1 ile 22 arası toplam 22 sonuç

Konu: Gol Yeme ve Atamama Sorunu (Çıldırmak Üzereyim)

Default Gol Yeme ve Atamama Sorunu (Çıldırmak Üzereyim)

Rakip 5 şut atıyor.. 3 ü isabetli.. 3 net fırsat yakalıyorlar..
    40 şut atıyorum en az 15'i isabetli oluyor. Net fırsat 0..

Maç sonucu 3-0

Evimdeki maçları kazanıyorum ama skorlar 5-4.. 6-3..

Aman aman açık oynamıyorum 4-2-3-1 katı ve destek ağırlıklı.. Deplasmanlar tam bir işkence..

Rakibin ne zaman gole ihtiyacı olsa atıyor. Artık rakip pozisyona girip gol atamayınca şaşırıyorum..

Muslera ile Burak rezalet ötesi.. Bruma ile Telles sol kanadı koridor yapıyor ama onlara uyan yok.. Az biraz Sneijder..

Durum bundan ibaret.. 1.Gol Semih k.k - 2.Gol Korner - 3.Gol Muslera ceza sahası dışına çıkıp topu rakibe verdi adam da orta sahadan astı. Meyerdi galiba..

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Taktiğinle ilgilidir oyunculara daha çok özel talimat ver ve taktik konusunda sıkıntı cekiyorsan ilk önce forumda paylaşılan iyi taktiklerden birini kullanarak başla ve zamanla kendine göre taktik oluştur.

Takım taktikleri ile oyuncu taktikleri arasında uyumsuzluk olduğun da da oluyor böyle şeyler.
    ''Dürüstlük pahalı bir mülktür. Ucuz insanlarda bulunmaz.'' Hz Ömer (ra)
    Ağ ve Sistem Uzmanlığı
    Gerede Rehberi
    Kişisel Web Sitem

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    Taktiğinle ilgilidir oyunculara daha çok özel talimat ver ve taktik konusunda sıkıntı cekiyorsan ilk önce forumda paylaşılan iyi taktiklerden birini kullanarak başla ve zamanla kendine göre taktik oluştur.
    Özel talimatları veriyorum zaten. Aslında taktikle alakalı sıkıntım yok hemen hemen her maç da hatta şu SS'sini attığım Schalke deplasmanında bile oyuna hükmeden taraf ben oluyorum. Başkalarının taktiğini kullanmak hoşuma gitmiyor yine de önerin için teşekkürler.

Quote Originally Posted by krasafcik View Post
    Takım taktikleri ile oyuncu taktikleri arasında uyumsuzluk olduğun da da oluyor böyle şeyler.
    Evet ama çok fazla takım talimatları dışında çıkmıyorum. Mesela takım talimatlarındaki Pres seçeneği Daha Fazla Pres ise ve oyuncu da da bu seçenek açıksa (ki genelde açık oluyor) etkinleştiriyorum. Ek talimat verdiğim oyuncular AM - R-L-C oyuncuları yani Sneijder-Olcan-Bruma..

taktiğinizi ve talimatlarınızı paylaşmanız mümkün mü acaba? onun dışında antremanlarda takım uyumu ve maç antremanlarından defansif pozisyon çalıştırabilirsiniz.

benim bu sonuçtan gördüğüm pas sayılarınız düşük, orta sahada biraz sıkıntı var. şutlar da çok net pozisyonlardan gelmemiş anladığım kadarıyla. ceza sahasına, altı pasa daha çok girmesi gerek oyuncuların. belki orta sahadaki oyuncuların temposu fazla geliyordur. biraz düşürün tempoyu, basit pas yapma talimatı verin derim.

Edit: Resmi yeni sekme de açınça büyüyor.

Tabii ki. Buyurun. Savunma antrenmanı yaptırdım defalarca belki de en fazla savunma antrenmanı yaptırmışımdır. Takım uyumu pek yapmadım. Denerim.

Sıkıntım o yönde zaten ben kaleyi abluka altına almama rağmen net pozisyon bulamıyorum ama rakip her istediğinde bunu başarabiliyor.

Kendi saham da hücum ve içe kat eden oyuncular da hücum anlayışında.. Deplasmanlarda ise kontrollu ve içe kat eden oyuncuları da destek olarak ayarlıyorum.

Burak ile Nando inanılmaz kötü. Burak'ı ilk FG olarak oynattım olmadı. Yaratıcı Forvet olarak bir iki gol attı. Yaratıcı Forvet ve Burak ne alakaysa..

Son iki maçtır ;
    Rakip Ceza Alanına Paslaşarak Gir seçeneği aktifti. Pasifleştirdim.
    Koşu Yoluna Pas seçeneği pasifti. Aktifleştirdim.
    Rakip Savunmanın Üstüne Git seçeneği pasifti. Aktifleştirdim.

Ek talimat (Daha çok riskli pas dene, daha sık ortala, topu tut vb.) Sneijder Olcan Bruma üçlüsünde var sadece. Diğerlerinin talimatları neredeyse takımla aynı.

Presi ve tempoyu düşürme taraftarı değilim. Oyuncular çok ağırlaştırıyorlar oyunu uykum geliyor resmen. Topu ayağına alan 2-3 kere dürtmeden vermiyor topu. Ben daha çok dar alan da seri oyun istiyorum. Tek pas değil yarım pas tarzı. Guardiola'nın sistemi gibi..
    Last edited by BlackAnaconda : 06.Nisan.2015 at 14:09

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Taktiğinizi paylaşırsanız sorunun sebebi daha rahat görülebilir.

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Taktiğinizi paylaşırsanız sorunun sebebi daha rahat görülebilir.
    Paylaştım farkındaysanız..

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Gördüğüm kadarı ile yazayım elimden geldiğince..
    Savunma çizginiz önde. Stoperleriniz verdiğiniz görev yüzünden ayrıca önde basıyor.
    Bunun dışında rakip savunmanın üzerine git demişsiniz. Ve öndeki 6 oyuncunun 5i hücum görevli. Yani topu kaptığınız an öndeki oyuncularınız ileri çıkıyor hızla savunma da orta sahaya doğru geliyor. Temponuz yüksek. Tüm bunlar bi araya gelince topu ya çıkarken pas hatası yaparak kaptırıp savunma arkasına top yiyorsunuz ya da rakibe baskı kurduğunuzu sandığınız bölümde oyuncularınız çok fazla inisiyatif alıp top taşıdığı anda kaptırıp kontra yiyorsunuz.
    Tavsiyem tempoyu normale çekin, kanat oyuncularını ml mr yapın, stoperlerinize savun görevi verin ve ortadaki oyunculardan birine savun görevi verin.

Gördüğüm kadarı ile yazayım elimden geldiğince..
    Savunma çizginiz önde. Stoperleriniz verdiğiniz görev yüzünden ayrıca önde basıyor.
    Bunun dışında rakip savunmanın üzerine git demişsiniz. Ve öndeki 6 oyuncunun 5i hücum görevli. Yani topu kaptığınız an öndeki oyuncularınız ileri çıkıyor hızla savunma da orta sahaya doğru geliyor. Temponuz yüksek. Tüm bunlar bi araya gelince topu ya çıkarken pas hatası yaparak kaptırıp savunma arkasına top yiyorsunuz ya da rakibe baskı kurduğunuzu sandığınız bölümde oyuncularınız çok fazla inisiyatif alıp top taşıdığı anda kaptırıp kontra yiyorsunuz.
    Tavsiyem tempoyu normale çekin, kanat oyuncularını ml mr yapın, stoperlerinize savun görevi verin ve ortadaki oyunculardan birine savun görevi verin.
    Önerileriniz için teşekkürler. Resme sağ tıklayarak yeni pencere de açıp büyütebilirsiniz.

Dediklerinizi zaten deplasmanlardaki maçlarda yapıyorum. Bruma ile Olcan MR-L yapmıyorum sadece Destek görevi veriyorum. Takım tamamen önde oynuyor ama buna rağmen kontradan gol yediğimi hatırlamıyorum. Ki kontradan gol yesem o kadar kızmam oyun planım zaten dediğiniz gibi riskli. Ayrıca ağır oyuncular da değiller Hamit'i saymazsak, onu da Sabri'yle değişmeli oynatıyorum. Genelde savunmam yerleşmiş oluyor. Savunma yerleşikken yiyorum. Beni çıldırtan nokta bu. Presi azaltıp yasladığım zamanlarda da çok gömülüyorlar. Hiç bana göre değil..

[MENTION=37758]serwan[/MENTION]

Hocam sana çok teşekkür ediyorum. Tempoyu düşürdüm, stoperlere savunma görevi verdim ama en önemlisi Bruma ile Olcan'ı MR-L yapınca inanılmaz bir etki etti. Önümde Sivas, Bursa (D) ve Roma maçları vardı. Üçünden de galip ayrıldım. 6-0, 4-2 ve 2-1. Oyuna daha bir hakim oldum. Bursa maçındaki yediğim 2 golde de Nando batırdı. Roma 82 de 1-1 yaptı. Yazık olacak dedim. 85 de Burak efsane gol attı. Özellikle Shakhtar beraberliği ve Schalke mağlubiyeti sonrası Roma galibiyeti ilaç gibi geldi. Topla oynama oranı bile 76-24 ile 64-36 arasında gidip geldi.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Benim de tek önerim en 1 önlibero kullanman yönünde olman hocam

hatta selcuk melo ikisini de dm olarak sneijderi de amc olarak kullansan savunmanda daha az açık verirsin. tabi sana kalmış hocam . bu arada talimatlarının neredeyse aynısını ben kullanıyorum.

Benim de tek önerim en 1 önlibero kullanman yönünde olman hocam

hatta selcuk melo ikisini de dm olarak sneijderi de amc olarak kullansan savunmanda daha az açık verirsin. tabi sana kalmış hocam . bu arada talimatlarının neredeyse aynısını ben kullanıyorum.
    Hocam Melo'yu Savunma olarak kullandığım için kısmen o görevi görüyor. O yüzden gerek duymuyorum. Ama tabi Barça, Real gibi ekiplerle karşılaşınca göz ardı etmeyeceğim, teşekkür ederim.

Edit: Taktiği düzenlediğimden beri lig de puan kaybım yok. Roma ile de deplasmanda 3-3 kaldım. Yine Nando batırdı. Yahu ne kadar kötü yapmışlar. Ya da bende çok kötü.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Ne demek. Yardımım olduysa ne mutlu. Bi de selçuk'u defansif oyun kurucu destek rolü ile oynatıp oyunu daha geriden kurabilirsiniz. Sneijder'i de daha gole dönük oynatırsınız böylece. Gizli forvet ya ofansif orta saha (hücum) gibi

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Bu kadar kötü performans gösteriyorsa Muslerayı da libero yerine normal kaleci olarak dene belki daha verim alırsın hocam :l

Bu kadar kötü performans gösteriyorsa Muslerayı da libero yerine normal kaleci olarak dene belki daha verim alırsın hocam :l
    Aklıma geldi, deneyeceğim de yine de satmayı kafaya koydum. Çok deli etti..

Ne demek. Yardımım olduysa ne mutlu. Bi de selçuk'u defansif oyun kurucu destek rolü ile oynatıp oyunu daha geriden kurabilirsiniz. Sneijder'i de daha gole dönük oynatırsınız böylece. Gizli forvet ya ofansif orta saha (hücum) gibi
    Bu taktiği bozmayı düşünmüyorum ama ikinci bir taktik planım var. Fakat biraz fantastik olabilir. 4-6-0 gibi.. 3-6-1 gibi.. 3-1-3-3 gibi.. Guardiola'yı taklit etmeyi düşünüyorum.

3-1-3-3 de Defansif Oyun Kurucu olarak deneyebilirim ama tabii Selçuk kalırsa gelecek sezona..

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Guardiola'nın taktiğine benzer taktikleri ben çok denedim önceki kariyerlerimde. Çok başarılı da oldu takım ancak maalesef fm'nin mevcut taktik yapısı her taktiği sahaya tam olarak yansıtmaya müsait değil. O yüzden tam anlamıyla beceremedim. Ve o taktikten devşire devşire şu anki taktiği oturttum. 3-1-4-2 oynuyorum beşiktaş ile. İlk sezonumda 100 civarı gol attım. 30 civarı da yedim tabi.

Guardiola'nın taktiğine benzer taktikleri ben çok denedim önceki kariyerlerimde. Çok başarılı da oldu takım ancak maalesef fm'nin mevcut taktik yapısı her taktiği sahaya tam olarak yansıtmaya müsait değil. O yüzden tam anlamıyla beceremedim. Ve o taktikten devşire devşire şu anki taktiği oturttum. 3-1-4-2 oynuyorum beşiktaş ile. İlk sezonumda 100 civarı gol attım. 30 civarı da yedim tabi.
    Bıraktım kariyeri. Roma'dan iki maçta 4 puan almama rağmen 4.cü oldum Ş.L de.. Lig ve Türkiye Kupasını aldım. Sadece Fenerbahçe biraz direnç gösterebildi. 25.Haftadan sonra oda koptu. İkinci sezon sadece birkaç takviye ile devam edecektim ama özellikle Fenerbahçe de deyim yerindeyse oyuncu kalmadı. 8-9 maç sonunda sadece 1 beraberlik alarak farkı iyice açınca sarmadı kariyer. Rakip kalmadı çünkü.

H.Sonu Inter kariyeri açacağım. Kariyer bölümünde paylaşmayı düşünüyorum. Inter 3-5-2 oynayan bir takım. Şuan Nagatoma dışında aklıma bek oyuncusu bile gelmiyor, bende muhtemelen 3-1-4-2 oynatacağım. Bakalım...

Maçlarda çok şut vuruyorsun fakat nicelik yerine nitelik önemli, dolayısıyla şutları kimin çektiği önemlidir. Olcan ve Bruma'nın Sneijder, Selçuk gibilerinden daha iyi vurması beklenemez. Bundan kanatları bir tık geri çekmek daha mantıklı olmuş. Daha çok orta açıp Burak'ı besleme görevi edinmişlerdir. Oyuncuların öne çıkan yetenekleri doğrultusunda talimatlar vermek hem daha doğru istatistikler hem de daha iyi sonuçlar almaya yarayacaktır.

Quote Originally Posted by Jeri-Spy View Post
    Maçlarda çok şut vuruyorsun fakat nicelik yerine nitelik önemli, dolayısıyla şutları kimin çektiği önemlidir. Olcan ve Bruma'nın Sneijder, Selçuk gibilerinden daha iyi vurması beklenemez. Bundan kanatları bir tık geri çekmek daha mantıklı olmuş. Daha çok orta açıp Burak'ı besleme görevi edinmişlerdir. Oyuncuların öne çıkan yetenekleri doğrultusunda talimatlar vermek hem daha doğru istatistikler hem de daha iyi sonuçlar almaya yarayacaktır.
    Biraz geç oldu bunları yazman ama yine de teşekkür ederim, kariyeri bitirdim.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Burada yazılanlar diğer kariyerlerinde de işe yarayabilir aslında.Mesela ben iki göbek orta sahamdan birini kesinlikle iki yönlü orta saha olarak seçiyorum.O mevkide çok iyi oynayan pek çok Fransız orta saha oluyor genellikle (Sissoko,Wanyama gibi).Diğer oyuncumu da oyun tarzına göre bazen hücumcu oyun kurucu veya defansif oyun kurucu olarak seçiyorum.Bazen AMC yerine üçüncü bir MC oynatıp buna da hücum görevi veriyorum ki bu orta sahayı tutma konusunda oldukça işe yarıyor.AML ve AMRyi de içe kateden kanat oyuncuları olarak oynattığın zaman geniş bir alana yayılmış bir 4-3-3ünüz oluyor bir nevi.Tabi ki bu sizin elinizdeki kadroya bağlı.Bu seneki FM ile az önce bahsetmiş olduğum taktik ile çok başarılı sonuçlar aldım diyebilirim.Bir zamanların 4-1-3-2'si veya 4-2-3-1'i gibi.Genel olarak kariyerlerinizde kullanabileceğiniz ve bu senenin oyun tarzına yakıştığını düşündüğüm bir taktik oldu bu.

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri