Sayfa 14 / 16 İlkİlk ... 41213141516 SonSon
391 ile 420 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by QaaN-07 View Post
    E madem öyle Souza'nın dribbling'ini neden bir anda 14'den 11'e düşürdünüz diye sorarlar adama? Hayrola Brezilyalı araştırmacıların bir bildiği vardır diye düşünemediniz mi bu sefer?
    Souza bu sezon mac basina 0.9 dripling denemis.
    Mehmet Topal 0.8 (Dribbling=9)
    Ozan Tufan 1.5 (Dribbling=13)
    Diego 2.5 (Dribbling=18)

Oguzhan 2.1 (Dribbling = 17)
    Sosa 1.8 (Dribbling = 14)
    Atiba 0.7 (Dribbling = 10)

Bilal 1.0 (Dribbling = 12)
    Selcuk Inan 0.9 (Dribbling = 10)
    Sneijder 0.8 (Dribbling = 11)

Souza'nin dribbling degerinin 14 olmasi gercekten mantikli gorunuyor mu?

Souza, Brezilya liginde son iki sezonda mac basina 0.7 ve 1.0 dripling denemis.

Brezilya'dan geldiginde Souza'nin caliskanligi 12 idi. Simdi ise 15. Bunu da mi degistirmemeliydik?

Ayrica dripling ozelliginden bahsediyoruz. Yani 3-5 mac izleyerek degerlendirmesi oldukca kolay bir ozellik.
    Natural fitness ise futbolcuyu yillarca takip etmeyi gerektiren bir ozellik.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Diego 2.5 (Dribbling=18)

Brezilya'dan geldiginde Souza'nin caliskanligi 12 idi. Simdi ise 15. Bunu da mi degistirmemeliydik?

Ayrica dripling ozelliginden bahsediyoruz. Yani 3-5 mac izleyerek degerlendirmesi oldukca kolay bir ozellik.
    Mantıklı, mantıksız demiyorum ki. Yalnız Kjaer'in Vücut Zindeliği'nin 8 olması, bunu da Danimarkalı araştırmacıların bir bildiği vardır diye geçiştirmeniz mantıksız. Ben de diyorum ki madem yabancı araştırmaların görüşlerine bu kadar önem veriyorsunuz, 2-3 ayda değişimi uygun görmüyorsunuz o zaman neden Souza'nın herhangi bir değerini bir anda bu kadar düşürmeye karar veriyorsunuz? Evet koyduğunuz istatistikler göze çarpıyor fakat oynadığı sisteme, sahadaki rol durumuna bağlı olarak da dribbling tercih eden bir oyuncu değil Souza bu açıdan da bakabilirdiniz pekala

Ayrıca bu natural fitness özelliği yüzünden Kjaer her maç 60'dan 70'den sonra kondisyon olarak bitiyor. Kjaer'in bu sezon oynadığı herhangi bir maçta kondisyon sorunu yaşadığına şahit oldunuz mu?

Diego 2.5 (Dribbling=18)

Diğer arkadaşların söylediği bazı yorumlara katılıyorum bazılarına katılmıyorum. Ancak kesinlikle artık bir yargım oluştu ki her konuda bir açıklamanız var. Bir yorumunuzda da evet doğru söylüyorsun dediğinizi görmedim. Bu kadar özeleştiriden kaçmayın ya. Her şeye bir cevabınız var. Ben açıklamalarınızın bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum ama bir sefer olsun birine haklısın diyin ya. Bunu ben tolgay arslanla ilgili de sizinle tartışmıştım. Semih kaya konusunda yüzde bir milyon katılıyorum. Semih kaya net bir şekilde genel olarak koray günterden bile kötü bir oyuncu. Tabiki her şeyi kusursuz yapmak imkansız kolay değil ama bariz kötü değerlendirilenlerde bile bir bahaneniz var.

Nesil
    2003

Mantıklı, mantıksız demiyorum ki. Yalnız Kjaer'in Vücut Zindeliği'nin 8 olması, bunu da Danimarkalı araştırmacıların bir bildiği vardır diye geçiştirmeniz mantıksız. Ben de diyorum ki madem yabancı araştırmaların görüşlerine bu kadar önem veriyorsunuz, 2-3 ayda değişimi uygun görmüyorsunuz o zaman neden Souza'nın herhangi bir değerini bir anda bu kadar düşürmeye karar veriyorsunuz? Evet koyduğunuz istatistikler göze çarpıyor fakat oynadığı sisteme, sahadaki rol durumuna bağlı olarak da dribbling tercih eden bir oyuncu değil Souza bu açıdan da bakabilirdiniz pekala

Ayrıca bu natural fitness özelliği yüzünden Kjaer her maç 60'dan 70'den sonra kondisyon olarak bitiyor. Kjaer'in bu sezon oynadığı herhangi bir maçta kondisyon sorunu yaşadığına şahit oldunuz mu?
    Oyuncunun sahadaki rolunu belirleyen onun ozellikleri. Bir orta saha icin iyi dripling becerisi olan bir oyuncuya, dripling yapma demek Nani'ye sen stoper oyna veya van Persie'ye kaleye gec demekten cok da farkli degil.

Yazimdaki son cumle belki de en onemlisiydi ve bunu atlamissiniz. Dripling degerini belirlemek icin 3-5 mac yeterli, natural fitness ise yillarca takip etmeyi gerektiriyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Oyuncunun sahadaki rolunu belirleyen onun ozellikleri. Bir orta saha icin iyi dripling becerisi olan bir oyuncuya, dripling yapma demek Nani'ye sen stoper oyna veya van Persie'ye kaleye gec demekten cok da farkli degil.

Yazimdaki son cumle belki de en onemlisiydi ve bunu atlamissiniz. Dripling degerini belirlemek icin 3-5 mac yeterli, natural fitness ise yillarca takip etmeyi gerektiriyor.
    Yahu yanlışa yanlış demek bu kadar zor değil, siz de kusursuz değilsiniz biz eleştirenler de değiliz hepimiz insanız sonuçta. Souza bir örnekti, dribbling özelliği de aynı şekilde sadece bir örnek. Madem bir oyuncunun bariz eksik görünen bir özelliğini aynı bırakabiliyorsanız ve bunu yabancı araştırma ekibinin bir bildiği vardır argümanıyla savunuyorsanız aynı şekilde bütün oyunculara bu tutumla yaklaşmanız gerekir. Bazen yabancı araştırmacılar da hata yapabiliyorlar, Yaya Toure'nin uzaktan şutu 8'di mesela. Natural Fitness özelliği bu kadar düşük olduğu için maçı tamamlamakta zorlanıyor Kjaer, gerçek hayatta böyle bir şeye şahit oldunuz mu? Bir dönem üst üste 1-2 ağır sakatlık geçirmişti muhtemelen o yüzden bu kadar düşük tuttular fakat şu an böyle bir durum yok. Ben dediğiniz gibi çok uzun süre takip etmek gerektiğine falan inanmıyorum kusura bakmayın.

Oyuncunun sahadaki rolünü belirleyen özelliklerinden ziyade Teknik Direktörüdür ayrıca. Bir örnek Caner mesela, bu sezon geçtiğimiz sezonlara göre formsuz fakat gayet kalitesini ortaya koyduğu maçlar da mevcut. Bunun en büyük sebebi de Vitor Pereira'nın uzun süre hücumcu beklere dayalı oyun yerine beklerin daha çok takım savunmasında kaldığı bir sistem tercih etmesiydi mesela, zaten hücum özellikleriyle var olmuş bir oyuncu Caner doğal olarak özel hayatındaki sıkıntılarla beraber performansı düştü. Hatta Gökhan Gönül daha sezon başında bu sezon pek etkili görünemezsek kimse şaşırmasın minvalinde bir açıklama yapmıştı. Ama bakıyorum Caner'e 5 puanlık bir düşüş, yine CA'da yanılmıyorsam 5-6 puanlık bir düşüş daha uygun görülmüş. Şimdi muhtemelen cevap olarak istatistik kasacaksınız fakat futbol istatistiklerden ibaret bir oyun değil, bunlardan yararlanmanız çok güzel fakat istatistik üzerinden oyuncu değerlendirmesi yapmak bir o kadar yanlış.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by asg23 View Post
    Diğer arkadaşların söylediği bazı yorumlara katılıyorum bazılarına katılmıyorum. Ancak kesinlikle artık bir yargım oluştu ki her konuda bir açıklamanız var. Bir yorumunuzda da evet doğru söylüyorsun dediğinizi görmedim. Bu kadar özeleştiriden kaçmayın ya. Her şeye bir cevabınız var. Ben açıklamalarınızın bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum ama bir sefer olsun birine haklısın diyin ya. Bunu ben tolgay arslanla ilgili de sizinle tartışmıştım. Semih kaya konusunda yüzde bir milyon katılıyorum. Semih kaya net bir şekilde genel olarak koray günterden bile kötü bir oyuncu. Tabiki her şeyi kusursuz yapmak imkansız kolay değil ama bariz kötü değerlendirilenlerde bile bir bahaneniz var.
    Semih'in Koray'dan daha az vasifli (kotu) bir futbolcu oldugunu dusunebilirsiniz. Buna saygi duyarim. Ancak bu yorum "evet dogru soyluyorsun" cevabi alacak bir yorum degil. Subjektif bir degerlendirme sonucta.

Bir de objektif kismi var.
    Evet Semih ozellikle bu sezon hic iyi bir sezon gecirmiyor. Bir futbolcunun kotu bir sezon gecirmesi, kalitesinin altinda performans gostermesi mumkun mu? Evet mumkun. Gercekte de mumkun, oyunda da mumkun.

Sezona sakat girdi, geri dondu, bir kac mac yedek kulubesinde oturdu, sonradan oyuna girdi, bir kac mac ilk 11 basladi bazilarinda cok iyiydi, tekrar sakatlandi, sakatliktan doner donmez 11'de oynadi, kotu performans gosterdi tekrar sakatlandi. Her sakatliktan sonra futbolcunun kendisini toparlamasi zaman alacaktir.

Bunun yaninda Semih hic bir zaman cok ust duzey bireysel ozelliklere sahip, takimi kurtarabilecek bir futbolcu degildi. Takim iyiyse, Semih de iyi olur. Takim kotuyse Semih de kotu olur.

Nasil gecen sezonu cok kotu geciren Diego'nun ozelliklerinde cok buyuk degisiklik yapmadiysak,
    Nasil gectigimiz sezon bir var, bir yok olan Oguzhan'i bu sezon basinda dusurmediysek,
    Nasil gectigimiz sezon iyi olan ama bu sezon hic iyi performans gosteremeyen Mehmet Ekici'yi gecen sezonki performansiyla cok yukarilara tasimadiysak, bu sezonki performansiyla da yerle bir etmediysek,
    Semih icin de ayni sey gecerli.

Sonucta futbolcularin performansi dalgalanabilir.
    Semih'in mevcut durumu daha uzun sure devam ederse, ozellikle fiziksel olarak toparlanamadigini gozlemlersek o zaman ciddi bir degisiklige gerek olabilir.

Bundan 4 yil once Hakan Balta sakatliklarla bogusurken kotu oynadigi donemlerde onunla ilgili benzer yorumlar da yapilmisti.
    Arda, Atletico Madrid'e transfer olmadan onceki sezon abartili olduguyla ilgili de bir cok yorum okuduk.
    Bunlar gayet dogal inisler cikislar.

Emre Colak'in iyi oynadigi ilk sezon daha yuksek olmasi gerektigini soyleyenlere de yorumum, ilk sezonu atlatti, rakiplerin ona daha fazla dikkat etmesiyle ikinci sezonda bakalim nasil basa cikacak demistim. Emre basa cikamadi.
    Sinan'in da daha fazla ilgiyle nasil basa cikacagi belli degil ama simdiden Galatasaray taraftarlari onu goklere cikartmaktan kacinmiyor.

Arastirmayi yapanlarin, olup bitene taraftarlardan daha sakin kafayla yaklasmasi lazim. Biz de bunu yapmaya calisiyoruz.

Nesil
    2003

Oyuncunun sahadaki rolünü belirleyen özelliklerinden ziyade Teknik Direktörüdür ayrıca. Bir örnek Caner mesela, bu sezon geçtiğimiz sezonlara göre formsuz fakat gayet kalitesini ortaya koyduğu maçlar da mevcut. Bunun en büyük sebebi de Vitor Pereira'nın uzun süre hücumcu beklere dayalı oyun yerine beklerin daha çok takım savunmasında kaldığı bir sistem tercih etmesiydi mesela, zaten hücum özellikleriyle var olmuş bir oyuncu Caner doğal olarak özel hayatındaki sıkıntılarla beraber performansı düştü. Hatta Gökhan Gönül daha sezon başında bu sezon pek etkili görünemezsek kimse şaşırmasın minvalinde bir açıklama yapmıştı. Ama bakıyorum Caner'e 5 puanlık bir düşüş, yine CA'da yanılmıyorsam 5-6 puanlık bir düşüş daha uygun görülmüş. Şimdi muhtemelen cevap olarak istatistik kasacaksınız fakat futbol istatistiklerden ibaret bir oyun değil, bunlardan yararlanmanız çok güzel fakat istatistik üzerinden oyuncu değerlendirmesi yapmak bir o kadar yanlış.
    Caner ile ilgili nedeni yukarida yazmistim.
    Amac, Hasan Ali ile Caner arasindaki farki azaltmakti. Birisi 5 puan yukselirken, digeri 5 puan dustu.
    Yazdiginiz gibi Caner defansif yonu kuvvetli, pozisyon disiplini olan bir bek degil. Dususle biz de bu yaptiginiz yorumu veritabanina yansittik zaten.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Caner ile ilgili nedeni yukarida yazmistim.
    Amac, Hasan Ali ile Caner arasindaki farki azaltmakti. Birisi 5 puan yukselirken, digeri 5 puan dustu.
    Yazdiginiz gibi Caner defansif yonu kuvvetli, pozisyon disiplini olan bir bek degil. Dususle biz de bu yaptiginiz yorumu veritabanina yansittik zaten.
    Sadece örnek olarak verdiğim 1-2 istisnaya bakıp cevap veriyorsunuz, eleştirilerin bütününe bakmadığınız sürece tartışmanın anlamı yok. İyi akşamlar

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bence Carole'u gozunde fazla buyutuyorsun. Bence Carole'un Dany'den tek farki sol ayakli olmasi.

Ben Carole'u 130 CA yapın falan demedim. Oyuncunun tarzını bile anlamadan izlemeden saçma saçma değerler verilmiş.

Carole'un pozisyon alma 11, Semih'in 15; Carole'da Semih'te 12-13 değerinde olmalılar.
    Carole soğukkanlılık 12 Semih'in 15. Semih 13, Carole 13 olmalı.
    Carole önsezi 10 semih'in 15. Semih 14, Carole 11-12 olabilir. Stoper oynayan bir adam.
    Semih güç 13, denge 13??? Her darbede uçan, yıkılan Semih'e bak sen. Güç 11, Denge 11

Carole 'U falan abarttığım yok. Saçmasapan bir araştırma. Beğenmedim. Dile getiriyorum. Sabaha kadar da tartışırım. Kimseyi abarttığım yok hayatımda da abartma profilden hoşlanmadım. Yetersiz araştırmaysa yetersiz araştırma derim. Burada yeni yetme cmfmfan fanı falan değilim. Doğru düzgün eleştirileri dile getiriyoruz kaale alan yok. Evet gerçeği yansıtmıyor profiller. Görünen köy benim için kılavuz istemiyor. Vakit kaybı tartışmak o yüzden açtım profilleri kendim gerçeğe yakınlaştırdım. Gözümle gördüğümü sahada gördüğümü oyunda da görmek istiyorum ben kimse kusura bakmasın.

Ayrıca bu oyunun her sene çıkmasının nedeni var farkındaysanız ? Form değişikliklerini de yansıtmak gerekiyor. 1-2 sene bekleyelim belki değiştiririz falan nedir yani ? Gömün falan dediğim yok. Pozisyon alma, önsezi, karar alma, denge, güç, markaj 1-2 puan düşünce zaten şu an form düşüklüğü yaşayan Semih ortaya çıkıyor. Hala aynı düzeyde tutmanın anlamı yok. Oyun 2017 yılında da satılacak. Toparlarsa kendisini o zaman geri arttırırsınız. Overrated bir şekilde duruyor o profil şu an. Uzun vadeli database yapmanın anlamı yok. Her sene cıkıyor bu oyun. Garip garip savunmalar üretmeyin.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Sadece örnek olarak verdiğim 1-2 istisnaya bakıp cevap veriyorsunuz, eleştirilerin bütününe bakmadığınız sürece tartışmanın anlamı yok. İyi akşamlar
    Elestirilerin icindeki ornekleri veren ben degilim. Eger elestiri yaparken kullanilan ornekler yapilan elestiriyi desteklemiyorsa, elestirinin tam olarak neye dayanarak yapildigi merakini uyandirmaz mi?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Emek var mı var. Araştırma var mı var. Fakat ince detaylara önem verilmiyor. Oyunun her sene cıktıgı unutuluyor, hala overrated profiller geziniyor etrafta. Bu oyun için yapılan Gs araştırması bana özensiz geldi gelmeye de devam ediyor. Gelişen futbola ayak uydurmak gerek. İzleyip analiz etmek zor işler değil. Semih'in markaj özelliğinin geriye gittiğini görmek 5 dakika izleyince bile mümkün. Ama hala aynı özellikler. 3 sene sonra bakarsınız profile. Sonucta fm 2016 2016'yı yansıtmak zorunda değil )
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Emek var mı var. Araştırma var mı var. Fakat ince detaylara önem verilmiyor. Oyunun her sene cıktıgı unutuluyor, hala overrated profiller geziniyor etrafta. Bu oyun için yapılan Gs araştırması bana özensiz geldi gelmeye de devam ediyor. Gelişen futbola ayak uydurmak gerek. İzleyip analiz etmek zor işler değil. Semih'in markaj özelliğinin geriye gittiğini görmek 5 dakika izleyince bile mümkün. Ama hala aynı özellikler. 3 sene sonra bakarsınız profile. Sonucta fm 2016 2016'yı yansıtmak zorunda değil )
    Hala performans ile beceriyi ayni sepete koyuyorsun.

Biz beceriyi degerlendirmeye calisiyoruz.
    Bunu da performansa bakarak yapmaya calisiyoruz. Performans zaman zaman becerinin ustunde, zaman zaman becerinin altinda seyreden bir degisken.
    Yani hem en iyi donemlerin, hem de en kotu donemlerin cok etkisinde kalmadan, bu iki ucun arasinda olup biteni de dusunerek beceriyi degerlendirmeye calismak gerekli.

Semih'in Koray'dan daha az vasifli (kotu) bir futbolcu oldugunu dusunebilirsiniz. Buna saygi duyarim. Ancak bu yorum "evet dogru soyluyorsun" cevabi alacak bir yorum degil. Subjektif bir degerlendirme sonucta.

Bir de objektif kismi var.
    Evet Semih ozellikle bu sezon hic iyi bir sezon gecirmiyor. Bir futbolcunun kotu bir sezon gecirmesi, kalitesinin altinda performans gostermesi mumkun mu? Evet mumkun. Gercekte de mumkun, oyunda da mumkun.

Sezona sakat girdi, geri dondu, bir kac mac yedek kulubesinde oturdu, sonradan oyuna girdi, bir kac mac ilk 11 basladi bazilarinda cok iyiydi, tekrar sakatlandi, sakatliktan doner donmez 11'de oynadi, kotu performans gosterdi tekrar sakatlandi. Her sakatliktan sonra futbolcunun kendisini toparlamasi zaman alacaktir.

Bunun yaninda Semih hic bir zaman cok ust duzey bireysel ozelliklere sahip, takimi kurtarabilecek bir futbolcu degildi. Takim iyiyse, Semih de iyi olur. Takim kotuyse Semih de kotu olur.

Nasil gecen sezonu cok kotu geciren Diego'nun ozelliklerinde cok buyuk degisiklik yapmadiysak,
    Nasil gectigimiz sezon bir var, bir yok olan Oguzhan'i bu sezon basinda dusurmediysek,
    Nasil gectigimiz sezon iyi olan ama bu sezon hic iyi performans gosteremeyen Mehmet Ekici'yi gecen sezonki performansiyla cok yukarilara tasimadiysak, bu sezonki performansiyla da yerle bir etmediysek,
    Semih icin de ayni sey gecerli.

Sonucta futbolcularin performansi dalgalanabilir.
    Semih'in mevcut durumu daha uzun sure devam ederse, ozellikle fiziksel olarak toparlanamadigini gozlemlersek o zaman ciddi bir degisiklige gerek olabilir.

Bundan 4 yil once Hakan Balta sakatliklarla bogusurken kotu oynadigi donemlerde onunla ilgili benzer yorumlar da yapilmisti.
    Arda, Atletico Madrid'e transfer olmadan onceki sezon abartili olduguyla ilgili de bir cok yorum okuduk.
    Bunlar gayet dogal inisler cikislar.

Emre Colak'in iyi oynadigi ilk sezon daha yuksek olmasi gerektigini soyleyenlere de yorumum, ilk sezonu atlatti, rakiplerin ona daha fazla dikkat etmesiyle ikinci sezonda bakalim nasil basa cikacak demistim. Emre basa cikamadi.
    Sinan'in da daha fazla ilgiyle nasil basa cikacagi belli degil ama simdiden Galatasaray taraftarlari onu goklere cikartmaktan kacinmiyor.

Arastirmayi yapanlarin, olup bitene taraftarlardan daha sakin kafayla yaklasmasi lazim. Biz de bunu yapmaya calisiyoruz.
    Semih 2 senedir kötü. Bu sene daha da kayıp. Semihin ne iyi özelliği var ya. Tek tek özelliklere de inmeye gerek yok. Genel olarak yüksek profili. Eskişehirde oynatmam ben şu an. Figuerasla sezgin ikisi de daha iyi. Rize de oboabona, viera. Fmde eskişehir semihi alsa takımın en iyi oyuncusu olur şu profille. Ben bundan bahsediyorum.

Kısaca beyler yaptığınız iş kolay değil herkesin beğeneceği ve düşündüğü gibi bir değerlendirme yapmanız çok zor elbette. Önemli olan genel olarak tatmin etmesi. Sadece hata yaptım demekten bu kadar çekinmeyin.

Nesil
    2003

Semih 2 senedir kötü. Bu sene daha da kayıp. Semihin ne iyi özelliği var ya. Tek tek özelliklere de inmeye gerek yok. Genel olarak yüksek profili. Eskişehirde oynatmam ben şu an. Figuerasla sezgin ikisi de daha iyi. Rize de oboabona, viera. Fmde eskişehir semihi alsa takımın en iyi oyuncusu olur şu profille. Ben bundan bahsediyorum.

Kısaca beyler yaptığınız iş kolay değil herkesin beğeneceği ve düşündüğü gibi bir değerlendirme yapmanız çok zor elbette. Önemli olan genel olarak tatmin etmesi. Sadece hata yaptım demekten bu kadar çekinmeyin.
    Farkli bir yonden bakalim.
    Sen makarnayi yogurtlu seviyorsun.
    Ben de peynirli.

Ben diyorum ki "Peynirli makarna iyidir. Yogurtlu makarnadan pek haz etmem."
    Sen diyorsun ki "Yogurtlu makarna kadar iyi degildir. Hata yaptigini kabul et."

Gercekten bu mu beklentin?

Farkli bir yonden bakalim.
    Sen makarnayi yogurtlu seviyorsun.
    Ben de peynirli.

Ben diyorum ki "Peynirli makarna iyidir. Yogurtlu makarnadan pek haz etmem."
    Sen diyorsun ki "Yogurtlu makarna kadar iyi degildir. Hata yaptigini kabul et."

Gercekten bu mu beklentin?
    semihin bu profili normalse ben futboldan falan anlamıyorum sen anlıyorsun bilader. Tamamdır. Kusursuz profiller yaratmışsınız.

Nesil
    2003

semihin bu profili normalse ben futboldan falan anlamıyorum sen anlıyorsun bilader. Tamamdır. Kusursuz profiller yaratmışsınız.
    Bunu yazacak kadar koseye sikistigini hissediyorsan yapacak bir sey yok.
    Tek bir tavsiye, fikirlerine saygi gosterilmesini istiyorsan, karsindakinin fikirlerine saygi goster.

Bunu yazacak kadar koseye sikistigini hissediyorsan yapacak bir sey yok.
    Tek bir tavsiye, fikirlerine saygi gosterilmesini istiyorsan, karsindakinin fikirlerine saygi goster.
    Saygıyı sen mi söylüyorsun? Bütün yapılan yorumlara bir cevap bulan sen. Bir kere doğru o konuda es geçmişiz demeyen sen.

Saygıyı sen mi söylüyorsun? Bütün yapılan yorumlara bir cevap bulan sen. Bir kere doğru o konuda es geçmişiz demeyen sen.

Yaptığınız iş kolay değil diyorum. Bir sürü şey diyorum. Ama semihin profilinde bariz bir gerçek dışılık var. Burda bile doğru belki daha düşük bir profil yapabilirdik yerine bir sürü şey anlatıyorsun. Ne diyeyim ki sana. Yorumsuz.

Nesil
    2003

Maddi hata varsa neden olmasin? Mesela: http://forum.turksportal.net/vb/show...7&goto=newpost

Ancak yazismanin baslangicindan beri senden farkli fikire sahip olan birisinin hatali oldugunu soylemesini bekledigini yaziyorsun. Bu mu saygi?
    Bana katilmayabilirsin, oyleyse farkli dusuncelerini yazarsin, ben de neden katildigimi veya katilmadigimi yazarim, bu bir fikir tartismasi olarak kalir.

Maddi hata varsa neden olmasin? Mesela: http://forum.turksportal.net/vb/show...7&goto=newpost

Ancak yazismanin baslangicindan beri senden farkli fikire sahip olan birisinin hatali oldugunu soylemesini bekledigini yaziyorsun. Bu mu saygi?
    Bana katilmayabilirsin, oyleyse farkli dusuncelerini yazarsin, ben de neden katildigimi veya katilmadigimi yazarim, bu bir fikir tartismasi olarak kalir.
    tek bir soru sorucam. Lütfen başka bir yorum ekleme. Semihin bu profili normal mi? Normal değil veya normal demeni bekliyorum.

Nesil
    2003

tek bir soru sorucam. Lütfen başka bir yorum ekleme. Semihin bu profili normal mi? Normal değil veya normal demeni bekliyorum.
    Cevabini bildigin soruyu neden soruyorsun? Cevap zaten kiminle yazistiginda sakli degil mi?

Bu soruyu sorduguna gore, ayni soruya senin verecegin cevap da belli. Peki o cevaba nasil ulastigini anlatarak karsindakini ikna etmeye calismak, polemik yapmaktan daha verimli olmaz mi?

Cevabini bildigin soruyu neden soruyorsun? Cevap zaten kiminle yazistiginda sakli degil mi?

Bu soruyu sorduguna gore, ayni soruya senin verecegin cevap da belli. Peki o cevaba nasil ulastigini anlatarak karsindakini ikna etmeye calismak, polemik yapmaktan daha verimli olmaz mi?
    Tamam teşekkür ederim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hala performans ile beceriyi ayni sepete koyuyorsun.

Biz beceriyi degerlendirmeye calisiyoruz.
    Bunu da performansa bakarak yapmaya calisiyoruz. Performans zaman zaman becerinin ustunde, zaman zaman becerinin altinda seyreden bir degisken.
    Yani hem en iyi donemlerin, hem de en kotu donemlerin cok etkisinde kalmadan, bu iki ucun arasinda olup biteni de dusunerek beceriyi degerlendirmeye calismak gerekli.
    Tamam da Semih'te ne beceri var ne performans. En iyi haliyle bile şu profili haketmiyor -ki 2 senedir inanılmaz vasat top oynuyor- Hala daha devam edecek mi bakalım diyorsunuz. Performansta, beceri de yerlerde. Eliniz neden bu kadar korkak anlamıyorum. Semih amcaoğlu falan gibi bir durum mevcut. Yok yahu adam 2 senedir sahada yok. Geriye gidiyor. Oyun da size özellik vermiş demiş ki kötüye giden oyuncuyu düşürebilirsin. Neden düşürmüyorsunuz, neyin inadı bu ? hayır semih böyle hayır semih böyle olacak inanıyorum olayı mı ? nedir yani gerçekten ? yok işte adam 2 senedir yok. göremiyor musunuz bu adamın ne akdar vasat olduğunu. Form performans beceri nereye bakarsanız bakın semih bu profili haketmiyor. Seneye giyersin mantığı da kusura bakmayın miles'a şikayet etsek gelir sorar siz ne yapıyorsunuz diye. Bu oyun senelik çıkıyor farkındaysanız. Senelik çıkıyorsa senelik database güncellemeniz lazım performansa göre. Bekleyelim bakalım biraz daha belki o zaman kalıcı yaparız. Yani sanki database kalıcıymışta sadece tek değiştirme hakkı varmış gibi garip garip tavırlar. Bu adam 2 senedir vasat, düşürülecek. Tekrar çıkış yaparsa geri çıkartırsın. Mevcut performansını yansıtmanız gerekiyor, PA'ya göre oyuncu yapmayı bırakın. Biraz daha bekleyelim öyle yaparız falan, kendi söylediğinize baksanıza o kadar komik ki. Bu sene kötüyse bu adam oyunda da kötü olacak. Seneye düzelirse düzeltirsiniz geri arttırırsınız. İşten kaçmak için bahane bulmayın. Bu iş böyle yapılmalı. Yanlış yapıyorsunuz. Söyleyenlere de genele bakıyoruz formsuz bekleyelim bakalım performans değişken gibi saçma saçma argümanlar sunuyorsunuz. Bu database tek oyun için yapılmıyor. FM 2014 için database hazırlamıyorsunuz her 6 ayda 1. Her 6 ayda 1 mevcut durumu yansıtmak için araştırma yapıyorsunuz. Bir garip stile bürünmüşsünüz. Bir de inanıp savunuyorsunuz. Şu araştırma işini de aman ne zor siz bilmiyorsunuz, bir biz yapıyoruz tavrını da bırakın artık. Tek başıma tüm takımları izleyip devre arası update'i çıkarsam ekibin toplamından daha iyi iş çıkarırım. Ya araştırmacılar takımları takip etmiyor, ya da böyle garip bir database'e uzun vaadede müdahale gibi bir anlayış içindesiniz ki saçmalık. 6 ayda 1 güncellemeniz gereken database'i inatla ve inatla bakalım formsuzdur performansdır değişiyordur sakattır falan filan diyip cevap yetiştiriyorsunuz. Mentaliteniz komple hatalı. Güncel formuna göre oyuncuyu yansıtmayacaksan ne anlamı var benim FM 2016 oynamamın, gider FM 2014 oynarım zaten aynı özellikler uzun vaadede bakıyorsunuz ya profil değişikliklerine hani ? Ya da resmi update'i niye bekleyeyim ki siz güncel performansı yansıtmayacaksanız? Dalga mı geçiyorsunuz yani müşteriyle siz ? Ne business açısından, ne de mantık açısından yaptığınız için akıl alır yanı yok. Şimdi gelipte bırakalım biz siz gelin yapın tüm profiller 20 olsun gibisinden garip garip absürd mesajlarda atmayın. Gerçekçi profil isteyen ve bu minvalde çalışan biri olduğumu anlamışsınızdır herhalde şimdiye dek.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Kjaerin 20 cesaretini neye dayanarak veriyorsunuz böyle saçmalık görmedim.En yakın örnek Egemen vardı cesaret özelliği 20 olan hak ediyordu fakat Kjaer ile Egemeni aynı kefeye koymak normal değil.Sezonun yarısından fazlası bitti 1 tane tekmeye kafa uzattığını veya rakibin şutuna atladığını görmedim.Pozisyon alarak oynayan bir oyuncu Kjaer.. temaslı değil.

25. Default

Quote Originally Posted by ozan42 View Post
    Kjaerin 20 cesaretini neye dayanarak veriyorsunuz böyle saçmalık görmedim.En yakın örnek Egemen vardı cesaret özelliği 20 olan hak ediyordu fakat Kjaer ile Egemeni aynı kefeye koymak normal değil.Sezonun yarısından fazlası bitti 1 tane tekmeye kafa uzattığını veya rakibin şutuna atladığını görmedim.Pozisyon alarak oynayan bir oyuncu Kjaer.. temaslı değil.
    brune alves in 20 olması lazım kafa göz giriyor adam

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ozan42 View Post
    Danimarkalı araştırmacıların bir bildiği yok diye düşünmüşlerse demek.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Danimarkalı araştırmacıların bir bildiği yok diye düşünmüşlerse demek.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Her şeyin en iyisini türk araştırmacı arkadaşlarımız bilir beyler. Bir daha onları sorgulamayalım. Özellikle istedikleri özelliklerde yabancı araştırmacıların bir bildiği varken bazı özelliklerde bir bildikleri yoktur.

Nesil
    2013
    Yer
    Tekirdağ

Bugün güncellemeye dikkatlice baktım ve gerçekten hayal kırıklığı diyebilirim. Özellikle Çin liginde transferler eksik. Teknik direktör değişiklikleri de eksik örneğin; Mustafa Denizli gibi. Onları da kendim yaptım. Umarım önümüzdeki serilerde daha güzel güncellemeler olur

Ne Semih tartışması dönmüş arakdaş Bütün yorumları okudum ve şu kanıya vardım, Nocna Mora ve asg23'e tamamen katılıyorum ancak demekki göremediğimiz bir durum var ki bizim gözden kaçırdığımız perpetua yakalamış, ve Semih'in değerleri bu şekilde olmuş. Belki başka sebepleri de vardır. Mesela Oyunda Türk bir defans oyuncusunun iyi olmasını istemiştir araştırma sorumluları o yüzden Semih bu şekilde oluşmuştur. Ancak kendi şahsi fikrim Semih sadece GS'ın alt yapısından çıktığı için başta avrupa kupalarında kadro bildiriminde ki kurallar gereği takımda tutulan, ayrıca kendi kariyerinin başında oturmuş bir kadroya adepte olan, özellikle sağlam orta sahası sayesinde defansın yükünü hafiflediği için kendisine fazla yükümlülük binmeyen, o yükümlülükle karşı karşıya kaldığında ilk saydığım (alt yapı) sebepten ötürü aman canım bizim evladımız küstürmeyelim deyip mazur görülen, ancak futbolda 'el bombası' dediğimiz tabirde gerçekten elinde patlayan bir defans oyuncusudur Semih Kaya. ama perpatua hocamda farklı bir durum demek ki tıpkı Cem Yılmaz'ın Yahşi batı filminde dediği gibi, Güzeli görmek hüner ister ve nereye baktığın önemli değil orada ne gördüğün önemli.

Benim perpatua hocama Semih ile sormak istediğim çok farklı bir bir soru var. Kendisinin de dikkatini çekmiştir, Semite çok eksantirik bir durum var. Bu adam ayakta duramıyor o ayrı ama düştüğü zaman kalkamıyor. Sakatlanmaları çok acaip Semih'in. İDMAN sakatlanması yok, adele sakatlığı yok, Ancak Aşk-ı Memnu daki Nihal gibi düşüyor ve bayılıyor. Bu çok sık olmuyor ama bir kere yaşadığı zaman 3-4 maç içinde yine nüksediyor. özellikle kafa topuna çıkınca, işin garibi bu çocuk başını da koruyamıyor, mesela yere düşerken kafayı yere vuruyor, hoop gitti Semih için oyuncu değişikliği vakti. Neyse sorum şu böylesine eksantirik bir sakatlık durumu olan Semih'in sakatlık eğilimi, vucut zindeliği gibi özellikleri ayarlanırken, bu göz önünde bulundurulamazmıydı? Ya da göz önünde bulunudurulup ta verilen değerler buysa biraz bonkör davranmış olmuyormusunuz? Ben Semih konusuna bu açıdan bakmak istedim.

Göztepe'de Önder Özen değişikliği olmamış, ve dahası ben mehmet aurelio yu bulamıyorum oyunda. Adam antrenör ya

Sayfa 14 / 16 İlkİlk ... 41213141516 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri