Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 35 sonuç

Konu: Pas oyunu ( Analiz)

Default Pas oyunu ( Analiz)

Arkadaşlar merhabalar.
    Bugun sizlere bilgilerimi paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle kendimden bashediyim.Futbolla baya ilgiliyim.Fm 11 den itibaren hepsini oynadım.Fm 16 yı henüz almadım. Ama alır almaz sizlerle taktikler paylaşacagım.Bu konuda bazı seyleri fm 15 uzerinden gosterecegim.
    Genelde Pas oyunun tercih ederim.Zaten bugun yazım da bunun uzerine olucak.
    Pas oyunu denildiginde aklımıza Barcelona veya Bayern geliyor.
    Bu takımları olabildigince takip ve analiz etmeye calisirim.
    Daha oncede taktik paylaştım.
    Onun linkide burda http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=120846
    Futbolda Amac kazanmaktir.Peki bunu nasıl yaparız.Oyun topla oynandıgına top bizde olsa kazanmaya daha cok yaklasırız.11 oyuncumuz bulunuyor sahada. Topun oldugu yerde daha fazla olursak top bizde kalır ve buda bizi kazanmaya yaklastırır.Futbol Rakible oynandıgına gore sadece kendi taktigimiz degil rakibin taktigide onemli
    -Top bizde olmalı(Psikolojik avantaj da saglar. zaman zaman fm de gorursunuz inancını yitirmiş gozukuyor veyahut sinirli gozukuyor die)
    -Topun oldugu bolgede sayica ustun veya eşit olmalıyız.
    Peki pas oyununu en iyi hangi dizilişle oynayabiliriz.
    Genel olarak Futbolda 4-4-2 4-3-3 veyahut 4-5-1 3-5-2 kullanılır.Burada siz 4-2-3-1 fln diyebilirsiniz ama o 4-3-3 bir varyasyonu. Yani genel olarak merkez ortasaha olara 2 veyahut 3 tane tercih edilir.
    Bize en az 3 veyahut 4 tane ortasaha oyuncusu gerekir ustunluk kurabilmemiz icin.
    Forvetlere baktıgımızda genelde 2veyahut 3 tane tercih edilir.Ayrıntılı olarak analiz etmiyorum su asamada.Resimler uzerinde aşagıda gostermek istiyorum.

Mesela 4-4-2 ye bakalm.
    Resim-1

2 Merkez ortasahaya karsılık Bizim 3 tanemiz var.Zaman zaman ilerdeki forvet ve defansif ortasahada katıldıgı zaman 5v2 olucak ve ordaki mucadeleyi kazanıcaz.
    Defansta ise 2 forvete karsılık 3 defansif oyuncumuz ve 1 tanede Defansif ortasahamız mevcut.burdada 4v2 burdaki mucadeleyide kazanıcaz.
    Bu sekilde %75 gibi topla oynama oranlarına ulasıcaz.(zaman zaman 60 gibi oranlar gorebilirsiniz buda rakip cok sert ve katı savunma oynuyorsa taclar fauller cok olacaktır Ve top oyunda daha az kalıcaktır buda bizim yuzdemizi dusurecektir)
    Taktiksel olarak Topun bizde olması gerekiyor.Peki oyunu tamamen kontrol edip gole ulaşmamız icin gerekenler nelerdir.
    Hucum Shape

Resimde goruldugu uzere destek aralıgı eşit tutulmus bizim gibi bi takımla karsıyız.
    Kanat oyuncularımız ilerde bekleri geniş kalmasını saglıyor.buda merkezde yapacagımız 2 verkacla birebir kalmamızı saglıyor.Rakib buna izin vermek istemiyorsa ve takımı dar tutuyorsa su sekilde bi diziliş ortaya cıkıcaktır

Buda Kanat oyuncularımızın Bos alan bulmasına iceri kat etmesine veyahut orta kesmesine olanak vericektir.

Oyuncu Tercihleri
    pas oyunu oynicaksak pas özelligimizin iyi olması gerekiyor.
    Pasin nitelikli olması gerekiyor yani teknik ve karar verme de önemli.
    Kısaca Genel olarak futbolcu tercihlerinde bakmamız gereken ozellikler.
    Pas-Teknik-Yaratıcılık-Sogukanlılık-Topsuz oyun-Pozisyon Alma
    Sogukkanlılık cok onemli cunku rakip yuksek pres yapıosa ve dayanıklık iyiyse bizim futbolcular topa sahip olamayabilir.
    Ozellikle ilerdeki futbolcumuza deginmek istiyorum.Messi gibi oyuncular arıyoruz. dengesi driblingi teknigi ozel yetenegi karar verme hız hızlanma bitiricilik
    ekstra olarak vizyon fln da arıyoruz.

Soyle mac icinden Birkac resim Atıyım.Dizilişleri gormek adına.
    Top cıkarırken ki shape.

Valejo Bostaki Götzeyi Göruyor Pası cıkarıyor.

Götzeye Pres geliyor hemen. Sahte forvet one cıkıp top istiyor.

Sahte Forvet One cıkınca Stoper onu takip ediyor Ve ordaki Müllere boş alan olusuyor oda oraya kosu yapıyor(tabi Kanatlarımız Defansın Daralmasını engelliyor ondada dikkat ediniz

Aslında taktik paylasmak istemiyorum.Cunku Her mac Ayni taktikle ayni rollerle oynanmaz.rakibe gore analiz yapıp rolleri degistirmek gerekiyor. Veyahut diziliste ufak dokunuşlar yapmak gerekiyor.
    Bu arada taktigi paylasmısken soyliyim. Bayernde ilk senem takimi baştan sona yeniden inşa ediyorum.Bana gore bi takımı belli bi felsefe sahibi yapıp tamamen oturmak icin 3 sene gerekiyor.3 sene sonra her macı domine eden kazanmadık kupa bi takım yaratmanın yolu budur
    Buda kariyer verileri bu kariyerde bi yerde calısmama musade etmediler surekli teklif geldi ayrıldım.Fenerbahceden istifa ettim sonra kayseriye gittim tekrar dondum arsenal ve bayernden teklif gelince duramadım. aslında orda cok iyi bi kadro kurmustum ama bayern gelince duramadım tabi
    Taktikle veyahut zihniyetle ilgili sorularınızı bekliyorum. Genel olarak pas futbolunun analizini yapmaya calistim oyunu alır almaz cok daha genis ayrıntılı bilgileri eklemeyi dusunuyorum.

güzel analizler . teşekkürler

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Football manager 2015 te pas oyunuyla kafayı yemiş durumdayım. 1200 küsürat pas sayısını gördüğüm maçlar oldu. Fakat şu an %70 oranlarda oynasam da pas sayısı en yuksek 800 oluyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi korner, faul, taç çok oluyor.

Çalışmalara devam

Quote Originally Posted by nostalgia View Post
    Football manager 2015 te pas oyunuyla kafayı yemiş durumdayım. 1200 küsürat pas sayısını gördüğüm maçlar oldu. Fakat şu an %70 oranlarda oynasam da pas sayısı en yuksek 800 oluyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi korner, faul, taç çok oluyor.

Çalışmalara devam
    Ben 700 800 u iyi goruyorum. Ben kriterlerimi rakip sahada oynamak olarak belirliyorum.Topa sahip olmak pas yapmak güzel sahada ama rakip sahada oynamak daha onemli bence.

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Quote Originally Posted by vancart View Post
    Ben 700 800 u iyi goruyorum. Ben kriterlerimi rakip sahada oynamak olarak belirliyorum.Topa sahip olmak pas yapmak güzel sahada ama rakip sahada oynamak daha onemli bence.
    Çok zevk aldığım bir maçtı fakat bu istatistikleri tekrar yakalayamıyorum

Çok zevk aldığım bir maçtı fakat bu istatistikleri tekrar yakalayamıyorum

4-4-2 veyahut 3-5-2 denemeni tavsiye ederim.Tabi forvetsizde 3-7-0 da oynayabilirsin. ilerde 2 tane caliskan forvet secersen top hakimiyetine cok buyuk katkı saglıcaktır.Pas oyununda en onemli unsur topu geri kazanmaktır.Senin taktik icinde eger taktigi paylasırsan yorum yapabilirim.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

gerçekten faydalı bir yazı olmuş paylaşım için teşekkür ederim.

güzel olmuş da taktik dosyası ya da talimatları gösteren resimler olsaydı daha iyi olurdu.

Quote Originally Posted by penguhan View Post
    güzel olmuş da taktik dosyası ya da talimatları gösteren resimler olsaydı daha iyi olurdu.
    Hocam şuanda elimde fm 16 olmadığı için taktik dosyası paylaşamıyorum.Zaten her maç aynı taktikle oynanmaz.Sürekli rakibe , maçın gidişatına,elimizdeki futbolcu grubuna vs göre ufak değişiklikler yapmamız gerekiyor.Bu yıl forumu aktif olarak kullanmayı düşünüyorum.Geniş ayrıntılı rehberler hazırlamayı,bildiklerimi paylasmayı,taktik hazırlayıp burda anlatmayı düşünüyorum.

sağolasın 16 ya sahip olamadığını okudum, resimlerine bakmak istemiştim, merak etmiştim pas yüzdesinin bu kadar yüksek olmasını. bir de her maç ayrı taktikte oyuncuya farklı roller verildiğinde özelliklerde gerileme olmuyor mu?

sağolasın 16 ya sahip olamadığını okudum, resimlerine bakmak istemiştim, merak etmiştim pas yüzdesinin bu kadar yüksek olmasını. bir de her maç ayrı taktikte oyuncuya farklı roller verildiğinde özelliklerde gerileme olmuyor mu?
    Hocam her maç aynı roller, taktik olmazdan kastım şudur; maça normal olarak başlıyoruz. Örnegin rakip 3-5-2 ile dizilmiş. Muhtemelen 3-5-2 dizildigi icin bizim ortadaki zafiyetimizden faydalanmaya calisiyor.hemen orayı gözlemliyoruz. regista top cıkarırken baskı mı geliyor veyahut gizli liberoya top geldi mi basiyor gibisinden. bu analizler yaptıktan sonra ona gore rolleri degistirebiliyoruz veyahut dizilişimizi değiştiriyoruz. Rakip defansini geride kuruyorsa kanattaki oyuncuları daha ileri yapıp rolleri degistirebiliyoruz. Tabiki zihniyetimizde oyun tarzımızda yapıcaklarımızda fln değişiklik yok. sadece hem rakibe önlem alıyoruz.Veya rakibin yaptıgı diziliş veya taktiksel hatalardan faydalanmaya çalıyoruz.
    Bunu iyi teknik adamlara baktıgımızdada görebiliyoruz. Mesela şu maça baktıgımızda tamamen taktiksel savaş seklinde geçti.hep rakibin zayıf kaldıgı veya rakibin zorladıgı bolgelere destek amaçlı yapılmıştır.
    Gerileme olayına gelirsek eger bir oyuncunun özellikleri yeterliyse pozisyonu dışında oynatmak performansını arttırır.Mesela Lahm örnegini inceleyebiliriz.Gercekten bekleri defansif ortasaha olarak oynttıgımızda kontraları kesmekte hayati rol oynayabiliyorlar
    https://www.youtube.com/watch?v=ThjHNRB0KTU

Nesil
    2006
    Yer
    06

Bu da benim pas oyunu taktiğimden bir sonuç. 527 başarılı pas - %72 topla oynama. Rakibin 0 gol girişimi

aslında futbolu zevkli kılan da böyle detaylar. En yakın zamanda rehberinizi bekliyorum. saygılar.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Paylaştıklarınız ilgimi çekti. Ama ben pas oyunundan çok sonuç odaklı oynamayı seviyorum. Rakip benden fazla topla oynamış ona takılmıyorum. Elde ettiğimiz atakları ne derece başarılı sonuçlandırdık gibi. Yada takım atağa kalkarken değişik varyasyonlar yapsın... birebire girsin adam geçsin hızlı ileri çıksın gibi. Kanat oyuncuları olmazsa olmazım bu yüzden.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

aslında futbolu zevkli kılan da böyle detaylar. En yakın zamanda rehberinizi bekliyorum. saygılar.
    Kesinlikle öyle sadece skor, taktik,pas vs odaklı oynamaktan çok organizasyonu iyi yapmak dogru zamanda dogru değişiklikleri yapmak daha önemli ve güzel. Futbolda zaman zaman görüyoruz.Başarılı takımlarin taktiğini alıp uygulamaya çalışan manajerler genelde başarılı oynayamıyor.Her takımda oyuncu grubu olsun pozisyon olsun vs farklıdır. Önemli olan takıma rakibe oyuna göre oynamak.Açıkcası bende sabırsızlanıyorum.Bildiklerimi paylaşmak , futbol konuşmak analizler yapıp fikir alışverişi yapmak güzel.Futbolun en çok konuşulması gereken yönü bu bence.
    Quote Originally Posted by samasti View Post
    Paylaştıklarınız ilgimi çekti. Ama ben pas oyunundan çok sonuç odaklı oynamayı seviyorum. Rakip benden fazla topla oynamış ona takılmıyorum. Elde ettiğimiz atakları ne derece başarılı sonuçlandırdık gibi. Yada takım atağa kalkarken değişik varyasyonlar yapsın... birebire girsin adam geçsin hızlı ileri çıksın gibi. Kanat oyuncuları olmazsa olmazım bu yüzden.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    Hocam kesinlikle öyle.Bende zaman zaman topa yüzde 60 civari sahip oluyorum.Rakib topu vermemek için yüksek press uyguluyor ve kısmen başarılı olabiliyor.Fakat press uygularken sahada dizilişte taviz veriyor. Bu gibi durumlarda top hakimiyetini veyahut yapılan pasları fazla önemsemeyip , savunmanın arkasına koşu yaptırmaya çalışıyorum.Kanattaki oyunculardan birini ileri alıp fırsatçı kanat oyuncusu yapıp orayı zorlamasını istiyorum.Futbolun rakiple oynandığını hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Başarılı takımlara veya manajerlere baktığımızda bunu görebiliyoruz.Rakip pas yaptırmak istemiyorsa hemen savunma arkası koşuları deniyorlar. Oyun içinde bu tür geçişleri yapabilmek için oyuncu grubu çok önemli.Bunların hepsini ayrıntılı rehberler şeklinde yazmayı düşünüyorum.Suanda yazabilirim fakat Forum Fm-16 rehberler olduğu için analizlerde fm 15 i kullanmak istemiyorum.

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Bu da benim pas oyunu taktiğimden bir sonuç. 527 başarılı pas - %72 topla oynama. Rakibin 0 gol girişimi

Hocam güzel bir maç olmuş senin adına gördüğüm kadarıyla ayağa paslarla oynanmış.Alan kullanımı gayet başarılı .Fakat bu maç yüzde 80 leri görebilirmiş.Ortalara baktığımızda 5/21 bi oran var ve zannediyorum ki çoğu top kaybı orda yapılmış.Skor avantajı yakaladıktan sonra daha az orta yap komutunu kullanmak faydalı olabilir. rakibi yıpratıp daha farklı skor elde edilebilirmiş.

Nesil
    2010
    Yer
    İzmir,Türkiye

Hoca talimatları paylaşma şansın var mı?

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Oyunda pas oyunu oynamak için ütopik dizilişlere ve Pep özentisi olmaya gerek yok. Tempoyu düşürüp pasları kısaltarak topla oynama oranımızı %60-65lere çıkarmak zor değil. Önemli olan hücum etme şekli. Hem topa sahip olup hemde skor yapabiliyorsanız olay bitmiştir. Haliyle bu durum tamamen oyuncu grubunuzun mental teknik ve fiziksel özellikleriyle alakalı.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Ve tabiki rakiplerinizle. Her maçın taktiksel değişkenleri farklıdır. Buda sizin analiz yeteneğinize kalıyor.

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Oyunda pas oyunu oynamak için ütopik dizilişlere ve Pep özentisi olmaya gerek yok. Tempoyu düşürüp pasları kısaltarak topla oynama oranımızı %60-65lere çıkarmak zor değil. Önemli olan hücum etme şekli. Hem topa sahip olup hemde skor yapabiliyorsanız olay bitmiştir. Haliyle bu durum tamamen oyuncu grubunuzun mental teknik ve fiziksel özellikleriyle alakalı.
    Hocam Futbolda ütopik diziliş diye bir kavram oldugunu bilmiyodum. Eger futbol tarihini incelersen bugun normal olarak gorunen dizilişler gecmiste cılgınlık olarak goruluyordu.Ben eminim cogu kisi oyunu sadece basarı kazanmak icin oynamıyor.Ben sahsen kendim biseyler denedikce daha fazla zevk alıyorum oyundan.Son olarak sunu sormak lazım;Oyun sonuc olarak hayal gucumuzle oynadıgımız bisey.Sanırım Kariyer hikayeleri bolumunu hic ziyaret etmediniz...

Bu arada uzun suredir yazı yazamıyorum.Pek fırsatım olmuyor. Bu yıl forumu aktif kullancagımı soylemistim. Tekrardan aksilikler pesimi bırakmıyor. En kısa surede rehberler gelecek arkadaslar.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Bende şu an geçmişte gayet revaçta olan modifiye bir WM taktiği deniyorum. Hem ayrıca Pepin taktiksel denemeleri-tercihleri bana göre ütopiktir sana göre değildir. Bundan neden tartışma konusu yaratmaya çalıştın onu anlamış değilim.

Bir kaç araştırma yapıp kendi pas oyunumu geliştiriyorum fakat hücum anlamında biraz sıkıntı var.Forvetlerin işleyişi ile ilgili bazı sıkıntıları var Fm 2016 özellikle bu seride forvet hattı çok işlevsiz geldi bana yada daha çözemedim, defans ve orta saha düzeni tam oturuyor yada istediğimi oyuna yansıtıyor fakat top forvetle buluştuğunda kale dibinde dahi adam ya dağlara taşlara atıyor yada ayağında topu eziyor (mecazi olarak

Bende şu an geçmişte gayet revaçta olan modifiye bir WM taktiği deniyorum. Hem ayrıca Pepin taktiksel denemeleri-tercihleri bana göre ütopiktir sana göre değildir. Bundan neden tartışma konusu yaratmaya çalıştın onu anlamış değilim.
    Hocam utopik dedigin seyler mantık uzerine kurulu denemeler Mesela false 3 yi arastirmanı tavsiye ederim.
    Tartisma konusuna geleecek olursak ; ben foruma girip yazı yazıcak vakit bulamıyorum. Sen beni tartısma yaratmaya calismakla itham ediyorsun

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    Bir kaç araştırma yapıp kendi pas oyunumu geliştiriyorum fakat hücum anlamında biraz sıkıntı var.Forvetlerin işleyişi ile ilgili bazı sıkıntıları var Fm 2016 özellikle bu seride forvet hattı çok işlevsiz geldi bana yada daha çözemedim, defans ve orta saha düzeni tam oturuyor yada istediğimi oyuna yansıtıyor fakat top forvetle buluştuğunda kale dibinde dahi adam ya dağlara taşlara atıyor yada ayağında topu eziyor (mecazi olarak
    Hocam takımın nasıl gol atmasını istiyorsun; onu belirle sonra ona gore taktikte ufak degisiklikler oyuncu tercihi vs. yaparak sonuca ulasabilirsin. Örn; ortasahadan pasla savunma arkadasına toplarla gol bulmak istiyoruz. bunun icin topsuz oyunda iyi oyuncumuz olması gerekiyor O kosuyu ve arkadasının o pası atması icin gereken ozellikleri belirleyip ona gore oyuncu bulmamız gerekiyor. taktik talimatlarımızın buna uygun olması gerekir. ve en onemlisi savunma geriye yaslanıyorsa istedigimiz kadar deneyelim o savunma arkası pozisyonu bulma ihtimalimiz cok dusuk.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

[MENTION=293126]vancart[/MENTION]
    False 2&3 yani lahm ve alaba. Az çok bilgim var hocam merak etme.
    Yahu başka birisinin mantık üzerine oturttuğu bazı şeyler bana ütopik geliyor olamaz mı? Ayrıca pep gerçekten denemelerini mükemmel bir mantıkla yapıyor. O yüzden heynckesin bıraktığı uzay takımıyla 2 senedir şl de hüsran yaşıyor.

@vancart
    False 2&3 yani lahm ve alaba. Az çok bilgim var hocam merak etme.
    Yahu başka birisinin mantık üzerine oturttuğu bazı şeyler bana ütopik geliyor olamaz mı? Ayrıca pep gerçekten denemelerini mükemmel bir mantıkla yapıyor. O yüzden heynckesin bıraktığı uzay takımıyla 2 senedir şl de hüsran yaşıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Ben birşey sormak istiyorum ,kim ne anlıyor onu öğrenmek açısından . Pas oyununda size göre ortalama paslaşma sayısı ne olmalı ? Bunu başarılı paslaşma diye de anlayabilirsiniz

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Ben birşey sormak istiyorum ,kim ne anlıyor onu öğrenmek açısından . Pas oyununda size göre ortalama paslaşma sayısı ne olmalı ? Bunu başarılı paslaşma diye de anlayabilirsiniz
    Benim için pas oyunun anlamı öncelikle paslaşma oranı nitelikli pas olması gerek tabi, nitelikli pres uygulanması gerekiyor

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Bendeki temel mantıkta şu. Top bende kaldığı sürece rakip bana gol atamaz, ben bir şekilde gol bulurum. Arkadaşında dediği gibi preste en az paslaşma kadar önemli.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by lufy33 View Post
    Benim için pas oyunun anlamı öncelikle paslaşma oranı nitelikli pas olması gerek tabi, nitelikli pres uygulanması gerekiyor
    Bendeki temel mantıkta şu. Top bende kaldığı sürece rakip bana gol atamaz, ben bir şekilde gol bulurum. Arkadaşında dediği gibi preste en az paslaşma kadar önemli.
    Bana göre de pas oyununun en kritik yeri pres zaten. Top sende kalacak , he bu arada top sende kalırken bir taraftan da pası verecek oyuncunun önünde alternatifler olacak ve bu pası aktaracak belirli bir zamanı olacak - üst düzey zekada oynayan oyuncularda bu süre çok da önemli değil - Tüm bu mantığı oturttuk, geçiyorum , nihayetinde sizin yapmış olduğunuz bir de pas sayısı var . Örneğin bu seride ben +500 üzeri başarılı pas yapabiliyorum. Rakibe pozisyon vermeden -rakibin defansta pas hatalarını maksimuma çıkartıyorum , ayrıca %60-65 arası topa sahip olma oranını yakalayıp- pas sayısı olarak 600'ü çok nadir , 700'ü neredeyse hiç görmedim . Sizlerin yapmış olduğu pas oyunlarında ortalama sayı nedir bunu merak ediyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Dönem dönem bölmek gerekirse. Ligin ilk 5-6 haftası 300-350-400 civarında dalgalandı başarılı pas sayım. Haftalar ilerleyip taktiğe uyum yükseldikçe 500e dayandı. Net hatırlamıyorum ama 12-13 hafta sonunda takım ortalama 500 pas yapmaya başladı. Hücumcu beklerle oynadığım için 600-700ler çok uçuk rakamlar. Ayrıca hücuma kalkma şeklimiz kanatlardan olduğu için iç saha maçlarında takımın enden boyunu daraltmıyorum bununda etkisi var. Pas sayımı düşürüyor biraz ama daha kolay sonuca gidiyorum. %55-65 arası değişiyor toplama oynama oranım. Bazen çok uç maçlar oluyor %68-69 lara çıkabiliyor.
    Last edited by hknshr : 22.Ocak.2016 at 16:06

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Selam olsun

Pas oyunu hakkında konuşuluyor. Bende bir kaç bir şey yazayım. Başarılı pas oranı genelde 700 ü geçmekte. Pozisyon bulmakta sıkıntı çekmiyorum. Şu paslar içinde son maçta örneğin 24 kilit pas var. 4 mutlak 6 normal gol pozisyonu.

Son olarak. Guardiola'nın ütopik dizilimleri candır.

Şu dizilişi kullanıyorum şu sıralar oyunda.

Mantalite standard ve çok akıcı. Takım ultra pres uyguluyor ve en önde basıyor. İleride ki 4 oyuncu takımın geriden pas ile çıkmasını engelliyor. Oldu da o 4'lü bloğu aştılar diyelim bu sefer de orta sahada ki iki savaşçı ortasaha rolü baskı uyguluyor.

Takım topu kaptığı anda topu çevirmeye başlıyor rakip sahada. Boşluk bulana dek. 3 Oyun kurucu rolü sahada sürekli gezdiği için hep boşta pas alternatifi bulunuyor.

Defans bloğunda, çakılı defans defans hattını öne taşıyor. Pas yapan defans oyuncuları ise önde basıp, top bizde iken pas alternatifi oluşturmaya çalışıyor.

Forvet oyuncularımız hem defans yapmada hem de hücum yapmada çok etkin rol oynuyor.

Talimatlarda kullandıklarım;

Çok düşük tempo, Daha fazla pres, Defans hattı orta saha da, topa dal, kaleciye pres, defanstan kısa pasla çık, göbekten oyna, top sürme, ceza alanına paslaşarak gir, dar alan, ofsayt taktiği, sıkı markaj, rakip kaleciye pres, topa sahip ol vb.

Oyunculara da kısa pas önde pres ve top sürmemeleri talimatını veriyorum.

Takım genelde %70+ topa sahip oluyor. 20 civarı şut çekiyor. 750+ pas yapıyor.

Tabi gerçekte de olduğu gibi bu tür çılgın dizilimler için yetenekli oyunculara sahip olmak gerekli. Özellikle defans hattı hızlı ve pozisyon almayı iyi yapmalı. Yoksa tek kale götürülen bir maç tek bir hatadan dolayı kaybedilebilir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri