Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234
91 ile 118 arası toplam 118 sonuç

Konu: Taktik Tartışma Platformu

Beyler insafsız bu oyun. Şu an ki kadromu görseniz ağzıma lahmacun küreğiyle yapıştırırsınız. Ama şu takıma istediğim oyunu oynatamıyorum bir el atın vurduralım şu takımı. [MENTION=4751]perpetua[/MENTION] abi de sıkıldı artık benden

Merhabalar, doğru konudayımdır umarım. Kendimce güzel taktiklerim oldu, işe yaradı skor aldım ama skoru aldıktan sonra dakika 60 civarlarında bazı şeyler deneyerek topa sahip olup tak tak pas yapıp al ver al ver maçı bitirme işini yapamıyorum bi türlü.

Rakip pres yapmıyor skor gelmiş ama ne yaptıysan topu alan öne gidiyo geri pas yapan yok ne talimatlar kullanmalıyım mı ki bu dediklerime benzer bişeyler ortaya çıksın.

Quote Originally Posted by shyster View Post
    Merhabalar, doğru konudayımdır umarım. Kendimce güzel taktiklerim oldu, işe yaradı skor aldım ama skoru aldıktan sonra dakika 60 civarlarında bazı şeyler deneyerek topa sahip olup tak tak pas yapıp al ver al ver maçı bitirme işini yapamıyorum bi türlü.

Rakip pres yapmıyor skor gelmiş ama ne yaptıysan topu alan öne gidiyo geri pas yapan yok ne talimatlar kullanmalıyım mı ki bu dediklerime benzer bişeyler ortaya çıksın.
    Var mı bi fikri olan ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by shyster View Post
    Var mı bi fikri olan ?
    rölanti, sakin oyna, daha yavaş tempo, daha risksiz oyna, topa sahip ol, kısa pas.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Atletico Madrid gibi kompakt kalan ve amansız baskı oyunu oynayan bir takım yaratmak için aşağıdaki taktik tercihleri uygunmudur?
    Oyun Anlayışı - Standart
    Felsefe - Akıcı veya Çok Akıcı
    Pas - Standart oyun anlayışındaki karışık pas veya takım direktiflerinden direkt pas
    Yüksek tempo
    Dar alanda oyna
    Geriye yaslan
    Sıkı markaj yap
    Tam saha pres
    Topa dal
    Ayrıca eski taktik sisteminde hangi oyun anlayışıyla oynarsak oynayalım kontra atak seçeneğini tikleyerek takımımızı kontra atağa daha yatkın hale getirebiliyorduk. Yeni sistemde bu seçenek yok. Mesela standart oyun anlayışında takımımın sıklıkla kontra atak yapması için ne yapabilirim?

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Atletico Madrid gibi kompakt kalan ve amansız baskı oyunu oynayan bir takım yaratmak için aşağıdaki taktik tercihleri uygunmudur?
    Oyun Anlayışı - Standart
    Pas - Standart oyun anlayışındaki karışık pas veya takım direktiflerinden direkt pas
    Yüksek tempo
    Dar alanda oyna
    Geriye yaslan
    Sıkı markaj yap
    Tam saha pres
    Topa dal
    Ayrıca eski taktik sisteminde hangi oyun anlayışıyla oynarsak oynayalım kontra atak seçeneğini tikleyerek takımımızı kontra atağa daha yatkın hale getirebiliyorduk. Yeni sistemde bu seçenek yok. Mesela standart oyun anlayışında takımımın sıklıkla kontra atak yapması için ne yapabilirim?
    Atletico Madrid geride alan daraltıp yarı saha presi yapan iyi kapanan bir takım,fakat hücumda daha geniş alana yayılıp hızlı oynayan bir takım benim önerim hücumda genişliği sağlamak için kanat oyuncularına geniş alanda oyna talimatı vermen, bekler ise daha defansif tercih edilebilir. Ben de Atletico Madrid in oyun yapısıyla kafayı bozmuş durumdayım bu konuda fikir sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bi kaç sene öncesi Mönchengladbach'ın sistemine çok uğraştım hala daha bazı kariyerlerimde uğraşırım https://www.youtube.com/watch?v=JAx9kYx8qo4

4-4-2 oynuyorlar, bu senede aynı sistemdeler. Lucien Favrenin sistemi bu aslında her takımda aynı.

Gladbachı bu senede izleyen olduysa Atletico ile hemen hemen benzer sistemdeler.

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Oyun Anlayışı - Standart
    Yüksek tempo
    Dar alanda oyna
    Geriye yaslan
    Sıkı markaj yap
    Tam saha pres
    Topa dal
    Hocam yaptığın uygulamada gözüme çarpan 2 ters durum var. 1.si, tam saha press demişsin ve takım geriye yaslanıyor, 2.side hem sıkı markaj verip hem topa dal dersen 2maçta bir kırmızı görecektir oyuncular büyük ihtimalle hele ki madrid barça gibi büyük maçlarda takımın eksik kalma riski daha fazla.

Sana naçizane önerim, atletico gibi oynamak istiyorsan klasik 4411 düzeninde sahaya çık, orta mclerinden biri serbest oyun kurucu diğeri sos/defans olsun. Amcdeki elemana gizli forvet , santraforunuda sahte forvet oynat. kanat oyuncuların çko/hücum olsun takım anlayışınıda defansif/çok akıcı olarak ayarlayıver.
    tam saha press, kaleciye baskı yapma, daha sıkı markaj, defanstan kısa pasla çık, ceza alanına paslaşarak gir, kanatları kullan talimatlarını verirsen istediğin oyuna yaklaşırsın diye düşünüuorum

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by abut View Post
    Atletico Madrid geride alan daraltıp yarı saha presi yapan iyi kapanan bir takım,fakat hücumda daha geniş alana yayılıp hızlı oynayan bir takım benim önerim hücumda genişliği sağlamak için kanat oyuncularına geniş alanda oyna talimatı vermen, bekler ise daha defansif tercih edilebilir. Ben de Atletico Madrid in oyun yapısıyla kafayı bozmuş durumdayım bu konuda fikir sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim
    Hocam Atleti takım boyunu 20-30 metre civarında tutup prese santraforlardan(Mandzukic-Griezmann) başlıyor. Ben sadece Barça Real tarzı maçlar için yorum yazmadım sezonun geneli için düşüncelerimi paylaştım yani büyük maçlarda senin dediğin şekilde olabilir pres anlayışı.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by RagnarLothbrok View Post
    Hocam yaptığın uygulamada gözüme çarpan 2 ters durum var. 1.si, tam saha press demişsin ve takım geriye yaslanıyor, 2.side hem sıkı markaj verip hem topa dal dersen 2maçta bir kırmızı görecektir oyuncular büyük ihtimalle hele ki madrid barça gibi büyük maçlarda takımın eksik kalma riski daha fazla.

Sana naçizane önerim, atletico gibi oynamak istiyorsan klasik 4411 düzeninde sahaya çık, orta mclerinden biri serbest oyun kurucu diğeri sos/defans olsun. Amcdeki elemana gizli forvet , santraforunuda sahte forvet oynat. kanat oyuncuların çko/hücum olsun takım anlayışınıda defansif/çok akıcı olarak ayarlayıver.
    tam saha press, kaleciye baskı yapma, daha sıkı markaj, defanstan kısa pasla çık, ceza alanına paslaşarak gir, kanatları kullan talimatlarını verirsen istediğin oyuna yaklaşırsın diye düşünüuorum
    Hocam dediklerinde haklısın ama hem takım boyunu minimum düzeyde tutup hemde rakipe pozisyon vermeden yüksek presle başka nasıl oynanırki. Ayrıca savunmayı geri çek ve tam saha pres talimatları birbirine ters durum demişsin o zaman defansif anlayış ve tam saha presin neresi mantıklı? Atleti rakibi bozan güzel oyuna pek müsade etmeyen yani rakibi oynatmamak için sahaya çıkan boşluk bulduğunda da gol atmaya çalışan bir takım. Sıkı markaj topa dal dememin sebebide bu. Rakibi yıldırmak top oynatmamak. Doğru mental ve defansif özelliklere sahip oyuncularla pek kart sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Birde senin dediğin gibi defansif anlayış ve defanstan kısa pasla çık talimatlarıda bana göre çakışıyor. Çünkü Kontra ve Defansif anlayışta takım kontra fırsatı yakaladığında tempo bir anda çok yüksek seviyeye çıkıyor. Eğer senin dediğini yaparsam takımın kontra şanslarını büyük oranda baltalamış olurum.

Arkadaşlar bu taktik kaydetme olayı değişmiş. Bi oyunumdaki taktiğimi kaydediyorum ***.fmf diye kaydediyor, haliyle de diğer oyunda ***.tac uzantılı olmadığı için görünmüyor. Oyuna aktaramıyorum, bilgisi olan var mı?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Taktikleri yönet kısımından taktiği nasıl diyeyim oyunun içine dahil ediyosun hocam öyle oluyor ilk başlarda bende bu tepkiyi vermiştim.

Dediğim kısıma girdiğinde ne yapman gerektiğini anlayacaksın zaten halledersin basit iş.

Halletim hocam teşekkür ederim. 1 saatimi aldı amma karıştırmışlar bu işi böyle. Yeni taktik yapsam 10 tane farklı diziliş üretirmişim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

15.3 geldi ne oyun üstünlüğüm kaldı ne de hucüm organizasyonları. hep böyle oluyor buna bi çözüm ya

Default Taktik Tartışma Platformu

Oncelikle Merhabalar

Galatsary ile oynuyorum ve taktigim tam oturdu ligde 25 hafta sonu 1 beraberlik 1 maglubiyet ile 1. yim. Kafama takilan cozemedigim bir kac sorunum var. 4-1-2-2-1 sistemiyle oynuyorum. Aml ve Amr oyuncularim ice kat eden destek rolunde ve bu oyunculara daha az sut cek ppm ini secmeme ragmen ceza sahasi disinda surekli vurmalarina engel olamiyorum her mac 25 sut cekiyorum ama bunun en az 10 u amr ve aml nin ceza sahasi disindan sutlarini engelleyemiyorum. Forvetim bombos beklerim ileriye gelmis bombos ama kesinlikle pas yapmiyorla sut cekiyorlar bu sorunu nasil cozebilirim.

Bir problemim daha var ayni taktigimden cok memnun olmama ve ligde cok guzel sonuc almama ragmen avrupada buyuk ve buyuk sayilabilecek kluplere karsi asla basari saglayamiyorum.
    Direktiflerin sunlar
    Kisa pas
    Topa sahip ol
    Rakip ceza alanina paslasarak gir
    Bekleri ileri cikart
    Genis alanda oyna
    Daha siki markaj yap
    Ayakta savun
    Yuksek tempo
    Kontrollu dengeli
    Acaba dar alandami oynamaliyim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gerçekten cahilliğime verin nannar kardeşim kadar bende kaydırgaç sisteminden sonra taktik ekranına alışamadım. Yanlış anlamadıysam X dediğimiz sanırım 10 rakamı yerine geçiyor doğrumu
    Edit: Oyunu tam anlamı ile 2009 serisinde başladım tam kaydıraç sisteminin ne demek olduğunu öğrendim bu sisteme geçtiler.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Uzun bir aradan sonra FM'e dönünce afalladım açıkçası. Yeni oyunda bir taktik yapmam gerekiyor. Peki bu taktiği nasıl oluşturacağım? Neye göre oluşturacağım? Direktiflerini nasıl ve neye göre yapmalıyım. Takımda sistemime göre oyuncuları nasıl belirleyip ve transfer edeceğim?

Bu hususlarda yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.
    İyi Forumlar

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by EmReLie View Post
    Uzun bir aradan sonra FM'e dönünce afalladım açıkçası. Yeni oyunda bir taktik yapmam gerekiyor. Peki bu taktiği nasıl oluşturacağım? Neye göre oluşturacağım? Direktiflerini nasıl ve neye göre yapmalıyım. Takımda sistemime göre oyuncuları nasıl belirleyip ve transfer edeceğim?

Bu hususlarda yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.
    İyi Forumlar
    Perpetua'nın taktik rehberi vardı. Onu okumanızı tavsiye ederim.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Arkadaşlar rakibe göre yada her maç sistemi / dizilişi değiştirmek doğru mudur? Yapay zeka tarafından yönetilen takımlarda genelde öyle oluyor. Yoksa oyun anlayışı ve taktik olarak farklılık mı yapılmalı?

Nesil
    2010
    Yer
    Tokat

Arkadaşlar rakibe göre yada her maç sistemi / dizilişi değiştirmek doğru mudur? Yapay zeka tarafından yönetilen takımlarda genelde öyle oluyor. Yoksa oyun anlayışı ve taktik olarak farklılık mı yapılmalı?
    Doğrudur. Ya da sahanın tüm bölümlerini kullanan takım halinde savunma ve hücum yapabilen bir taktik yapman lazım. Ben öyle bir taktik yapana kadar rakibe göre taktik yapıyordum öyle de başarılı oluyordum.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Arkadaşar oyunda kaybetmekte var kazanmakta var ama sizin sistem bellidir. Peki Alternatif başka bir sistemi de oyuncularla çalışmak doğru mudur sizce? Yani 1 değil de 2-3 taktik olması iyi midir sizce? Uyum ve Alışma süresi açısından.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Bir takımda defansif olarak oynayıp kontra ve seri ataklarla güçlü rakipleri yenebileceğimiz bir sistem veya öneri anlayış var mı?

Nesil
    2010
    Yer
    Tokat

Bir takımda defansif olarak oynayıp kontra ve seri ataklarla güçlü rakipleri yenebileceğimiz bir sistem veya öneri anlayış var mı?

Bu benim eksik kaldığımda ya da Kontra ye geçtiğimde kullandığım direktifler.Denemeni öneririm.

Rolanti ve Çok Akıcı bir oyun felsefesi ile takıma tiki taka oynatabilir miyiz?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    Rolanti ve Çok Akıcı bir oyun felsefesi ile takıma tiki taka oynatabilir miyiz?
    Denenebilir.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Denenebilir.
    Oyuncu rol diziliş ve komutları nasıl olması gerekiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    Oyuncu rol diziliş ve komutları nasıl olması gerekiyor.
    Rölanti, çok akıcı da ben olsam

DC - DC
    WBR - DMC - WBL
    MC - MC
    AMR -------AML
    FC

şeklinde oynatırım. DMC'ye gizli libero görevi verirseniz savunma arasına girip 3leyecektir. Bunların dışında kısa pas, rakip ceza sahasına paslaşarak gir, savunmadan pasla çık vb. vererek. Hücumu kısa paslara dayalı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
    Futbolcu Bilgileri

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Rölanti, çok akıcı da ben olsam

DC - DC
    WBR - DMC - WBL
    MC - MC
    AMR -------AML
    FC

şeklinde oynatırım. DMC'ye gizli libero görevi verirseniz savunma arasına girip 3leyecektir. Bunların dışında kısa pas, rakip ceza sahasına paslaşarak gir, savunmadan pasla çık vb. vererek. Hücumu kısa paslara dayalı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
    Çok teşekkür ederim önerileriniz için

Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri