Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 118 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Hybrid View

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Default Taktik Tartışma Platformu

FM 15 taktikleri hakkındaki sorularınızı burada sorabilir, tartışmalarınızı burada yapabilirsiniz.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

FM 2014'te AMR ve AML mevkiisindeki oyunculara verdigimiz defansif kanat oyuncusu rolünü FM 15'te aynı mevkii de en iyi nasıl karsılayabiliriz acaba ? Bir fikri olan var mı ?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Beyler duran toplarda alan savunmasi nasil uygulayabiliriz?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    FM 2014'te AMR ve AML mevkiisindeki oyunculara verdigimiz defansif kanat oyuncusu rolünü FM 15'te aynı mevkii de en iyi nasıl karsılayabiliriz acaba ? Bir fikri olan var mı ?
    Oyuncu komutlarıyla nispeten karşılayabilirsin, vereceğin komutlar:
    *Daha fazla pres yap (önde baskı yapması için)
    *Daha sıkı markaj yap (bekini takip etmesi için)
    Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    Beyler duran toplarda alan savunmasi nasil uygulayabiliriz?
    Duran top talimatları bölümünde düzenle kısmına gel, oyunculara ceza sahasını alan olarak savun seçeneğini aktif et, alan olarak ceza alanını parselleyeceklerdir.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Tam taktik olmasa da taktikle alakalı bi şey sorucam. Sitedeki iki taktiği indirdim deniyim diye. Biri fmf uzantılı biri tac. Tac olanı görmüyo oyun fmf olanı görüyo. Diğerini nasıl görebilir ?

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Quote Originally Posted by RaSenGan View Post
    Tam taktik olmasa da taktikle alakalı bi şey sorucam. Sitedeki iki taktiği indirdim deniyim diye. Biri fmf uzantılı biri tac. Tac olanı görmüyo oyun fmf olanı görüyo. Diğerini nasıl görebilir ?
    fmf uzantılı taktikleri "taktik yönetimi"nden seçip oyuna aktif edebiliyoruz ancak Tac için bilgim yok aynı şekilde oluyor olabilir denemek lazım

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Fenerbahçe ile 2. sezona başlangıç nazar değmesin

Eğer Online Turksportal Turnuvasında dizayn etmiş olduğum bu taktiğim (4231) tıkır tıkır işlerse FM 15'in ilk taktik paylaşımını konu halinde yaparız artık : )
    ...

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    Fenerbahçe ile 2. sezona başlangıç nazar değmesin

Eğer Online Turksportal Turnuvasında dizayn etmiş olduğum bu taktiğim (4231) tıkır tıkır işlerse FM 15'in ilk taktik paylaşımını konu halinde yaparız artık : )
    online maçlarda biraz değişir gibime geliyor ama hayırlısı..
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by nannar View Post
    online maçlarda biraz değişir gibime geliyor ama hayırlısı..
    İster istemez değişecek çünkü taktiğe uyum, kimya gibi etkenlerden uzak olacak, bu yüzden özellikle online maçları bekliyorum ki iyi bir ölçü olacak.
    ...

Beyler merhaba. 4 4 1 1 oynuyorum. Kontrol dengeli. Lig maclarinda 2.sezonda fenerbahce ile 10nda 10 yaparak basladim. Ancak avrupadan elendim uefadan hemde. Q.P.R ye 6 3 yenildim deplasmanda. Pozisyon vermeden savunma yapabilcegim nasil bir sistem uygulayabilirim ? 4lu orta sahanin gobektekileri on libero olarak oynatabiliyorum ama hep cok pozisyon verip gol yiyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Default Taktikler Hakkında Fikir Alışverişi

Malum FM15'te taktik konusu daha zorlu. Ya da en azından bana öyle geliyor. İçinden çıkamadığım noktalarla ilgili bazı sorularım var. Başlık sabitlenirse herkes buradan fikir danışabilir..

Ajax'ı yönetiyorum.

Oturtmaya çalıştığım oyun anlayışı şöyle. Top rakipteyken rakibi bunaltıp pas yapmalarını engellemek ve oyunu kenarlara açma fırsatı vermemek.

Hücumda ise mümkün olduğunca hızlı top dolaştırarak rakibin dengesini bozmak. Topu kanatlara ulaştırarak oyuncuların kenardan içeri girmesini sağlamak.. Rakiplerin daha çok savunma yapmak için sahaya çıkacağını düşünürsek ancak bu şekilde rakiplerin kilidini çözebilirim diye düşünüyorum.

Şimdi sıkıntı şu.. Ne yaparsam yapayım rakibin pas yapmasına engel olamıyorum. Adamlar 2. ve 3. bölgelerde %85-90 pas yüzdesi ile oynuyor. Dolayısı ile bolca pozisyon veriyorum.

Hücumda ise çoğalamıyorum. Topu 2. bölgeden 3. bölgeye taşımakta sıkıntı yaşıyorum.

Şu şekilde bi diziliş ile oynuyorum...

Attached Images Attached Images
    Last edited by BaGa TaRKaN : 05.Aralık.2014 at 16:16

Nesil
    2006
    Yer
    06

Ekli dosya açılmıyor hocam onu belirteyim.
    Savunma yapmak için sahaya çıkacak rakiplere göre ben birkaç tavsiyede bulunayım. Bir defa diziliş üzerinden konuşmak gerekirse bu diziliş ile ileriye kolay top taşıyamazsın çünkü ileri 3'lü hücum görevli ve eğer oyun anlayışında standart , katı , çok katı ise bloklar arasında ciddi kopuklu olacağını düşünüyorum. Forvetini komple forvet -destek yada çalışkan forvet - destek diyebilirsin, kanat oyuncunu içe kat eden-destek rollü görev verebilirsin. Amc rollü oyuncuya Serbest oyuncu dediğine göre o adamdan pres beklemiyorsun galiba. Onun da takım presine katkıda bulunmasını, önde basmasını istiyorsan oyun kurucu-destek verebilirsin, ayrıca oyuncunun özel görevlerinden de daha çok pres yap diyebilirsin.
    MC rolüne bişey diyemem fakat özel görevlerden daha çok pres yap seçeneği ekstra seçenek olabilir. DMC rolü savaşçı orta saha yerine ön libero daha mantıklı o bölge için. O bölgede mevkisine daha sadık ,sağlam bir oyuncu olmasını tercih edilebilir.
    Stoper oyuncuların çakılı stoper görevli olduğundan topu bir an önce uzaklaştırma çabasına gireceklerdir. Tavsiyem onları standard stoper görevli ve kısa paslı oynatman.Kalecine gelecek olursak dilersen ona da topu beklere kısa dağıt görevi verebilirsin.Libero kaleci rolü de kullanabilirsin

Bunların dışında Oyun Anlayışı ,Takım Şekli, Takım talimatı olarak da şunları kullanabilirsin

Kontra - Çok akıcı

-Defansı ileride kur
    -Geniş alanda oyna
    -Kısa paslı oyna
    -Topa sahip ol
    -Topu kanatlara yolla
    -Sert orta yap
    -Savunmayı orta sahaya yaklaştır.
    -Daha fazla pres
    -Ayakta Savun
    -Sıkı Markaj

Bu şekilde biraz deneyip geri dönüşte bulunabilir misin

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Oyuncu rollerini halihazırda değiştirmiştim. 1-2 tanesini de tavsiyenize uyarak değiştirdim..
    Gerisinde çok sıkıntı yoktu zaten. benzer talimatlar vermiştim. Ancak hiç bana mısın demiyor. adamlar önde %90 pas yüzdesi ile oynuyor

Nesil
    2006
    Yer
    06

Taktiğini mediafire üzerinden paylaşır mısın akşam oyunu açınca bakayım ben de

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Taktiğini mediafire üzerinden paylaşır mısın akşam oyunu açınca bakayım ben de
    kusura bakma hocam atlamışım. yalnız zaten taktiği işe yaramıyor diye silmiştim.. isterseniz yeni 3-3-4 taktiğimin olduğu oyunun save dosyasını gönderebilirim..

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

FM 15'e kadar bu oyunu hep 4-2-3-1 Geniş Alan dizilimiyle oynadım fakat FM 15'te bu dizilim bir türlü başarıya ulaşamıyor.. Çünkü orta saha mücadelesinde yetersiz kalıyor bu dizilim.. Maç motorunun kilidi orta saha hakimiyetini sağlamakta.. O yüzden 4-3-3 DOS Geniş Alan taktiğine adapte ettim sistemimi ve sonuç harika oldu.. Başakşehirle bir maçta 13 mutlak 21 yarı şans gördüğümü bile hatırlıyorum. Bu oyunda orta sahayı kim elinde tutarsa oyuna o hükmediyor.. Direktiflere gelecek olursak bu her takıma ve oyuncuya göre değişir.. Şöyle ki; daha çalışkan ve kararlı oyuncuların olduğu bir kadro ile takım oyunu oynamak ve ya daha yetenekli ve teknik oyuncuların olduğu kadroyla yaratıcı ve özgür bir futbol oynamak daha kolay ve başarılı olabilir..

17. Default

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Malum FM15'te taktik konusu daha zorlu. Ya da en azından bana öyle geliyor. İçinden çıkamadığım noktalarla ilgili bazı sorularım var. Başlık sabitlenirse herkes buradan fikir danışabilir..

Ajax'ı yönetiyorum.

Oturtmaya çalıştığım oyun anlayışı şöyle. Top rakipteyken rakibi bunaltıp pas yapmalarını engellemek ve oyunu kenarlara açma fırsatı vermemek.

Hücumda ise mümkün olduğunca hızlı top dolaştırarak rakibin dengesini bozmak. Topu kanatlara ulaştırarak oyuncuların kenardan içeri girmesini sağlamak.. Rakiplerin daha çok savunma yapmak için sahaya çıkacağını düşünürsek ancak bu şekilde rakiplerin kilidini çözebilirim diye düşünüyorum.

Şimdi sıkıntı şu.. Ne yaparsam yapayım rakibin pas yapmasına engel olamıyorum. Adamlar 2. ve 3. bölgelerde %85-90 pas yüzdesi ile oynuyor. Dolayısı ile bolca pozisyon veriyorum.

Hücumda ise çoğalamıyorum. Topu 2. bölgeden 3. bölgeye taşımakta sıkıntı yaşıyorum.

Şu şekilde bi diziliş ile oynuyorum...
    Su na bir bakmanı öneririm;
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=122377

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

hazır taktik asla kullanmadım bugüne kadar

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Takım direktiflerinde extradan pres yap dediğimizde defansif mevkilerine sadık kalmasını istediğimiz oyunculara da presi azalt talimatı vermeliyizki mevkilerini pres yapıcam diye kaybetmesin, mesela cl maçlarında benim 2 defansım birden öne çıkıp adama pres yapıcam derken arkalarından bi dünya adam kaçıp gol atıyordu.Zaten defansı ileri çıkar ve topa sahip ol dedikten sonra otomatikman hafif pres talimatı gelmiş olur he mesela süperligde pres talimatıyla oynuyorum rahat götürüyor rakip pozisyon bile bulamıyor çünkü kabiliyetleri yok ama cl ye gelince sıkıntı çıkıyor

gelelim dmc mc 2 lisine dmc de kullandığın rol savunma yapmaz bu adamı mc ye cekıp savasan ortasaha destek (pres için) yapsan dmcyede defansif oyun kurucu savunma versen en azından rakibin pas dengesini biraz bozarsın, ayrıca takıma daha sıkı markaj komutu verebilrsin

Bu arada senin bütün istediklerini karşılayacak yegane mantelite hücum
    Last edited by Önder HOCA : 06.Aralık.2014 at 05:13

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

öncelikle herkese teşekkürler...
    dizilişi değiştirdim..

3dc 3mc 2amrl ve 2st ile oynuyorum..

Aslında gerekli direktifleri vermiştim önceki taktikte de. stoperlerim pres yapıp arkaya adam çıkarmasın diye birine pres yapma ötekine presi azalt komutları vermiştim. dmc mc ve mr'ye daha fazla pres komutu vermiştim. akıcı-kontrol oynuyordum. nedense hücumda çoğalamıyordum. savunmada da yeterli değildim. muhtemelen oyuncu rolleri ile alakalıydı tabi.
    şu an taktik fena değil. oturmamasına rağmen çok pozisyon buluyorum. 1-2 pozisyon da veriyorum tabi. en büyük sıkıntım benimkiler 6-7 net bir o kadar yarı net pozisyonu harcarken adamlar leblebi gibi atıyor klasik fm. bunu bile özlemişim

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

öncelikle herkese teşekkürler...
    dizilişi değiştirdim..

3dc 3mc 2amrl ve 2st ile oynuyorum..

Aslında gerekli direktifleri vermiştim önceki taktikte de. stoperlerim pres yapıp arkaya adam çıkarmasın diye birine pres yapma ötekine presi azalt komutları vermiştim. dmc mc ve mr'ye daha fazla pres komutu vermiştim. akıcı-kontrol oynuyordum. nedense hücumda çoğalamıyordum. savunmada da yeterli değildim. muhtemelen oyuncu rolleri ile alakalıydı tabi.
    şu an taktik fena değil. oturmamasına rağmen çok pozisyon buluyorum. 1-2 pozisyon da veriyorum tabi. en büyük sıkıntım benimkiler 6-7 net bir o kadar yarı net pozisyonu harcarken adamlar leblebi gibi atıyor klasik fm. bunu bile özlemişim
    Replicating Dortmund's 'gegenpressing'

aslında şöyle bir başlık vardı

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    Replicating Dortmund's 'gegenpressing'

aslında şöyle bir başlık vardı
    aslında incelemek lazım.. zaman bulursam araştıracağım zaten..
    taktiğim fena değil ama pozisyon veriyorum. çözebilirsem güzel olacak. cl'de bayern'e karşı 4ccc ile oynadım. 4ccc verdim. 4-0 kaybettim

Nesil
    2006
    Yer
    06

Maç verilerindeki rakibin pas verilerini tam anlayamıyorum , yani bakıyorum pas - hücum ,pas - ortasaha , pas - defans çok yüksek 85-90 civarı diyelim , ama analiz bölümünde rakibin pas trafiğinde oyunculara bireysel olarak baktığımda %80 i geçememişler bunun olması nasıl mümkün olabiliyor
    Maç verilerindeki toplam pas verisi haricindeki diğer pas verilerine takılmamak gerek

Tapatalk'tan gönderilmiştir.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Maç verilerindeki rakibin pas verilerini tam anlayamıyorum , yani bakıyorum pas - hücum ,pas - ortasaha , pas - defans çok yüksek 85-90 civarı diyelim , ama analiz bölümünde rakibin pas trafiğinde oyunculara bireysel olarak baktığımda %80 i geçememişler bunun olması nasıl mümkün olabiliyor
    Maç verilerindeki toplam pas verisi haricindeki diğer pas verilerine takılmamak gerek

Şöyle oluyor mesela orta sahan defansta pas yapıyorsa defans pas yüzdesine ortasahada pasyağıyorsa ortasaha pas yüzdesine yada hücumda pas yapıyorsa hücum pas yüzdesine ekleniyor. aslında bakarken genel pas yüzdesi ve defans pas yüzdesi yeterli bilgiyi veriyor.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Demek istediğim

2. resimde işaretli olan bölümde pres yaptırmadığımdan yaptıkları yaklaşık 10 tane pas isabet bulmuş zaten bu bölgede pres yapmanın yararından çok zararı var çünkü hem rakip takımın teknik oyuncuları bu bölgede hemde takımım savunma phase ine geçmiş bulunmakta blok sabit kaldığı için gedik bulamıyorlar ve topu geri gönderiyorlar ve presi ilerde tekrar yapıyorum

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu konuyu aktif tutmamız gerek

Nesil
    2006
    Yer
    06

Default Taktikler Hakkında Fikir Alışverişi

Şimdi biraz kafama yattı sağol hocam
    Aynen dediğin gibi rakibin savunmadaki pas istatistiği daha bir önemli özellikle eğer rakibi ilerde karşılayan oyun anlayışımız var ise

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bi sorum olacak..

Taktikle hala uğraşıyorum. Bi sürü yazı, araştırma vs okudum.. Aslında kafamdaki taktik artık net.. Ama bunu fm de uygulamak biraz problem.. Ya da ben beceremedim..

3dc 2dm 1mc 2amrl ve 2st dizilişi ile oynuyorum.. Ön taraf aşağı yukarı oturdu.. Pas sayısını ve yüzdesini düşürse de yeni direktifler ile pozisyon bulma sıkıntısını az biraz çözdüm... Son bikaç maçta her ne kadar çoğu gole dönüşmese de yeterince pozisyona girdim.. Hatta birinde vitesse'ye karşı 10 net 11 yarı net pozisyon buldum..
    Ancak işin kötü tarafı rakibe pozisyon veriyorum. Evet diziliş özelleikle kanat savunmasında biraz sıkıntı yaratıyor.. Bunun için çözüm düşünüyorum ama oyunda uygulamayı başaramadım..
    Hedefim şu.. Top rakibe geçtiği anda dmcler kanat bek gibi kenarlara açılacak.. Orta stoperim öne çıkıp geriye dönen mc ile birlikte göbeği savunacak. Sol kanattaki hücumcu geri dönecek ve strikerlardan biri de dönen topu takip etmek üzere orta sahaya yaklaşacak.. 2 oyuncu (amr ve 1 st önde kalacak)

orta stoperi öne çıkarmak, sol kanadı geri çekmek, strikerı geri çekmek, mc'yi geri çekmek kolay. Bunu yapıyor takım. Lakin dmclerin savunmada kenarlara açılmasını sağlayamıyorum. bu nedenle kanat hücumu yapan takımlara pozisyon veriyorum.. Ayrıca sağ stoperim de her türlü kısıtlamaya rağmen pres yapıp yerini kaybediyor. Benim solkanattan yapılan ataklarda sağ stoper yerini terk ettiği için ve sağ açığın da geri dönmesini istemediğim için ters kanat boş kalıyor.. Rakip uzun top ile oyunu benim sol taraftan sağa yönlendirdiği an savunma dengesiz kalıyor ve pozisyon veriyorum..

özetle dmc'leri nasıl savunmada kenarlara yönlendirebilirim?
    stoperimin pozisyonunu kaybetmemesini nasıl sağlayabilirim?

Nesil
    2003

Bi sorum olacak..

Taktikle hala uğraşıyorum. Bi sürü yazı, araştırma vs okudum.. Aslında kafamdaki taktik artık net.. Ama bunu fm de uygulamak biraz problem.. Ya da ben beceremedim..

3dc 2dm 1mc 2amrl ve 2st dizilişi ile oynuyorum.. Ön taraf aşağı yukarı oturdu.. Pas sayısını ve yüzdesini düşürse de yeni direktifler ile pozisyon bulma sıkıntısını az biraz çözdüm... Son bikaç maçta her ne kadar çoğu gole dönüşmese de yeterince pozisyona girdim.. Hatta birinde vitesse'ye karşı 10 net 11 yarı net pozisyon buldum..
    Ancak işin kötü tarafı rakibe pozisyon veriyorum. Evet diziliş özelleikle kanat savunmasında biraz sıkıntı yaratıyor.. Bunun için çözüm düşünüyorum ama oyunda uygulamayı başaramadım..
    Hedefim şu.. Top rakibe geçtiği anda dmcler kanat bek gibi kenarlara açılacak.. Orta stoperim öne çıkıp geriye dönen mc ile birlikte göbeği savunacak. Sol kanattaki hücumcu geri dönecek ve strikerlardan biri de dönen topu takip etmek üzere orta sahaya yaklaşacak.. 2 oyuncu (amr ve 1 st önde kalacak)

orta stoperi öne çıkarmak, sol kanadı geri çekmek, strikerı geri çekmek, mc'yi geri çekmek kolay. Bunu yapıyor takım. Lakin dmclerin savunmada kenarlara açılmasını sağlayamıyorum. bu nedenle kanat hücumu yapan takımlara pozisyon veriyorum.. Ayrıca sağ stoperim de her türlü kısıtlamaya rağmen pres yapıp yerini kaybediyor. Benim solkanattan yapılan ataklarda sağ stoper yerini terk ettiği için ve sağ açığın da geri dönmesini istemediğim için ters kanat boş kalıyor.. Rakip uzun top ile oyunu benim sol taraftan sağa yönlendirdiği an savunma dengesiz kalıyor ve pozisyon veriyorum..

özetle dmc'leri nasıl savunmada kenarlara yönlendirebilirim?
    stoperimin pozisyonunu kaybetmemesini nasıl sağlayabilirim?
    2 degil 3 DM deneyebilirsin. Bunlardan merkezde olanina destek gorevi verip, diger ikisine savun gorevi verirsen 3'lu savunmada kaymalari daha iyi yapar, destek gorevi verilen oyuncu da hucumda biraz daha ileride oynar. Ancak bu da ideal bir cozum degil.

Takimin savunma yaptigi anlari ikiye ayirabiliriz. Rakip oyun kurarken yari alaninda yaptigin savunma ve rakip topu kaptigi anda oyuncularinin hucumdan savunmaya gecerken yaptigi savunma. Oyunculari sahada dizdigin yerler rakip oyun kurarken kendi yari alaninda yaptigin savunmada alinacak pozisyonlari gosterir. Sen de iki tane DM kullanarak oyuncularina rakip hucum ederken merkezi kapatmalarini istedigini soylemissin.

2 DM senin takiminin hucumdan, savunmaya gecis oyununda kanatlari kapatir ancak mevkileri itibariyle esas isleri merkezi savunmak cunku onlari merkeze yerlestirmissin. Yani rakip senin yari sahana yerlestiginde bu oyuncularin esas gorevi merkezi kapatmak.

Muthemelen bu tercihi, bu oyuncularin hucumda yapmalarini istedigine dayanarak yaptin fakat dizilis takimin kendi yari alaninda nasil savunmada dizilecegini gosterir sadece. Oyunculara verdigin roller ise top sende oldugu zaman ne yapacaklarini belirler.

Eger kanattan ileriye cikmayacak, merkeze yakin kalip pas trafigine yardimci olacak ve savunmada kanatlari savunacak bir oyuncu ariyorsan, oyunculari WB mevkisinde oynatip bu yil eklenen Inverted Wingback rolu ve destek gorevi cok daha dogru olur.

Ancak bunu yapinca da mevcut dizilisle merkez orta saha sadece bir oyuncuya kalir ve gobekten zorlanmaya baslarsin.

Kisacasi eger ille de 4 tane forvetle oynamak istiyorsan (AMR / AML / ST / ST), sadece 6 oyuncuyla savunma yaparak geride rakibe alan birakmadan oynaman pek mumkun degil. En ideali 4'lu savuma ve 2 DM kullanmak ve sahayi enine bu 6 oyuncu ile kapatip, merkezdeki DM'lerin bir tac cizgisinden diger tac cizgisine savunmacilara yardim etmesini saglamak.
    Last edited by perpetua : 10.Aralık.2014 at 13:21

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Günaydın... Ben yıllardır bunu dile getiriyorum ama duyan yok Top rakipteyken ve bizdeyken diye 2 taktik yapmaya izin verilmediği sürece aklınızdaki sistemi sahaya tam olarak yansıtamazsınız. Aslına bakılırsa gerçekçilik bozulabilir dediğimiz olay gelirse.Böylesi belki de zevk katıyordur...

Yukarda yazılanları okudum ve naçizane bazı fikir ve önerilerimi yazmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim,oyunun iki yönünü de mükemmele yakın oynayan bir kadro yapınız (DC'den SC'ye kadar ) yok ise önde pres yapan, hızlı hücuma çıkan ve aynı zamanda da topa hakim olan bir sistem KURAMAZSINIZ... Futbolcuların bu tempoya ayak uydurması da zaten zor. Hem tempo yapacaksın hem de top rakipteyken pres yapacaksın Böyle sistem kurduğunuzda bir sürü pozisyona girdiğinizi (10-15 tane mutlak ve yarı şans) fakat maçlarda sürekli gollerin kaçtığınız izlersiniz. Ayrıca önde bastığınız için arkada boş alanlar da kalabilir ve rakip 2 kez gelip 2 tane sallar gider...
    @serwan DMC'lerin bek gibi davranması zaten zor.Fakat "geniş alanda oyna" komutuyla biraz daha kaymalarını sağlayabilirsin.
    Takım komutlarından "Mevkinizi terketmeyin" komutu da savunmada fazla yer kaybetmeden oynamanızı sağlar.

Şahsi görüşüm en etkili pres oyuncu sayınızın en fazla olduğu bölgede yaptığınız prestir ve bu da genelde orta alanda olur. Rakibin savunma arkasına top attığı maçlar dışında tüm organizasyonların orta alandan başladığı düşünülürse rakibi de bozmuş olursunuz. Bir de eğer tempolu ve dikine futbol oynayacaksanız oyuncularınızı top rakipteyken biraz dinlendirmek adına presi azaltmanızda fayda var. Bu seride maalesef dikine ve tempolu oynatmaya çalışyığınız taktiklerin savunma zaafı kaçınılmaz gibi duruyor. O yüzden yavaş tempo (pas hatasını azaltır ama rakibi hazırlıksız yakalama şansınız da azalır) , kalabalık orta saha ile yoğun pres , destek rollü santraforlar (orta alan ile hücum hattının bağlantısı olmadığı sürece hücumda etkinlik sağlanmıyor) , hücum rollü bek oyuncuları (hücumlarda rakip alanda müthiş faydalılar ) kullanmanızı tavsiye ederim
    Quote Originally Posted by perpetua View Post
    2 degil 3 DM deneyebilirsin. Bunlardan merkezde olanina destek gorevi verip, diger ikisine savun gorevi verirsen 3'lu savunmada kaymalari daha iyi yapar, destek gorevi verilen oyuncu da hucumda biraz daha ileride oynar. Ancak bu da ideal bir cozum degil.

Takimin savunma yaptigi anlari ikiye ayirabiliriz. Rakip oyun kurarken yari alaninda yaptigin savunma ve rakip topu kaptigi anda oyuncularinin hucumdan savunmaya gecerken yaptigi savunma. Oyunculari sahada dizdigin yerler rakip oyun kurarken kendi yari alaninda yaptigin savunmada alinacak pozisyonlari gosterir. Sen de iki tane DM kullanarak oyuncularina rakip hucum ederken merkezi kapatmalarini istedigini soylemissin.

2 DM senin takiminin hucumdan, savunmaya gecis oyununda kanatlari kapatir ancak mevkileri itibariyle esas isleri merkezi savunmak cunku onlari merkeze yerlestirmissin. Yani rakip senin yari sahana yerlestiginde bu oyuncularin esas gorevi merkezi kapatmak.

Muthemelen bu tercihi, bu oyuncularin hucumda yapmalarini istedigine dayanarak yaptin fakat dizilis takimin kendi yari alaninda nasil savunmada dizilecegini gosterir sadece. Oyunculara verdigin roller ise top sende oldugu zaman ne yapacaklarini belirler.

Eger kanattan ileriye cikmayacak, merkeze yakin kalip pas trafigine yardimci olacak ve savunmada kanatlari savunacak bir oyuncu ariyorsan, oyunculari WB mevkisinde oynatip bu yil eklenen Inverted Wingback rolu ve destek gorevi cok daha dogru olur.

Ancak bunu yapinca da mevcut dizilisle merkez orta saha sadece bir oyuncuya kalir ve gobekten zorlanmaya baslarsin.

Kisacasi eger ille de 4 tane forvetle oynamak istiyorsan (AMR / AML / ST / ST), sadece 6 oyuncuyla savunma yaparak geride rakibe alan birakmadan oynaman pek mumkun degil. En ideali 4'lu savuma ve 2 DM kullanmak ve sahayi enine bu 6 oyuncu ile kapatip, merkezdeki DM'lerin bir tac cizgisinden diger tac cizgisine savunmacilara yardim etmesini saglamak.

Teşekkürler.. Aslında başta 3dm ile yapmıştım taktiği.. Aklımdaki savunma ve hücum dizilişlerini sahaya yansıtamıyorum hiç bi şekilde. Inverted wing back aklıma geldi ama oyuncular o bölgeye uygun değil..

Hücumda şöyle:

----dc----dc----dc----
    -----------------------
    ----------dm----------
    ------mc------dm-----
    amr----------------aml
    --------st--------------
    ---------------st-------

savunmada ise şöyle:

-------dc-----dc-------
    dm---mc-----dc----dm

amr-------st--------aml
    -----------st------------

gibi dizilmek istiyorum ama çok mümkün görünmüyor..

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri