1 ile 5 arası toplam 5 sonuç

Konu: Nokta Transfer

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Default Nokta Transfer

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır sözünden hareketle bugün de Football managerdaki transfer stratejileri üzerine birşeyler yazmak istiyorum. Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere, değineceğimiz konu ''nokta transfer''

Football Managerda bazen böyle stratejik hamleler yapmanız gerekebilir. Özellikle, büyük bütçeli bir takımı yönetmiyorsanız, yapacağınız nokta transfer sizi başarıya taşıyabileceği gibi önünüzdeki bir kaç sezonda da rahat nefes almanızı sağlayabilir. Orta ölçekli bir takımın başındaysanız, altyapınız da öyle muhteşem olmayacaktır, dolayısıyla altyapıdan A takıma çıkarıp sizi kurtaracak oyuncuları beklemek de ancak rüyanızda olabilir, oyunda bile bu pek gerçekçi olmayacaktır. Ancak, bu sizi hayalkırıklığına uğratmasın, yeni arayışlara itsin. Sizin için biçilmiş kaftan olan bir oyuncu daha büyük takımın sıradan bir oyuncusu ya da daha çok ilk onbirde oynamak isteyen ama yedek kalan bir oyuncusu olabilir.Bu noktada yazımıza 2 farklı açıdan 3 nokta transfer ile devam edeceğiz.1) ''Marcio Nobre'' tarzı kurtarıcı nokta transfer

2016-2017 sezonunun ara transfer döneminde Deportivoya kattığım Lucas Boye, Deportivo için kurtarıcı nokta transfer oldu. Çünkü Deportivo ligin ilk yarısında ilk 11 içinde kendine güçlükle yer bulurken, sezon sonunda muhteşem bir başarı göstererek ilk 5 içinde kendine yer buldu. Bu başarının ardında şüphesiz ki Lucas Boyeun 18 maçta attığı 14 golün çok büyük payı var.

2) 1 Transferle 2 Kazanç

Örneğimiz yine Deportivo kariyerimden olacak. Joel Campbell, Arsenalin gelecek için ümitli olduğu oyuncularından biri ancak Arsenalin kaliteli kadrosu sebebiyle kendine ilk 11de yer bulmakta zorlandığı için sözleşmesi bittiğinde Arsenal ile sözleşme uzatmak istemedi. Deportivoda en önemli eksiklerden biri de sağ açık pozisyonuydu ve sözleşmesinin bitecek olması gibi bir fırsatı kaçırmayarak Joel Campbella transfer teklifinde bulundum. Joele takımın anahtar oyuncularından biri olacağı garantisini de verdiğimden 2016 sezonu başında, Joel Deportivoya katıldı. Sonuç mu ?

Görüldüğü üzere, Joel Campbell, 2014-2015 sezonunda 2, 2015-2016 sezonunda sadece 1 maçta takımı ile sahaya çıkmış. Deportivoya katıldığı ilk sezon ise 21 maç, ikinci sezon 23 maç ilk 11de kendine yer buldu. Deportivoda Joel Campbelle sadece bir kanat oyuncusu değil, içe kat eden oyuncu rolünü verdim. Sonuçta da 2 sezonda çıktığı 44 lig maçında 28 gol 17 asist ile harika bir performans gösterdi. Bu harika performansının karşılığında da kendini rüya bir takımda Real Madridde buldu. Örneğin başında 1 taşla 2 kuş demiştik. İlk kuş, Joelin performansı idi. 2. kuş ise Joelin satışından elde edilen kazanç 26 Milyon Avrocuk Deportivo tarihinin en büyük satışı.. İyi de böyle performans gösteren bir oyuncu satılır mı dediğinizi duyar gibiyim.. Normal şartlarda tabi ki satılmaz ancak unutulmamalıdır ki hiç kimsenin yeri doldurulamaz değildir. Bu sadece futbolda değil, hayatın her alanında böyledir. Ben de fırsatını bulduğum an başka bir futbolcuyu takıma katarak, olası Joel ayrılığının hazırlıklarını yapmıştım. (Joel gösterdiği performans sonrası daha büyük bir takımda oynamak istediğini, Real Madridin kendisi ile ilgilendiğini ve teklif gelirse gitmek istediğini söylemişti.)Joelin yerini daha Joel gitmeden doldurmak adına bu sefer gözüme çok daha yakında birini kestirmiştim.. Dünyaâ€â•nın en meşhur altyapılarından biri olan Barcelona altyapısını..

Barcelona altyapısından yetişen Adama Traorenin Barça 11inde kendine yer bulması çok mümkün görünmüyordu. Zaten kariyerine bakıldığında da Barcelona 11 inde sadece 1 maç forma giyebilmiş. Onun haricinde tüm kariyeri ya kiralık olarak başka takımlarda ya da Barcelona B takımında geçmiş. Adama Traorenin bedeli 4 milyon civarındayken, 2.2 milyon Avrodan satışa çıkarıldı. Bu kaçırılmayacak bir fırsattı ve bunu tabi ki hemen değerlendirdim.

Şuan Deportivo 2018-2019 sezonunda ve ligin 30. haftası oynanıyor. İlk 27 haftanın 22 haftasında Traore yine tıpkı Joel Campbell gibi içe kateden oyuncu rolünde sağ açıkta forma giydi. Sonuç ise gördüğünüz gibi 22 maçta 16 gol 8 asist. Traorenin değeri ise şuan 24.75 Milyon Euro..

Özetle, dünyanın en yetenekli futbolcularına sahip olmayabilirsiniz, onları yetiştirecek bir altyapınız olmayabilir ancak asla çevrenize bakmaktan, gözlemden vazgeçmeyin. Etrafınızda mutlaka küçük denizin büyük balığı olmak isteyecek oyunular vardır, onları bulun takımınıza katın
    Last edited by Ali Hikmet : 26.Mayıs.2015 at 10:10
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Güzel bir yazı olmuş.Bana göre oyunun en zevkli yanı da bu

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Quote Originally Posted by Namzet View Post
    Güzel bir yazı olmuş.Bana göre oyunun en zevkli yanı da bu
    Teşekkür ederim Hocam.
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya

Hemen hemen herkesin peşinde koştuğu transfer modeli kesinlikle çok güzel bir yazı olmuş , Joel Campbell için ise ayrı bi parantez açmak istiyorum transfer dönemi biter bitmez peşi sıra forvetlerimin sakatlığı ve formsuzluğu üzerine kendisini sahte forvet rolünde forvet oynattım ve inanın çok büyük katkı aldım sezonu 20+ golle bitirmişti kesinlikle çok etkili bir oyuncu
    You'll Never BeatThe Irish !

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Barcelona'dan Alen Halilovic'i kiralamaya açık olduğu an kiralayın çok iyi bir oyuncu ofansif orta saha sağ mevkinde harikalar yaratıyor.Bir de büyük kulüplerin Yedek takımlarında oyunun ilerleyen zamanlarında çok iyi regenler oluyor.Osmanlıspor kariyerimde Paris S.G yedek takımından kiraladığım stoperi 2-3 sene sonra sözleşmesi biterken imza attırdım 1-2 sene sonra Arsenal'e 20 Milyon €'ya sattım.Serbest kalma bedeli 20 Milyon € olduğu için yoksa daha fazla ederi vardı...

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri