Sayfa 2 / 16 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Tekniğin 14, Dribblingin 15 olması daha doğru olmaz mıydı ? Dar alanda tekniğiyle top saklayabilen bir oyuncu değil bence Yasin. Dribbling deliciliği hızıyla alakalı bence, teknik bir oyuncu oldugunu düşünmüyorum. Aynı şekilde bitiricilik 10 gol sayısını çok azaltmaz mı ? Determination'ın 8 olması da bence tam yansıtmamış Yasin'i. Gecen sene devre arasında gönderilmek isterken Hamza hoca onu, Yasin calısacagım ve formayı kapacagım diye inat etmiş ve şampiyonlugun mimarlarından biri olmuştu. Oynama hırsı ve azmi bence gayet yüksek ki oyuna sonradan girdigi maclarda bunu sahaya yansıtabiliyor. Güçsüz oldugu için ilk 11 başladıgında yetersiz kalıyor. Kararlılık 8 biraz fazla az olmuş bence bu nedenle. Ve yine aynı şekilde Güç özelliği de fazla yapılmış gibi geldi.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Tekniğin 14, Dribblingin 15 olması daha doğru olmaz mıydı ? Dar alanda tekniğiyle top saklayabilen bir oyuncu değil bence Yasin. Dribbling deliciliği hızıyla alakalı bence, teknik bir oyuncu oldugunu düşünmüyorum. Aynı şekilde bitiricilik 10 gol sayısını çok azaltmaz mı ? Determination'ın 8 olması da bence tam yansıtmamış Yasin'i. Gecen sene devre arasında gönderilmek isterken Hamza hoca onu, Yasin calısacagım ve formayı kapacagım diye inat etmiş ve şampiyonlugun mimarlarından biri olmuştu. Oynama hırsı ve azmi bence gayet yüksek ki oyuna sonradan girdigi maclarda bunu sahaya yansıtabiliyor. Güçsüz oldugu için ilk 11 başladıgında yetersiz kalıyor. Kararlılık 8 biraz fazla az olmuş bence bu nedenle. Ve yine aynı şekilde Güç özelliği de fazla yapılmış gibi geldi.
    Yasin'i topu alip gidebilen bir oyuncu olarak gormuyorum ben. Bos genis alan yakaladiginda tamam ama daha cok duragan oyunda topu alip/vererek veya rakibi yaniltip (flair) yanindan gecerek ilerlemesi basarili. Hizi da top ile degil, topsuz kosularinda daha cok ortaya cikiyor bence. Bu nedenle driplingini biraz dusuk tutmayi tercih ettik.

Driplingi yuksek olan oyuncunun, daha fazla dripling denemesi normal. Yasin gecen sezon 90 dakika basina 2.52 dripling denemis. Bu konuda kanat oyunculari arasinda 23. sirada. Mesela Nakoulma 4.02, Bruma 4.05, Gokhan Tore 3.78, Djalma 3.67 dripling denemis. Ayrica Yasin'in driplinglerde basarisi da oldukca dusuk. Denemelerinin %42'si basarili olmus. Bu konuda en basarililardan birisi Gokhan Tore %63, Sissoko %61, Djalma %61, Nakoulma %50, Bruma %56. Yasin ise bu konuda Serdar Ozkan, Erkan Kas, Yusuf Erdogan gibi oyunculara daha yakin.

Genel olarak Yasin'in topu kendi basina ileriye tasiyan degil, ver-kaclarla topun ileriye tasinmasina katkida bulunan bir oyuncu olarak goruyorum.

Kararlilik konusuna gelince bana Yasin'in verdigi izlenim kendi kendini motive eden bir futbolcu olmadigi. Takim arkadaslarinin ve teknik direktorunun motivasyonuna ihtiyaci olan bir oyuncu. Kararlilik da bu nedenle dusuk bir seviyede.

Gucu konusunda biraz kirpma, bitiriciligi konusunda biraz yukseltme olabilir.

Ömer abi sizin profiline pek fazla dokunmadiginizi bilerek bunu bir elestiri olarak gormemek lazim. Kiralik gelen oyuncuya ne kadar dokunabileceginizi bilmiyorum ama tabi ki bundan once hep stoper oynayan Denayer´in haliyle orta acmaya dair pek veri olmadigi icin orta acma ozelligi 6 olarak girilmis. Gayet dusuk bir tercih simdiye kadar gosterdikleri icin.

Zaten bunu ilk firsatta gelistireceginizi dusunuyorum da soylemis olayim en azindan

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ultraslanbe View Post
    Ömer abi sizin profiline pek fazla dokunmadiginizi bilerek bunu bir elestiri olarak gormemek lazim. Kiralik gelen oyuncuya ne kadar dokunabileceginizi bilmiyorum ama tabi ki bundan once hep stoper oynayan Denayer´in haliyle orta acmaya dair pek veri olmadigi icin orta acma ozelligi 6 olarak girilmis. Gayet dusuk bir tercih simdiye kadar gosterdikleri icin.

Zaten bunu ilk firsatta gelistireceginizi dusunuyorum da soylemis olayim en azindan
    Evet ayağı fena değil, 9 olabilir orta acma özelligi. Gelismeye acık.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Kiralik olmasinin onemi yok. Devre arasi ve sezon sonunda degisiklik gerekiyorsa yapariz.

6. Default

oğuzhan özyakupun güç degeri neden 7 dir ve türk futbolculara neden kararlılık hep düşük veriliyor. beşiktaş tv yada idman ve maçları takıp eden biri oğuzhanın nasıl agırlık çalıştıgını nasıl geliştirdigini kendini rahatça görebilir. bence biraz cimri davranıyorsunuz türk futbolculara.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BLAZİN1903 View Post
    oğuzhan özyakupun güç degeri neden 7 dir ve türk futbolculara neden kararlılık hep düşük veriliyor. beşiktaş tv yada idman ve maçları takıp eden biri oğuzhanın nasıl agırlık çalıştıgını nasıl geliştirdigini kendini rahatça görebilir. bence biraz cimri davranıyorsunuz türk futbolculara.
    Güç değeri kaç olmalı sizce? Sizin fikrinizin ne olduğunu okumak daha faydalı olur.

Kararlılık, oyuncunun ağırlık çalışması veya kendisini geliştirmesi ile pek ilgili bir özellik değil. Kararlı futbolcuyu, teknik direktörün motivasyonuna ihtiyaç duymadan maça asılan, maçı kazanmak için kendisini futbola veren futbolcu olarak tanımlamak doğru olur.

Yani kararlı futbolcu, teknik direktörün motivasyon becerisinden bağımsız olarak maça asılan futbolcu. Kararlılığı düşük futbolcu ise teknik direktörün motivasyon becerisine bağlı olarak maça asılan futbolcu.

Ya şimdi söyleceğim şeyin sanırım siz araştırmacılar ile alakası yok sanırım ama neden bu kadar çok sakatlık oluyor?
    Sezon önce antremanda kondisyona yükleniyorum fakat olması gereken bu. As oyunculardan 1-2 ay gibi yüksek zamanlı sakatlıklar şuana kadar denediğim tüm kariyerlerde oldu malesef.
    Bu durumu azaltmak için önerileriniz varsa açığım.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Bilal kısa nın denge özelliğinin 9 olması şaşırttı.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by alexalexalex View Post
    Ya şimdi söyleceğim şeyin sanırım siz araştırmacılar ile alakası yok sanırım ama neden bu kadar çok sakatlık oluyor?
    Sezon önce antremanda kondisyona yükleniyorum fakat olması gereken bu. As oyunculardan 1-2 ay gibi yüksek zamanlı sakatlıklar şuana kadar denediğim tüm kariyerlerde oldu malesef.
    Bu durumu azaltmak için önerileriniz varsa açığım.
    Bu oyunda sakatliklara bir cok yenilik geldi. Oyunculari tam mac kondisyonuna ulasmadan ve yuksek tempoda oynatmak sakatliklarin daha fazla olmasina neden oluyor. Ozellikle sprinter oyuncularin sakatlanma ihtimali, daha duragan oynayan oyunculardan daha fazla. Tabii daha agresif ve cesur, bu nedenle daha fazla ikili mucadeleye giren oyuncularin da sakatlanma ihtimali daha yuksek.

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    Bilal kısa nın denge özelliğinin 9 olması şaşırttı.
    Sizce nasil olmaliydi? Ve tabii neden.

11. Default

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Güç değeri kaç olmalı sizce? Sizin fikrinizin ne olduğunu okumak daha faydalı olur.

Kararlılık, oyuncunun ağırlık çalışması veya kendisini geliştirmesi ile pek ilgili bir özellik değil. Kararlı futbolcuyu, teknik direktörün motivasyonuna ihtiyaç duymadan maça asılan, maçı kazanmak için kendisini futbola veren futbolcu olarak tanımlamak doğru olur.

Yani kararlı futbolcu, teknik direktörün motivasyon becerisinden bağımsız olarak maça asılan futbolcu. Kararlılığı düşük futbolcu ise teknik direktörün motivasyon becerisine bağlı olarak maça asılan futbolcu.
    Tamamen kendi görüşüm olarak söylüyorum niyetim kırıcı olmak yada saygısızlık degil ama bakın bu akşam kasımpaşa maçımız var oğuzhanın ikili mücadelelerini izlerseniz güç olarak 7 olmasının gerçekten az bir deger oldugunun sizde farkına varırsınız. Kararlılık konusunda genelleme olarak söyledim genel olarak türk futbolcular 10 seviyesinde. örnek verirsek gökhan töre bu adam her maç bir şeyler yapmak için sahada ekstra ugraşan adamlardan biri bakın iyi veya kötü oynar ama bir şeyler yapar ama yapamaz ama kararlılık 10 ve oğuzhanla aynı bence oğuzhandan en az 3-4 puan fazla olması gerekir ki bunları taraflı hemen hemen bütün beşiktaş maçlarını izleyen bir futbolsever olarak söylüyorum.

Galatasaray da Kevin ocak da oynamaya başlaması gerekmiyor mu ? Bir yanlışlık var gibi.
    ''Dürüstlük pahalı bir mülktür. Ucuz insanlarda bulunmaz.'' Hz Ömer (ra)
    Ağ ve Sistem Uzmanlığı
    Gerede Rehberi
    Kişisel Web Sitem

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Quote Originally Posted by La BruJiTa View Post
    Nani'nin orta açma 13 verip Podolski nin bitiriciliğe 20 veren zihniyetin gözlem yeteneğini sorgularım ağa ben...Hele hele Türkiye'yi bırak dünyanın çizgi üzerinde sayılı kalecilerinden olan Volkan'ın çeviklik 13 refleks 14 nasıl olur kimse açıklayamaz bana...Bakın karşı karşıya veya uzaktan şut demiyorum veyahut konsantrasyon,iletişim ne verirsen eyvallah ta cidden çevikliğine ve reflekse bu kadar düşük (bir futbol izleyicisi olarak) nasıl verilir hala mantıklı gelmiyor bana...
    Taraflı bakmayın bir defa da şuraya. Nani nin de özel yetenek i 20 gözüküyor o halde messinin 30 mu olması gerek ? Volkanın 90 kilo olduğunun da farkında değilsin galiba çevik olduğunu düsünüyorsun.Van persie bana kalsa 130 ca maksimum şuanki performansıyla.

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Tolgay Arslan'ın 15.03 ve Fm2016 profillerini karşılaştırdım sadece 3 özelliğinde bir artış söz konusu,görünen özelliklerde.

Bunlar;

Dribbling +1
    Long shoots +1 -Liverpool maçı hatrına olsa gerek-
    Accelaration +2

Sezon öncesi herkesin ilk kadroya yazılması gerektiğine inandığı Tolgay yarım sezonda sadece bunları değiştirebilecek bir performans mı gösterdi ?

Concentration -8-,Decisions -10-,Anticipation -10-,Off the ball -12-,Teamwork -10-,Balance -10- Tolgay'ın ellenmeyen bu özelliklerinde geçtiğimiz sezon hiç mi bir iyileşme gözlenmedi acaba ?

Quote Originally Posted by krasafcik View Post
    Galatasaray da Kevin ocak da oynamaya başlaması gerekmiyor mu ? Bir yanlışlık var gibi.
    aynen. ben de şaşırdım.

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    Taraflı bakmayın bir defa da şuraya. Nani nin de özel yetenek i 20 gözüküyor o halde messinin 30 mu olması gerek ? Volkanın 90 kilo olduğunun da farkında değilsin galiba çevik olduğunu düsünüyorsun.Van persie bana kalsa 130 ca maksimum şuanki performansıyla.
    taraflı bakmıyorum olaya değerlein dengelenmesi için mi bazı değerlerin yüksek bazılarının düşük oldğunu anlamaya çalışıyorum. bir pozisyonda oynayan oyuncunun sadece 1 değeri çok yüksek diye (mesala Podolski bitiricilik 20 ama Zlatan,Cavani,Agüero,Diego Costa,Tevez gibi adamların daha düşük) diğer özelliklerinin (soğukkanlılık,topsuz oyun vs.) dengesini ayarlamak için mi böyle bir yol izleniyr. Yapay zeka ve oyun motorunu algoritması bu şekilde mi çalışıyor bunu anlamak istiyorum ben.Hemen her adamı Messi ,Ronaldo karşılaştırması yapmayın arkadaş adamların profilleri uçmuş gitmiş her özellik 18-19-20 senin verdiğin örneğe bak.Van Persie olayına gelirsek te formsuz ve ya takımın oyun planının senin tarzında olmaması yeteneklerini kaybettiğin anlamına gelmez.Karşılaştırma yaptığın Messi'nin 2-3 yıl öncesine kadar milli takımda ne kadar kötü maçlar çıkardığını bilen bilir.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Quote Originally Posted by La BruJiTa View Post
    taraflı bakmıyorum olaya değerlein dengelenmesi için mi bazı değerlerin yüksek bazılarının düşük oldğunu anlamaya çalışıyorum. bir pozisyonda oynayan oyuncunun sadece 1 değeri çok yüksek diye (mesala Podolski bitiricilik 20 ama Zlatan,Cavani,Agüero,Diego Costa,Tevez gibi adamların daha düşük) diğer özelliklerinin (soğukkanlılık,topsuz oyun vs.) dengesini ayarlamak için mi böyle bir yol izleniyr. Yapay zeka ve oyun motorunu algoritması bu şekilde mi çalışıyor bunu anlamak istiyorum ben.Hemen her adamı Messi ,Ronaldo karşılaştırması yapmayın arkadaş adamların profilleri uçmuş gitmiş her özellik 18-19-20 senin verdiğin örneğe bak.Van Persie olayına gelirsek te formsuz ve ya takımın oyun planının senin tarzında olmaması yeteneklerini kaybettiğin anlamına gelmez.Karşılaştırma yaptığın Messi'nin 2-3 yıl öncesine kadar milli takımda ne kadar kötü maçlar çıkardığını bilen bilir.
    Podolskinin benficaya attıgı gol bitiriciliğinin 20 oldugunun kanıtı onu diyim sadece.

Eylül ayındayım ve Galatasaray'da önümüzdeki ay seçimler olucak gibi gözüküyor.

Diegonun bitiriciliği nasıl 16 oluyor. En fazla 12-13 olması lazım hatta son 2 senedeki haliyle 10-11 falandır.

Podolskide 20 bitiricilik olmaz. Messi ve Ronaldo dışında böyle bir futbolcu yok dünyada şu an. Podolsikinin bitiriciliği 14 falan olmalı. Bu sene çok yanlış değerlendirmeler yapmışssınız. Diegoya 16, podolski 20 bitiricilik çok ilginç. Sanırım gözlemciler değişti ve değerlendirme yapmayı bilmiyorlar. Podolski 20 bitiricilik alıyorsa Messi 26-27 almalı. İki seçenek var. Ya bir özelliğin dünyadaki en iyilerine 20 vereceksin diğerlerini de ona göre konumlandıracaksın ya da gerçeğe göre (messi bile bitiricilikte 20 almamalı her girdiği pozisyonu atamıyor sonuçta) değerlendirme yapacaksın ama oyunun çıktığı zamandan beri olan mantığı en iyilere 20 verip diğer oyuncuları onlara göre konumlandırmaktır.

gol atmasına etki etmez 20 olması. soğukkanlılık konsantrasyon etki eder bitiriciliğe o bitiriciliğe pozisyon alması hazırlaması da topsuz alan ve önseziye bakar.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by krasafcik View Post
    Bilinen bir sorun. Oyunun cikmasiylsa beraber duzelir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by okocha6 View Post
    Podolskide 20 bitiricilik olmaz. Messi ve Ronaldo dışında böyle bir futbolcu yok dünyada şu an. Podolsikinin bitiriciliği 14 falan olmalı. Bu sene çok yanlış değerlendirmeler yapmışssınız. Diegoya 16, podolski 20 bitiricilik çok ilginç. Sanırım gözlemciler değişti ve değerlendirme yapmayı bilmiyorlar. Podolski 20 bitiricilik alıyorsa Messi 26-27 almalı. İki seçenek var. Ya bir özelliğin dünyadaki en iyilerine 20 vereceksin diğerlerini de ona göre konumlandıracaksın ya da gerçeğe göre (messi bile bitiricilikte 20 almamalı her girdiği pozisyonu atamıyor sonuçta) değerlendirme yapacaksın ama oyunun çıktığı zamandan beri olan mantığı en iyilere 20 verip diğer oyuncuları onlara göre konumlandırmaktır.
    Gozlemciler degismedi. Podolski'yi gecen sezon oynadigi kuluplerin arastirmacilari duzenledi. Nani de oyle, van Persie de oyle vs. vs.

Bu arada bir ozelligi 20 olan oyuncu her girdigi pozisyonu gol yapmaz. Gol yapma hem sadece bitiricilige bagli degil (diger arkadaslarin yazdigi gibi) hem de dunyadaki en iyi bitiriciler en iyi ihtimalle girdigi 3-4 pozisyondan 1 tanesini gol yapar. Buna Messi ve Ronaldo da dahil.

Messi ve Ronaldo'yu ozel yapan kendi gol pozisyonlarini kendilerinin yaratabilmesi ve bunun ustune iyi bitirici olmalari. Dunyada onlar gibi kendi pozisyonunu yaratabilen ama onlar gibi bitiremeyen oyuncular da var, onlar gibi bitirme becerisine sahip olup ama onlar gibi kendi pozisyonunu yaratamayan oyuncular da var.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by okocha6 View Post
    Bitiricilik tek başına yetmez gol atmaya. Oyunu oynatıp denerseniz gerçekçi bir Podolski göreceksiniz.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by burak434 View Post
    Eylül ayındayım ve Galatasaray'da önümüzdeki ay seçimler olucak gibi gözüküyor.

FM Classic/Touch icin gercek secim tarihleri kullanilmiyor (ozellikle tablet vs. gibi cihazlarda hafizada tutulmasi gereken veriyi azaltmak icin).

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mertayasava View Post
    Tolgay Arslan'ın 15.03 ve Fm2016 profillerini karşılaştırdım sadece 3 özelliğinde bir artış söz konusu,görünen özelliklerde.

Bunlar;

Dribbling +1
    Long shoots +1 -Liverpool maçı hatrına olsa gerek-
    Accelaration +2

Sezon öncesi herkesin ilk kadroya yazılması gerektiğine inandığı Tolgay yarım sezonda sadece bunları değiştirebilecek bir performans mı gösterdi ?

Concentration -8-,Decisions -10-,Anticipation -10-,Off the ball -12-,Teamwork -10-,Balance -10- Tolgay'ın ellenmeyen bu özelliklerinde geçtiğimiz sezon hiç mi bir iyileşme gözlenmedi acaba ?
    Tolgay'in mevkidaslari arasinda oldukca fazla top kaybeden (kotu top kontrolu veya rakibin topu ayagindan almasi) bir oyuncu oldugunu goz onunde bulundurur, ve bunun teknik zaaflardan kaynaklanmadigini kabul edersek, bu top kayiplarinin zihinsel zaaflardan kaynaklandigini dusunmemiz cok da yanlis olmaz. En azindan ilk once Almanlarin, sonra da bizim bu ozellikleri bu seviyde birakmamiz bundan kaynaklaniyor.

Oyun icinde Tolgay'i izleyince de oyuna cok odaklanmis bir oyuncu gormuyorum. Tolgay saha icindeki konumlanmasiyla top ayagina gelene kadar oyunun icinde fazla var olan bir oyuncu izlenimi vermiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

"Finishing" özelliği tam olarak neye göre belirleniyor öğrenebilir miyim?
    Nedir yani bunun fm'deki tarifi.

Son vuruş becerisi. Oyuncu ceza sahası içerisinde, gol vuruşlarında topu istediği yere gönderebiliyorsa, topa vuruş kalitesi iyiyse, bu özellik yüksek veriliyor, Podolski'nin FM serilerinde yıllardır yüksek verilen tek özelliği budur, vuruşları gerçekten de kalitelidir, isabetlidir, ancak gol atmak için sadece vuruş kalitesi yetmez, rahat pozisyonlara girmesi ve soğuk kanlı bir şekilde bu vuruşu yapması gerekir. Sağ çaprazda önünde iki kişi varken 20 finishing in hakkını verecek bir vuruş oyunda da gerçekte de pek yapamaz.
    Burak

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Son vuruş becerisi. Oyuncu ceza sahası içerisinde, gol vuruşlarında topu istediği yere gönderebiliyorsa, topa vuruş kalitesi iyiyse, bu özellik yüksek veriliyor, Podolski'nin FM serilerinde yıllardır yüksek verilen tek özelliği budur, vuruşları gerçekten de kalitelidir, isabetlidir, ancak gol atmak için sadece vuruş kalitesi yetmez, rahat pozisyonlara girmesi ve soğuk kanlı bir şekilde bu vuruşu yapması gerekir. Sağ çaprazda önünde iki kişi varken 20 finishing in hakkını verecek bir vuruş oyunda da gerçekte de pek yapamaz.
    Peki şayet tanım buysa faal futbolcular arasında gol/şut oranı en yüksek 4. futbolcu olan gomez'in finishing'i neden 16. Bu adam topu istediği yere gönderemiyorsa kim gönderebiliyor. Evet gol yapmak için bunun dışında composure, decisions, technique gibi özellikler de şart. Technique zaten olması gereken seviyede amenna ama gol vuruşu yapmasını sağlayacak diğer özellikleri bana düşük geldi.

Geçen sene başlığını açıp sormuştum ama muhattap bulamadım kendime birde buradan sorayım.Uygar neden MC değil de AMC olarak giriliyor oyuna.MC değerini 20 yapıp ceza sahasına girer PPM'i eklense daha sağlıklı bir profil oluşmaz mı?

Sayfa 2 / 16 İlkİlk 123412 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri