Arkadaşlar merhabalar.
Bugun sizlere bilgilerimi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle kendimden bashediyim.Futbolla baya ilgiliyim.Fm 11 den itibaren hepsini oynadım.Fm 16 yı henüz almadım. Ama alır almaz sizlerle taktikler paylaşacagım.Bu konuda bazı seyleri fm 15 uzerinden gosterecegim.
Genelde Pas oyunun tercih ederim.Zaten bugun yazım da bunun uzerine olucak.
Pas oyunu denildiginde aklımıza Barcelona veya Bayern geliyor.
Bu takımları olabildigince takip ve analiz etmeye calisirim.
Daha oncede taktik paylaştım.
Onun linkide burda http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=120846
Futbolda Amac kazanmaktir.Peki bunu nasıl yaparız.Oyun topla oynandıgına top bizde olsa kazanmaya daha cok yaklasırız.11 oyuncumuz bulunuyor sahada. Topun oldugu yerde daha fazla olursak top bizde kalır ve buda bizi kazanmaya yaklastırır.Futbol Rakible oynandıgına gore sadece kendi taktigimiz degil rakibin taktigide onemli
-Top bizde olmalı(Psikolojik avantaj da saglar. zaman zaman fm de gorursunuz inancını yitirmiş gozukuyor veyahut sinirli gozukuyor die)
-Topun oldugu bolgede sayica ustun veya eşit olmalıyız.
Peki pas oyununu en iyi hangi dizilişle oynayabiliriz.
Genel olarak Futbolda 4-4-2 4-3-3 veyahut 4-5-1 3-5-2 kullanılır.Burada siz 4-2-3-1 fln diyebilirsiniz ama o 4-3-3 bir varyasyonu. Yani genel olarak merkez ortasaha olara 2 veyahut 3 tane tercih edilir.
Bize en az 3 veyahut 4 tane ortasaha oyuncusu gerekir ustunluk kurabilmemiz icin.
Forvetlere baktıgımızda genelde 2veyahut 3 tane tercih edilir.Ayrıntılı olarak analiz etmiyorum su asamada.Resimler uzerinde aşagıda gostermek istiyorum.

Mesela 4-4-2 ye bakalm.
Resim-1

2 Merkez ortasahaya karsılık Bizim 3 tanemiz var.Zaman zaman ilerdeki forvet ve defansif ortasahada katıldıgı zaman 5v2 olucak ve ordaki mucadeleyi kazanıcaz.
Defansta ise 2 forvete karsılık 3 defansif oyuncumuz ve 1 tanede Defansif ortasahamız mevcut.burdada 4v2 burdaki mucadeleyide kazanıcaz.
Bu sekilde %75 gibi topla oynama oranlarına ulasıcaz.(zaman zaman 60 gibi oranlar gorebilirsiniz buda rakip cok sert ve katı savunma oynuyorsa taclar fauller cok olacaktır Ve top oyunda daha az kalıcaktır buda bizim yuzdemizi dusurecektir)
Taktiksel olarak Topun bizde olması gerekiyor.Peki oyunu tamamen kontrol edip gole ulaşmamız icin gerekenler nelerdir.
Hucum Shape

Resimde goruldugu uzere destek aralıgı eşit tutulmus bizim gibi bi takımla karsıyız.
Kanat oyuncularımız ilerde bekleri geniş kalmasını saglıyor.buda merkezde yapacagımız 2 verkacla birebir kalmamızı saglıyor.Rakib buna izin vermek istemiyorsa ve takımı dar tutuyorsa su sekilde bi diziliş ortaya cıkıcaktır

Buda Kanat oyuncularımızın Bos alan bulmasına iceri kat etmesine veyahut orta kesmesine olanak vericektir.

Oyuncu Tercihleri
pas oyunu oynicaksak pas özelligimizin iyi olması gerekiyor.
Pasin nitelikli olması gerekiyor yani teknik ve karar verme de önemli.
Kısaca Genel olarak futbolcu tercihlerinde bakmamız gereken ozellikler.
Pas-Teknik-Yaratıcılık-Sogukanlılık-Topsuz oyun-Pozisyon Alma
Sogukkanlılık cok onemli cunku rakip yuksek pres yapıosa ve dayanıklık iyiyse bizim futbolcular topa sahip olamayabilir.
Ozellikle ilerdeki futbolcumuza deginmek istiyorum.Messi gibi oyuncular arıyoruz. dengesi driblingi teknigi ozel yetenegi karar verme hız hızlanma bitiricilik
ekstra olarak vizyon fln da arıyoruz.

Soyle mac icinden Birkac resim Atıyım.Dizilişleri gormek adına.
Top cıkarırken ki shape.

Valejo Bostaki Götzeyi Göruyor Pası cıkarıyor.

Götzeye Pres geliyor hemen. Sahte forvet one cıkıp top istiyor.

Sahte Forvet One cıkınca Stoper onu takip ediyor Ve ordaki Müllere boş alan olusuyor oda oraya kosu yapıyor(tabi Kanatlarımız Defansın Daralmasını engelliyor ondada dikkat ediniz

Aslında taktik paylasmak istemiyorum.Cunku Her mac Ayni taktikle ayni rollerle oynanmaz.rakibe gore analiz yapıp rolleri degistirmek gerekiyor. Veyahut diziliste ufak dokunuşlar yapmak gerekiyor.
Bu arada taktigi paylasmısken soyliyim. Bayernde ilk senem takimi baştan sona yeniden inşa ediyorum.Bana gore bi takımı belli bi felsefe sahibi yapıp tamamen oturmak icin 3 sene gerekiyor.3 sene sonra her macı domine eden kazanmadık kupa bi takım yaratmanın yolu budur
Buda kariyer verileri bu kariyerde bi yerde calısmama musade etmediler surekli teklif geldi ayrıldım.Fenerbahceden istifa ettim sonra kayseriye gittim tekrar dondum arsenal ve bayernden teklif gelince duramadım. aslında orda cok iyi bi kadro kurmustum ama bayern gelince duramadım tabi
Taktikle veyahut zihniyetle ilgili sorularınızı bekliyorum. Genel olarak pas futbolunun analizini yapmaya calistim oyunu alır almaz cok daha genis ayrıntılı bilgileri eklemeyi dusunuyorum.