1 ile 23 arası toplam 23 sonuç

Konu: Türk takımlarının ekonomi-transfer problemi

Default Türk takımlarının ekonomi-transfer problemi

merhabalar, forumda araştırma yaptım ama istediğim konuya ulaşamadım.
    FB ile 2016 yılındayım ligde açık ara liderim. Anadolu takımları biraz yaklaşsalarda BJK, TS ve özellikle GS berbat durumda.
    GS'nin tahmini değeri henüz 2016 yılında 28M€'a kadar düştü 500M borcu var. BJK biraz daha iyi durumda 86M değeri 360 borcu var. (Benim 186M değer 360 borç) işin daha kötüsü bu iki takım hiç transfer yapmıyor. 1-2 oyuncu kiralıyorlar. 2 seneden toplamda 5-6 oyuncu almışlar.
    Gerçekte böyle bişeyin olması mümkün değil. Gerçeklikten bu kadar uzak olmasının sebebi nedir? Herkesde mi böyle yoksa problem benden mi kaynaklanıyor?

Ben de galatasaray ile 2019 yılına gelmiş bulunuyorum. Takımın değeri 230m civarında bir şeydi, borç da yıllara geçtikçe azalıyor. Ancak fenerbahçe ve beşiktaş çok kötü durumda. Aynen dediğin gibi, transfer yapmıyorlar, yapamıyorlar. Ne ligde ne avrupada bir başarıları yok. 5 sezonda sadece 5. sezon beşiktaş ve fenerbahçe europa liginde gruplardan çıktılar, onun dışında hiçbir başarıları yok. En son bruno alves falan oynuyordu fenerde.

Benim düşüncem maddi durumlarının kötülüğü oyuna çok yansıyor. Gerçek hayatta borçla teminatla bir şekilde dönüyor değirmen ama aslında durumun ne kadar kötü olduğu oyunda ortaya çıkıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

sorunun kaynağı Türkiye ligleri ödül sisteminin oyuna aktarılmaması editörden ayarladığımızda Türkiye liglerindeki takımlar potansiyeli olan regenleri alabiliyor.Önceki oyunumda Osmanlıspor'u yönetirken 3.senemde Akhisar'ın başına Prandelli getirilmişti.

Nesil
    2003

Borclar yuksek (yani gelirlerin onemli bir kismi temlik altinda)
    Oyuncu maliyetleri de yuksek.

GS ve FB bunu simdiye kadar buyuyerek, yani gelirlerini yukselterek dondurebiliyordu.

Fenerbahce'nin gelirleri son bir kac yildir dususte. Hatta bu yil tribun gelirlerinin ve sponsor gelirlerinin de dusmesiyle toplam gelir daha da dusuyor. Ama kadro maliyeti/giderler ayni seviyede veya yukseldi. Fenerbahce gelirlerini yukseltmek, ve/veya kadro maliyetini dusurmek zorunda ki gelir artsin/maliyet dussun ve transfer yapilabilsin. Cunku mevcut Fenerbahce kadrosunun maliyetini ve borc odemelerini, gelirler karsilamiyor. En buyuk avantaj yuksek bedelli sozlesmelerin oldukca kisa sureli olmasi ve bu maaslardan kurtularak yeni transfer butcesi yaratilabilmesi. Ancak yuksek bir transfer butcesi icin oyuncu satmak veya yeni gelir yaratmak zorunda Fenerbahce (ornegin sponsorluk).

Galatasaray yeni stat ile gelirlerini yukseltti ama bu gelirler ile beraber kadro maliyeti de yukseldi. Gelirlerin son bir kac yildaki gibi yukselise devam etmesi mucize olur. Bu nedenle transfer butcesi yaratmak icin kadro maliyetinin dusmesi gerekli cunku mevcut gelirler borc odemelerini ve kadro maliyetini karsilamaya yetmiyor. Kadro genisliginin tek avantaji, iskartaya cikartilmis gereksiz oyuncularla beraber genc ve 3-4 yil oynamaya devam edebilecek oyuncularin da mevcut kadroda elde olmasi.

Besiktas'in gelirleri ise onumuzdeki yillarda yukselecek. Ancak gerek mevcut borc stoku, gerek stadyum insaatinin maliyeti yuzunden su an icin Besiktas'in cok kipirdayacak alani yok. Kadro da zaten bu nedenle oldukca genc ve 3-4 yil degismeden oynayabilecek oyuncularla kuruldu. Besiktas'in gelirleri yukseldikce kadro maliyeti ve borclari karsilayacak hale gelebilir ancak Besiktas su anda tipki Fenerbahce ve Galatasaray gibi elinde olmayan gelirleri harcayarak sahaya takim suruyor ve bu nedenle borclar her yil yukseliyor.

Trabzonspor'un durumu belki de en vahim olani. Cok yuksek kadro maliyeti ve diger 3 takima yaklasamayacak gelir seviyesi var. Yaratici bir yonetim cikip, kulube cok yuksek gelirler yaratamazsa, yeni stat ile yukselecek gelirlerle bile kulubun zor donecegini dusunuyorum. Ibrahim Haciosmanoglu'nun donemini ben Galatasaray'da Adnan Polat donemine benzetiyorum. Henuz kazanilmamis gelirleri harcanarak bir kadro kuruldu ve bu kadronun tek sansi bir kac yil ust uste cok basarili olmak ve gelirleri yukselterek kendi kendini finanse etmek.

Oyunda kulupler borclanmiyor (uzun vadeye yaydiginiz transfer bedelleri disinda). Sadece mevcut borclarini eritiyor. Oyunda kuluplerin hayatta kalmasi esas. Bu nedenle de kazanilmamis gelir harcanamiyor (zaten FFP de izin vermiyor). Borclar duzenli bir sekilde odenip, borc stogu zamanla dusuyor.

Gercekte ise kulupler henuz kazanilmamis gelirlerini harcayarak (yani borclanarak) transfer yapiyorlar. Ancak bu oyunda mumkun degil.

Kisacasi oyun, mali disiplini olmayan kuluplerimizin mali disiplinle davranmasini sagliyor.
    Last edited by perpetua : 25.Şubat.2015 at 14:26

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by cikko View Post
    sorunun kaynağı Türkiye ligleri ödül sisteminin oyuna aktarılmaması editörden ayarladığımızda Türkiye liglerindeki takımlar potansiyeli olan regenleri alabiliyor.Önceki oyunumda Osmanlıspor'u yönetirken 3.senemde Akhisar'ın başına Prandelli getirilmişti.
    Odul sistemi gercekle bire bir sekilde oyuna aktarilmis durumda.

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

[MENTION=4751]perpetua[/MENTION] Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş açıklamalarınız doğru fakat bu takımlar 5 yıl sonra hiç bir zaman 7-8. sıra takımı olmazlar. Sükse yaratan transferler mutlaka olur.

Bu olaylar çözülse çok daha zevkli olur bu lig.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by nostalgia View Post
    @perpetua Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş açıklamalarınız doğru fakat bu takımlar 5 yıl sonra hiç bir zaman 7-8. sıra takımı olmazlar. Sükse yaratan transferler mutlaka olur.

Bu olaylar çözülse çok daha zevkli olur bu lig.
    Benim gordugum kadariyla cozmenin tek yolu kuluplerin borclarini gercektekinden daha da az yansitmak.

Bunu da su sekilde aciklayabiliriz, bu kulupler hic bir zaman borcsuz olmayacak. Belli bir miktar borclari hep olacak ve bu borc uzerinden hep faiz odeyecekler ama ana para sonsuza kadar hic bir zaman odenmeyecek.

Bu da yillik borc odeme masrafini biraz azaltir (sadece faiz odenecegi, ana para odenmeyecegi icin).

Nesil
    2014

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Benim gordugum kadariyla cozmenin tek yolu kuluplerin borclarini gercektekinden daha da az yansitmak.

Bunu da su sekilde aciklayabiliriz, bu kulupler hic bir zaman borcsuz olmayacak. Belli bir miktar borclari hep olacak ve bu borc uzerinden hep faiz odeyecekler ama ana para sonsuza kadar hic bir zaman odenmeyecek.

Bu da yillik borc odeme masrafini biraz azaltir (sadece faiz odenecegi, ana para odenmeyecegi icin).
    O şekilde yaptırın abi o zaman, TR liginden gram zevk almıyoruz. 3. Ligde bir takımla ligi hemen domine edebiliyor herkes, şuan kendi kariyerimde 2023 yılındayım İngiltere'de 7.ligden başladım. Ara sıra TR ligine bakıyorum. Fenerbahçe 10 yıldır şampiyon olamamış, Fenerbahçe'nin fıkratında böyle birşey yok. Fenerbahçe'nin bildiğim tarihinde en uzun 6-7 yıl şampiyon olamadığı bir dönem var ve her daim 3-4 senede bir mutlaka şampiyon olur ve son 15 senede ligde Fenerbahçe kadar başarılı takım yok her zaman ilk 3'te oyunda yapay zekadan gerçeğin birebir aynısını beklemiyoruz ama eğer bu olay İngiltere'de gerçekçilik %90 civari ise yapılan transferler her daim belli takımların başarıda süreklilik kazanması v.s TR'de bu gerçekçilik bana göre oyunun işleyişinde %5-10

Aslında arkadaşlar çok güzel özetlemişler. Herkes bu nokta da hemfikir. Editörlerde bu durumu görmüşlerdir muhakkak. Ama er ya da geç bu olaya bir çözüm bulunması gerekiyor. Belki belirli dönemlerde borç affı, vergi affı, başkanın her yıl düzenli olarak nakit katkısı veya yeni başkan seçilince borçların silinmesi vb. Yıllardır bu sorun var 2015 de veya 2016 da bu soruna bir çözüm bulunmalı.
    Yoksa 2044 yılına kadar FB'NİN borçlarının silinmesini beklemek çok aptalca. Bu mantıkla FB 30 yıl düşüşe geçip ardından yükselişe geçecek.
    2015 de yeni başkan seçiliyor o borç silecek diyoruz o da gelir gelmez kredi çekiyor.

Aslında arkadaşlar çok güzel özetlemişler. Herkes bu nokta da hemfikir. Editörlerde bu durumu görmüşlerdir muhakkak. Ama er ya da geç bu olaya bir çözüm bulunması gerekiyor. Belki belirli dönemlerde borç affı, vergi affı, başkanın her yıl düzenli olarak nakit katkısı veya yeni N4M4Z 4K4R KR4L... seçilince borçların silinmesi vb. Yıllardır bu sorun var 2015 de veya 2016 da bu soruna bir çözüm bulunmalı.
    Yoksa 2044 yılına kadar FB'NİN borçlarının silinmesini beklemek çok aptalca. Bu mantıkla FB 30 yıl düşüşe geçip ardından yükselişe geçecek.
    2015 de yeni başkan seçiliyor o borç silecek diyoruz o da gelir gelmez kredi çekiyor.

Nesil
    2013
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Peki borçları erken ödeyemiyor muyuz? Mali durumum iyi giderken 2044'e kadar taksit taksit de olsa, aylık 90 bin lira ödemek istemiyorum. Kapatabiliyor muyuz erkenden?

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Geçen sene FM 14'te 2015-2016 sezonunun başında Trabzonspor neredeyse her oyuncusunu bedelsiz olarak takımdan göndermişti. Aynı sezon sonu haliyle küme düşmüştü ve sezon sonu baktığımda a takımda sadece 12 tane oyuncuları vardı. Borçlar yansıtılarak gerçeklik amaçlanıyor sanırım ama takımlar çok fazla güçsüzleşiyor ve bu da hem gerçeklikten uzak hem de zevksiz bir kariyere sebep oluyor ne yazık ki

Quote Originally Posted by NomrukaN View Post
    Peki borçları erken ödeyemiyor muyuz? Mali durumum iyi giderken 2044'e kadar taksit taksit de olsa, aylık 90 bin lira ödemek istemiyorum. Kapatabiliyor muyuz erkenden?
    Benimde merak ettigim bir konu. O kadar para kazanıyoruz ve borcları erken ödeme gibi şansımız yok mu. İlla yıllarca beklemek mi gerek??

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Quote Originally Posted by Barak View Post
    O şekilde yaptırın abi o zaman, TR liginden gram zevk almıyoruz. 3. Ligde bir takımla ligi hemen domine edebiliyor herkes, şuan kendi kariyerimde 2023 yılındayım İngiltere'de 7.ligden başladım. Ara sıra TR ligine bakıyorum. Fenerbahçe 10 yıldır şampiyon olamamış, Fenerbahçe'nin fıkratında böyle birşey yok. Fenerbahçe'nin bildiğim tarihinde en uzun 6-7 yıl şampiyon olamadığı bir dönem var ve her daim 3-4 senede bir mutlaka şampiyon olur ve son 15 senede ligde Fenerbahçe kadar başarılı takım yok her zaman ilk 3'te oyunda yapay zekadan gerçeğin birebir aynısını beklemiyoruz ama eğer bu olay İngiltere'de gerçekçilik %90 civari ise yapılan transferler her daim belli takımların başarıda süreklilik kazanması v.s TR'de bu gerçekçilik bana göre oyunun işleyişinde %5-10

Dediğiniz gibi 3 büyüklerin rakamsal olarak değil ama mantıksal olarak daha gerçekçi olacağı şekilde bir custom db güncellemesi yapmayı düşünür müsünüz?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lakin1907 View Post
    Dediğiniz gibi 3 büyüklerin rakamsal olarak değil ama mantıksal olarak daha gerçekçi olacağı şekilde bir custom db güncellemesi yapmayı düşünür müsünüz?
    Esasinda durum cok da vahim degil.

Veritabanini yollamadan once oyuncularin Turk kuluplerinden isteyecegi maaslari biraz dusurmustum (yabanci sinirlamasinin gevsetilmesinin maaslari dusurecegi varsayimiyla) ve takimlar bence 15.3'te daha onceki kadar zorlanmiyor, beta'da gordugum kadariyla.

Su anda son yama ile bir test oynatiyorum. Onun sonuclarina gore karar veririm.

Nesil
    2014

Takımın son 10 yılda Şampiyonluğu yok

Nesil
    2003

Bununla ilgili bir çalışma yapıyorum, takım detaylarına oyuncu özelliklerine, sponsorluk ücretlerine galibiyet primlerine dokunmadan; takımların finansı ve ülke finansında bir kaç ayarlama yapıyorum. Perpetua hocanında yukarılarda söylediği gibi takımların 2044 yıla kadar yapılandırılmış borçları gelişimlerinin önünde büyük bir engel teşkil ediyor, zaten ligin primleri gelirleri düşük olduğu için takımlar doğru dürüst para kazanamıyor ve bir anlamda denge kuramıyorlar, yıldız transfer yapamıyorlar falan.. bir anlamda bunları iyileştirecek bir yamayla uğraşıyorum deniyorum bakalım şimdilik uzun vadede ne gibi sonuçlar verecek

Nesil
    2003

Yazdigim gibi, esasinda cok da dengesiz degil.

Yani en azindan gercekteki gibi kulupler sezon sonunda net nakit cikisiyla sezonu tamamlamiyorlar. Kimsenin oyle 10-15 milyon Euro'luk butceleri yok ama batik durumda da degiller (Trabzon haric).

Kuluplerin 10-15 milyon Euro butcesi olmasi icin elden oyuncu cikartmalari gerekli. Gerek yuksek maasli mevcut oyuncular, gerek iyi bonservis bedeli getirebilecek oyuncular.

Nesil
    2014

Abi benim kariyerimde de Trabzon 2023'de Şampiyon oldu. En azından size sesimizi duyarabildik yada derdimizi anlata bildik o da bir başarı Umarım FM 2016'da daha iyi bir similatör olur. Saygılar

Eğer bu iş bilgisayarla olsaydı Bill Gates Microsoft'u değil, Trabzonspor'u yönetirdi
    '' Ogün Temizkanoğlu ''
    (:

perpetua hocam siz oynatmışsınız baya bir süre ama ilk sürümde de aynı sonuçlar oluyor, yani yine gs fb bjk ligin üst sıralarında oluyor (oyuncu kişi ambargo koyduğu zamanlar hariç) çünkü onlara rakip olacak takım yok. 2017'de kuyt hala yardırıyor. zaten kuyt sneijder vs. 10 yıl oynuyor bu takımlarda. eğer oyunda oyuncu oynarsa 'galiba siz tatile gittiniz' 4 büyükler çok eziliyor. biz direk editörle borçları sıfırlasak bu transferlerde vs. bir çözüm olmaz mı? daha iyi oyuncular transfer edip kafaya oynamazlar mı ?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bence sıkıntı şu.. Atıyorum siz fb'yi alıyorsunuz ve 3-4 sene ligi domine ediyorsunuz. E doğal olarak bjk ve gs hiç şampiyon olamıyor. Böylece hem itibarları düşüyor hem de yeterince gelir elde edemiyorlar(hem şampiyon olamıyor hem de şl'ye gidemiyorlar). E 3-4 sene bu şekilde gidince kulüpler sıradan anadolu takımları gibi oluyor neredeyse..
    perpetua'nın yaptığı gibi pc kontrolüne bırakınca tek takım domine etmemiş oluyor. Örnekte olduğu gibi fb bjk ve gs neredeyse eşit sayıda şampiyon olmuş. İlk 4-5 sene ambargo koyan yok. O yüzden kulüpler normal devam ediyor..

Nesil
    2003

Yapay zekanin takimi, yeterince iyi yonetmedigi kesin.

2023'te kadrolara bakiyorum oyuncular iyi. Hatta yilda 3-4-5 milyon Euro kazanan bir suru futbolcu da var 3 buyuklerde. Oyunculara odenen maaslar hatta biraz fazla yuksek (3 buyuklerin maas butceleri 2015'ten 2023'e ikiye katlanmis FB-GS'in maas butcesi su anda 40-45 milyon Euro civarinda, 2023'te 80-90 milyon. BJK'nin 30 gercekte milyon civarinda, 2023'te 85 milyon).

Yani finansal sikinti yok. Tek dikkatimi ceken yapay zeka tarafindan transfer butcesini yuksek tutmak yerine oyuncu maaslarina fazla yuklenilmesi.

Mac motorunun da bir arizasi var. Teknik direktor eger defansif bir oyun anlayisina sahipse, ofansif oyun anlayisina sahip teknik direktorden daha zayif sonuclar elde ediyor.

Bunun bir nedeni yapay zeka defansif oyunda hem oyuncu rolu ve gorevi tercihlerinde fazla defansif olmasi ve golu yeterince dusunmemesi (ornegin kanatlara destek gorevi vermesi). Golu yeterince dusunmuyorsun, rakibin hucumlari icin ustune gelmesine izin veriyorsun ama fizigini kullanarak defansif oyun ile oyunun temposunu kontrol edemiyorsun. Rakip geliyor, geliyor sonunda bir tane atiyor. Yani kisacasi yapay zeka defansif oyun oynamayi yeterince iyi bilmiyor. Bu nedenle de defansif oynayan takim kadro kalitesinin altinda sonuc aliyor.

Bu kuluplerin basina bir tane defansif oyun anlayisina sahip teknik direktor gecince de sonuc facia oluyor. Ama bizler icin defansif oynayip hem gol atan, hem de savunmada basarili bir taktik uretmek mumkun.

Bence yabanci sinirlamasinin gevsemesi ile en iyi yerlileri bir takimda toplayip ligi domine etmek eskisi kadar kolay olmayacak. 15.3 ile 3 buyuklerle oyun kurup son durumu bir gormek istiyorum ben. SI'dan duzeltme istemek icin yol gosterici olur.

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri