Sayfa 15 / 16 İlkİlk ... 513141516 SonSon
421 ile 450 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Tamam da Semih'te ne beceri var ne performans. En iyi haliyle bile şu profili haketmiyor -ki 2 senedir inanılmaz vasat top oynuyor- Hala daha devam edecek mi bakalım diyorsunuz. Performansta, beceri de yerlerde. Eliniz neden bu kadar korkak anlamıyorum. Semih amcaoğlu falan gibi bir durum mevcut. Yok yahu adam 2 senedir sahada yok. Geriye gidiyor. Oyun da size özellik vermiş demiş ki kötüye giden oyuncuyu düşürebilirsin. Neden düşürmüyorsunuz, neyin inadı bu ? hayır semih böyle hayır semih böyle olacak inanıyorum olayı mı ? nedir yani gerçekten ? yok işte adam 2 senedir yok. göremiyor musunuz bu adamın ne akdar vasat olduğunu. Form performans beceri nereye bakarsanız bakın semih bu profili haketmiyor. Seneye giyersin mantığı da kusura bakmayın miles'a şikayet etsek gelir sorar siz ne yapıyorsunuz diye. Bu oyun senelik çıkıyor farkındaysanız. Senelik çıkıyorsa senelik database güncellemeniz lazım performansa göre. Bekleyelim bakalım biraz daha belki o zaman kalıcı yaparız. Yani sanki database kalıcıymışta sadece tek değiştirme hakkı varmış gibi garip garip tavırlar. Bu adam 2 senedir vasat, düşürülecek. Tekrar çıkış yaparsa geri çıkartırsın. Mevcut performansını yansıtmanız gerekiyor, PA'ya göre oyuncu yapmayı bırakın. Biraz daha bekleyelim öyle yaparız falan, kendi söylediğinize baksanıza o kadar komik ki. Bu sene kötüyse bu adam oyunda da kötü olacak. Seneye düzelirse düzeltirsiniz geri arttırırsınız. İşten kaçmak için bahane bulmayın. Bu iş böyle yapılmalı. Yanlış yapıyorsunuz. Söyleyenlere de genele bakıyoruz formsuz bekleyelim bakalım performans değişken gibi saçma saçma argümanlar sunuyorsunuz. Bu database tek oyun için yapılmıyor. FM 2014 için database hazırlamıyorsunuz her 6 ayda 1. Her 6 ayda 1 mevcut durumu yansıtmak için araştırma yapıyorsunuz. Bir garip stile bürünmüşsünüz. Bir de inanıp savunuyorsunuz. Şu araştırma işini de aman ne zor siz bilmiyorsunuz, bir biz yapıyoruz tavrını da bırakın artık. Tek başıma tüm takımları izleyip devre arası update'i çıkarsam ekibin toplamından daha iyi iş çıkarırım. Ya araştırmacılar takımları takip etmiyor, ya da böyle garip bir database'e uzun vaadede müdahale gibi bir anlayış içindesiniz ki saçmalık. 6 ayda 1 güncellemeniz gereken database'i inatla ve inatla bakalım formsuzdur performansdır değişiyordur sakattır falan filan diyip cevap yetiştiriyorsunuz. Mentaliteniz komple hatalı. Güncel formuna göre oyuncuyu yansıtmayacaksan ne anlamı var benim FM 2016 oynamamın, gider FM 2014 oynarım zaten aynı özellikler uzun vaadede bakıyorsunuz ya profil değişikliklerine hani ? Ya da resmi update'i niye bekleyeyim ki siz güncel performansı yansıtmayacaksanız? Dalga mı geçiyorsunuz yani müşteriyle siz ? Ne business açısından, ne de mantık açısından yaptığınız için akıl alır yanı yok. Şimdi gelipte bırakalım biz siz gelin yapın tüm profiller 20 olsun gibisinden garip garip absürd mesajlarda atmayın. Gerçekçi profil isteyen ve bu minvalde çalışan biri olduğumu anlamışsınızdır herhalde şimdiye dek.
    CA denilen sey, ve buna bagli olan profilde gordugun ozellikler oyuncunun azami performansini gosterir.
    Bu azami performansin ne kadar surekli oldugunu belirleyen diger ozellikler de her futbolcu icin mevcuttur.
    1. Futbolcunun ne kadar sakatlandigi
    2. Futbolcunun ne kadar zinde oldugu
    3. Futbolcunun ne kadar kararli oldugu
    4. Futbolcunun baskiyi ne kadar iyi kaldirabildigi
    5. Futbolcunun ne kadar iyi profesyonel oldugu
    6. Futbolcunun ne kadar hirsli oldugu
    7. ve son olarak futbolcunun surekliliginin ne kadar yuksek oldugu.

Bu 7 madde ile ilgili degerlerin hepsi en ust seviye olmadigi surece, futbolcu profilinin gosterdigi performansi yuksek frekansla gostermez. Hatta bu 7 maddedeki ozelliklerin hepsi en ust seviye olsa da oyuncu performansi, oyunun kendi rassalligi nedeniyle, dalgalanacaktir.

Bu dalgalanmanin zaten FM'in bir parcasi oldugunu gozardi edip, ozellikleri surekli indirip cikartmak, oldukca detayli bir futbol menajerlik oyununun veritabaninin basit bir konsol oyununun veritabanina indirgenmesi anlamina gelir. Konsol oyununun veritabaninda bu degisiklikler daha sert olur cunku bu oyunlarda futbolcunun performans dalgalanmasi cok daha basit bir sekilde modellenmistir ve oyuncu ozelliklerinin dusurulup, yukseltilmesi performansini degistirmek icin tek caredir. FM'de ise tek care profilde gorunen ozelliklerin degistirilmesi degil.

Belki Semih'in profilinde gorunen ozelliklerinde buyuk bir degisiklik olmadi ancak biraz dikkatlice bakinca bu 7 maddenin bir cogunda oldukca onemli degisiklikler oldugunu gorebilirsin. Yani Semih'in kalitesi uzerinde ciddi bir oynama yapilmamis olsa da, performansinin surekliligi ile ilgili bir cok degisiklik yapilmis durumda.

Nesil
    2013
    Yer
    Tekirdağ

Haklısın hocam Aurelio yok. Gerçekten hayal kırıklığı yarattı bu güncelleme. Beklediğimize değmedi maalesef :/

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ozan42 View Post
    Kjaerin 20 cesaretini neye dayanarak veriyorsunuz böyle saçmalık görmedim.En yakın örnek Egemen vardı cesaret özelliği 20 olan hak ediyordu fakat Kjaer ile Egemeni aynı kefeye koymak normal değil.Sezonun yarısından fazlası bitti 1 tane tekmeye kafa uzattığını veya rakibin şutuna atladığını görmedim.Pozisyon alarak oynayan bir oyuncu Kjaer.. temaslı değil.
    Bence Kjaer konusunda yaniliyorsun.
    Kjaer yakin adam markaji yapan, ilk hamleyi yapmaya calisan bir stoper. Sarkik oynayip, partnerinin arkasini supuren bir oyuncu degil.
    Danimarka milli takiminda Kjaer rakibe basarken, Agger biraz daha geride kalarak oynuyor.
    Lille'de Kjaer onde basip, Basa arkasini supuruyordu.
    Fenerbahce'de ise Bruno Alves supurucu olmaya calisiyor ama o da Kjaer'e benzer tipte yakin markaj yaparak oynayan bir stoper.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post
    Benim perpatua hocama Semih ile sormak istediğim çok farklı bir bir soru var. Kendisinin de dikkatini çekmiştir, Semite çok eksantirik bir durum var. Bu adam ayakta duramıyor o ayrı ama düştüğü zaman kalkamıyor. Sakatlanmaları çok acaip Semih'in. İDMAN sakatlanması yok, adele sakatlığı yok, Ancak Aşk-ı Memnu daki Nihal gibi düşüyor ve bayılıyor. Bu çok sık olmuyor ama bir kere yaşadığı zaman 3-4 maç içinde yine nüksediyor. özellikle kafa topuna çıkınca, işin garibi bu çocuk başını da koruyamıyor, mesela yere düşerken kafayı yere vuruyor, hoop gitti Semih için oyuncu değişikliği vakti. Neyse sorum şu böylesine eksantirik bir sakatlık durumu olan Semih'in sakatlık eğilimi, vucut zindeliği gibi özellikleri ayarlanırken, bu göz önünde bulundurulamazmıydı? Ya da göz önünde bulunudurulup ta verilen değerler buysa biraz bonkör davranmış olmuyormusunuz? Ben Semih konusuna bu açıdan bakmak istedim.
    Semih'in sakatlik egilimi 12.
    Sakatlik modeli bu oyunda yeni degisti ve henuz detayli test etme sansi bulamadim ama eski sistemde sakatlik egilimi 20 olan oyuncular sezon basina 5 sakatlik, 10 olan oyuncular ise 3 sakatlik geciriyordu (1 olanlar hic sakatlanmiyordu).

Yeni sakatlik modelinde futbolcunun oyun tipi de sakatlik frekansini etkilemeye basladi.
    Ornegin ozellikle cesur oyuncular cok daha fazla darbe sakatligi yasiyor.
    Daha sprinter oyuncular daha fazla adele sakatligi yasiyor.
    Ayrica bu tip oyuncularin sakatlik frekansi da daha yukseltildi.

Bu bilgilere gore bir test daha yapip sakatlik egilimlerini tekrar dusunmek gerekebilir ama bu testi yapip guncel verilere ulasana kadar Semih'e verilen deger mantikli gorunuyor cunku son 4 yilda 12 sakatlik gecirmis Semih. Yani her yil ortalama 3 sakatlik.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Allah aşkına kendizi savunmayı bırakın artık. Beceremiyoruz art niyetliyiz diyin. Bi kez kabul edin. Bi kez karşınızdakinin haklı olduğunun farkına varıp saygı gösterin. Amaçsızca savunmayın mantıksız fikirlerinizi. Oyunda aurelio yok ya. Önder özen kulüp çalıştırmaya başlamış tek bir işlem yapılmamış. Gökhan gönül'ün orta açma değerinin 12 olduğu yerde sabri'nin 15. Ben gökhana kalkın 15 orta açma girin demiyorum hakkı zaten 12. Adrese teslim orta yapan bi adam olmadı gg hiç bir zaman artık ne istediğimizin farkına varın ADALET. Semih kaya'nın 15 pozisyon alma değerini neye dayanarak veriyosunuz. Rhodolfo'ya neden sakatlık girilmedi? Gözden kaçtı değil mi? Kusura bakmayın ama sizin işiniz bu hiç bişey gözden kaçamaz. İşinizi iyi yapamıyosanız da eninde sonunda işsiz kalırsınız.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Allah aşkına kendizi savunmayı bırakın artık. Beceremiyoruz art niyetliyiz diyin. Bi kez kabul edin. Bi kez karşınızdakinin haklı olduğunun farkına varıp saygı gösterin. Amaçsızca savunmayın mantıksız fikirlerinizi. Oyunda aurelio yok ya. Önder özen kulüp çalıştırmaya başlamış tek bir işlem yapılmamış. Gökhan gönül'ün orta açma değerinin 12 olduğu yerde sabri'nin 15. Ben gökhana kalkın 15 orta açma girin demiyorum hakkı zaten 12. Adrese teslim orta yapan bi adam olmadı gg hiç bir zaman artık ne istediğimizin farkına varın ADALET. Semih kaya'nın 15 pozisyon alma değerini neye dayanarak veriyosunuz. Rhodolfo'ya neden sakatlık girilmedi? Gözden kaçtı değil mi? Kusura bakmayın ama sizin işiniz bu hiç bişey gözden kaçamaz. İşinizi iyi yapamıyosanız da eninde sonunda işsiz kalırsınız.
    Onder Ozen veritabani teslim edildikten 6 gun sonra Goztepe'nin basina gecti.
    Rhodolfo sezon ortasinda sakatlandi. Oyun Temmuz 2015'te basladigina gore o tarihte sakatliginin olmamasi kadar dogal bir sey yok.
    Sabri son uc sezondur Cicinho'dan sonra ortalarini takim arkadaslariyla en yuksek yuzde ile bulusturan oyuncu. Ortalarini %30'u isabetli. Mesela 17 alan Caner'in ortalarinin %25'i isabetli. Cicinho'nun ortalarinin %35'i isabetli.
    Semih'in pozisyon alma degerinin yuksek olmasi, stoper'in arkasini supuren oyuncu olarak da oynayabilmesinden kaynaklaniyor. Bu degerin dusuk olmasi ona stoper gorevinin verilmesine neden olur. Ancak Semih en son Ujfalusi ile beraber oynarken stoper gorevi ile oynadi. Semih'in yaptigi hatalarin cogunlugunun oyun konsantrasyonundan kaynaklandigini dusunuyorum. Eger pozisyon alma becerisi zayif oldugunu icin bu hatalari yapiyor olsa, stoper gorevi verilen, rakibe yakin oynayarak markajla savunma yaptirilan bir oyuncu olurdu.
    Last edited by perpetua : 06.Mart.2016 at 13:28

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Rhodolfo sezon ortasinda sakatlandi. Oyun Temmuz 2015'te basladigina gore o tarihte sakatliginin olmamasi kadar dogal bir sey yok.
    Sabri son uc sezondur Cicinho'dan sonra ortalarini takim arkadaslariyla en yuksek yuzde ile bulusturan oyuncu. Ortalarini %30'u isabetli. Mesela 17 alan Caner'in ortalarinin %25'i isabetli. Cicinho'nun ortalarinin %35'i isabetli.
    Semih'in pozisyon alma degerinin yuksek olmasi, stoper'in arkasini supuren oyuncu olarak da oynayabilmesinden kaynaklaniyor. Bu degerin dusuk olmasi ona stoper gorevinin verilmesine neden olur. Ancak Semih en son Ujfalusi ile beraber oynarken stoper gorevi ile oynadi. Semih'in yaptigi hatalarin cogunlugunun oyun konsantrasyonundan kaynaklandigini dusunuyorum. Eger pozisyon alma becerisi zayif oldugunu icin bu hatalari yapiyor olsa, stoper gorevi verilen, rakibe yakin oynayarak markajla savunma yaptirilan bir oyuncu olurdu.
    Bir oyuncu o görev veriliyor diye o görevi iyi mi yapmış oluyor? Semih ne hamleli bir oyuncu ne de arkada süpürebilen bir oyuncu. Sıradan bir defans oyuncusu. Teknik direktör yanındaki stopere bir tanım yapar semihi de ona göre değerlendirir.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Hepsini geçtim. Allah aşkına kjær'in 8 olan vücut zindeliğini açıklar mısın?

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Hepsini geçtim. Allah aşkına kjær'in 8 olan vücut zindeliğini açıklar mısın?
    Acikladi önceki sayfada.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by asg23 View Post
    Bir oyuncu o görev veriliyor diye o görevi iyi mi yapmış oluyor? Semih ne hamleli bir oyuncu ne de arkada süpürebilen bir oyuncu. Sıradan bir defans oyuncusu. Teknik direktör yanındaki stopere bir tanım yapar semihi de ona göre değerlendirir.
    Hic bir zaman muthis bir savunma oyuncusu oldugunu iddia etmedim Semih'in. Ancak mevcut Galatasaray kadrosunda savunma ozellikleri en kuvvetli futbolcu oldugunu dusunuyorum.
    Bu nedenle Semih'e bu kadar itiraz edip, diger oyunculara itiraz edilmemesini de garipsiyorum acikcasi.

Denayer'in pozisyon alma becerisi mi? Semih'in mi? Bence Semih fersah fersah onde. Denayer oynadigi partner icin tam bir el bombasi cunku ne zaman alanini bosaltip merkezi bos birakacagi belli degil. Zaten o atletik ozellikleriyle pozisyon almasi da iyi olsa Man City gibi bu sezon savunmaci sorunu yasayan bir takim onu kiralamaz, kadrosunda tutardi bence.

Chedjou'mu? Semih mi? Bence yine Semih. Chedjou'yu ozel yapan top kullanma becerisi ve oyunu okumasi. Savunmasi degil.

Hakan Balta'nin pozisyon almasi daha iyi ama Semih Hakan'dan biraz daha iyi bir markajci ve daha hamleli.

Semih'in ozelliklerini sen nasil degistirmeyi oneriyorsun?

arkadaşlar şu takımın borçlarıyla alakalı bi önerim var benim. şimdi x takımının sallıyorum 80 MN borcu var, fakat takımın maaş bütçesi 300 MN 200MN si kullanılıyor. transfer bütçesi 400 MN. mali dengesi çok iyi. ama o 80 MN borcu 10 yılda ödeyecekler. bi özellik olsa ya şu transfer bütçesinden alsak 80 MN yi de borç kapansa. anlatmak istediğimi anlatamamış olabilirim ama. şunu diyorum. takımın borcunu erken ödeyebilsek bi faizinden falan da kurtulsak mesela. öyle bi özellik yapılamaz mı?

bu ddiğimi sigames yöneticilerin iletebilecek biri var mı
    bazı takımlar var mesela galatasaray gibi

benim gibi regen oyuncu takip edip 3 e 5 alıp 10 a 20 satanlar için borçlu takımların borcunu ödeyebiliriz.

Hic bir zaman muthis bir savunma oyuncusu oldugunu iddia etmedim Semih'in. Ancak mevcut Galatasaray kadrosunda savunma ozellikleri en kuvvetli futbolcu oldugunu dusunuyorum.
    Bu nedenle Semih'e bu kadar itiraz edip, diger oyunculara itiraz edilmemesini de garipsiyorum acikcasi.

Denayer'in pozisyon alma becerisi mi? Semih'in mi? Bence Semih fersah fersah onde. Denayer oynadigi partner icin tam bir el bombasi cunku ne zaman alanini bosaltip merkezi bos birakacagi belli degil. Zaten o atletik ozellikleriyle pozisyon almasi da iyi olsa Man City gibi bu sezon savunmaci sorunu yasayan bir takim onu kiralamaz, kadrosunda tutardi bence.

Chedjou'mu? Semih mi? Bence yine Semih. Chedjou'yu ozel yapan top kullanma becerisi ve oyunu okumasi. Savunmasi degil.

Hakan Balta'nin pozisyon almasi daha iyi ama Semih Hakan'dan biraz daha iyi bir markajci ve daha hamleli.

Denayer veya Chedjou'nun özellikleri neden Semih'in profilini etkilesin ki? Semih'i birkaç sezondur Galatasaray'da da milli takımda da sürekli izliyoruz, haliyle onu daha sağlıklı değerlendirebiliriz. Denayer'i kaç kez stoperde izledik? Üstelik yarım sezondan daha az oynamış bir oyuncu üstelik sakattı adam veya DR oynadı. Chedjou hakkında her maçını izleyen Galatasaraylıların bile ortak görüşü yoktur muhtemelen, değişik bir oyuncu. Kaldı ki Chedjou'nun özelliklerinde Semih'inki kadar gerçek ile oyun özellikleri arasında uçurum olduğunu düşünmüyorum. Üstelik sizin bunları hatırlatmanız da siyasette bolca kullanılan "buna ses çıkarıyorsunuz ama, şu olduğunda neredeydiniz?" retoriğine benziyor ve bence anlamlı değil. Her neyse.

Bugün sonradan oyuna girdikten sonra Semih'i bir kez daha dikkatli izlemenizi öneririm. Artık bu sezon kaçıncı oluyor bu önerimiz, ama bu maçta artık zirveyi buldu kendisi (yoksa dip mi demeliydim?). Her zamanki gibi ayakta kalamıyor, ilk topları şansı yaver gitmedikçe karşılayamıyor, vücut çalımı veya normal çalımlarla oyundan düşüyor, boştaki oyuncu sağdayken sola hamle yapıyor, döndürüyor, alanını boşaltıyor, sorumlu olduğu alandan sorumlu olamıyor (90.dakikada az kalsın zorla hattrick yaptırıyordu Vişça'ya, keşke anticipation'ını 15 yerine 20 yapsaydınız), koşmaya hali olmayan Batdal'ı ve gelemeyen Başakşehir'i tekrar maça ortak edebiliyor. Yahu bizim Necip bile Mehmet Batdal'la daha iyi baş etti, kaldı ki bu senaryoda Semih daha taze sonradan oyuna girdi, Batdal ise bu vücut yapısıyla sahip olduğu dezavantajıyla beraber maçın başından beri sahadaydı yorgun halde. Ona rağmen kaç kez bu müthiş stoperin içinden geçti.

Artık herkesin gözle gördüğü gerçekleri farklı argümantasyon çabalarıyla yanlışlamaya çalışıyorsunuz, muhtemelen buna da "herkesin gördüğü, subjektiflik" gibi keyword'lerle itiraz edeceksiniz. Ama asli argümanınız zayıf: Semih iyi bir stoper falan değil, vasat bir stoper. Bu seneki formu vasatlığın da 3-4 gömlek altında, sahaya 5 stoperle çıkan yerlici antrenörü bile onun yerine maç oynamamış toy bir gurbetçiyi sahaya sürüyor düşünmeden. Buna rağmen insanlar demiyor ki adamı yerin dibine gömün. Sadece fazla şişirilmiş özelliklerinde 1-2 puanlık düşmeler olsun diyorlar fakat bunu bile yapmıyorsunuz. Peki ne yapıyorsunuz? Off the ball, teknik, pas, first touch veya buna benzer hücum özelliklerini düşürüyorsunuz. Ne oldu, Semih'in bu hücum özelliklerinin 7, 9 gibi değerleri haketmediğini düşünüp 1 puan geriletmeye mi karar verdiniz bu kadar majör problemler ortadayken? Hadi dediğiniz gibi formsuz olma ihtimali olsun, 1 senedir formsuz adamın consistency'si kaç acaba? Yabancı sınırı hakkındaki açıklamalarından, 1 senedir süren "formsuz" oyunundan ve sahadaki bitik halinden sonra profesyonelliği de 18 seviyesinde falandır herhalde.

Serdar Aziz başlığında birisi bu sene Serdar'ın çok formda olduğunu, özelliklerinde artırmaya gidilmesi gerektiğinden söz etmişti. Bursaspor araştırmacısı da cevap olarak Serdar'ın bir senedir gerçekten oldukça geliştiği, Semih Kaya'yı geçerek artık en iyi Türk stoper olarak sayılabileceği, bu sebeple özelliklerinin artırılacağı gibisinden bir şeyler söylemişti. Ben de cevap olarak "Yahu zaten Semih Kaya'nın profilinde dramatik bir düşüşe gidilecektir, Serdar da otomatikman en iyi stoper olacak, bence özelliklerini gayet iyi vermişsiniz değişikliğe gerek yok" diye cevap yazacaktım da vazgeçmiştim. Yani iyi ki vazgeçmişim. Bence bu meseleyi bir inatlaşmaya çevirdiniz. Makul bir insan olduğunuzu düşünüyorum, umarım bu konudaki eleştirileri gerçekten dikkate alıp daha doğru bir değerlendirme yapabilirsiniz.
    Last edited by kirilenko47 : 07.Mart.2016 at 02:20

yoruldum sahiden ben ne desem boş siz biliyorsunuz nasılsa. ben genel olarak özetledim. tek tek özelliklerinden bahsetmeye gerek yok. ben diyorum ki bu semih kaya profili rizeye,eskişehire gitse en iyi oyuncusu olur oraların. ama bu gerçek olamaz diyorum.

bak basit bir şey söylüyorum ben. sen şunu demişsin.- Eger pozisyon alma becerisi zayif oldugunu icin bu hatalari yapiyor olsa, stoper gorevi verilen, rakibe yakin oynayarak markajla savunma yaptirilan bir oyuncu olurdu. -

yani bir görev tanımı yapılan her oyuncu o görevdeki özelliklerde güçlü olduğu için o görev veriliyor diyorsun bunu demeye getiriyorsun. işte onun için seninle tartışmaktan yoruldum. tamam kapatalım lütfen bu konuyu. zaten bu yüzden türkiye ligi de oynamıyorum kaç yıldır. mühim değil.

Quote Originally Posted by kirilenko47 View Post
    Denayer veya Chedjou'nun özellikleri neden Semih'in profilini etkilesin ki? Semih'i birkaç sezondur Galatasaray'da da milli takımda da sürekli izliyoruz, haliyle onu daha sağlıklı değerlendirebiliriz. Denayer'i kaç kez stoperde izledik? Üstelik yarım sezondan daha az oynamış bir oyuncu üstelik sakattı adam veya DR oynadı. Chedjou hakkında her maçını izleyen Galatasaraylıların bile ortak görüşü yoktur muhtemelen, değişik bir oyuncu. Kaldı ki Chedjou'nun özelliklerinde Semih'inki kadar gerçek ile oyun özellikleri arasında uçurum olduğunu düşünmüyorum. Üstelik sizin bunları hatırlatmanız da siyasette bolca kullanılan "buna ses çıkarıyorsunuz ama, şu olduğunda neredeydiniz?" retoriğine benziyor ve bence anlamlı değil. Her neyse.

Bugün sonradan oyuna girdikten sonra Semih'i bir kez daha dikkatli izlemenizi öneririm. Artık bu sezon kaçıncı oluyor bu önerimiz, ama bu maçta artık zirveyi buldu kendisi (yoksa dip mi demeliydim?). Her zamanki gibi ayakta kalamıyor, ilk topları şansı yaver gitmedikçe karşılayamıyor, vücut çalımı veya normal çalımlarla oyundan düşüyor, boştaki oyuncu sağdayken sola hamle yapıyor, döndürüyor, alanını boşaltıyor, sorumlu olduğu alandan sorumlu olamıyor (90.dakikada az kalsın zorla hattrick yaptırıyordu Vişça'ya, keşke anticipation'ını 15 yerine 20 yapsaydınız), koşmaya hali olmayan Batdal'ı ve gelemeyen Başakşehir'i tekrar maça ortak edebiliyor. Yahu bizim Necip bile Mehmet Batdal'la daha iyi baş etti, kaldı ki bu senaryoda Semih daha taze sonradan oyuna girdi, Batdal ise bu vücut yapısıyla sahip olduğu dezavantajıyla beraber maçın başından beri sahadaydı yorgun halde. Ona rağmen kaç kez bu müthiş stoperin içinden geçti.

Artık herkesin gözle gördüğü gerçekleri farklı argümantasyon çabalarıyla yanlışlamaya çalışıyorsunuz, muhtemelen buna da "herkesin gördüğü, subjektiflik" gibi keyword'lerle itiraz edeceksiniz. Ama asli argümanınız zayıf: Semih iyi bir stoper falan değil, vasat bir stoper. Bu seneki formu vasatlığın da 3-4 gömlek altında, sahaya 5 stoperle çıkan yerlici antrenörü bile onun yerine maç oynamamış toy bir gurbetçiyi sahaya sürüyor düşünmeden. Buna rağmen insanlar demiyor ki adamı yerin dibine gömün. Sadece fazla şişirilmiş özelliklerinde 1-2 puanlık düşmeler olsun diyorlar fakat bunu bile yapmıyorsunuz. Peki ne yapıyorsunuz? Off the ball, teknik, pas, first touch veya buna benzer hücum özelliklerini düşürüyorsunuz. Ne oldu, Semih'in bu hücum özelliklerinin 7, 9 gibi değerleri haketmediğini düşünüp 1 puan geriletmeye mi karar verdiniz bu kadar majör problemler ortadayken? Hadi dediğiniz gibi formsuz olma ihtimali olsun, 1 senedir formsuz adamın consistency'si kaç acaba? Yabancı sınırı hakkındaki açıklamalarından, 1 senedir süren "formsuz" oyunundan ve sahadaki bitik halinden sonra profesyonelliği de 18 seviyesinde falandır herhalde.

Serdar Aziz başlığında birisi bu sene Serdar'ın çok formda olduğunu, özelliklerinde artırmaya gidilmesi gerektiğinden söz etmişti. Bursaspor araştırmacısı da cevap olarak Serdar'ın bir senedir gerçekten oldukça geliştiği, Semih Kaya'yı geçerek artık en iyi Türk stoper olarak sayılabileceği, bu sebeple özelliklerinin artırılacağı gibisinden bir şeyler söylemişti. Ben de cevap olarak "Yahu zaten Semih Kaya'nın profilinde dramatik bir düşüşe gidilecektir, Serdar da otomatikman en iyi stoper olacak, bence özelliklerini gayet iyi vermişsiniz değişikliğe gerek yok" diye cevap yazacaktım da vazgeçmiştim. Yani iyi ki vazgeçmişim. Bence bu meseleyi bir inatlaşmaya çevirdiniz. Makul bir insan olduğunuzu düşünüyorum, umarım bu konudaki eleştirileri gerçekten dikkate alıp daha doğru bir değerlendirme yapabilirsiniz.
    hocam altına imza atarım. altına imza atarım yazdıklarının ağzına sağlık. bu kadar basit ve güzel özetledin. bu olay bu.

ya biraz futboldan anlayan ama lafta değil sahiden biraz böyle gözlemleyen,oyuncuların toplu topsuz yaptıklarını değerlendirebilen,takıma etkisini gören istatistik falan buzdagının görünmeyen kısmı bunu çok açık bir şekilde görebilir. böyle yok şöyle olursa sonra değerlendiririz bilmem ne. ya yeter sahiden. adam 2.5 senedir top falan oynamıyor. ne yani 2 sene çıktı galatasarayda oynadı bilmem ne hemen savunma. şu adam bak son sıradaki eskişehirde oynamayı hak etmeyen bir adam. çok açık söylüyorum. ne çıkıp adamı dağıtıp topu keser, ne karşıda dimdik durur, bir sürü çalım yer, ayağı iyi sayılmaz , fiziği son derece vasat. semih koray günterin tırnağı etmez. bak o kadar açık söylüyorum. koray günterle karşılaştırıyorum düşünün. serdar azizle hiç karşılaştırmıyorum. serdar azizi de böyle çok bayıla bayıla beğenmesem de serdar aziz son derece güçlü, çıktı mı dağıtan, kafa hakimiyeti yüksek, yerden son derece çevik, kolay kolay çalım yemeyen ve kısa mesafede süratli bir oyuncu. semih türkiyede şu haliyle ancak sivassporda stoper oynar. ne vukovicle selimi ya da ali turanı keser. ya daha da abartayım elyasa süme forma vermez antepte buna.

son olarak bir şey söyleyim. mesela benim türkiyede en çok beğendiğim stoper kesinlikle ve kesinlikle hakkının yendiğini düşündüğüm ve biraz geç parladığını düşündüğüm egemendir. bana birisi semihin beşiktaştaki hatta fenerbahçedeki egemenden -sakatlık sorunlarını geçiyorum- daha iyi olduğu tek bir özelliğini saysın. tek bir tane yok. ama fmyi baz alsan isimleri kaldırsan iddia ediyorum 10 kişiye sorsan desen ki hangisi egemen hangisi semih 8 tanesi semihe egemen der egemene semih der. işte böyle bir profil yaratmadan bahsediyoruz.

Tamam da Semih'te ne beceri var ne performans. En iyi haliyle bile şu profili haketmiyor -ki 2 senedir inanılmaz vasat top oynuyor- Hala daha devam edecek mi bakalım diyorsunuz. Performansta, beceri de yerlerde. Eliniz neden bu kadar korkak anlamıyorum. Semih amcaoğlu falan gibi bir durum mevcut. Yok yahu adam 2 senedir sahada yok. Geriye gidiyor. Oyun da size özellik vermiş demiş ki kötüye giden oyuncuyu düşürebilirsin. Neden düşürmüyorsunuz, neyin inadı bu ? hayır semih böyle hayır semih böyle olacak inanıyorum olayı mı ? nedir yani gerçekten ? yok işte adam 2 senedir yok. göremiyor musunuz bu adamın ne akdar vasat olduğunu. Form performans beceri nereye bakarsanız bakın semih bu profili haketmiyor. Seneye giyersin mantığı da kusura bakmayın miles'a şikayet etsek gelir sorar siz ne yapıyorsunuz diye. Bu oyun senelik çıkıyor farkındaysanız. Senelik çıkıyorsa senelik database güncellemeniz lazım performansa göre. Bekleyelim bakalım biraz daha belki o zaman kalıcı yaparız. Yani sanki database kalıcıymışta sadece tek değiştirme hakkı varmış gibi garip garip tavırlar. Bu adam 2 senedir vasat, düşürülecek. Tekrar çıkış yaparsa geri çıkartırsın. Mevcut performansını yansıtmanız gerekiyor, PA'ya göre oyuncu yapmayı bırakın. Biraz daha bekleyelim öyle yaparız falan, kendi söylediğinize baksanıza o kadar komik ki. Bu sene kötüyse bu adam oyunda da kötü olacak. Seneye düzelirse düzeltirsiniz geri arttırırsınız. İşten kaçmak için bahane bulmayın. Bu iş böyle yapılmalı. Yanlış yapıyorsunuz. Söyleyenlere de genele bakıyoruz formsuz bekleyelim bakalım performans değişken gibi saçma saçma argümanlar sunuyorsunuz. Bu database tek oyun için yapılmıyor. FM 2014 için database hazırlamıyorsunuz her 6 ayda 1. Her 6 ayda 1 mevcut durumu yansıtmak için araştırma yapıyorsunuz. Bir garip stile bürünmüşsünüz. Bir de inanıp savunuyorsunuz. Şu araştırma işini de aman ne zor siz bilmiyorsunuz, bir biz yapıyoruz tavrını da bırakın artık. Tek başıma tüm takımları izleyip devre arası update'i çıkarsam ekibin toplamından daha iyi iş çıkarırım. Ya araştırmacılar takımları takip etmiyor, ya da böyle garip bir database'e uzun vaadede müdahale gibi bir anlayış içindesiniz ki saçmalık. 6 ayda 1 güncellemeniz gereken database'i inatla ve inatla bakalım formsuzdur performansdır değişiyordur sakattır falan filan diyip cevap yetiştiriyorsunuz. Mentaliteniz komple hatalı. Güncel formuna göre oyuncuyu yansıtmayacaksan ne anlamı var benim FM 2016 oynamamın, gider FM 2014 oynarım zaten aynı özellikler uzun vaadede bakıyorsunuz ya profil değişikliklerine hani ? Ya da resmi update'i niye bekleyeyim ki siz güncel performansı yansıtmayacaksanız? Dalga mı geçiyorsunuz yani müşteriyle siz ? Ne business açısından, ne de mantık açısından yaptığınız için akıl alır yanı yok. Şimdi gelipte bırakalım biz siz gelin yapın tüm profiller 20 olsun gibisinden garip garip absürd mesajlarda atmayın. Gerçekçi profil isteyen ve bu minvalde çalışan biri olduğumu anlamışsınızdır herhalde şimdiye dek.
    kesinlikle katılıyorum bu söylediklerine. verilen cevaplar her seferinde aynı kaliteli oyuncu ama form düşüklüğü olabilir böyle devam ederse düşürürüz deniyor. iyide arkadaş bu oyun 6 ayda bir niye güncelleme yapıyor niye biz fm2016 oynuyoruz bunlarıda düşünmek gerekmez mi. aslında tek cümle yeterli bu yazdıklarında şuan 2016 yılındayız oyun fm2016 semih 2015-2016 sezonunda kötü bir sezon geçiriyor ozaman özellikleride kötü olmak zorunda bukadar basit ve net.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Açıkçası oyuncu profilleri benim zerre umrumda değil. Hatta dünyadaki gençleri keşfetme olayı olmasa komple fake oyuncularla dahi oynayabilirim.
    Ancak profillerdeki bu dengesizlik ligdeki dengeyi de bozuyor.
    Semih örneğinden yola çıkarsak son 2 seneki oyunuyla ancak anadolunun sıradan takımlarında oynar semih. Bu bi gerçek. Elbette görecelidir ancak şuradakilerin %80'i katılır buna diye düşünüyorum. Fakat profil öyle değil. Hee çok mu önemli? 3-5 puan aşağı çekilse çok mu şey değişir? Hayır..

Nesil
    2003

Nasil yani? Ozelliklerin oyuncular arasinda karsilastirma yaparak verilmesi gerekli degil mi?
    Son cumleye gelince, Semih'te indirilmesini istediginiz ozelliklerin, Denayer, Chedjou vs. uzerinde de etkisi olmayacak mi?
    Yani takim ici ozelliklerde denge olmasi icin bu diger oyuncularda degisiklik gerekmeyecek mi?

Denayer'in sakatligindan bahsederken, Semih'in son iki sezonun 1 sezonunu sakat gecirdigini atlamak da bir cifte standart bence. Semih gecen sezon ve bu sezon 24 maci saaktliktan kacirdi. Bunlardan iki tanesi diz bagi sakatligiydi. Sezon basi kampini kacirdigi gibi, takim savunma organizasyonu oldukca zayif olan bir takimda oynuyor.

Ozellikle kanat oyuncularinin savunmaya katkisi hemen hemen hic olmayan ve temposuz olduklari icin takimi ileriye tasiyamayan ve bu nedenle rakibin tedirgin olmadan onde baski yapabildigi bir Galatasaray var bu sezon. Bu da savunma oyuncularinin ustune, bir cok diger takimdan, daha fazla yuk bindiriyor.

Ben de ilk yarida Denayer'in Batdal'in topu kullanmasina nasil izin verdigini gozlemlemeni tavsiye ederim.
    Basaksehir ikinci yarida, ilk yaridaki oyunundan cok farkli bir oyun oynamadi. Ancak ikinci yarida Semih, Batdal'a topu kullandirtmadi.

Ilk yarida Batdal, top ile 28 defa bulusmus.
    20 defa pas yapmis, paslarin 10 tanesini ileriye oynamis. Yani %50.
    Paslarin 8 tanesi kafa ile. Yani Denayer hava toplarinda Batdal'i kontrol edememis.
    Topu rakip 1 defa ayagindan kapmis, 3 defa Batdal kotu top kontrolu yaparak kaybetmis.
    Ilk yarida 2 tane sut cekmis.

Ikinci yarida Batdal, top ile 36 defa bulusmus.
    33 defa pas yapmis, paslarin 11 tanesini ileriye oynamis. Yani %33.
    Paslarin 4 tanesi kafa ile. Yani Semih hava toplarinda Batdal'i etkisizlestirmis.
    Topu rakip 1 defa ayagindan kapmis.
    Ikinci yarida hic sut cekememis.

En can alici karsilastirma ise:
    Ilk yarida Batdal hucum bolgesinde 8 pas yapmis. Bunlardan 7 tanesini ileriye dogru kullanabilmis.
    Ikinci yarida Batdal hucum bolgesinde 8 pas yapmis. Bunlardan 4 tanesini ileriye dogru kullanabilmis.

Semih'in iyi bir stoper oldugunu iddia etmedim. Hatta arastirma bolumundeki Semih basliginda bence Semih'in neden oldukca kisitli bir stoper oldugunu ve ozellikle onu tamamlayici bir stoper bulmanin neden cok zor oldugunu anlatmistim.

Semih son 1 yilda sakatlik yuzunden 19 mac kacirdi.
    Tolgay Arslan son 1 yilda sakatlik yuzunden 25 mac kacirdi
    Tek fark Semih'in arada sirada sakatliktan donerken oynadigi maclar ve bazilarinda gosterdigi kotu performans (gerci bence bu sezon en iyi futbolu Atletico Madrid maclarinda oynadi).
    Ocak ayindan, Nisan ortasina kadar sakatti. Gecen sezonun ikinci yarisinda sadece Galatasaray'in 6 macta 1 gol yedigi surecte mecburiyetten Semih oynadi.
    Hatirlarsin, o donemde Chedjou da sakatlanmisti.
    Yaz kampinin basinda tekrar sakatlanip, sezona da sakat basladi. Yani yaz kampi da gecirmedi.

Tolgay'in diz baglari koptu, son 1 yilda 6 ay oynamadi.
    Semih bu donemde iki defa diz bagi sakatligi gecirdi.
    Tolgay yavas yavas takima isindiriliyor, belki bu sezonu toplam 4-5 mac ile bitirecek. Neden? Cunku Oguzhan sag olsun Tolgay'a acil ihtiyac yok ve Tolgay'in yavas yavas tekrar formunu yakalamasi beklenebilir.
    Semih son bir sezonda tam hazir olmadan bir cok defa mecburiyetten oynadi.

Oyunda sakatliktan donmus ama tam hazir olmayan oyuncuyu oynattigin zaman ne kadar verim alabiliyorsun? Hazir olmasi icin oynatman gerekli, ama oynattiginda da hazir olana kadar da tam randimanla oynatamiyorsun. Hazir olmadan fazla yuklendigin zaman da bu oyuncunun tekrar sakatlanma riski yuksek oluyor.

Semih'in durumu da bu bence. Oyunda da dikkat edersen 2015/16 sezonu oldukca kotu geciyor.

Profesyonellik vs. degerlerini de kendin editor'den bakip, gorebilirsin.

Serdar Aziz, ozellikleri acisindan iyi bir stoper. Semih gibi onun da cabuklugu en buyuk artisi. Ayrica Semih'te olmayan, ozellikle ofansif hava toplarinda etkisi de Serdar'in buyuk bir artisi.

Ancak Serdar'in iyi bir stoper olmasinin onundeki en buyuk engel zaman zaman akil tutulmasi yasayip cok gereksiz kartlar gormesi ve cebinde kartla oynadigi icin kendisini zor durumda birakmasiydi. Cebinde kart ile oynadigi maclarda, Serdar'in ayni sertligi gosteremeyince oyundan dusmesi takima zarar veriyordu. Semih'in, Serdar'dan en buyuk artisi da buydu bence. Serdar hirsina kapilip o an icin uste cikmak isterken 90 dakikanin tamaminda takimina zarar verebilirken, Semih macin 90 dakika oldugunun farkinda ve hata yapsa bile rakibi dusurup kart almak yerine mucadeleye devam edip kart gorme hakkini mac icinde daha onemli bir ana saklar. Gecen sezonun ikinci yarisi ve bu sezon Serdar biraz daha dikkatli oynayarak ve rakibe dengesiz mudahalelerinden uzaklasarak daha degerli hale geldi.

Gecen sezonki Kasimpasa ve Rizespor maclari da Serdar'in zaaflarina guzel birer ornek. Kasimpasa'ya karsi Bursaspor 5-0 onde ve Serdar Aziz rakip yari alanda macin 84. dakikasinda yaptigi mudahale yuzunden sari kart goruyor. Bu kart ile bir sonraki hafta 3 gol yenilip kaybedilen Karabukspor macinda cezali duruma dusuyor. Karttan sonra kafa olarak iyice dagiliyor ve kotu top kontrolu sonrasi Babel'e kaptirdigi toptan sonra dengesini kaybedip calim yiyor ve Babel gol atiyor.

Rize macinda ise gordugu kirmizi kart ve yaptigi penalti tam bir facia. Mac 1-1, dakika 60. Bursaspor iyi onuyor. Serdar penalti yapip kirmizi kart goruyor. Rize penaltiyi atamiyor ama son 30 dakikayi Bursaspor 10 kisi oynamak zorunda kaliyor. O pozisyonda penaltiyi yapmayip, ayakta kalsa belki Bursaspor evinde baski kurup maci kazanabilecek. Ama Serdar hirsina yenik dusuyor.

Son zamanlarda Serdar'dan bu tip hareketleri cok fazla gormuyoruz. Biraz daha fazla ayakta kalmaya calisiyor. Serdar'da sezon basindan beri yapilan degisiklik de zaten liderlik, kararlar ve ceviklik ozelliklerinin 1'er puan yukseltilmesi. Cok buyuk bir degisiklik olmadi yani. Yukarida yazdigim gibi Serdar'daki buyuk iyilestirme zaten gecen sezon sonunda yapilmisti.

Evet, 3 buyukler disindaki takimlarin arasindaki en iyi stoper Serdar belki de. Ama Serdar Bursaspor'da yaptigi bu tip hatalari bir buyuk takimda yapiyor olsa (ki bu hatalari ozellikler Bursaspor hucum oynadiginda cok daha fazla yapiyor Serdar), profili Semih'ten cok daha fazla elestiri alir bence.
    Last edited by perpetua : 07.Mart.2016 at 16:23

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by asg23 View Post
    yoruldum sahiden ben ne desem boş siz biliyorsunuz nasılsa. ben genel olarak özetledim. tek tek özelliklerinden bahsetmeye gerek yok. ben diyorum ki bu semih kaya profili rizeye,eskişehire gitse en iyi oyuncusu olur oraların. ama bu gerçek olamaz diyorum.

bak basit bir şey söylüyorum ben. sen şunu demişsin.- Eger pozisyon alma becerisi zayif oldugunu icin bu hatalari yapiyor olsa, stoper gorevi verilen, rakibe yakin oynayarak markajla savunma yaptirilan bir oyuncu olurdu. -

yani bir görev tanımı yapılan her oyuncu o görevdeki özelliklerde güçlü olduğu için o görev veriliyor diyorsun bunu demeye getiriyorsun. işte onun için seninle tartışmaktan yoruldum. tamam kapatalım lütfen bu konuyu. zaten bu yüzden türkiye ligi de oynamıyorum kaç yıldır. mühim değil.
    Biraz abartili bir ornek veryim.

Bir teknik direktor Burak Yilmaz'a oyun kurucu gorevi vermez.
    Neden vermez?
    Burak'in bu gorevi yapabilecek ne top teknigi var, ne pas becerisi, ne de oyun gorusu.

Sence Semih'in ozelliklerinin nasil degismesi gerektigini yazarsan degerlendirebilir, belki bir yere varabiliriz.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Bazı oyuncuların profilleri ile ilgili hararetli tartışmalar yapılmış. Belki Semih'in özellikleri yanlış değerlendirilmiş olabilir ama sonuçta Semih'i bir Maldini yapmamış görevli arkadaşlar. Bu şiddette ve yoğunlukta eleştiriyi ben tasvip etmiyorum. Başka liglerden bizim ligimize oranla daha çok şişirilmiş oyuncuya rastlamak mümkün.

Ben daha büyük çerçeveden bakıp bir kaç soru sormak, tartışmak istiyorum ve tartışmaların yapıcı olmasını istiyorum. Yapamıyorsunuz, bilmiyorsunuz gibi bir mesaj verme amacında değilim. Sadece 16.3 güncellemesinden bahsetmediğimi de belirtmek isterim.

Öncelikle, [MENTION=4751]perpetua[/MENTION], Kjaer'in profilindeki vücut zindeliği özelliği için Danimarka gözlemcilerine danışıldığı söylenmiş. Yanlış hatırlamıyor isem Kjaer uzun süredir Danimarka Ligi'nde forma giymiyor. Neden Danimarka gözlemcilerine danışılıyor, oyuncunun geçirdiği sakatlıkları araştırmak o kadar da zor olmasa gerek. Mesela bir İtalyan gözlemci gelip Felipe Melo hakkında fikir aldı mı sizden? Hadi bahsi geçen oyuncu Türk olsun Enes Ünal için bir İngiliz gözlemci fikir istedi mi, veya Kazım için bir Hollandalı gözlemci?

Millet olarak küçümseyici, gözlemci ekibi olarak biraz korkak mı yaklaşıyoruz acaba oyunculara? Demek istediğimi bir kaç örnek ile açıklayayım.

1-) Carole Galatasaray'a gelmeden önce 23 yaşında başlıyordu oyuna ve ikinci lig oyuncusu olmasına rağmen çok yüksek bir PA değeri vardı yanlış hatırlamıyor isem. (Carole'ün yüksek PA değeri alması gerektiğini düşünmüyorum, yanlış anlaşılmasın.) Türkiye'deki umut vaat eden oyunculara ise ben yıllardır böyle değerler verildiğini göremiyorum. Muhammet Demir'e, Orkan Çınar'a, Ahmet Çalık'a, Serdar Aziz'e, Sinan Gümüş'e ve benzerlerine verilen potansiyel yetenekleri arttıramıyor muyuz? Verilen değerler çok az demiyorum ama bazı oyuncular ciddi anlamda daha fazlasını hakkedecek potansiyeli gösteriyorlar. En basitinden şöyle söyleyeyim Selçuk İnan Manisaspor'dayken oyundaki değerleriyle Galatasaray'ın kaptanı olacak bir potansiyel sergilemiyordu, ama oldu. Marcelo Fluminense'deyken ise oyundaki değerleriyle Real Madrid'e transfer olacak bir potansiyel gösteriyordu, o da oldu.

Biz böyle şeyleri neden tutturamıyoruz? Hiç tutmuyor demiyorum ki örneğin Cenk Tosun'un birkaç yıl önceki oyundaki durumu bunu kanıtlar nitelikte. Beşiktaş'ın ikinci forveti şu an ve izin verseler birinci forveti olacak kalitesi de var. Elin adamı henüz ikinci ligden Dortmund'a transfer olmuş Julian Weigl'a yüksek potansiyel yetenek değeri ve güzel bir profil verebiliyor işte. Biz mi topluluk olarak oyuncularımızı küçümsüyoruz acaba? Ya da oyunu oynayanlar olarak oyuncularımızı gözümüzde büyütüyoruz? Yoksa SI gözlemcilik konularında bir sınırlama mı getiriyor?

2-) Leicester City bu sezon çok iyi ve harika oynuyorlar. Ne kadar Vardy ve Mahrez'den sonra ismi geçse de Kante izlediğim maçlarda gözüme çarptı. Bence çok iyi bir oyuncu. Merak edenler adamın profiline bakabilir, resmen yeni Matuidi yaratmış İngiliz gözlemciler. Bu araştırma, güncelleme kısımlarında çok rastladığım bir yorum çeşidi vardı yıllardır; x futbolcusu 6 ay şöyle performans gösterdiği için, şöyle bir profil yapmamız, z özelliğini geliştirmemiz(düşürmemiz) çok mantıklı görünmüyor. E İngiliz'ler yapıyor ve oluyorsa, bizde neden olmuyor? Biraz korkak mı davranıyoruz sanki. Mehmet Topal Valencia'ya transfer olana kadar, Burak Yılmaz Galatasaray'a gelene kadar, Volkan Şen Fenerbahçe'ye gidene kadar niye vasat profillere sahip oldular? Avrupa'daki iyi performans gösteren oyunculara çok iyi profiller verilebiliyor. Yıllardır Ladislav Krejci'nin inanılmaz bir profili oluyor, 16.2'de de ülkemizde top koştururken vasat bir oyuncu olan Borek Dockal'ın inanılmaz bir profili vardı, 16.3 profillerini bilmiyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by 3842 View Post
    Bazı oyuncuların profilleri ile ilgili hararetli tartışmalar yapılmış. Belki Semih'in özellikleri yanlış değerlendirilmiş olabilir ama sonuçta Semih'i bir Maldini yapmamış görevli arkadaşlar. Bu şiddette ve yoğunlukta eleştiriyi ben tasvip etmiyorum. Başka liglerden bizim ligimize oranla daha çok şişirilmiş oyuncuya rastlamak mümkün.

Ben daha büyük çerçeveden bakıp bir kaç soru sormak, tartışmak istiyorum ve tartışmaların yapıcı olmasını istiyorum. Yapamıyorsunuz, bilmiyorsunuz gibi bir mesaj verme amacında değilim. Sadece 16.3 güncellemesinden bahsetmediğimi de belirtmek isterim.

Öncelikle, @perpetua, Kjaer'in profilindeki vücut zindeliği özelliği için Danimarka gözlemcilerine danışıldığı söylenmiş. Yanlış hatırlamıyor isem Kjaer uzun süredir Danimarka Ligi'nde forma giymiyor. Neden Danimarka gözlemcilerine danışılıyor, oyuncunun geçirdiği sakatlıkları araştırmak o kadar da zor olmasa gerek. Mesela bir İtalyan gözlemci gelip Felipe Melo hakkında fikir aldı mı sizden? Hadi bahsi geçen oyuncu Türk olsun Enes Ünal için bir İngiliz gözlemci fikir istedi mi, veya Kazım için bir Hollandalı gözlemci?

Millet olarak küçümseyici, gözlemci ekibi olarak biraz korkak mı yaklaşıyoruz acaba oyunculara? Demek istediğimi bir kaç örnek ile açıklayayım.
    Natural Fitness, bir futbolcu icin gozlemlenmesi oldukca zor bir ozellik. Uzun sure takip etmek, futbolcuyu yakindan tanimak gerekli.
    Bunun yaninda her ulkenin arastirma ekibinin kuvvetli yonleri de var, zayif oldugu yonler de var. Ornegin Fransa'da arastirma ekibi gectigimiz yaz degisti. Yeni olmalari, arastirmacilarin kotu veya bilgisiz oldugu anlamina gelmez ama arastirma isini ilk ele aldiginda arastirmacilar bazen biraz fazla radikal kararlari, bazen de is fazlaligindan her detaya yeterince hakim olmamayi getiriyor.

Peki neden Danimarka arastirmacisi? Cunku Kjaer Danimarka'nin onemli bir futbolcusu. Almanya'da yaptiklari da, Fransa'da yaptiklari da, Italya'da yaptiklari da Danimarka'da haber olur. Eger natural fitness degeri ile ilgili ciddi bir sorun varsa bunun haberi Turkiye'de cikmaz ama Danimarka'da mutlaka cikar.

Mesela Arda'nin pubis sorunu oldugunu Ispanyol arasitrmacilar belki bilmez, ama biz bu sorunu gorduk, yasadik ve Arda'yi ona gore degerlendirmistik. Ispanyollar onun bu ozelligini birden 14-15'e yukseltse buna ilk itiraz edecek kisi ben olurum cunku dikkatli kullanilmadigi zaman ne gibi fiziksel sorunlar yasayabildigini biliyoruz.

Tahminen Wolfsburg'da oynarken yasadigi kas sakatliklari yuzunden Almanlar Kjaer'i bu sekilde degerlendirdi.
    Bunun bilincli yapilmis bir duzenleme mi, yoksa sehven yapilmis bir hata mi oldugunu bilmek, yapacagimiz degisikligin seviyesini de etkileyecektir.
    Ornegin "Kjaer guclu kuvvetli ayi gibi adam, bunun natural fitness minimum 16 olur" demek var.
    "Guclu kuvvetli gorunuyor ama gecmisten gelen su sakatligi yuzunden antrenmanlarda fazla yuklenemiyor, bu nedenle maksimum 12 olur" demek var.

1-) Carole Galatasaray'a gelmeden önce 23 yaşında başlıyordu oyuna ve ikinci lig oyuncusu olmasına rağmen çok yüksek bir PA değeri vardı yanlış hatırlamıyor isem. (Carole'ün yüksek PA değeri alması gerektiğini düşünmüyorum, yanlış anlaşılmasın.) Türkiye'deki umut vaat eden oyunculara ise ben yıllardır böyle değerler verildiğini göremiyorum. Muhammet Demir'e, Orkan Çınar'a, Ahmet Çalık'a, Serdar Aziz'e, Sinan Gümüş'e ve benzerlerine verilen potansiyel yetenekleri arttıramıyor muyuz? Verilen değerler çok az demiyorum ama bazı oyuncular ciddi anlamda daha fazlasını hakkedecek potansiyeli gösteriyorlar. En basitinden şöyle söyleyeyim Selçuk İnan Manisaspor'dayken oyundaki değerleriyle Galatasaray'ın kaptanı olacak bir potansiyel sergilemiyordu, ama oldu. Marcelo Fluminense'deyken ise oyundaki değerleriyle Real Madrid'e transfer olacak bir potansiyel gösteriyordu, o da oldu.

Biz böyle şeyleri neden tutturamıyoruz? Hiç tutmuyor demiyorum ki örneğin Cenk Tosun'un birkaç yıl önceki oyundaki durumu bunu kanıtlar nitelikte. Beşiktaş'ın ikinci forveti şu an ve izin verseler birinci forveti olacak kalitesi de var. Elin adamı henüz ikinci ligden Dortmund'a transfer olmuş Julian Weigl'a yüksek potansiyel yetenek değeri ve güzel bir profil verebiliyor işte. Biz mi topluluk olarak oyuncularımızı küçümsüyoruz acaba? Ya da oyunu oynayanlar olarak oyuncularımızı gözümüzde büyütüyoruz? Yoksa SI gözlemcilik konularında bir sınırlama mı getiriyor?
    Carole'un PA'si -7 idi. Saydigin oyunculardan daha yuksek bir potansiyel degil.
    Selcuk Inan, degil Manisaspor'da ondan once Dardanelspor'da bile onemli potansiyeli oldugu bilinen bir oyuncuydu. Ancak Selcuk fizigiyle degil, daha cok akliyla oynayan bir futbolcu oldugu icin Galatasaray seviyesine cikmasi 20'li yaslarin sonunu buldu.

SI bize bir sinirlama getirmiyor.
    Su anda Turkiye veritabaninda:
    6 tane Super Ligde tipki Nani, van Persie, Gomez, Sneijder'in mevcut seviyesine cikabilecek genc futbolcu var.
    12 tane 3 buyuklerin onemli futbolcusu olabilecek seviyede potansiyele sahip (Selcuk Inan, Podolski, Gokhan Gonul, Jose Sosa vs.) genc futbolcu var
    39 tane 3 buyuklerde ilk 11 oynayabilecek seviyede potansiyele sahip oyuncu var.

Sayisal olarak cok da az degil yani. Zamanla bazilari gelisiyor, bazilari gelismiyor.

2-) Leicester City bu sezon çok iyi ve harika oynuyorlar. Ne kadar Vardy ve Mahrez'den sonra ismi geçse de Kante izlediğim maçlarda gözüme çarptı. Bence çok iyi bir oyuncu. Merak edenler adamın profiline bakabilir, resmen yeni Matuidi yaratmış İngiliz gözlemciler. Bu araştırma, güncelleme kısımlarında çok rastladığım bir yorum çeşidi vardı yıllardır; x futbolcusu 6 ay şöyle performans gösterdiği için, şöyle bir profil yapmamız, z özelliğini geliştirmemiz(düşürmemiz) çok mantıklı görünmüyor. E İngiliz'ler yapıyor ve oluyorsa, bizde neden olmuyor? Biraz korkak mı davranıyoruz sanki. Mehmet Topal Valencia'ya transfer olana kadar, Burak Yılmaz Galatasaray'a gelene kadar, Volkan Şen Fenerbahçe'ye gidene kadar niye vasat profillere sahip oldular? Avrupa'daki iyi performans gösteren oyunculara çok iyi profiller verilebiliyor. Yıllardır Ladislav Krejci'nin inanılmaz bir profili oluyor, 16.2'de de ülkemizde top koştururken vasat bir oyuncu olan Borek Dockal'ın inanılmaz bir profili vardı, 16.3 profillerini bilmiyorum.
    Mehmet Topal'i Valencia'ya yolladigimiz zaman fiziksel ozellikleri daha on planda bir oyuncuydu.
    Yanilmiyorsam 140 CA ile yolladik.
    O donem Mehmet Topal'i o seviyede yapmis olmamiz konusunda bir cok elestiri vardi. Hatta bir mesaji cok iyi hatirliyorum. Forumlarda bir arkadas Mehmet Topal gibi kazma bir oyuncunun zayi ayagini nasil 17 yaparsiniz yorumunu yapmis, dusurulmesini istemisti.
    Topal Valencia'da 24 yasindan 26 yasina kadar oynadi. O donemde bazi fiziksel ozelliklerinin dustugunu, bazi zihinsel ozelliklerinin yukseldigini gorduk. Ama genel kalitesi ayni seviyede kaldi.
    Yani bize 140 CA ile geri dondu.
    Bizde 2 yil daha oynadiktan sonra 145'e cikti ve su an icin hala o seviyede.

Volkan Sen'in profili ilk Bursaspor doneminde de mevcut seviyesine cok yakindi. Ancak daha sonra Volkan ozellikle fiziksel olarak cok dustu. Gerek Bursaspor'da, gerek Trabzonspor'a gittikten sonra. Gecen sezon basinda Volkan kendisini tekrar toplarlamayi basardi ve profili tekrar mevcut haline geri dondu. Biz zaten yeni sezon arastirmasini sezon bitmeden once Mayis ayinda yapiyoruz. Yani Volkan'in profili mevcut haline geldiginde Volkan hala Bursaspor ile kupa sampiyonlugu mucadelesi veriyordu. Senol Gunes hala Bursaspor'un basindaydi ve Volkan Sen'in takimdan ayrilma ihtimali akillarda bile yoktu.

Burak Yilmaz'in profili de Galatasaray'a transfer olmadan once, Trabzonspor'daki son sezonunun ikinci yarisinda yukselmisti. Burak o sezon oyle bir cikis yapti ki o duzenlemeyi yapmak gerekliydi. O sezon bittiginde yapilan profil de Burak'in o sezonunu yansitmaya calisiyordu. Profili yapildigi Mayis ayinda daha super final oynaniyordu. Burak'in Trabzon'da mi devam edecegi, yurt disina mi gidecegi, Turkiye'de bir baska takima mi gidecegi akillarda yoktu.

Bazi iyi performans gosteren oyunculara cok iyi profiller veriliyor, evet. Bunu biz de yapmiyormuyuz?
    Mesela Caner Erkin'in profili Ersun Yanal'li sezon ile beraber cok ciddi bir degisime ugradi.
    Ayni sekilde Raheem Lawal, Ozan Tufan ve bir cok oyuncuda zaman zaman cok ciddi yukselmeler oldu.
    Tabii Kante ornegi 23-24 yasinda patlama yapmis bir oyuncu ornegi. Ve bu adam dunyanin en iyi liginde tepeye oynayan bir takimin en iyi oyuncularindan birisi oldu.
    Mesela bizde Giresunspor Super Lig'e cikip, kadrosundaki genc bir kac oyuncu ile Leicester'in yaptigini yapsa ayni tip buyuk kalite yukseltmeleri neden olmasin?
    Ama tabii bizim kulupler daha cok 26-27-28 yaslarinda, yani bir bakima zaten kariyerlerinin zirvesine cikmis, oyuncularla oynuyor.
    Last edited by perpetua : 07.Mart.2016 at 22:09

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Beni aydınlatan çok güzel cevaplar vermişsin, zaman ayırdığın için teşekkür ederim. İşinizin zor olduğunu biliyorum ve hiçbir zaman mutlak mükemmele ulaşılamayacağını sizi aşırı derecede eleştiren arkadaşlara hatırlatmak istiyorum.

Son olarak biraz alakasız belki ama bu editörden Galatasaray'ın cezasını oyuna yansıtmanın yolu var mı ya?

Nesil
    2003

Beni aydınlatan çok güzel cevaplar vermişsin, zaman ayırdığın için teşekkür ederim. İşinizin zor olduğunu biliyorum ve hiçbir zaman mutlak mükemmele ulaşılamayacağını sizi aşırı derecede eleştiren arkadaşlara hatırlatmak istiyorum.

Son olarak biraz alakasız belki ama bu editörden Galatasaray'ın cezasını oyuna yansıtmanın yolu var mı ya?
    Rica ederim.

Galatasaray'in cezasinin yansimasi icin benim bildigim bir metod yok. SI'in yapmasini bekleyecegiz maalesef.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Burdaki tartışmaları okumak bazen oyundan daha keyifli oluyor.Bböyle kendimi bilim sempozyumundaki profesör gibi hissediyorum
    turksportal...

Tartışmanın bu kadar büyümesinin sebebi hemen herkesin oyun çıktığından beri Semih'in bu özelliklerinin çok şişirilmiş olduğunu düşünmesi, Semih'in de hemen her maç bunu ispatlarcasına oynamasıydı. Maldini'nin iyi-kötü stoper arasında bir dayanak noktası olması gerekmiyor, mesela öyle olsa Semih'in off the ball'u, tekniği, first touch'ı niye bu kadar düşük derdik. Ben de bu vesileyle @perpetua'ya tekrardan soruyorum. Yeni yamada Semih'in off the ball, teknik, ilk kontrol, dripling, pas gibi özellikleri neden 1'er puan düşürüldü? Bizim sürekli paylaştığımız Semih'in defansif zaafiyetleri temelli gözlemlerimiz anlamsız veya sizin öne sürdüğünüz formsuzluk, sakatlık, oynadığı takımın durumuyla bağlantılı da sizin saptadığınız hücumsal zaafiyetleri mi çok göze çarptı da 1'er puan düşmeye gidildi?

Nasil yani? Ozelliklerin oyuncular arasinda karsilastirma yaparak verilmesi gerekli degil mi?
    Son cumleye gelince, Semih'te indirilmesini istediginiz ozelliklerin, Denayer, Chedjou vs. uzerinde de etkisi olmayacak mi?
    Yani takim ici ozelliklerde denge olmasi icin bu diger oyuncularda degisiklik gerekmeyecek mi?
    Karşılaştırmayı elbette yapacağız. Benim asıl demek istediğim o değildi. Semih üzerindeki gözlemlerimin daha net olduğunu düşündüğüm için onunla ilgili olanları paylaşıyorum, yoksa elbette isteriz her şey daha gerçekçi olsun. Kaldı ki Semih'in özelliklerinde yapılacak düşüşü ceteris paribus evreninde düşünmemiz gerekiyor, çünkü belki Chedjou ve Denayer'e verilmiş değerler uygundur? Veya belki düşürme/artırma yapılması gereken onlardır? Denge derken demek istediğinizi anladım ama Semih özelinde bu kadar ince tartışmaya girmemize gerek yok, o zaman işin içine çok parametre giriyor oradan çıkacağımızı zannetmiyorum.

Ben de ilk yarida Denayer'in Batdal'in topu kullanmasina nasil izin verdigini gozlemlemeni tavsiye ederim.
    Basaksehir ikinci yarida, ilk yaridaki oyunundan cok farkli bir oyun oynamadi. Ancak ikinci yarida Semih, Batdal'a topu kullandirtmadi.

Ilk yarida Batdal, top ile 28 defa bulusmus.
    20 defa pas yapmis, paslarin 10 tanesini ileriye oynamis. Yani %50.
    Paslarin 8 tanesi kafa ile. Yani Denayer hava toplarinda Batdal'i kontrol edememis.
    Topu rakip 1 defa ayagindan kapmis, 3 defa Batdal kotu top kontrolu yaparak kaybetmis.
    Ilk yarida 2 tane sut cekmis.

Ikinci yarida Batdal, top ile 36 defa bulusmus.
    33 defa pas yapmis, paslarin 11 tanesini ileriye oynamis. Yani %33.
    Paslarin 4 tanesi kafa ile. Yani Semih hava toplarinda Batdal'i etkisizlestirmis.
    Topu rakip 1 defa ayagindan kapmis.
    Ikinci yarida hic sut cekememis.

En can alici karsilastirma ise:
    Ilk yarida Batdal hucum bolgesinde 8 pas yapmis. Bunlardan 7 tanesini ileriye dogru kullanabilmis.
    Ikinci yarida Batdal hucum bolgesinde 8 pas yapmis. Bunlardan 4 tanesini ileriye dogru kullanabilmis.
    Sizin gibi analitik düşünen birinin Batdal'ın iki devre performansıyla Denayer ve Semih'in nasıl başa çıktığına dair yorumunu salt (bu) istatistikler ışığında yapmasına şaşırdım. Başakşehir'in iki devre performansını, ikinci yarıdaki düşüşünü, buna mukabil Galatasaray'ın özellikle ortasahasının ilk yarıdaki performansını ve ikinci yarıdaki arzulu ve etkili oyununu kendi içlerinde karşılaştırdınız mı? Başakşehir ilk yarıda dalga dalga geliyorken ikinci yarıda kendi yarısahasının yarısına gömülmek zorunda kaldı ve ileriye çıkamadı, bunun sonucu olarak Mehmet Batdal ikinci yarı ileride yalnız kaldı ve takımın geri kalanıyla arasındaki mesafe çok açıldı. Semih o kadar kötüydü ki, Batdal karşısındaki son 15 dakikadaki savunma performansıyla oyuna tekrar ortak etti Başakşehir'i. Batdal'ın ilk yarıda ileriye oynama imkanı daha fazlaydı çünkü maçın erken skorun da düşük olması sebebiyle Başakşehir kanatları, ortasahası daha ileriye dönük oynadı ve skoru koruma içgüdüsüyle oynamadıkları için ileriye daha çok koşu yaptılar, haliyle pas opsiyonları da fazlaydı. Oysa ikinci yarı Batdal topu indirip sakladığında Batdal dışındaki Başakşehir'in en ilerideki oyuncuları Vişça ve Doka yakınına bile gelemiyordu. Semih'in reaksiyon gösterememesinden dolayı Batdal topu dezavantajlı pozisyonlarda bile indirdi, tuttu, hatta ileriye doğru dripling yapıp takımını öne çıkardı. İstatistiği yoktur malesef ama burada paylaşılması gereken bir diğer nokta da Batdal'ın hangi yarıda topu ayağında ne kadar tuttuğu, ne kadar zamanda çıkardığı, ve Başakşehir takımının sahaya yayılımının nasıl gerçekleştiği.

- Birçok yerde "takım kötüyse, Semih de kötü gözüküyor" demişsiniz. Bu mümkün, ama savunma oyuncuları aslında kötü oynayan takımda sivrilebilme şansına sahip oyunculardır. Gole ihtiyacın olduğunda ve yüklendiğinde geride top kesersin ve en yakın oyuncuya verirsin, savunmayı öne taşırsın, pozisyon olarak dezavantajlıysan çıkar kafayı vurursun, doğru pozisyon alıp tehlikeyi savuşturursun ve maçtan sonra "X takımın ayakta kalan oyuncusuydu" diye senden bahsederler. Semih'in takım kötü oynarken dökülmediği bir maç var mı? Veya Semih'in oyununun kendisi bireysel hatalarla gol yedirip takımını dezavantajlı konuma getiriyor olmasın?

- Serdar Aziz konusunda eğer üç büyüklerde oynasaydı hataları daha çok göze çarpardı, profili itirazla karşılanırdı demişsiniz. Doğru olabilir. Ama ben de aynı şekilde Semih'in bir anadolu takımında forma giydiği takdirde vasatlığının daha net anlaşılacağını düşünüyorum, %120'si ile oynadığında, konsantrasyonunu da sağlayabildiğinde büyük takımlarda oynayabilir ancak devamlı oynayacak kadar beceriye sahip değil bence. Yasin'in inişli çıkışlı performansı gibi, Semih de performasını üst seviyede sabit tutacak kadar yetenekli değil (savunma anlamında). Oysa bu profili oyunda 10 sene bayrak adam olarak götürür.

Dramatik değişiklikler yapmak için erken bence de. Dediğiniz gibi, sadece bir senelik/yarım senelik performans bir oyuncunun profilinde dramatik düşüşler için tek kıstas olamaz. Semih'in profilinde de bu tarz bir düşüş yapmak için daha uzun süre gözlenmeli performansı, sezon başı kampı geçirsin, sakatlığı varsa tam atlatsın vesaire. Ancak pozisyon alma, önsezi, karar verme gibi özelliklerinin bunlarla çok alakalı olduğunu düşünmüyorum, yani adam hemen her maç komik şekilde adam kaçırıyor, çevre kontrolünü yapamıyor, yanlış yere gidiyor, bunların yanısıra ayakta kalamıyor, alanını boşaltıyor, boşaltsa da hamleyi yapamıyor. Bence 1'er puan düşürdüğünüz hücum özelliklerinin sayısı kadar savunma özelliklerini 1'er puan düşürseydiniz kimse bir şey demezdi, çok olumlu bir düzenleme olurdu ve herkesçe makul karşılanırdı. Görevinizin herkesi tatmin etmek, herkesçe makul karşılanmak olduğunu tabii ki söylemiyorum, ama Semih özelinde benim de aralarında olduğum eleştiren kişilerin doğru noktalara temas ettiğini düşünüyorum.
    Last edited by kirilenko47 : 08.Mart.2016 at 23:01

Nesil
    2003

Tartışmanın bu kadar büyümesinin sebebi hemen herkesin oyun çıktığından beri Semih'in bu özelliklerinin çok şişirilmiş olduğunu düşünmesi, Semih'in de hemen her maç bunu ispatlarcasına oynamasıydı. Maldini'nin iyi-kötü stoper arasında bir dayanak noktası olması gerekmiyor, mesela öyle olsa Semih'in off the ball'u, tekniği, first touch'ı niye bu kadar düşük derdik. Ben de bu vesileyle @perpetua'ya tekrardan soruyorum. Yeni yamada Semih'in off the ball, teknik, ilk kontrol, dripling, pas gibi özellikleri neden 1'er puan düşürüldü? Bizim sürekli paylaştığımız Semih'in defansif zaafiyetleri temelli gözlemlerimiz anlamsız veya sizin öne sürdüğünüz formsuzluk, sakatlık, oynadığı takımın durumuyla bağlantılı da sizin saptadığınız hücumsal zaafiyetleri mi çok göze çarptı da 1'er puan düşmeye gidildi?
    Semih'in ilk kontrol, dripling ve pas ozelliklerinin dusmesi top kullanmadaki zaaflarini biraz daha one cikartma amacli.
    Semih'in defansif zaafiyetleri bence ilk olarak fiziksel. Bunlar da yansimis durumda.
    Ornegin ligdeki en iyi 36 stoperin (18 takim x 2 stoper) ortalamasi ile Semih'i karsilastiralim.
    Ozellik: Semih / Lig ortalamasi / Fark
    Kafa Vurusu: 11 / 14 / -3
    Markaj: 14 / 14 / 0
    Top Kapma: 15 / 14 / +1
    Karar Verme: 13 / 12 / +1
    Konsantrasyon: 13 / 13 / 0
    Onsezi: 15 / 14 / +1
    Pozisyon Alma: 15 / 14 / +1
    Denge: 13 / 14 / -1
    Guc: 13 / 15 / -2
    Hiz: 14 / 13 / +1
    Hizlanma: 14 / 11 / +3
    Ziplama: 13 / 14 / -1

Ortalamadan en buyuk sapmalar, Semih'in kafa vuruslarinin cok zayif olmasi ama bununla beraber ortalama bir stoper'den cok daha cabuk olmasi.
    Ziplamasinin, gucunun ve dengesinin de ortalamanin 1'er puan altinda oldugunu goruyoruz.
    Top kapma, pozisyon alma ve onsezi ortalamanin 1'er puan ustunde.

Semih'i en cok zorlayan santraforlar ne tip santraforlar? Uzun boylu, guclu ve sert santraforlar.
    Semih'in rakip olarak tercih ettigi santraforlar ne tip santraforlar? Araya kosu yapan, cabukluguyla oynayan santraforlar.

Yani ligin kuvvetli santraforlarina karsi Semih'in nispeten daha zayif olmasi, cabuk santraforlara karsi Semih'in nispeten daha etkili olmasi gerekli.
    Profildeki ozellikler de tam olarak bunu yansitmiyor mu?

Yani Besiktas'in yeni transfer ettigi Alexis nasil bir stoperse, Semih de o tip bir stoper. Bizim gibi temasli oynanan bir lig icin Semih uygun bir stoper mi? Hayir degil.

Amrabat ornegini vermek gerekli bence burada. Kayserispor'da etkili, Galatasaray'da ise oldukca etkisizdi. Biz iki sezon once 135 CA ile yolladik.
    Bir ara 150'ye cikti, simdi ise Amrabat'in CA'si 146.
    Yani Sosa, Podolski, Diego gibi oyuncularinin seviyesinde. Neden boyle? Cunku Malaga gibi genis alan bulabildigi takimlarda daha etkili oldu. Galatasaray'da ise oldukca etkisizdi.

Bruma'yi 125 CA ile yolladik. Simdi 137. Peki Bruma Turkiye'de kalsa bu seviyeye cikarmiydi? Oldukca zor. Cunku temasli oynayan rakiplere karsi zorlanmaya devam edecekti. Pozisyonlarda yanlis tercih yaptigi icin elestirilecekti. Halbuki agir oynayan ve tercihleri yuksek isabetli oyunculara da futbol'da yer var, hizli oynayip hatali tercihler yapan oyunculara da. Mevcut Galatasaray kadrosu agir oynayip, yuksek isabetli karar vermeye calisan oyuncularla dolu. Bunun nasil sonuc verdigini goruyoruz, Galatasaray geride bekleyerek oynadigi zaman kesinlikle ileride etkili olamiyor. Ote yandan Fenerbahce'nin organizasyonunda Volkan Sen gibi deli-dolu bir futbolcu cabuklugu sayesinde ne kadar cok firsat yakalayabiliyor. Yanlis karar verse de, kotu paslar verse de organizasyon sayesinde mac icinde tekrar tekrar o firsati yakalayabiliyor ve bir tanesinde basarili olabiliyor. Cunku takim icinde bir organizasyon mevcut ve bu organizasyon futbolcunun karar hatasi yapmasina da izin veriyor. Ama takimin organizasyonu bozuksa kaliteli futbolcu bile vasat kaliyor.

Mesela Quaresma Besiktas'a ilk gelisinde bence cok cabuk ve bu nedenle cok daha iyi futbolcuydu ama bu sezon verdigi verimi vermiyordu.

Karşılaştırmayı elbette yapacağız. Benim asıl demek istediğim o değildi. Semih üzerindeki gözlemlerimin daha net olduğunu düşündüğüm için onunla ilgili olanları paylaşıyorum, yoksa elbette isteriz her şey daha gerçekçi olsun. Kaldı ki Semih'in özelliklerinde yapılacak düşüşü ceteris paribus evreninde düşünmemiz gerekiyor, çünkü belki Chedjou ve Denayer'e verilmiş değerler uygundur? Veya belki düşürme/artırma yapılması gereken onlardır? Denge derken demek istediğinizi anladım ama Semih özelinde bu kadar ince tartışmaya girmemize gerek yok, o zaman işin içine çok parametre giriyor oradan çıkacağımızı zannetmiyorum.

Sizin gibi analitik düşünen birinin Batdal'ın iki devre performansıyla Denayer ve Semih'in nasıl başa çıktığına dair yorumunu salt (bu) istatistikler ışığında yapmasına şaşırdım. Başakşehir'in iki devre performansını, ikinci yarıdaki düşüşünü, buna mukabil Galatasaray'ın özellikle ortasahasının ilk yarıdaki performansını ve ikinci yarıdaki arzulu ve etkili oyununu kendi içlerinde karşılaştırdınız mı? Başakşehir ilk yarıda dalga dalga geliyorken ikinci yarıda kendi yarısahasının yarısına gömülmek zorunda kaldı ve ileriye çıkamadı, bunun sonucu olarak Mehmet Batdal ikinci yarı ileride yalnız kaldı ve takımın geri kalanıyla arasındaki mesafe çok açıldı. Semih o kadar kötüydü ki, Batdal karşısındaki son 15 dakikadaki savunma performansıyla oyuna tekrar ortak etti Başakşehir'i. Batdal'ın ilk yarıda ileriye oynama imkanı daha fazlaydı çünkü maçın erken skorun da düşük olması sebebiyle Başakşehir kanatları, ortasahası daha ileriye dönük oynadı ve skoru koruma içgüdüsüyle oynamadıkları için ileriye daha çok koşu yaptılar, haliyle pas opsiyonları da fazlaydı. Oysa ikinci yarı Batdal topu indirip sakladığında Batdal dışındaki Başakşehir'in en ilerideki oyuncuları Vişça ve Doka yakınına bile gelemiyordu. Semih'in reaksiyon gösterememesinden dolayı Batdal topu dezavantajlı pozisyonlarda bile indirdi, tuttu, hatta ileriye doğru dripling yapıp takımını öne çıkardı. İstatistiği yoktur malesef ama burada paylaşılması gereken bir diğer nokta da Batdal'ın hangi yarıda topu ayağında ne kadar tuttuğu, ne kadar zamanda çıkardığı, ve Başakşehir takımının sahaya yayılımının nasıl gerçekleştiği.
    Benim mac ile ilgili gozlemim biraz farkli.
    Ikinci yarida Semih'in markaji altindaki Batdal topu daha uzun ayaginda tuttu, bu dogru. Ancak Batdal'in topu daha fazla ayaginda tutmasi veya tutmak zorunda kalmasi bence Galatasaray'in yararinayi. Bence Batdal'in bu sekilde topu ayakta tutmasi veya tutmak zorunda kalmasi Basaksehir'in hizli hucuma cikmasinin onune gecti.

- Birçok yerde "takım kötüyse, Semih de kötü gözüküyor" demişsiniz. Bu mümkün, ama savunma oyuncuları aslında kötü oynayan takımda sivrilebilme şansına sahip oyunculardır. Gole ihtiyacın olduğunda ve yüklendiğinde geride top kesersin ve en yakın oyuncuya verirsin, savunmayı öne taşırsın, pozisyon olarak dezavantajlıysan çıkar kafayı vurursun, doğru pozisyon alıp tehlikeyi savuşturursun ve maçtan sonra "X takımın ayakta kalan oyuncusuydu" diye senden bahsederler. Semih'in takım kötü oynarken dökülmediği bir maç var mı? Veya Semih'in oyununun kendisi bireysel hatalarla gol yedirip takımını dezavantajlı konuma getiriyor olmasın?
    Semih zaman zaman bireysel hatalar yapiyor mutlaka. Her futbolcunun yaptigi gibi.

Tabii takimin organizasyon eksikligi yuzunden bazi oyuncularin ustune fazla yuk bindirdiginde bireysel hatalar da artar.

Fenerbahce'nin Avrupa Liginde yari final oynadigi sezonu dusun. Stoperler Egemen ve Yobo idi. Sol bekte Ziegler daha defansif bir oyuncu. Kanatlar mucadeleci Caner ve Kuyt. Orta saha defansif ozellikleriyle biraz daha fazla one cikan Meireles, Topal ve Christian. Sag bekte de bence savunmasi, hucum becerisinin de onunde olan Gokhan Gonul. Takim olarak rakibi kilitlemek uzerine kurulu bir oyun ile takim basarili oldu. Maclari 0.5 - 0 kazanarak yari finale cikti. Egemen o sezon kahraman ilan edildi. Toplamda stoperler disinda savunma agirlikli 7 oyuncu ile oynadi Fenerbahce. Takim halinde iyi savunma yapti.

Gecen sezon Bilic'in takimi da cok farkli degil. Sagda defansif yonu kuvvetli Serdar. Orta saha Atiba ve Veli. Onlerinde savunmaya oldukca fazla yardimci olan Sosa (onemli maclarda oraya Tolgay yerlestiriliyordu ve Sosa kanat oynuyordu). Bir kanatta mucadeleci Olcay. Diger kanatta takimi ileriye tasiyacak Gokhan. Stoperler disinda savunma agirlikli 4 oyuncu. Onemli maclarda Tolgay oynadiginda bunu 4.5 oyuncu yapalim.

Galatasaray bu sezonun cogunlugunda kim ile oynadi? Sag bekte hucumda etkili ama savunmada bir hayli zayif Sabri. Sol bekte savunmasi sifir olan, hucumda etkili olabilen Olcan. Orta sahada hic savunmaci olmayan Selcuk ve Sneijder. Sadece bazi maclarda savunmaci olan Donk. Kanatlarda ise savunmada cok az katkisi olan Yasin ve Podolski. Toplamda stoperler disinda savunma agirlilkli 1 oyuncu. O da Donk oynadigi zaman. Carole oynadigi zaman da belki 2 tane. Gecen sezon da durum pek farkli degildi. Olcan'in yerine Telles biraz daha iyi savunmaci ama savunma agirlikli degil. Onemli maclarda Melo'nun yanina Hamit'in yerlesmesi sayesinde Galatasaray savunmayi biraz saglamlastirabilip sampiyon oluverdi.

Peki Semih'in iyi oldugunu soylediginiz sezon takim kadrosu nasildi? Sag bekte savunmasi saglam Eboue. Sol bekte savunmasi saglam Hakan Balta, kanatlarda defansif mucadelesi yuksek Emre ve Engin. Melo ve savunmaya cok yardimci olan Elmander. Yani 6 tane savunmaya onemli katki verebilen oyuncu.
    Bir sonraki sezon bu 6 oyuncu'dan Hamit, Melo, Eboue'ye indi Galatasaray. Sneijder'in orta sahaya eklenmesi, Elmander'in eksilmesi ve yerine Drogba'nin gecmesi ve Hakan Balta'nin sakatliginda yerine Riera'nin gecmesi sebebiyle. Hadi Amrabat da Emre kadar savunma yapiyordu deyip 6'dan 4'e indi diyelim.

- Serdar Aziz konusunda eğer üç büyüklerde oynasaydı hataları daha çok göze çarpardı, profili itirazla karşılanırdı demişsiniz. Doğru olabilir. Ama ben de aynı şekilde Semih'in bir anadolu takımında forma giydiği takdirde vasatlığının daha net anlaşılacağını düşünüyorum, %120'si ile oynadığında, konsantrasyonunu da sağlayabildiğinde büyük takımlarda oynayabilir ancak devamlı oynayacak kadar beceriye sahip değil bence. Yasin'in inişli çıkışlı performansı gibi, Semih de performasını üst seviyede sabit tutacak kadar yetenekli değil (savunma anlamında). Oysa bu profili oyunda 10 sene bayrak adam olarak götürür.
    Bu profil seviye olarak zamaninda Emre Asik'in veya Ibrahim Toraman'in sahip oldugu profilden cok farkli bir profil degil. Bu oyuncular bayrak adam oldular mi?

Serdar Aziz veya herhangi bir Turk stoper (buna kagit ustunde Turkiye'nin en iyi stoperi Omer Toprak da dahil) onunde iyi takim savunmasi olmazsa siritir.

Semih'in CA'si 130.
    Schalke stoperi ve henuz A milli de olamamis Kaan Ayhan 128. Bilinmeyen bir oyuncu da degil, surekli U21'e cagiriliyor. Muhtemelen zamanla takima oturur ama takiminda da oynamiyor.
    Darmstadt stoperi, Genclerbirligi'nde oynamis ve pek fazla etki birakamamis Aytac Sulu 126.

Yani genel seviyede cok da buyuk sorun yok denilebilir. En azindan Semih'i dusursek Milli takimin ideal tandemi Serdar Aziz ve Kaan Ayhan olacak. Arkalarindan da Aytac Sulu gelecek.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Volkan Babacan, Caner Erkin, Serdar Aziz, Hakan Balta, Şener Özbayraklı, Selçuk, Ozan Tufan, Oğuzhan Özyakup, Hakan Çalhanoğlu, Arda Turan, Cenk Tosun.

İzlanda maçına çıkan 11 bu.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ayrıca Mert Günok'un profilini inanılmaz overrated buldum. Sene başından beri tüm maçlarını izledim Bursa'nın. Bursanın düşme hattında olmasının tek sebebi Mert'tir. İnanılmaz kötü bir kaleci. Mert'in Ca'sı Harun'dan az olmalı. One and One, İletişim, Bölge Kontrolü gibi özellikleri 2-3 düşmeli. İnanılmaz overrated.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Ayrıca Mert Günok'un profilini inanılmaz overrated buldum. Sene başından beri tüm maçlarını izledim Bursa'nın. Bursanın düşme hattında olmasının tek sebebi Mert'tir. İnanılmaz kötü bir kaleci. Mert'in Ca'sı Harun'dan az olmalı. One and One, İletişim, Bölge Kontrolü gibi özellikleri 2-3 düşmeli. İnanılmaz overrated.

Mert'in profili aşırı derecede iyi yapılmışken Harun'un ise olabilecek en kötü seviyede. Gerçek hayatta bu 2'li arasında tam tersi durum olmasına rağmen...

Sayfa 15 / 16 İlkİlk ... 513141516 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri