1 ile 15 arası toplam 15 sonuç

Konu: Monster 2016 by Cengo

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Default Monster 2016 by Cengo

MONSTER 2016

Geçen sene ara vermiştik Askerlik görevim neticesinde. Bu sene yeniden Monster çıkarıyorum. Tabi yine hiç bir şeyin sözünü vermiyorum.

Monster her dönem olduğu gibi yine bu sene de 41221 ya da halk tabiri ile 433 taktiği olacak. Performansı hakkında çeşitli denemeler yaptım ancak paylaşmayacağım.

Taktik yapı itibari ile hücum taktiği. Sonuna kadar önde baskı uyguladığından değişen oyun dengeleri ile birlikte çok sakat verebilirsiniz. Olabildiğince sezon öncesi kamplarını agresif fiziksel antrenmanlar ile geçirmelisiniz. Geniş kadro kurmanız sakatlıklardan az etkilenmeniz için gereklidir. Taktiğe alışma süreci yerel ligde takım için önemli olmayacaktır. Önde baskı, topa hakim olma gayreti, dönen topları toplama ve bireysel beceriler ile atlatırsınız. Sezon başı Avrupa Kupası elemeleri oynuyorsanız maç öncesi haftasında maç içerde ise hücum antrenmanları, deplasmanda ise savunma antrenmanları yaptırın. Unutmayın ki Monster her dönemde yetenekleri üstün yüceltmeye yönelik bir taktik oldu. Kadro kalitesi sınırlı bir takım ile başarısız olursanız niye başarısız olabileceğinizin cevabı yukarıdaki cümlede saklı.

Henüz sağlam bir korner taktiği ayarlamadım. Ayarladığım korner organizasyonu sürekli herhangi bir noktaya ortalamıyor, kimine göre etkili de olmayabilir ama savunma tarafından iyi sayılabilecek bir organizasyon ayarladım. Ayrıca dönen toplara şut çekmesi için ceza sahası dışında bir oyuncunuz bulunacak. Bu sene oyunda korner organizasyonları ek dosyaya kaydedilebiliyor ve birden çok organizasyon aynı anda saklanabiliyor. Duruma göre oyuncu tercih ediyor birini. Bilimum duran top vurucusunu ve kaptanları ayarlayın. Hatırlatmama gerek olmamalı.

Maçı kaybediyorsanız Yüklen ve Daha Çok Risk Al komutlarını kullanınız.

Taktik ile beraber Fenerbahçe için dosyalar halinde oyuncu talimat ayarları paylaşacağım. Böylece oyuncu bazlı taktikten farklı komutlar eklenecek. Bu oyunun yeni bir özelliği. Ne yazık ki oyuncu bazlı bireysel komutlar, taktik içerisinde saklanamıyor. Ek dosyalarda saklanması ile taşınması mümkün. Her oyuncuyu yapabileceği komutlar ile bu şekilde ayarlayıp farklı farklı oynatabilirsiniz. Football Manager 2015 ile gelmişti bu özellik.

Bu dosyaları lütfen şu yönergeler ile kurunuz:
    - Dosyaları ...\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2016\team_strategies klasörüne kopyalayınız. (Documents = Belgelerim)
    - Taktiği oyuna çağırın.
    - Taktik üzerindeyken "Oyuncu" sekmesine geçiniz.
    - Sol üstteki küçük logolar ile mevki seçiniz. Ardından sol alttaki "Oyuncu(lar) Ekle" butonu ile gelen listeden o mevkiye uygun bir oyuncu seçerek ekleyiniz.
    - Soldaki listeden önce oyuncuyu seçiniz, varsayılan değil oyuncu seçili olmalı (Önemli!). Orta sağ üstteki "Düzenleme" butonuna tıklayınız. Oyuncu Talimatları alanında sağ alttaki "Ayarlar" butonu ile açılan listeden "Ayarları Yükle" seçeneğiniz seçiniz.
    - Gelen "Ayarları Yükle" listesinden oyuncunun ismi ve doğru mevkisinin olduğu dosyayı seçiniz ve "Yükle" butonuna basınız. Ardından geri döndüğünüz Oyuncu Talimatları alanından "Tamam" butonu ile çıkınız.

Fenerbahçe için Monster taktik bazında bazı öneriler;
    - Diego'yu OSM SĞ kullanın ilk öncelik, oyunu sağdaki kuruyor ve daha çok risk alıyor çünkü. OSM SĞ çalıştırın antrenman ile yeni mevkide.
    - OSM SL için Alper ilk tercihimdi katedebilen oyuncu olduğundan. Vitor Pereiralaşmayın, Souza'yı orada ilk tercih yapmayın. Ozan ya da Meireles de oranın alternatifidir.
    - Diego'yu OOS SL oynatırsanız daha çok ortaya katederek orada kalan bir oyun kurucu gibi oynuyor. İlk tercihiniz olmasın. Nani solda daha verimli.
    - Lazar Markovic'i ST M kullanırsanız kontra için iş yapabilir santraforda.
    - Andrija Zivkovic'i öneriyorum. Çok cüzi bedele aldığınız Zivkovic, 1 sezon sonra takımınız en iyi oyuncusuna dönüşecektir. Aziz Yıldırım, geçen ay oyuncunun menajeri ile görüştü ama bir çok top-class takımdan teklif aldığı için kararsız durumda. Ona ait oyuncu talimat dosyalarını da ayrı bir klasörde bulacaksınız.
    - Ba'yı solda oynatırken Pas Dağıtan Stoper ayarladım. Oyunda da Ba - Kjaer tandemi çok iş yapıyor. Öneririm.

Lütfen tüm gelişmeleri paylaşınız. Geliştirme imkanı için oldukça önemlidir.

İyi Eğlenceler.

Cengiz

İNDİR:
    - Monster 2016
    - Monster 2016
    (İkisi de aynı dosyadır. Ayrı ayrı indirmeye çalışmayınız)
    Last edited by Cengo : 02.Kasım.2015 at 04:27
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

FM 16'ya geçince deneyecegim. Dizilis güzel, görev dagilimlari güzel
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Yaklaşık 20 saat oldu. Hiç deneyimleyen var mı?

Yazmamışım. Taktiğe alışması çok zor. Çok uzun zaman alabilir. Antrenmanları komple taktik yapın. Bir an evvel taktiğe alışssınlar.
    Last edited by Cengo : 03.Kasım.2015 at 02:36

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Başgan Eğer Başarısız Olursam ve Takıma Ters Teperse Taktik Seni Kayseri'ye Kadar Kovalarım

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Adana Demirspor ile bi taktik yapmıştım 2 maç oldu 1 beraberlik bir maglubiyet eğer 2 3 maç böyle devam ederse senin taktiğe geçecegim. Milli maç arasına getirmeye çalışıyorum bir bakıma. Komut ve dizlişi tam istediğim gibi kullandıktan sonra paylaşırım.
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Quote Originally Posted by Cengo View Post
    Yaklaşık 20 saat oldu. Hiç deneyimleyen var mı?

Yazmamışım. Taktiğe alışması çok zor. Çok uzun zaman alabilir. Antrenmanları komple taktik yapın. Bir an evvel taktiğe alışssınlar.
    Ellerine sağlık hocam. Çok güzel bir taktik yapmışın. Senin taktiği kullandım hocam ve bi yorum yapmim hemen.

Talimatlarda ve dizilişde hiç bir değişiklik yapmadım ama Demirspor'un kadro yapısından dolayı 3 4 değişiklik yaptım. Orta saha ve forvet oyuncularının rollerini değiştirdim aşağıdaki resimde olduğu gibi. Korner talimetı yaptım extra olarak başka da bir şey ellemedim.

Artılarına gelirsek çok sık orta açılıyor ve isabetli orta yapma yüzdesi %35 buldu 8 maçta. Kafa gölü muazzam.

Bekler ileri olduğundan kanat oyuncuları ve bekler gol sayısı forvetimden fazla

Gizli ön libero sayesinde korner serbest vuruş ve kontra atak yemedim.

Orta Saha oyuncularım çok güzel asist yapmakta beklerle beraber.

Kanat oyuncuları en çok onlar önemli çünkü takımın gol kralı onlar.

Ligde en fazla gol atan, en az yiyen, isabetli orta açan, gol pozisyonuna giren en fazla takım biziz.

Eksilerine gelirsek daha doğrusu şut sevenlere bu taktik uymaya bilir şut çekmek binde bir gibi birşey ama benim için pek önemi yok

Diğer bir eksisi seninde bahsettiğin gibi sakatlıklar. Kadro sayım 25. ve sadece sakatlanmayan oyuncu sayısı 7 gerisinin hepsi sakatlandı. Ama ben bu taktiği göztepe maçından sonra kullandım bunuda belirtmek isterim. Taktik olarak 3 4 hafta sonra alıştılar. Kadro derinliği sıkıntı çekenlerde kullansın ama biraz zorlanacaksınız ama gülen taraf siz olacaksınız.

Not: ZTK maçlarında u21 takımını çıkardım.

ADANA DEMİRSPOR

''Daha disiplinli oyna - Mevkiden bağımsız oyna'', ''Rakip savunmanın üstüne git - Daha az top sür'' gibi çelişkili talimatlar nasıl aynı anda aktif oluyor ?

Quote Originally Posted by CNC123 View Post
    ''Daha disiplinli oyna - Mevkiden bağımsız oyna'', ''Rakip savunmanın üstüne git - Daha az top sür'' gibi çelişkili talimatlar nasıl aynı anda aktif oluyor ?
    Cevap bekliyorum ??

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by CNC123 View Post
    Cevap bekliyorum ??
    Neden size cevap vermek zorunluluğum olsun?
    Taktiği açıp bakmamışsınız bile nedir ne değildir diye. Koyduğum resim üzerinden sözde eleştiriyorsunuz.

Komik kavganızı kendiniz yapacaksınız. Buna müdahil olacak değilim. Beğenmiyorsanız oynamayın lütfen.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Quote Originally Posted by Cengo View Post
    Neden size cevap vermek zorunluluğum olsun?
    Taktiği açıp bakmamışsınız bile nedir ne değildir diye. Koyduğum resim üzerinden sözde eleştiriyorsunuz.

Komik kavganızı kendiniz yapacaksınız. Buna müdahil olacak değilim. Beğenmiyorsanız oynamayın lütfen.
    Gereksiz alınganlık yapmışsınız. Amacım hesap sormak ya da bir açığınızı bulmak değildi. Taktiği fotoğraf üzerinden bakıp yapmaya çalıştım. Oyuncu direktiflerini kendim ayarlayacaktım. Sonuçta ayn oyunu oynuyoruz olur diye düşünmüştüm ama bahsettiğim çelişkiler meydana geldi ben de sormak istedim.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Diziliş olarak benim taktiğe benziyor ancak ben ön libero kullanmıyorum forvet arkası oynatıyorum. Son 20 dakikanın taktiği benimkisi. Maç kötüye gidiyorsa son hamle olarak uyguluyorum. Bu arada taktiğinizi denemedim ancak emekverdiğiniz belli, yazdıklarınızdan anlaşılıyor. Elinize sağlık, eve gidince deneyeceğim ve cevaplarını sizinle paylaşırım.

Fakat bir sorum olacak?

Taktiği diğer taktiklere eklesem ve antrenmanlarda o taktiğe çalışarak alışsalar ve daha sonra kullansam yine aynı sonuçları alabilir miyim acaba... Yani kendi oluşturduğum bir taktiğim var ve bu taktikte oynamaya devam edip, sizin taktiğinizi hiç kullanmasam ve arka tarafta takım kendi alışmasını beklesem nasıl olur acaba... Bunu deneyeceğim, buradan tekrar yazarım.

Kardeşim öncelikle eline sağlık güzel taktik yapmışsın. Ben 3-4 maç denedim daha ama işe yarayacağı belli oluo sadece biraz fazla gol yemesi dışında Ancak dikkatimi çeken bişey oldu talimatlara girdiğimde takımın hem disiplnli oyna hemde mevkinde ayrı oynanın açık olduğunu birde top sürme komutuyla defansın üstüne koş komutunun aynı anda açık olduğunu gördüm. Aslında bunlar biribirinden zıt komutlar olduğundan ben yaptığımda biri kırmızıya dönüyor. Nasıl yapabilğin kounsunda yardımcı olabilirmsin

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Bireysel taktikler, ana taktik ile birbirinden farklı. Ana komutları değiştirdiğinizde bireysel taktikler değişiyor mu bir bakın isterseniz.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Hocam emeğiniz için teşekkürler, denedim ben de fakat hüsrana uğradım. Her takıma uymuyor sanırım..

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

arkadaşlar oyundaki topa sahip olma durumlarınız nasıl.?kendi sahamda %52-55 arası oldumu öp başına koy gibi olmuş.

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri