Merhaba arkadaşlar, sizlere uzun zamandır paylaşmayı düşündüğüm incelememi sunacağım.Serinin son oyununun çıkmasına günler kala ben de incelememi nihayet bitirmiş olacağım.Uzun sürmesinin en önemli sebebi Kuyt reisi bir türlü emekli edemeyişimdir, neyle besleniyor bu adam çözemedim valla incelemenin devamında bana hak vereceksiniz
Lafı fazla uzatmadan önce şablona uygun bir şekilde devam edip ardından detaylı olarak yorumlar yaparak sonlandıralım.Başlıyoruz:

Adı Soyadı : Dirk Kuyt

Yaşı : 32

Külüp : Fenerbahçe

Pozisyon : Ofansif Ortasaha Sağ,Ortasaha Sağ ve Santrafor Merkez

Pozisyon olarak asıl mevkisi ofansif ortasaha sağ'dır.Rol olarak ise ilk sırada defansif kanat oyuncusu gelir, ikinci olarak ise hedef kanat oyuncusu.Ama ben defansif kanat oyuncusunu tavsiye ederim. Pivot Santrafor olarak deneyenleri de gördüm iyi sonuçlar orda da gelmiştir, taktiğinize ve elinizdeki oyuncuların durumuna göre değerlendirebilirsiniz.

Defansif Kanat Oyuncusu tanımını şöyle ifade edebiliriz.:"rakibe faul yapmadan baskı uygulayarak topu rakip yarısahada kapmaya çalışır." Hani maç izlerken bazen kızarsınız "bassana arkadaşım neyi bekliyosun.." gibi işte o bassana lafını her oyuncu yapamıyor, öncelikle hücum oyuncusu olduğu kadar defansif yönü de ağır basacak top kapması için. En önemlisi de "çalışkan" olacak, hani şu bizim Türk futbolcularda olmayan özellik neyse..Bunların yanı sıra dayanıklı güçlü zinde ve takım oyuncusu olması aranan temel özelliklerinden.Çünkü rakibe sürekli olmasa da baskı uygulayan bir kanat oyuncusu çabuk yorulacaktır.Topu aldıktan sonra da hücuma katkı yapabilmesi için diğer partnerlerini bekleyecek gerek topu saklayarak gerek çabuk bir şekilde orta yaparak gerekse arkasındaki bekin ileri çıkması ile ona pas vererek yani bir nevi oyun kurarak.Üzerindeki yük bu kadar fazla aslında buradaki adamın. Kuyt'ın yaşı gereği hızı malesef düşük biraz ama yine de önceliğimiz hız ve teknik özellik değil bu mevki de fiziksel ve zihinsel özellikler ön planda.

Görev itibariyle ise "Destek" modunu seçmek daha mantıklı bence.Bu sayede adam geçmesine de olanak sağlamış oluyoruz yani topu kaptıktan sonra kendi başına ileriye gitmesini sağlıyoruz, ardından topu gerekli yerlere gerekli şekilde atması ise onun "karar verme" yeteneği ile alakalı.

Maliyeti : 1.2 Milyon Dolar

2013 Profili :

Genel olarak toparlarsak profil,mevki ve rol bilgileri ilk sezon için bu şekilde.Raporda en kuvvetli bölge olarak takım oyuncusu tanımı gelmektedir.Belirli görünüşü çalışkan, kişiliği profesyonel, karakteri ise kararlı gözükmekte.Daha ne olsun yeme de yanında yat resmen

En Az 2019 Tarihli Profili :

Bu resmi aslında incelemenin sonunda vermeyi düşünüyordum ama şablona uyalım dedik öyle kalsın.Resim 2021-2022 yılına ait, tabiri caizse arkadaş resmen evrim geçirmiş Defansif kanat oyuncusu rolünde 8 sene antreman yaptıra yaptıra bu halde geldi. Dikkat edin dayanıklılığı zindeliği çalışkanlılığı ve takım oyunculuğundan hiç ödün vermemiş.Sadece gücü düşmüş bizim için gerekli olan özellikler içerisinden.Yaşlılığın verdiği tecrübeyle zihinsel özellikler tavan yapmış, zaten hemen hemen tüm +35 yaşındaki oyuncularda durum böyledir.
Gelelim kariyerine bakalım ne yapmış ne etmiş 8 senede..

Kariyer Verileri :

Ne yapmamış ki der gibisiniz Bu kadar gol atacağına ben de ihtimal vermiyordum ama bulduğunu attı reis. Öncelikle şu istatistiklerin hile ile elde edilebileceğini düşünenler incelemenin devamını okumasınlar hiç uğraşamam bu yazıyı yazmak için aylarımı harcadım iki kelimeyle kimseyi harcayamazsınız benden söylemesi. Konumuza geri dönelim;

Geçmiş verileri detaylı sayısal değerlere dökersek şöyle sonuçlar çıkıyor..

8 senede toplam 330 maç oynamış bunların 2'sine sonradan girmiş ve 326 gol atmış, 103 asist yapmış, 98 kere de maçın adamı olmuş.Toplam 88 penaltı kullanmış, 78'i lig maçlarında olmak üzere.
Ligde oynadığı 269 maçta ise 292 gol atmış, 87 asist yapmış, 90 kere de maçın adamı olmuş. Toplam 78 penaltı kullanmış bunların 73'ünü gole çevirmiş, 5 tanesini kaçırmış.Yani penaltı kullanmada %93.5 başarı oranına sahip.
Maç başına gol ortalaması 1.08.
Ortalama derecesi ise 8.13
Çektiği toplam şut sayısı 1041 olurken bunlardan 613'ü kaleyi bulmuş.Kaleyi tutturmada %58.8 gibi bir başarısı var.
Verdiği pasların toplamı 13092.Başarılı olanlar 10724.Başarı yüzdesi %81.9
O kadar defansif kanat dedik top kapma dedik bakalım top kapma başarısı neymiş adamımızın Toplam top kapma girişimi sayısı 916 iken bunların 726sını kapmayı başarmış.Buradaki %79.2 lik bir başarısı azımsanamaz derecede.Yaşlı olduğunu düşünürseniz olağanüstü bile denebilir.
1759 kere orta yapmaya yeltenmiş ancak bunların 325'i yerini bulmuş.Başarı oranı %18.4.Evet orta yapmada zayıf kalmış diyebiliriz, normaldir daha çok pas vermeye ve gol atmaya endekslemiş kendisini.Zaten normal kanat oyuncusu olmadığının bir göstergesidir bu bir bakıma..
Kuyt oynadığı 269 maçta sadece 12 kez sarı kart görmüş, kırmızı kart? o da ne ayıp ayıp Şu kart olayı bile takım için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu gösteriyor bize.
Toplam hatalarına bakalım biraz da hep övecek değiliz..439 kere hata yapmış, bunları saha içerisindeki top kaybetmesi faul yapması gole sebebiyet vermesi vs. tüm olumsuz durumları düşünün.Bunlardan sadece 2'sinde gole neden olmuş.%0.45 oranında takıma zarar vermiş bu arkadaş
Katettiği mesafelere gelirsek; toplam 3843 km koşmuş.90 dk'da katettiği mesafe ortalaması ise 11.77 km gibi bir rakam, normal denebilir.
Yaptığı faullere bakarsak oynadığı toplam 330 maçta (şampiyonlar ligi vs. dahil) 195 kez rakibe faul yapmış.%59 oranında bir değerle karşılaşıyoruz.Buna mukabil toplamda 1011 kere faul görmüş.O kadar faul çerez kalıyor yanında Nitekim agresiflik değerlerine bakarsanız 8 senede hep 16da kalmış, defansif bir oyuncu olduğunun başka bir göstergesi de bu oluyor.
Şimdi bu değerleri sizler de görün diye 8 senenin ayrı ayrı profil durumlarını ve veri analizlerini içeren resimleri paylaşalım.Gözümden kaçan değerler hatalar olabilir düzenleyebiliriz bu sayede..

1.Sezon Veriler

2.Sezon Veriler

2.Sezonda attığı goller sonucu Spor Toto Süper Lig tarihine geçen Kuyt, Tanju reisin 1987 senesindeki 39 gollük rekorunu da ele geçirmiş bulunmakta

3.Sezon Veriler

1.ve 2. sezonlara göre Şampiyonlar Liginde de oynamaya başlayan genç arkadaşımız, 3. sezondan itibaren daha fazla efor sarfetmiş.

4.Sezon Veriler

5.Sezon Veriler

Kariyerindeki en verimli çağını 5. sezon yani 37. yaşında yaşayan Kuyt, Şampiyonlar Liginde de büyük katkı sağlamış.

6.Sezon Veriler

7.Sezon Veriler

8.Sezon Veriler

7.ve 8. sezonlarda Şampiyonlar Ligini kazanmamız hasebiyle, Avrupa Süper Kupası ve Dünya Kulüpler Şampiyonasında oynamış ve orada da takıma katkı sağlamış.

Gelelim gelişim safhalarına..Sene sene profilindeki değişimlere şahit olmaya hazır olun. Antreman programının bir oyuncuyu ne kadar etkilediği apaçık bir şekilde ortaya çıkıyor..
Devamı diğer sayfada..