1 ile 30 arası toplam 35 sonuç

Konu: Beşiktaş Şampiyonluk Sayısı ve İkonlar

Hybrid View

Nesil
    2007

[MENTION=114610]perp[/MENTION]uerta

BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna karar verilmiştir yazıyor.

Sadece yıldız için kullanılacaktır falan yazmıyor yani. Bunun üzerine yapılan aksi yorumlarda art niyet ararım kusura bakma.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    @perpuerta

BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna karar verilmiştir yazıyor.

Bunun üzerine yapılan aksi yorumlarda art niyet ararım kusura bakma.
    Aynı sitede bu da yazıyor.

"Türkiye 1. Futbol Ligi şimdiki adıyla Süper Lig'in başlangıç tarihi 1959 olarak kabul edilir. 1959 yılında düzenlenen Türkiye 1. Futbol Ligi'nin ilk sezonunda maçlar, 8'er takımdan oluşan Beyaz ve Kırmızı adlı iki grupta oynandı. O tarihteki statü uyarınca beyaz grubun lideri Fenerbahçe ile kırmızı grubun lideri Galatasaray finalde karşılaştı. İlk maçı Galatasaray 1-0, ikinci maçı ise Fenerbahçe 4-0 kazanınca, Türkiye 1. futbol Ligi'nin ilk şampiyonu Fenerbahçe oldu."

Spor Toto Süper Lig Tarihçe TFF

Ama sen bana diyorsun ki ligin ilk şampiyonu Fenerbahçe değil, Beşiktaş'tı. Ve Lig 1956'da başladı.

Hangisine inanalım?

Nesil
    2007

Ben öyle birşey demiyorum. Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı 13 diyorum. Açıklaması da tarafsız olabilecek birisi için gayet açık olarak aşağıda belirtilmiş. Uzatmanın anlamı yok.

Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Kaynak: Spor Toto Süper Lig Arşivi TFF

Nesil
    2003

Ben öyle birşey demiyorum. Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı 13 diyorum. Açıklaması da tarafsız olabilecek birisi için gayet açık olarak aşağıda belirtilmiş. Uzatmanın anlamı yok.
    Oyunda dikkat edersen Beşiktaş'ın 13'ten daha fazla şampiyonluğu var.

Spor Toto Super League: 11
    Turkish National League: 2
    İstanbul Amateur League: 14
    İstanbul Professional League: 2
    Turkish Federation Cup: 2

Toplam: 31

Kupalarla beraber 54 tane şampiyonluk var.

Beşiktaş'a Spor Toto Süper Lig'de 13 tane şampiyonluk göstermenin tek bir yolu var.

Aşağıdaki taboya 1956/57 ve 1957/58 sezonlarını eklemek.

Ve böylece Beşiktaş'ı ligin ilk şampiyonu yapmak ve ligin 1956'da başladığını göstermek. Bunlar doğru mu? Hayır.

O zaman tam olarak neden bahsediyoruz?

Nesil
    2007

Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Kaynak: Spor Toto Süper Lig Arşivi TFF
    Bu ne o zaman arkadaşım?

Nesil
    2003

Bu ne o zaman arkadaşım?
    Ben anlatacağımı anlattım. Gerisi sana kalmış.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ben anlatacağımı anlattım. Gerisi sana kalmış.
    Gerisi bana ne kalacak. Bu konusuda yetkisi olan sensin. Senin için rahat ediyorsa, benim hiç umrumda değil. Aslolan gerçekler, oyun değil çünkü.

Nesil
    2003

Gerisi bana ne kalacak. Bu konusuda yetkisi olan sensin. Senin için rahat ediyorsa, benim hiç umrumda değil. Aslolan gerçekler, oyun değil çünkü.
    Oyun da zaten gerçeği yansıtıyor. 1959'da başlayan ligde Beşiktaş'ın 11 tane şampiyonluğu var. Ama toplamda 13 tane Türkiye Şampiyonluğu var.

Nesil
    2007

TFF Süper Kupa, bu adıyla hangi sene başladı? 2006 değil mi? Commerzbank Arena'da ilk kez Beşiktaş kazandı. (1-0 Nobre)

Buna rağmen oyunda Galatasaray'ın nasıl 13 süper kupası varsa, ve ilk kazanan 1966 Galatasaray oluyorsa,

BEŞİKTAŞ'ın da öyle 13 şampiyonluğu oluyor.

Nesil
    2003

TFF Süper Kupa, bu adıyla hangi sene başladı? 2006 değil mi? Commerzbank Arena'da ilk kez Beşiktaş kazandı. (1-0 Nobre)

Buna rağmen oyunda Galatasaray'ın nasıl 13 süper kupası varsa, ve ilk kazanan 1966 Galatasaray oluyorsa,

BEŞİKTAŞ'ın da öyle 13 şampiyonluğu oluyor.
    Süper Kupa'nın statüsü değişmedi, ismi değişti. Tıpkı Milli Lig olarak başlayan ligin daha sonra 1. Lig ve Süper Lig isimlerini alması gibi.

TFF Süper Kupa Tarihçesi TFF

İlki 1966 yılında oynanan ve Türkiye 1. Ligi'nin şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonunun karşılaştığı Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın adı 1981-1982 sezonu sonunda Devlet Başkanlığı Kupası adı altında oynandı. 1998 yılında ara verilen kupa mücadelesine, 2006 yılından itiraberen Süper Kupa adıyla tekrar başlandı.
    Federasyon Kupası Şampiyonası ise farklı bir durum. Yukarıdaki basın bildirisine bakarsan:

1956-1957, 1957-1958, 1958-1959 sezonlarında gerçekleşen "Federasyon Kupası Şampiyonası"nın 1959 yılından sonra devam eden lig şampiyonası veya Türkiye Kupası'nın birinin ilk hali olarak kabul etmek mümkün değildir.

Bu nedenle de bu ikisi birleştirilmiyor.

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri