Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 118 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by Ralph View Post
    Eskişehir'i yönetiyorum ilk senemdeyim. Her şey harika gidiyor ligin ilk yarısını lider kapattım ama birden bir şeyler oldu. Buna nasıl bir çözüm bulunur? Liderken fark 12 puana çıktı 7. sıraya geriledim.

Kendine haksızlık etme fikstür de fiktürmüş yani Bir tökezlemişsin arkası gelmiş .

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Vallahi ne yapacağımı şaşırdım. Şampiyonlukmu geliyor derken Avrupa Ligi bile yalan oldu. Dediğin gibi fikstürde zor. Şu zorları atlatalım bakalım ne olacak.
    FM Gazetesi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Takımın moral durumu da çok önemli çok iyi giderken alaınan malubiyet teknik heyetle tartışan futbolcu fealan derken ipler elden kaçabiliyor

Mobil

Nesil
    2011
    Yer
    Madrid

ya beyler 15 deki taktik alanini sevmedim klasige cevirebilirmiyiz 13 deki gibi...

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Bildiğim şeyleri belki de yanlış biliyorumdur diye soruyorum. Oyun anlayışı standart olup dikine pas yapan takımla hücum oynayıp dikine pas yapan takımın dikine pas oranı farklı di mi? Tam anlatamadım. Yani oyun anlayışı oyuna nasıl etki ediyor? Standarttan hücuma aldığımızda takımın daha ilerde savunma, daha fazla dikine pas, daha tempolu oynamalı di mi? Başka bi sonucu olamaz
    turksportal...

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by wolfson View Post
    Bildiğim şeyleri belki de yanlış biliyorumdur diye soruyorum. Oyun anlayışı standart olup dikine pas yapan takımla hücum oynayıp dikine pas yapan takımın dikine pas oranı farklı di mi? Tam anlatamadım. Yani oyun anlayışı oyuna nasıl etki ediyor? Standarttan hücuma aldığımızda takımın daha ilerde savunma, daha fazla dikine pas, daha tempolu oynamalı di mi? Başka bi sonucu olamaz
    FM 14 zamanında yazılmış şu rehbere göz atmanı tavsiye ederim.

http://dosya.turksportal.net/researc...urksportal.htm

Merhaba arkadaşlar, bende Beşiktaş'ı yönetiyorum oyuna başladığım günden beri save/load'la oynadım. Artık böyle sarmayacağını düşünüp taktik geliştirmem gerektiğini düşündüm şimdi Beşiktaş'ı yönetiyorm, 2.sezona başlayacağım, ilk sezon Süperlig, Avrupa ligi, Türkiye Kupası ve Tff Süper Kupa'yı aldım. 2.sezona başlarken Beşiktaş'ın başında oynayacağım en zor maç geldi, Chelsea. Resmen uzay takım yapmış Abram dayı . Şöyle birşey yaptım, elit takımlara taktik geliştirebilmek için kaydettim ve yine save/load yaptım. Ama taktiklerimi görmek için tabii ki hiçbir işe yaramadı belki 5 maç yaptım hepsinde ne denediysem sonuç aynı. istatistikler aldı başını gidiyor benim tek yüksek istatistiğim faul oluyor İşin özü;
    Yaptığım taktik, süperlig ve avrupa liginde kusursuz işledi yani elit takımlara karşı oynamadığım her maçta oyunun hakimi bendim. Kalecimden forvetime kadar herkes soğukkanlı ve bilinçli oynuyordu ama bu maçta hepsi kuyruğunu kıstırdı bir pozisyonda forvet kaleciyle karşı karşıya taca attı abartmıyorum
    4-2-4 oynuyorum. dm-drl-mcrl-amrl-strl şekli diziliyorum. Kontrollü, çok akıcı.
    yorumlarınızı bekliyorum

Nesil
    2010
    Yer
    İZMİR

Quote Originally Posted by EmrahYilmaz10 View Post
    Merhaba arkadaşlar, bende Beşiktaş'ı yönetiyorum oyuna başladığım günden beri save/load'la oynadım. Artık böyle sarmayacağını düşünüp taktik geliştirmem gerektiğini düşündüm şimdi Beşiktaş'ı yönetiyorm, 2.sezona başlayacağım, ilk sezon Süperlig, Avrupa ligi, Türkiye Kupası ve Tff Süper Kupa'yı aldım. 2.sezona başlarken Beşiktaş'ın başında oynayacağım en zor maç geldi, Chelsea. Resmen uzay takım yapmış Abram dayı . Şöyle birşey yaptım, elit takımlara taktik geliştirebilmek için kaydettim ve yine save/load yaptım. Ama taktiklerimi görmek için tabii ki hiçbir işe yaramadı belki 5 maç yaptım hepsinde ne denediysem sonuç aynı. istatistikler aldı başını gidiyor benim tek yüksek istatistiğim faul oluyor İşin özü;
    Yaptığım taktik, süperlig ve avrupa liginde kusursuz işledi yani elit takımlara karşı oynamadığım her maçta oyunun hakimi bendim. Kalecimden forvetime kadar herkes soğukkanlı ve bilinçli oynuyordu ama bu maçta hepsi kuyruğunu kıstırdı bir pozisyonda forvet kaleciyle karşı karşıya taca attı abartmıyorum
    4-2-4 oynuyorum. dm-drl-mcrl-amrl-strl şekli diziliyorum. Kontrollü, çok akıcı.
    yorumlarınızı bekliyorum
    Birincisi 4-2-4 Büyük Takımların Rahatça Skora Gidebileceği Gibi Çok Kolay'da Gol Yiyebileceği Taktik Olduğunu Düşünüyorum ki Seninkisi Biraz Aşırı Ofansif Bir Taktik. kontrollü Taktik Yapacaksan Orta Sahayı Tamamen Kontrol Altına Alman Lazım Bunun İçin Hiç Direktif Ve Oyun Stilini Değiştirmeden 4-3-1-2 Sistemini (3mc-1amc-2st) Veya 4-1-3-2 Sistemini (1dm-3mc-2st) Tavsiye Edebilirim.

Quote Originally Posted by urwrdskkn View Post
    Birincisi 4-2-4 Büyük Takımların Rahatça Skora Gidebileceği Gibi Çok Kolay'da Gol Yiyebileceği Taktik Olduğunu Düşünüyorum ki Seninkisi Biraz Aşırı Ofansif Bir Taktik. kontrollü Taktik Yapacaksan Orta Sahayı Tamamen Kontrol Altına Alman Lazım Bunun İçin Hiç Direktif Ve Oyun Stilini Değiştirmeden 4-3-1-2 Sistemini (3mc-1amc-2st) Veya 4-1-3-2 Sistemini (1dm-3mc-2st) Tavsiye Edebilirim.
    Mantık olarak oyunun da genetiğine baktığımızda dediğin işime yarar doğru. Fakat ben bu taktiği iyieştirmenin veya bunun türevi bir şey üretmenin peşindeydim. İşin aslı bu sezona girmeden önce tüm oyuncu grubumu ve rotasyonumu bu taktiğe göre ayarladım
    Az önce son maçımı yapıp oyundan çıktım. Kayserisporu 6-0 yendim As kadroya yakım bir takım çıkardım. Zaten şuan kadromda Ozzie, Veli ve Töre kaldı diğerlerini sattım. Şuan ki oyuncu grubum 2 yıl sonra dünyaya damgasını vuracaktır.
    Şimdi yazarken aklıma geldi acaba takım uyumu etkiler mi taktiğimin sahaya yansımasını. Çünkü Geçen seneki oyuncu grubum bayağı birlikteydi.

Arkadaslar ben şu an M'gladcbahin basindayim sıkıntı şu ben kafamda ki taktgi oyuna aktaramyrm.mesela; oyunu kanatlaradan oynamk istyrm bek oyuncularmda atağa kalksin sirf bu yuzden iki tane dmc oynatyrm bekler ataga kalktgnda onlar sabit kalsin.ben bnu yaparken de dikine pas dusuk tempo defanstan kisa pasla cik kanatlari kullan dar alan diye talimatlar veriyom.ekstra biseye gerek var mi.hizli tempo ve kisa pasla olmuyor cok mac kaybettim .

Gerçekten eski serilere gore cok skinti yasiyorum bi turlu bi taktik oturtamadim genel anlnmda.eski serilerde dar alanda kisa pas ve hizli oyun oynardimvu seride hic verim alaniyorum o taktikten vazgectim bende

Sürekli önde basan bir taktik yapmak istiyorum ama olmuyor. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by fenerliyildiz2 View Post
    Sürekli önde basan bir taktik yapmak istiyorum ama olmuyor. Bunu nasıl sağlayabilirim?
    Orta sahada ve hücumda oynayan oyunculara daha fazla pres komutu verirseniz eğer ve savunmayı da öne doğru çıkartırsanız önde basacaktır takım. Tabii topa dal komutunu da unutmamak lazım.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Orta sahada ve hücumda oynayan oyunculara daha fazla pres komutu verirseniz eğer ve savunmayı da öne doğru çıkartırsanız önde basacaktır takım. Tabii topa dal komutunu da unutmamak lazım.
    Yapıyorum ama tam olarak istediğim presi yapmıyor takım. Acaba oyunda en fazla bu kadar mı oluyor? Bir de aynı zamanda bol pas yapmak istiyorum ama en fazla 550'yi falan buluyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Rollerde önemli. Örneğin iki yönlü oyuncular defansif oyun kuruclardan falan çok daha fazla koşup, basıyorlar. Yine aynı şekilde hücum rolü ne kadar çoksa o kadar topun arkasına gecmiyor oyuncular.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Buraya yazacaklarım belki de çoğu FM sever için bundan sonraki taktik yapımlarında kafa karıştırıcı olacak

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk. Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ? mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ? ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ? Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Ben eski sistemi cok ozledim dediklerine yuzde yuz katilitorum kardesim.ufak bi taktik catışmasında taktik bozuluyor hemen cok dogru seyler yazmissin

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Buraya yazacaklarım belki de çoğu FM sever için bundan sonraki taktik yapımlarında kafa karıştırıcı olacak

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk. Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ? mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ? ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ? Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?
    Bu konuda [MENTION=4751]perpetua[/MENTION] dan yardım almamız lazım bence Hasan Abi

Enteresan bir olay. Ne yaparsam yapayım taktiği takıma empoze edemiyorum. Yani kafayı yedim neleri denedim, direktifsiz çıktım, direktifli çıktım. Ne varsa denedim hep aynı olay hep aynı sonuç. Büyük takımlar her türlü galip. Bir de futbolcularım neden enteresan triplere giriyorlar sahada aklım almıyor. Özellikleri daha düşük oyuncular mükemmel bir takım oyunu uyguluyor. Benim santraforlar topu alıp sağa solu seyrediyor topu saklıyor, arkadaş versene yanındaki boş adama. Yok kaybedecek illa. ayar oldum vallahi.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Bu konuda @perpetua dan yardım almamız lazım bence Hasan Abi

hüseyin yanlış anlaşılmasın ama ben bu mereti 1997'den beri oynuyorum 20. yıla yaklaşmışız yani... modern sistemde sizin takım ayarlarınızın oyunculara nasıl yansıdığını görememeniz çok şeyi değiştiriyor. mesela hücum-akıcı-daha fazla pres ayarlı bir taktikte Standart ortasaha rolü verdiğiniz bir oyuncunun oyun anlayışı ile, defansif-katı-presi azalt dediğiniz taktikteki ortasaha arasında nasıl farklar oluyor görmek lazım. ya da kısa pas'tan direk pas'a geçtiğinizde savunmanızdaki çakılı stoper'in pas ayarı da değişiyor mu bilemiyoruz

Nesil
    2006
    Yer
    06

hüseyin yanlış anlaşılmasın ama ben bu mereti 1997'den beri oynuyorum 20. yıla yaklaşmışız yani... modern sistemde sizin takım ayarlarınızın oyunculara nasıl yansıdığını görememeniz çok şeyi değiştiriyor. mesela hücum-akıcı-daha fazla pres ayarlı bir taktikte Standart ortasaha rolü verdiğiniz bir oyuncunun oyun anlayışı ile, defansif-katı-presi azalt dediğiniz taktikteki ortasaha arasında nasıl farklar oluyor görmek lazım. ya da kısa pas'tan direk pas'a geçtiğinizde savunmanızdaki çakılı stoper'in pas ayarı da değişiyor mu bilemiyoruz
    Yok abi yanlış anlaşılacak bişey yok çok farklı değiliz zaten. 2000 yılından beri de biz muzdaribiz bu illetten Aslında ben taktik konusunda FM 2014 döneminde ayrıntılı rehber hazırladığından dolayı Ömer abiyi adreslemiştim de sen sanıyorum taktik hazırlayanların dikkatini çekmek istemişsin bir konuya.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Yok abi yanlış anlaşılacak bişey yok çok farklı değiliz zaten. 2000 yılından beri de biz muzdaribiz bu illetten Aslında ben taktik konusunda FM 2014 döneminde ayrıntılı rehber hazırladığından dolayı Ömer abiyi adreslemiştim de sen sanıyorum taktik hazırlayanların dikkatini çekmek istemişsin bir konuya.
    aynen öyle... mesela bazen inclemek için "mükemmel taktik" diye yayınlanan taktikleri analiz ediyorum takım ayarlarında "daha fazla pres" işaretlenmiş. orta alanda 2 adama özel ayarlarında da "daha fazla pres" işaretlenmiş. nasıl oluyor şimdi bu ? daha fazla presin de daha fazlası mı olacak ? ya da hücum mentalitesini seçtiğimizde oyuncuların pas özelliği otomatik olarak daha direct oluyor,biz ona tıklayıp direct pas diyince ne oluyor ? kafa karıştıracağız ama yapacak birşey yok...

ömer'in rehbere baktım da işte onda bile sayısal değerler var... motoru tam çözebilmiş değilim o yüzden

Nesil
    2006
    Yer
    06

aynen öyle... mesela bazen inclemek için "mükemmel taktik" diye yayınlanan taktikleri analiz ediyorum takım ayarlarında "daha fazla pres" işaretlenmiş. orta alanda 2 adama özel ayarlarında da "daha fazla pres" işaretlenmiş. nasıl oluyor şimdi bu ? daha fazla presin de daha fazlası mı olacak ? ya da hücum mentalitesini seçtiğimizde oyuncuların pas özelliği otomatik olarak daha direct oluyor,biz ona tıklayıp direct pas diyince ne oluyor ? kafa karıştıracağız ama yapacak birşey yok...

ömer'in rehbere baktım da işte onda bile sayısal değerler var... motoru tam çözebilmiş değilim o yüzden

Benim bildiğim şöyle , mesela takıma hücum mentalitesi verdik oyuncular biraz daha direkt oynayacaklardır dediğin gibi. Burada takım direktiflerinden direkt oynayı seçmemiz çok şey değiştirmiyor aslında. İşaretlemesek de takım aşağı yukarı aynı şekilde paslaşacaktır. Bilemedin bir tık öteye taşınıyor direkt oyun. Bunun aynısı ben oyuncu direktifleri için de geçerli diye biliyorum. Yanlış da biliyor olabilirim. Dediğin gibi belki daha fazla presin daha fazla presi de olabilir Hücum mentalitesini seçince defans ilerde kurulur diye hepimiz biliyoruz. Ama mesela biri çıkar ben defansı geride kurup hücum yaptıracam takıma. İşte o zaman takım direktifleri daha bir önplana çıkıyor. Ya da ben hücum seçip çok yavaş tempo ile oynatmak isteyenler olabiliyor, bunun gibi örnekler artırılabilir. Bunlar bildiğimiz işler de zaten. Yapıyoruz ediyoruz uğraşıyoruz da hakikaten şu maç motorunu tam çözebilen gelsin beri

Nesil
    2003

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk.
    Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ?
    Gormek mumkun degil. Sistem ilk ciktiginda klasik moddaki 1-20 ayarlarini gormeye devam etmeyi isteyen bir cok kisi vardi aramizda ancak o kaydirgaclarin gorunebilir ancak degistirilemez olmasi SI'a mantikli gelmedi. Hemen hemen herkes yeni sisteme gectigi icin mevcut taktik sisteminin kaydirgaclarla baglantisi da kesildi (her ne kadar oyunda taktik sistemi hala boyle isliyor olsa da).

mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ?
    Kesinlikle karisiyor. Bu nedenle basit taktikler her zaman daha dogru taktikler bence.

ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ?
    Hucum oynadiginizda (varsayalim ki) tempo 16 oluyor. Daha yuksek tempo diyerek bunu 18, cok daha yuksek tempo diyerek bunu 20'ye kaydirmis oluyorsunuz.
    Benzer sekilde standart oyun anlayisi kullandiginizda tempo 10. Daha yuksek tempo 12. Cok daha yuksek tempo 14. vs.

Bu paslarda da gecerli. Hucum oynadiginizda savun gorevi olan oyuncular kisa paslarla, destek gorevi olan oyuncular karisik, hucum gorevi olan oyuncular ise direkt paslarla oynuyor. Takimdan daha kisa pas istediginizde savun gorevi olan oyuncular basit paslarla, destek gorevi olanlar kisa paslarla, hucum gorevi olanlar ise karisik oynuyor.

Savunma oynadiginizda ise tam tersi. Savun gorevi olan oyuncular direkt paslarla, destek gorevi olan oyuncular karisik, hucum gorevi olan oyuncular ise kisa paslarla. Daha uzun pas istediginizde ise savun gorevi olanlar uzun toplarla, destek gorevi olanlar direkt, hucum gorevi olanlar ise karisik oynuyor.

Yani yapabileceginiz degisikliklere bir kisitlama getirdi yeni sistem. Bu kisitlamanin iki amaci vardi.
    1. Tutarsiz taktiklerin yaratilmasini engelleyerek taktik yaratmayi basitlestirmek.
    2. Dusuk kaliteli oyunculara ragmen cok iyi sonuclar alabilen, mac motorunun zaaflarini kullanan gercek disi taktikleri azaltmak. Yani bir bakima secilebilir taktik permutasyonlarini azaltarak gercekci olmayan taktiklerle mac motorunun zaaflarinin kullanilmasini zorlastirdi.

Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?
    Evet oluyor.

Takimi standart oyun anlayisindan, hucum oyun anlayisina gecirdiginde:
    1. Oyuncularin oyun anlayisi daha ofansif olur
    2. Tempo daha yuksek olur
    3. Savunma cizgisi daha ileriye cikar
    4. Daha fazla pres yapar
    5. Oyuncularin pas uzunlugu degisir
    6. Takim sahaya daha genis yayilir

Takim ve oyuncu komutlari, bu degisikligin ustune biner ve taktigi ozellestirmene imkan verir.

Ornegin diyelim ki hucum oynamak istiyorsun ancak oyuncularinin teknik becerileri ve yaraticigiligi pek iyi degil. Hucum oynamanin getirdigi hizli tempo ile top ceviremiyorlar ve kolay top kaybediyorlar. Tempoyu biraz dusurmelerini isteyerek topu oynamadan once biraz daha dusunmelerini isteyebilirsin.

Veya savunman agir, orta sahanin presi yeterince etkili degil ve arkaya atilan toplar sorun yaratiyor. Savunmanin daha geride kurulmasini isteyerek ve/veya presi azaltarak rakibin savunmanin arkasina uzun toplarini daha etkisiz hale getirebilirsin.

Felsefe ise sadece oyuncularin bireysel oyun anlayislarini etkiliyor. Kati felsefelerde oyuncularin oyun anlayisi mevkilerine gore degisiyor, akici felsefelerde ise oyuncular birbirlerine daha yakin oyun anlayislarina sahip oluyor..

Mesela standart oyun anlayisi + kati felsefe secersen, oyun anlayisi = X = 10.

Boylece:
    Stoperlerin oyun anlayisi: 10
    Beklerin oyun anlayisi 12
    Defansif orta sahalarin oyun anlayisi: 12
    Kanatlarin oyun anlayisi: 14
    Ofansif orta sahalarin oyun anlayisi: 14
    Forvetlerin oyun anlayisi: 16

Ama standart oyun anlayisi + akici felsefe secersen:

Stoperlerin oyun anlayisi: 10
    Beklerin oyun anlayisi: 10
    Defansif orta sahalarin oyun anlayisi: 10
    Kanatlarin oyun anlayisi: 14
    Ofansif orta sahalarin oyun anlayisi: 14
    Forvetlerin oyun anlayisi: 14

Sectigin felsefenin tek etkiledigi sey saha icindeki oyun anlayisi dagilmi.
    Last edited by perpetua : 05.Ocak.2015 at 12:50

25. Default

Bir taktik yaptım mantık olarak başka bir taktiğe benziyor ama ondan özenerek yapmadım korner taktiği falan var oyun betasından beri geliştiriyorum ama ne yaparsam yapayım bu taktik bir kariyerim hariç başarılı olamıyor daha doğrusu Fenerbahçe hariç hiç bir takıma gitmiyor ama Fenerbahçe de öyle bir başarı elde ettim ki 4 yıl hiç yenilmedim her kupayı aldım Mevlüt Erdinç'i bile gol kralı yaptım farketmiyordu takımda herkes gol atıyordu HAK 20 Milyon € ya Citye gitti mesela böyle başarılı bir taktik ve oyuncu parlatmama yarıyordu ama başka bir takımda denediğimde olmuyor neden acaba?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

@perpetua cvp için teşekkürler. modern taktik beni bozdu ama buna da alışacağız mecbur

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

4-4-2 nin savunmadı önünde ki ikiliden birisi defansif ağırlıklı kalsın diğeri hücumları partnerine göre nadiren desteklesin rol olarak ne önerirsiniz ?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

standart ortasaha (savunma ) - iki yönlü ortasaha

apache0990 hocam eğer mahsuru yoksa taktiğinizi paylaşırmısınız lech poznan,Beşiktaş Ya da aek takımlarıyla denemek isterim

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

[MENTION=4751]perpetua[/MENTION]
    Hocam 'savunma anlayisinizi "savun" oyun anlayisi gibi, hucum anlayisinizi da "hucum" oyun anlayisi gibi yapmak mumkun degil' bu dediğin benim yapmak istediğimin aynısı ama mümkün değil seninde dediğin gibi.
    Şimdi birkaç sorum var.
    Varsayalım oyun anlayışı hücum felsefe akıcı diziliş 433. Hücum oyun anlayışından dolayı takımın pres talimatı atıyorum 20 üzerinden 18. Ben pres talimatını (takıma değilde savunma oyuncularıma ve defansif orta saha oyuncuma) 2 tık düşürsem; ayrıca takım talimatlarından savunma çizgisini en geriye çeksem standart oyun anlayışındaki defans kurgusunu gerideki 5 oyuncuya empoze edebilir miyim? Öndeki oyuncularım hücum pres yaparken ben arkada boşluk verir miyim? Daha çok sorum var ama en merak ettiklerim bunlar. Özet olarak hücum oyun anlayışından mümkün olduğunca iki yönlü bir taktik yaratmak istiyorum.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri