kısmı. Bir Puzzle'ın parçaları gibi parçalar iyi yerleştirilirse sonuca ulaşırsınız.
    ...

21. Default

Bu arada oyununuzda Roma Salih'in opsiyonunu kullanıyor mu ? Roma döneminde gelişim kaydediyor mu ? Bu konuda bilgi almak isterim.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bu arada oyununuzda Roma Salih'in opsiyonunu kullanıyor mu ? Roma döneminde gelişim kaydediyor mu ? Bu konuda bilgi almak isterim.
    Salih'in opsiyonu derken kiralık olan mı yoksa transfer bedeli olanı mı? Sanırım direk olarak 2 yıllık kiralık olarak girilmiş. Şuan oyunumda 2. sezonunda kirada devam ediyor. Tahmin edeceğiniz üzere tabi ki oynamıyor. Keşke kiradan geri çağırma opsiyonumuz olsaydı. Bu seride 2 senesi ölmüş bir Salih'ten ne kadar faydalanılır? Takdir.
    ...

23. Default

Salih'in opsiyonu derken kiralık olan mı yoksa transfer bedeli olanı mı? Sanırım direk olarak 2 yıllık kiralık olarak girilmiş. Şuan oyunumda 2. sezonunda kirada devam ediyor. Tahmin edeceğiniz üzere tabi ki oynamıyor. Keşke kiradan geri çağırma opsiyonumuz olsaydı. Bu seride 2 senesi ölmüş bir Salih'ten ne kadar faydalanılır? Takdir.
    Sanırım bu durumda 2.senenin ardından Roma sözleşme bedeli opsiyonunu kullanmayacaktır . Aslına bakarsak Salih'in , Roma takımının geniş merkez orta saha rotasyonunda yer bulamayacağı açıktı ayrıca yeni seride top kapma özelliğinin yükseleceğini umuyordum ancak 4 olarak kalması şaşırttı beni .

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sanırım bu durumda 2.senenin ardından Roma sözleşme bedeli opsiyonunu kullanmayacaktır . Aslına bakarsak Salih'in , Roma takımının geniş merkez orta saha rotasyonunda yer bulamayacağı açıktı ayrıca yeni seride top kapma özelliğinin yükseleceğini umuyordum ancak 4 olarak kalması şaşırttı beni .
    Araştırmacıların takdiri diyelim ama ben haksızlık olduğunu düşünüyorum, şu videoya göz atalım;

[YOUTUBE="http://www.youtube.com/watch?v=_Tp4Y4PIOyg"]Salih[/YOUTUBE]

Bu video içinde Salih'in yoğun pres yaptığı ve top kaptığı pozisyonlar var, bazen öyle bir top kapıyor ki 10 yıllık savunma oyuncuları o topu adamın ayağından öyle alamaz. Bu video içinde olmayan bir çok maçta da Salih'in bu şekilde top kaptığına şahit olduk. Tabi bu demek değildir her müdahale ettiği topu kazandı. Yeri geldi zamanlama hatasından faul de yaptı kart da gördü. Ancak 4 gerçekten çok kötü bir rakam. 7-8-9 eyvallah ama 4 bu şekilde top kapabilen adam için çok az.
    ...

25. Default

Araştırmacıların takdiri diyelim ama ben haksızlık olduğunu düşünüyorum, şu videoya göz atalım;

[YOUTUBE="http://www.youtube.com/watch?v=_Tp4Y4PIOyg"]Salih[/YOUTUBE]

Bu video içinde Salih'in yoğun pres yaptığı ve top kaptığı pozisyonlar var, bazen öyle bir top kapıyor ki 10 yıllık savunma oyuncuları o topu adamın ayağından öyle alamaz. Bu video içinde olmayan bir çok maçta da Salih'in bu şekilde top kaptığına şahit olduk. Tabi bu demek değildir her müdahale ettiği topu kazandı. Yeri geldi zamanlama hatasından faul de yaptı kart da gördü. Ancak 4 gerçekten çok kötü bir rakam. 7-8-9 eyvallah ama 4 bu şekilde top kapabilen adam için çok az.
    Kesinlikle söylediklerinize katılıyorum . Bende Roma forması ile hazırlık maçlarında gösterdiği performanslara dair iki video eklemek istiyorum . Bu videolarda ki top kapma performansları daha net fikir oluşturacaktır kanımca .

Salih Uçan - Roma vs Liverpool

Salih Uçan - Roma vs Manchester United

Alper'i geçen seride 3-5-2 nin WBR'si olarak kullanmıştım ve kendisini 28 yaşında Juventus transfer etmişti.Juventus'ta da kulübede kalmayıp takımın önemli bir oyuncusu olmayı başarmıştı.Kesinlikle Alper'i orta sahaya hapsetmeyip kanatlarda bir pozisyon çalıştırmak lazım çok daha iyi verim almak isteniyorsa.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yalnız alperin tek sorunu yüksek stresli maçlarda düşüp performans göstermesi herhalde kafası rahat oldu mu yardırıyor

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bende büyük maçlarda da fena performans göstermiyor, sakın sen büyük maçlarda Aykut Kocamanlık yapmayasın Ahmet : )
    ...

Mesaj Yetkileri