Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 78 sonuç

Konu: Asimetrik Buldozer - Abuzer Kadayif

1. Default Asimetrik Buldozer - Abuzer Kadayif

Merhaba arkadaşlar, içinizde başka forumlardan tanıyan mutlaka çıkacaktır, ancak bu forumda paylaştığım ilk taktik ile karşınızdayım. Taraftari olduğum klup Liverpool ile kariyere başlayıp çok başarılı sonuçlar alınca taktiğimi burada da paylaşmaya karar verdim. İlk sezon büyük ölçüde taktiği geliştirmekle geçti ancak son bölümünde tamamen şekillendikten sonraki fixtürü ve ikinci sezonki fixtürü aşagıda paylaşacağım.

Bu taktik ne vad ediyor sorusunun kısaca cevabi kollektif hücüm ve oldukça başarılı defansif kurgu diyebilirim. İç saha ve ya dış saha taktiği diye bir ayrım bulunmammaktadır. Lafı çok uzatmadan dizilişimiz ile başlayıp, bu taktik ile nasıl sonuçlar almışız biraz da ona bakalım;

Diziliş

Asimetrik bir diziliş seçmemizin asıl sebebi defansif anlamda tüm sahayı parseleyebiilmek ve hücüma çıkışta her oyuncunun etrafındaki pas seçeneklerini artırabilme temellidir.

Fixtür

2. Sezon Puan Durumu

İlk SezonTransferler

İkinci Sezon Transferler

Bazı Öne Çıkan Maçlar

Her taktiği oynamak için uygun oyuncuları kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada oyunculara biraz daha yakından bakalım.

GK: Standart bir kaleci iş görecektir ama üst düzey bir kaleciye de hayır demeyiz. Ben Mingoleti kullandım.

DR/L: Hızlı ve ciğeri kuvvetli kanat bekler kullanmalısınız çünkü hem önde defans oynuyoruz hem de iki yönlü bek oynadıkları için sürekli kanat boyunca gidip geliyorlar. Önemli özellikler hız-hızlanma-top kapma. Orta açma özelliği yüksek isimler bulursanız asist katkısı fazla olacaktır bu oyuncuların.

DC: Bu bölge için en önemli özellik hız ve hızlanma. Hızlanma min 14-15 olmalı, zaruri durumlarda 12 ye kadar düşebilir zira ben Lovrenide baya kullandım ama daha ağır isimleri kullanmamanızı öneririm. Bunun dışında standart stoper özellikleri top kapma-markaj-kafa-konsantrasyon-güç-pozisyon 2. derecede önem arz etmekte.

DMC: Bu bölge bu taktiğin emniyet sübabıdır. Kesinlikle defansif özellikleri kuvvetli isimler kullanmalısınız. Bunun yanında teknik özellikleri iyi isimler bulursanız geriden oyun kurma acısından top sizde daha fazla kalacağı için büyük katkı edinirsiniz, ayrıca defanstan cıkarken kaptırılan topları önemli ölçüde azaltırsınız. Top kapma-teknik-güç-genel anlamda mental özellikler kritik noktalar. Yine hızlanması 12 den düşük isimlerikullanmamaya çalışınız. Benim kullandığım isimler Leiva- Emre Can-Lucas Romero.

MC: Klasik tabirle 2 yönlü oyuncular kullanmalısınız, defansif yönüde mutlaka olmalı, kesinlikle top kapamayan isimler kullanmamalısınız. Aslında bir nevi dmc de oynayabilen teknik ortasahalar kullanmalısınız. Önemli özellikler top kapma-teknik-sut-güç ve genel anlamda mental özellikler. Benim kullandığım isimler Joe Allen-Handerson-Emre Can-Lucas Romero-Kovacic.

ML: Klasik AML özellikli oyuncuları kullandım ağırlıklı olarak. Oyun kurucu özellikli ters ayaklı isimlerden de baya verim aldım. Devre arasında transfer ettiğm Bernard ilk sezon harikalar yarattı. Bu bölgede kullandığım isimler ağırlık sırasına göre Bernard-Coutinho-Lallana-Alex Sanro-Markovic-Depay.

AMR: Özellikle düz ayaklı isimler kullanmanızı öneririm bunun dışında önemli özellikler klasik kanat oyuncuları özellikleri. Orta açma-dripling-ceviklik-hızlanma-teknik. İsimlere gelecek olursak Sterling-Lallana-Markovic

AMC: Gol sayısı açısından çok belirleyici bir bölge, ne kadar kaliteli isim kullanırsanız size gol olarak geri dönecektir. Cotinho-Lallana-Kovacic bu bölgede harikalar yarattılar.

ST: Her yönü kuvvetli forvet oyuncuları kullanmanızı öneririm, rolun hkkı komple forveti vermeli kısaca. Balotelli-Sturrige-Fierro kullandığım isimler.

Taktik hakkında kritik bir kaç noktaya daha değinmek gerkirse;

* DMC ve MC oyuncularının kondisyonu takım direnci acısından ççok önemli 75-80 in altına düştüğünde 1 yada 2 sini mutlaka değiştiriniz.

* Rotasyon bu taktik için şart çünkü her macta takım kondisyon açısından oldukça yıpranıyor. Geniş kadrolar kurmanızı öneririm.

* Maç öncesinde rakip takım ve asistan tavsiyelerini kesinlikle kullanmayınız.

* Kornerleri DR ve DL oyuncularınıza kullandırınız mümkünse düz ayaklı olsunlar.

Link;
    Asymmetric Bulldozer

Zahmet edip olumlu-olumsuz geri dönüş yaparsanız taktiğin eksik yönlerinin tespiti açısından çok memnun olurum. Herkese iyi oyunlar...
    Last edited by AbuzerKadayif : 04.Aralık.2014 at 17:05

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Paylaşım için teşekkürler.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Denemek için kullandım lig maçımda. Lig başı olduğu için ayrıca takımın taktiğe alışma zamanını da göz önüne aldığımızda gayet güzel gözüküyor. Tabi yine talihsiz bir biçim puan kaybettik o ayrı

Sonuç olarak,

Kullanmaya devam edeceğim ve sonuçlarını ara ara buradan paylaşacağım

4. Default

Quote Originally Posted by ReaList View Post
    Paylaşım için teşekkürler.
    Ben teşekkür ederim ne demek...
    Quote Originally Posted by salihcetin View Post
    Denemek için kullandım lig maçımda. Lig başı olduğu için ayrıca takımın taktiğe alışma zamanını da göz önüne aldığımızda gayet güzel gözüküyor. Tabi yine talihsiz bir biçim puan kaybettik o ayrı

Sonuç olarak,

Kullanmaya devam edeceğim ve sonuçlarını ara ara buradan paylaşacağım
    İyi oynamışssın ama şanssızlığa takılmışssın sanki, geri dönüş için teşekkürler.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Paylaşım için teşekkürler abi özlettin ^^

Nesil
    2012
    Yer
    İzmir

başka forumda daha önceki taktikleri de gördük ve bunun altına da imzamı atarım

devamı bu forumdan gelsin abi artık

Nesil
    2006
    Yer
    Ýzmir

Kanatsız bir taktik arıyorum, rica etsem onu yapıp paylaşabilir misiniz ? (4-1-2-1-2, 4-3-1-2, vs vs vs)

Taktiği kullanmaya devam ediyorum. Gayet iyi gidiyor. Bir kaç rötuş ile takımın savunma yönünü güçlendirmeye çalıştım. Pozisyon buluyoruz ancak pozisyonda veriyoruz bir noktadan sonra.

Nesil
    2014
    Yer
    İstanbul

Mükemmel görünüyor. Tebrik ederim. Bizden de meşhur taktisyeler neden çıkmasın yabancı forumlardakiler gibi

Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Taktikte ki en önemli pozisyon benim takımında AMC ve ML pozisyonları olarak gözüküyor. AMC takımın orta alandan hızla bir şekilde topu taşıyarak ya kendine pozisyon yaratıyor ya da özellikle ML pozisyonunda ki oyuncunun içeri bindirmesiyle pozisyon yaratıp skor çıkarıyor.

11. Default

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    Paylaşım için teşekkürler abi özlettin ^^
    Ne demek, anca oynuyorum oyunu ondandır pek yoktum
    Quote Originally Posted by Viper Thorne View Post
    başka forumda daha önceki taktikleri de gördük ve bunun altına da imzamı atarım

devamı bu forumdan gelsin abi artık
    Hepiniz toplanmışsınız bende geliyim dedim
    Quote Originally Posted by Ulgio View Post
    Kanatsız bir taktik arıyorum, rica etsem onu yapıp paylaşabilir misiniz ? (4-1-2-1-2, 4-3-1-2, vs vs vs)
    Şu an pek mumkun değil ama ilerki donemde neden olmasın..
    Taktiği kullanmaya devam ediyorum. Gayet iyi gidiyor. Bir kaç rötuş ile takımın savunma yönünü güçlendirmeye çalıştım. Pozisyon buluyoruz ancak pozisyonda veriyoruz bir noktadan sonra.
    2-3 farkı bulunca bende gol yiyorum nedense ama cozumuu bulamadım henüz. Forveti komple destek yapıp oynatmanı öneririm.

12. Default

Quote Originally Posted by Pod View Post
    Mükemmel görünüyor. Tebrik ederim. Bizden de meşhur taktisyeler neden çıkmasın yabancı forumlardakiler gibi
    Tesekkurler..
    Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Taktikte ki en önemli pozisyon benim takımında AMC ve ML pozisyonları olarak gözüküyor. AMC takımın orta alandan hızla bir şekilde topu taşıyarak ya kendine pozisyon yaratıyor ya da özellikle ML pozisyonunda ki oyuncunun içeri bindirmesiyle pozisyon yaratıp skor çıkarıyor.
    amc gol sayısı acısından cok onemli gercekten, ml ters ayaklı oyuncu oynatırsanız içe kat edip pozisyon yaratabiliyor, düz ayaklı oyuncununda orta acma değer, yuksekse onunda oyle bir katkısı oluyor. Aslında her bolgenin önemi var ama dmc ve mc nin kesici özelliklerinin skora cok etkisi var

13. Default

Taktiği su an yayınladığım Livorno kariyerinde de kullanıyorum. Tek değişiklik forveti Komple Destek yaptım. Sonuçlar;

Güncellenecek sonuçları su linkten takip edebilirsiniz;

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=122379

Arkadaşlar Merhaba,
    Eksik olmayın taktikler çok güzel ama .tac uzantılı taktiği oyuna bir türlü koyamıyorum bir türlü görmüyor. uzantısını fmf olarak değiştiriyorum fakat hala olmuyor. taktik yönetimi vs ye zaten koyamıyorum yardımcı olabilirmisiniz. bu problemi yaşayan başka arkadaşlar varmı

15. Default

Quote Originally Posted by Yahyaylmz View Post
    Arkadaşlar Merhaba,
    Eksik olmayın taktikler çok güzel ama .tac uzantılı taktiği oyuna bir türlü koyamıyorum bir türlü görmüyor. uzantısını fmf olarak değiştiriyorum fakat hala olmuyor. taktik yönetimi vs ye zaten koyamıyorum yardımcı olabilirmisiniz. bu problemi yaşayan başka arkadaşlar varmı
    Tac dosyasını direk fm klasorunde tactic kalasorunun içine kopyalarsan direkt görmesi lazım oyunda, oyun acıkken bunu yaparsan oyunu kapayıp acman gerekebilir.

Quote Originally Posted by AbuzerKadayif View Post
    Tesekkurler..

amc gol sayısı acısından cok onemli gercekten, ml ters ayaklı oyuncu oynatırsanız içe kat edip pozisyon yaratabiliyor, düz ayaklı oyuncununda orta acma değer, yuksekse onunda oyle bir katkısı oluyor. Aslında her bolgenin önemi var ama dmc ve mc nin kesici özelliklerinin skora cok etkisi var
    Yaptığım değişikliklerden biride buydu. Sow'u sattım oyun başında ve Alan Pulido'yu aldım çok az bir miktara ve çok iyi performans sergiliyor komple forvet destek pozisyonunda.

Quote Originally Posted by AbuzerKadayif View Post
    Tac dosyasını direk fm klasorunde tactic kalasorunun içine kopyalarsan direkt görmesi lazım oyunda, oyun acıkken bunu yaparsan oyunu kapayıp acman gerekebilir.
    Teşekkür ederim çok saolasın.

Nesil
    2013
    Yer
    Istanbul

hocam 15.1.3 ile uyumlumudur?

19. Default

Quote Originally Posted by dyzo View Post
    hocam 15.1.3 ile uyumlumudur?
    son surumde halen kullanıyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

güzel taktige benziyor deneyip görelim..

Fenerbahçe ile bu taktikle ne derecede başarılı olunur acaba arkadaşlar ?

Ozan Abi, merhabalar.. ST: Her yönü kuvvetli forvet oyuncuları kullanmanızı öneririm, rolun hakkı komple forveti vermeli kısaca. Balotelli-Sturrige-Fierro kullandığım isimler... yazmışsın ama taktikte Yardımcı Forvet rolünde .. onu Komple yapalım mı yoksa Yardımcı olarak kalsın mı

23. Default

Quote Originally Posted by Bulstrap87 View Post
    güzel taktige benziyor deneyip görelim..
    olumlu-olumsuz ss leri bekliyorum
    Quote Originally Posted by Jacey01 View Post
    Fenerbahçe ile bu taktikle ne derecede başarılı olunur acaba arkadaşlar ?
    DEnemek lazım, bir arkadas yukarda denemiş sonuclar fena değil gibi
    Quote Originally Posted by kaans98 View Post
    Ozan Abi, merhabalar.. ST: Her yönü kuvvetli forvet oyuncuları kullanmanızı öneririm, rolun hakkı komple forveti vermeli kısaca. Balotelli-Sturrige-Fierro kullandığım isimler... yazmışsın ama taktikte Yardımcı Forvet rolünde .. onu Komple yapalım mı yoksa Yardımcı olarak kalsın mı
    Taktiği kurgularken komple forvet olarak yapmıstım aslında ama bir sekilde değişmiş (muhtemelen sağa sola kaydırınca yardımcıya donuyor nedense) ve o sekilde butun Liverpool kariyeri boyunca yardımcı forvet olarak kullanmısım. Ancak simdi livornoda komple destek olarak oynatıyorum(talimatlar yardımcıdaki ile aynı). Nasıl bir fark doğuruyor dersen yardımcı forvet daha fazla geriye gelip top alıyor biraz daha fazla defansif katkı veriyor, komple forvet ise biraz daha fazla atıyor sanki. Karar sana kalmış hangisini begenirsen onu sec derim, oyuncu ozellikleri yardımcıda kullansan, komple destekte yine her yonu dengeli oyuncu tipi secmeni öneririm.

Nesil
    2009
    Yer
    Sakarya | Of

Abi emeğine sağlık. En önemli maçımda denedim taktiği sonuç "Ezdik adeta ezdik" oldu. Takım taktiğe uyum sağlamadığı için defansta aksamalar oldu ama zamanla taktiğe tam uyum sağladığında inanıyorum ki daha iyi sonuçlar çıkacaktır ortaya. Onları da paylaşacağım fırsat buldukça.

Taktiği denemedim ama her zaman ki Abuzer Kadayıf.

Emeğinize sağlık. Dikkatimi çeken bir kaç husustan bahsetmek isterim. Maç verilerine baktığım zaman dikkatimi çeken en önemli nokta Kaleye çekilen şutlar ile kaleyi bulan şutlar aralarında aralarında yarı yarıya oynama oluyor gibi. Takım talimatlarında kaleyi gördüğünde vur talimatıyla ne kadar ilgilidir ? belirtmek istediğim diğer bir nokta ise " tam saha press " ve " savunmayı ortaya yaklaştır " talimatlarının yanında " rakip kaleci top çıkartırken defansa baskı " ve herhangi bir " tempo talimatı " nı kullanmadığını açıkcası öğrenmek istiyorum. Daha taktiği deneme fırsatım olmadı sadece mantelite açısından fikirlerimi belirtmek istedim. Taktiği kullanıp geri dönüş sağlıcam.

27. Default

Quote Originally Posted by makre View Post
    Taktiği denemedim ama her zaman ki Abuzer Kadayıf.
    tenk yu
    Quote Originally Posted by Milarem View Post
    Emeğinize sağlık. Dikkatimi çeken bir kaç husustan bahsetmek isterim. Maç verilerine baktığım zaman dikkatimi çeken en önemli nokta Kaleye çekilen şutlar ile kaleyi bulan şutlar aralarında aralarında yarı yarıya oynama oluyor gibi. Takım talimatlarında kaleyi gördüğünde vur talimatıyla ne kadar ilgilidir ? belirtmek istediğim diğer bir nokta ise " tam saha press " ve " savunmayı ortaya yaklaştır " talimatlarının yanında " rakip kaleci top çıkartırken defansa baskı " ve herhangi bir " tempo talimatı " nı kullanmadığını açıkcası öğrenmek istiyorum. Daha taktiği deneme fırsatım olmadı sadece mantelite açısından fikirlerimi belirtmek istedim. Taktiği kullanıp geri dönüş sağlıcam.
    Sutlar arasındaki farkın sebebi doğrudur, kaleyi görünce vur talimatı, burada 2 nokta amacladım, birisi uzaktan sutlarla gol bulmak, ikncisi ve esas olan cok adamla hucuma cıkıp onde defans oynadığımız için, hücüma cıktığımızda hücumun sonlanması, topu eveleyip gevelerken topu kaptırıp kontra yemenin önüne geçmek.

Kaleciye baskı yapmamanın sebebi kaleciden daha top kazandığımı görmemem ve takım savunmasında bıos yere 1 adamı eksiltmemek istemem.

Tempoyu dönem dönem kullanıyorum özellikle zayıf takımları açamadığım zaman baya etkili, en yüksek seviyeyi tercih ediyorum bu zamanlarda, genel olarak secmememin sebebi ise zaten kondisyon olarak her maç cok yoruluyoruz bunu dahada arttırmamak ve top hakimiyetini düşürmemek, çünkü bir cok oyuncuda dik ve riskli pas talimatı var temmpoyuda arttırdığımızda dan dun vurmaya baslıyorlar.

Denersen sslerini bekliyorum.

Efsane adamın efsane taktikleri,eyvallah abi

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

koşu mesafeleri efsane oluyor gün geçtikçe 131 km görmüşlüğüm var

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Bu tarz dizilişler ilgimi hep çekmiştir,15.2.0 ile açtığım Trabzonspor kariyerinde ligin ilk haftasında Beşiktaş'a karşı denemek istedim,2-1 kazandık ve asıl önemli olan takım pozitif bir oyun oynadı hücumda kanatlardan çok etkili olduk,net pozisyon 3 yazıyor ancak sadece golde %100'lük pozisyon oldu o da gol oldu onun dışında Beşiktaş'a karşı 90 dakika üstün taraftık..

Taktiği denemeye devam edersem sonuçları yollarım..Teşekkürler paylaşım için.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri