Sayfa 5 / 16 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
121 ile 150 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    Tolgay Arslan. Dribbling becerisi hariç hiçbir becerisi ortalama üstü olmayan bir adamı burada göğe çıkarmayı fanatiklik dışında özetleyen bir tanım göremiyorum. Skora etkisi yok, Beşiktaşta toplam 22 maçta 2 gol atmış asist yapamamış resmi maçlarda. Dikkat çekici özellik sayılabilecek kendisini hoş gösterebilecek insanlara frikik becerisi de yok. Oyun görüşü olarak vasat altı ve ortalama doğru kararlar veren bir adam. Premier Ligdeki adamlarla karşılaştırmışsınız ki ben EPL'deki nerdeyse tüm maçları takip eden biriyim. Tolgay Arslan'ın EPL'de hiçbir takımda oynamasına ihtimal dahi vermiyorum(Türkiye'deki hiçbir ortasaha oynayamaz). EPL'ye yeni çıkan Bournemouth takımında bile ondan çok daha fizikli ve teknik orta saha oyuncuları var. EPL gibi dayanıklılığın feriştahı olanların oynadığı bir ligde Tolgayı banko oynayacak demeniz güldürücüydü. Süperligin zamanında en dayanıklı en pırpır oyuncusu Tuncay Şanlı bile ilk maçlarında nerdeyse ciğerlerim patlayacaktı şeklinde bir demeç vermişti ilk senesinde.

Bu açıklamaların hiçbiri fanatikçe değil ama dimi..hadi ordan..

Senin o müthiş bakış açından gidelim

xavi hernandez/2013-2014=47 resmi maç 4 gol 6 asist xavi ne kötü futbolcuymuş,koskoca barcelonada oynuyorsun topu topu 4 gol 6 asistin var.yazık senin gibi futbolcuya..

ondrej celustka/2013-2014=21 premier lig maçı.Antalyasporda son hafta hariç çok fazla şans bulamadı.Halbuki premier ligde oynamış adam nasıl olur da türkiye liginde oynayamaz..

mile jedinak/2014-2015=24 premier lig maçı.Gençlerbirliği oyuncusu oralara gider oynar tolgay oynayamaz..tolgay kötü oyuncu..

alfred ndiaye/2012-2013=ligin ikinci yarısı 16 maç.

ama tolgay oynayamaz premier ligde ya.Liverpoola karşı da tel tel dökülmüştü.Bundesligada da çok istikrarsızdı.toplasan 5-10 maç oynamıştır.

hadi ordan..seni kaale alanda kabahat.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bence Turkiye'de pek cift yonlu orta saha oyuncusu yok cunku cift yonlu oynamayi gerektirecek dayanikliliga sahip pek oyuncu yok.

Bu tanima en yakin oyuncu Osmanlispor'daki NDiaye.

ya söyle işte kıvırma en iyi 2 orta sahanın ortası oyuncusu kim?2ye cıkardım sorumu.ozan tufan-alper-selçuk-atiba-mehmet ekici-mbia-faty?kim söyler misin?

Arastirmanin tabiatinda bu var. Her zaman gercek goruldukten veya gorecegimize ikna olmamiza neden olan bir veri ortaya ciktiktan sonra veritabanina bilgiler yansir.

Didier Drogba bize geldi ve cok buyuk dusus yasadi. Sneijder icin de aynisi gecerli. Van Persie, Nani, Gomez, Podolski de bizde oynadikca boyle olacak.

Belki Tolgay, Rodriguez, Ozan vs. zamanla yapabildiklerini daha fazla gosterdikce yukselecek.
    Yapamazlarsa yerlerinde sayacaklar.
    Tipki Emre Colak gibi, tipki Alper Potuk gibi, Ismail Koybasi gibi.

Tolgay'in iyi olacagi dusunuldugu icin profilinin simdiden o seviyeye yukselmesini istemek ile bir gun Cristiano Ronaldo Besiktas'ta oynayacagini dusunerek transferin simdiden veritabanina yansimasinin istenmesinden hic bir farki yok benim icin.
    demagoji yapıyorsun söylediğim o değildi benim oymuş gibi yansıtma lütfen.ben şunu söylüyorum tam olarak.tolgayın iyi olacağını söylemiyorum.tolgay zaten iyi diyorum.burası çok önemli.anlıyor musun?su an iyi zaten bana kanıtlayacak bir şeyi yok.ben ondaki kaliteyi kuması biliyorum gördüm.kararımı verdim.tolgay ilerde daha da iyi olacak.ama bahsettiğim o değil.tolgayın o seviyeye yukselmesini istemek-ronaldo örnegi gereksiz çünkü.ben tolgayın su anki kumasından eksik yansıtıldıgından bahsediyorum.

kısa bir örnek.ben tolgayın şu an evertonda oynayabileceğini düşünüyorum mesela.yani ilerde evertonda oynamasından bahsetmiyorum.onun bir seviye ilerisi artık manchester united.schneiderlin nasıl gidiyorsa o da gider.ama söylediğin şey bu.ben şu an manchester seviyesinde demiyorum.ilerde olabilir diyorum.olur olmaz ayrı.ama sen diyorsun ki tolgay su an everton seviyesinde de değil.bence yanlış.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by asg23 View Post
    Bu açıklamaların hiçbiri fanatikçe değil ama dimi..hadi ordan..

Senin o müthiş bakış açından gidelim

xavi hernandez/2013-2014=47 resmi maç 4 gol 6 asist xavi ne kötü futbolcuymuş,koskoca barcelonada oynuyorsun topu topu 4 gol 6 asistin var.yazık senin gibi futbolcuya..

ondrej celustka/2013-2014=21 premier lig maçı.Antalyasporda son hafta hariç çok fazla şans bulamadı.Halbuki premier ligde oynamış adam nasıl olur da türkiye liginde oynayamaz..

mile jedinak/2014-2015=24 premier lig maçı.Gençlerbirliği oyuncusu oralara gider oynar tolgay oynayamaz..tolgay kötü oyuncu..

alfred ndiaye/2012-2013=ligin ikinci yarısı 16 maç.

ama tolgay oynayamaz premier ligde ya.Liverpoola karşı da tel tel dökülmüştü.Bundesligada da çok istikrarsızdı.toplasan 5-10 maç oynamıştır.

hadi ordan..seni kaale alanda kabahat.
    alma kardeşim alma beni kaale sana al diyen mi var. Seni ilk önce üslubuna bak sonra Tolgayı savun. Benim yazımda herhangi bir takım oyuncusunu övme var mı ona göre konuş. Ben orda nerede fanatizm yapmışım söyle. Ayrıca Ondrej Celutska gibi bir sağ bek oyuncusunu da Tolgay ile kıyaslaman senin futbol bilgini gösterdi bence Liverpool karşılaşmasında zaten o golü atmasa burada bir tek Tolgay savunucusu bulamazdık ama attı işte iyiki attı da Beşiktaş tur atladı Ben burada Tolgayı kötülemiyorum ama göğe çıkarmaya da hiç gerek yok.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Ben kendi adıma tolgay'ın über bi topçu olduğunu iddia etmiyorum. Bizim lig seviyesinde en iyi 3-4 oyuncudan biridir diyorum. Her takımda da oynar diyorum. Bu profil Tolgay'ı doğrudan yansıtıyor ise eğer ötekiler abartılıyor o halde.

beyaz futbola döndü burası iyice

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Ha bir de o Gençlerbirliğinden giden dediğin bu adam Mile Jedinak tam bir EPL oyuncusu her yönden. Tam bir iki yönlü orta saha ortalama 12-13 km koşan her maçta devamlılığı olan bir oyuncu bu sene 5. sezonu olucak ve 2 sezon Championship 3 sezon EPL oynadı sürekliliği yüksek az sakatlanan muhteşem dayanıklılığı olan çok profesyonel bir oyuncu yani tam EPL oyuncusu ayrıca skora katkısı oldukça iyi. Lütfen bilmediğin oyuncular hakkında atıp tutma bence hoş değil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Abi şöyle söyleyeyim hani genç oyunculara yeterli veri olmadığı -1 ile -10 arası değer verip buna göre ne düzeyde bi oyuncu olacağını az çok belirlemiş oluyorsunuz ya. Tam olarak olay bu.
    Adama -7 verdiğiniz zaman yanlış değilsem 140-150 civarı bi pa'sı oluyor ve bu adam tr ligi seviyesinde iyi bi oyuncuya dönüşüyor zaman içinde.. Rakamlar çok önemli değil. İşte ancak ekstrem koşullarda bu seviyeye ulaşamıyor (sakatlık, yeterli süre alamama vs)

Şimdi mario gomez'i hiç izlememiş ve bu işi bilen biri bu sezonki 8-10 maçlık veri ile mevcut profilinde bi forvete ait özelliklerin çok büyük çoğunluğunu belirler. Finishing'e birimiz 16 deriz öbürümüz 17 bi başkası 18 vs.
    Ama bu işten anlayan herkes bilir ki gomez'in finishing'i üst düzey. Kimse 12-13 demez.. Ya da hızına birimiz 13 deriz ötekimiz 14 ama kimse 18 demez. Elbette karar verilmesi için uzun süre takip gerektiren özellikler vardır. Ama ilk mesajımda belirttiğim üzere "temel" özellikler aşağı yukarı belirlenebilir. Sizin bahsettiğiniz gibi ilk 5 maç çok kapanan takımlara denk gelir, adamın maç kondisyonu ek******, sakatlığı vardır vs. durumlarda elbette hatalı değerlendirme yapılabilir. Ama bu da tıpkı bi genç oyuncunun potansiyeline ulaşmasını engelleyen durumlar gibi ekstremdir.
    Benim iddiam bir oyuncunun bölgesi için önemli olan özelliklerin anlaşılması için tolgay'ı izlediğimiz kadar izlemiş olmak yeterlidir.
    Tolgay türkiye'nin en iyi iki yönlü merkezi orta saha oyuncularından biridir. Kaçıncıdır bilemem.. Savunma anlamında zaafları vardır. Fiziksel olarak mevkisinin tüm gereksinimlerini karşılayacak seviyenin altındadır ama oyun zekası ve teknik özellikleri de mevkisinin üzerindedir. Şu an sağlıklı hali ile stsl'deki her takımda oynar diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?
    Tolgay'in teknik ozellikleri konusunda bir sorun yok saniyorum.
    Dripling ozelligi ligdeki mevkidaslarinin ortalamasinin 4 puan uzerinde.
    Teknik ozelligi ligdeki mevkidaslarinin ortalamasinin 4 puan uzerinde.
    Ilk temas 3 puan uzerinde.
    Paslar 2 puan uzerinde.

Soguk kanlilik +3 puan, Vizyon +3 puan.
    Kararlari -1 ve Konsantrasyonu -3 puan.

Hizlanma +2, Ceviklik +4, Hiz +2, Dayanikliklik +2.

Sonucta lig ortalamasinin bir hayli ustunde bir oyuncu olduguna gore takimlarin cogunda ilk 11 oynar tabii.
    Ama 3 buyuklerin hepsinde banko 11 oyuncusu olur mu? Bence olmaz. Ilk 11'de oynamasi teknik direktorun o bolgeye nasil bir oyuncu profili istedigine bagli.

Ornegin Vitor Pereira iki tane defansif oyuncu oynatarak kanatlardaki Nani ve Markovic gibi savunmaya katkisi kisitli iki tane oyuncudan kaynaklanan zaafi dengelemeye calisiyor. Bu nedenle bence Tolgay Fenerbahce'de oynayamaz.

Hamza Hamzaoglu ise ortaya iki tane iyi top kullanan oyuncu yerlestirerek takim icindeki defansif gorevleri daha esit dagitmaya, Yasin ve Podolski gibi kanat oyuncularina daha fazla savunma yaptirarak ve merkez orta saha oyuncularindan da hucuma katki vermelerini bekleyerek takimi dengelemeye calisiyor. Bu nedenle bence Galatasaray'da Tolgay'in oynama sansi daha fazla. Ama Tolgay, Selcuk veya Bilal'e forma gostermez diyebilirmiyiz? Bence diyemeyiz. Bazi mac olur Selcuk'un soguk kanliligi gerekli olur. Bazi mac olur Bilal'in ters kanada attigi paslar gerekli olur. Bazi mac olur Tolgay'in driplingleri gerekli olur. Bazi mac olur Jose'nin yuksek yuzdeli pas oyununu gerekli olur.

Besiktas'ta Tolgay ya Oguzhan'i kesebilir, veya Sosa'yi. Bence Sosa Besiktas'in en iyi orta saha oyuncusu. Top kontrolu ve oyun zekasi ligin en iyilerinden. Dripling de yapabiliyor, topu ayagindan almak kolay da degil. Kalabaligin icine dripling ile girmeyecek kadar da futbolu biliyor. Savunmada da kaybolan bir futbolcu degil. Onde oynuyor ama gecen sezon Tolgay ne kadar rakipten top kapiyorsa, Sosa da bu sezon o kadar kapiyor. Oguzhan da tipki Tolgay gibi mac icinde zaman zaman oyundan kopabilen, zaman zaman topu ayaginda fazla tutan bir oyuncu. Oguzhan savunmada Tolgay kadar dengeli degil ama bence Oguzhan hem Besiktas'in en iyi frikik kullanan oyuncusu, hem de asist becerisi Tolgay'dan daha onde. Kisacasi Tolgay'in ben Besiktas'ta bile banko 11 oyuncusu oldugunu dusunmuyorum.

Nesil
    2003

demagoji yapıyorsun söylediğim o değildi benim oymuş gibi yansıtma lütfen.ben şunu söylüyorum tam olarak.tolgayın iyi olacağını söylemiyorum.tolgay zaten iyi diyorum.burası çok önemli.anlıyor musun?su an iyi zaten bana kanıtlayacak bir şeyi yok.ben ondaki kaliteyi kuması biliyorum gördüm.kararımı verdim.tolgay ilerde daha da iyi olacak.ama bahsettiğim o değil.tolgayın o seviyeye yukselmesini istemek-ronaldo örnegi gereksiz çünkü.ben tolgayın su anki kumasından eksik yansıtıldıgından bahsediyorum.

kısa bir örnek.ben tolgayın şu an evertonda oynayabileceğini düşünüyorum mesela.yani ilerde evertonda oynamasından bahsetmiyorum.onun bir seviye ilerisi artık manchester united.schneiderlin nasıl gidiyorsa o da gider.ama söylediğin şey bu.ben şu an manchester seviyesinde demiyorum.ilerde olabilir diyorum.olur olmaz ayrı.ama sen diyorsun ki tolgay su an everton seviyesinde de değil.bence yanlış.
    Tolgay iyiyse bunun verilerini gorelim, yanlis bir sey dusunmussek tekrar degerlendirelim diyorum.
    Bana, veriye gerek yok o zaten iyi diyorsunuz.
    Yani tek veri sizin oyuncu hakkindaki dusunceniz.

Ben de Douglao en iyi stoper diyorum. Ayni yere vardik mi?

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    Ha bir de o Gençlerbirliğinden giden dediğin bu adam Mile Jedinak tam bir EPL oyuncusu her yönden. Tam bir iki yönlü orta saha ortalama 12-13 km koşan her maçta devamlılığı olan bir oyuncu bu sene 5. sezonu olucak ve 2 sezon Championship 3 sezon EPL oynadı sürekliliği yüksek az sakatlanan muhteşem dayanıklılığı olan çok profesyonel bir oyuncu yani tam EPL oyuncusu ayrıca skora katkısı oldukça iyi. Lütfen bilmediğin oyuncular hakkında atıp tutma bence hoş değil.
    ah güzel kardesim ah yorumlara bak ya ah ah...

ben jedinakı gayet iyi biliyorum sen merak etme.championshipteyken aldı palace onu.jedinak fena bir oyuncu değil de sen diyorsun ki dayanıklılık varsa tamamdır yani.kaliteye gerek yok.bu premier ligi gözünde ne büyütmüşsün sen ya.hadi büyüttün diyelim ki diyorsun ki premier lig sadece fizikle oynanır öyle mi?silva falan filan armut topluyor o ligde zaten.

ah be ah neler anlatıyoruz kimlere.jordie clasie o fizikle southamptonda oynuyorsa schneiderlin uniteda transfer oluyorsa tolgay gider paşalar gibi 30 maçını çıkartır baş altı takımlar hariç.bence arsenalde falan da oynar da hadi neyse onlar kalsın.

Şu profilin nesi var şimdi ?? Gayet iyi duruyor, [MENTION=278229]asg23[/MENTION] arkadaşım daha ne bekliyorsun bu adamdan, Iniesta gibi olmasını mı ?

Tolgay iyiyse bunun verilerini gorelim, yanlis bir sey dusunmussek tekrar degerlendirelim diyorum.
    Bana, veriye gerek yok o zaten iyi diyorsunuz.
    Yani tek veri sizin oyuncu hakkindaki dusunceniz.

Ben de Douglao en iyi stoper diyorum. Ayni yere vardik mi?

Hocam ben de diyorum ki bu alperin profilini görüyorum ben alperin..clasie noble falan filan geçtim hadi onlar ingilizlerin referansları olsun.ben alperi bilmem kimi görüyorum.karşılaştırma yapıyorum.bir yerde yanlışlık var.ya başkalarını da o şekilde analiz edeceksiniz ya tolgayı yukarı cekeceksiniz.bütün eleştirim bu.adı üstünde elestiri sayfasına yazıyorum.

Daha fazla da büyütmeye gerek yok herkesin kişisel fikirleri çok net bir şekilde katılmıyorum ama saygı duyuyorum.zaman gösterecek.siz diyeceksiniz ki tolgay kendini geliştirdi fm 17de profili ondan güçlendi.ben söyleyeyim burda dursun bu.16da olmalıydı o profil.Tıpkı başka liglerde başka araştırmacıların es geçtiği oyunculardan biri olarak değerlendiriyorum.

neyse tartısma için tesekkürler.bu arada yöneticilere iletir misiniz?iki gündür kariyer açtığım konunun gozukmesını beklıyorum.2 kez konu actım ama ikisi de hala cıkmadı.özelden de yazamıyorum hata veriyor sayfa.

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

En iyi Orta Saha Attamah-Emin-Anıl 3lüsüdür Emin tam bir pirlo tarzında Attamah geleceğin xabisi
    ADANA DEMİRSPOR

mail kutusu doludur [MENTION=278229]asg23[/MENTION]

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Tolgay'in teknik ozellikleri konusunda bir sorun yok saniyorum.
    Dripling ozelligi ligdeki mevkidaslarinin ortalamasinin 4 puan uzerinde.
    Teknik ozelligi ligdeki mevkidaslarinin ortalamasinin 4 puan uzerinde.
    Ilk temas 3 puan uzerinde.
    Paslar 2 puan uzerinde.

Soguk kanlilik +3 puan, Vizyon +3 puan.
    Kararlari -1 ve Konsantrasyonu -3 puan.

Hizlanma +2, Ceviklik +4, Hiz +2, Dayanikliklik +2.

Sonucta lig ortalamasinin bir hayli ustunde bir oyuncu olduguna gore takimlarin cogunda ilk 11 oynar tabii.
    Ama 3 buyuklerin hepsinde banko 11 oyuncusu olur mu? Bence olmaz. Ilk 11'de oynamasi teknik direktorun o bolgeye nasil bir oyuncu profili istedigine bagli.

Ornegin Vitor Pereira iki tane defansif oyuncu oynatarak kanatlardaki Nani ve Markovic gibi savunmaya katkisi kisitli iki tane oyuncudan kaynaklanan zaafi dengelemeye calisiyor. Bu nedenle bence Tolgay Fenerbahce'de oynayamaz.

Hamza Hamzaoglu ise ortaya iki tane iyi top kullanan oyuncu yerlestirerek takim icindeki defansif gorevleri daha esit dagitmaya, Yasin ve Podolski gibi kanat oyuncularina daha fazla savunma yaptirarak ve merkez orta saha oyuncularindan da hucuma katki vermelerini bekleyerek takimi dengelemeye calisiyor. Bu nedenle bence Galatasaray'da Tolgay'in oynama sansi daha fazla. Ama Tolgay, Selcuk veya Bilal'e forma gostermez diyebilirmiyiz? Bence diyemeyiz. Bazi mac olur Selcuk'un soguk kanliligi gerekli olur. Bazi mac olur Bilal'in ters kanada attigi paslar gerekli olur. Bazi mac olur Tolgay'in driplingleri gerekli olur.

Besiktas'ta Tolgay ya Oguzhan'i kesebilir, veya Sosa'yi. Bence Sosa Besiktas'in en iyi orta saha oyuncusu. Top kontrolu ve oyun zekasi ligin en iyilerinden. Dripling de yapabiliyor, topu ayagindan almak kolay da degil. Kalabaligin icine dripling ile girmeyecek kadar da futbolu biliyor. Savunmada da kaybolan bir futbolcu degil. Onde oynuyor ama gecen sezon Tolgay ne kadar rakipten top kapiyorsa, Sosa da bu sezon o kadar kapiyor. Oguzhan da tipki Tolgay gibi mac icinde zaman zaman oyundan kopabilen, zaman zaman topu ayaginda fazla tutan bir oyuncu. Oguzhan savunmada Tolgay kadar dengeli degil ama bence Oguzhan hem Besiktas'in en iyi frikik kullanan oyuncusu, hem de asist becerisi Tolgay'dan daha onde. Kisacasi Tolgay'in ben Besiktas'ta bile banko 11 oyuncusu oldugunu dusunmuyorum.
    Ben Tolgay'ın güç, önsezi, pozisyon alma, karar verme ve takım oyunu özelliklerinin haddinden fazla düşük olduğunu düşünüyorum. güç 8 verilmiş ki bence en az 10 olmalı idi. Adam ufak tefek diye güçsüz diyemeyiz. Oğuzhan'dan 1 puan yüksek sadece. Eğer Tolgay 8 ise Oğuzhan 5 falan olmalı. Necip'in güç 13 mesela. Tolgay Necip'ten çok çok güçsüz değil. oğuzhan 7 necip 13 ise tolgay 10-11 olur. Pozisyon alma, önsezi, karar verme ve takım oyunu da 2şer puan falan puan eksik bana göre.. kafa vuruşu neye göre 5 bilmiyorum (belki boş bırakıldı oyun verdi bu puanı). Tolgay kısa evet.. zaten ulaşabileceği yükseklik kısıtlı bu yüzden. Ama ben çok dikkat ederim oyuncuların kafa toplarına ve tolgay bu konuda bence gayet iyi. yani kafa vurduğu zaman topu olumlu kullanıyor. tabi ki top 2,5 metreden geldiğinde değil. ama vurduğunda düzgün yere vuruyor. kafa şutundan bahsetmiyorum. defansif oyundaki hava toplarını nasıl kullandığından bahsediyorum. hücumda kafa vurduğunu hatırlamıyorum zaten bu özellik bununla da alakalı yanlış değilsem.

Bunun dışında Sosa'nın en iyi orta saha oyuncusu olması çoğunluğun kabul edeceği bi durum. ama mevkileri farklı.

Fenerbahçe'nin taktiksel seçimleri ayrı bi konu. Ayrıca ben Pereira'nın mecburiyetten bu tercihleri yapmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Bazı oyuncuları küstürmemek adına oynatıyor, göbekteki adamlar daha ensesine vurulacak adamlar olduğu için onları kurban seçiyor. Ama bunun dışında Galatasaray'da Bilal'i her türlü keseceğine ben kendi adıma eminim. Elbette Bilal'in oynayacağı maç olur. Ancak 11'e Tolgay yazılır diye düşünüyorum. Bilal rotasyonda oynar. Beşiktaş'ta banko olma konusu ise yine Fenerbahçe'deki gibi tercihlerle alakalı. Ama ben kendi adıma hiç düşünmeden ortaya atiba-oğuzhan-tolgay yazar sosa'yı kanatta oynatırım. orada daha verimli olacağına inanıyorum sosa'nın. kanatta da izledik nadiren de olsa sosa'yı ve bence ortada olduğundan daha iyi göründü. klasik bi kanat oyuncusu değil belki ama benim tercihim bu yönde olur.

profilde bence fazla olan bi özellik var o da soğukkanlılık. tolgay savunmada oldukça soğukkanlı görünüyor ama hücumda pres altındayken soğukkanlılığını yitiriyor. bu nasıl yansıtılabilir bilmiyorum ama düşüncem bu şekilde.

edit:
    atlamışım. tolgay'ın oyun görüşü de (vizyon) en az 2 puan yukarıda olmalı.

Quote Originally Posted by Saul17 View Post
    mail kutusu doludur @asg23
    oldu tamam sagolasın saul.

Ben Tolgay'ın güç, önsezi, pozisyon alma, karar verme ve takım oyunu özelliklerinin haddinden fazla düşük olduğunu düşünüyorum. güç 8 verilmiş ki bence en az 10 olmalı idi. Adam ufak tefek diye güçsüz diyemeyiz. Oğuzhan'dan 1 puan yüksek sadece. Eğer Tolgay 8 ise Oğuzhan falan olmalı. Necip'in güç 13 mesela. Tolgay Necip'ten çok çok güçsüz değil. oğuzhan 7 necip 13 ise tolgay 10-11 olur. Pozisyon alma, önsezi, karar verme ve takım oyunu da 2şer puan falan puan eksik bana göre.. kafa vuruşu neye göre 5 bilmiyorum (belki boş bırakıldı oyun verdi bu puanı). Tolgay kısa evet.. zaten ulaşabileceği yükseklik kısıtlı bu yüzden. Ama ben çok dikkat ederim oyuncuların kafa toplarına ve tolgay bu konuda bence gayet iyi. yani kafa vurduğu zaman topu olumlu kullanıyor. tabi ki top 2,5 metreden geldiğinde değil. ama vurduğunda düzgün yere vuruyor. kafa şutundan bahsetmiyorum. defansif oyundaki hava toplarını nasıl kullandığından bahsediyorum. hücumda kafa vurduğunu hatırlamıyorum zaten bu özellik bununla da alakalı yanlış değilsem.

Bunun dışında Sosa'nın en iyi orta saha oyuncusu olması çoğunluğun kabul edeceği bi durum. ama mevkileri farklı.

Fenerbahçe'nin taktiksel seçimleri ayrı bi konu. Ayrıca ben Pereira'nın mecburiyetten bu tercihleri yapmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Bazı oyuncuları küstürmemek adına oynatıyor, göbekteki adamlar daha ensesine vurulacak adamlar olduğu için onları kurban seçiyor. Ama bunun dışında Galatasaray'da Bilal'i her türlü keseceğine ben kendi adıma eminim. Elbette Bilal'in oynayacağı maç olur. Ancak 11'e Tolgay yazılır diye düşünüyorum. Bilal rotasyonda oynar. Beşiktaş'ta banko olma konusu ise yine Fenerbahçe'deki gibi tercihlerle alakalı. Ama ben kendi adıma hiç düşünmeden ortaya atiba-oğuzhan-tolgay yazar sosa'yı kanatta oynatırım. orada daha verimli olacağına inanıyorum sosa'nın. kanatta da izledik nadiren de olsa sosa'yı ve bence ortada olduğundan daha iyi göründü. klasik bi kanat oyuncusu değil belki ama benim tercihim bu yönde olur.

profilde bence fazla olan bi özellik var o da soğukkanlılık. tolgay savunmada oldukça soğukkanlı görünüyor ama hücumda pres altındayken soğukkanlılığını yitiriyor. bu nasıl yansıtılabilir bilmiyorum ama düşüncem bu şekilde.

burayı beşiktaş forumuna çevirmeyelim ama dayanamadım

aynen tolgay dönse bir deli bir ortasaha olacak.kadroyu ben şöyle yaparım hatta

------------günay-----------------

beck--rhodo-ersan(trsfr)-olcay(trsfr)

töre---atiba---ozzy---tolgay---sosa

--------------mario---------------

ya da işte sol beki tosicle falan idare edip olcayı sosanın yerine kaydırabiliriz.ya da daha da radikal bir şey olcay kalır orda sosanın yerine direkt cenk tosun.4-3-1-2 gibi.evet töre forvet arkası ama 10 numaradan ziyade serbest adam ne çılgınca dimi.ama kim olcayı sola kaydıracak dimi..

Nesil
    2003

Hocam ben de diyorum ki bu alperin profilini görüyorum ben alperin..clasie noble falan filan geçtim hadi onlar ingilizlerin referansları olsun.ben alperi bilmem kimi görüyorum.karşılaştırma yapıyorum.bir yerde yanlışlık var.ya başkalarını da o şekilde analiz edeceksiniz ya tolgayı yukarı cekeceksiniz.bütün eleştirim bu.adı üstünde elestiri sayfasına yazıyorum.

Daha fazla da büyütmeye gerek yok herkesin kişisel fikirleri çok net bir şekilde katılmıyorum ama saygı duyuyorum.zaman gösterecek.siz diyeceksiniz ki tolgay kendini geliştirdi fm 17de profili ondan güçlendi.ben söyleyeyim burda dursun bu.16da olmalıydı o profil.Tıpkı başka liglerde başka araştırmacıların es geçtiği oyunculardan biri olarak değerlendiriyorum.

neyse tartısma için tesekkürler.bu arada yöneticilere iletir misiniz?iki gündür kariyer açtığım konunun gozukmesını beklıyorum.2 kez konu actım ama ikisi de hala cıkmadı.özelden de yazamıyorum hata veriyor sayfa.
    Alper'in profilinde ne gibi bir sorun var? Tolgay, veritabaninda Alper'in gerisinde degil. Ikisi de benzer seviyede oyuncular.
    Alper'in pas becerisi ve vizyonu Tolgay'a gore daha zayif. Alper'in driplingleri biraz daha etkili.
    Tolgay'in soguk kanliligi ve sut becerisi Alper'in onunde.
    Bununla beraber Alper sol ayagini pek kullanabilen bir oyuncu degil, Tolgay ise cift ayakli.

Nesil
    2003

burayı beşiktaş forumuna çevirmeyelim ama dayanamadım

aynen tolgay dönse bir deli bir ortasaha olacak.kadroyu ben şöyle yaparım hatta

------------günay-----------------

beck--rhodo-ersan(trsfr)-olcay(trsfr)

töre---atiba---ozzy---tolgay---sosa

--------------mario---------------

ya da işte sol beki tosicle falan idare edip olcayı sosanın yerine kaydırabiliriz.ya da daha da radikal bir şey olcay kalır orda sosanın yerine direkt cenk tosun.4-3-1-2 gibi.evet töre forvet arkası ama 10 numaradan ziyade serbest adam ne çılgınca dimi.ama kim olcayı sola kaydıracak dimi..
    Keske bu kadroyu bastan yazsaydin belki daha iyi anlasirdik.
    Gunay'i kaleye yazarak her seyi berbat ettin bence. Buyuk takim kalecisi topu tutar, tokatlamaz.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Gunay'i kaleye yazarak her seyi berbat ettin bence. Buyuk takim kalecisi topu tutar, tokatlamaz.
    abi sizin kalede kaç senedir muslera var hiç deşme yaramızı. tolga yerine burhan çaçan oynasa hayır demem ben günay'ın yazılması o yüzden...

hee bi de tolga tokatlamıyor da be abi.. geleni alıyor
    ayrıca oyunda bile omuzundan sakatlandı 3 ay yok.. allahtan kaleci almıştım

günay iyidir ya tolgadan her türlü.kasımpaşa maçında geleni aldı gideni aldı.

Nesil
    2003

Ben Tolgay'ın güç, önsezi, pozisyon alma, karar verme ve takım oyunu özelliklerinin haddinden fazla düşük olduğunu düşünüyorum. güç 8 verilmiş ki bence en az 10 olmalı idi. Adam ufak tefek diye güçsüz diyemeyiz. Oğuzhan'dan 1 puan yüksek sadece. Eğer Tolgay 8 ise Oğuzhan 5 falan olmalı. Necip'in güç 13 mesela. Tolgay Necip'ten çok çok güçsüz değil. oğuzhan 7 necip 13 ise tolgay 10-11 olur. Pozisyon alma, önsezi, karar verme ve takım oyunu da 2şer puan falan puan eksik bana göre.. kafa vuruşu neye göre 5 bilmiyorum (belki boş bırakıldı oyun verdi bu puanı). Tolgay kısa evet.. zaten ulaşabileceği yükseklik kısıtlı bu yüzden. Ama ben çok dikkat ederim oyuncuların kafa toplarına ve tolgay bu konuda bence gayet iyi. yani kafa vurduğu zaman topu olumlu kullanıyor. tabi ki top 2,5 metreden geldiğinde değil. ama vurduğunda düzgün yere vuruyor. kafa şutundan bahsetmiyorum. defansif oyundaki hava toplarını nasıl kullandığından bahsediyorum. hücumda kafa vurduğunu hatırlamıyorum zaten bu özellik bununla da alakalı yanlış değilsem.

edit:
    atlamışım. tolgay'ın oyun görüşü de (vizyon) en az 2 puan yukarıda olmalı.
    Pozisyon alma, onsezi ve gucu mevkidaslarinin lig ortalamasinin 1 puan altinda.
    Seziler ve pozisyon alma konusuna katilmiyorum cunku yukarida da yazdigim gibi Tolgay defansif olarak pas arasina girip top kapan bir oyuncu degil. Rakibin ayagindaki topa mudahale yapiyor ama pozisyonu ongorup, pozisyon alip rakibin attigi pasi pek fazla kapan bir oyuncu degil. Ornegin gecen sezon kaptigi toplarin %63'u rakibin ayagindan. Ornegin ligdeki diger oyunculardan Veli'nin %64, Oguzhan'in %67, Holmen %69, Andre Castro %65, Samba Sow %69, Gosso %68. Yani bu oyuncular daha cok rakibin ayagindan topu kapmaya calisan oyuncular. Pozisyonu sezip araya girmeye calisan oyuncular degiller. Bunlar daha agresif savunma yapmaya calisan oyuncular.

Ote yandan daha cok pas arasina girerek top kapan oyuncular Raul Meireles %36 rakibin ayagindan, Kadir Bekmezci %40, Ugur Inceman %40, Atiba Hutchinson %43.

Ve biraz daha dengeli oyuncular, Mehmet Topal %52, Selcuk Inan %54, Lawal %52, Mahmut Tekdemir %51.

Ozan Tufan ise %57 ile daha cok rakibin ayagindan top kapma tandansli bir oyuncu.

Guc ise dusuk kalmis olabilir. Yeniden degerlendirilebilir bence.

Vizyon'u 2 puan yukariya cikartirsak, 16 olur. Yani Oguzhan ile ayni seviye.
    Oguzhan 90 dakika basina takim arkadaslarina 2.38 sut pasi yaratiyor.
    Tolgay ise 1.05

Oguzhan 90 dakika basina 0.52 asist yapiyor.
    Tolgay 90 dakika basina 0.08 asist yapiyor.

Bu iki oyuncunun vizyonunu ayni yaparsak, Oguzhan'a cok buyuk haksizlik olmaz mi?

Hatta bunu gorunce Tolgay'in vizyonu nasil bu kadar yuksek demek gerekli belki de.

Nesil
    2003

abi sizin kalede kaç senedir muslera var hiç deşme yaramızı. tolga yerine burhan çaçan oynasa hayır demem ben günay'ın yazılması o yüzden...

hee bi de tolga tokatlamıyor da be abi.. geleni alıyor
    ayrıca oyunda bile omuzundan sakatlandı 3 ay yok.. allahtan kaleci almıştım
    Tolga'nin cok hoplayip, ziplamadigina bakmayin. Basitmis gibi gorunen sutlari gayet guzel kurtariyor. Benzer pozisyonda Gunay'in o topu rakip forvetin ayagina tokatlamasi daha buyuk tehlike. Gunay'in bunu yapma ihtimali savunmayi daha da tedirgin eder, savunma ve orta sahalar aman kalemize uzaktan sut gelmesin de Gunay tokatlamasin diye pozisyon kaybedip daha buyuk acik verir.

Tolga en azindan sadece yenilecek golleri yiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Pozisyon alma, onsezi ve gucu mevkidaslarinin lig ortalamasinin 1 puan altinda.
    Seziler ve pozisyon alma konusuna katilmiyorum cunku yukarida da yazdigim gibi Tolgay defansif olarak pas arasina girip top kapan bir oyuncu degil. Rakibin ayagindaki topa mudahale yapiyor ama pozisyonu ongorup, pozisyon alip rakibin attigi pasi pek fazla kapan bir oyuncu degil. Ornegin gecen sezon kaptigi toplarin %63'u rakibin ayagindan. Ornegin ligdeki diger oyunculardan Veli'nin %64, Oguzhan'in %67, Holmen %69, Andre Castro %65, Samba Sow %69, Gosso %68. Yani bu oyuncular daha cok rakibin ayagindan topu kapmaya calisan oyuncular. Pozisyonu sezip araya girmeye calisan oyuncular degiller. Bunlar daha agresif savunma yapmaya calisan oyuncular.

Ote yandan daha cok pas arasina girerek top kapan oyuncular Raul Meireles %36 rakibin ayagindan, Kadir Bekmezci %40, Ugur Inceman %40, Atiba Hutchinson %43.

Ve biraz daha dengeli oyuncular, Mehmet Topal %52, Selcuk Inan %54, Lawal %52, Mahmut Tekdemir %51.

Ozan Tufan ise %57 ile daha cok rakibin ayagindan top kapma tandansli bir oyuncu.

Guc ise dusuk kalmis olabilir. Yeniden degerlendirilebilir bence.

Vizyon'u 2 puan yukariya cikartirsak, 16 olur. Yani Oguzhan ile ayni seviye.
    Oguzhan 90 dakika basina takim arkadaslarina 2.38 sut pasi yaratiyor.
    Tolgay ise 1.05

Oguzhan 90 dakika basina 0.52 asist yapiyor.
    Tolgay 90 dakika basina 0.08 asist yapiyor.

Bu iki oyuncunun vizyonunu ayni yaparsak, Oguzhan'a cok buyuk haksizlik olmaz mi?

Hatta bunu gorunce Tolgay'in vizyonu nasil bu kadar yuksek demek gerekli belki de.
    Oğuzhan'ın bu istatistiklerinin daha yüksek olmasının sebebi daha önde ve nispeten daha serbest oynaması bence. Ben Tolgay'ın vizyonunun Oğuzhan ile aynı seviyede olmasında bi gariplik görmüyorum açıkçası. Oğuzhan geride oynasa şut pası-asist olarak tolgay'ın gerisinde kalır bence.
    Kafa, karar verme ve takım oyunu için yorumlarınızı da merak ediyorum.
    Önsezi ve pozisyon alma konusunda haklı olabilirsiniz istatistiklere bakınca ancak tolgay'ın mevcut profili savunma anlamında kötü kalıyor. Gerçekte daha iyi savunma yapıyor bence tolgay. En azından pozisyon alması daha yukarı çekilebilir diye düşünüyorum. Önsezi de 1 puan düşürülerek kaptığı top sayısı dengelenmiş olur. Tabi maç motorunun işleyişine siz daha hakimsiniz ama tolgay'ın savunmada daha çok top kapmasa da daha etkili olmasını sağlayacak değişiklikler şart diye düşünüyorum. Benim şahsi fikrime göre necip'ten daha "etkili" bi duruş dergiliyor savunmada tolgay. Belki onun kadar top kapmıyor ya da pres yapmıyor ama daha "verimli" yapıyor her ne yapıyorsa. Bunu sağlamak mümkün mü bilmiyorum. Ancak şu hali biraz eksik.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Tolga'nin cok hoplayip, ziplamadigina bakmayin. Basitmis gibi gorunen sutlari gayet guzel kurtariyor. Benzer pozisyonda Gunay'in o topu rakip forvetin ayagina tokatlamasi daha buyuk tehlike. Gunay'in bunu yapma ihtimali savunmayi daha da tedirgin eder, savunma ve orta sahalar aman kalemize uzaktan sut gelmesin de Gunay tokatlamasin diye pozisyon kaybedip daha buyuk acik verir.

Tolga en azindan sadece yenilecek golleri yiyor.
    Ben hoplayıp zıplayan kaleci sevmem zaten. Bi kaleci çok hoplayıp zıplıyorsa yer tutmayı bilmiyordur ve sezgileri zayıftır. cenk gönen gibi. insanlar yıllarca cenk'in gelişmesini bekledi ancak ben cenk'ten kaleci falan olmayacağına adım gibi emindim. şu an kariyerinin zirvesinde bence. muslera'nın yedeği olmaktan öteye gidemez. tolga yenecek golleri yiyen vasat bi kaleci. büyük takıma fazlası şart. günay'dan iyidir değildir ayrı konu ancak tolga'nın kredisi yok. tepkinin sebebi de bu. günay oynasın diyenler de tolga'nın her hatadan sonra yüzünü ekşitmesine, omzunu tutup yere yatmasına tahammül edemeyenler. kendilerini anlıyorum ve haklılar bence.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Yanlışsam düzeltin Podolski'nin bitiricilik 20 az Benfica maçında tek şut tam yere. Olayı budur adamın

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Yanlışsam düzeltin Podolski'nin bitiricilik 20 az Benfica maçında tek şut tam yere. Olayı budur adamın
    Haketmediği bir mağlubiyet aldı GS

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu konuyu seviyorum ya.

Bence Tolgay'ın profili gayet iyi. Pozisyon alması 1 puan arttırabilir Alman altyapısını gösteriyor çünkü, onun dışında ben bir sorun göremiyorum. Oyunda da gayet iyi performans veriyor zaten. Kerim Frei'i bile o profiline rağmen 35 milyon'a sattım ben bir kariyerimde. Sadece özelliğe bakarak yorum yapmak anlamsız oluyor. Yapay zeka bile yönetse Tolgay'dan gerçekte olduğuyla bire bir performans alıyor. PA dedigimiz sey bunun icin var zaten. 2 yıl sonra iyi olacaksa oyunda da 2 yıl sonra iyi olabilsin diye PA veriliyor. Hep oldugu gibi kalmıyor profiller.

Hamza Hamzaoğlu'nun taktik tercihleri ne durumda acaba. 4-2-3-1 'den başka bir tercih eklemek sacma olacaktır, başka taktik bilmiyor adam..
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Oğuzhan'ın bu istatistiklerinin daha yüksek olmasının sebebi daha önde ve nispeten daha serbest oynaması bence. Ben Tolgay'ın vizyonunun Oğuzhan ile aynı seviyede olmasında bi gariplik görmüyorum açıkçası. Oğuzhan geride oynasa şut pası-asist olarak tolgay'ın gerisinde kalır bence.
    Ben bir gariplik goruyorum. Ozellikle ligdeki diger oyuncularla da karsilastirinca.
    Gecen sezon
    Selcuk Inan 90 dakika basina 2 sut pasi veriyor. Vizyon 15.
    Bilal 90 dakika basina 2 sut pasi veriyor. Vizyon 16.
    Emre Belozoglu 1.6, Vizyon 16.
    Bunlarin ucu de orta sahanin merkezinde oynadi gecen sezon. Forvet arkasi degil.

Bu sezon,
    Ozer Hurmaci 1.6 sut pasi veriyor. Vizyon 12.
    Donk 1.3 sut pasi veriyor. Vizyon 11.
    Mahmut Tekdemir 1.2 sut pasi veriyor. Vizyon 8.

Tolgay ise 1.05.

Bunlara da bakinca Tolgay'in vizyonu su an icin bile oldukca yuksek sanki. Oyunda ne kadar etkili oldugunu bilmiyorum ama gormek lazim.

Sonucta bence Tolgay'in oyunda pas dagitici bir rol ile oynayan bir oyuncu olmamasi lazim (yani deep lying playmaker).

Kafa, karar verme ve takım oyunu için yorumlarınızı da merak ediyorum.
    Kafa konusunda cok dikkat etmedim. Ama gecen sezon toplamda 6 defa kafa topuna cikmis Tolgay. 171 dakikada bir kafa topu mucadelesi. Bu savunmanin onunde oynayan bir orta saha oyuncusu icin cok az bir rakam. Emre Belozoglu ile beraber ligde hava topuna en az cikan orta saha oyuncusu Tolgay. Yani dikkat cekmemis olmasi da dogal sanki. Bu durumda kafa vuruslarinin kalitesinin hic de onemi yok cunku kafa topuna cikmayan bir oyuncu Tolgay. Agresifligin yuksek olmasina ragmen kafa toplarina cikmamasini da dusuk konsantrasyon sagliyor (

Kararlar ve takim oyunu'nun mevcut seviyeleri de Tolgay gibi cok dripling tercihi yapan ve bu nedenle daha basit oynayan oyunculardan daha fazla top kaptiran bir oyuncu oldugu icin bana normal geliyor.
    Önsezi ve pozisyon alma konusunda haklı olabilirsiniz istatistiklere bakınca ancak tolgay'ın mevcut profili savunma anlamında kötü kalıyor. Gerçekte daha iyi savunma yapıyor bence tolgay. En azından pozisyon alması daha yukarı çekilebilir diye düşünüyorum. Önsezi de 1 puan düşürülerek kaptığı top sayısı dengelenmiş olur. Tabi maç motorunun işleyişine siz daha hakimsiniz ama tolgay'ın savunmada daha çok top kapmasa da daha etkili olmasını sağlayacak değişiklikler şart diye düşünüyorum. Benim şahsi fikrime göre necip'ten daha "etkili" bi duruş dergiliyor savunmada tolgay. Belki onun kadar top kapmıyor ya da pres yapmıyor ama daha "verimli" yapıyor her ne yapıyorsa. Bunu sağlamak mümkün mü bilmiyorum. Ancak şu hali biraz eksik.
    Tolgay'in ne anlamda daha etkili oldugunu tam anlayamadim. Belki Necip'in daha fazla faul yapmasi yuzundendir bu yorum. Necip'in daha fazla faul yapmasi da olmayacak pozisyonlarda bile birseyler yapmak icin debelenmesi denilebilir. Yani belki de Necip'in daha caliskan, daha agresif olmasi, oyunun daha fazla icinde olmasi onu daha fazla hataya tasiyordur.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Hamza Hamzaoğlu'nun taktik tercihleri ne durumda acaba. 4-2-3-1 'den başka bir tercih eklemek sacma olacaktır, başka taktik bilmiyor adam..
    Ona 4411 demek daha dogru olur. Savunmada kanatlarin geriye gelip orta saha ile 4'lu blok olusturmasini istiyor.

Daha zayif takimlara karsi bu 4231'e evriliyor ve kanattaki oyuncular daha cok onde kaliyor. Bu durumda genelde Sneijder orta ikiliye, Bilal forvet arkasina geciyor kanatlar donmese de orta saha 3'lu kalip savunmaya donsun.

Skor aradigi maclarda ise Podolski'yi forvete yollayip, Sneijder'i ise sola atip 424'e donuyor.

Sayfa 5 / 16 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri