Sayfa 11 / 16 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
301 ile 330 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Gncl1905 View Post
    Onur Kıvrak'ın maaşı düşük girilmemiş mi? 963.000 Avro alıyor gözüküyor oyunda(yılda). Hatırladığım kadarıyla 2.5 MN Avro idi.

Şimdi araştırdım da doğru hatırlıyormuşum. Oyunda 2016'ya kadarken sözleşmesi gerçekte 2018'e kadar uzatılmıştı.

Trabzonspor, Onur Kıvrak ile 2018'e kadar uzattı - Milliyet Haber
    Tesekkurler.

Nesil
    2007

Tam olarak hata mı bilmiyorum ama Bilal Basaciklioglu Türk oyuncu statüsünde oynayabiliyor. Kurala göre diğer ülkelerde yetişen oyuncular yabancı sayılıyordu. Ancak şu ana kadar çoktan bizim ligde bir takımda oynayan oyuncular kazanılmış hak münasebetiyle Türk statüsündeydi.

Gerçekte bile bayağı bir kafa karıştırıcı, oyunda yapılamadığı için mi Bilal de Türk statüsünde?

Daha da önemlisi her gurbetçiyi eskisi gibi Türk statüsünde oynatabilecek miyiz?

Nesil
    2003

Tam olarak hata mı bilmiyorum ama Bilal Basaciklioglu Türk oyuncu statüsünde oynayabiliyor. Kurala göre diğer ülkelerde yetişen oyuncular yabancı sayılıyordu. Ancak şu ana kadar çoktan bizim ligde bir takımda oynayan oyuncular kazanılmış hak münasebetiyle Türk statüsündeydi.

Gerçekte bile bayağı bir kafa karıştırıcı, oyunda yapılamadığı için mi Bilal de Türk statüsünde?

Daha da önemlisi her gurbetçiyi eskisi gibi Türk statüsünde oynatabilecek miyiz?
    Kurala gore Turk Milli takimini secmemis oyuncular yabanci statusunde sayiliyor.

Ayrica eger bir futbolcu Turk vatandasligina sahipse ve 2015/16 sezonundan once Turkiye'de futbol oynadiysa (yani yerli statusunde oynama hakkini daha once elde ettiyse) yerli sayiliyor.

Yani Mesut Ozil ve Emre Can yabanci statusunde. Ama Turk milli takimini secen Tolga Cigerci veya Alman milli takimini secen Tolgay Arslan yerli statusunde.
    Last edited by perpetua : 14.Kasım.2015 at 16:47

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kurala gore Turk Milli takimini secmemis oyuncular yabanci statusunde sayiliyor.

Ayrica eger bir futbolcu Turk vatandasligina sahipse ve 2015/16 sezonundan once Turkiye'de futbol oynadiysa (yani yerli statusunde oynama hakkini daha once elde ettiyse) yerli sayiliyor.

Yani Mesut Ozil ve Emre Can yabanci statusunde. Ama Turk milli takimini secen Tolga Cigerci veya Alman milli takimini secen Tolgay Arslan yerli statusunde.
    Teşekkürler cevap için. Sinan Kurt'u bile yabancı statüsünde oynatacağız sanırım.

Nesil
    2003

Teşekkürler cevap için. Sinan Kurt'u bile yabancı statüsünde oynatacağız sanırım.
    Turk milli takimini secmedigi surece evet.

Nesil
    2007

Sanırım Hamza Hamzaoğlu yerine şu arkadaş Half of Fame'e eklenmiş.

EMRE HAMZAOĞLU - Futbolcu Bilgileri TFF

Nesil
    2003

Sanırım Hamza Hamzaoğlu yerine şu arkadaş Half of Fame'e eklenmiş.

EMRE HAMZAOĞLU - Futbolcu Bilgileri TFF
    Basari yanlis kisiye girilmis. SI'da duzeltilmis olmasi lazimdi. Simdi hallettim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Selamlar,

Bursaspor'u yönetiyorum, 2. sezonu bitirdim ve sözleşmesi bitmeye yakın oyuncularımla yeni sözleşmeler imzalayacakken bir de ne göreyim. Kaleci Mert Günok sözleşme pazarlığına bile oturmuyor. Menejeri şu tarz bir açıklama yapıyor. "Mert Bursaspsor'da bir gelecek göremiyor ve sizi zerre kadar sevmediğinden sizle sözleşme pazarlığına oturmuyor" gibi. Şimdi tam ezberimde değil ama konsept buydu. Hemen menejerine baktım başka kimlerin de menejeri ve özellikleri nedir diye. Menejer ile aramız iyi, beni seviyor. Menejerlik bir durum değil yani.

Ben de baktım oyuncunun bilgi kısmına beni zerre kadar sevmiyor mu diye. Hiç de öyle değil, oyuncu çok mutlu, morali en üst seviyede "süper", geçen yıl yılın kalecisi seçilmiş, Serdar Aziz'in iyi oyuncu olduğunu düşünüyor ve takımın başarılı olduğunu düşünüyor.

Hatta sevdiği kişilerden eski Fenerbahçe kaleci antrenörünü bile takıma aldım, belki pazarlığa oturur diye. Yok yine olmadı.

Bu arada gelecek sezon Şampiyonlar Ligine direk katılıyorum, çünkü lider bitirdim. Yani mantıken artık en üst seviyedeyim ve herhangi bir oyuncunun sözleşme yenilemesi gerekir. Daha önceden benimle görüşmek istemeyen oyuncular artık görüşebilir konuma geldiler...

Bence burada bir hata var. Ya oyunun hatası ya da oyuncunun gizli özelliklerinden birisi oyuna farklı entegre olmuş.

Mecburen satmak zorunda kaldım ve yerine kaleci bulmak da epey zor oldu. Bulduğum kaleci yabancı olduğundan saha içinde bir oyuncu eksik kalacağım ve Türk yedek kalecim illaki kadroda olacak. Hem de kelepir fiyata gitti sözleşmesinin son senesindeyken...
    Sentugo.

Nesil
    2005
    Yer
    Copenhagen

Galatasaray daki bu ekonomik sikintilar ortada iken transfer ve maas butcesinde nasil bonkör oluyor gercekten anlamiyorum.

Bu sezon sattigi oyuncularin yerine bile dogru durust oyuncu alamamis bir takim en azindan sezon ortasinda nasil 10+ milyon avro transfer butcesi verir?

FFP yuzunden buyuk ihtimal futbolcu giderleri dusmedigi icin ceza gelecek ve yonetimin elini kolunu baglayan neden bu idi transfer konusunda.. bu gercekler neden oyuna yansitilmadi acaba? Hadi beta da hata vardi bu versiyon da ne var?

Tesekkurler.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mustio View Post
    Galatasaray daki bu ekonomik sikintilar ortada iken transfer ve maas butcesinde nasil bonkör oluyor gercekten anlamiyorum.

Bu sezon sattigi oyuncularin yerine bile dogru durust oyuncu alamamis bir takim en azindan sezon ortasinda nasil 10+ milyon avro transfer butcesi verir?

FFP yuzunden buyuk ihtimal futbolcu giderleri dusmedigi icin ceza gelecek ve yonetimin elini kolunu baglayan neden bu idi transfer konusunda.. bu gercekler neden oyuna yansitilmadi acaba? Hadi beta da hata vardi bu versiyon da ne var?

Tesekkurler.
    Oyunda FFP gercekteki gibi calismiyor.
    Ozellikle gecmis yillarda kuluplerin yaptiklari zararlar gercekte kuluplerin gelecekteki harcamalarini etkilemesi gerekirken, oyunda etkilemiyor.
    Tek sart kulubun yilda 5 milyon Euro'dan fazla zarar etemesinin gerektigi.

Galatasaray da bu konuda cok sorun yasamiyor cunku:

1. Bu sezon basinda maas butcesinde buyuk bir dusus yapildi. Gelirlerde ise pek degisiklik yok.
    2. Oyunda amortisman kavrami yok. Yani gecmis yillarda yapilan transferlerin ifta paylari mevcut sezonu etkilemiyor.

Yazdigim ikinci madde biraz teknik bir konu ama merak ediyorsaniz detaylandirabilirim.

Ek: Bunun yaninda bu yil ozellikle 3 buyukler icin borclarin odenme seklini degistirdik. Eskiden hem faiz, hem de ana para odeniyor ve bu nedenle kulupler finansal olarak cok zor durumda kaliyordu. Bunun yan etkisi olarak da kulupler transfer yapamiyordu.

Bu da gercege uygun bir durum degildi cunku kuluplerimiz genelde borclarinin ana paralarini odemiyor. Faizlerini odeyip, ana parayi tekrar borc alarak kapatiyor. Bu yila kadar boyle bir sistem oyunda mumkun degildi ancak bu ozelligin gelmesiyle beraber artik kuluplerimizin borclarinin sadece faizlerini odemesini sagladik. Tabii bu da kuluplerin transfer yapmasina izin verecek kaynaklarin kullanilmasini sagladi.

Bu konuda biraz daha dengeleme yapmamiz gerekli olabilir. Ancak bunu oyunu yeterince test etmeden yapmak istemedik cunku oynanabilirlik (yani ozellikle yapay zeka'nin yonettigi takimlarin fazla zayif kalmamasi) birinci plandaydi.
    Last edited by perpetua : 15.Kasım.2015 at 16:16

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Selamlar,

Bursaspor'u yönetiyorum, 2. sezonu bitirdim ve sözleşmesi bitmeye yakın oyuncularımla yeni sözleşmeler imzalayacakken bir de ne göreyim. Kaleci Mert Günok sözleşme pazarlığına bile oturmuyor. Menejeri şu tarz bir açıklama yapıyor. "Mert Bursaspsor'da bir gelecek göremiyor ve sizi zerre kadar sevmediğinden sizle sözleşme pazarlığına oturmuyor" gibi. Şimdi tam ezberimde değil ama konsept buydu. Hemen menejerine baktım başka kimlerin de menejeri ve özellikleri nedir diye. Menejer ile aramız iyi, beni seviyor. Menejerlik bir durum değil yani.

Ben de baktım oyuncunun bilgi kısmına beni zerre kadar sevmiyor mu diye. Hiç de öyle değil, oyuncu çok mutlu, morali en üst seviyede "süper", geçen yıl yılın kalecisi seçilmiş, Serdar Aziz'in iyi oyuncu olduğunu düşünüyor ve takımın başarılı olduğunu düşünüyor.

Hatta sevdiği kişilerden eski Fenerbahçe kaleci antrenörünü bile takıma aldım, belki pazarlığa oturur diye. Yok yine olmadı.

Bu arada gelecek sezon Şampiyonlar Ligine direk katılıyorum, çünkü lider bitirdim. Yani mantıken artık en üst seviyedeyim ve herhangi bir oyuncunun sözleşme yenilemesi gerekir. Daha önceden benimle görüşmek istemeyen oyuncular artık görüşebilir konuma geldiler...

Bence burada bir hata var. Ya oyunun hatası ya da oyuncunun gizli özelliklerinden birisi oyuna farklı entegre olmuş.

Mecburen satmak zorunda kaldım ve yerine kaleci bulmak da epey zor oldu. Bulduğum kaleci yabancı olduğundan saha içinde bir oyuncu eksik kalacağım ve Türk yedek kalecim illaki kadroda olacak. Hem de kelepir fiyata gitti sözleşmesinin son senesindeyken...
    Aklima iki sey geliyor.

1. Acaba Turkce ceviride bir anlam kargasasi mi oldu? Sizi sevmiyor kismi'nin orjinali belki daha farklidir.
    2. Muhtemelen Mert iki sezonda bir hayli gelistigi icin (o potansiyeli var), Bursaspor'dan daha buyuk bir kulupte oynamak istiyor.

Nesil
    2005
    Yer
    Copenhagen

Oyunda FFP gercekteki gibi calismiyor.
    Ozellikle gecmis yillarda kuluplerin yaptiklari zararlar gercekte kuluplerin gelecekteki harcamalarini etkilemesi gerekirken, oyunda etkilemiyor.
    Tek sart kulubun yilda 5 milyon Euro'dan fazla zarar etemesinin gerektigi.

Galatasaray da bu konuda cok sorun yasamiyor cunku:

1. Bu sezon basinda maas butcesinde buyuk bir dusus yapildi. Gelirlerde ise pek degisiklik yok.
    2. Oyunda amortisman kavrami yok. Yani gecmis yillarda yapilan transferlerin ifta paylari mevcut sezonu etkilemiyor.

Yazdigim ikinci madde biraz teknik bir konu ama merak ediyorsaniz detaylandirabilirim.

Ek: Bunun yaninda bu yil ozellikle 3 buyukler icin borclarin odenme seklini degistirdik. Eskiden hem faiz, hem de ana para odeniyor ve bu nedenle kulupler finansal olarak cok zor durumda kaliyordu. Bunun yan etkisi olarak da kulupler transfer yapamiyordu.

Bu da gercege uygun bir durum degildi cunku kuluplerimiz genelde borclarinin ana paralarini odemiyor. Faizlerini odeyip, ana parayi tekrar borc alarak kapatiyor. Bu yila kadar boyle bir sistem oyunda mumkun degildi ancak bu ozelligin gelmesiyle beraber artik kuluplerimizin borclarinin sadece faizlerini odemesini sagladik. Tabii bu da kuluplerin transfer yapmasina izin verecek kaynaklarin kullanilmasini sagladi.

Bu konuda biraz daha dengeleme yapmamiz gerekli olabilir. Ancak bunu oyunu yeterince test etmeden yapmak istemedik cunku oynanabilirlik (yani ozellikle yapay zeka'nin yonettigi takimlarin fazla zayif kalmamasi) birinci plandaydi.
    FFP konusunda bilgi icin tesekkur ederim fakat normal sartlarda diger senelerde oldugu gibi takimlarin ekonomik sikintilari cok basit bir sekilde oyuna yansitiliyordu. FFP olsun veya olmasin GS ve BJK nin transfer butcelerinin bir hayli daha dusuk olmasi gerekmezmiydi? Daha once de yazdigim gibi GS yonetiminin sezon ortasinda ek butce istegine karsilik vermesi (+10m euro?) mantikli mi su durumda?

Birde bu sezon neredeyse butun sponsor anlasmalarini yenilemis FB nin sezon basinda neden sadece GS kadar transfer butcesi olur? daha da onemlisi nasil veya neden en yuksek butce BJK dedir?

Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mustio View Post
    FFP konusunda bilgi icin tesekkur ederim fakat normal sartlarda diger senelerde oldugu gibi takimlarin ekonomik sikintilari cok basit bir sekilde oyuna yansitiliyordu. FFP olsun veya olmasin GS ve BJK nin transfer butcelerinin bir hayli daha dusuk olmasi gerekmezmiydi? Daha once de yazdigim gibi GS yonetiminin sezon ortasinda ek butce istegine karsilik vermesi (+10m euro?) mantikli mi su durumda?

Birde bu sezon neredeyse butun sponsor anlasmalarini yenilemis FB nin sezon basinda neden sadece GS kadar transfer butcesi olur? daha da onemlisi nasil veya neden en yuksek butce BJK dedir?

Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler.
    Fenerbahce'nin bu yil bir cok sponsorluk anlasmasi yaptigi dogru. Bu sponsorluk anlasmalarindan gelen gelirlerin Fenerbahce'nin kullanimina hemen hazir olmasi (yani bu paralarin nakit hesabina girmesi ve buna bagli olarak da transfer icin kullanilabilmesi) demek Fenerbahce'nin gelecek yillarda bu sponsorluklardan herhangi bir nakit girisi yasamamasi demek.

Yani Fenerbahce 10 yilligina, 100 milyon dolarlik sponsorluk anlasmasi mi yapti? Bu 100 milyon dolari simdi kullanima hazir halde oyuna yansittigimizda, ilerleyen 9 yilda gelecek 90 milyon dolari bir sekilde Fenerbahce'nin alamamasini saglamak gerekli. Yani bu 90 milyon dolara karsilik bir borc girmek gerekli. Aksi takdirde Fenerbahce bu sponsorluk parasini iki defa almis olacak.

Evet gercekte yapilan bu aslinda. Ancak bunun yapildigini ancak 3 aylik finansal raporlari gordukten sonra ogrendik. Yani Ekim ayinin ortasinda ve veritabanini teslim ettikten sonra.

Boyle olacagini varsaymamiz ne kadar dogru olurdu? Her ne kadar futbol sirketleri genelde kisa donemli nakit ihtiyaclarini bu sekilde karsilasa da kulupleri uzun donemli gelirlerden alikoymayi cok da dogru bulmuyorum cunku kisa donemli refah icin uzun donemli surdurulebilirlik riske atiliyor. Diyelim ki kullanici veya yapay zeka oyunun basinda var olan nakit parayi harcadi ve bitirdi. Bu sefer Fenerbahce uzun donemde finansal zorluklar cekecek cunku o sponsorluk gelirleri oyunda geldigi gibi kasadan ucacak. Fenerbahce'nin gercekte bunu yaptigina emin olmadan bu sekilde yansitmak da dogru olmazdi saniyorum.

Peki bir sonraki veritabani guncellemesinde bunu yansitmak gerekli mi? Evet gerekli. Yani Fenerbahce'ye simdi kullanilabilir daha cok kaynak ve bu kaynaga karsilik ilerleyen yillarda odenmesi gereken borclar girmek gerekli.

Besiktas ve Galatasaray'a gelince.

Besiktas bu yil 10 milyon Euro'luk net futbolcu satisi gerceklestirdi. Bu paranin buyuk bir kisminin halen futbolcu transferi icin hazir oldugunu varsaymanin cok da yanlis oldugunu dusunmuyorum. Besiktas'in nakit ve transfer butcesinin, oyun baslangicinda, 3 buyukler arasinda en yuksek olmasi da dogal bu nedenle.

Galatasaray ise 4 milyon Euro'luk net futbolcu satisi gerceklestirdi. Bu paranin da bir kisminin halen futbolcu transfer icin hazir oldugunu varsayabiliriz.

Fenerbahce ise 22 milyon Euro'luk net futbolcu alimi gerceklestirdi. Yani Fenerbahce zaten onemli buyuk bir harcamayi zaten yapti. Bunun ustune kulube daha fazla harcama yapmasi, yukarida yazdigim gibi, gelecegin gelirlerini bugunden harcayip gelecegi riske atmakla sonuclanacak bir durum. Fenerbahce'ye daha buyuk transfer butcesi mutlaka verilebilir. Ancak bu gelecek yillarin transfer butcelerini eritir. Bunun da, Fenerbahce'nin oyunda uzun vadeli finansal gucunu koruyabilmesi icin, ne kadar dogru oldugundan emin degilim.

Sonucta transfer butcesini yuksek girmek kolay. Ilk yilda yapilmis 22 milyon Euro'luk transferin ustune daha da transfer yapilir. Ancak bu sefer ikinci sezon, ucuncu sezon, dorduncu sezon Fenerbahce finansal acidan zorlanmaya baslar. Taa ki mevcut sponsorluk anlasmalari bitip, yeni sponsorluk anlasmalari imzalanana kadar.

Son olarak Galatasaray'in devre arasinda 10+ milyon Euro transfer butcesi almasi normal mi? Bence degil.
    Yukaridaki mesajimda yazdigim gibi "Bu konuda biraz daha dengeleme yapmamiz gerekli olabilir. Ancak bunu oyunu yeterince test etmeden yapmak istemedik cunku oynanabilirlik (yani ozellikle yapay zeka'nin yonettigi takimlarin fazla zayif kalmamasi) birinci plandaydi."

Bunun anlamini acmak gerekirse, kuluplerin butun borclari icin sadece faiz odemesini degil, bazi borclarini kisa vadede kapatip bazilarina sadece faiz odemesini saglayarak kisa vadede biraz daha kisitli transfer butceleri kullanmalarini saglayabiliriz. Ancak bunun editor ile oyunda kuluplerin uzun vadeli finansal yapilarina etkisi test etmeden yapmak istemedik.

Nesil
    2003

Az once gordum.

Fenerbahçe'den transfer için flaş karar

Fenerbahce'de devre arasinda transfere butce ayirilmadigina gore, sezon basinda yuksek butce vermek yanlis olur.

Haberin dogru oldugunu ve gercekten transfer yapilmadigini varsayarsak, muhtemelen Fenerbahce sponsorluk paralariyla ilk baharda 100 milyon TL'lik tahvilin ana parasini odeyip o borctan dogan yillik yaklasik 15 milyon TL'lik faiz yukunden kurtulmak isteyecektir. Yani sponsorluk geliri transfere degil, borc kapatmaya kullanilacaktir.
    Last edited by perpetua : 17.Kasım.2015 at 13:19

Jem Karacan' ın profilini hazırlayan arkadaş kuzeni falan heralde? Maşallah jem karacan senelerdir her maç ilk 11 de başladığı gibi her maç gol ve asist yapıyor. Tabi siz de haklısınız bu adam 1 seneye yakın sakat olmadığı gibi toplam oynadığı maç sayısı da 50 nin üzerinde falan bir elin parmağını falan geçmiyor sonuçta değil mi? Bunu diyorum çünkü bütün mental özellikler 2 3 arttırılmış bu adam bildiğin pirlo falan olmuş. Aman allahım o liderlik özellikleri o ne kararlılık o ne takım çalışması o ne agresiflik o ne çalışkanlık adeta bir born leader.

Sadece bu profile bakarak ben size daha çok şey çıkarırım da benim zamanıma yazık. Ne kadar fanatik bilgisiz araştırma görevlisi varsa hepsi galatasaray da toplanmış. Benim eminim ki bir çok aklı selim galatasaraylı arkadaşım da bunun farkında. Her sene aynı terane yazık...

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Uzun süredir sakattı. İngilizlerin profilinde değişiklik yapması mümkün değildi. İngilizlerin profili bu, dokunulmadı.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Cengo View Post
    Uzun süredir sakattı. İngilizlerin profilinde değişiklik yapması mümkün değildi. İngilizlerin profili bu, dokunulmadı.
    Peki şimdi maçlarda oynamazsa profilin uygun olup olmadığına nasıl karar verilecek? Çok zor bir durum, aynı mı kalmalı yoksa düşürülmeli mi? Sonuçta çok da tanınmıyor...

Bir de Galatasaray'ı yönetmiyorum ama maaşı düşük genç Kaleci önerisinde bulunabilir misiniz? Transfer bütçem var...
    Sentugo.

[MENTION=292266]Moonguard[/MENTION], ne bu şiddet bu celal ??? Jem Karacan hattrick yaptı galiba

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Quote Originally Posted by Moonguard View Post
    Jem Karacan' ın profilini hazırlayan arkadaş kuzeni falan heralde? Maşallah jem karacan senelerdir her maç ilk 11 de başladığı gibi her maç gol ve asist yapıyor. Tabi siz de haklısınız bu adam 1 seneye yakın sakat olmadığı gibi toplam oynadığı maç sayısı da 50 nin üzerinde falan bir elin parmağını falan geçmiyor sonuçta değil mi? Bunu diyorum çünkü bütün mental özellikler 2 3 arttırılmış bu adam bildiğin pirlo falan olmuş. Aman allahım o liderlik özellikleri o ne kararlılık o ne takım çalışması o ne agresiflik o ne çalışkanlık adeta bir born leader.

Sadece bu profile bakarak ben size daha çok şey çıkarırım da benim zamanıma yazık. Ne kadar fanatik bilgisiz araştırma görevlisi varsa hepsi galatasaray da toplanmış. Benim eminim ki bir çok aklı selim galatasaraylı arkadaşım da bunun farkında. Her sene aynı terane yazık...
    Muhtemelen uzun süredir Fm oynuyorsun ve en az 2 yildir da bu siteye üyesin ama yeni transfer olan oyuncularin profillerini geldigi ülkedeki arastirmacilarin yaptigini ve buradakilerin dokunmadigini bilmiyorsun. Bravo.

Nesil
    2003

Isin komigi Jem Karacan icin gordugunuz profil biraz fazla yuksek halde geldigi icin dusurulmus profil.

Jem'in dogustan lider olarak yapildigi hakkinda yorum yapilmis.

Bu aslinda Jem'i biraz takip etmis birisi icin cok buyuk bir supriz olmasa gerek. Kendisi Reading'in takim kaptaniydi. Ozellikle Reading'in Premier Lig'e ciktigi ve Premier Lig'de oynadigi sezon takimin lideri ve en iyi oyuncusuydu. Bunlari yaparken 23 yasindaydi. Bu gecmise sahip bir oyuncu icin Ingilizlerin verdigi degerleri elestirmem kolay degil. En azindan daha fazla yakindan izlemeden bu yorumlari yapmak cok zor.

Oyuncuyu arastiran kisinin bilgisini elestiren [MENTION=292266]Moonguard[/MENTION] arkadasin herhalde Madjeski stadinda kombinesi var. Eminim biraz ugrasirsa mactan once veya mac cikisinda Reading arastirmacisi ile bir araya gelip Jem Karacan'in ozellikleri konusunda tartisabilir. Ben Jem'in en fazla 15-20 macini izledigim icin [MENTION=292266]Moonguard[/MENTION] 'in zihinsel ozellikler hakkinda yaptigi elestirileri yapabilecek kadar bilgi sahibi degilim.

Jem takimin Premier Lig'e cikmasindan sonra gecirdigi iki agir sakatlik yuzunden hemen hemen hic oynamadi. Elestiri buradan gelebilir bence. Zira Jem'in fiziksel ozelliklerinin Ingiltere'den geldigindeki hali, Jem'in son durumunu pek yansitmiyordu. Bu nedenle fiziksel ozelliklerini biz bir miktar indirdik. Hatta bence daha da inebilir ama yeterince izlemeden cok buyuk degisiklik yapmak da istemedik.

Bu arada bu tip yorumlari arastirma bolumunde yazmak daha faydali olur. Boylece arastirmacilar bu basliklar altinda yorumlari aramak yerine olmasi gereken yerde okuyabilir.

Ek: Pirlo benzetmesi ise oldukca talihsiz bir benzetme. Hurriyet Gucer ile Alex'i benzetmek gibi olmus.
    Last edited by perpetua : 17.Kasım.2015 at 19:55

Quote Originally Posted by Cengo View Post

Isin komigi Jem Karacan icin gordugunuz profil biraz fazla yuksek halde geldigi icin dusurulmus profil.
    Daha da fazla bir şey söylemeye gerek yok aslında. Ama ben gene de bir daha çakacağım. Burada biraz daha sizi rezil rüsvan ettikten sonra üyeliğimi sonlandıracağım. Ha bir de artık sizin seviyenize inerek konuşayım diyorum nasıl olsa karşımda futboldan zerre kadar anlamayan cahil beş para etmez perpetuadiye bir adam var.

Ulan hani profillerde oynama yapılamazdı? Her sene bu bahaneyi çok güzel sunarken al bak kendin diyorsun profilinde değişiklik yaptım diye. Peki bakalım Jem Karacan ne zaman gelmiş takıma? 8 Temmuz 2015.

Peki profilinde neredeyse bütün özelliklerinde düşüş yapılan Robin Van Persie ne zaman gelmiş? 15 Temmuz 2015. Ulan karaktersiz ulan yalancı ulan cahil velet bu adamdan daha geç gelen bu oyuncunun bütün özelliklerinde düşüş yapmışsınız da bu adamda niye yapmadınız? Hani yeni transfer olan oyuncuların özelliklerinde değişiklik yapılmıyordu? Noldu iş Fenerbahçe ya da diğer takımlar olunca mı yapılıyor sadece?

Kaldı ki yeni gelmiş oyuncu da değişiklik yapılamıyor nedir arkadaş ya? Böyle saçma bu kadar beyinsizce bahane olabilir mi bu adam 1 yıl oynamamış yapacaksın tabi ki değişiklik.

Bitti mi? Hayır tabi ki daha yeni başlıyor. Şimdi gelelim o "düşüş" yaptığımız dediği 1 yıl oynamayan adamın ne hale geldiği yalanına.
    Agresiflik 13 > 15
    Cesaret 15 > 18
    Konsantrasyon 12 > 15
    Karar verme 11 > 14
    Liderlik 14 > 16

Ha bir de son olarak ekleyim sizin o bildiğim dediğiniz konuları ben bizzat kendim yazıyorum. Karşınızda kim olduğunu bilin ona göre konuşun. Hadi şimdi gidin bir kenarda ağlayın.

Nesil
    2006
    Yer
    06

[MENTION=292266]Moonguard[/MENTION] ne kadar ergence yazdın be arkadaş. Haklı bile olsan bu yazdıklarınla haksız duruma düşmüşsün ama farkında değilsindir tabiki.

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    @Moonguard ne kadar ergence yazdın be arkadaş. Haklı bile olsan bu yazdıklarınla haksız duruma düşmüşsün ama farkında değilsindir tabiki.
    Anlayacakları şekilde yazdım hocam herşeyin farkındayım iyi akşamlar.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Haha eski günler geldi aklıma Rakip sitelerin süvarileri gelmiş gibi hissettim. Ne günlerdi ama.. Kendini ifade etmekte sıkıntılar yaşıyorsun, saygısızsın, hakaretler savuruyorsun; kimse sana bir hakaret etmemişken bile. Bu senin ne kadar boş bir adam/çocuk olduğunu gösterir bence. İnsanlarla konuşmayı, tartışmayı öğren; öyle gel lütfen.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Bu sorduğun şey çok kapsamlı. Uzun bir rehber yazmak gerekiyor bunun için.

Fiziksel + Mental + Teknik özelliklerin karışımı oluyor.

Hazırlayayım mı bir rehber?
    Biraz geç cevap yazabildim. Böyle bir rehber çok faydalı olurdu.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Az once gordum.

Fenerbahçe'den transfer için flaş karar

Fenerbahce'de devre arasinda transfere butce ayirilmadigina gore, sezon basinda yuksek butce vermek yanlis olur.

Haberin dogru oldugunu ve gercekten transfer yapilmadigini varsayarsak, muhtemelen Fenerbahce sponsorluk paralariyla ilk baharda 100 milyon TL'lik tahvilin ana parasini odeyip o borctan dogan yillik yaklasik 15 milyon TL'lik faiz yukunden kurtulmak isteyecektir. Yani sponsorluk geliri transfere degil, borc kapatmaya kullanilacaktir.
    İyi de Ömer Abi, menajerine Bojan Krkic'in durumunu sormuşlar bugün. Nasıl olacak o zaman? Zaten son transfer olacak Gabriel Barbosa için 20M USD vermeyi kabul etmişlerdi. Bizzat menajeri söyledi, kulaklarımla duydum. Aziz Yıldırım zaten bizzat Sırbistan'a gidip Partizan başkanı ile Andrija Zivkovic hakkında görüştü, devre arasında toplantı için söz aldı. Menajeri de doğruladı, kendileri ile görüşmedikleri için de kızdıklarını ima etti.

Tahvil borcu 1M üye projesi kapsamındaki gelirden ödenecek diyordu Aziz Yıldırım.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Haha eski günler geldi aklıma Rakip sitelerin süvarileri gelmiş gibi hissettim. Ne günlerdi ama.. Kendini ifade etmekte sıkıntılar yaşıyorsun, saygısızsın, hakaretler savuruyorsun; kimse sana bir hakaret etmemişken bile. Bu senin ne kadar boş bir adam/çocuk olduğunu gösterir bence. İnsanlarla konuşmayı, tartışmayı öğren; öyle gel lütfen.
    Ben kendimi son derece net bir şekilde ifade ettim. O kadar net bir şekilde ifade ettim ki senin kısıtlı zekanla anlamaman normal tabi. A dan Z ye kadar söylediğim herşeyi kanıtlayarak sağlı sollu geçirdim. Kendi aranızda bile ne kadar çeliştiğinizi, bir dediğinizin bir dediğini tutmadığını, sürekli olarak yalan söylediğinizi ve ne kadar cahil insanlar olduğunuz o mesajda son derece açık.

O sözde rakip sitelerin süvarileri dediğin kişiler sizin ne kadar berbat bir iş çıkardığınızı gösteren ve kanıtlayan kişilerdi. Defalarca senin gibi fanatiklere anlatmaya çalıştılar fakat baktılar sizden bir yol olmaz onlar da bırakıp gittiler. Zaten çevrimiçi kişi ve üye sayısı da bunu kanıtlıyor. Gerçi fanatik gs li cahil bir editörün bunu anlayamamış olması normal.

Eskiden üyeliği kapatma vb bir buton vardı sanırım onu da kaldırmışsınız. Doğaldır tabi koskoca FM nin Türkiye takımlarını hazırlayan sitenin çevrimiçi üye sayısı 100 ü geçmiyor.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Hayatımda bu kadar saçma bir argüman görmedim. Bana gelen son data çalışmasında Van Persie'yi İngilizler bize göndermemişlerdi bile. Neyin değişikliğini yapacağım? Metafizikle ManU araştırmacısını mı etkiledim?

Niye Türklerin ruhunda bağıra çağıra birşeylere muhalif olmaktan zevk alma duygusu var? İçeriğin zerre kadar önemi yok, önemli olan linç etmenin verdiği zevk diyorsunuz. Hiç anlamıyorum gerçekten.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben kendimi son derece net bir şekilde ifade ettim. O kadar net bir şekilde ifade ettim ki senin kısıtlı zekanla anlamaman normal tabi. A dan Z ye kadar söylediğim herşeyi kanıtlayarak sağlı sollu geçirdim. Kendi aranızda bile ne kadar çeliştiğinizi, bir dediğinizin bir dediğini tutmadığını, sürekli olarak yalan söylediğinizi ve ne kadar cahil insanlar olduğunuz o mesajda son derece açık.

O sözde rakip sitelerin süvarileri dediğin kişiler sizin ne kadar berbat bir iş çıkardığınızı gösteren ve kanıtlayan kişilerdi. Defalarca senin gibi fanatiklere anlatmaya çalıştılar fakat baktılar sizden bir yol olmaz onlar da bırakıp gittiler. Zaten çevrimiçi kişi ve üye sayısı da bunu kanıtlıyor. Gerçi fanatik gs li cahil bir editörün bunu anlayamamış olması normal.

Eskiden üyeliği kapatma vb bir buton vardı sanırım onu da kaldırmışsınız. Doğaldır tabi koskoca FM nin Türkiye takımlarını hazırlayan sitenin çevrimiçi üye sayısı 100 ü geçmiyor.
    O insanlar senin gibi artniyetli değillerdi en azından; sen de ne saygı var, ne terbiye, ne de üslup. Online kullanıcısı yüksek olan hiç bir FM forumu yok Türkiye'de. Linkleri gizleyip "sasajdjsasaj" mesajlarıyla üye sayısını arttıranlar ya da sürekli izinsiz alıntı yaparak paylaşım yapıyormuş gibi görünen gençlerin sitelerini değerlendirmeye almıyorum bile. Dönem değişti artık, insanlar forumlara zaman ayırmıyor. Hadi süper zeki insan hayırlı işler sana, sen geçirmeye devam et Ve tekrardan; konuşmayı, tartışmayı öğren; yaşamını öyle devam ettir.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Daha da fazla bir şey söylemeye gerek yok aslında. Ama ben gene de bir daha çakacağım. Burada biraz daha sizi rezil rüsvan ettikten sonra üyeliğimi sonlandıracağım. Ha bir de artık sizin seviyenize inerek konuşayım diyorum nasıl olsa karşımda futboldan zerre kadar anlamayan cahil beş para etmez perpetuadiye bir adam var.

Ulan hani profillerde oynama yapılamazdı? Her sene bu bahaneyi çok güzel sunarken al bak kendin diyorsun profilinde değişiklik yaptım diye. Peki bakalım Jem Karacan ne zaman gelmiş takıma? 8 Temmuz 2015.

Peki profilinde neredeyse bütün özelliklerinde düşüş yapılan Robin Van Persie ne zaman gelmiş? 15 Temmuz 2015. Ulan karaktersiz ulan yalancı ulan cahil velet bu adamdan daha geç gelen bu oyuncunun bütün özelliklerinde düşüş yapmışsınız da bu adamda niye yapmadınız? Hani yeni transfer olan oyuncuların özelliklerinde değişiklik yapılmıyordu? Noldu iş Fenerbahçe ya da diğer takımlar olunca mı yapılıyor sadece?

Kaldı ki yeni gelmiş oyuncu da değişiklik yapılamıyor nedir arkadaş ya? Böyle saçma bu kadar beyinsizce bahane olabilir mi bu adam 1 yıl oynamamış yapacaksın tabi ki değişiklik.

Bitti mi? Hayır tabi ki daha yeni başlıyor. Şimdi gelelim o "düşüş" yaptığımız dediği 1 yıl oynamayan adamın ne hale geldiği yalanına.
    Agresiflik 13 > 15
    Cesaret 15 > 18
    Konsantrasyon 12 > 15
    Karar verme 11 > 14
    Liderlik 14 > 16

Ha bir de son olarak ekleyim sizin o bildiğim dediğiniz konuları ben bizzat kendim yazıyorum. Karşınızda kim olduğunu bilin ona göre konuşun. Hadi şimdi gidin bir kenarda ağlayın.
    Gecen seneden degisen ozelliklerin sadece 1-2 tanesini degil, hepsini yaz.

Hizlanma: 16 -> 12
    Hiz: 12 -> 11
    Dayaniklilik: 18 -> 14

Agresiflik: 13 -> 15
    Cesaret: 15 -> 18
    Konsantrasyon: 12 - > 15
    Kararlar: 11 -> 14
    Topsuz Alan: 13 -> 12
    Vizyon: 10 -> 8

Ilk Temas: 14 -> 12
    Paslar: 14 -> 12
    Top Kapma: 11 -> 13
    Teknik: 13 -> 12

CA ise bu degisiklikler sebebiyle 128 -> 120

Bu degisiklikler neden mi oldu? Jem Karacan'i vasat ustu bir top yapan orta saha degil, vasat bir top kapan orta saha haline getirmek icin. Ayrica gecirdigi sakatliklarin etkisini fiziksel ozelliklerine yansitmak icin. Ve tabii oyunda Jem'in Selcuk'un partneri olarak orta saha ikilisinde oynamamasi icin. Bilal ve Jose'yi Jem'in ustune cekmek yerine takimda yuksek ihtimalle 4. orta saha oyuncusu olacak Jem'in dusmesi daha dogruydu.

Hatta Jem Karacan'in degerlendirilmesiyle ilgili daha da uzun bir gecmisim var. FM 2014'te Ingiliz arastirmacilar Jem Karacan'i Turkiye'nin en iyi merkez orta saha oyuncularindan birisi yapmisti. Ulkenin en iyi 4. orta merkez orta sahasiydi. Tabii siz hic boyle gormediniz cunku oyun cikmadan Ingilizlere bu konuda itiraz edip dusmesini sagladik. Yoksa Jem Karacan'i surekli Milli takima cagirilan oyuncu olarak gorecektiniz.

Van Persie'yi ise hic ellemedik. Zaten ellemeye de gerek yoktu. Profili hakkinda elestirilerimi, Suarez ve Agüero seviyesinde olmamasi gerektigini ve bu fikrimin van Persie cok iyi bir turnuva gecirse de degismeyecegini Man Utd arastirmacisina WC 2014'ten once yazmistim. Hatta 2015 yazinda veya en kotu ihtimalle 2016 yazinda van Persie'nin bir cok yildizi sonen futbolcu gibi Turkiye'ye transfer olma ihtimalinin yuksek oldugunu ve artik daha alt seviyelerde futbol oynamaya hazir bir futbolcu olarak degerlendirilmesi gerektigini yazmistim. Hatta gecen yaz CA'si bence 160-165 araliginda olmaliydi ama Man Utd arastirmacisinin, van Persie'nin dususunu kabullenmesi butun sezon surdu.

24 Haziran 2015 tarihinde veritabaninda van Persie mevcut seviyesine inmisti. 4 Temmuz'da ilk ciddi van Persie'nin Fenerbahce'ye gelisi haberleri cikti (ufak bir not, o haberi turkish-football.com sitesinde yapan ve butun Ingiliz medyasinin kaynak olarak kullandigi Eren Sarigul goreve ilk geldigimizde arastirma ekibindeydi). Iki oyuncu da Turkiye veritabanina 1 Agustos 2015 tarihinde girdi.

Senin bana yaptigin gibi sana hakaret etmek gibi bir eyleme girmeyi de gerek gormuyorum. Belki bir gun bu davranislarin ne kadar bos oldugunu sen de anlarsin.

Ek: Ufak bir not daha. Cumlenin icinde van Persie olarak yazilir. Van Persie olarak yazmak ise sadece cumle basinda yazildiginda dogrudur.
    Last edited by perpetua : 18.Kasım.2015 at 00:27

Sayfa 11 / 16 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri