1 ile 13 arası toplam 13 sonuç

Konu: Taktik Eğitim

1. Default Taktik Eğitim

Evet arkadaşlar Kahretsin oynamıyorum seni bırakıyorum bu oyunu demek yerine oluşturulan taktiklerin tamamında yaşanan belli sıkıntılar irdelenerek nasıl yapabilirim sorusuna cevap vermeyeçalışacağız. Barcelona gibi oynasam da yenilsem hiç değilse oynadığım futbol güzel ben daha iyi oynadım diyebileceğimiz bir taktik elde etmek sizce de iyi olmazmıy dı?

Bir taktik sunacağım size temel sorunları içerisinde barındıran. Sorunları bakalım hangi yollardan düzeltebileceğimizi bulabilecekmiyiz. Böylece kendi taktiğinizi hazırlamak size daha da keyif verecektir. Bu arada temel sorunları da olsa size vereceğim taktik kendi hazırladığım ciddi anlamda güçlü bir taktik.

Öncelikle bizleri çıldırtan en büyük sorunlar neydi kısaca hatırlayalım.

Çıldırtan Sorunlar

Dörtlü defans oynadığınızda defansın özelliklede DMR ve DML oyuncularının;
    Defanstan çıkarken ayağındaki topu arkadaşlarına pas olarak aktarmak için uygun durumda olduğu halde topu ayağında tutarak durumu zorlaştırması ne amaçla olduğunu anlayamadığınız bir şekilde topu ayağında tutarak rakibi beklemesi ve topu kaptırması.
    Hücum halindeyken aynı hatayı yapmaya devam ettiği için bir anda kaptırılan topun müthiş bir şekilde kalenize gol veya gol tehlikesi olarak dönüş yapması.
    Sorunu çözmek için, uzun pas hariç, tüm pas şekillerinin denenmesi ve Yaratıcılık 1 olarak atanmasına rağmen sorunun devam etmesi.
    DM lerde bu sorun çok sık yaşanmıyor. Ancak yine de öylesine maçlarda bu hatayı yapmaları ve bu hata sonucu maçın kaybedilmesi.
    Topa sahip olma oranınız çok yüksek olmasına rağmen;
    Örneğin %60'a %40 ve daha üstü, pozisyon sayınızın bunu yansıtmıyor olması. Hatta çoğu durumda maç toplamında 5 ile 10 arasında pozisyon sayınız görünürken rakibin pozisyon sayısının sizden en az 7-8 adet daha fazla görünmesi.
    Çok sayıda %100' lük gol pozisyonlarına girdiğiniz halde tuhaf bir şekilde bir türlü gol atılamıyor olmasının yanı sıra, rakibin çok basit bir şekilde girdiği pozisyonları gol yapması ve maçın nasıl yani diye diye kaybedilmesi. Ve hatta bazı zamanlar böyle de saçma gol olur mu? Şeklinde goller yenilmesi ve maçın kaybedilmesi.

Bu çıldırtan sorunlar bütün oyuncuların yaşadığı sorunlardır. Ve size sunacağım taktik bu sorunları barındır.

Taktik geliştirmeyi en iyi anlamanın yolu bence klasik görünümden geçer. Şahsi görüşümdür. Bundan dolayı klasik görünümde hazırlayarak sundum sizlere.

Hatırlatma:

Size vermiş olduğum bu taktik takımınızı bir barcelona havasına sokacak kaliteli oyun oynayan çok güçlü bir taktiktir. Bundan dolayı ayarları birden bire alabora etmeyin. Size sunacağım önceliklere göre giderseniz oyun kalitesini de bozmamış olursunuz.

Hedefler ve Öncelikler:

Çözüme ilk olarak defansif sorunlardan başlayın. Çözmeniz gereken olası defansif sorunlar; Gereksiz top tutma, adam kaçırma vs. problemler. Bakmanız gereken yerleri de vereyim ki böylece nerelere müdahale etmeniz gerektiğini de bildirmiş olayım. Defans oyuncuları ve orta sahada ki 3 lü gruptur.

İkinci olarak rakip kalenin önüne kadar gelip yüksek bir pas trafiğine girdikten sonra pozisyon beklerken, aksine durumunuzu kaybetmeniz ve bir anda atak yeme ihtimaliniz. Neden bu müthiş pas trafiği pozisyon oluşmadan karşı atakla sonlandı. Çözüm yolu. Ofansif 2 oyuncu, forvet ve orta sahadır. Sıralamasını da vermiş olduk.

Kaliteli oyun oynayan taktikler yapabileceğinize emin olabilirsiniz.

Başarılar dileyerek Taktiğide vereyim.

https://mega.nz/#!zcczSaIA!jQ7_jNXWp...a3Tr794qv6BC54

2. Default

Sanırım taktik oluşturmakla ilgilenen pek yok artık. Şu ana dek herhangi bir çalışma gelmediğine göre sanırım durum bu. Oysaki çok faydalı olacağını düşündüğüm bir adımdı. Belki bu konuya ilgisi olanlar olabilir diyerek bir süre daha bekleyeceğim. Yukarıda çözülmesi istenilen bir kaç sorun oluşturulak ve oluşturulan sorunlar belirtilerek sunulan taktikle ilgili çözüme ilişkin ikinci bir çözümsel taktik verecektim. Ama bunu herhangi bir çalışma olmadan paylaşmanın konu başlığı ile de içeriği ile de gayesi ve hedefi ile de uyuşmayacağından bu anlamsız bir paylaşım olur. Bu iş sadece herkesin yaptığı gibi bir taktik paylaşımına dönerdi.

Biraz daha bekleyeceğim bakalım.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Paylaşım içerik olarak güzel fakat sunumda eksiklik var . Önemli noktaları daha belirgin hale getirip sunarsanız daha dikkat çekici olur. Hep aynı tonda konuşan birisinin konuşmasında vurgu olmayınca ne kadar etkisiz oluyor onun gibi düşünün.

4. Default

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Paylaşım içerik olarak güzel fakat sunumda eksiklik var . Önemli noktaları daha belirgin hale getirip sunarsanız daha dikkat çekici olur. Hep aynı tonda konuşan birisinin konuşmasında vurgu olmayınca ne kadar etkisiz oluyor onun gibi düşünün.
    Peki sizden rica etsem bu konuda bana yardımcı olurmusunuz konuyu birlikte paylaşmış olalım. Bu sürecin tüm fotball manager oyuncularına çok fazla beceriler kazandıracağına inancım tam.

Yapmış olduğum paylaşımı düzenleyerek tekrar paylaşırmısınız. Böylece bende sizden konu paylaşımı şeklini öğrenmiş olayım. Yardımcı olmanız dileğimle.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by experdll View Post
    Peki sizden rica etsem bu konuda bana yardımcı olurmusunuz konuyu birlikte paylaşmış olalım. Bu sürecin tüm fotball manager oyuncularına çok fazla beceriler kazandıracağına inancım tam.

Yapmış olduğum paylaşımı düzenleyerek tekrar paylaşırmısınız. Böylece bende sizden konu paylaşımı şeklini öğrenmiş olayım. Yardımcı olmanız dileğimle.
    Emek ve paylaşım sizin olduğundan bu konuda nerelere dikkat çekmek ,nereleri vurgulamak (örneğin bold , italik ,renkli , ya da belirli smiley'ler ile) istediğinizi ancak siz bilebilirsiniz. Çok zor değil sadece dikkat çekmek istediğiniz noktalarda süsleme olacak

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Hocam konu taktik tartışma platformunda olsa daha çok dikkat çekebilir.

7. Default

Quote Originally Posted by nostalgia View Post
    Hocam konu taktik tartışma platformunda olsa daha çok dikkat çekebilir.
    Linkini paylaşabilirmisiniz taktik paylaşım alanının. Bu çalışma uzun soluklu ve tüm FM serisi oyun severlerin üst düzey bilgileneceği bir başlık olacaktır. FM el kitabı niteliğinde bir çalışma yapmak istedim. Umarım katılım yüksek olur. Oyuncuların antrenman şekli ve türünden tutun tüm dizilişler hakkında bir formasyondur.

Bende arkadaşımızın belirttiği gibi paylaşımı yeniden yazıp o şekilde sunmaya çalışacağım.

Bu Taktik ve Bilgiler Hangi Oyuna Ait FM13'e mi Ait?

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

9. Default

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    Bu Taktik ve Bilgiler Hangi Oyuna Ait FM13'e mi Ait?
    Evet ancak 2008 den itibaren uygulama yapabilirsiniz.

Konu yeniden düzenlenerek, ilk konuyu düzenleme yetkim olmadığı için altta yeni hali ile yayına sunulmuştur.

10. Default

Football Manager 2008 ve Sonrası Taktiksel Eğitim ve Managerlik Formasyon Çalışması
    Amaç:
    Kahretsin oynamıyorum seni bırakıyorum bu oyunu demek yerine, oluşturulan taktiklerin tamamında yaşanan belli sıkıntılar irdelenerek! Nasıl yapabilirim? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Kaliteli futbol oynatmanın şeklini, yol ve yöntemlerini bularak, mağlubiyetler alınsa da ben iyi oynuyorum artık, oyunun adaleti yok ne yapalım tadında oyundan zevk alarak yoluna devam etme çalışması olacaktır.

Bu eğitim ve formasyon çalışması yapılırken neleri içerecek sorusunu da kısaca yanıtlamış olalım. Tüm dizilişler, oyuncu özellikleri, yerleşim de uyulması gerekenler, oyuncu ve takım komutlarının artı ve eksileri vs.

Arkadaşlar bu çalışmadan herhangi bir kazanç elde edecek değilim. Aksine zamanımı, ilgi ve odağımı da alacak bir çalışmadır. Bu oyunu oynamayı seviyorum. Birçok değerli çalışma var FM ile ilgili ama bu çalışma alanında tek çalışma olacak ve çok büyük faydalar sağlayacak. Konuyu başlatma hevesimin temeli budur. Bundan dolayı konuyla ilgilenen ve ilgi gösteren arkadaşların katımlarını aynı özen içerisinde göstermesi rica olunur.

Yöntem:

Sizlere bir diziliş ve taktik verilecek. Verilen bu taktikte ki olası sorun ve problemler bildirilecek ve sizlerden taktiği indirip uygulayarak bu sorunları çözmeye yönelik çalışmalar beklenecektir. Sizlere verilen bu taktiğin çözülmüş hali önceden hazırlanarak sunulmuştur. Tek bir maç bir ölçüt olarak kabul görmeyeceğinden en az 3-4 maç denemelerinizi yaparak geri dönmeniz istenecektir.

Geri dönüşleriniz sadece çözüm olarak önerdiğiniz taktiği yayınlamakla kalmayıp, çözümlerle ilgili gerekli açıklamalar ve bilgilendirmeleri de yazmanız gerekecektir. Böylelikle başlatılan bu çalışma amacına uygun şekilde yoluna devam etmiş olacaktır. Aksi takdirde taktik paylaşım alanına döner ki istenen şey kesinlikle bu değildir.

Taktik geliştirmeyi en iyi anlamanın yolu bence klasik görünümden geçer. Şahsi görüşümdür. Bundan dolayı klasik görünümde hazırlayarak sunulacak sizlere.

Bu konu başlığını bir havuz olarak kabul edecek olursak, sizlerden gelen çözüm önerileri beklenecek üzerinde görüşler yazılacak. Gerektiği kadar irdelenmesi sağlandıktan sonra önceden hazırlanmış olan çözümlü taktik sunulacaktır. Geliştirme ve değişimler sizin isteğinize kalmıştır.

Ben FM 2013 oynuyor ve formasyon çalışmalarını burada hazırlıyorum. Akhisar Belediye ile çalışmaları hazırlıyorum.

Başlama:

Size sunacağım taktik genel itibari ile tüm FM oyuncularını çileden çıkaran sorunları barındır.

Öncelikle bizleri çıldırtan bu sorunlar kısaca nelerdi kısaca hatırlayalım.

*Dörtlü defans oynadığınızda defansın özelliklede DMR ve DML oyuncularının;
    Defanstan çıkarken ayağındaki topu arkadaşlarına pas olarak aktarmak için uygun durumda olduğu halde topu ayağında tutarak durumu zorlaştırması ne amaçla olduğunu anlayamadığınız bir şekilde topu ayağında tutarak rakibi beklemesi ve topu kaptırması.
    Hücum halindeyken aynı hatayı yapmaya devam ettiği için bir anda kaptırılan topun müthiş bir şekilde kalenize gol veya gol tehlikesi olarak dönüş yapması.

Sorunu çözmek için, uzun pas hariç, tüm pas şekillerinin denenmesi ve Yaratıcılık 1 olarak atanmasına rağmen sorunun devam etmesi.
    DM lerde bu sorun çok sık yaşanmıyor. Ancak yine de öylesine zamanlarda veya maçlarda bu hatayı yapmaları ve bu hata sonucu maçın kaybedilmesi.

Topa sahip olma oranınız çok yüksek olmasına rağmen;

Örneğin %60'a %40 ve daha üstü, pozisyon sayınızın bunu yansıtmıyor olması. Hatta çoğu durumda maç toplamında 5 ile 10 arasında pozisyon sayınız görünürken rakibin pozisyon sayısının sizden en az 7-8 adet daha fazla görünmesi.

Çok sayıda %100' lük gol pozisyonlarına girdiğiniz halde tuhaf bir şekilde bir türlü gol atılamıyor olmasının yanı sıra, rakibin çok basit bir şekilde girdiği pozisyonları gol yapması ve maçın nasıl yani diye diye kaybedilmesi. Ve hatta bazı zamanlar böyle de saçma gol olur mu? Şeklinde goller yenilmesi ve maçın kaybedilmesi.

Çözümde Hedefler ve Öncelikler:

Çözüme ilk olarak defansif sorunlardan başlayın. Çözmeniz gereken olası defansif sorunlar; Gereksiz top tutma ve kaptırma vs. problemler. Bakmanız gereken yerleri de vereyim ki böylece nerelere müdahale etmeniz gerektiğini de bildirmiş olayım. Sağ-Sol Bek ve orta sahada ki 3 lü gruptur.

İkinci olarak rakip kalenin önüne kadar gelip yüksek bir pas trafiğine girdikten sonra pozisyon beklerken, pozisyon oluşmadan geriye dönmeniz. Neden bu müthiş pas trafiği pozisyon oluşmadan karşı atakla sonlandı. Çözüm yolu sırasıyla Ofansif 2 oyuncu, forvet ve orta sahadır. Sıralamasını da vermiş olduk.

Çözülecek Taktik:

https://mega.nz/#!zcczSaIA!jQ7_jNXWp...a3Tr794qv6BC54

Bu formasyon ve eğitime ilgi gösteren ve katılım gösteren herkese başarılar.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Hocam edit daha okunabilir kılmış öncelikle ,baştan sona okudum ,tekrar emeğine sağlık. Yarar sağlamaya çalıştığın açık fakat verdiğin örnek taktik 2013 için olduğundan konu yerini bulmayabilir. Büyük çoğunluk 2016 oynamakta forumda.

12. Default

2016 ya geçişi ay sonunda veya ocak ayında yapmayı düşünüyorum. Olmadı komutsal çizgi değerleri ile de bir paylaşım yapayım 2016 kullanıcıları için.

Konuyu editlemeye çalışıcam editleme süresi yetmez ise yeni cevap olarak atarım.

13. Default Football Manager 2013 Sonrası sürümleri oynayanlar için formasyon

Diziliş

Takım Komutları

Oyuncu Komutları
    GK

DM SĞ

DM SL

DR

DL

MC SAĞ

MC ORTA

MC SOL